EENDRACHTBODE Dan maar zo 13e JAARGANG No. 14 TWEEDE BLAD 22 FEBRUARI 1957 Raadsverslag Scherpenisse» OOK DEZE GEMEENTE GEEFT EEN BIJDRAGE IN ELEKTRIFICATIEKOSTEN BUITEN DE KOM HOOFD OX.SCHOOL BEREIKT DE PENSIOENGERECHTIGDE LEEFTIJD ZITTING KANTONRECHTER. BIJ AFSLAAN NAAR DE STAVENISSE HAVEN OP STOOFDIJK RICHTING AANGEVEN KIJK STEEDS UIT, MAAR ZEKER BIJ HET LINKSAFSLAAN HOUDT DE RIJBAAN VRIJ VAN SLIK EN BIETENKOPPEN NOG ENKELE ANDERE VERKEERSPERIKELEN Boekbespreking De beste serie van 1957 Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. 5 PAUL BRICKHILL Alle raadsleden waren aanwezig voor de openbare vergadering van donderdag 14 februari onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. Secretaris-notulist de heer A. L. G. van Doorn. Naar aanleiding van de gelezen notulen deelt de voorzitter mede, dat het pand Platteweg 304 niet onbewoonbaar is ver klaard door de raad, zoals één der leden in vorige vergadering veronderstelde. Wel is er door b. en w. destijds daartoe een voorstel gedaan, maar na bespreking werd dat ingetrokken. Gedeputeerde staten hebben de verzeke ring gemeentegelden goedgekeurd. Van de P.Z.E.M. is een aanbieding ont vangen voor het plaatsen van nieuwe licht masten in het kader van de straatverlichting verbetering. De thans nodige masten zullen 4740,kosten plus plaatsingskosten. Waar die lichtmasten komen is al in een vorige vergadering besproken. De raad verleent b. en w. machtiging tot nadere uitvoering. In verband met een in vorige vergadering door de heer IJzerman gestelde vraag of aan riolering Boerenleenbank ook door ge meentewerklieden is gearbeid heeft districts opzichter Blaas gerapporteerd, dat bij op levering van het Bankgebouw nog geen hoofdriolering in die straat was aangebracht, zodat een aansluiting in de Wilhelmina- straat een 20 meter verder - moest worden geïmproviseerd, wat 16 meter extra riolering voor de Boerenleenbank zou be tekenen, omdat de gemeente nog niet klaar was. Vanzelfsprekend kwam dit daarom voor gemeente-rekening, waarom de gem. arbeiders dan ook dit gedeelte hebben aan gelegd. De heer IJzerman is hierdoor vol komen tevreden gesteld. HET GING ER DOOR Opnieuw wordt dan het in vorige ver gadering aangehouden punt „elektrificatie buiten de bebouwde kom" aan de orde gesteld. Het betreft voor Scherpenisse 40 aan sluitingen, wat de gemeente op 37.000. komt te staan, terwijl, zoals bekend de be trokkenen per aansluiting 400.-be talen plus eventueel 40.-— per ha plus de interne aanleg. In de vorige vergadering wenste men het voorstel van het dagelijks bestuur nog even te laten bezinken. De voorzitter meent dat de tijd er tans rijp voor is om het te doen. Het is hem bekend, dat de gemeente Poortvliet daartoe dezer dagen ook het besluit nam en naar die gemeente gerekend (bijdrage van 120.000) komt men er hier nog goed af met 37.000. De heer IJzerman zegt met verschillende personen te hebben gesproken die er bij betrokken zijn en ze vinden het allemaal wel erg duur, staan wat huiverig tegenover de financiële consequenties, maar denken toch er later spijt van te hebben, wanneer ze thans niet laten aansluiten. Spreker meent dat het precies eender zo is gegaan met de Waterleiding. Een gedeelte wenste toen ook niet aan te sluiten, maar nu zou niemand het meer willen missen. De heer Kievit erkent dat het bar veel kost, maar men moet het wel doen. De heer Bijnagte laat een ander geluid horen. Hij heeft ook enkele gegadigden ge sproken, maar van de 8 waren er maar 2 voor. Hij zou er zijn stem aan geven, wan neer alle betrokkenen er mee akkoord zou den gaan, maar het blijkt dat