Solisten zetten hun beste beentje voor Tweede Pinksterdag traditioneel voor de Intern. Zeehengelwedstrijd op het eiland Tholen De nieuwe dienstregeling Dit jaar vist men aan de Sint-Annalandse zeedijk De redactie legt U deze week voort NIET LEUK 13c jaargang 17 mei 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Ieder heeft vrij op Tweede Pinksterdag. De een zal met vrouw en kinderen de bus pakken en elders vader of moeder een bezoek brengen. Een ander gaat op de thee bij zijn broer of zuster. Een derde neemt de vrije middag om eens op z'n gemakje te gaan „boeren", zoals we dat hier zeggen, ook al komt hij dagelijks op z'n akker. Een vierde zoekt de drukte op van de grote stad. En de grote stad loopt leeg om ontspanning en rust te zoeken op het platteland. Daar ontvlucht men de benauwde lucht van de fabrieksschoorstenen, het drukke verkeer, de mensen- massa om te genieten van de natuur. Dit laatste was vooral ook duidelijk voor de V.V.V.afdeling Tholen die dan ook vorig jaar op initiatief van de Strijen» vissers, met name de heer Jurgens te Bergen op Zoom en in samenwerking met de provinciale V.V.V.'s van West- Brabant en Zeeland het eerste internationale Zeehengel- concours organiseerden en daarmee 636 sportvissers en 6500 kijklustigen naar Tholen wist te trekken. Na zo'n succes is het logisch dat een tweede internationaal zeehengelconcours wordt georganiseerd, ja dat het streven is daarvan op Tweede Pinksterdag een traditie te maken, zodat het bij iedere zeehengelliefhebber vaststaat, dat hij Tweede Pinksterdag naar het eiland Tholen trekt om telkens op een ander deel van het eiland z'n vissersgeluk te be proeven en te genieten van een dag in de vrije natuur, de zuivere zeelucht inademend, bekoord door de wijde blik over het ruime polderland. Het door de organisatoren aangewezen parcours voor 1957 is de St. Annalandse zeedijk. En opnieuw verwacht men grote deelname, opnieuw enorme belangstelling, een ver wachting, die bij gunstig weer ook ditmaal niet beschaamd zal worden. HET WERKT DOOR Om aan dit tweede concours op het eiland Tholen weer de nodige bekendheid te geven in den lande, werd woensdag een perscon ferentie gehouden in Tholen, waar onder meer de heer de Regt van de Prov. V.V.V. het woord voerde en meedeelde, welke ge volgen het eerste concours voor Tholen in het bijzonder, maar ook voor de gehele Zeeuwse provincie wel had, namelijk een in sterke mate toegenomen belangstelling voor de zeehengelsport en dan ook vele verzoe ken om inlichtingen omtrent het visgebied, accomodatie, hotels, enz. Ja, schier dagelijks krijgt het bureau te Middelburg brieven binnen met het verzoek om inlichtingen over deze tak van sport. En het gevolg hiervan is logischer wijze dat een veel groter aantal vreemdelingen onze provincie, ook ons eiland bezoekt. Mede hieraan is het ook te danken, dat het ETI na ingesteld onderzoek de deviezen- inkomsten door het vreemdelingen verkeer in Zeeland op 21 miljoen gulden raamt een bedrag dat veel hoger is dan een paar jaar geleden. GROTE BEKENDHEID Aan het 2e zeehengelconcours zal weer grote bekendheid worden gegeven, dank zij het feit, dat ongeveer 25 journalisten aan de uitnodiging gehoor gaven en de pers conferentie in Tholen bijwoonden, die 's morgens werd geopend door de voor zitter van Thoolse V.V.V. de heer J. H. Bal, waarbij mede tegenwoordig waren de burgemeester van Sint-Annaland de heer J. v, d. Bos en van Poortvliet, de heer W. J. van Doorn, de dijkgraaf van het Waterschap Poortvliet, de heer E. C. W. A. Geuze, de heer L. C. H. Hout van de V.V.V. Bergen op