Het Parlementair Overzicht Tweede Kamer aanvaardde nieuwe pachtwet. Regenkleding Plaatselijk Nieuws Sporthoekje OPRUIMING I 13e jaargang No» 35 TWEEDE BLAD 19 juli 1957 THOLEN STAVENISSE DEZE WEEK in STEMMEN VAN LEZERS De Tweede Kamer heeft vorige week ,'nsdag de nieuwe pachtwet met 105-7 temmen aangenomen. Alleen de fracties der C.P.N. en S.G.P. stemden tegen. Voordat de eindstemming kon plaats vin den, had zich in de beslist niet koele ver gaderzaal een heftig politiek debat ontwik keld. De motie van de a.r.-afgevaardigde, de heer Biewenga om de landbouwkundige toetsing uit deze pachtwet te verwijderen, werd door Min. Mansholt onaanvaardbaar verklaard. De eerste maal sprak de bewinds man van landbouw dit politiek geladen woord namens het gehele kabinet uit. Daar was wel wat voor te zeggen, want het amen dement Biewenga hield geen rekening met afspraken, die tijdens de kabinetsformatie waren gemaakt. Alle partijen hebben tijdens de langdurige crisis van verleden jaar afge- sp-oken, dat voor reeds verkavelde gebieden "en verscherpte landbouwkundige toetsing zou gelden. Dat zou ook het geval zijn voor (z gejbieden, die in de nieuwe IJsselmeer- polder liggen. Deze afspraak is redelijk. Het rijk betaalt ieder jaar vele miljoenen aan de herverkave ling. Nu ligt het voor de hand, dat voorko men moet worden, dat deze gelden niet voor niets worden uitgegeven. Daarom moet bij het sluiten van nieuwe pachtovereenkomsten tegen worden gewaakt, dat de verbeterde situatie (door de herverkaveling) niet weer ">rdt verslechterd. De heer Biewenga stel de zich aanvankelijk op het standpunt, dat dit probleem later geregeld moet worden als het rapport van de commissie Hofstee, die zich bezig houdt met de saneringsvraag- I stukken in de landbouw, zou zijn uitgebracht Maar daartegen had het kabinet overwegen de bezwaren. Deze verscherpte toetsing voor de reeds verkavelde gebieden moest, naar cle mening van de ministers, in deze pacht wet worden geregeld. De a.r.-agrarische spe- rialist kwam aan dit verlangen tegemoet. Maar verder bleef hij toch de landbouwkun dige toetsing verwerpen. Tenminste hij wil de momenteel niet verder gaan dan hetgeen nu in het pachtbesluit is geregeld. Maar ook tegen dit voorstel spraken de ministers Mansholt en Samkalden het onaanvaardbaar (tit. Dat was in zekere zin te betreuren, om dat de heer Biewenga te kennen gaf geen enkel principieel bezwaar tegen de land bouwkundige toetsing te hebben. De fracties der P.v.d.A. en de K.V.P. (deze laatste was verdeeld) waren het echter met minis- .tr Mansholt eens en daardoor was het pleit beslecht. Deze oppositie van een „re- geringsparteij" bracht natuurlijk weer de no dige opschudding. Het was trouwens niet de eerste maal dat de a.r. Tweede Kamer fractie leven bracht in de politieke brouwerij. Van de veertig amendementen, die op deze pachtwet waren ingediend, zijn er overigens niet veel overgebleven. Het meeste succes werd geboekt door de beer Droessen (kath.v.). Hij slaagde er in de positieve sanering uit dit wetsontwerp te lalen. Daarvoor in de plaats werd de nega tieve sanering aanvaard. D.w.z., dat pacht overeenkomsten geen verslechtering in de landbouwkundige situatie mogen brengen. Verslechtering wordt dus tegen gegaan. Minister Mansholt wilde echter verder gaan. Hij wilde deze pachtwet ook gebruiken om verbeteringen aan te brengen. Deze opzet is mislukt. Dat probleem komt