Tholen en zijn toekomst v" Van oudsher heeft de Thoolse arbeider een goede naam De Thoolse huishoudschool sloot weer een cursusjaar af. De redactie legt U deze week voor* Reacties op /Tholen en zijn toekomst' En 72 leerlingen kregen het diploma of getuigschrift. 13c jaargang no. 35 19 juli 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen 9 Wanneer men een artikel als dit moet schrijven, is het niet verwonderlijk, dat men, behalve te putten uit de gedachten die men daarover reeds lang met zich meedraagt en die men de laatste weken eens extra overpeinsd heeft, nog eens grijpt wat er vroeger in dit verband over Tholen geschreven is. Nu is dat niet zoveel, zeker niet van vóór de tweede wereldoorlog, maar na 1945 is er toch wel enige aandacht aan Thoolse vraagstukken en Tholens positie geschonken. Zo kwamen deze problemen goed tot hun recht in het „Ontwikkelingsplan voor Zeeland met betrekking tot be- volking en industrie", (1952) van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland, terwijl dit zelfde Instituut met medewerking van een aantal Thoolse ingezetenen in 1953 een rapport deed verschijnen inzake de economisch- structurele vraagstukken van het eiland Tholen. Dergelijke publicaties hadden tot resultaat dat ook in de grote pers af en toe stukjes over de moeilijke positie van het eiland gingen opduiken, terwijl de povinciale overheid op deze wijze wist te bewerkstelligen dat ook in wat wij plegen te noemen „Den Haag", enige notitie van Tholen genomen diende te worden. Daarvan getuigde kort geleden nog een bezoek van de Staatssecretaris Dr Veldkamp. Wanneer men nu echter vraagt, wat heeft dit alles tot nog toe uitgewerkt, dan is het geen wonder dat de Thoolse bevolking in overgrote meerderheid daaromtrent teleurgesteld is. Waar gaat het immers om. In de eerste, in de aller eerste plaats om meer werkgelegenheid ter plaatse en deze is voor het mannelijk deel van de niet-zelfstandigen in Tholen tot nog toe in genen dele bereikt. stige omstandigheid dat onze dorpen niet bijzonder klein zijn, zoals b.v. in delen van Friesland, waar men geen kapper en geen smid in de achteruitgaande dorpen meer kan houden. Maar een middenstand kan alleen een behoorlijk bestaan vinden in levenskrachtige en niet in achteruitgaande dorpen. Het plat teland moet gelijke kansen hebben als de stad en de Rijksoverheid moet met gelijke maten meten. Tweeërlei weegsteen is den Heere een gruwel. Zou men bij 't gemeente classificatie-systeem niet mogen spreken van zo'n gruwel. En terwijl men nog maar enkele jaren geleden het verschil tussen de uiterste gemeenteklassen van 12 op 10 cent terug gebracht had, heeft men bij de Huurwetten dit verschil thans weer van 10 op 12 cent gebracht. Wat er verder nodig is om het platteland op te trekken is voldoende be kend en zal ik daarom slechts puntsgewijze noemen: 1 volledige electrificatie 2 volledige aanleg van waterleiding 3 een volledig wegennet 4 opruiming van alle krotwoningen 5 goede verkeersverbindingen 6 goede vervolg-onderwijs mogelijkheden 7 goede culturele voorzieningen. Bij een aantal van deze punten kan de herverkaveling tot resultaten leiden en heeft ook reeds daartoe geleid, doch een en ander kost veel geld aan de streek. Ook de rest van het programma zal het nodige moeten opbrengen. Doch één ding is zeker, dat kos ten steeds moeilijker te dragen zijn door een afnemende bevolking, dan door een aan groeiende, ongeacht de grote en zelfs aan groeiende bijdragen die van Rijkszijde voor de gemeenten noodzakelijk zijn en blijven. Wil Tholen dan ook een toekomst hebben in de zin van meer welvaart, dan zal DE POSITIE VAN DE LANDBOUW In de landbouw in Tholen zal een niet onbelangrijke werkgelegenheid blijven, maar dat deze na het einde van de herverkaveling niet onaanmerkelijk geringer zal zijn dan tevoren, daaraan twijfelt niemand. De doel matiger kavelindeling zal de steeds toene mende mechanisatie nog in de hand werken en het vak van boerenknecht en van land arbeider zal uiteindelijk een beroep worden, waarvoor ook van de laatste, veel machine kennis gevraagd zal worden. Dit zal zijn be roep de zekerheid geven tot het goed betaal de vakwerk te behoren. Volgens het genoemde E.T.I.