WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Niet vergeten. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Stavenisse kreeg de eerste rioolzuiveringsinstallatie. RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND. Verplaatsingsbesluit voor onderwijzend personeel De middenstand vraagt en krijgt vakantie Een nieuw raadslid benoemd Afscheid van een wethouder die z'n sporen heeft verdiend. Afscheid van een Wethouder die z'n (gemeente)sporen De redactie legt U deze week voor: 13e jaargang no. 24 3 mei 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Morgen is het voor ons land en volk herdenkingsure en zondag 5 mei de be vrijdingsdag. Nu 12 jaar geleden kwam, voor een groot deel van ons land ook offi cieel en voor het overige deel niet minder materieel, het einde aan de donkerheid en druk, die zich zo lange tijd over ons hadden gelegd. In het boek van onze gesciedenis kon een wel zeer donkere pagina worden omgeslagen. Een pagina die ons vooral in de avonduren van de 4e mei opnieuw wordt voorgelegd, wanneer we die allen herdenken, die tijdens die bange jaren het leven lieten in de strijd om de vrijheid. Het is begrijpelijk, wanneer er zijn, die aan de donkere tunnel, waardoor wij als volk zijn gegaan niet meer willen terug denken. Er is aanvankelijk na de bevrijding een zekere hausse geweest in de literatuur over oorlog en verzet, maar daarop is een reactie gevolgd. Het verleden had afgedaan; ons wachtte een andere tijd. Begrijpelijk is het. Maar niettemin, hoe zouden wij de vrijheid, waarin wij weer le ven mogen, beter kunnen waarderen dan door haart te stellen tegenover de smart en het leed, die toen in brede golven over ons volk zijn gekomen Eenmaal uit de tunnel getreden in het licht, hebben wij ons afgevraagd, hoe dat alles toch mogelijk was geweest. Hoe was het mogelijk, dat mensen dit mensen konden aandoen Geen wonder, dat tengevolge van de er varingen, in die jaren opgedaan, het mens beeld in de crisis is gekomen. Hoe is het ter wereld mogelijk, dat mensen dit mensen konden aandoen Deze vraag rees wel het meest klemmend, wanneer het ging om het fel oplaaiende antisemitisme, zoals dat onder onze vijanden van toen hoogtij vierde. Het anti-semitisme, dat de harten had toegesloten en de hoofden bene veld, zódat men zich volop wanen kon in een waanzinnige wereld. Het anti-semitisme, dat, geraffineerd en brutaal tegelijk, zich keerde tegen tienduizenden van onze eigen landgenoten en waaraan alleen uit ons land meer dan honderdduizend landgenoten ten slachtoffer zijn gevallen. Het is goed dat wij ons voor ogen blijven stellen wat er in die jaren is gebeurd. Het is goed, dat wij blijven bedenken, dat dit dan toch maar mogelijk is geweest. Men heeft overwogen hoe dit alles zielkundig te verklaren zou zijn. Dit kon dan aanleiding geven tot belangwekkende studies. Intussen het belangrijkste is, dat het mogelijk is gebleken. Dit is het wat ons ter verdieping van onze zelfkennis dan ook altijd voor ogen moet blijven staan. De mensen, ook de mens van onze dagen, heeft geen reden zich te verhovaardigen. Daarvoor is deze bladzijde uit de geschiedenis der wereld té donker en té beschamend. Nogmaals, zondag is ons hart dankbaar gestemd om de vrijheid die ons werd ge geven. Vrijheid betekent bevrijding. En deze bevrijding betekende voor ons, die dit alles mochten overleven, een nationale verlossing uit ellende en verdriet. Mogen wij ons door onze houding deze vrijheid steeds weer zien te verwerven en mogen wij daaraan steeds weer inhoud weten te geven. BEZETTINGSTIJD Ach, de dagen onzer plagen, lieve broeders, gaan voorbij. Uit dit duister rijst de luister van