WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND VERSCHIJNT IEDER I I E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Aanvrage om gelden voor bouw nieuwe kleuterschool Brandwacht bij uitvoering en filmvertoning Een paar geldlening brengen financieringsverlichting. KANTONGERECHT THOLEN. „Toen schoot de wagen bij mij binnen" Een botsing door plotseling stoppen - Bromfietsrijder veroorzaakt onaangenaam geval en onaangename val - Een anderp brommer was zich van een botsing niets bewust. Herverkaveling Tholen De redactie legt II deze week voort Voor diefstal een jaar geëist Solistenavond in het „Holland Huis" Landbouw U ZOEKT EEN GOED LONENDE TEELT? 13e jaargang no. 18 22 maart 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Voor een betrekkelijk korte vergadering kwam de Raad donderdagavond in openbare zitting bijeen. Voorzitter burgemeester J. J. Versluijs opende, waarna de secretaris de notulen las, die zonder op- of aanmerkingen werden vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van het be stuur der Chr. Kleuterschool de nodige gel den beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. De school zou moeten komen op een daarvoor in het uitbreidingsplan ontworpen plaats aan de Bou-Kooijmanstraat. Volgens een bijbeho rende lijst met namen van ouders zal de nieuwe school op de verwachte openings datum 1 jan '58 door minstens 30 leerlingen bezocht worden. Hoewel nog geen bestek en kostenraming worden overgelegd, blijkt uit de aanvraag reeds dat de school ruimte gaat bieden aan 51 kleuters en 2 leslokalen 1 speellokaal zal omvatten. Het verzoek eindigt tenslotte met de bereidverklaring tot storting van wettelijk geëiste waarborgsom van 20% der stichtingskosten. Het stuk wordt voor nader onderzoek in handen van B. en Ws gesteld. Dhr. Mees merkt op dat ook plannen in voorbereiding zijn tot bouwen van een R.K. Kleuterschool. Dit bestuur heeft het voor deel over een ministeriële urgentieverklaring tot bouw in 1957 te beschikken. De voorzitter meent dat de Chr. School toch zeer verstandig doet de zaak aan het rollen te brengen ook zonder urgentiever klaring. Verdere ingekomen stukken zijn: goedge keurde begrotingswijzigingen, verificatie rapporten en Ministeriële goedkeuring van een wijziging der straatbelastingverordening. DE MUZIEKSCHOOL Tijdens een vergadering van de Zeeuwse Afd. der Ver. v. Ned. Gemeenten is druk beraadslaagd over de Zeeuwse Muziek school. Als vrucht hiervan biedt de Afdeling nu een uittrekesel uit de notulen aan en doet het voorstel toe te treden tot de „Ge meenschappelijke regeling betreffende de verdeling van kosten van de Zeeuwse Mu ziekschool". De voorzitter licht toe dat het kontakt tussen gemeente en Stichting gelegd wordt door, per district in te stellen, contact Commissies, die de taak van de oude cen trumgemeenten overnemen. De kosten wor den nu betaald naar verhouding van het aantal deelnemende leerlingen, waarbij nog onderscheid wordt gemaakt naar de instru menten, waarvoor les wordt gegeven. Dhr. Mees meent terecht dat de school gelden, die hij schat op 15,per jaar, buiten de bijdragen van de gemeenten staan. De voorzitter zet verder uiteen dat het onderwijs, dat hier in een lokaal van de Openbare Lag. School wordt gegeven, nog algemeen vormend is. Weth. van Driel informeert hoe het onderwijs nu loopt. Volgens de voorzitter is dat thans in orde. Enkele maanden geleden verscheen de leraar wel eens niet. Nadat hierover was geschreven zijn er geen klach ten meer. Men gaat dan akkoord