dit niet het geval is. Als het merendeel het zelf niet wil, kan hij er niet voorstemmen. Weth. van der Jagt heeft ook zijn licht eens opgestoken. Hij vernam, dat men er wel aan mee zou doen, wanneer men er toch aan moet betalen. De voorzitter kan zich indenken, dat de mensen er niet voor in hun handen klappen. De heer Kievit: dat zouden we doen, als we op dezelfde (goedkope) manier konden aansluiten als dat in de kom is gebeurd. De voorzitter vindt dat het punt vol doende is besproken en brengt het voorstel b. en w. om de bijdrage te verlenen in stem ming. Alleen de heer Bijnagte stemt tegen, de andere leden voor. Een volgend punt was in vorige raads vergadering eveneens aangehouden, nl. een beroepsschrift van de heer A. Duine op een geweigerde bouwvergunning. Achter zijn smederij wil de heer Duine een opslagplaats bouwen, waartoe vergunning evenwel werd geweigerd, omdat het in strijd was met de bouwvoorschriften. Voor nader onderzoek had de raad het bezwaarschrift aangehouden. De voorzitter verklaart thans, dat bij onderzoek is ge bleken, dat er voor dergelijke gevallen ner gens anders ontheffing is verleend, waarom dan ook voorgesteld moet worden het be zwaarschrift af te wijzen, maar tegelijkertijd adressant de middelen aan de hand te doen om met enige wijziging hetzelfde doel te kunnen bereiken. Daarmee kunnen zich alle leden verenigen. De heer A. Beeke Jr. vraagt 150 m2 bouwgrond naast de Coöp. Boerenleenbank om een huis te bouwen. De heer IJzerman vraagt of er toch geen varkensstallen bij komen, waarom de voor zitter antwoord dat dit niet is toegestaan. Later moet er immers nog een woning tegen aan komen. Tegen verkoop van deze bouw grond is overigens geen bezwaar. Tijdens vorige zitting was de zaak tegen J. A. v. d. L. te Oud-Vossemeer aangehou den. Op 3 aug. van vorig jaar kwam v. d. L. omstreeks middernacht over de Thoolse dijk naar huis gereden. Het was slecht weer. Hij had toen een lichte botsing gehad met de aanhangwagen van de vrachtauto van A. P. H. te St. Annaland, bestuurd door diens zoon H. Laatstgenoemde had tijdens de vorige zitting getuigenis afgelegd, v. d. L. stond namelijk terecht dat hij onvoldoende rechts had gehouden en onvoldoende rechts was uitgeweken. Thans werd de 18 jarige A. J. M. te 's Hertogenbosh als getuige gehoord, die naast bestuurder H. had gezeten. Ook M. verklaarde de personenauto van v. d. L. midden over de weg te hebben zien naderen in het midden was het met de geladen bietenwagen niet geheel mogelijk recht achteruit te kijken. Voorts toonde mr. v. d. Hoeven het weegbrugboekje, waaruit bleek, dat het de minst zware (laatste) vracht op die dag was geweest. Dus ook de minst hoge. De Rechter verzocht daarna aanhouding van deze zaak om getuige wachtmeester Koster te doen horen. Dan zal de tractor als „stille getuige" optreden. M. H. de J. te St. Annaland kreeg dezelf de dag op hetzelfde moment een bekeuring voor het naar rechts uitwijken én niet tijdig richting aangeven. M. H. de J. zat als be stuurder op de tractor van N. M. H. en draaide vanaf de Stoofdijk de Stavenisse haven op, voorzover dat ter plaatse „op draaien" genoemd kan worden. Ook bij deze zaak trad mr. v. d. Hoeven als verdediger op. Hij schetste de situatie ter plaatse, er daarbij de nadruk op leggend, dat er van rechts af slaan geen sprake is omdat het een soort vork-vormige-situatie is en geen rechtse- of linkse-zijstraat. Hij wees er op, dat op de Stoofdijk van inhalen wel geen of nauwelijks een enkele maal sprake zal zijn, zodat het verkeer geen hinder onder vindt, wanneer een wagen inplaats van het linkervorkeinde, het