-rapport zou den in de periode 1952-1962 daarnaast 567 mannen extra werk moeten vinden. Er is een tijd geweest dat men in de land bouw met name huiverig was voor de klank van het woord industrialisatie. Wanneer men boer is in de buurt van een grote in dustrie- of havenstad en men ziet tientallen, ja honderden hectares vruchtbare landerijen per jaar ten offer vallen aan uitbreidingen dan is dit geen wonder. Aan de andere zijde wil de Thoolse boer inzien, dat een aanzienlijk deel zijner mede bewoners door de loop der omstandigheden aangewezen is op ander werk. Dat dit reeds ingezien werd, bewijst de positieve instelling destijds van het Kringbestuur der Z.L.M. ten aanzien van het stichten van de am bachtsschool te Sint-Maartensdijk. De betekenis van het stichten van deze ambachtsschool mogen we niet onderschat ten. Het gebrek aan vakbekwame industrie arbeiders tot nog toe immers belette in dustrie-ontwikkeling en omgekeerd belette het ontbreken van industrie de geneigdheid ruim genoeg van deze opleiding gebruik te maken. Het bewijst tevens dat we niet mo gen zeggen dat er helemaal niets gebeurd is, hetgeen trouwens ook uit de vestiging van bedrijven die meisjes tewerkstelden blijkt. De geschiedenis elders leert dat een am bachtsschool dikwijls het beginpunt voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid is. Alleen het duurt ondertussen te lang. De directe behoefte, geaccentueerd door het Thoolse probleem bij uitnemendheid, de sei zoenwerkloosheid heeft geleid tot het werken elders in industriële en transportbedrijven met heen- en weerreizen, het zogenaamde „pendelen". PENDELEN En ook al zullen er werkmensen zijn, die geen bezwaar hebben tegen het „pendelen" en het betalen der reizen op prijs stellen, bij rustige overweging zal toegegeven moeten worden, dat we in wezen met een maat schappelijk ongewenste methode te doen hebben. De bezwaren, die aangevoerd kun nen worden zijn de volgende: 1 die voor de werknemer in kwestie, die teveel arbeidstijd moet besteden en dientengevolge te weinig eigen tijd over houdt; 2 die voor de vrouw, die te veel alleen voor de gezamenlijke taak van de ou ders moet optreden; 3 die voor de kinderen, die het gezag van de vader te zeer missen; 4 die voor de dorpsgemeenschap, waarbij Toen we een goede veertien dagen geleden tegen iemand de opmerking maakten, dat we ir. Geuze nog- moesten bellen in verband met het artikel in deze serie, was het antwoord, dat het wel te ver geefs zou zijn, omdat de heer Geuze met een tien daagse vakantie naar Spanje was. Deze bron bleek minder goed te zijn, want de vakantie van de heer Geuze reikte niet verder dan Groesbeek, waar overigens de afgelopen weken de temperatuur niet zo heel veel lager is geweest dan in Madrid. Uiteraard diene men dus dat „spaanse bericht" in ons vorig nummer voor kennisgeving aan te nemen en vragen we nu liever uw aandacht voor de bijdrage van ir. M. A. Geuze te Poortvliet als zijnde het zevende in deze sri. Een bijdrage waarnaar met even grote interesse werd uitgezien als naar die van zijn voorgangers. Ja, temeer omdat ieder weet, dat met schrijver dezes een vooraan staand figuur in de landbouw aan het woord is. En omdat ook ieder weet, dat er grote verschillen zijn tussen landbouw en industrie, omdat er hier en daar zelfs knelpunten bestaan. Maar wie dit voorjaar het verslag las van de causerie die ir. Geuze hield op een bijeenkomst van de L.L.G., weet ook dat door de Z.L.M.