WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND EEN GEVAAR THOLEN en zijn TOEKOMST Een succes voorde BBkring Tholen Ontstaan hagelstenen nog steeds een raadsel. Plaatselijk nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Graag één dag vroeger. In verband met Hemelvaarts dag worden correspondenten en adverteerders verzocht de copie voor het volgend num mer één dag vroeger in te zenden. Bij voorbaat dank. Gesloten. Wat is UW mening? Dc Sint Annalandse blokploeg won de wisselbeker. De redactie legt U deze week voor: W eerpraatje I THOLEN 13è jaargang no. 27 24 mei 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen De indeling van de gemeenten in vijf klassen, waarvan de eerste klasse de hoogste lonen heeft en de vijfde klasse de laagste, wordt meer en meer een bedreiging van de betrekkingen tussen de grote steden en de kleinere gemeenten. Wat de laatste jaren aanvankelijk slechts als een onbillijkheid werd beschouwd, wordt thans in vrij snel tempo weinig minder dan een ramp voor de bedrijven, die in deze kleinere gemeenten zijn gevestigd. De lagere lonen en salarissen in kleine plaatsen worden sinds jaar en dag gemoti veerd met de opvatting, dat in deze ge meenten het levensonderhoud goedkoper zou zijn dan in de steden. Reeds vaak is aan getoond, dat dit geenszins het geval is en dat daarentegen in vele opzichten het tegen overgestelde kan worden gecontrateerd. Wel zijn in de kleine gemeenten doorgaans de huren en het bouwterrein goedkoper, maar daar staat tegenover dat de andere zaken vaak niet voordeliger zijn dan in de steden en meermalen zelfs duurder. Dat alles is bekend genoeg en de ene politicus na de andere betoogt, dat de classi ficatie dient te worden afgeschaft, maar tot nu toe heeft dit de ambtelijke onaandoenlijk heid van de regeringsmachine niet kunnen verstoren. De laatste paar jaar begint zich nog een ander gevolg van deze classificatie te ge voelen. Onder invloed van het nijpende te kort aan arbeidskrachten gaan de indus- strieën in de grote steden er steeds meer toe over arbeiders aan te trekken uit veraf ge legen plaatsen. Dank zij de autobus is dat tegenwoordig al te gemakkelijk en ook in onze omgeving is dit vervoer niet meer vreemd. Vroeger vormde de afstand een in dit opzicht onoverbrugbare hindernis tussen de dorpen en de steden, doch afstanden hebben thans geen betekenis meer. De behoefte aan arbeidskrachten is zo groot geworden, dat de ondernemingen trou wens zonder bezwaar belangrijke sommen uitgeven voor de aanvoer van arbeidskrach ten. Dit geldt zowel voor geschoold perso neel voor de metaal- en de houtnijverheid als voor meisjes voor textielfabrieken, voor het inpakken van bonbons, biscuits, enz. Het tekort aan personeel is immers reeds zo nijpend, dat in de winkels sommige produk- ten niet kunnen worden geleverd, niet omdat de producten er niet zouden zijn, of omdat de handel voorraden achter zou houden, maar doordat er eenvudig geen personeel is voor de verpakking en de verzending. Dit heeft een versterkte wegzuiging ver oorzaakt van de arbeidsreserve van het platteland. Vooral de jongeren nemen graag werk in andere plaatsen aan, temeer omdat zij daardoor een beter loon kunnen verdie nen. Zij wonen b.v. in een gemeente van de vijfde klasse, maar worden met een autobus elke dag gehaald en gebracht en vinden werk in een plaats, waar zij in de eerste of tweede loonklasse vallen. Daarentegen mogen de werkgevers in de plaats waar zij wonen op grond van de collectieve arbeidsovereenkomsten geen ho gere lonen betalen dan voor hun gemeente geldt. De plaatselijke werkgevers moeten dus lijdelijk toezien, dat hun personeel