WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIIIPSLAND De Vorstin der lage landen. Verkeersongevallen op Paasmaandag Kapitale boerderij „Bleijendaal" van dhr. Brooijmans uitgebrand. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Eerste Kamer wil ruimere echtscheidingsgrond. Hel neurosensanatorium te Halsleren geopend. Bewaring in Scheveningse gevangenis wordt verscherpt. De redactie legt U deze week voor: Een zware taak en grote verantwoordelijkheid rusten op haar schouders. Woonhuis bleef gespaard. 13e jaargang no. 23 26 april 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.85 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen De ontvluchtingspoging van ,,de zwarte ruiter" heeft ook de Eerste Kamer bezig gehouden. Deze be ruchte misdadiger heeft namelijk de Scheveningse gevangenis enige da gen voor de behandeling van de justitiebegroting verlaten. Er was dus alle reden voor de Senatoren om dit actuele probleem aan te snijden. Men kan niet zeggen dat zij van streek waren door deze geslaagde ontvluchtingspoging, want alle spre kers bij dit begrotingshoofdstuk heb ben met nadruk verklaard dat het gevangenissysteem niet veranderd mag worden. In 1950 is de nieuwe beginselenwet voor het gevangenis wezen van kracht geworden. Daar door worden de gevangenen niet al leen menselijker behandeld, maar te gelijk wordt gepoogd de delinquenten als goede burgers aan de maatschap pij terug te geven. Het gevangenis wezen is dus gemoderniseerd. De Eerste Kamer wil daarvan niet af stappen, al begreep zij wel dat ont snappingen zo veel mogelijk moeten worden voorkomen. Hoe menselijk het nieuwe systeem dan ook moge zijn, het is nog altijd geen pretje om gevangene te zijn. Het was goed gezien van minister Samkalden om dit punt, dat de ge moederen zo bezig houdt, direct te beantwoorden. De meeste Senatoren hebben de bewindsman van justitie lof gebracht voor het feit dat hij zich persoonlijk van de ontsnapping op de hoogte heeft gesteld. Minister Samkalden zeide dit niet gedaan te hebben om een goede beurt bij de pers te maken, doch om spoedig te kunnen vaststellen of het gevange nispersoneel schuldig is aan deze ontsnapping. Het is ongewenst, zo zeide hij, het personeel te lang over deze vraag in het ongewisse te laten. Naar zijn mening treft het personeel geen blaam. Deze uitspraak meende hij met gerustheid te kunnen doen. Dat de ontvluchting mogelijk was is vooral te wijten aan de omstandig heid dat er in de Scheveningse ge vangenis verscheidene inrichtingen zijn ondergebracht. Zo kennen we daar o.a. de gewone strafgevangenis, een Huis van Bewaring en een asyl voor psychopaten. Deze verschillen de inrichtingen hebben verschillende voorzieningen gemeen. Er bestaat dus over en weer contact. Voor de beveiliging schept dit grote moeilijk heden. De zwarte ruiter werd geplaatst in de centrale penitentiaire inrichting omdat zijn geestestoestand na de veroordeling in eerste instantie zeer verslechterde. Zelfs is hij enige tijd in een rijkskrankzinnigeninrichting ondergebracht. Zijn overbrenging naar Scheveningen geschiedde op advies van de bevoegde medische autoriteiten. Natuurlijk zijn er maat regelen genomen om dergelijke ont snappingen zoveel mogelijk te voor komen. Minister Samkalden deelde mede dat er een uitgebreid onder zoek in de cellen heeft plaats gehad naar verboden voorwerpen. Alle cellen zijn dus „schoongeveegd". Voor deze grote actie is personeel van andere gevangenissen en gestich ten ingeschakeld. Bovendien krijgt de Scheveningse gevangenis een bui tenbewaking, waardoor