EENDRACHTBODE Dan maar zo 13c JAARGANG No. 33 5 JULI 1957 TWEEDE BLAD RAADSVERSLAG SCHERPENISSE Er zuilen nog tien woningwetwoningen worden ge bouwd - Verbetering van uurwerk en torentje - Achter stand in straatbelastingheffing wekt reactie - Nieuw raadslid toegelaten. RAADSVERSLAG POORTVLIET Nog een kans voor de muziek door hogere subsidie - De verplichte vakantiesluiting voor de middenstand weer ingetrokken. Raad voelt zich voor schut gesteld - De jeugd ontziet de aangelegde plantsoentjes. Bravo! RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND Nieuwe raadsleden en wethouder benoemd - Ook hier vakantieregeling voor de middenstand - Een machinelabriekje voor scheepsmotoren - Muziektent bij het nieuwe gemeentehuis. 22 PAUL BRICKHILL De vergadering van de gemeenteraad Scherpenisse op donderdag 27 juni jl. was maar dun bezet. Met kennisgeving waren af wezig de heren Kievit en De Goffau, terwijl in de vacature Hartog nog niet was voor zien. De benoeming van het nieuwe raads lid A. Hage vond in deze vergadering plaats. Er werd als eerste ingekomen stuk be handeld een verzoek van het bestuur van de Ger. Gemeenteschool om een bedrag van 55,te betalen voor de aangekochte 2e hands kast en voor herstel van 2 oude kachels. In afwachting van de ingebruik name van de nieuwe school had het bestuur maar met dit 2e hands materiaal volstaan, omdat men straks toch een nieuwe inventaris krijgt. De raad had er geen bezwaar tegen dit bedrag te betalen. Van de Bank van Ned. Gemeenten krijgt Scherpenisse een lening van 14.100. Daarna wordt voorgesteld aan te sluiten bij de n.v. Bouwkas van Ned. gemeenten. Aansluiting komt de gemeente op een aan deel van 180,terwijl dan de mogelijk heid voor de ingezetenen bestaat bij wo ningbouw een hypotecaire lening met deze Bouwkas aan te gaan. Het voorstel van b. en w. is om het te doen. Dhr. IJzerman ziet er het bezwaar in, dat men voor iedereen rente en aflossing moet garanderen. Dat is echter niet het geval, zoals de voorzitter opmerkt, aange zien men iedere aanvrage afzonderlijk be kijkt en daarin al of niet kan bewilligen. Aan niet-bonafide bouwers kan men de garantstelling weigeren. Dan zijn alle leden voor om aan te sluiten. Van het bestuur der Chr. school te Sint- Maartensdijk is er een verzoek om, behou dens goedkeuring van de gemeenteraad al daar, het houten schoollokaal over te nemen. De voorzitter wijst er op, dat de beslissing daartoe bij de gemeenteraad van Sint-Maar tensdijk ligt, maar de raad hier, kan in principe besluiten zulks te doen. En daar heeft niemand van de leden bezwaar tegen. Uit een ministeriële brief blijkt dat de bestedingsbeperking in zoverre minder krampachtig zal worden gehandhaafd, dat nu voor bedragen beneden de 2000, geen bewijs van „geen bezwaar" meer nodig is, mits dit uit de begroting kan worden ge financierd. MUZIEKSCHOOL NOG NIET BESLIST Een verzoek van de Zeeuwse Muziek school aan de gemeente om bij de nieuwe regeling aan te sluiten was vorige maal aangehouden ter nadere informatie. De voor zitter kan nu o.a. meedelen dat bijvoorbeeld de ballet-lessen helemaal buiten de regeling staan en afzonderlijk worden gegeven. Spreker is beslist voor het geven van klasse-muziekonderwijs. Over aansluiting bij deze muziekschool gestemd, blijken de heren IJzerman en weth. Kleppe voor te zijn en de heren Bijnagte en weth. v. d. Jagt tegen, zodat de stemmen staken en het verzoek volgende maal opnieuw aan de orde gesteld dient te worden. Afgewezen wordt de aanvrage van de Centrale voor Kath. Mil. Tehuizen om sub sidie. Overlegd is de rekening van de Bescher ming Bevolking Kring Z 5 over 1956, waaruit blijkt dat de gemeente in deze een verplichte uitgave is opgelegd van een 0.70 per inwoner of ruim 