wordt weggekocht door stedelijke bedrijven, terwijl zij niet eens mogen trachten hun mensen te behouden door dezelfde lonen te bieden. Vooral in het westen van het land met Zijn enorme industriële centra neemt dit proces een zodanige omvang aan, dat de arbeidsvoorziening ten plattenlande er ge heel door wordt gedesorganiseerd. Alleen de opheffing van de gemeente-classificatie en daarnaast woningbouw in dorpen zou deze ontwikkeling kunnen tegengaan. Als men onder de huidige omstandigheden op het platteland mensen in de plaatselijke bedrijven aan het werk wil houden, moeten dikwijls zwarte lonen betaald worden, die van de gehele classificatie een bespotting maken. Daarom zou het heel wat beter zijn snel te besluiten tot gelijkstelling van de gemeenten. Ook zonder de classificatie heb ben kleine industrieën ten plattelande het toch al moeilijk genoeg om te concurreren tegen de industriële reuzen, die door middel van tarieven en prestatiepremies en allerlei faciliteiten veel meer aan hun personeel kunnen bieden. Waar voor Hemelvaartsdag de zondagswet van toepassing is, zijn donderdag a.s. alle winkels gesloten. Het is niet onder stoelen of banken te steken en dat is de laatste paar jaar ook niet gebeurd: er is een probleem Tholen. Een probleem waardoor men de, overigens totaal onbekende, toekomst in ons gebied niet rooskleurig toegemoet ziet. Het probleem is, dat die toekomst geen voldoende perspectief biedt aan onze nijvere bevolking. Het probleem is, dat in de toekomst lang niet al die goedwillende handen werk zullen vinden in eigen omgeving, zoals het heden al duidelijk doet blijken. Hoe pakken we nu dit probleem aan? Door onze mensen weg te sturen naar industriecentra elders Door ze tot emigreren te stimuleren? Door een maar zeer gedeeltelijke en tijdelijke oplossing van het probleem: de Herverkaveling Of door de veel positiever oplossing van dat probleem: aan trekking van industrie voor mannen, dan wel of nog beter het bevorderen van initiatieven uit eigen streek. Zó zien velen de oplossing van het probleem Tholen. Wan neer dat het geval is, zal daaraan hard gewerkt dienen te worden. De tijd is er nog rijp voor. De hoogconjunctuur staat aan het toppunt. De stilstand nabij, de achteruitgang waarschijnlijk in het verschiet. Wat is Uw mening over deze (industrie)oplossing voor het probleem Tholen Deze vraag hebben we voorgelegd aan een tiental van onze eilandbewoners of vroegere eilandbewoners. Mensen met een verschillende levensovertuiging, met een verschillend beroep of werkkring, werknemers en werkgevers, een predi kant, een notaris, een huisvrouw, een sociaal werkster, een arbeider, inwoners, die ten opzichte van de hier genoemde oplossing van het Thoolse probleem misschien allemaal een verschillende mening hebben, ja vrijwel zeker verschillen over de gevolgen van eventuele industrie. Hoe die mening is kunnen we in de volgende weken lezen. Met U zijn we daarnaar zeer benieuwd ONZE WENS NIET Wensen we hier op Tholen al ware dat mogelijk eenzelfde groei als Rotter dam meemaakte. Dat van een dorpje van vissers bij de samenvloeiing van Rotte en Maas in 1340 stadsrechten verkreeg en anno 1 januari 1957 een stad is, bruisend van leven met 723.000 inwoners, maar ook een stad waarin de mens bang wordt te gaan verkommeren in een steenwoestijn van hui zen en fabrieken, zonder de mogelijkheid van recreatie in de natuur of op het vrije veld. Al ware dat mogelijk, we zouden het niet graag wensen. Of als meer recent voorbeeld het stadje Delftzijl, dat in de greep van de soda van een rustig havenstadje, waar de frisse zeewind kleinsteedse dufheid steeds verdreef, thans schudt