-voorzitter ten aanzien hiervan een ruim standpunt wordt ingenomen. Een standpunt, waaruit naast de liefde voor het agrarisch bedrijf tevens blijkt, dat het welzijn van de streek in het algemeen hem ter harte gaat. Dat blijkt in dit artikel opnieuw. Ir. M. A. Geuze werd op 22 februari 1917 te Poortvliet geboren en studeerde na het einddiploma van de h.b.s. aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Sedert 1945 is de heer Geuze voorzitter van de Z.L.M. en sedert vorig jaar lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Terwijl hij een paar maanden geleden gekozen werd als voorzitter van het bestuur der Verenigde Coöperatieve Suiker fabrieken te Roosendaal, heeft dhr. Geuze nog talrijke andere bestuursfuncties in agrarische, provinciale en plaatselijke verenigingen en stichtingen. Vrije tijdsbesteding is voor dhr. Geuze persoonlijk dan ook geen probleem, wel hoe aan vrije tijd te komen. Dat hij desondanks aan ons verzoek voldeed aan deze serie mee te werken, is voor ons bijzonder prettig en zal ongetwijfeld door de lezers evenzeer worden gewaardeerd. allerlei activiteiten door de afwezigheid van de pendelaars lijden; 5 die voor de werkgevers, die ten slotte moeten betalen voor de tijd, die niet productief is; 6 het risico ten slotte, bij een teruggang in de betrokken bedrijven, als eerste in aanmerking komende, ontslagen te worden. Men kan ook stellen dat het pendelen een gevolg is van de heersende woningnood, waarbij ik niet aarzel deze als maatschappe lijk kwaad nummero één te betitelen. Immers wanneer er woningen in de plaatsen waar werk is, voldoende zouden zijn, zou men zich daar kunnen vestigen. Dit laatste hoort men veel verkondigen, maar dit is dan eigen belang van elders en geen belang van Tho len. De woningen moeten namelijk niet el ders gebouwd worden, zoals toch al veel te veel gebeurd is, maar in de Thoolse dorpen. Want anders draaien we in een kringetje rond. Om het pendelen te voorkomen be hoeven we industrievestiging doch als de woningen elders gebouwd worden en de mensen vertrekken zouden, kan een nieuwe industrie vrezen geen arbeiders te vinden. ONTVOLKING Worden de woningen elders gebouwd en neemt de afvloeiing van de bevolking ten gevolge van gebrek aan werkgelegenheid nog toe, dan dreigt de ontvolking van het platteland. Nu verkeren we nog in de gun- meerdere werkgelegenheid door industrie vestiging een absolute noodzaak zijn. Een of meer middengrote industrieën met ver schillende honderden werknemers mogen levensvatbaar en noodzakelijk geacht wor den. Dit doet niet af aan de belangrijkheid van de bestaande kleine ondernemingen, die wij juist omdat ze er zijn in ere moeten houden en waarvan wij hopen dat zij hun afzetgebied zullen kunnen uitbreiden. INDUSTRIEVESTIGING Een ander ding is dan ook zeker. Met praten krijgen we geen industrie en ook niet met rapporten. Dit alles kan wel helpen in de goede richting, maar uiteindelijk moet er een goede ondernemer bereid gevonden worden, zich te vestigen. Deze zal zijn eisen stellen, want er zijn genoeg gemeenten met concurrerende aanbiedingen. Daarom is het van groot belang dat er thans geschikte industrieterreinen klaar zullen zijn. Daarom had het gehele eiland Tholen ontwikklings- gebied moeten zijn, omdat we nu pas op de tweede plaats in de aandacht komen. Daar om is het zo jammer dat het laten we hopen tijdelijk minder goed gaat in Nederland met de conjuctuur en de finan ciën. Ik