900, De raad vindt het bar veel, maar er is niets aan te doen. Waar in deze bezuinigd kan worden, zal dat zeker dienen te gebeu ren, zo oordeelt èn de voorzitter èn de leden. Uit een tweede brief van 't Ministerie van Financiën blijkt dat de financiële situatie dermate, ongunstig is, dat de gemeenten maar moeten nalaten om een extra uitkering uit het gemeentefonds te vragen, omdat dit alleen maar bij hoge uitzondering kan wor den toegestaan. Men moet zijn eigen boon tjes maar doppen. Het overzicht 1956 van de Vleeskeurings dienst toont een gunstig beeld. Er is een tekort van 127,wat over de zeven ge meenten verdeeld maar een gering bedrag is. De voorzitter waarschuwt dat men hieruit niet kan concluderen, dat het ook volgend jaar weer zo zal zijn. Immers Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan het j door de hulpkeurmeester zelf ingediende voorstel om met of 1500,vergoeding voor autogebruik per jaar genoegen te ne men. Dit moet volgens Ged. Staten per kilometer worden berekend, wat een veel hoger bedrag zal inhouden. Ook andere posten moesten worden verhoogd, zodat het niet is uitgesloten, dat dit jaar een minder gunstig beeld zal geven. Vastgesteld worden de uitgaven voor de Ger. Gemeenteschool over 1956 zijnde 2232,30. Van de voorzitter van de commissie tot stichting van een diepvries installatie, dhr. Jagt, is er het verzoek om de sloot tussen C. M. Kleppe en Van Houdt aan de Lange- weg te dempen, omdat men daar het ge bouwtje wil zetten voor de diepvries instal latie. Demping zal t.z.t. geschieden bij riolering en bestrating. Dhr. Bijnagte voegt er aan toe dat het tijd wordt dat er zon stinkgeval weg gaat. De voorzitter: op de duur dienen al die slootjes te verdwijnen. De rijkssalarisregeling wordt ook van toe passing verklaard op de gemeentewerklieden. De Chr. School vraagt geld voor de aankoop van een handnaaimachine, waarin wordt toegestemd. Goedkeuring is verkregen op de aange gane kasgeldlening ad 50.000, 16 Leden van de Vrouwenbond van het N.V.V. verzoeken in de algemene kleuter school te mogen vergaderen. De voorziter wijst er op, dat het een bijzondere school is en geen openbare, dus niet van de ge meente. Hij stelt daarom voor een lokaal van dë oude school beschikbaar te stellen tegen 20,huur per jaar, verlichting en verwarming inbegrepen. De leden kunnen zich hiermee verenigen. De toekomstige zuiveringsinstallatie zal „achter de molen" een plaatsje krijgen. VERBETERING KLOK EN TORENTJE Het is al eerder vastgesteld: het uurwerk en het torentje van het gemeentehuis be hoeft dringend verbetering. Het is een en andermaal bekeken en door opzichter Blaas is thans een ontwerp ingediend voor die verbetering, waarvan de kosten op 4 a 5000,worden geraamd. Daarbij is dan ook elektrische verlichting van de wijzer plaat. Hoewel doelmatig, vindt het dagelijks bestuur dit bedrag toch te groot en wil be ginnen met de verlichting van de wijzerplaat er voorshands af te doen, al zal dan de verbetering zodanig dienen te geschieden, dat men die verlichting later kan aanbrengen zonder andere voorzieningen te moeten tref fen. Maar een nieuwe klok dient te worden aangeschaft, die met plaatsing en al wel op 965,komt. In totaal rekent men voor de nieuwe klok verbetering van het uur werk 1890,en voor verbetering van het torentje 390,De leden vinden, dat men er niet buiten kan. Het moet gebeuren, want een klok kan men niet missen in een gemeen te en het uurwerk is versleten. Besloten wordt dan ook deze verbetering aan te brengen. Zonder discussie worden de gemeentebe groting 1956 en 1957 gewijzigd waarbij er op wordt gewezen, dat het met de begroting 1956 nog wel afloopt, maar 1957 is bijzon der krap. NIEUW RAADSLID Na onderzoek der geloofsbrieven wordt