rechtergedeelte neemt om daarna pas de haven op te draaien. Daarom is het zijn inziens een grote vraag of men daar richting aan moet geven. Dit pleit werd gevoerd, nadat de Officier 12.50 boete of 3 d.h. had geëist. De Rechter achtte het daarentegen wel gewenst dat richting werd aangegeven, om het achteropkomend verkeer niet in het onzekere te laten of men de haven zou oprijden, dan wel de voorstraat inrijden. Gezien het feit echter, dat ter plaatse het grensgeval wel dicht wordt benaderd en daarom met deze omstandigheden rekening houdend, vonniste de Rechter niet hoger dan 3.boete of 1 d.h.. Hij waarschuwde echter dit te zien als een waarschuwingsboete om dat aangeven voortaan wel in acht te nemen. DESNOODS EEN MAN OP DE UITKIJK W. M. S„ slager te St. Maartensdijk was op 15 nov. jl. bekeurd, toen hij op de provinciale weg naar Stavenisse met zijn bestelauto linksaf was geslagen om een boerderij te bezoeken, waardoor de motor rijder A. P. S.,( technisch ambtenaar bij de Ned. Heide Mij te St. Maartensdijk met de auto in botsing was gekomen, wat hem een maand ziekenhuis had gekost plus de nodige materiele schade. Verdachte verklaarde tijdig zijn richting wijzer te hebben uitgestoken, maar dat hij niet had kunnen zien, dat er verkeer achter hem kwam, omdat de zijweg een honderd meter voorbij een helling in deze provinciale weg was gelegen. Wanneer dan een motor nadert met een snelheid als die van S. dan is een botsing niet te voorkomen. Ver dachte voerde voorts aan, dat de motor rijder linksachter had geraakt, omdat hij, toen hij het gevaar zag aankomen, nog extra gas had gegeven. Was dat niet ge beurd, dan was het mis geweest. De Officier achtte het ten laste gelegde bewezen en verklaarde een veel hogere boete op te leggen, ware het niet, dat de civiele vordering van de aangeredene ook reeds was toegewezen, zijnde een bedrag van 50.15. Daarom werd van verdachte een boete geëist van 30.of 15 d.h. De Rechter wees verdachte er op, dat het links afslaan alle mogelijke voorzorgsmaat regelen vereist en wanneer men dan on voldoende uitzicht heeft, dient men des noods maar een man op de uitkijk te zetten om te controleren of de noodzakelijke manoeuvre veilig uitgevoerd kan worden. Hij vonniste conform de eis. TE VEEL LINKS J. A. P., landbouwer te St. Maartensdijk was op 1 december jl. met zijn personen auto in boting gekomen met een wagen van P. P. smid aldaar, toen eerstgenoemde te veel links aanhield om, zoals hij ver klaarde, een andere aanrijding te voor komen. Als getuige trad P.P op. Deze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden. Vervolgens kwam P. P. zelf als ver dachte voor de groene tafel, omdat ook hij niet voldoende rechts had gehouden. Ver dachte erkende het feit en hoorde 25. eisen. De uitspraak was 20.of 10 d.h. A. C. G., landbouwer te Stavenisse had op 27 oktober te Zierikzee bij een splitsing geen voorrang gegeven aan een personen auto, die van rechts kwam. Verdachte had al willen betalen (de schikking van een tientje), maar was op het postkantoor te laat gekomen, zodat hij nu een reisje naar Tholen moest maken. Hij wees op het ter plaatse zeer slechte uitzicht. De boete bleef een tientje. G. W. V. te Tholen, monteur aldaar had op 27 nov. met een personenauto op de Eendrachtsweg gereden zonder rijbewijs. Daarvoor was hij door verbalisant al eer der gewaarschuwd. Inmiddels had hij zijn rijbewijs wel, maar „spartelde nog wat tegen", zoals de Rechter het noemde, wat hem niet kon bekoren, temeer waar de politie hem al heel soepel tegemoet was getreden door tot tweemaal toe te waarschuwen. Conform de