de ontsnap pingsmogelijkheden uiteraard zeer verkleind worden. Ook de interne beveiliging wordt verscherpt. Ieder gesticht in deze gevangenis krijgt zijn eigen bewaking. BENOEMING De daden van een minister wor den met argusogen gevolgd. Zelfs minder belangrijke benoemingen ont snappen niet aan de aandacht van de Parlementsleden. Zo werd in de Eerste Kamer gevraagd waarom er bij de rechtbank te Amsterdam een griffier werd benoemd buiten de voordracht om. De nieuwe griffier was n.l. de tweede secretaris van de k.v.p., die nimmer een functie bij de rechterlijke macht had vervuld. Deze persoonlijke mening van de heer Die penhorst. Maar ook sprekers van andere fracties drongen aan op een oplosing voor dit probleem, dat al jaren actueel is. Zo zeide de heer Witteman dat er een andere grond voor echtscheiding moet komen ,bijv. liederlijk gedrag of tegennatuurlijke ontucht. Volgens de mening van de k.v.p.-senator zou daardoor het aan tal echtscheidingen toch niet groter worden. De liberale afgevaardigde, de heer De Vos van Steenwijk, vond dat ongeneeeslijke krankzinnigheid ook als echtscheidingsgrond moet worden erkend. De katholieke socia list, de heer Cammelbeeck, meende dat de katholieke kerk zich niet ver zet tegen verruiming van de echt scheidingsgrond. Overspel als enige grond tot echtscheiding vond de heer vraag was gesteld bij de schriftelijke 9rona r°r ecniscneiamg vona ae neer Hpf wns HuidHiik dat eon Cammelbeeck huichelachtig. Wat dit moeilijke probleem betreft neemt de stukken. Het was duidelijk dat een aantal Kamerleden vreesde dat in deze zaak naar een bepaalde partij of persoon een politiek balletje was toegeworpen. Minister Samkalden begreep dat deze kleine zaken soms hoogst belangrijk kunnen zijn. Hij is uitvoerig op de aangelegenheid inge gaan. Het ging er om iemand te krij gen met grote organisatorische kwa liteiten, zo zeide hij, want deze zijn bij zo'n grote rechtbank een vereiste. Ook op de aanbeveling van de recht bank kwam iemand voor zonder er varing bij de rechterlijke macht. De ze kandidaat was afkomstig uit het bedrijfsleven. Bij alle bestaande kan didaten was er echter twijfel of zij wel over voldoende bekwaamheid beschikten. De minister verklaarde dat over deze benoeming overleg ge pleegd was met de president van de rechtbank. ECHTSCHEIDINGEN Een van de belangrijkste punten in dit justitiedebat was de echtschei ding. De a.r.-hoogleraar prof. Die penhorst wenste voor dit probleem een staatscommissie in het leven te roepen. De huidige situatie, dat men alleen kan scheiden op grond van overspel, vond hij onbevredigend. Een der partijen blijkt in de practijk zich dan te bedienen van „de grote leugen" door de schuld op zich te Dat was ongetwijfeld nemen. een Eerste Kamer een „soepeler" stand punt in dan de Tweede Kamer, waar in de k.v.p., en de a.r. niet veel voe len voor uitbreiding van de echt scheidingsgronden. Bij de k.v.p. gaan zelfs stemmen op om deze kwestie te koppelen aan het nieuwe burger lijk wetboek. Daar moet de echt scheiding in worden geregeld. Geen nieuw B.W. als men makkelijker kan scheiden, zo kan men in de Tweede Kamer horen zeggen. Dit geluid heeft men dus in de Eerste Kamer niet gehoord. Wat de voetbalpool betreft is er ook al enig verschil van mening tussen de beide Kamers der Staten- Generaal. Het was opvallend dat Prof. De Grooth (lib.) de K.N.V.B.