Zoom, ir. E. C. van Beusekom van het ETI tet Middelburg en de heer de Regt van de Zeeuwse V.V.V. Men maakte ook dit jaar een uitstapje per „Tholen 12" naar de oesterputten van „Bona Fides" en de journalisten-sportvissers streden aan de Strijense dijk om het koning schap vissen. Na van de nodige verversingen te zijn voorzien koerste stuurman Cornelisse weer naar de Thoolse haven en kwam het ge zelschap weer in hotel Engelvaart. De heer Jurgens deelde daar mede, dat de prijs 1957 Was behaald door J. v. d. Linde van het „Vrije Volk", die met een fraai bord met nog mooier krab naar huis kon. Hij had met 333 gram het meeste gevangen. Het koningsschap was echter voor v. d. Grinten met 286 gram. Ir. E. C. v. Beusekom van het Econo misch Technologisch Instituut te Middel burg hield vervolgens een praatje over het Deltaplan en de sportvisserij er daarbij op wijzend wat op dit gebied door verwezen lijking van het Deltaplan verloren gaat en welke nieuwe mogelijkheden er kunnen ko men. HET CONCOURS De heer Jurgens, opnieuw het woord ver krijgend deed nog enkele mededelingen van organisatorische aard, waaruit bleek, dat in verband met het getij het concours begint om 11 uur en tot 2.00 uur nm. duurt. De plaats is het Mastgat en de Mosselkreek nabij Sint-Annaland. Men kan individueel en korpsvissen met als inleggeld respecti- velijk 1,50 en 5,00. Gelegenheid tot aanmelding is er tot en met 5 juni a.s. bij de heer V. Laban Singel 71, Tholen, giro 296748. Een zeer groot aantal korps- en inidivi- duele prijzen zullen beschikbaar worden ge steld, welke prijzen voor een deel worden aangekocht en waarvan men voor het ande re deel hoopt op medewerking van de ge- meentebestturen en middenstand. De 1ste prijs is een complete zeehengel met molen. De jury bestaat uit de bekende sportvisser Nelis Vogel, J. A. Stöpetie van de Maas bode en de Belgische sportvisser Pol Schmit te Antwerpen. De organisatie van het coucours berust bij het bestuur van de Stichting Zeehengel wedstrijd „Eiland Tholen", gevormd uit een afvaardiging van de genoemde V.V.V. af delingen, van de Strijenvissers en de eiland- hengelsportvereniging „De Zeebaars". EERBIEDIGING EN OVERTUIGING Terwijl enkele vragen van organisatori sche aard werden gesteld, verklaarde bur gemeester van Doorn van Poortvliet een dergelijk evenement als op Tweede Pinkster dag toe te juichen, tevens erkennend dat de gevolgen daarvan zijn, dat vele liefhebbers later nog eens terugkeren om hun geluk een en andermaal op het eiland Tholen aan de zeekant te beproeven. Natuurlijk is daar geen bezwaar tegen. Maar daarnaast ver zocht spreker van de kant der vreemde lingen toch ook respect voor de stedert jaren gegroeide principiële levensovertuiging van de eilandbewoners, een verzoek, dat blijkens de algemene instemming der aanwezigen van die kant zeker zal worden ingewilligd, ja vanzelfsprekend wordt geacht. Bij de daarna aangeboden botmaaltijd presideerde burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven, die hoopte dat de deelnemers straks een prettige dag op het eiland zouden door brengen en de vangst goed zou mogen zijn. Treffend was het dankwoord, dat door Fred Thomas van „De Tijd" werd gespro ken, die er op wees, hoe lang geleden een buitenlander de Zuiderzee een long van Nederland noemde, waardoor het land „zuivere lucht inademde en de onzuivere deed wegzuigen. Die long, aldus Fred Tho mas is stilgelegd. Wanneer het Deltaplan doorgaat zal ook de andere long van Ne derland worden stilgelegd en dan mogen wetenschappelijk beredeneerde cijfers ons trachten te overtuigen van het