WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Te Halsteren wordt op 18 april een neurose sanatorium geopend. Eerste particuliere inrichting in Nederland Hoe groot moet een bedrijf zijn VERSCHIJ NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht I I E VRIJDAG I I I Begroting van landbouw» Minister Mansholt wil structurele verbetering van agrarische bedrijfstak» RAADSVERSLAG STAVENISSE. Nieuw raadslid beëdigd Herziene wederopbouwplan vastgesteld Ook de begroting 1957 aangenomen Traktatie schooljeugd op Koninginnedag. De redactie legt U deze week voort 13e jaargang no. 19 29 maart 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St, Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advert en tien 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen was Nadat acht vergaderingen gedebatteerd over de regeringsnota inzake de bestedingsbeperking be gon de Tweede Kamer aan de be handeling van het laatste begrotings hoofdstuk: Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Dat was eigen lijk een beetje te veel van het goede, want in het bestedingsdebat had de landbouw reeds een zeer grote plaats ingenomen. Men kon dan ook van deze laatste begrotingsbe handeling niet veel meer verwach ten. In zijn memorie van antwoord heeft minister Mansholt aangekon digd dat er naast het landbouwprijs- beleid ook een structuurpolitiek ge voerd moet worden. Een goed struc- voerd moet worden, 'n Goed struc tuurbeleid betekent dat de land bouw op de duur rendabel wordt en dat daarom van een prijsbeleid geen sprake meer behoeft te zijn. Nu was iedereen het er over eens dat de structuur van onze agrarische be drijfstak niet veranderd, doch alleen maar versterkt behoeft te worden. Gezien de bevolkingsdichtheid van land hebben we behoefte aan ons het telen van arbeidsintensieve ge wassen. Dat is een methode om onze bevolking aan het werk te houden. Een van de problemen waaraan bij dit structuurbeleid aandacht zal wor den geschonken is het kleine bedrijf. Bij de vele maatregelen die de mi nister van landbouw heeft aange kondigd hoort ook de sanering van de kleine bedrijven. Dat is een moei lijk punt. Van de zijde der k.v.p. heeft men reeds te kennen gegeven dat men niets voelt voor een ge dwongen opheffing van de te kleine bedrijven. De andere fracties nemen een iets milder standpunt in. Zij zul len de wetsvoorstellen van minister Mansholt afwachten. Dat wil zeg gen dat zij de maatregelen critisch, maar ook objectief zullen beoorde len. Alleen moet de minister er dan voor zorgen, zo zeiden de woord voerders van de a.r. en de c.h., dat er geen socialistische stokpaardjes worden bereden. Nu heeft minister Mansholt duidelijk gezegd daar geen behoefte aan te hebben. Hij er kende dat de landbouwstructuur is gebaseerd op het kleine bedrijf. Het beleid dat in de toekomst zal wor den gevoerd zal zodanig zijn dat de boer in zijn eigen verantwoordelijk heid wordt gesterkt en dat hij in vrijheid zijn werk kan verrichten. Maar daarnaast heeft de overheid een taak t.o.v. de landbouw, zo ver volgde minister Mansholt. Niet al leen de rijksoverheid, maar ook de organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De bewindsman is van mening dat de overheid niet moet doen wat de product- en de bedrijfschappen kunnen opknappen. Een voorwaarde voor het voeren van een structuurbeleid is echter, dat de boer en tuinder begrijpt waarom de maatregelen genomen moeten worden. Hier ligt een taak voor de landbouworganisaties en de P.B.