vrees bovendien altijd nog dat de vrees van de watersnood eventuele onderne mers parten speelt en daarom moet de Del tawet ons snel de mogelijke uteindelijke veiligheid garanderen. Een vorige schrijver heeft het begrip „industrieschap" naar vo ren gebracht. Nu zijn we er natuurlijk niet met een papieren kind. Maar als wervings instituut, om eensgezind de aandacht op Tholen te vestigen, om de grote trom te roeren, zit er misschien toch iets in. De Thoolse landarbeider had van oudsher een zeer goede naam als vakbekwaam werkne mer. Zo moeten we een gepaste reclame maken voor het behoud van de toekomst van ons eiland. ONTSLUITING De Deltawerken zullen Tholen niet alleen meer veiligheid, maar ook meerdere moge lijkheden moeten scheppen. Er is dan in die verdere toekomst land aanwinning mogelijk, vooral in de nabijheid van Sint-Annaland, waar het zo hard nodig is. En hoewel we niet de natuurlijke voor delen als vacantiegebied bezitten van Wes ten-Schouwen, dat in bevolking vooruitgaat, terwijl de rest van Schouwen achteruitgaat, komen er dan toch veel meer kansen voor vooral met het oog op de watersport en het benutten van vreemdelingenverkeer, de visserij. Tegelijkertijd zal zich echter aandienen de spanning die er tussen dit vervreemde toe risme en onze omgeving omtrent de zondag bestaat. Tenslotte ook nog de door meerdere schrijvers genoemde dam via Gorishoek naar Yerseke. De betekenis daarvan is nauwelijks te onderschatten. Maar in ieder geval zou, behalve de besparing op het omrijden thans naar overig Zeeland, Tholen daardoor van een in zekere zin dood eindpunt omgevormd kunnen worden tot een volwaardig woonge bied, opgenomen in een goede, aantrekke lijke en belangrijke verkeersroute. TUINBOUW We zouden nog een korte opmerking wil len maken over de tuinbouw. Het intensieve karakter van deze cultuur zal ook bij uit breiding bij benadering niet kunnen op vangen de vraag naar meerdere werkge legenheid. Toch is er voor Tholen in de verre toekomst mogelijk op dit terrein nog enige perspectief. Naarmate in de Hollanden en vooral rond Rotterdam de steden zich groeiend uitbzreiden en veel goede tuin- bouwgrond in beslag nemen, kan de kans toenemen dat een deel dezer cultures zich naar het Zuiden moet verplaatsen. - Sommi gen noemen daarvoor reeds de zachtere gronden op Flakkee en zelfs Schouwen en Tholen vooral waneer de watervoorziening door een zoet Zeeuwse Oosterschelde meer gewaarborgd zal zijn. Doch dit zou nog zeer lang duren en daarmee zijn we op 't ogenblik niet geholpen. Bovendien lijdt de visserij intussen dan weer schade en wordt met name de stad Tholen dan getroffen. Er moet dan ook dringend vóór of uiterl- lijk 1961 iets tot stand komen, waardoor de Thoolse bevolking blijkt dat er werke lijk meer kansen op blijvende welvaart zullen komen. We vragen ons af of de gezamenlijke ge meenten of de Eiland-gemeenschap niet het initiatief kunnen nemen te trachten een uiteraard bescheiden garantiefonds voor Thoolse arbeiders hebben een goede naam. Diploma-uitreiking aan de Huishoudschool De nieuwe Pachtwet in de Tweede Kamer Oud en jong op reis En weer een aantal geslaagden Leve de vakantie En Vondel zegt» Van groten rouw zijn traenen kleen bewijs. een bonafide industrievestiging met behulp van de bevolking bijeen te brengen. Dan kan men elders zien dat het ernstig gemeend is. Het is dan ook een uitmuntend idee ge weest van de redactie van de Eendracht- bode deze problemen aan de orde te stel len. Uit wat geschreven werd is reeds ge bleken hoezeer een en ander in Tholen leeft. En hoezeer.het financiële element voor de betrokkenen afzonderlijk overweegt, het is ook gebleken dat het om de bestaansbasis van allen gezamenlijk