een nieuwe heerschappij. Wat verschijne, wat verdwijne, 't hangt niet aan een los geval, In 't verleden ligt het heden, In het nu, wat worden zal. Of de kronen luister tonen, Volken, staten, bloeiend staan, Langer stonde duur hun ronde, maar hun avond spoedt toch aan. Ja zij zullen zich vervullen deze tijden van geluk. Dees ellenden gaan volenden en verpletterd wordt het juk. Holland leeft weer, Holland streeft weer, met zijn afgelegde vlag, door de boorden van het Noorden naar de ongeboren dag! Holland groeit weer, Holland bloeit weer! Hollands naam is weer hersteld! Holland, uit het stof verrezen, zal opnieuw óns Holland wezen! Stervend heb ik 't U gemeld! Bilderdijk Maandag 29 april om half acht kwam de gemeenteraad te St. Filipsland in openbare vergadering bijeen onder leiding van burge meester L. J. de Jonge. Alle leden waren aanwezig. Voor de heer Vaders is er nog een vakature. De voorzitter riep in zijn openingswoord een bijzonder welkom toe aan wethouder L. J. van Nieuwenhuijze, die vanwege zijn vertrek uit de gemeente voor het laatst een zitting meemaakt. Daarna worden de ingekomen stukken be handeld. Eerst komt ter tafel een verzoek van de Zeeuwse muziekschool om als ge meente tot deze stichting toe te ttreden. Het voorstel van b. en w. is om dit verzoek af te wijzen, omdat Middelburg voor St. Filips land ver af ligt en in het verleden en het heden steeds gebruik is gemaakt van de Muziekschool te Roosendaal. De raadsleden zijn het met dit voorstel eens. Daarna worden een aantal goedgekeurde raadsbesluiten voor kennisgeving aangeno men. Het verificatiebureau dat heeft ge controleerd, merkte op de rekeningen 1954 en 1955 zo spoedig mogelijk in te zenden. De voorzitter wijst er op, dat de rekening 1954 ver klaar is, daarna zal aan die van 1955 worden begonnen. Beide zullen dit jaar worden aangeboden. Het bestuur van de chr. school in de Polder verzoekt het verplaatsingsbesluit voor ambtenaren ook toe te passen voor het onderwijzend personeel. B. en w. willen de desbetreffende verordening wel uitbreiden tot onderwijzeressen en onderwijzers. Het zal wel een flinke uitgaaf worden. Wanneer ze van verre afstand komen kan het wel eens 800,worden. Maar het wordt steeds moeilijker personeel aan te trekken, vooral gehuwden, wanneer deze verplaatsingskost ten niet worden betaald. De Raad zegt zich met het voorstel van het dagelijks bestuur te kunnen verenigen, zodat het na goed keuring van g.s. van kracht zal worden. VAKANTIE De K.N.M.B. afdeling St. Filipsland, heeft met meerderheid van stemmen besloten, een vakantieweek in te voeren en verzoekt de raad dit verplicht te stellen. Het dagelijks bestuur wil daartoe in principe besluiten en de politieverordening in die zin aanvul len, maar toch eerst advies vragen aan de Kamer van Koophandel. Met algemene stem men wordt dit goedgekeurd. BIJDRAGE VOOR KLEUTERSCHOOL EN BADHUIS De stichting „Ons Dorpshuis" te A. J. Polder vraagt een bijdrage voor eerste in richting voor de over enige maanden be ginnende kleuterschool. Er is reeds heel wat aanwezig door schenking. Een bijdrage zal worden verleend. Dezelfde stichting vraagt om medewer king in de exploitatie van het badhuis, bij voorbeeld door onderhoudskosten voor ge meenterekening te nemen en een eventueel exploitatietekort. De heer Quist vraagt of de gemeente of de stichting het badhuis exploiteert. In het eerste geval ziet de gemeente vanzelf toe op de exploitatie. Wethouder van Nieuwenhuijze antwoordt dat de exploitatie bij de Stichting berust, maar dat de gemeente vanzelf toeziet, wan neer een bijdrage wordt verleend. De stich ting moet én badmeester èn onderhoud van het geheel