en trilt van energie, waar ze net doen alsof de schatten in de bodem zitten, terwijl het bij al dat gejacht toch slechts gaat om doodgewoon zout. Het nog kort geleden zo rustige stadje Delftzijl, dat thans vanwege de soda zichzelf niet meer is. Nu wordt het geleefd en gestuwd in een richting die het eigenlijk amper kent, ge stuwd naar een machtig sodabegrip, zoals Heerlen en de Staatsmijnen tot één machtig begrip werden. Is dat onze wens voor het eiland Tholen? Tenzij het verleden zich had toege- Toen de St, Annalandse blokploeg op zaterdag 11 mei de meeste punten behaalde tijdens de kamp te St. Maartensdijk tussen de BBers van Poortvliet, Scherpenisse en St. Anna land en daardoor in aanmerking kwam voor deelname aan de provinciale BB wedstrijden in Terneuzen, durfde men nog niet hopen op het resultaat dat zaterdag jl. toch is behaald en waarmee de vlag van de Thoolse BBkring Z 5 bijzonder hoog werd gehouden. Het behaalde mooie resultaat werd gewaardeerd door het in ontvangst nemen van de wisselbeker uit handen van de commissaris der koningin. WAT GOEDE OEFENING EN GOEDE LEIDING VERMAG Aan deze provinciale BB wedstrijden in Terneuzen werd door bijna 500 BBers uit de gehele provincie deelgenomen. In het alge meen was het optreden van de verschillen de ploegen uitstekend en het „baas boven baas" viel dan ook om de drommel niet mee. De Sint-Annalandse blokploeg onder leiding van de heer L. J. van Popering kwam even wel uitstekend voor de dag, want naast het mooie succes van de BB Terneuzen-Sluiskil, die op twee van de vier uitgeloofde wissel bekers beslag wist te leggen, won eertge- noemde ploeg de door de commissaris der Koningin beschikbaar gestelde wisselbeker. Onder dit grote aantal deelnemers waren 9 blokploegen, 11 mobiele geneeskundige teams, 8 reddings- en 8 mobilofoonploegen. Een blokploeg bestaat normaal uit 20 man, maar bij rampen wordt op niet meer dan 12 man gerekend, zodat de blokploegen in Ter neuzen 12 man sterk waren. Hoewel het bij deze wedstrijd een normale oefening gold, was het voor het merendeel der aanwezigen een vreemde omgeving en het niet „op eigen terrein spelen" is toch altijd een zekere handicap." Het hinderde de Sint-Anna landse blokploeg helemaal niet. De oefening werd zodanig uitgevoerd, dat ze de 1ste prijs met 77 punten behaalde en daarmee genoemde wisselbeker plus een medaille. Daarnaast behaalde de mobilofoonploeg uit Tholen de 2e prijs, een medaille, met 162 punten. De Sint-Annalandse blokploeg bestond uit de volgende 12 leden: L. J. van Popering, blokhoofd P. I. den Haan, plv. blokhoofd G. Duijzer, melder J. L. Duijzer Mzn, Rina Slager, Cor Overbeeke: E.H.B.O.ers Jan Vroegop, L. C. Goedegebuure JLzn en A. de Wit: redders A. A. Goedegebuure Lzn, L. van Dijke en L. Bruijnzeel: brandwachters. schroeid, zoals een geweten, wat zouden we heimwee krijgen naar de wijde polders, het wuivende graan, de rustige dijken, heimwee misschien dan ook nog... naar het huidige probleem Tholen. Maar dit zijn uitersten. Er is ook nog een andere een tussenweg. Omdat we niet allen uit en zeker niet van een blik óp de wijde polders kunnen leven en geen boterham kopen van een wandeling op de rustige dijken. De rust kan ook té groot zijn. En op ons eiland is de rust te groot, zodat niet al haar inwoners in de noodzakelijke levensbehoefte kunnen voorzien. En daarom is daar toch dat probleem, dat om een op lossing vraagt. Een oplossing die, zoals gezegd, door velen wordt gezien door versteviging van industrie. We behoren daartoe zelf ook. Als het kon zoals wij het wensten: kleinin- dustrie in het merendeel van onze eilandge meenten, uitgroeiend tot bedrijven