in Tholen gaat. Als zodanig is het ook een geestelijk vraagstuk, dat ons gezamenlijk moet doen strijden om een goede zaak, de welvaart en de vooruitgang van onze geboortegrond. M. A. Geuze Poortvliet In deze serie verscheen reeds een artikel van E. Ph. Nieuwkerk, banketfabri kant te Poortvliet. J. van den Bos, burgemeester te Sint-Annaland. C. J. Moerland, voorzitter A.N.A.B. afd. Stavenisse en voorzitter v. d. federale Tholen, W. L. Blindenbach, notaris te Sint- Maartensdijk. Mevrouw G. J. E. Laban-Wolfens- berger te Tholen, presidente van de Christen Vrouwenbond, aldaar. W. M. Lindhout, voorzitter Chr. Landarbeidersbond te Tholen. terwijl nog een bijdrage volgt van Ds. A. Breure, Ned. Herv. predikant te Oud-Vossemeer. Mej. A. Paling, maatschappelijk en sociaal werkster, Scherpenisse. Drs. A. H. Paape, Soc. wetenschap pen te Amsterdam. Reacties inzenden aan de redactie. Veel moeders zijn dinsdagmiddag 16 juli in de zaal van „Hof van Holland" te Tholen getuige geweest van de hand druk, waarmee de presidente van de Commissie van Toe zicht der Landbouwhuishoudschool te Tholen, mevrouw wed. L. Klompe-de Lange het resultaat van hun dochters bekrachtigde bij de uitreiking van het getuigschrift of diploma. Dat eerste dan aan 27 leerlingen van de 1ste jaars- of vervolgnaaicursus en het diploma aan 45 anderen van de primaire opleiding of de cursus voor assistenten. En door het kleine „uittrekseltje", dat de gediplomeerden deze middag brachten van het vele dat ze geleerd hebben, werden die moeders overtuigd van het grote nut van het huishoudonderwijs en alles wat daarmee verband houdt. Zo zwaaiden er weer 72 leerlingen af, waarvan er wellicht nog een aantal terugkomt voor vervolgcursussen. In elk geval zijn alweer 90 nieuwe leerlingen voor de komende opleiding ingeschreven. Daaruit volgt de conclusie dat mede door het 8ste leerjaar de huishoudschool steeds meer terrein wint, ook al blijft de ingebruikname van een nieuwe school nog altijd een wensdroom. WANNEER DE NIEUWE SCHOOL De toenemende belengstelling voor een huishoudschool beperkt zich heus niet al leen tot onze omgeving. Dit moge wel blij ken uit het feit, dat nog slechts enkele we ken geleden naar we menen in Krui- ningen nog een chr. huishoudschool van de Z.L.M. werd geopend. Maar die toenemen de belangstelling is toch óók hier. En daar om is het wel erg jammer, dat de nieuwe grotere school van de Z.L.M. er nog steeds niet in staat in Tholen. De voorzitter van 't bestuur van het landbouwhuishoudonderwijs der Z.L.M., burgemeester ter Haar Romeny uit Wolfaartsdijk achtte verwezenlijking .van die wensdroom vooralsnog onwaar schijnlijk, nu de bestedingsbeprekende maat regelen mede de gang van zaken bemoeilij ken. Dat neemt echter niet weg, dat met de voorbereidende werkzaamheden wordt doorgegaan, zodat direct na vergunning de spa in de grond kan. De burgemeester ver welkomde de commissie van toezicht, de di rectrice en het ander onderwijzend personeel van de huishoudschool, de oud-directrice mej. Koopman, de afgevaardigden van de Bond van Plattelandsvrouwen, van de ZLM de algemeen secretaris mr. J. F. G. Schlin- geman, het hoofd der o.l.school de heer W. van Liere en de vele aanwezige moeders en familieleden van de leerlingen. Hij wees op de waarde van het thans behaalde diplo ma of getuigschrift voor het verdere leven en was overtuigd dat het nut zou afwerpen. Vervolgens werd een programma afge werkt van declamatie, gym, zang en een show van kledingstukken en dat op bijzon der vlotte wijze. Zo kondigde de conferencière Ria Jansen op leuke manier Nelly Hendrikse aan, een geslaagde van de asistentencursus, welke een Engels gedicht voordroeg. Daarna wer den de jaargetijden