met de toetreding tot deze regeling, die voor onbepaalde tijd zal gelden en waarbij op het einde van het cursusjaar gelegenheid tot uittreden bestaat, mits dit 3 maanden tevoren wordt mede gedeeld. De oudere regeling, waarbij deze gemeente ook was aangesloten, vervalt. EEN BRANDWACHT De Commissie uit de Raad, die de ge meenterekening 1955 onderzocht, zag het nut niet in van het houden van brandwacht bij uitvoeringen en filmvoorstellingen en vroeg daarom de mening van B. en Ws. Volgens de voorzitter stelt de Brandweer- inspektie voor elk lokaal voorwaarden vast, zoals naar buiten draaien van deuren e.d. Dit is onlangs ook gebeurd voor het N.H. Verenigingsgebouw. Een van deze voor waarden is dat brandwacht wordt gehouden Deze bepaling houdt niet alleen verband met filmrollen, die volgens dhr. Istha tegen woordig onbrandbaar zijn, maar dient om bij uitbreken van een brand snel te kunnen blussen en paniek, die immers bij een ver duisterde zaal spoedig onstaat, te voorko men. Voor grote bioscopen e.d. gelden nog strengere voorschriften. De kosten van brandwacht komen voor rekening van de ondernemer. Dhr. Istha werpt nog tegen dat bij brui loften de brandwacht wèl ontbreekt, maar volgens de voorzitter is de zaal dan anders ingericht en ontstaat er niet zo snel paniek. Dat men de kwestie niet ernstig nam bleek wel uit de grappen, die er over wer den gemaakt en waarbij dhr van Engelen de goede kwaliteiten van het kermisbier als bluswater aanprees, terwijl dhr. v. d. Klooster voor een brandwacht een ouder wetse kiel mèt knoop doeltreffender achtte dan een zware leren jas. - De Gemeenterekening 1955 wordt dan voorlopig vastgesteld. DANKBAAR AANVAARD Voorlezing geschiedt van een brief van de Boerenleenbank te Tholen, waarbij 50.000,- te leen wordt aangeboden tegen 4/4 Per jaar- Looptijd 30 jaren. De voor zitter maakt zich tot tolk van allen, wanneer hij zegt dat de voorwaarden erg meevallen en van dit aanbod in elk geval gebruik moet worden gemaakt. Dhr. v. d. Klooster heeft goedgezien wanneer hij veronderstelt dat deze lening juist bij de Boerenleenbank is aangevraagd omdat de boeren het meeste belang hebben bij de betreffende kapitaalsuitgaaf, elektrifi catie 60 woningen in de buitenpolders. Bij het Wezen Armbestuur is ook naar de mogelijkheid van een lening gevraagd. Ze hebben slechts ƒ4000,beschikbaar, dat de gemeente tegen 3l/2% kan lenen, aflos- termijn 40 jaar. Men betreurt het dat dit cijfer niet enkele nullen groter is, maar gaat toch gaarne op het aanbod in. Het begin van de financiering van de nodige kapitaals- werken, waartoe men in de vorige raads vergadering besloot, is er dan toch. Omtrent de bouw der 12 woningwet woningen kan nog niet worden medege deeld hoe ze moet worden gefinancieerd. Via de Bank van Ned. Gemeenten is be richt dat enkele grote leningen door Levens- verzekerings Maatschappijen op handen zijn. Door de krapte op de kapitaalsmarkt wil men de opbrengst uitsluitend voor de wo ningbouw bestemmen. Er dient te worden afgewacht of deze gemeente er ook een aan deel van krijgt. Tijdens de rondvraag vestigde dhr. v. d. Klooster de aandacht op een gebroken trottoirband en een aantal tegels, op de z.g. „aprel" van de Kalisbuurt, die er door een dragline zijn uitgereden, 's Avonds kan dit voor voetgangers gevaarlijk zijn. Vol gens de voorzitter heeft de gemeente-op zichter de zaak reeds in onderzoek. Het rapport over de staat van onderhoud der 16 woningwet-woningen, waar dhr. Istha naar vraagt, is zeer algemeen. Des gewenst zal de