daaraan ver bonden grote voordeel, het nadeel dat tegen over afsluiting van de zeegaten staat is de dat alle aanwezigen deze dag, doorge- niet in cijfers uit te drukken. Spreker meen- bracht in de Delta, daarbij toch wel weer bijzonder waren bepaald. Hij dankte ten slotte de organisatoren voor de gulle gast vrijheid. En zo zal door middel van de pers over enkele dagen iedereen in Nederland, en ook vele zeehengelaars in België, Frankrijk en Duitsland weten, dat op 2e Pinksterdag weer een zeehengelconcours wordt gehouden op het Eiland Tholen en zo zullen bij gun stig weer, wederom vele honderden, ja wel licht duizenden Sint-Annaland bezoeken als deelnemer of supporter van het tweede inter nationale zeehengelconcours op het Eiland Tholen. Het erecomité van de Zeehengelwedstrijd 1957 bestaat uit de heren J. H. Bal, dir. N. V. Zeeuwse Oester Mij. „Bona-Fides", Tholen J. van den Bos, burgemeester, St. Annaland D. C. Bouwense, burgemeester, St. Maartensdijk en Scherpenisse C. van Dalen, dijkgraaf, Scherpenisse W. J. van Doorn, burgemeester, Poortvliet ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, Poortvliet H. E. van Ginneken, voorzitter V.V.V., Bergen op Zoom Mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester, Tholen L. C. H. Hout, dir. V.V.V., Bergen op Zoom P. J. J. Jacobs, dir. Prov. Noordbrabantse V.V.V., Eindhoven C. J. J. Kooijman, voorzitter landbouwver., St. Annaland V. Laban, gemeentesekretaris, Tholen. M. Moerland, dijkgraaf, St. Annaland G. W. Oskamp, dir. prov. Zeeuwse V.V.V., Middelburg A. Sluijmers, burgemeester Stavenisse. H. Smits, dijkgraaf, Stavenisse F. Stols, voorzitter, middenstver. St. Annaland Mr. J. J. Versluijs, burgemeester, Oud-Vossemeer A. de Wilde, dijkgraaf, St. Annaland Met ingang van 2 juni a.s. vangt de zomerdienstregeling aan van de Spoorwe gen. Voor onze omgeving zijn er in de nieu we regeling belangrijke wijzigingen door de nu geheel geëlectrificeerde lijn Vlissingen- Amsterdam. Bezien vanuit Bergen op Zoom vertrekt er elk uur een trein in de richting Roosen daal, waarin men zonodig tot Amsterdam kan blijven zitten, het eindpunt. Deze treinen vertrekken uit Bergen op Zoom om 7 minu ten voor het half uur en dat dus elk uur. Daartussen door lopen op werkdagen nog sneltreinen tussen Vlissingen en Amsterdam, die niet op alle stations stoppen, maar na tuurlijk wel te Bergen op Zoom, Roosendaal, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam. De eerste van deze sneltreinen vertrekt om 7.56 uur uit Bergen op Zoom, 8.47 de tweede, 9.46, 15.47 en 16.47. In Bergen op Zoom begint nu ook de trein voor richting Den Bosch. De eerste vertrekt om 6.27 uur, daarna 7.27, 8.27, 9.27 enz. tot 22.27 toe. Bergen op Zoom is hiermee dus een heel wat drukker station geworden, waar de trein passeert Vlissingen-Amsterdam en het begin is van de lijn Bergen op Zoom- Utrecht. Tot op heden stapt men te Bergen op Zoom in de trein Vlissingen-Nijmegen en moest men voor richtoing Amsterdam altijd in Roosendaal overstappen. Precies geteld kan men 39 maal per dag van uit Bergen Het tweede zeehengelconcours op Pinksteren Solisten zetten hun beste beentje voor Weer blikseminslag tijdens onweer Het bevrijdingsfeest te Oud-Vossemeer In St. Annaland weer 27 nieuwe woningen Van een niet leuke vermissing Het geluk is de natuurlijke bloem van de plicht op Zoom in de richting Roosendaal en 23 maal per dag in de richting Vlissingen. De trein naar Vlissingen vertrekt uit Bergen op Zoom rond 13 minuten over het uur, maar hierin zit wel eens een verschil van 1 of 2 minuten, dus om 14 of 15 minu