aan één man opdragen. De voor zitter gelooft niet, dat er een exploitatietekort zal zijn. Het bestuur is terzake zeer aktief. De raad blijkt ook dit verzoek te willen in willigen. De heer Bolier merkt nog op, dat het voor genoemd bestuur een geruststelling zou zijn, wanneer de gemeente in principe be sloot ook een eventueel tekort exploitatie vrenigingsgebouw te zullen dekken. Hierover wordt gediscussieerd en daarna besloten dat niet te doen, maar af te wachten, hoe zich dit ontwikkelt. Daarna wijst de voorzitter op de wense lijkheid een verordening te maken om on willige kinderen, die weigeren de lagere school te bezoeken en bij onmacht der ouders volgens politieverordening te laten halen. Laatst was er zo'n geval, maar de politie kon er niets aan doen, omdat er geen be palingen voor zijn. Daartoe wordt besloten. De heer W. Rijstenbil verzoekt uitbaning over gemeentegrond bij zijn te bouwen machineloods. Een strook grond zal «aan hem worden verhuurd voor 10,per jaar. Naar die loods zal een lichtkabel worden aangelegd. Begrotingswijzigingen 1956 en 1957 gaan onder de hamer door. GELOOFSBRIEVEN Een commissie uit de raad, bestaande uit de heren Stormezand en Quist wordt opge dragen om de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer M. Reijngoudt te onderzoeken. Zoals bekend komt de heer Reijngoudt (S.G.P.) in de plaats van de heer F. A. Vaders. Na onderzoek adviseert de commissie de heer Reijngoudt toe te la ten, waartoe wordt besloten. De definitieve vergoeding voor de beide chr. scholen wordt vastgesteld. Voor de school in de kom der gemeente bedraagt dit 1472/3 X 38,24, voor de school in de Polder 911/3 X 38,24. Na aftrek der voor schotten zal het resterende bedrag worden verrekend. Ook het vakonderwijs wordt ver rekend. De gemeente opzichter, zo blijkt uit een schrijven, vond de firma M. den Ouden en de Jonge bereid de strook grond aan de Zuiddijk met een buldozer te egaliseren, zulks onder toezicht van de Opzichter voor de som van 475,Daartoe wordt beslo ten. De heer Stormezand vindt, dat wanneer die grond als speelterrein moet dienst doen, langs de dijkzijde wel een afheining ge plaatst zal moeten worden wegens het auto gevaar. Dit zal t.z.t. worden bekeken. De PZEM gaf prijs op voor het plaatsen van een lichtmast achter het Stoofhof. Het is daar voor verlichting van 3 woningen en het kost 47,De heer Stormezand meent dat het met armatuur voordeliger uit komt. Wethouder Mol wijst er op, dat dit geval al meer in de raad is geweest. Alle leden vonden de kosten te hoog voor ver lichting van een straat met 3 woonhuizen. Toen is het plan van een armatuur ook ge opperd. Men zou dan aansluiten op de meter van een der woningen. Vroeger sttond er 'n lichtmast voor het slop doch de PZEM kon die daar niet terugplaatsen. De heer Verwijs vindt het een moeilijke zaak. Hij zou er toch maar liever een lichtmast willen plaat sen en dat vinden de andere leden toch ook maar het beste. RONDVRAAG De heer Verwijs acht het nodig dat er een kapstok in de wachtkamer van het bad huis wordt geplaatst. De voorzitter gelooft dat er nog wel zo'n hanggeval is. Hetzelfde lid informeert naar de mogelijkheid stortgeld te laten betalen voor het gooien van vuil op de vuilnisbelt. Nu smijten ze alles en overal maar neer, vooral wanneer het van boerenwagens met tractoren is, die moeilijk op de stortplaats kunnen komen. De heer Quist meent dat een heffing juist 'n stimulans is om het overal weg te gooien. De voorzitter zegt dat er borden staan, waar het verboden is vuil te gooien. Hij acht een heffing niet nodig noch gewenst. als Achterstraat, Zuiddijk, Stationsstraat, Oostdijk, enz. De meest