van ten hoogste 150 man. Met daarnaast een nadere intensivering van de landbouw (tuinbouw). Dat was de oplossing van het probleem. Stel dat dit het geval zou zijn. Wat zijn dan de gevolgen voor werknemer, werkgever, wat zijn de gevolgen in geestelijk, maat schappelijk en economisch opzicht. Zelf hebben we al een en andermaal over het probleem Tholen geschreven. Nu willen we graag eens anderen aan het woord laten. Dit gebeurt in de komende weken. Onder staande personen zullen in de geplaatste volgorde hun mening over „Tholen en zijn toekomst" weergeven. We hopen dat er bij al onze lezers grote belangstelling voor is. We wekken U zelfs op, om door reacties Uw instemming te betuigen of daarop kri tiek te leveren. Zendt ons dan Uw reactie toe en in een volgend nummer zal het, voor zien van de opmerkingen van de schrijver van het bewuste artikel in een speciale ru briek worden opgenomen onder de titel... „Reacties op „Tholen en zijn toekomst."" Wie hieraan dan zo al hun welwillende medewerking zullen verlenen? Het zijn de dames en heren: E. PH. NIEUWKERK, banketfabrikant te Poortvliet. J. VAN DEN BOS, burgemeester van St. Annaland. C. J. MOERLAND te Stavenisse, voor zitter van de Alg. Ned. Agr. Bond, afd. Tholen. W. L. BLINDENBACH, notaris te St. Maartensdijk. Mevrouw G. J. E. LABAN-WOLFENS- BERGER te Tholen, presidente van de Christen Vrouwenbond, aldaar. Ir. M. A. GEUZE, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Z.L.M., te Poortvliet. W. M. EINDHOUT, voorzitter Chr. Landarbeidersbond te Tholen. Ds. A. BREURE, Ned. Herv. predikant te Oud-Vossemeer. Mej. A. PALING, maatschappelijk en sociaal werkster, Scherpenisse. Drs. A, H. PAAPE, Soc. wetenschappen, te Amsterdam. Deze bij de meeste lezers welbekende dames en heren vragen in de komende we ken Uw bijzondere aandacht voor hun me ning over „Tholen en zijn toekomst". Een gevaar voor het platteland Wat is uw mening over het Thoolse probleem De gemeente Tholen bouwt 32 woningwet woningen aan Deurloostraat en Grintweg Voor de balie Samenwerking tussen kerken t.o.v. bid- en dankdagen. Het ontstaan van hagelbuien Rundveepremiekeuringen De wisselbeker van de Commissaris voor de Thoolse BB-kring (Liefde kweekt bloemen in 't hart; lijden wiedt er het onkruid uit.) AMATEUR KAN GELEERDE HELPEN. van onze weerkundige medewerker) De zomer is de tijd waarin de tempe ratuur de hoogste stand van het jaar bereikt (Althans, waneer de omstandigheden niet zo abnormaal zijn als in de seizoenen van 1954 en 1956, toen het eerder leek alsof we midden in de herfst waren beland). Warm tot zeer warm weer brengt met zich mee de ontwikeling van onweersbuien, wanneer bepaalde voorwaarden met be treking tot temperatuurverdeling in de ho gere luchtlagen en vochtigheid vervuld zijn. Niet zelden gaan zware onweersbuien in de zomermaanden vergezeld van dikke ha gelstenen, die een verwoestende uitwerking kunnen hebben op groenten en fruit. In vroegere jaren vond men een ver klaring van het ontstaan van deze stenen, die soms de afmetingen van een vuist kun nen bereiken, niet erg moeilijk. De temperatuur in de bovenste étages van een onweerswolk is zo laag, dat een korrel sneeuw of ijs ontstaat, die al vallende in de buienwolk door afzetten en bevriezen van waterdamp op de eenmaal gevormde korrel, geleidelijk groeit. In een bui bevinden zich naast dalende ook stijgende luchtstromingen. Doordat de hagelstenen zich nu eens in een opstijgende stroming, dan weer in een dalen de bevindt, kan het oponthoud in de wolk zo lang duren, dat het in 't begin nog kleine steentje zich ontwikkelt tot een steen van formaat, ja mogelijk tot een brok ijs. In latere