opzichter een speciaal onder zoek instellen naar het doorregenen en lekken van de plafonds in de woning van dhr. Istha. Waarna sluiting. Zoals gewoonlijk was de hoofdschotel bij de zitting van het Kantongerecht te Tho len op vrijdag jl. verkeersovertredingen. Een paar aangehouden zaken kwamen hierbij opnieuw voor de groene tafel. De eerste was die tegen de landbouwer N.M.H. te Sint-Annaland. Zijn knecht M.H. de J. had met trekker en met bieten geladen aanhang wagen op de Stavenisse Stoofdijk gereden en was zonder richting aangeven de haven opgedraaid. Een kleine boete was laatst genoemde tijdens vorige zitting opgelegd, maar nu ging het tegen de eigenaar van de trekker en de door hem voor die rit geleende aanhangwagen, waaraan geen richtingwij zers waren. De verdediger mr A. J. v. d. Hoeven had ook vorige maal reeds betoogd, dat het niet vast stond, hetgeen ten laste was gelegd, aangezien de trekker-bestuurder zeker door zich wat naar links en rechts over te buigen voldoende zicht achterop had. Hij vond het zeer spijtig, dat de ver balisant. Wmr. Koster neit had voldaan aan het verzoek van verdachte om zich op de trekker can dat zicht te overtuigen. Wmr. Koster, ditmaal als getuige aanwezig, bleef bij zijn proces verbaal. De eis voor dit geval luidde 2 X 10,of 2 X 5 d.h. De Kan tonrechter achtte wel bewezen, dat de weg achter de wagen door de geladen bieten niet ten volle overzien kon worden en vonniste 2 X 3,— of 2 X 3 d.h. TOEN DE BUS PLOTSELING STOPTE De buschauffeur L. v. d. V. te Stavenisse reed op 10 december om ongeveer half acht 's morgens in de richting Tholen toen hij bij Poortvliet voorbij de eerste halte nog een scholier zag staan, die de bus moest pikken. De chauffeur reed met gedimde lich ten omdat een tegenligger naderde en zag de scholier niet eerder dan op een 20 meter afstand. Omdat hij toen te plotseling gestopt zou hebben werd proces verbaal opgemaakt. Dat dit laatste gebeurde kwam meer van wege de gevolgen dan alléén door het plotseling stoppen. Een achter de bus rij dende vrachtwagen met bieten geladen die in dezelfde richting reed zag geen kans meer om tijdig achter de bus stil te houden, zwenkte naar links om te passeren en had geen erg in de tegenligger die naderde. Maar dat was weer een zaak apart. Het ging in de eerste instantie om het plotseling stoppen der bus en dus tegen de chauffeur v. d. V. Deze ontkende in de letterlijke zin plotseling te hebben gestopt. Hij had de gaspedaal wel meteen losgelaten, maar was zelfs eerst nog even verder gereden, toen hij de scholier had ontdekt, omdat hij tegen over een zijweg niet mocht stoppen. Er was nog meer verkeer op de weg tijdens dit gebeuren, waarom thans de chauffeur J. B. v. O. te Poortvliet als ge tuige naar de zitting was gekomen. Hij had in een personenauto achter de bietenwagen en dus ook achter de bus gereden, zag op een ogenblik het rechterstoplicht van de bus branden, maar had niet vastgesteld dat de buschauffeur plotseling zou hebben gestopt. Wel zag hij de bietenwagen onmiddellijk naar links zwenken. Volgens deze getuige reed die bietenwagen evenwel te dicht op de bus. De Officier wees er op, dat ter plaatse geen officiële bushalte was, zodat de chauf feur beter nog even had kunnen doorrijden en langzamerhand stilhouden, waardoor de jongen wel even verder had moeten lopen maar het plotseling stoppen was voorkomen. Ongetwijfeld zat het achteropkomend ver keer dicht op de bus en de chauffeur van de bietenwagen is er ook lelijk naast ge weest door plotseling