onaangename periode was tij dens en na de oorlog, toen u zich gedrongen voelde op te treden met alleen het belang der bevolking voor ogen. Onaangenaam was voorts de kwestie met een gemeente ontvanger. Het ergste van alles waren even wel de rampdagen. De band met de andere inwoners, reeds aanwezig, is in het bijzonder in die tijd verstevigd, toen ook wethouder van Nieuwenhuijze dag en nacht klaar stond om zijn gemeente te helpen. Tot in Duits land toe ging u om hulp. Zelf maakte u geen moeilijkheden, maar die er waren trachtte u in het belang der gemeente op te lossen. Wethouder Mol dankte de schei dende inwoner hartelijk voor de goede ver standhouding in b en w, ondanks principiële en standsverschillen, ondanks meningsver schillen was er begrip voor wederzijds stand punt. Het afscheid stemt weemoedig. Veel raadsleden zag u komen en gaan, enkelen onder hen ontvielen de gemeente door de dood. Lief en leed zag en beleefde u. In het belang der gemeente moest uw gezin menigmaal missen. Bij het klimmen der jaren mag u op een welbestetedt leven terug zien. Spreker Wethouder Mol besloot zijn afscheidswoord met de wens dat het de familie van Nieuwenhuijze wel zou mogen gaan in Halsteren. De heer Bolier dankt de heer van Nieu wenhuijze mede namens zijn partijgenoten en sluit zich bij vorige wensen aan. De heer Verwijs vindt het moeilijk hier aan nog iets toe te voegen. Hij kan al het voorgaande volledig onderstrepen, maar een persoonlijk woord knoopt hij er nog aan vast, evenals de heer Quist. De heer Stor mezand zegt de scheidende te hebben leren kennen als een goed democraat en dankt hem eveneens voor de vele nuttige adviezen. De heer de Rooij brengt de dank over van de gemeenteambtenaren. Spreker heeft bijna alles met wethouder v. Nieuwenhuijze meege maakt en vele herinneringen komen thans boven. Minder aangename en zeer aantrek kelijke herinneringen. In alle opzichten be- Verdiende» hartigde u de belangen van de ambtenaren. Dat werd niet altijd begrepen. Spreker was er van overtuigd, dat de gehele bevolking de heer van Nieuwenhuijze dankbaar is voor alles wat hij deed. Moge God u nog vele gelukige jaren schenken, aldus de heer J. C. de Rooij. De heer Stouten wil als gemeentebode en werkman niet achter blijven. Spreker denkt met veel genoegen aan de ontvangst die hem steeds bij de heer Van Nieuwen huijze thuis ten deel viel. Ook deze spreker laat niet na goede wensen te uiten. De openbare raadsvergadering wordt wel iswaar niet gesloten, maar krijgt toch een enigszins ander karakter, nu na de rond vraag het afscheid van wethouder L. J. van Nieuwenhuijze aan de orde wordt gesteld. Mede hierbij tegenwoordig zijn de andere gemeentefunctionarissen. De voorzitter begint met de ontslag aan vrage van de heer van Nieuwenhuijze als wethouder en raadslid voor te lezen, zulks met ingang van 30 april 1957. De reden is dat genoemde inwoner naar Halsteren gaat vetrekken. Er komen, aldus de voorzitter, vele stukken binnen, maar deze, hoewel ik al lange tijd van zijn ver trek afwist, kon ik niet zo maar verwerken. Ik heb er lang mee in m'n handen gezeten om dat ik weet wat het voor de gemeente en voor mij betekent. Daarom ook heb ik de uiterste termijn 29 april afgewacht. Dit is dan, aldus de burgemeester tot wet houder van Nieuwenhuijze, de laatste ver gaderingen, die u als zodanig meegemaakt en al moet ik thtans afscheidswoorden tot u richten, ik hoop U nog menigmaal te ont moet, ook hier op het gemeentehuis. Noch tans, aan alle aardse dingen komt een einde. Dinsdag 24 juli 1923 werden uw geloofs brieven onderzocht en werd u tot lid van de raad toegelaten. Uw eerste zitting was op de