- pool onmiddelijk wil laten stopzetten, omdat deze strijdig is met de wet. Hij vond het onjuist dat de voetbal bond de gelegenheid kreeg zijn pool eerst netjes te organiseren. Dat noemde de heer De Grooth „service aan de misdadiger". De Heerlense kantonrechter, Jhr. Van Meeuwen (k.v.p.) hoopte dat de pool zal mo gen doorwerken totdat de Hoge Raad heeft uitgemaakt of deze al of niet strijdig met de wet is. Hij wil dus het oordeel in hoogste instantie afwachten. (nadruk verboden) genomen patient de voor hem noodzakelijke nieuwe levenshouding te doen vinden. Dr. Piebenga wees op het in de laatste tientallen jaren sterk toegenomen neurose probleem en hoe het arbeidsverzuim voor een belangrijk deel aan stoornissen daarvan moet worden toegeschreven. Door de ge compliceerdheid en de gejaagdheid van het leven is de intensiteit van deze volksziekte zeer toegenomen en vraagt dringend om een oplossing. Dr. Piebenga begroette met grote ingenomenheid de opening van dit sanato rium en vond het zeer belangrijk dat ,.De Viersprong" aan goede eisen voldoet omdat bij stichting van meerdere dergelijke sana toria van de hier opgedane ervaringen kan worden geprofiteerd. Bovendien vond spreker het van onschat bare waarde, dat men voorzover nodig, kan terugvallen op „Vrederust" met haar tien tallen jaren ervaring. Hij zag door een mogelijke uitwisseling van personeel ook een kans om de aantrekkelijkheid van het be roep van verpleegster en verpleger te doen toenemen. Evenals de instrumenten voor de chirurg onmisbaar zijn, even onmisbaar is verplegend personeel voor het werk van de psychiater. Onze Koningin jarig Ruimere echtscheidingsgrond Neurosen-sanatorium te Halsteren geopend Verkeersongevallen op Paasmaandag Kapitale boerderij te St. Annaland afgebrand Waterleiding in de Weihoek Hij wenste het bestuur gelijk met dit nieuwe werk en hoopte dat het tot zegen zou zijn. De voorzitter dankte de burgemeester en wethouders van Halsteren voor hun mede werking en als blijk van die waardering werden enkele hertjes voor het op het land goed „De Beek" in te richten hertenkamp toegezegd. Daarna begaf men zich naar „De Vier sprong", waar op de brede toegangstrap de twee kinderen van dr Zitman, Maaike en Frans, de sleutel overhandigden aan dr Piebenga die de officiële opening verrichtte. Na bezichtiging van het gebouw werd velen de gelegenheid gegeven in de Oude Kerk het bestuur en de geneesheer te feliciteren met deze mooie inrichting, waarvan we met de sprekers hopen, dat het voor velen een middel tot beterschap en dus tot zegen zal zijn. Bijna onhoorbaar zoemend staat een grote, prachtige zwart glanzende auto voor het paleis Soestdijk, waar de koninklijke familie verblijf houdt. Hare Majesteit daalt de trap pen af, neemt plaats, portieren klappen en weg zoeft de wagen met neerlands vorstin in de richting van een plaats waar haar taak roept. Dat kan elke plaats in Nederland zijn, ja zelfs daarbuiten, want de taak van Hare Majesteit is veel omvattend. Als regerend vorstin stelt zij er prijs op acte de présence te geven, overal waar iets belangrijks plaats vindt. Hiermede toont zij overduidelijk hoe zeer haar wel en wee van land en volk ter harte gaat. Nederland mag zich gelukkig prijzen een vorstin te hebben, die zich on verbrekelijk verbonden weet met haar volk, ja zich er één mee voelt en dit ook laat blijken bij elke gelegenheid die zich voor doet. Haar representatieve taak is hierdoor veelomvattend en vergt zeer veel tijd. Daarnaast heeft Hare Majesteit haar uit gebreide werkzaamheden als regerend vor stin, namelijk alles wat de staatszaken be treft. Veel conferenties, bestuderen van stukken en alles wat daar verder mee te maken heeft. Een zware taak met grote verantwoordelijkheid, die een groot