naar links te zwenken, maar dit neemt het feit van het plotseling stoppen der bus toch niet weg. Hij eiste dan ook 7.50 boete of 2 d.. h. tegen v.d. V. De Kantonrechter wilde de verbalisant en de scholier nog horen, waarom deze zaak werd aangehouden tot vrijdag 17 mei aan staande. GEVAARLIJK PASSEREN Onmiddellijk kwam de chauffeur van bo vengenoemde bietenwagen, die achter de bus had gereden voor de groene tafel. Het was J. v. H. te Sint-Maartensdijk, die te recht stond, omdat hij niet binnen de afstand stil wist te houden en terwijl een tegenligger naderde, de bus passeerde en daardoor op het linkerweggedeelte was gekomen. Als getuige in deze zaak verklaarde de 41 jarige stucadoor J. C. v. N. (bestuurder van de tegenligger, een bestelwagen) dat de bieten wagen plotseling van achter de bus was geschoten „en bij mij binnen kwam gereden". Door dit alles was veel materiële schade ontstaan, omdat ook de bus nog geraakt was. De Officier stelde vast dat niet helemaal ten laste gelegd kon worden, dat de vracht wagen te dicht achter de bus zat, waarom hij hiervoor vrijspraak vroeg, maar wel, dat hij zich op onverantwoordelijke manier op het linker weggedeelte had begeven. Daarvoor eiste de Officier dan ook 40,- boete of 8 d.h. De schade aan de bestel wagen was zo rond de 1000, De Rechter wees verdachte er op, dat hij een verdraaid groot risico had genomen en vonniste conform de eis. Een tweede geval dat opnieuw werd be handeld was tegen J.A.P. te Sint-Maartens dijk, die 1 december van het vorig jaar met zijn auto een bromfietser had ingehaald en toen nog ruim 50 meter aan de linker kant van de weg was blijven rijden en daarbij in bostsing was gekomen met de smid P.P. uit Sint-Maartensdijk, die met zijn auto in tegenovergestelde richting reed. Ook nu was getuige Klaasse, wegens ziekte, weer niet verschenen. Omdat deze zaak zonder ge tuigenverklaring moeilijk te beoordelen viel werd ze opnieuw aangehouden, nu tot 17 mei. Verdachte merkte op, dat hij veel beter direct een boete had kunnen krijgen dan tot driemaal toe te moeten verletten, maar hij wenste toch aan te tonen, dat hij niet anders heeft kunnen handelen. P.J.H., slager te Poortvliet was in het bezit van een radiotoestel zonder luister vergunning, waarvoor bij controle proces verbaal was opgemaakt. Hij verklaarde auto matische betaling per giro te hebben aan gevraagd, maar omdat hij zijn oude kaart bij verhuizing was kwijt geraakt, had de PTT dat niet geaccepteerd. Nu was alles betaald. De Officier stelde vast, dat het in vele gevallen met de luistervergunningen „spijbelen" was en al was dit dan hier niet het geval, het was toch minstens slordigheid. Het is dan ook geen fout van de PTT, zoals verdachte voordoet, maar een over treding van de toestelbezitter. De eis werd 4,of 1 d.h. Uitspraak 4,of 2 d.h. W. de W„ koopman te Bergen op Zoom had op 1 februari te St. Filipsland zijn waren aangeboden zonder ventvergunning. Daarvoor was hij bekeurd. Verdachte ver klaarde op die dag zijn debuut als koopman te hebben gemaakt en nog, niet op de hoogte te zijn geweest van de wettelijke bepalingen in deze. Zijn nieuwe collega's zouden ge zegd hebben dat dit wel kon. Dank zij de lankmoedigheid der Rechter die rekening hield met de niet zichtbare rooskleurige om standigheden werd de boete 3,of 2 da gen na een eis van 5,of 1 d.h. BIJZONDER GEVAARLIJK GEDAAN De leerling-dragline-machinist M.J. ten H. uit Nieuw-Vossemeer was, zoals hij zelf verklaarde vanwege de kou op het linker weggedeelte geraakt van de