traditionele september-dinsdag. In 1927 werd u gekozen tot wethouder tot 1935. In 1939 opnieuw tot in 1942 de raad als zodanig werd opgeheven. Een nieuwe peri ode' in 1949 begonnen loopt tot heden. De voorzitter wees er vervolgens op, hoe moei lijk de bezettingsjaren ook voor wethouder van Nieuwenhuijze zijn geweest. Moeilijk niet minder ook de tijd na de ramp. En toch was u de juiste man op de juiste plaats. Uw grote gaven werden aangewend in dienst der gemeente. Niets was ooit te veel. De beste levensjaren besteedde u ten bate der gemeenschap. Veel vriendschap mocht ik ook van u ontvangen en de zeer kundige adviezen stelde ik buitengewoon op prijs en aanvaardde ze dankbaar. De inwoners, we tende wat u hebt gedaan, zien u eveneens node gaan. Zo ook het gemeentepersoneel. We hebben dan ook gemeend gezamenlijk een aandenken te moeten aanbieden als blijk voor de vriendschap en de zeer goede onder linge verstandhouding. Ik zou nog lang kunnen doorgaan met al datgene op te sommen waarin u de gemeente ten dienste was. Maar laat ik het hierbij laten. Moge het u en uw vrouw nog vele jaren wel gaan en in gezondheid van een welver diende rust genieten. Spreker bood de heer van Nieuwenhuijze daarbij een envelop aan met inhoud. Wethouder Mol wees er als tweede spre ker op de scheidende collega niet als raads lid te hebben gekend, maar wel was er tussen de heer van Nieuwenhuijze en hem al vroeg contact, nl. de eerste als voor zitter van werkgevers en spreker als be stuurder van de N.C.L.B. Wethouder Mol herinnerde vervolgens aan de moeilijke peri oden die de heer van Nieuwenhuijzen mee maakte. Maar ook hoeveel mede door hem in de gemeente is verbeterd. Een gemeente die vroeger vol sloten was, maar welke vrijwel allemaal zijn gedicht. Belangrijk was ook de bijdrage tot verbetering van straten De vierde en vijfde mei De eerste rioolzuiveringsinstallatie van Tholen staat in Stavenisse In St. Filipsland nam wethouder van Nieuwenhuijze afscheid De Boerenleenbanken vergaderden Koninginnedag bracht op het eiland niet veel drukte De Staatssecretaris Economische Zaken bezocht ons eiland IK GA EEN MOOIE GEMEENTE VERLATEN Wethouder van Nieuwenhuijze de spre kers beantwoordend en afscheidnemend wees er in de eerste plaats op, dat het scheiden weemoedig maakt, ook al is dit nog zo'n prettige bijeenkomst voor wat de sfeer be treft. Het was mij zeer aangenaam voor de gemeente te mogen werken, daartoe in staat gesteld door een flinke groep kiezers, die, zonder dat ik bij een politieke partij was aangesloten, mij wilden afvaardigen en dat nog als jonge man. De eerste tijd verliep kalm al achtte ik ook toen m'n verant woordelijkheid groot. De eerste moeilijkheid was de kwestie met burgemeester Nielant. Gedrongen tot het dienen van het gemeente belang zette ik me daarachter en er kwam een oplossing, dank zij de medewerking van de toenmalige raad. Zeer moeilijk was ook de bezettingstijd en na het vertrek van bur gemeester Kleppe heb ik me er met de heer de Ruijter voorgezet in het belang van de inwoners en om te voorkomen dat een ander zou worden gezonden. Spijt heb ik er niet van, veel mensenkennis heb ik juist in die tijd opgedaan. Later was er nog de kwestie met de gemeenteontvanger en in die periode kwam burgemeester de Jonge. Na enige kalme jaren... de ramp en die eiste buiten gewoon veel van b. en w. Het resultaat mag er zijn, alleen mogelijk geworden door de grote eenstemmigheid. Thans ga ik een mooie gemeente verlaten, geheel herbouwd, nieuwe straten, de beplanting een unicum, straks nog een speelterreintje en nog wat woningwetbouw, terwijl ook de bewoning voor ouden van dagen tot een oplossing