eis kreeg V. een boet opgelegd van 25.of 5 d.h. RUIM GLIBBERIGHEID OP. J. E„ landbouwer te St. Annaland had op 4 december enkele vrachten bieten koppen van zijn land naar zijn erf vervoerd en toen er koppen van zijn aanhangwagen afrolden deze niet direct van de rijbaan ver wijderd. Verdachte gaf het feit toe, er op wijzend, dat hij voornemens was het na de laatste vracht op te ruimen, wat ook was gebeurd. De Rechter wees er op, dat deze glibbe righeid voor ander verkeer gevaarlijk is en daarom direct geruimd dient te worden. Na een eis van 15.of 3 d.h. werd de boete 10.— of 2 d.h., waar betrokkene zich onmiddellijk bereid had verklaard de vuiligheid op te ruimen. M. P. B., landbouwersknecht te Poortvliet reed op 13 nov. 1956 te Scherpenisse met een voertuig zonder kop- en achterlicht. Het werd 2 x 15.boete of 2 x 3 d.h. P. v. B. te Stavenisse was te Poortvliet met zijn personenwagen aangehouden, toen zijn stoplichten niet werkten. Ook B had zijn schikking van een tientje al willen betalen, maar kwam eveneens te laat op het post kantoor. Het bleef ook nu 10. HET ACTUELE BOEK „SUEZ" Het is niet de eerste maal. dat de bekende uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Zwol le met een actuele uitgave komt. Wel is het ditmaal zeer bijzonder actuele lectuur, wat door genoemde uitgeverij wordt ge bracht door het boek „Suez" van Quirin Engasser. Wanneer de lezer al ver over de helft is van deze 193 pagina's tellende biografische roman kan de gedachte bij hem opkomen, dat de titel evengoed „Ferdinand de Lesseps" had kunnen zijn inplaats van „Suez", maar eer hij het boek na die 193ste bladzijde dichtslaat zal hij het toch weer op „Suez" houden. Trouwens beide namen zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden: de vooraanstaande gedurende vele jaren van zijn leven geëerde Franse pionier en datgene wat hij tot stand bracht: het Suez-kanaal. Alleen daarom al is het een interessant boek. Maar het is meer. Het brengt de lezer veel meer kennis van de politieke problemen, die er thans ook rond het Suez-kanaal bestaan. Het leert dat de allereerste gedachte die over dit kanaal werd geuit, gelijkertijd het begin was van een politiek „spel" tussen Egypte, Engeland en Frankrijk, wat zich in de twintigste uitbreide tot een politiek- wereldspel, hetwelk ieder doet huiveren. Ferdinand de Lesseps zei er op het laatst van zijn leven het volgende van: „Velen zeggen dat ik met het Suezkanaal ook schip breuk heb geleden omdat de Engelsen op een gegeven ogenblik Egypte bezetten. Dat is een heel kortzichtige zienswijze. Voor al tijd zal de wereld het Suezkanaal als een grote daad van Frankrijk zien. Als Engeland Egypte nog eens bezet, dan zullen zij er ook weer uit verdwijnen, zoals alle ver overaars die zich aan de oevers van de Nijl hebben gevestigd: de Assyriërs, de Perzen, de Grieken, de Turken en ook Napoleon. In Egypte spelen honderd of tweehonderd jaren geen rol. En evenals de piramiden alle veroveraars getrotseerd hebben, zal ook het Suezkanaal hen overleven." Zo zei Ferdinand de Lesseps het op 72 jarige leef tijd 1805 - 1894. Wonderlijk is voorts de ontdekking, hoe na de opening van het Suez-kanaal de minister-president Lord Pal- merston ten val werd gebracht en hoe in 1956 na een zeer netelige Suez-situatie de eveneens bejaarde Engelse minister-presi dent Eden zijn werk heeft neergelegd. Inderdaad, op zeer pakkende wijze schil- derd Quirin Engasser het leven van De Lesseps, zoals hij in een heldhaftige strijd tegen alle openlijke en geheime tegenstand de aanleg van het kanaal verwezenlijkte. Al het gewirwar van politieke