ongetwijfeld later nog wel eens aan de orde. Het resultaat van dit langdurige debat is nt\ dat alle pachtovereenkomsten getoetst zullen worden aan de normen, die zijn 02steld voor een ondoelmatige verkaveling. Als een pachtbedrijf in de rechte lijn wordt overgedragen, bijv. van vader op zoon, zal er geen landbouwkundige toetsing plaats vinden. Dit geldt ook voor overdracht van los land aan familieleden. De landbouwkun dige toetsing in de rechte lijn zal wel moe ten geschieden in reeds verkavelde gebieden. Deze toetsing zal dan alleen betrekking hebben op een ondoelmatige verkaveling. Voor pachtovereenkomsten in reeds verka veld land of in de IJsselmeerpolders zal ech- tT niet alleen getoetst worden aan een on doelmatige verkaveling, maar ook aan be- dxijfsgrootte. In het algemeen wenste men te voorkomen, dat reeds bestaande bedrijven in deze gebieden verkleind worden. Deze toetsing aan bedrijfsgrootte zal echter soepel worden toegepast. Zo zal er bijvoorbeeld rekening worden gehouden met een tijdelijk gebrek aan ar beidskrachten. De grondkamer krijgt ook tot taak om te beoordelen of een pachtovereenkomst niet in strijd is met het algemeen landbouwbelang Daarvoor krijgt zij de bevoegdheid te toetsen aan bedrijfsgrootte, neveninkomsten en aan de vraag of een groot bedrijf niet al te groot wordt. De Kamer was n.l. van oor deel, dat voorkomen moet worden, dat een groot bedrijf nog meer grond „opslokt", terwijl kleine bedrijven in de onmiddellijke omgeving juist aan die grond grote behoef te hebben. goede partij voetbal te zien was. Dit dan in tegenstelling met te Oud Vossemeer waar een onvolledig W.H.S. II met 8 - 1 in Vosmeer II haar meerdere moest erken nen en een evenmin volledig W.H.S. I met 8 - 0 de vellen kreeg. Het was jammer dat de partijen niet meer in evenwicht stonden, wat voor het talrijke publiek evenmin in teressant was. Na een 3-0 voorsprong met de rust kwam Vosmeer in de tweede helft, vooral door goed kopwerk tot 8-0. W.H.S. I verloor de week daarop van Meto uit Hoogerheide met 5-2 en won zaterdag van een elftal uit Slikkerveer na voor het eerst sedert lang weer behoorlijk volledig te staan en waarbij het publiek vooral een goede verdediging zag, met name van Rien Boot op de linksback en keeper invaller Jan Quist onder de lat. Het middenveld was minder actief, behal ve dan Iman van Es, terwijl de voorhoede niet het beste deel was, behalve dan enkele aardige individuele staaltjes van Adri den Engelsman. Na een 1 - 1 ruststand won W. H.S. met 4-2, met daarbij een paar mooie doelpunten van Adri den Engelsman. W.H.S. 2 won van Slikkerveer 2 met 4-1 a.s. zaterdag komen er in Sint Annaland twee elftallen van Bruinisse spelen om 4 en 6 ur. LEVE DE VAKANTIE We zijn fijn een weekje uitgeweest Een week vakantie, wel dat is een feest Een week uit de beslommering, Collega's acht dit niet gering. Een week aan bossen of aan het strand Een week bij familie aangeland. Een week de bakkerij vergeten, Een week bij een ander uit eten. Een week uit de klantenkring, Collega's acht dat niet gering, Een week op de plassen of de hei Dat maakt ook een bakker blij. Een week een collega laten zwoegen, Een week vakantie met genoegen. Een week zeg fijn uit op de „Kaauw" Met uw wederhelft, moeder de vrouw. Een week uw klantenkring verdelen, Dat kan ik een ieder aanbevelen. Collega's, zoekt met elkaar contact Zodat ge om beurten bakt. Ook u krijgt van alle