besloten de heer A. Hage toe te laten als lid van de raad. Voor benoeming van een lid voor de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg is een voordracht opgemaakt met als num mer een wethouder Kleppe en nummer twee de heer A. Hage. Tot stemming kan even wel niet worden overgegaan omdat weth. Kleppe niet mag meestemmen en er maar drie leden overblijven, wat voor stemming te weinig is. Daarom wordt dit punt aan gehouden tot de volgende vergadering. TIEN WONINGWETWONINGEN De firma Geleijnse te Zevenbergen is be reid 10 woningwetwoningen tegen de re geringscurve te bouwen. Ze zullen worden gebouwd in het verlengde van het „Hol land Huis". De voorzitter wijst er op, dat men bij aanvaarding van dit voorstel in to taal 16 woningwetwoningen krijgt. De heer IJzerman acht het zeer gewenst, dat deze er komen. De heer Bijnagte daar entegen meent dat de gemeente die nooit kwijt raakt. De voorzitter gelooft echter dat dit ge makkelijk zal gaan. Er zijn nog genoeg aan vragen voor een woning. De heer Bijnagte zal niet tegen stemmen, maar gelooft toch niet dat het zal lukken. Allen zijn er daarna voor de 10 woning we t- wonigen nog bij te nemen. DE PLUIMPOT De voorzitter doet mededeling van het feit dat per 4 juli de Pluimpot en daarmee de haven van Scherpenisse wordt afgesloten. Spreker betreurt het zeer, dat niet tegelijk de plannen voor de loswal worden uitge- I De heer IJzerman vraagt vervolgens of De voorzitter antwoordt dat b. en w. dat Nieuwkerk (voorzitter), Ph C v d Male voerd- aan de heer C. Pleune nog vergoeding wordt hopen. Garanderen kunnen ze dit natuurlijk secretaris, leden T. M. Nortier-v. Ni'euwen- De heer Bijnagte ziet van dat laatste niet verstrekt voor het door hem opgeknapte niet, maar het is te proberen. veel komen. De voorziter gelooft wel dat het zal gebeuren. Dat men bij de goede grote haven, die Sint-Annaland nu krijgt, hier geen tweede gaat maken, is te begrijpen, maar een eenvoudige loswal is toch dringend nodig voor deze gemeenten, waarmee de raad het wel eens is. Men zal afwachten en ter zake diligent blijven. Overigens kan hieromtrent niets worden meegedeeld, zodat het bericht omtrent voor noemde afsluiting voor kennisgeving wordt pand van de gemeente, waarin nu de kapper woont. De voorzitter zegt dat dit zou kunnen ge beuren, wanneer de rekeningen worden over legd. De heer IJzerman heeft al tot driemaal toe gevragd om een bank te plaatsen voor Ouden van Dagen, bijvoorbeeld in de Wil- helminastraat. De voorziter antwoordt dat hiervan prijs opgaaf is gekregen, maar dat het nogal aangenomen. Het crediet in rekening-courant duur was. Men zou het nu eenvoudiger bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten wordt verhoogd tot 115.000 tot uiterlijk 1 augus tus a.s. RONDVRAAG De heer IJzerman wijst er op, dat des tijds de straatbelasting is ingevoerd, waar van de inwoners overigens niets afweten (of het zijn vergeten), maar het ergste is wel, dat er met de aanslagen een te grote achterstand is, zodat men nu vanaf 1954 moet betalen. Sommigen hebben 2 aanslagen gekregen. Het zal toch hopenlijk niet zo zijn, dat men er nu nog 2 bovenop krijgt, zodat het er 4 worden. De voorzitter zegt dat dit niet het geval zal zijn. Hij betreurt het ook zeer dat er een dusdanige achterstand in de administra tie is. Gelukkig ka» dat thans met de nieuwe ambtenaar' worden weggewerkt. Men zal met de 4 jaar straatbelasting-heffing even wel de nodige soepelheid betrachten, in zo verre, dat er nu 2 worden verstuurd, die over een paar termijnen kunnen worden betaald en dan a.s. voorjaar de andere 2. Op een vraag van de heer Bijnagte wat de heffing is en hoe die wordt berekend, wordt door de secretaris geantwoord, dat het een aanslag is van 3% op