Dan maar zo heeft DIE goeie Steunschoenen STAVENISSE tt dampo GROTE MARKT BERGEN OP ZOOM 1 5 PAUL BRICKHILL Zonder de geringste moeite paste hij zich aan het leven in het squadron aan, misschien wel met een tikje te veel zelfvertrouwen, maar hij was te hartelijk en levendig om ook maar iemand te kunnen irriteren. Op feestavonden, wanneer de officieren, in onberis pelijk tenue de portkaraf lieten rondgaan, deed Dou glas ofschoon volkomen nuchter wild en opge wonden als ieder ander mee aan de rugbywedstrijden in de hall, waarbij de prullemand als bal werd gebruikt, of aan de „woestijnoorlog", wanneer ze de als wand versiering dienende assegaaien grepen en elkaar be slopen tussen de op de grond gezette aspidistra's, ter wijl anderen op tafeltjes de tom-tom imiteerden. Dit leven van vliegen, sport en goede kameraadschap, ge schraagd door het prestige van de, in Cranwell ver overde officiersstatus, was bepaald idylisch. Maar het meest van al hield hij van de acrobatiek in de Gamecock In augustus, volgend op zijn aankomst in Kenley, werd hij in het cricket team van de R.A.F. gekozen. Een maand later, toen het cricketseizoen was afgelopen, nodigden de Harlequins, de beroemde amateur rugby club, hem uit voor een proefwedstrijd. Zijn „knietje" hield zich goed en aldus verwierven de Harlequins zich een nieuwe centre-threequarter. Sindsdien las men in de Times herhaaldelijk koppen in het genre van „Bader op dreef" of „Bader blinkt uit", vaak met de vermelding dat hij de beste speler van het veld was. Een paar weken later werd hij in het vijftiental van de R.A.F. gekozen en hij stak nu weer als fly-half in alle opzichten met hoofd en schouders boven de anderen uit. Toen hij in februari 1931 een en twintig werd, was deze taaie prachtig gecoördineerde menselijke machine met het temperament van een dynamo in wijde kring be kend. Bij wijze van verjaarscadeau ruilde hij zijn kleine Austin koekjestrommel in voor een M.G. sportwagen, die hij vertroetelde. Alle andere jager-squadrons hadden reeds de Bristol Bulldog of de Siskin; alleen 23 Squadron vloog nog Gamecocks en dat was de reden waarom het weer werd uitgekozen om de aerobatiek in Hendon te verzorgen. Majoor Woollett wees de commandant van C. Flight, Harry Day, als leider van het team aan en alle vligers begonnen verwoed te trainen om gekozen te worden. Een hunner kwam bij het onderste boven vliegen om het leven en langzaam werd de groep candidaten klei ner. In april deelde Woollett Douglass mede dat hij de tweede man van het team zou zijn, met zijn onafscheide lijke vriend Geoffrey Stephenson als reserve. Harry Day was een tanige kerel met een paar felle ogen. Hij had als jong broekje in de Eerste Wereldoorlog gevlo gen en nu, op zijn dertigste jaar, dwong deze felle kerel onmiddellijk gehoorzaamheid af. Hij was van mening dat het tijd werd de traditionele aerobatiek van Hendon eens grondig te herzien en werkte een vijftal nieuwe manoeuvres in „gesynchroniseerde aerobatiek" uit. De eerste daarvan was typerend voor de overige vier: twee toestellen zouden gelijktijdig in duikvlucht gaan, dan optrekken in twee achtereenvolgende loops, de punten der vleugels vlak naast elkaar (hooguit één meter tussenruimte, zei Day), vervolgens zo sterk op trekken dat het toestel onbestuurbaar werd, en zich dan zijde lings in een vertikale duik werpen, elkaar kruisen en daarna weer vleugel aan vleugel gaan, opstijgen en op het hoogste punt van een loop in verschillende rich ting weg „rollen", omlaag duiken naar de verste hoeken van het vliegveld, keren en recht op elkaar afstuiven om aan een nieuwe manoeuvre te beginnen, waarbij ondersteboven werd gevlogen. Het was voldoende vei lig, mits geen van beiden een fout maakte en de wind niet te sterk was. Day zou het dan ook zeker niet ge probeerd hebben met vliegers, minder koel en accuraat dan Bader en Stephenson. Er waren strikte orders gegeven dat zij niet lager dan 150 meter mochten stunten en Bader verwekte dan ook de nodige ergernis omdat hij altijd lager wilde gaan. Merkwaardig genoeg schepte hij een bijzonder genoe gen in langzame rolls „op de begane grond", dat wil zeggen op zo'n vijftien meter hoogte. In een langzame roll heeft het toestel de neiging hoogte verliezen, ter wijl de ondersteboven gekeerde