-organen. De boeren mogen niet kopschuw worden gemaakt, aldus Minister Mansholt, die er verder op wees dat de maatregelen aangepast moeten worden aan de eigen aard van de werkers in de landbouw. Maar dit alles betekent nog niet dat er geen doelbewust be leid moet worden gevoerd. Als het kan zal dat gebeuren door middel van globale maatregelen, die niet ingrijpen in de vrijheid van de boer. Maar als het noodzakelijk is zullen er zeker ook gerichte maatregelen worden genomen. Dan komt er dus een ingrijpen van overheidswege in de landbouw. Is dat socialistisch Minister Mansholt vond het volko men onjuist om dit zo te stellen. Voor hem is dit in ieder geval, zo zeide hij, geen zaak van principe, maar van opportuniteit. Ook bij de ruilverkaveling en bij de kwaliteits voorschriften kennen we directe maatregelen. En deze zijn door bijna iedereen geaccepteerd. Het gaat er maar om, aldus de bewindsman van landbouw, dat er zo'n beleid wordt gevoerd dat de knelpunten in de landbouw worden weggenomen. De minister verklaarde niet graag te willen dat zijn politieke tegenstan ders een etiket op zijn beleid plak ken. Hij was dankbaar dat de meer derheid der Kamer zijn plannen daarom niet zonder meer afwees, maar dat zij bereid was deze plan nen op hun zakelijke merites te be kijken. Hoe groot moet een bedrijf zijn? Op deze vraag kon minister Mans- holt niet een antwoord geven. Het wachten is op het rapport van de commissie Hofstee, die het probleem van de kleine boerenbedrijven mo menteel bestudeert. Wel staat vast dat men niet moet letten op 'n aan tal hectaren. Er zullen andere nor men worden aangelegd voor het sociaal - economisch verantwoorde kleinbedrijf. Het landbouwbeleid van de laatste jaren heeft reeds een zodanig klimaat geschapen dat een aantal kleine bedrijven is verdwe nen. Als dat niet voldoende is zul len er andere maatregelen worden getroffen. Ook zullen aan de boer in de toekomst vestigingseisen wor den gesteld. Waarom moet wel de kruidenier aan zulke eisen voldoen en niet een boer, die eigenaar is van zeer dure grond? Minister Mansholt kon dat niet inzien. En het grootste deel van de Kamer ging daarmede accoord. Het uit oefenen van de landbouw is dan ook zeker geen eenvoudige zaak meer. Zo is dan het wachten op een groot aantal wetsontwerpen. De Kamer zal daarmede waarschijnlijk deze parlementaire periode wel niet ge reed komen. Maar in ieder geval, het begin is gemaakt en de land bouw kan daar wel bij varen. Deze week en ook nog de volgende week is geheel aan de landbouw gewijd. De Kamer heeft n.l. nog een begin gemaakt aan de landbouwwet. De bedoeling daarvan is de bezettings maatregelen ten behoeve van de landbouw te vervangen door een wettelijke voorziening. Minister Mansholt heeft, als dit debat is af gelopen, dan ongeveer vier weken in de Tweede Kamer doorgebracht. Intussen zit nu de Eerste Kamer ook midden in de begrotingsbehan deling. Deze week was Oorlog en Marine aan de orde. De parlemen taire bedrijvigheid is dus wel op vol le gang. Ook de ministers hebben het niet gemakkelijk. Vrijdag zijn zij in een extra vergadering bijeen gekomen om de vraagstukken, die verband houden met de gemeen schappelijke markt en Euratom, te bestuderen. Dat is een moeilijke ma terie, waarvoor ons bedrijfsleven niet bijzonder enthousiast is. Maar politiek zijn deze verdragen stellig niet zonder belang. West Europa kan nog altijd een rol van betekenis in de wereld spelen als het zich maar verenigt. En terwille van dat ideaal ons aller belang moeten helaas offers worden ge bracht. (Nadruk verboden) Op maandagavond 25 maart jl. kwam de raad te Stavenisse in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester A. Sluijmers met de heer Brouwer als notulist. Afwezig was raadslid D. Moerland. Bij punt vaststelling notulen merkte de heer Eerland op, dat ze ditmaal toch wel veel beknopter waren dan gewoonlijk. Er was volgens spreker o.a. niet in vermeld, dat hij tegen de salarispost had gestemd in verband met het benoemen van een 2e ambtenaar Hij wenste de notulen in