de bebouwde- en 6 op de onbebouwde eigendommen, waartoe men de norm aanlegt als bij de grondbelasting en huurwaarde. De vraag zou ook gesteld kunen worden: Hoe komt men aan heffing grondbelasting. De heer Bijnagte vindt het niet juist, dat alleen de eigenaren worden aangeslagen voor straatbelasting. Anderen gebruiken de straten evengoed, daarom zou het een aanslag moe ten zijn voor de gebruiker. Die een huis in de gemeente bewoont zou ook een aanslag moeten krijgen en niet alleen maar de eigenaar. De voorzitter ziet daarvan ook de billijk heid wel in, wijst er vervolgens op, dat de straatbelasting de gemeente is opgelegd, zonder dat die het heeft gewild. willen doen. De heer Bijnagte meent dat het wel stevig moet zijn opdat de bank bestand is tegen spelen van de jeugd. Men zal deze bank toch eenvoudiger zien te maken, anders kost het te veel. De heer IJzerman wijst er op, hoe er op het eind van het „gat" wordt gezwommen, terwijl daar ook wormen worden gestoken. Men krijgt dan putten en dat is voor de kinderen gevaarlijk. De voorzitter zegt dat het niet van de ge meente is, maar van het Waterschap. Overi gens mogen daar geen wormen worden gespit. Men zal het daar eens nagaan om gevaar te voorkomen. Dhr. van Ast zegt dat hij het dan voor een jaar wil proberen, maar dan moeten er ook resultaten te zien zijn anders kan hij een verlenging van de subsidie beslist niet meer goedkeuren. De heer Uijl vraagt wie over de capaci teiten van de leerlingen beslist. Het kan namelijk best zo zijn, dat er bij de jeugd talent is en dan kan er iets inzitten. Overi gens is hij het wel met dhr. van Houdt eens dat hiervan tot nu toe weinig is ge bleken. Als er werkelijk muziek in zit, wel dan zal hij het voorstel steunen en het eveneens voor een jaar proberen. Dhr. Vroegop vindt de sprong van 100.naar 350.nogal hoog. Omdat men het nu met een beroepsdirigent wil proberen, zal hij voor een verhoogde sub sidie stemmen, maar vindt 300.in totaal genoeg. De heer Van Houdt ziet er te weinig pers pectief in en kan de verhoogde subsidie daarom niet steunen. Nogmaals wil hij ver klaren dat het niet is, omdat hij tegen de muziekvereniging zou zijn. De heer Bijl ziet de moeilijkheden nog eerder toenemen, nu er steeds meer mensen elders werk gaan zoeken en dikwijls ver- Wethouder Kleppe vraagt dan ook nog huizen. Het wordt voor alle verenigingen eens om de straatbelasting zo soepel mogelijk wel erg moeilijk. Alleen St. Annaland be te willen toepassen. schikt nog over een goed gezelschap maar De heer Bijnagte is ontstemd over het feit, ook alle andere verenigingen kampen met dat de grond bij de Drogerij al was inge- moeilijkheden. Hij wil dit subsidievoorstel nochtans steunen om het te proberen. In stemming gebracht is alleen de heer Van Moudt tegen de verhoogde subsidie. De overigen steunen het voorstel Vroegop om tot 300.te subsidiëren voor een jaar en het dan opnieuw te bekijken, c.q. aan de resultaten af te wegen. De voorzitter wijst er op, dat 1957 al gevorderd is, zodat „Kunst naar Kracht" er met de 300.wel zal komen. Hij hoopt dat de muziek de geboden kans voor 100% zal weten te benutten. GEEN MANIER VAN DOEN Punt 4 van de agenda is het voorstel om de verordening „verplichte vakantie-sluiting" in te trekken. Op verzoek van de plaatselijke middenstand riep de gemeente per 11 april jl. een verordening in het leven tot verplichte vakantie-sluiting. Bij request van 2 mei jl. komt een groot aantal winkeliers tegen dit besluit op, zodat thans niet van de allergrote meerderheid kan worden gesproken. Boven dien zou de redactie van de verordening nog wel gewijzigd moeten, wil ze van kracht zijn. B. en W. menen dan ook te moeten voorstellen genoemde verordening in te trekken. Raadslid van