jaren bleek de hierboven ge noemde theorie niet in alle opzichten te vol doen. Het waren de Engelse geleerden Lud- lam en Mason die een h.i. betere theorie opstelden, welke het voorkomen van hagel en onweer op meer bevredigende wijze ver klaarde. Een theorie is echter nog maar een theorie. Garantie dat het neerslagproces in- Het blokhoofd van St. Annaland de heer L. J. Popering ontving uit handen van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de door deze beschikbaar gestelde wisselbeker en een medaille met een felicitatie en de woorden: „Ik vind het prettig dat de beker naar het land van Tholen gaat, waar m'n voorouders geboren zijn." Voor dit jaar is dus de kring Tholen Z 5 eigenaar van deze beker, waarmee we haar eveneens feliciteren. derdaad op de aangegeven wijze plaats vindt, is er niet. Men kan zijn ideeën alleen toetsen met behulp van waarnemingen in de praktijk, wat de heren Ludlam en Mason op het ogenblik dan ook ijverig doen. Uit een voorlopig onderzoek is gebleken dat de practijk niet in alle gevallen overeenstemde met de theorie (waarop wij hier uiteraard niet dieper ingaan), waaruit de conclusie getrokken kan worden, dat men het pro bleem van de vorming van grote hagelste nen nog niet volledig dóór heeft. Overigens is 't wel een beetje voorbarig om nu al de staf te breken over de nieuwere Engelse ideeën, omdat het aantal waarnemingen op de grond nog zeer gering is. Men is dus nog lang niet zover, dat er een begin ge maakt kan worden met een waarschuwings dienst tegen vernielende hagel, laat staan met het ter hand nemen met de bestrijding ervan. Voordat dit ideaal bereikt zal zijn, moeten er nog vele studies gemaakt wor den en is het noodzakelijk, dat de amateur (landbouwer, tuinier of ieder ander) zich beschikbaar stelt voor het doen van waar nemingen. Wat men doen moet? Wanneer er ergens dikke hagel valt, verdient het aanbeveling de gevallen steen te meten (doorsnee), de vorm op te tekenen, te ver melden of ze al of niet doorzichtig is en eventueel het gewicht vast te stellen. Er is in ons land een werkgroep .Wolken en Onweders", onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde, die deze waarnemingen verza melt. Het wordt zeer op prijs gesteld wan neer er telefonisch of schriftelijk mededeling wordt gedaan over zware hagelval, waar die ook valt in ons land. Het adres is: H.D.A. Mispelblom Beyer, Dorpsstraat 17, Warmond Z.H. Telefoon K 1711 319. Bewaar dit adres en maak er t.z.t. ge bruik van. Bedenk, dat de wetenschap er mee gediend is en dat U misschien onbewust een steentje bijdraagt tot de oplosing van een zeer moeilijk probleem: het tegengaan van hagelschade. In Zwitserland en Frankrijk dacht men er te zijn door de wolken met kanonnen te be schieten. In ons land en ook in Engeland is men nuchterder. Zolang het neerslagpro ces niet tot in alle onderdelen doorgrond is, waagt men zich niet aan experimenten, die bij voorbaat tot misluking zijn gedoemd. (Nadruk verboden) DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. P. J. Duinker, Tholen, tel. 40. dr. H. Menger, St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 26 mei tot en met 1 juni zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 1.21 2.04 2.40 3.15 3.54 4.35 5.13 13.44 14.22 14.56 15.44 16.11 16.50 17.35 woensdag 29 mei nieuwemaan te 12.38 uur BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Raad in zijn heden gehouden vergadering is vastgesteld ds „Verordening, houdende voorschriften betreffende het in exploitatie brengen van bouwterreinen." Tholen, 21 mei 1957 Burgemeester en wethouders voorn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1