ten over het uur. Naar Vlissingen zijn er vanuit Amsterdam ook 5 sneltreinen per dag (alleen op werkdagen), die uit Bergen op Zoom vertrekken om 8.46, 9.52, 10.52, 17.50, 18.51. Deze sneltreinen stoppen niet in Rilland-Bath, Krabbendijke, Kapelle-Bie- zelinge en Arnemuiden. De volledige regeling vindt men in het nieuwe spoorboekje. De dienstregeling voor de bussen hebben we op dit moment nog niet binnen, maar het lijkt ons dat de vertrek tijden wel gelijk zullen blijven, zowel van Bergen op Zoom naar Stavenisse en Sint- Annaland als omgekeerd. Het is ons gelukkig niet eerder overkomen in de 13 jaren, dat ons blad verschijnt, zoals vorige week gebeurde, dat er een paar vel copie werd vermist. De envelop is nog niet terecht en op de zich daarin bevindende velletjes papier waren een 8 tal advertenties getikt, bestemd voor het nummer van vorige week vrijdag. Daar onder één van een 40 jarige bruiloft te St. Annaland waardoor de families erg ontriefd waren, evenals een „moederdag" advertentie, waarop een zaak zich had ingesteld. Een advertentie ook van de Solistenavond in het Holland Huis te Scherpenisse en van de Ouderavond der Kleuterschool te Tholen. Verder nog een paar dankbetuigingen. Behalve deze advertenties waren er berichten over blikseminslag in de St. Annalandse toren, woningbouw, solistenavond in Scherpenisse en het sporthoekje. Bij elkaar maar een paar velletjes copie, die toch veel ongerief veroorzaakten. De bij de berichten of advertenties betrokkenen vragen we excuus voor deze buiten onze schuld nog onopgehelderde vermissing. Het bestuur van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen nam het aardige initiatief een solistenavond te organiseren, waarbij werd opgetreden door muzikanten uit de verenigingen in onze kring. Het beperkte zich ditmaal nog tot solisten van de muziek verenigingen uit St. Filipsland, Oud-Vossemeer en St. Anna land, maar deze dinsdagavond 14 mei 1957 is wel gebleken dat zoiets voor herhaling vatbaar is, temeer wanneer men het doel voor ogen houdt, dat genoemd bestuur zich had gesteld: te trachten mede daardoor de belangstelling voor de plaatselijke muziekverenigingen te verlevendigen. De avond zelf voldeed beslist aan aller verwachting en er bleek uit dat onze kleine gemeenschappen zich nog kunnen verheugen in goede muzikanten, die naast het daarvoor noodzakelijke muzikale gevoel, dat ze bezitten zich toch ook bijzondere inspanning (als ontspanning) getroosten om het peil van hun muzikale kunnen op te voeren. Het is niet overbodig, dat de jeugd zich daaraan toetse. De voorzitter van genoemde Stiching, burgemeester D. C. Bou wense opende de bijeenkomst en kon ongeveer 120 oudere en jongere muziekliefhebbers welkom heten, waaronder mevrouw en burgemees ter Versluijs van Oud-Vossemeer, later ook mevrouw en burgemeester van Doorn van Poortvliet, voorzitter en dirigent van St. Filipsland, Oud- Vossemeer en Sint-Annaland en de voorziter van de Bond van Muziek gezelschappen op het eiland Tholen de heer C. G. Hage te Sint-Maar tensdijk. Het verheugde spreker dat zove- len waren gekomen en hij stelde vast, zoals reeds eerder is gedaan, dat de muziekverenigingen in onze kring niet bepaald floreren. Dat is niet te verwonderen, vond burge meester Bouwense, wanneer men niet vergeet, dat er zich telkens vele mutaties in de verenigingen voor doen door het werken buiten het ei land, door militaire dienst en andere omstandigheden. Daarom meende de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen haar steentje te moeten bij dragen tot verlevendiging van de muzikale animo