Ast vindt dit maar een heel raar geval. Zijn we in deze verkeerd inge licht Het was toch zo dat er vorig maal 17 middenstanders een verzoek hebben inge diend om de verplichte vakantiesluiting voor winkeliers in te voeren en nu blijkt dat het er maar een paar zijn, die dat werkelijk willen. Hij kan er op deze manier geen wijs meer uit. De voorzitter: Wij ook niet. Wat we hier- Poortvliet bleef niet achter bij de andere i bestaan van de muziekvereniging zeer aan uit wel geleerd hebben, is dat we ze voor gemeenten en hield vrijdagmorgen 28 juni een openbare vergadering met alle leden tegenwoordig. Met een geklop van de ambachtslieden in het gemeentehuis, waar men nog bezig is met de verbouw, was het een min of meer luidruchtige bijeenkomst zonder dat de raadsleden nu zelf zo luidruchtig waren. Integendeel, alles werd nogal in gemoede zaaid, voor de raad er in had toegestemd die grond te geven. Dat klopt niet. De voorzitter weet niet beter of dat is gedaan om het onkruid te bestrijden. Hij zal het nog wel even nagaan. De heer Bijnagte vond het evenmin juist dat er vorige week muziek werd gemaakt op de Hoge Markt, terwijl er in de buurt kerk werd gehouden. Het blijkt dat men daarvan niet op de hoogte was, daar het anders was voorkomen. Tenslotte wil de heer Bijnagte nog graag weten, welk gedeelte van de school zal wor den toegewezen aan de bijzondere en wan neer men daarover kan beschikken. Hij wijst er daarbij op, dat er hiertoe al enige weken geleden een verzoek is ingediend en na weten ze nog niet, waar ze aan toe zijn. Wethouder van der Jagt zegt daarnaar ook al een paar keer te hebben geinformeerd ter secretarie. De voorzitter vindt het niet in orde, dat hierop nog geen bericht is ontvangen. De secretaris verklaart dat morgen te zullen doen. Daarna sluiting. te bevelen is. Daarom achten ze een hogere taan in hun sop laten gaarkoken. Wij heb subsidie wenselijk en stellen voor de subsidie hen het gedaan om aan de wens van bijna welke 100.per jaar was te ver- allen gevolg te geven en daarin tegemoet te hogen met 250.en op 350.te bren gen. Men zou het betreuren, indien het muziekgezelschap uit het dorpsleven zou verdwijnen en wil daarom aan het Voort bestaan nog eens extra meewerken. De heer van Houdt hierover het woord besproken zonder dat dat meningen onder verkrijgend verklaart allereerst niets tegen stoelen of banken bleven. Na opening en de muziek te hebben noch tegen de ver- als overheid nog een figuur slaat ook" en notulen werd door de voorzitter meegedeeld eniging als zodanig, maar hij moet wel vast- kan zich daarom ook volkomen verenigen komen en nu is een meerderheid weer van andere gedachten. We storen er ons niet meer aan en zullen alleen dat toepassen, wat wettisch is voorgeschreven. Overigens laten we ze doen. De heer van Ast is de tolk van alle leden, wanneer hij vaststelt, dat „je op deze manier met wat de voorzitter hierboven opmerkt. Dhr. van Houdt vernam dat er geen eens gezindheid was te krijgen, er was niets te dat een silo, die voor de rondweg moest stellen dat het er een lijdensgeschiedenis worden geruimd voor 340.van Dhr. - mee is. Deurloo is overgenomen, althans die ver- J Er wordt in deze brief nu wel gesproken goeding moet worden gegeven. Verplaatsing over 16 leden, maar het zijn merendeels beginnen. Alle leden steunen het voorstel zal niet gemakkelijk gaan. Indien er een lief- nog kinderen. We hebben al jaren nagegaan daarna om de vakantieverordening in te hebber voor is, kan die de silo krijgen, mits of er iets van terecht zou komen en tot op trekken. heden is daarvan niets gebleken in onze Aan A. Deurloo-van Tiggele wordt op gemeente. Moeten we daarin nu ons dure haar verzoek ontslag verleend als schoon- hij dan zelf voor