gebracht zal worden. Het Dorpshuis in de Polder nadert zijn voltooiing. Ik zou nog willen adviseren: zet alles op alles om te komen tot de bouw van een nieuw gemeente huis, zodat men dit kan gebruiken als ver enigingsgebouw. Spreker dankte de burgemeester voor de sympathieke omgang, wethouder Mol en de leden van de raad, evenals alle gemeente lijke functionarissen. Een apart woord richtte spreker daarbij tot ambtenaar de Rooij en gemeentewerkman Stouten, die al 30 jaar in gemeentedienst is, menig jongere ten voor beeld. Hij dankte de serveerster voor de vele kopjes koffie en de pers voor de goede raadverslagen. Zich tot de gehele gemeente richtend, dantke de heer van Nieuwenhuijze voor de goede trouw en vriendschap. Boer zijnde en in godsdienstige overtuiging an ders dan de meesten der inwoners denkende was men hem toch steeds goed gezind en werd hij gesteund om het gemeentebelang te kunnen dienen. Van de inhoud der aan geboden enveloppe hoopt spreker een aanste ker en leeslamp te kopen als blijvende her innering aan zijn gemeente. Moge de toe komst niet worden, zoals vele zwartkijkers voorspellen, maar een goede tijd aanbreken. Graag biedt spreker de gelegenheid aan ieder hem in zijn nieuwe woning op te zoeken. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De ambtsperiode van wethou der van Nieuwenhuijze te St. Filipsland was afgesloten, maar menig inwoner zal zich zijn vele werk nog lang met dankbaarheid her inneren. Rechts van de Molendijk, net even buiten de bebouwde kom der gemeente Stavenisse werd door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort, via het aan nemersbedrijf Van Oosterhout en Mol uit Breda een zuiveringsinstallatie voor rioolwater gebouwd met een droog- weerafvoercapaciteit van 15 m3 per uur, terwijl bij regenval een hoeveelheid regenwater groot 60 m:! per uur aan bezin- king is onderworpen en de pompcapaciteit derhalve 75 m3 per uur bedraagt. Zo'n installatie is duur, maar toch geen luxe, waar het weten schappelijk vast staat, dat afvalstoffen die ongezuiverd in poldersloten of ander water worden geloosd, schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid van mens en dier. En daarom ook kunnen we de gemeente Stavenisse gelukwensen met deze zuiveringsinstallatie, de eerste op het eiland Tholen» DE WERKING Donderdag 25 april jl. werd deze instal latie in werking gesteld, waarbij tegenwoor dig de burgemeester en meeste wethouders van alle thoolse gemeenten, het gemeente bestuur van Stavenisse, het polderbestuur en vele andere genodigden. Onder die laatste was de heer M. D. A. Glerum hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zee land, welke de installatie in gebruik stelde. Daarna werd het geheel bezichtigd en konden de aanwezigen nagaan hoe het ruwe rioolwater, alvorens het wordt opgepompt, een snijrooster voor het fijn malen van eventuele grove bestanddelen passeert. De pompenkelder bevat twee centrifugaal pom pen, elk met een capaciteit van 75 m3 per uur, waarvan één als reserve dient. Vanuit de pompenkelder wordt het ruwe rioolwater gepompt in de zandvanggoot. Door het handhaven van een constante stroomsnelheid in de goot van ongeveer 30 cm per seconde wordt het zand doordat het bij deze snelheid bezinkt uit het riool water verwijderd. Na het passeren van de zandvanggoot wordt het in twee gelijke delen verdeeld. Elk deel stroomt afzonderlijk naar de voor- bezinktank met gistingsruimte, een zoge naamde Inhofftank. Deze bestaat uit twee bezinkkanalen met een daaronder gelegen gistingsruimte. De verblijfstijd van het water in de bezinkkanalen is vijf uur bij droog- weerafvoer en één uur bij regenafvoer. De bezinkbare