deze nog te zien aangevuld. De voorzitter achtte een zakelijke weer gave van het besprokene voldoende, zonder in alle finesses te gaan treden, waardoor het ellenlange notulen gaan worden. Hij zal verder aan het verzoek van dhr. Eer- land voldoen tot aanvulling van genoemde passage. HET NIEUWE RAADSLID In de ontstane vakature van raadslid door het bedanken van de heer L. Hage kon in deze gemeente niet op de gebruikelijke wijze worden voorzien. De heer L. Hage stond op de lijst van „gemeentebelang". Zijn op volgers wensten voor een benoeming als raadslid evenwel niet in aanmerking te komen, zodat vervolgens de lijst met het grootste overschot de kans kreeg. Inplaats van een „gemeentebelang" kandidaat werd het nu iemand van de lijst der S.G.P. Ook hier werd geen resultaat bereikt met de eerst in aanmerking komende. Maar ten slotte werden het op deze lijst toch niet allemaal „bedankjes", daar de heer N. M. Klippel bereid werd gevonden de benoeming te aanvaarden. Tijdens deze raadsvergadeding vond be ëdiging plaats. Na het afleggen daarvan riep de voorzitter het nieuwe raadslid een van harte welkom toe. „Het raadslidmaat schap zal ongetwijfeld veel van U vragen. Ik vertrouw dat U door eerlijkheid en ob jectiviteit de beraadslagingen en besprekin gen in de raad tot belangrijke zult maken, dat U de bereidheid op zult brengen U geheel in te zetten voor Stavenisse. Ik ben er van overtuigd dat U het gewicht van de daartoe afgelegde eden zult beseffen en hoop dat wij met elkander in een geest van vriendschap en saamhorigheid met respec tering van elkanders meningen het belang van Stavenisse zullen dienen. Wees harte lijk welkom in ons midden en wees er van overtuigd dat wij U voortdurend alle voor lichting zullen geven die voor een goede uitoefening van Uw raadslidmaatschap noodzakelijk is," aldus de voorzitter tot het nieuwe raadslid Klippel. Deze bedankte voor de hartelijke woorden en hoopte z'n beste krachten in dienst der gemeente te mogen geven. Er zijn een tweetal ingekomen stukken. De eerste van gedeputeerde staten van Zeeland dat het besluit van de raad inzake bezoldiging van het gemeentepersoneel met ingang van 1 januari 1957 geen bedenkingen ontmoet en een goedkeuring van hetzelfde college voor het aangaan van een rekening courant overeenkomst onder mededeling, dat uiterlijk juni 1957 dient te worden nagegaan of het crediet tot de normale proporties kan worden teruggebracht. DE BEGROTING Aan de orde is vervolgens vaststelling van de begroting 1957. Uit het rapport van de commissie kwamen geen bijzondere op merkingen naar voren. De heer Eerland vraagt om voortaan weer een afschrift van de begroting thuis gestuurd te krijgen om ze voor de toelichting door de secretaris nog even te kunnen bestuderen. Zo ging het voorheen ook, wat hij toch wel gewenst vond. Niemand steunt dit voorstel evenwel, zodat het niet in behandeling komt. Verder wijst de heer Eerland er op, dat de post voor tijdelijk ambtenaar Steketee tussen de 3500 en 4000,ligt. Het gaat spreker niet om iets over het werk van van deze ambtenaar te zeggen, integendeel, hij doet alles wat van hem gevraagd kan worden, maar niettemin is dit een grote post die eensdeels het gevolg is van de ramp, anderzijds door de op de sekretarie ontstane achterstand. In dit licht moet men ook sprekers standpunt zien met betrekking tot de post die in de begroting staat voor benoeming van een 2e ambtenaar. Hij geeft zich daar in vorige zitting tegen verklaard en is dus ook tegen de desbetreffende post in de begroting. Een voorstel om deze post te verlagen ontmoet evenmin ondersteuning bij de andere leden, zodat ook hierop niet nader wordt ingegaan en de begroting met genoemde opmerking als aantekening van de heer Eerland met algemene stemmen