Hartogsweg in Scherpenisse op het moment dat daar de bromfietsberijder B.S. passeerde. Ja, hij was toen zelfs nog naar links gezwenkt en had van de brommer een zodanige manoue- vre geëist dat die aan de kant van de weg was geraakt en gevallen. De schade aan de brommer beliep 80,De Officier vond het niet leuk, dat verdachte de zaak nog erger had gemaakt door maar verder te rijden. Hij reed bijzonder gevaarlijk en gaat dan nog links uithalen, rijdt dan iemand ondersteboven en rijdt tenslotte gewoon door of er niets aan de hand is. Een heel onaan genaam geval vond mr Ph. M. Schenken- berg van Mierop. En daarom 60,boete of 12 d.h. plus toewijzing van de civiele verordening ad 80,70. De Rechter von niste voor het niet voldoende rechts houden en het links zwenken 2 X 15,of 6 d.h. met eveneens toewijzing van de civiele ver ordening ad 80.70. VAN GEEN KWAAD BEWUST P. C. v.d. G. landbouwer te St. Filips land was zich van geen kwaad bewust op 14 januari 1957 en toch stond hij nu voor de groene tafel, omdat hij geen voorrang verleende aan een auto, op het ogenblik dat hij vanuit de gemeente Sint-Filipsland de rijksweg opbromde. v.d. G. was rustig verder gebromd, geen ogenblik vermoedende dat door deze gevaarlijke onnauwkeurigheid twee auto's met elkaar in botsing waren gekomen. Hij had waarschijnlijk tot op dit moment nog even onwetend en even rustig doorgebromd, ware het niet dat de politie dit alles had gadegeslagen en enige tijd later, gewapend met potlood en zakboekje bij v.d. G. was binnengestapt. De Officier was er van overtuigd, dat verdachte alles uitstekend had bedoeld en meende zeer voorzichtig te hebben gereden, maar niettemin in overtreding was geweest door geen voorrang te verlenen. Hoewel dus nogmaals niets kwaads was be doeld, was er toch verkeerd gehandeld. Ware dit niet zo geweest, dan was dit niet verlenen van voorrang veel ernstiger ge straft geworden. De eis was nu 30,of 6 d.h. en de uitspraak hieraan gelijk. Ove rigens valt het ook dan nog altijd tegen, wanneer je je van niets kwaads bewust bent. HOE DE STRUCTUUR TE VERBETEREN Na de ramp van 1953 was de struktuur van de overstroomde grond in betrekkelijk korte tijd weer redelijk. De boer wist hoe hij zijn gips moest gebruiken, zijn grond moest bewerken en ook dat het land rust moest hebben na de oogst, daarom werd, waar mogelijk, ook vrij veel groenbemesting ge zaaid, met goede tot zeer goede resultaten. Toen echter de draglines hun werk gingen doen in de polders, bleek spoedig, dat slechts de bovenste laag een goede struktuur bezat en in diepere lagen er nog van een slechte struktuur sprake was. Onmiddellijk na de egalisatie werd weliswaar wat gips gestrooid door de Cultuurmaatschappij, toch bleek dat de struktuur zeer veel had geleden en men eigenlijk wat dit betreft een stuk achteruit was, ja zelfs menig perceel weer van voren af aan moest beginnen. Zag men na 1953 frappante verschillen dat de ene grondgebruiker zijn land vlugger in orde had dan de andere, dan is dit na de egali satie zeer zeker het geval. Speelt de tijde lijke toedeling hierin een grote rol Het mag toch eigenlijk niet zo zijn dat men te veel in de praktijk hoort: Waarom zal ik groenbemesting zaaien, waarom zal ik voor de plekken met een slechte struktuur gips kopen, waarom zal ik de grond netjes be werken zoals het hoort? Zijn meerdere S.B. L. percelen geen schrikwekkend voorbeeld? Velen plegen hierop in de ruimste zin roofbouw. Maar wordt er op sommige tijde lijk toegedeelde gronden geen roofbouw ge pleegd