verplaatsing zorgt. HOE ZIT HET MET DE MUZIEK De geringe aktiviteit van de plaatselijke muziekvereniging was voor het dagelijks bestuur aanleiding eens nader te informeren. Daarbij bleek dat „Kunst naar Kracht" geld gaan steken. Straks moeten die leer lingen in militaire dienst en men houdt niks over. Spreker is er bang voor hier weer geld in te steken. De voorzitter meent er op te moeten wijzen, dat het afzakken der vereniging momenteel uit 10 geoefende leden en uit ajjeen ;ets js van de laatste jaren. In dit op- 6 leerlingen bestaat. Wegens dit gering aan- 2icht gaat dhr van Houdt wel te ven Nu tal geoefenden is het niet mogelijk met goed fatsoen in het openbaar te verschijnen. Men hoopt binnenkort de leerlingen op een zo danig peil te hebben, dat dit optreden weer wel mogelijk is. Door opleiding van de leerlingen en door nog eens een dringend beroep op oud-leden te doen wordt gehoopt dat men onder lei ding van een beroepsdirigent tot grotere wil men door middel van een beroeps dirigent trachten de muziek weer op een zodanig peil te brengen, dat men in het openbaar kan optreden. ZIT ER MUZIEK IN De heer van Ast zegt niet tegen het voor stel te zijn, maar vraagt het dagelijks be- aktiviteiten kan komen. Nu is het echter zo, stuur of ze werkelijk moed heeft, dat er iets dat een beroepsdirigent 500.kost per van komt. Zit er enig perspectief in Het jaar, welk bedrag niet alleen kan worden is namelijk een hoog bedrag. Hij wil de opgebracht door verhoogde contributie en muzikanten individueel vast niet te na ko- donaties. De vereniging meent dat door een men, maar als vereniging is het toch niks beroepsdirigent de vereniging tot groter bloei gedaan op dit moment. In een letterlijke kan komen. beeldspraak zou hij willen vragen of er na B. en wethouders hebben een en ander het verstrekken van subsidies kans is, dat nog eens behandeld en menen dat het voort- 1 „er muziek in komt". maakster van de openbare lagere school. Een oproep om in de vakature te voorzien zal worden geplaatst. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeling dat tot leden van de Ouder commissie kleuterschool zijn benoemd: E. Ph. huyzen, J. Kik en M. C. v. Oudenaarde. Inzake grondsexploitatie drongen gjs. aan op een zo zuinig mogelijk beheer. De gemeente krijgt van N.V. Samson mappen voor de raadsleden bij raadsverga dering in verband met verbouw gemeente huis. Onder dank wordt deze schenking aangenomen. Afgewezen wordt het verzoek van de Centrale Kath. Mil. Tehuizen om subsidie. Er is een dankbetuiging voor de ge zonden felicitatie aan H.M. de Koningin bij haar verjaardag. De begroting van „Ten Anker" 1957 wordt voor kennisgeving aangenomen. De salarisregeling gemeentewerklieden wordt in overeenstemming gebracht met de rijksregeling. De vereniging „Zeelandia" in Den Haag vraagt ook al een subsidie om haar 35 jarig jubileum te vieren, maar dat gelooft de raad wel. Afgewezen. FOKVEEDAG De commissie, welke dit jaar in Poort vliet een fokveedag organiseert vraagt de gemeente een bijdrage. De raad vindt het prachtig dat het in Poortvliet wordt gehou den en is bereid een bedrag te voteren. Hoe groot die. zal zijn, zal later nog worden beslist. Ds. Lam vraagt voor aankoop van leer middelen schoolcatechisatie een bedrag van 140.De raad stelt het met b. en w. op prijs dat aan de o.l.school godsdienstonder wijs wordt gegeven en keurt votering van het daartoe nodige bedrag goed, als blijk van sympathie met dit doel, al valt het dan niet onder de officiële leermiddelenpost onder wijs. De slotwijziging van de begroting 1956 laat zien dat er nog een onvoorziene post in voorkomt van 8254,11, wat nog niet zo slecht is. Dhr. van Houdt is er tenminste blij mee, dat het nog zo goed is verlopen. Er