wordt goedgekeurd. De cijfers van de gewone dienst zijn aan inkomsten 469.023,97; uit gaven 525.523,97, nadelig saldo/ 56.500, De kapitaal dienst ontv. 1.866.951,36, uitgaven 2.496.093,79, nadelig saldo 629.142.43. BLIJ MET WONINGWETWONINGEN Na bovengenoemde vaststelling vraagt wethouder Moerland nog het woord. Hij wijst er op dat deze begroting weer als een basis gezien moet worden van het te voeren beleid door het gemeentebestuur van Stavenisse. In grote lijnen komt het streven daarin voor de toekomst tot uitdrukking. Daarbij is men met de uitgaven gebonden aan de inkomsten. Daarom vindt men op deze begroting onder meer niet de aanleg voor een speel- en sportterrein, wat spreker wel jammer vindt. Aan de andere kant ver heugt het hem, dat de raad besloot tot de bouw van 4 woningwetwoningen. Niet dat ze er al staan, want het is nog onzeker of men ze voor de door de regering gestelde curveprijs zal bouwen, maar het initiatief er toe is er gelukkig wel. Voorheen ont hield de meerderheid van de raad zijn stem, wanneer het een voorstel tot deze bouw betrof. En daarom is dit besluit een unicum voor Stavenisse. Misschien vraagt men zich af, waarom er nu nog 4 woningen worden gebouwd, terwijl nog enkele huizen leeg staan. Dat dit laatste zo is komt niet omdat er geen liefhebbers voor zouden zijn, maar omdat er nog steeds geen adviescommissie in Stavenise werd gevormd, is b en w ook niet bevoegd tot vordering. Die advies commissie zou er moeten komen. Men laat b. en w. nu in de kou staan. Spreker vraagt zich af of de raadsleden in deze wel vol doende verantwoordelijkheidsbesef hebben. Hij hoopt dat de commissie alsnog tot stand zal komen. Tenslotte stelt wethouder Moerland vast dat de post voor onderhoud van straten nog te laag moest blijven. De voorzitter zegt zich met het door wethouder Moerland gesprokene wel te kun nen verenigen. Er is een woning in de gemeente die al drie jaar leeg staat en niet gevorderd kan worden omdat er geen com missie is volgens de woonruimtewet 1947. Alle pogingen om die commissie te vormen zijn tot heden mislukt. Persoonlijk is hij niet voor vordering, maar als het nodig is, moet dat toch mogelijk zijn en is het een plicht het te doen. De heer Eerland krijgt als antwoord op een desbetreffende vraag dat er nog 3 leden zijn voor de woonruimtecommissie. Hij vindt het zeer begrijpelijk dat men daar niet erg Hoe groot moet een (landbouw)bedrijf zijn? Een Zeeuw om trots op te zijn: Bestevaer Een rijdend binnenhuis Een neurose-sanatorium te Halsteren. Wijziging wederopbouwplan te Stavenisse vastgesteld De Thoolse Schotten De thoolse afdeling N.C.L.B. in het zilver De competitie-kampioen bekend Aantrekkelijke werkkring voor meisjes De natuur is het bewonderenswaardigst in de kleinste dingen happig op is. Het in deze gevoerde beleid in het verleden door b. en w. is hierana niet vreemd. Immers toen de commissie eenparig een advies gaf aan b. en w. werd dit vol komen genegeerd en buiten dat advies maatregelen genomen. Is het dan wonder dat zo'n commissie aftreedt De voorzitter vindt de redenering van de heer Eerland volkomen fout. Wanneer b. en w. een voorstel doen en het wordt door de raad verworpen treedt dat college toch ook niet af. Men moet de commissie zien als een adviserend college, die verder geen verantwoordelijkheid heeft. Ook hij hoopt dat een commissie gevormd kan worden. Weth. Moerland voegt hieraan nog toe, dat hij het als niet ter zake doende vindt, wanneer hij de opmerking hoort van de heer Eerland die spreekt over een tijd toen de samenstelling van de raad anders was dan op dit ogenblik. De gemeenterekening over de jaren 1953 en 1954 worden ter onderzoek aangeboden. WIJZIGING WEDEROPBOUWPLAN Op de destijds door het betreffende mi nisterie goedgekeurde