uitgebeeld met het heel aardige decemberslot door Corry Lindhout. Klasse Ha zong een viertal liedjes onder leiding van de heer Uylreef, ook al in het Engels en dit verwonderde ons wel enigs zins, tot we op de rapportlijst zagen, dat de Huishoudschool tegenwoordig ook Engel se les geeft bij het vak AVO( Algemeen vormend onderwijs). Enkele gedichten van Anie M. G. Schmidt waren achterin de zaal niet zo best te verstaan. Een eenvoudige gymdemonstratie had hierna de aandacht van de aanwezigen. Zeer goed was de canonzang van klasse Ha en hierbij waren de meisjes opnieuw trots op het geleerde Engels. In afwijking met vorige jaren werd de mo deshow anders uitgevoerd. Nu liepen de meisjes door de zaal, zonder dat er toe lichting bij werd gegeven. Dit heeft echter het grote voordeel dat het veel minder tijd in beslag neemt en ook ieder achter in de zaal alles kan opnemen. De meisjes die dat alles zelf hadden gemaakt demonstreerden als mannequin de verschillende japonnetjes mantelpakjes, hoge en lage sluitingen, enz. De moeders vooral volgden dit met grote aandacht. EEN EXTRA COMPLIMENT. Na de pauze, waarin thee met huishoud schoollekkernijen werden aangeboden, kreeg de voorzitter der Commissie van Toezicht mevrouw Klompe de Lange het woord. Nog steeds kwijt de ruim 80 jarige zich uitste kend van haar taak een passende toespraak te houden voor de getuigschriften en di ploma's worden uitgereikt. Alleen dit papier is niet genoeg zo vond zij, al blijkt hier dan ook het resultaat uit van de gevolgde cur sus, maar het geleerde in praktijk toepassen en buiten onze school tot voorbeeld zijn is van nut voor jullie allen en tevens een propaganda voor onze school, aldus me vrouw Klompe. Ze hoopte dat allen aan deze huishoudschoolperiode zouden terug denken als aan een fijne en nuttige tijd om de leerlingen tenslotte het beste voor hun verdere leven toe te wensen. De directrice, mej, C. Hartog, compli menteerde de geslaagden eveneens en zei: denk niet dat jullie hiermee volleerd zijn. Je hebt als het ware thans gereedschap mee gekregen voor je leven, zoals een timmer man en een smid gereedschap nodig hebben Zorg er voor dat je dat gereedschap goed onderhoud, zorg er voor bij te blijven. Het verheugde de directrice dat velen van de geslaagden nog terugkomen voor een ver volgcursus. Een extra compliment gaf zij aan de2 beste leerlingen, namelijk, Cory Lindhout uit Sint Maartensdijk van klase 2 B en Nelly Hendrikse uit Stavenisse van de Assistentencursus. Beiden kregen een boek werk. Tenslotte dankte de directrice de lerares sen en leraren, in het bijzonder die voor de naaldvakken. Namens de leerlingen dankte Willy van Zetten uit Sint Maartensdijk ale leerkrachten voor het genoten onderwijs. Het slotwoord werd gesproken door bur gemeester Ter Haar Romeny die het een geslaagde middag vond na een vlot afge werkt programma. VIJF EN TWINTIG VAKKEN En dat was het inderdaad. Uit een inge zien rapport bleek ons, dat de leerlingen van de Assistentencursus in 25 vakken on derricht krijgen, nl. koken, voedingsleer, wa renkennis, huishoudkunde, wasbehandeling, gezondheidsleer, linnennaaien, costuumnaa- ien, patroontekenen, verstellen, haken, breien stofversieren, kennis der natuur, groente en fruitteelt, praktisch tuinwerk, ned. taal lezen, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis, lich. oefening, schrijven, orde en netheid, engels- Van de 81 cursisten werden er 9 afgewe zen. De lijst van geslaagden volgt hieronder. DE GEDIPLOMEERDEN Voor de met goed resultaat afgelopen vervolg-primaire opleiding, de zgn. As sistentencursus werd aan de volgende meis jes een diploma uitgereikt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1