is geen bezwaar tegen deze wijziging. Met betrekking tot de gemeenterekeningen 1955 verzoekt Ged. Staten de achterstallige bedragen, die niet-invorderbaar zijn en tel kens op een volgende rekening zijn over geschreven, af te schrijven. Daaronder zijn nog posten van 1944 van centrale keuken, e.d. waarop invordering ondenkbaar geacht moet worden. Met deze wens wordt reke ning gehouden. Goedkeuring is verleend op de rekening 1953, sluitend met een nadelig slot van 1860,22 en op 1954 met een voordelig slot van 2191,55. RONDVRAAG Wethouder Krijger deelt mede, dat aan besteding plaats vond van een nieuwe woning voor het Wezen Armbestuur, waar bij de begroting was 31.500,en de laag ste inschrijver het doet voor 27.348. Het wachten is nog op goedkeuring premie. Drh. Vroegop wijst op het wateroverlast op de Paasdijk bij het pand van D. Uijl. De voorzitter zegt dan men daar niets heeft kunnen doen door de rondweg-werken. Volgend jaar komt daar de herverkaveling de zaak in orde maken en dan willen we voor de Paasdijk klinkerbestrating. Nu zal men in de ongemakken maar provisorisch kunnen voorzien. Dhr. Van Houdt is blij met de aangelegde plantsoenen en hij moet in tegen stelling met zijn vroeger pessimisme vaststellen, dat het met het vernielen door de jeugd bijzonder veel meevalt. Integendeel, de jeugd zorgt er zelfs goed voor. Dhr. Uyl wijst op een bron van onge rechtigheid in zijn buurt, namelijk een stuk sloot en of deze door de herverkaveling wordt gedicht. De voorzitter meent dat deze in de ge- meentekom valt en dat het door de herver kaveling zal gebeuren. Dhr. Bijl vindt het niet juist, dat de her verkaveling het begin- en eindpunt van de sloot in de omgeving van de ambtswoning burgemeester heeft gedempt en de rest laat zitten. De voorzitter antwoord dat dit voor gemeenterekening komt. Nadat nog op enkele kleinigheden werd gewezen, volgde sluiting met ambtsgebed. Op vrijdag 28 juni jl des avonds om 7 u. K. Goudszwaard. Daartoe worden aange- was er ook een openbare vergadering van wezen de heren Bolier en Verwijs. Zoals de gemeenteraad te St. Filipsland. De voor- bekend kwam de heer M. Reijngoudt in de zitter roept een bijzonder welkom toe aan vakature Vaders, terwijl raadslid Gouds- de heer M. Reijngoudt, die de eerste ver- waard de door het vertrek van dhr. L. J. gadering als raadslid bijwoont om daarna van Nieuwenhuijze opengekomen plaats zal als eerste punt aan de orde te stellen, onder- innemen. De commissie rapporteert dat de zoek van de geloofsbrieven van de heer stukken in orde zijn en stelt toelating van De levensgeschiedenis van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen. Ze was als verlamd van verbazing. „Blijkbaar toch niet helemaal bewusteloos," merkte de andere zuster witjes op. Voorzichtig tilde zuster Thornill met haar duim een ooglid van de patiënt op, maar hij was bewus teloos. Toen Joyce (door een andere verpleegster van het gebeurde op de hoogte gesteld) zijn ronde maakte, vroeg hij of de patiënt misschien was bijgekomen. Zuster Thornhill, nog een beetje in de war, antwoordde dat er geen verandering was en Joyce zei langs z n neus weg: „Nou, zuster is ook niet niet erg mededeelzaam vandaag, he?" Die middag was Bader bij kennis en men bleef hem morphine-injecties geven, zodat hij twee dagen lang in een soort droomtoestand verkeerde, 's Nachts was zijn geest zo nu en dan zo helder en was hij zich de aan wezigheid van de knappe verpleegster bewust, die hem liet drinken met behulp van een soort buis. Telkens wanneer hij de ogen opende, zag hij haar over zich heen gebogen en hij vond haar buitengewoon aardig. Langzaam trok de shock weg en kwam hij uit die toestand van verdoving. De morphine maakte dat hij niet meer zoveel