motor wel eens wil haperen. De kunst was niet in de grond te vliegen en een deel van de bekoring was dat het uitvoeren van dit waagstuk je voor de krijgsraad kon brengen. Tijdens de training viel Stephenson een keer uit een langzame roll omlaag, maar gelukkig was hij de heuvel rug bij Kenley al gepasseerd en had hij nog juist vol doende hoogte zich te herstellen. Een paar dagen later kreeg hij motorstoring en maakte een keurige nood landing in de weide voor een groot landhuis. Bader reed er heen om hem op te halen en maakte bij die ge legenheid kennis met de dochter des huizes, een mooi, donker meisje, dat we maar Patricia zullen noemen. Onmiddelijk mochten ze elkaar graag en nadien zocht hij haar herhaaldelijk op. Day verdroeg Bader's „waaghalzerij" geduldig. An dere vliegers mochten van die buien hebben, waarin ze domme dingen deden, Day had de overtuiging dat Bader ook in zijn meest roekeloze ogenblikken altijd het hoofd koel hield, altijd te voren precies wist wat hij ging doen en het dan met verstand deed. (wordt vervolgd) Huwelijken: 4 april Cornelis Moerland, oud 21 jaar en Jacoba Hendrikse, oud 17 jaar, beiden wonende alhier. 18 april Pieter van Dijke, oud 22 jaar en Laurina Janna Gunter, oud 32 jaar, beiden wonende alhier. 25 april Willem Leendert van der Male, oud 25 jaar en Lena Jacomina van Vossen, oud 21 jaar, beiden wonende alhier. Overlijden: 12 april Tannetje Leuntje Snoep, oud 66 jaar, echtgenote van Willem Fase. Loop der bevolking: Ingekomen: Jacob Moerland en gezin van Klundert naar Bierenstraat 13. Vertrokken: Hendrik J. Jeroense van Weststraat 5a naar Zierikzee. Adriana Goudzwaard, van Molendijk 9 naar Loenen aan de Vecht. Engel Polderman en gezin van Molendijk 11 naar Loenen aan de Vecht. Johan Schouten en gezin van Javadijk 50 naar Utrecht. Op 24 april 1957 zijn 8 personen voor de keuring verschenen, waarvan 7 van de lichting 1958 en 1 van lichting 1957. Hiervan zijn er 5 goedgekeurd, 1 aange houden en 2 voorgoed ongeschikt verklaard. REGIE-OBJECT GEREED Het regie-object in het Oudeland dat werd uitgevoerd door de Ned. Heide Mij. kwam deze week zo goed - als gereed. De materialen zijn afgevoerd en de ar beiders zijn naar andere werkgevers over gegaan. BURGERLIJKE STAND over de maand april 1957 Geboren: 3 april Izabella Helena, dochter van Leen dert Jacob Hage en Lena Marina Potappel. 13 april Helena Maatje, dochter van Cor nelis Frederik Hout en Jannetje Hage. 19 april Samuël Abraham, zoon van Jan Jacob van Dommele en Adriana de Vos. 20 april Maatje Gerdina, dochter van Pie ter Jan van der Reest en Gerdina van Ast. 22 april Maria Martha, dochter van Cor nelis Evert Willem Steendijk en Jacoba Maria Hoek. 28 april Willem Adriaan, zoon van Ma- rinus Cornelis Wielaard en Paulina Pieter- nella Wesdorp. dochter van Jan Willem de Graaf en Jaco- 27 april Willemina Cornelia Johanna, mina Jacoba Goedegebuure. 27 april Dingenus Cornelis, zoon van Johannis Adriaan Geluk en Dimmerina Janna van der Rhee. Overleden: 10 april Jozua Brouw, oud 66 jaar, we duwnaar van Maria Dirkje van Dommele. 16 april overleden te St. Maartensdijk, Pieter Matthijs Klippel, oud 40 jaar, echtge noot van Cornelia de Vos. 24 april ovérleden te Bergen op Zoom, Pieter Gerrit van 't Veer, oud 76 jaar, we duwnaar van Geertje Hoek. Huwelijksaangiften: 13 april Jacob van den Boogaart, oud 27 jaar, timmerman en Cornelia Frederika Hout oud 22 jaar, zonder beroep. Vertrokken: J C. Molleman en gezin van Stavenisse- weg (salonwagen) naar Amsterdam M. C. J. Quist en echtgenote van Pr. Bernhardstraat 16 naar Bergen op Zoom. Ingekomen: 25 april Cornelia J. de Rijke van Sint Maartensdijk naar Poststraat 18. Hg 0 0 en P'i" we9" HA li HJi wriiven met GECOMBINEERDE N.C.V.B.