kanten, medewerking van uw klanten. Daarom collega's bespreek eens fris, daar, waar nog geen vakantieregel is. Steek de koppen eens bij elkaar Wellicht komt de vakantie voor mekaar. J. C. Schot, Sint Maartensdijk DOKTERSDÏENSTEN OP ZONDAG dr. A. Kugel, Poortvliet, tel. 10 dr. J. Vermet, Nieuw Vossemeer, tel. 10 HOOGWATER in de week van 21 tot en met 27 juli 1957 zondag 9.35 21.58 maandag 10.38 23.12 dinsdag 11.45 23.56 woensdag 0.32 13.08 donderdag 1.40 14.07 vrijdag 2.33 14.54 zaterdag 3.18 15.36 BELASTINGVERHOGING De Tweede Kamer is ook accoord gegaan met een verhoging van de belastingen met 131 min.. Deze belastingverhoging was noodzakelijk om de huidige overbesteding enigszins in te dammen. Maar het wordt ook steeds duidelijker, dat deze belastingverho ging ook moet dienen om het begrotings tekort weg te werken. De heer Lucas (kath. v.) is met een amendement gekomen om de helft van de verhoogde vennootschapsbe lasting te blokkeren. Voor 1 januari 1968 zou het rijk 50 min. aan de vennootschap pen moeten terug betalen. Tegen deze blok keringsgedachte verzette zich bijna de ge hele Kamer. De V.V.D. en C.H. wilden van deze blokkering niets weten. De P.v.d.A. had er bezwaar tegen om aan te nemen, dat de gelden uiterlijk in 1967 kunnen wer den terugbetaald. Niemand weet hoe dan de financiële situatie is. En de A.R. vond het onjuist om alleen de N.V.'s een voor deeltje te geven. Het resultaat van deze bestrijdingen was het intrekken van het a- mfcndement Lucas. Alle wetsontwerpen wer den daarop z.h.s. aangenomen. Intussen is de Kamer aan haar zomervacantie begonnen Op 3 september komt zij weer bijeen. De vacantietijd zal echter voor een deel be steed moeten worden aan de voorbereiding van de behandeling van de verdragen in zake de gemeenschappelijke markt en Eu ratom. De Tweede Kamer hoopt deze ver dragen op 1 October in het openbaar te kunnen bespreken. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN Sedert ons laatste sporthoekje speelden de plaatselijke elftallen van Vosmeer, Smerdiek en W.H.S. nederlaagwedstrijden. Na een spannende strijd won Wemeldinge I met 4-2 van Smerdiek I, waarbij een bijzonder BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat, door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag, 23 juli e.k., het eerste gedeelte en op vrijdag, 26 juli d.a.v. het overige gedeelte. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met het ophalen des morgens 8.00 uur wordt begonnen. Tegen donderdag, 25 juli a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen 15 juli 1957. Burgemeester en wethouders voorn. REIS „OUDEN VAN DAGEN" Zoals ook andere jaren, was het vrijdag morgen omstreeks acht uur weer een ge zellige drukte op de markt. 32 glanzende auto's stonden gereed om met de Thoolse bejaarden een dag uit te gaan. Om 8 uur vertrok de stoet via Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg naar den Bosch waar de eerste pleisterplaats was. Daar werd in hotel „De Postzegel" een kopje kofie gedronken, om de reis verder naar Arnhem te vervolgen. Door het prachtige Brabantse land via Nijmegen werd Arnhem om half een bereikt. In het hotel behorende bij het Openluchtmuseum aldaar werden de boter hammen genuttigd terwijl men daarna gele genheid had het museum te bezoeken, waar dan ook druk gebruik van werd gemaakt Vooral de te bezichtigen klederdrachten vie len zeer in de smaak, hetwelk dan ook de