t.a.v. de struktuur? Dat er op som mige plaatsen onvolmaaktheden zijn in de egalistaties en de dragline is waar. Dat de Cultuurtechnische Dienst deze nu zoveel mogelijk tracht te vervolmaken door na- egalisatie en herstel drainage kan een ieder zien. De struktuur in goede staat brengen is echter voor hen een onmogelijkheid. Dit is de taak van de boer. Dat hieraan kosten zijn verbonden is aan een ieder bekend. Dat de baten groter zijn dan de kosten is een ieder, die de inundatie en de over stroming heeft meegemaakt nog duidelijker. Bij het vlugger in orde zijn van de struktuur is men vlugger vrij in zijn gewassenkeuze en zullen de financiële resultaten stijgen. De struktuur kan men in orde brengen door: le Gips te strooien waar dit nodig is. 2e Kalk te strooien op kalkarme slempige grond. 3e Door ruimschoots groenbemesting toe te passen, dan krijgt de grond de rust, die haar toekomt. 4e Door de grond niet in te natte toe stand te bewerken. Men kan ze echter niet verbeteren met de gedachte en de uitspraak: „Ik heb het land toch maar voor een paar jaar en ben niet bereid het voor enkele jaren en voor mijn buurman te doen". Let wel dat U nog vele. vele jaren water overlast zult ondervinden met alle ongunsti ge gevolgen hiervan. HET BUREAU VAN UITVOERING HERVERKAVELING THOLEN Van geen kwaad bewust en toch 30 gld boete Lees daartoe „voor de balie" Kleurig binnenhuis in Tholen Oud-V os semeer vraagt nieuwe kleuterschool De Simavi vraagt van U een offer Drie muziekavonden in komende seizoen Hoe de struktuur te verbeteren Nieuws, dat vorige week moest blijven overstaan Men maakt regels voor anderen en uitzonderingen voor zichzelf BOND VAN MUZIEKGEZELSCHAPPEN VERGADERDE Zoals dat ieder jaar een keer gebeurt, kwam ook nu de Bond van Muziekgezel schappen op „Tholen en St. Filipsland" in vergadering bijeen. Ditmaal te Sint-Anna land in de zaal van de heer lm. Rijnberg op zaterdag 16 maart. Behalve Tholen en Sint-Maartensdijk waarvan alle verenigingen vertegenwoordi gers aanwezig. Voorzitter C. G. Hage van Sint-Maar tensdijk releveerde na een welkomstwoord enkele gebeurtenissen over het afgelopen jaar, o.m. het 75 jarig bestaan van „Accele rando" te Sint-Annaland en het 55 jarig bestaan van „Concordia" te St. Filipsland. Hij feliciteerde de voorzitter van laatstge noemde vereniging met de ontvangen Ko ninklijke onderscheiding, welke bij de her denking van dat jubileum was uitgereikt. Het aftredend bestuurslid, de heer L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse werd met algemene stemmen herkozen. Voor 1957 werden drie muziekavonden vastgesteld, nl. te Tholen op 1 of 8 juni, te St. Filipsland op 20 juli en te Stavenisse op 7 september. Als ensemble-marsen werden gekozen „Divama" voor de korpsen in de lage stem ming en „Hurry up" voor die in de hoge stemming. Verder werd nog besloten een verzoek te richten aan de Stichting Gemeenschap „Ei land Tholen" om de avond voor solisten, enz. welke in het „Holland Huis" te Scher penisse zal worden gehouden, vast te stellen op 21 mei a.s. Daarna sluiting. SIMAVI-COLLECTE In de week van 25-30 maart wordt in het merendeel der eilandgemeenten de jaarlijkse SIMAVI-collecte gehouden. De opbrengst van deze inzameling zal in de eerste plaats worden aangewend voor de bestrijding der kindersterfte op Nieuw-Gui- nea. Buiten de grotestads-centra ligt het sterfte-cijfer helaas erg hoog. Een foutieve verzorging van het kind en onkunde op het gebied van hygiëne zijn de voornaamste oorzaken van het leed. Door dokters