pijn in zijn been voelde en zijn gezicht raakte de vale kleur kwijt, ofschoon het nog doodsbleek was en zijn ogen diep in de kassen lagen. Die dag ver nieuwde zuster Thornhill de verbanden en een ont zettende pijn deed hem zich half oprichten toen ze het laatste stuk verband van de bloedige wonde trok. Ze leunde opzettelijk zo over hem heen dat hij niet kon zien dat beide benen waren geamputeerd. Het was als of het hele ziekenhuis van bezorgdheid de adem inhield want een ieder wist dat hij er toch ééns achter moest komen. Zuster Thornhill was bang dat hij het bij toeval zou ontdekken en dat de shock hem weer in levensgevaar zou brengen. De volgende dag kreunde hij als gewoon lijk toen ze de verbanden vernieuwde en vroeg: „Hoe ziet 't er uit?" Nu moet het gebeuren, dacht ze. Zeg het hem heel nonchalant. Zonder de geringste opwinding in haar stem zei ze: „Het ene been is nog dezelfde dag afgezet en een paar dagen later moesten we het andere onder de knie am puteren, omdat er bloedvergiftiging was. Maar maak u geen zorg. Een man met uw moed hoeft zich daardoor niet uit het veld te laten slaan. Ze maken tegenwoordig uitstekende kunstbenen." Nerveus wachtte ze af wat hij zou zeggen en ze werd volkomen verrast door zijn onverschillige ant woord. „Ja, dat zal wel." Hij bleef er volkomen kalm onder en na haar eerste verbazing en opluchting vroeg ze zich af hoe hij er achter was gekomen. Maar in werkelijkheid was Bader er niet achter ge komen en wist hij het ook nu nog niet. Hij had haar woorden gehoord en automatisch antwoord gegeven, maar ze waren niet tot zijn verdoofde geest doorge drongen, want hij kon nog altijd zijn tenen voelen en wist niets van de verbeelding, welke maakt dat een man na een been-amputatie zijn voet nog altijd zo we zenlijk voelt dat hij meent zijn tenen te kunen bewegen. Hij leefde in een volkomen onwezenlijke wereld, een soort droom waarin alles kan gebeuren en waarin een man kan lopen, ook al heeft hij geen benen meer. Toen Cyril Burge de volgende dag naast zijn bed zat en zijn linker been weer hevig pijn deed, barste hij plotseling wanhopig uit: „Waarom doet het zo'n pijn? Waarom snijden ze het er ook niet af, net zoals het andere?" De geschokte Burge had toen niet de moed hem de waarheid te vertellen. Maar de volgende dag kwam Bader er achter en dat alleen doordat de pijn ondanks de morphine zó hevig was, dat zijn geest er wat helderder door werd. Majoor Woollett, die hem was komen opzoeken, zat naast zijn bed en toen hij vroeg hoe 't er mee ging, antwoorde Bader: „Wel goed, majoor. Alleen doet mijn linkerbeen zo verdraaid pijn." „Dat zal de eerste dagen wel altijd 't geval zijn,' zei Woollett met hem meevoelend. „Ik wou dat ze 't maar afzetten, net als het rechter been", kreunde hij, „want dat doet me helemaal geen pijn meer. Ik heb schoon genoeg van die linker poot." „Zou je werkelijk willen dat ze het afzetten?" vroeg Woollett. ,,'t Kan me niks schelen wat ze doen, als ik maar van die ellendige pijn af kom." „Maar als 't je niet meer pijn deed, zou je 't niet willen missen." „Weet ik veel wat ik zou willen, 't Enige wat ik weet is dat het niet te harden is. O, God, ik wou dat ze het amputeerden." Naast het bed zittend, leunde Woollett naar hem over. De ellebogen op zijn knieën gesteund en diep ge roerd door het dramatische van de situatie zei hij: „Douglas, je moet het weten... Ze hebben het geam puteerd." Hoofdstuk V Dit keer drong het tot hem door, maar door de mor phine en de pijn gaf het hem geen hevige schok. Het enige wat hem interesseerde was die ontzettende pijn; verder telde niets mee. Hij zei slechts geërgerd: „Maar waarom doet dat verdraaide ding dan zo'n pijn?" (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 5