moeite van het bezichtigen waard is. Om half drie stapte men weer in, om langs het prachtige heuvellandschap via de Postbank en Velp weer richting den Bosch terug te keren. Om half zes weer terug in „De Post zegel", waar voor een prima diner gezorgd was. Dat de tafel eer aan gedaan werd, hoeft niet betwijfeld. Om zeven uur werd de terugtocht aan vaard, zodat men op de afgesproken tijd om 9 uur aan de brug verscheen waar de altijd parate muziekvereniging „Concordia" voor de ontvangst zorgde. Door een haag van belangstellenden ging het naar de Markt, wat tevens het einde van de reis betekende.. De heer Jac. Vermaas dankte namens alle voor de reusachtig mooie trip, die dit maal gemaakt werd. Er past dan ook langs deze weg een hartelijk woord van dank aan de initiatiefnemers, de chauffeurs, die hun vrije tijd een auto belangeloos afstaan en aan de burgerij, die met milde hand gegeven heeft. BLIKSEMINSLAG Velen zullen waarschijnlijk in de nacht van maandag op dinsdag verschrikt wakker geworden toen een hevige onweersslag zich boven Tholen ontlaadde. Dat het werkelijk vlak boven was, is te zien nabij de boerderij van J. Goorden, waar enkele honderden meters vandaan een boom door de bliksem getroffen werd. VERKOOP ZOMERZEGELS De verkoop van de zomerpostzegels op het eiland Tholen heeft opgebracht 323,25 mede dank zij de actie van het Plaatselijke Comité te Sint Annaland. Verkocht werden 765 zomerzegels van 4-7 cent 185 zomerzegels van 6-10 cent 220 zomerzegels van 7-12 cent 890 zomerzegels van 10-18 cent 170 zomerzegels van 30-38 cent De frankeerwaarde van deze verkochte zegels bedraagt 197,10, terwijl de toeslag ad 126.15 ten goede komt voor sociale en culturele doeleinden. BURGERLIJKE STAND Geboren: 13 juli 1957, Pieter Marinus, zoon van David Pollie en Paulina Pieternella van der Jagt. 13 juli 1957 Elizabeth Jozina, dochter van Cornelis Jan Schot en Johanna Martina Bijl. Overleden: 14 juli 1957, Helena Hendrika Hartog, oud 81 jaar, zonder beroep, wonende te Tho len gehuwd geweest met Cornelis Elenbaas. Z.L.M. OP STAP De leden der Z.L.M. van de afdeling Sta- venisse maakten per toermgcar een reisje naar Wageningen en Arnhem. Al vroeg in de morgen, het was nog maar 6 uur werd reeds gestart en ging het via Gorkum, Sleeuwijk en door de provincie Utrecht naar Rhenen ter bezichtiging van het beroemde Ouwehands dierenpark op de Grebbeberg. Toen men al het schoons daar bekeken had, ging men het opluchtmuseum in Arn hem bezichtigen, dat werkelijk wel de moei te van het zien waard is. Men zag er nog de oude boerenwagen, oude stoelen, kort om men zag daar een complete ouderwetse boerenbedoening In Wageningen werd wat gegeten, want ook reizen hongert en maakt dorstig. Het middagmaal gebruikte men echter in den Bosch, waar de stemming, die reeds prima was, er nog beter op werd, maar er is tenslotte overal een tijd van, dus ook weer een tijd om de terugreis te aanvaarden. Na nog even stoppen in Breda reed men dan ook naar huis, waar men om half elf uur arriveerde. Allen waren het erover eens dat het een gezellige dag was geweest. BEJAARDEN OP STAP Met een toeringcar maakten de bejaarden uit Stavenisse een reisje. Leek het weer aanvankelijk niet zo mooi, na enkele buitjes klaarde het gelukkig op en ging het vol goede moed naar Breda, ten einde enige verpozing te zoeken in het park. Eendrachtbode (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 5