-VERGADERING Woensdag 1 mei werd in het Dorps huis alhier een gecombineerde vergadering gehouden der N.C.V.B. afdelingen Tholen, Poortvliet en Stavenisse. Deze avond werd geopend met het zingen van Ps. 75 1 en 4. Nadat er enkele zer- zen uit Lucas 19 waren voorgelezen en me- didatie was het woord aan ds. Korevaar uit Rotterdam, die sprak over „Moge onze jongeren hun geloof kiezen". Na het uitspreken der rede werd er ge zongen „Ga niet alleen door 't leven". In de pauze was er gelegenheid vragen te stellen. De leerzame avond werd besloten met het zingen van Ps. 25 4 en gebed. Het geheel stond onder leiding van de presidente der afdeling Stavenisse, mevrouw Bouter. ALGEMENE VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK De Boerenleenbank hield haar algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer A. G. van IJsseldijk. Het vereiste aantal leden, om de statu tenwijziging, die voor het gehele land geldt doorgang te doen vinden was niet aanwezig. Allereerst herdacht de voorzitter de in het afgelopen jaar overleden leden. Het secretarisschap wordt thans waarge nomen door de heer J. L. Potappel. Het nieuwe bankgebouw voorziet in een grote behoefte, en werd 21-4-56 in ge bruik genomen. De rekening en balans waren als volgt: Ontvangen en terugbetaalde spaargelden respectievelijk 1.419.127,02 en ƒ1.479.047,48 Uitgave spaarbankrente 53.824,53 uit staande borgstellingen en hypotheken resp. 35.550.— en 152.619,50. Winstsaldo ƒ5.929,17. Omzet ƒ6.190.451,05. De heer A. G. van IJsseldijk, die aftre dend was als ook de heer P. J. Moerland werden herkozen. De heer J. C. de Rooy en J. L. Potappel werden gekozen als nieuwe bestuursleden. De heer A. G. van IJsseldijk werd be noemd als afgevaardigde naar de vergade ring der Centrale Bank, plaatsvervanger C. J. Gaakeer. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten onder dankzegging voor de opkomst. LEGGEN WACO DUIKER Men is thans bezig met de werkzaam heden voor het leggen ener W.A.C.O. duiker in de Provinciale weg, even voorbij de grens Stavenisse-St. Maartensdijk, (bij de hofstede van de Wed. v. Iwaarden). Het verkeer behoeft geen grote omweg te maken, maar kan over de daarnaast gelegen percelen van en op de hoofdweg komen. Men is momenteel zover, dat de werk vloer is gestort. Hierop komt dan de eigen lijke vloer, waarop later de W.A.C.O. ele menten zullen geplaatst worden. Ook in de hoge Kadeweg (oude Kees) is men met zoiets bezig maar hier is het verkeer wel omgelegd. De werkzaamheden borden uitgevoerd door de N.V. Zeeland. B.B. PARAAT De B.B. afd. Stavenisse hield een oefening in samenwerking met de brandweer. De reddingsploeg het een staaltje van haar kunnen zien door een „gewonde" van de tweede verdieping van het gemeentehuis naar de begane grond te brengen. Verder was er een „brandje" in het Bos, dat met behulp van enkele stralen, aange sloten op de waterleiding, werd geblust. Oefenen in vredestijd is nodig. Laten we hopen, dat het geen werkelijkheid wordt. JAARVERGADERING AANKOOPVERENIGING „ALG. BELANG" Onder voorzitterschap van de heer J. Leune hield de aankoopvereniging „Alge meen Belang" haar jaarvergadering. Tijdens deze vergadering werd het 50- jarig bestaan herdacht. De voorzitter gaf een overzicht van het ontstaan. Groot waren dikwijls de moeilijkheden, maar het Bestuur was actief, zelfs zo actief, dat door haar initiatief de oprichting der Boerenleenbank tot stand kwam. Deze tijd is echter niet zo rooskleurig voor de vereniging. Tevens deelde de voor zitter mede, dat met het oog op de verge vorderde leeftijd hij het voorzitterschap wel zou neerleggen. De heer C. J. Moerland bood gelukwen sen aan en verzocht de voorzitter nog aan te blijven. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, n.l. de heren M. Moer land Cz en D. Dorst. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat hij op aandrang der vergadering nog aan zou blijven als voorzitter. Men kon dan naar candidaten uitzien. De ontvangsten over 1956 waren ƒ32219,86 en de uitgaven 21584,89. Batig slot 10634,97 (incl. goed slot over 1955) Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. NOG EENS „HEDENESSE" Wie van de deelneemsters en deelnemers in vorige jaren herinnert zich niet Hedenesse en de gezellige dagen die daar zijn door gebracht? Voor al die huismoeders die er eens een paar dagen „uit" willen, organiseert Hede nesse enkele „Huisvrouwen weken". Zij worden gehouden van 13-18 van 20- 25 mei en van 1-6 juli. De prijs bedraagt 15,per persoon, tetrwijl de mogelijkheid van korting bestaat als dit nodig is. Wie hiervoor interesse heeft, schrijve naar „Hedenesse", Cadzand of belt op tel. 344, Cadzand. Inlichtingen geeft ook mej. Paling, soci aal werkster tet Scherpenisse. HAMERS de levensgeschiedenis- van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 6