en zusters moet veel voorlichtend werk worden gedaan. Méér kampongverzorgsters moeten worden opgeleid en meer consultatie-bureau's en Moedercursussen moeten worden opge richt. Het plaatselijk SIMAVI-Comité doet een warm beroep op harten en beurzen der burgerij. Helpt allen mede om deze SIMA VI-collecte te doen slagen Laat Nederland metterdaad tonen dat het lot van de zieke Papoea-kinderen ons ter harte gaat. Géén welvaart daar zonder een goede gezondheid. Geeft allen naar vermogen bij de komende collecte HET SIMAVI-Comité De resultaten zijn eensluidend: zonder even wichtige bemesting uitputting van de grond en een belangrijke oogstderving. Ook magnesium is een onontbeerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH die tevens arm zijn aan organische stof komt magnesiumgebrek veelvuldig voor. Dit verschijnsel treedt echter ook op bij kalirijke gronden waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magnesiumopname door de plantenwortel belemmeren. Waar magnseiumgebrek in het gewas op treedt, kan een gift kieseriet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan genezen. Gebruik op gronden die gevoelig zijn voor magnesiumgebrek daarom steeds magnesium- stoffen ,dus als fosforzuurmeststof Thomas- meel (deze meststof bevat tevens kalk, die de magnesiumhuishouding gunstig beïn vloed), als kalimeststof magnesiumhoudende kaïniet of patentkali en als kalkmeststof koolzure magnesiakalk en magnesia kiezel- kalk. VERSTERKING ZWAKKE PLAATSEN IN DE ZEEWERING UITGEVOERD VOOR 1 JANUARI 1957 THOLEN Wat. De- Vrije-Polders-onder- Tholen Verhogen van een gedeelte binnenberm van de zeedijk van de Dalempolder. Wat. Poortvliet Verbeteren zeedijk van de Poortvliet- en Klaas-van-Steenlandpolder tussen dp 19 en dp 25. Waterkering cal. Suzannapolder te St Annaland. Verhogen en verzwaren zeedijk tussen dp 1 en dp 16. OP 1 JANUARI 1957 IN UITVOERING Wat. De- Vrije-Polders-onder- Tholen. Verhogen en verzwaren van de zeedijk van de Dalempolder tussen dp 0 en dp 4. Waterkering cal. wat. Scherpenisse. Verhogen en verzwaren van een gedeelte zeedijk tussen dp 46 en dp 52. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" MAGNESIUM VRAAGT ONZE AANDACHT Iedere grondgebruiker weet, dikwijls uit eigen ervaring, welke funeste gevolgen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgron den met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het gro te belang aan van een evenwichtige bemes ting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. Wielrijders klagen vaak, en niet ten on rechte, dat zij zo dikwijls verblind worden door het licht van tegemoetkomende auto's. Maar veel fietsers schijnen zich er niet van bewust te zijn, dat hun licht ook vaak ver blindend werkt voor automobilisten. Maakt het elkaar niet lastig, automobilisten en fietsers. Stelt beiden Uw lampen goed af en vergeet niet, automobilisten, dat U ook voor fietsers, die rijden op een langs de weg gelegen rijwielpad, moet dimmen Vraagt dan eens aan C. MURRE te Poortvliet hoe weinig het plantgoed U kost van GLADIOLEN uit de bekende DeBecollectie. Dat zijn sterke en snelle groeiers, die topopbrengsten geven, Deze opbrengsten kunt U reeds tegelijkertijd (dus reeds vóórdat U plant en zaait) terug verkopen voor levering november/ december 1957 tegen prijzen welke een zeer goed lonende teelt waarborgen. Volledige inlichtingen, soortenlijsten en teeltadviezen verstrekt C. MURRE, Poortvliet, Stoof straat A 87 a, telefoon 20

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1