deel van haar dag eist. Daar blijft het echter niet bij, want regelmatig ontvangt H.M. personen in audi ëntie. Het betreft hier landgenoten en vreem delingen uit alle rangen en standen die met H.M. een of andere kwestie wensen te bespreken en hiertoe een verzoek hebben ingediend. Zo bezoeken haar duizenden per jaar. GEZIN HOBBY Op deze manier, zo belast met werk, is H.M. genoodzaakt haar dag volgens plan in te delen. Maar er is nog meer. Ónze koningin is ook moeder van een gezin en deze positie vat zij hoog en serieus op. „Mijn gezin is mijn hobby," heeft zij eens gezegd en dit spreekt boekdelen. Het is wonderlijk, hoe H.M. naast haar zo buitengewoon drukke en haar bijna ge heel in beslag nemende werkzaamheden en taken, toch nog altijd kans ziet voldoende tijd te vinden voor het gezinsleven. In haar Ook op ons eiland is het op Paasmaandag niet zonder verkeersongelukken afgelopen. Het waren er twee, beide in de gemeente Sint-Maartensdijk. In de namiddag stond het dochtertje van dhr. Dorst uit Stavenisse in de Woudhoek naar het voetballen te kijken. Toen ze de rijweg overstak om terug te gaan naar het fietspad kwam ze in botsing met de auto, bestuurd door bakker Moerland uit Scherpenisse, die het meisje plotseling zag overgaan. Door scherp afremmen werd een harde botsing voorkomen, al was het nog een flinke klap, die het ergste deed vermoeden. Maar het meisje is er gelukkig met lichte ver wondingen aan het hoofd goed afgekomen. Minder goed liep het af met de motorrijder I. Wielaard uit Stavenisse, die even voorbij de Woudhoek bij de aansluiting van de nieuwe rondweg uit de bocht raakte en daarbij tegen een lichtmast van de PZEM aanbotste. De botsing was zo hevig, dat de motorrijder naast inwendige kneuzingen een dubbele beenbreuk opliep. Na door dokter Smit te zijn verbonden, moest hij ter verdere behandeling in het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. Naar later nog vernomen is, was de toestand van het slachtoffer aanvankelijk vrij ernstig. gezin is zij de moeder en vrouw, waarom allen zich scharen, die de gezelligheid en de sfeer brengt, zoals dat in elk goed gezin het geval is. Dit is haar mogelijk, doordat zij elk vrij uurtje besteedt en waarin zij ver kwikking en ontspanning vindt, omdat dit gezinsleven zo anders is, zo los staat, van haar dagelijkse werkzaamheden. Nederland mag zich gelukkig prijzen met een vorstin, die kans ziet naast hoogste gezagdraagster in den lande, tevens een goede moeder en echtgenote te zijn, een vrouw, wier gehele leven en werken gewijd is aan haar land, volk en gezin, waarbij zij zichzelf volkomen wegcijfert. Het is niet verwonderlijk, dat ons gehele volk dit naar waarde weet te schatten en meeleeft met de belangrijkste gebeurtenissen in het vorstelijk gezin. Een feestdag daar is een feestdag voor het gehele volk. waarmee het oranje huis zo nauw is verbonden. En zeker de verjaardag van H.M. de koningin, van oudsher de koninginnedag, is de grootste feestdag in den lande. Dan manifesteert zich de hechte band tussen volk en vorstenhuis, zoals deze in Nederland bestaat. Zo ook op deze 30ste april, wanneer wij gezamenlijk weer de verjaardag van H.M. vieren. Dan denken we aan deze eerste vrouw van Nederland en wensen haar nog vele jaren in geluk en voorspoed temidden van haar volk. (Nadruk verboden) H. M. bezoekt een school in Flevoland. Koningin Juliana en Prins Bernhard genieten van een welverdiende vacantie in Oostenrijk. Enkele weken geleden schreven we uitvoerig over de stichting, het doel en de inrichting van het neurosen sanatorium „De Vier sprong" te Halsteren. Donderdag 18 april jl. werd het sanatorium officieel geopend door dr, P. J. Piebenga, Hoofdinspecteur voor de Geestelijke V olksgezondheid. Vier en vijftig neurosen-patienten zullen in deze prachtige om gebouwde villa, op dit 2^ ha grote landgoed kunnen worden opgenomen om herstel te vinden. Voor deze opening kwam men bijeen in de Oude Kerk te Halsteren, waar de burge meester van Oost- en West-Souburg A.H.S. Stemerding als voorzitter van de Stichting het openingswoord sprak en daarbij een bijzonder welkomstwoord richtte tot de heer C. Philipsse, lid van Ged. Staten van Zee land. tot het college van burgemeester en wethouders van Halsteren en tot dr Pie benga. Hij wees er op, dat ook deze stichting zich evenals „Vrederust" wil laten leiden door de liefde van Christus en om daartoe de hulp van God over dit werk in te roepen hij spreker voor in gebed. Vervolgens wees hij op de voorgeschiedenis van dit sanato rium, hoe in 1955 de directeur-geneesheer van „Vrederust" de noodzaak daarvan aan toonde en hoe reeds een maand daarna werd besloten tot een aparte stichting en een apart tehuis onder leiding van dr J. Zitman. Spreker dankte allen die aan het voorbe reidend werk hadden bijgedragen en instal leerde vervolgens dr. Zitman met de woor den „God zegene U en al Uw medewer kers in het werk, straks in deze inrichtingen te verrichten". Dr Zitman vertelde daarna een en ander over zijn taak en de inrichting van het sanatorium, zoals we dat onze lezers enkele weken geleden meedeelden en wees er op, dat hij dit sanatorium als een „werkplaats" wilde zien, waar door middel van de groeps therapie zal worden getracht de hier op- Woensdagmiddag 24 april om streeks kwart over vijf ontdekte de echtgenote van landbouwer Bart Brooijmans brand in de 48 meter lange en 15 meter breede schuur, die ongeveer 20 meter van het woonhuis staat. Daar ze maar alleen op de boerde rij was, waarschuwde ze ijlings de dichtsbijzijnde buurman Akkermans, die het Sint-Annalands postkantoor belde en via daar de brandweer alarmeerde. Vóór deze arriveerde was de heer Brooijmans zelf ter plaatse hij kwam luit de Priestermeetpolder) en wist I z'n personenwagen, twee koeien en een kalfje nog uit de reeds hevig brandende schuur te krijgen. Een poging om ook één van de twee in het gebouw staande trekkers er nog uit te rijden werd te gewaagd, toen al brandende stukken neervielen. Weinige ogenblikken later stond de gehele schuur in lichte laaien en de sterke noordooster deed de vlam men uitslaan, zodat ook het 20 meter verder staande woonhuis nog even in gevaar kwam. Maar dit werd be zworen door de brandweer, die nadat ze ter plaatse was gearriveerd onge looflijk snel water bracht, dank zij ook de Vlak in de buurt liggende waterput. Dat de schuur geheel uitbrandde was niet meer te voorkomen. Zo goed als al het landbouwmateriaal, w.o. twee trekkers, landbouwwagens, landbouwmachines, tuig, gereed schap, enz. ging verloren. Het woon huis liep geen brandschade op. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een half uur tevoren had de heer B. nog een trekker in de schuur gere den, terwijl de brand ook in die om geving moet zijn ontstaan. Een aanwijsbare oorzaak is er evenwel niet. Zowel gebouw als materiaal was verzekerd. Nochtans zal het een flin ke schadepost zijn, nog afgezien van de vele moeilijkheden die er door het verlies van de machines en wagens uit voortvloeien. De brandweer bleef nog enkele uren nadat het gevaar was geweken, waakzaam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1