door een solisten avond te organiseren. Men had eerst gedacht aan de Zeeuwse muziekschool en een van de daaraan verbonden leraren ge vraagd een praatje te houden over muziek voor de pauze om dan daar na solisten uit de Kring te laten op treden. Voor dat laatste voelde men bij de Muziekschool niet, waarom het bestuur besloot de avond geheel te vullen met het optreden van so listen uit de omgeving en het zonder de Muziekschool te doen. Burgemeester Bouwense meende niet verder te moeten uitweiden, om dat het een vrij lang programma was en besloot zijn openingswoord dan ook met de wens, dat het een goede avond mocht worden. Achtereenvolgens brachten ver volgens de solisten hun nummers ten gehore en wel M. F. van Hal, Sint-Annaland, pistonsolo; het duo A. Geertse en J. Priem te Oud-Vos semeer, bugelsolo; begeleid door de dirigent van OudrVossemeer de heer Oomes op de piano; A. D. Goedegebuure te Sint-Annaland, so lo voor saxofoon alto, begeleid door mevr. Goedegebuure-Lanooy; een pistonsolo door J. Engelvaart te Oud-Vossemeer, weer begeleid door dhr. Oomes; 4 trio's door A. D. Goedegebuure, sopraan saxofoon, J. A. van Poortvliet, alt saxofoon en J. Lanooy, tenor saxofoon, allen van Sint-Annaland; een tenor saxofoon solo van E. v. Dijke te Oud-Vosse meer, een kwartet bestaande uit M. F. van Hal, piston, L. P. Goedege buure, trompet, A. J. Boogaard, alto en Mart. Moerland, tuba, allen van Sint-Annaland; een tuba solo door door A. M. Everaers van St. Filips land, begeleid door de dirigent al daar op de piano en tenslotte nog een kwartet bestaande uit de Sint- Annalandse muzikanten A. D. Goe degebuure, J. A. van Poortvliet, J. Lanooy en Mart. Moerland. Zij allen, zonder onderscheid, zet ten hun beste beentje voor en kre gen voor hun optreden een gemeend applaus. Een uitzondering voor een hunner is ook op deze plaats niet nodig, omdat aan het doel van deze avond geen concours-gedachte vast zat, maar zoals reeds gezegd, een stimulering van de animo voor de muziek bij de jeugd. Dit betekent overigens niet, dat het nimmer tot een „onderling solisten concours" moet komen, wat misschien ook wel stimulerend zou werken. Voorzitter Bouwense dankte na mens de zaal de solisten nog eens voor de gebrachte nummers en de gedane moeite om na de pauze nog een gevarieerd optreden aan te kondigen van de Sint-Annalandse boerenkapel, die voor een levendig muzikaal slot zorgde. Burgemeester Bouwense stelde dan ook aan het eind van deze avond vast, dat ze naar zijn mening en hij was daarmede zeer waarschijn lijk de tolk van alle aanwezigen volkomen geslaagd mocht heten. Er is tevens uit gebleken wat er met studie op dit gebied ook te bereiken is. Spreker hoopte dat het niet de eerste en ook de laatste van derge lijke avonden zou zijn, integendeel hij rekende op nog meer deelname, ook van andere eilandverenigingen bij een volgende gelegenheid. Waar spreker ook had vernomen van het ingediende ontslag als diri gent door de heer M. P. Lanooy te Sint-Annaland, meende hij deze ge legenheid niet te moeten laten voor bijgaan, genoemde dirigent zijn hul de en dank te brengen voor het wel bijzonder vele, dat deze voor het muzikale leven heeft gedaan. Na een werkend lidmaatschap van 52 jaar, waarvan 30 als dirigent meen de hij deze dirigent wel als een voor beeld te mogen stellen, terwijl hij tenslotte de boerenkapel nog lof toe zwaaide voor het gevarieerde pro gramma en alle aanwezigen voor hun opkomst dankte. De Thoolse en St. Filiplandse solisten hadden in derdaad hun beste beentje voorgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1