delen in het rioolwater zakken, door in de bodem van de bezinkkanalen aan gebrachte spleten ,in de slijkgistingsruimte. Na het passeren van de bezinkkanalen stroomt het van zijn bezinkbare delen ge zuiverde rioolwater door een afvoerleiding naar de haven. Het verse achterblijvende slijk is een moeilijk te verwerken, stinkende, infectieuze massa. Na uitgisting in de gis tingsruimte en na drogen op de slijkdroog- bedden is het slijk reukvrij, onschadelijk en gemakkelijk te verwerken als meststof en/of grondverbeteringsmateriaal in de landbouw. HET WAARDEVOLLE ACHTER HET SCHIJNBAAR WAARDELOZE Na de bezichtiging begaven allen zich naar het hotel P. Hendrikse, waar door ver scheidene sprekers het woord werd gevoerd. Als eerste sprak burgemeester A. Sluij- mers van Stavenisse, die na een welkomst woord verklaarde dat hij met een gevoel van voldoening en van een zekere trots de in werkingstelling van de rioolzuiveringsinstal latie heeft gezien. Immers, nog niet zo heel lang geleden bewees een primitief buizen stelsel geen afdoende bruikbaarheid in deze gemeente. Er is echter gewerkt, hetgeen een goede riolering bewijst en de bekroning daarvan maakt thans definitieve zuivering van onzuiverheden mogelijk. Spreker wees er verder op, dat dit geen luxe is, maar uit hygiënisch oogpunt nood zakelijk en dankte allen die aan de totstand koming, zowel van riolering als gemaal hebben meegewerkt. Veel van die arbeid is in de grond verborgen, maar toch niet zonder zin. Voor ieder die ziet heeft eigen lijk alles een schone en diepere betekenis. Het blad aan de boom verdort en valt af, maar zorgt indirect voor het verdere leven van de boom en voor het nieuwe blad van straks. Het vuil dat door de riolen stroomt wordt versneden in ons nieuw gemaal en verder -stroomt gezuiverd water. De kom post die achter blijft zal straks de groei in menig plantsoen bevorderen. De burgemeester hoopte van harte, dat de vooruitgang, die ook nu weer merkbaar is in Stavenisse opnieuw zal activeren om voor het goede en schone werkzaam te zijn en achter het kleine, soms schijnbaar waar deloze, het grote en vaak waardevolle te zoeken. Tenslotte dankte hij de heer Glerum voor de verrichte inwerkingstelling en gaf aan deze het woord. De hoofdingenieur-directeur van Weder opbouw zette de redenen uiteen, waarom tot de bouw der installatie moest worden overgegaan. Het was het sluitstuk van het wederopbouwplan. Men had a gezegd en moest ook b zeggen. Wel, de laatste letter van het alfabet is een z, de z. van zuivering. Toen ik hier na de ramp kwam, aldus de heer Glerum, was het één chaos en nood zakelijk een wederopbouwplan te maken met inbegrip van een nieuwe riolering. Veel moest worden overlegd. Veel besprekingen zijn met de raad gevoerd. Voor 't snelle tem po, waarmee dat college de zaak behandelde niets dan lof. Men was reeds bezig met de bouw van 52 woningen, toen de dijken nog niet geheel waren hersteld. Bij de nieuwe riolering moest onvermijdelijk een zuiverings installatie komen, daar afvalstoffen niet meer op het polderwater mogen worden ge loosd. De installatie staat buiten de be bouwde kom en men zal er geen last van ondervinden. Ook de herstelde woningen moesten aan de moderne tijd worden aange past. Tenslotte dankte de heer Glerum voor het verzoek de openingsplechtigheid te ver richten. De heer C. van Putten feliciteerde namens het Polderbestuur met deze nieuwe aanwinst. De heer Kleijn van het Ingenieursbureau gaf nog enkele bijzonderheden over de in stallatie en beantwoorde enkele daaromtrent gestelde vragen. Daarna werd de officiële bijeenkomst ge sloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1