wederopbouwplan van deze gemeente is een wijziging ont worpen, waarin is opgenomen een terrein voor de aanleg van een nieuwe begraaf plaats (in de omgeving van het kerkge bouw der Ger. Gemeente), voorts waar een rioolzuiveringsinstallatie wordt gebouwd en een wijziging van het speelterrein ten zuiden van de Kerkstraat. Het plan heeft ter visie gelegen en geen bezwaren zijn in gekomen. B. en W. stellen voor deze wij ziging thans vast te stellen. Wethouder Hage merkt hierbij nog op het te betreuren dat er nog steeds een speel terrein op geprojecteerd staat, welke grond hij liever voor een beter doel zag bestemd. Hij hoopt dan ook dat die grond niet voor een speelterrein zal worden uitgegeven. Wethouder Moerland denkt er anders over. Hij wijst er voorts op, dat het speel terrein ook op het eerste plan reeds was geprojecteerd, maar nu een wijziging van plaats onderging. Hij zou het juist op prijs stellen, wanneer er iets voor de jeugd kwam en zo lang men dan op zaterdag voetbalt, om een voorbeeld te noemen, vindt hij dat nuttig en een plicht van de gemeente daar voor te zorgen. Wethouder Hage vindt dat het zowel op zaterdag als op andere dagen uit den boze is. De voorzitter merkt op, dat dit thans niet ter sprake behoeft te komen, waarna deze wijziging met algemene stemmen wordt goedgekeurd. Tenslotte stellen b. en w. voor om een post van 125,beschikbaar te stellen voor traktatie van de schoolkinderen op Koninginnedag. Er zijn 168 leerlingen op de openbare lagere school en 56 kinderen op de kleuter school. De heer Eerland wil het bedrag naar boven afronden tot ƒ200,Na be spreking vinden allen het door b. en w. voorgestelde bedrag wel wat gering, waarna deze post op 220,wordt gebracht. Voor de rondvraag heeft niemand meer iets, waarna sluiting volgt. Tijdens de oorlog en daarna door de veranderde maatschappelijke toestanden is het aantal neurose patiënten aanmerkelijk toegenomen. Individuele behandeling hiervan is dan ook praktisch uitgesloten. Daarom is de groepstherapie onderzochtwaarin dus danige mogelijkheden worden geziendat dit werk sinds de oorlog begonnen wordt voortgezet. Er zijn reeds een paar sanatoria van het Rijk. De eerste partikuliere inrichting, uitgaande van de Stichting tot Christelijke Verzorging van Neurosen- patiënten, komt in „De Viersprong" te Halsteren, waarin 54 patiënten verpleegd kunnen worden en welke donderdag 18 april wordt geopend, zodat na Pasen de eerste patiënten opgenomen kunnen worden WAT IS EEN NEUROSE-SANATORIUM Het is wellicht dienstig dit voor een deel van onze lezers nader te omschrijven. En dan dient men eerst te weten wat onder een neurose-patiënt wordt verstaan. Laten we dan eerst dit stellenpatiënten, die aan neurose lijden, horen niet thuis in een omgeving van lijders aan psychiatrie, popu lair gezegd, horen niet thuis in „Vrederust". Vandaar ook dat er maar in zoverre een zekere relatie is tussen de Vereniging tot Chr. Verzorging van Geestes- en zenuw zieken „Vrederust", dat het initiatief door personen uit dit bestuur is genomen. Verder staat het sanatorium er geheel los van. Omdat neurose patiënten niet thuis horen bij patiënten met psychose staat het sana torium niet op het Vrederust-terrein. Een nieuwe stichting werd gevormd, zoals hier voor genoemd. Een neurotiker is iemand, die de balans niet meer in evenwicht heeft kunnen houden van datgene wat het leven van hem vraagt. Het kan angst zijn in zijn verschillende vormen, het kan zich open baren door een geestelijke depressie, door vermoeidheid. De oorzaak er van kan zijn innerlijke moeilijkheden of door conflicten met de buitenwereld. We zullen het weer populair uitdrukken; het is iemand die „over spannen" is. Waren die er dan vroeger niet? Natuur lijk wel, maar de ingewikelde maatschappij (denk alleen maar aan woningnood) deed het aantal neurosen aanmerkelijk toenemen. En om tot groepsbehandeling te komen wordt een inrichting gesticht, waar dat heel wel mogelijk is: een sanatorium. Dit woord alleen al houdt veel meer vrijheid in, dan de gedachte aan „Vrederust". Het is een herstellingsoord. En het neurose-sanatorium dus een herstellingsoord voor „overspannen" mensen. Personen, die zich weer moeten aanpassen aan het leven en al wat dat van hen eist. Zelfs wanneer de schatting van het aantal neurosen in ons land, waarvan zelfs het cijfer 1 op 10 wordt genoemd veel en veel te hoog is, dan nog zijn er redenen te over om dat vraagstuk aan te pakken. Zo is er al een militair neurose sana torium en enkele semi-rijkssanatoria. De eerste die uit particulier initiatief tot stand komt is die te Halsteren. Hier dus geen individuele behandeling maar groepstherapie. Van de groepstherapie zei de Weense psychiater V. Frankl dat het doel er van is om de ziekte te brengen tot de verbonden heid in genegenheid, om in vertrouwen en respect tot verbondenheid met Degene, die de mens de mogelijkheid heeft gegeven, de waarde als waarde te erkenen. Het levens beschouwelijk element vormt de weg naar de oplossing. GEBOUW MET VERGEZICHTEN Dit sanatorium wordt dus gevstigd te Halsteren. Daartoe wordt een oude villa verbouwd, die jarenlang bewoond is door familie Testers en later door de paters Assemptionisten. Het gebouw ligt op hoog niveau, juist op het eind van de dorpskom van Halsteren, waar de oude rijksweg zich in het bos voortzet en het ligt dus tussen deze oude rijksweg en de nieuwe rondweg. Het interieur, ja zelfs de intree is radicaal veranderd. Gelijk vloers is er een hal, een ontvangstcentrum en recreatiezalen voor mannelijke en vrouwelijke patiënten. Verder nog de keuken en de gemeenschappelijke eetzaal. Verder is hier ook de kamer voor de dokter. Op de eerste verdieping vinden we de slaapkamers voor de vrouwelijke patiënten en nog hoger is er de ontspanningszaal en de slaapkamers voor het personeel. In het bijgebouw de slaapkamers voor de mannelijke patiënten met badhuis. Zoals opgemerkt staat het gebouw op hoog niveau en het biedt dan ook een prachtig verge zicht vanuit de verschillende zalen. Een ruim uitzicht ook op de Thoolse brug en kerktoren. Alles heeft trouwens een ruime vrije in druk. In het binnen zijn is reeds het buiten zijn te beleven. Het is alles openheid en eerlijkheid, wat men zich bij deze inrichting dan ook als doel gesteld heeft. De minste indruk van een vesting, van het opgesloten zijn, is weggenomen. Men is dat trouwens ook niet, want de in deze inrichting opge nomen patiënten genieten grote vrijheid. Men kan bijvoorbeeld 's zondags naar de kerk in Bergen op Zoom, in Halsteren zelf of in Tholen naar verkiezing. Men kan zoveel men wil contact leggen met de bewoners van Halsteren. Rond „De Viersprong" ligt een tuin met een totale oppervlakte van 2.3 ha waarin nog twee therapie-gebouwen komen en een volière, een bloemkas en een sportveld worden aangelegd. Onder leiding van dokter J. Zitman zullen de patinëten hier hopenlijk zeer tijdelijke, maar dan toch aantrekkelijke groepsthera- pische behandeling ondergaan, patiënt 4 tot 6 maanden. De staf zal be- Men schat voor herstel van een neurose- staan uit twee medici, een arts-therapist en een psycholoog. Er zal 15 man personeel komen, terwijl 54 patiënten een plaats kun nen vinden. Wanneer het straks op 18 april is geopend, dan zal ook in „De Viersprong" getracht worden de geestelijke en lichame lijke volksgezondheid te bevorderen dan zal de groepstherapie het middel zijn, waar van verwacht en waarvan gehoopt wordt, dat het de neurose-patiënten tot zegen is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1