intriges con ferenties, tegenslagen, feesten, oproer, de taaie worsteling van Engeland met Fran krijk, kortom alles wat zich in die roerige tijd heeft afgespeeld, wordt hier als in onze tijd geplaatst. Een historische schildering, maar tevens een blik achter de politieke schermen, toen en nü. Ja ook nu, omdat de jongste Suezcrisis uitvoerig wordt beschre ven en daarop een objectief licht laat schij nen. Met 19 foto's vanaf de dag dat de eerste spade in de grond werd gestoken 25 april 1859, tot en met het Suezconflict in 1956 en enkele overzichtskaarten, met dat alles is dit boek waard gelezen en herlezen te worden. Ingen. 4.70, geb. 5.90. EEN ZEEUW OM NOG TROTS OP TE ZIJN In 1957 is het driehonderdvijftig jaar ge leden dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter, Nederlands grootste admiraal, werd geboren. Om dit feit te herdenken is te Den Haag een nationaal comité opgericht, dat de lan delijke herdenking zal voorbereiden, wordt in Amsterdam een grote tentoonstelling ge houden, vindt op 22 maart in Vlissingen de Ruyters geboortestad een feestelijke herdenking plaats met medewerking van de Marinierskapel. De Koninklijke Marine zal een vlootschouw geven, waarbij de landing van 1666 zal worden herhaald. De P.T.T. komt met een De Ruyter-postzegel. En... uitgeverij La Rivière en Voorhoeve te Zwolle komt met het boek „Bestevaer" door K. Norel. Een boek voor jong en oud. 3.80 ing. en 4.90 gebonden. Wanneer we Norel hebben genoemd, be hoeven we niet verder uit te leggen, dat „Bestevaer" boeiend en „lopend" geschreven is. Een gedetailleerde beschrijving van zijn jongensjaren. „In een blauw geruite kiel" wordt in dit verhaal niet gegeven, maar de volle aandacht wordt geschonken aan De Ruyters grote tijd: de Engelse oorlogen. Als een spannende film ontrollen zich de gebeurtenissen voor ons oog. Norel laat De Ruyter zien, zoals een Engelsman hem heeft getekend, die uitriep: „Is dat een admiraal? Dat is een admiraal, een kapitein, een stuurman, een matroos en een soldaat. Die man, die held, is dat alles tegelijk." Maar de auteur beschrijft de Ruyter ook als man en vader van gezin en vader van matrozen, Norel beschrijft hem ook als „Bestevaer". Dit boek mag in geen onzer bibliotheken ontbreken en zeer vele boekenliefhebbers zullen het persoonlijk willen bezitten. BOEK OVER HONGARIJE Mevrouw C. J. Ooms-Vinckers is terugge keerd van een verblijf in Zuid-Slavië en Hongarije. Zij heeft daar een roman ge schreven, die nog voor de boekenweek zal verschijnen onder de titel: „Het hout is sterker dan de bijl". Deze roman geeft een reëel beeld van de jonge mensen van Oost-Europa, van hun onzekerheid en hun strijd voor de vrijheid. Uitvoerig wordt beschreven het verzet van de studenten, die tot de grote opstand over gingen. De titel is ontleend aan een gedicht, door een Hongaarse vrijheidsstrijder in de ge vangenis geschreven. Fabricius. J. Gordel van Smaragd. Den Haag (Leopold) 11.50. Een bundel verhalen uit het Indië van voor de oorlog; sommige zijn episodes uit het leven van de inlanders, andere vertellen van de blanken en hun moeilijkheden in dit vreemde land, want vooral zij, die in de rimboe leven, hebben het vaak zwaar. Alle verhalen zijn lezenswaard, sommige buiten gewoon mooi, o.a. Achter in de Molukken, De erfenis en De grote beproeving. Semjonow, J. De rijkdommen der aarde. Over het huishouden der mensheid. Econo mische aardrijkskunde voor iedereen. Am sterdam. (Veen), 4.90. Of U nu iets weten wilt over katoen, rubber, olie of koffie, over edelstenen, me talen, vis, brood en wijn, of over tientallen andere onderwerpen, in dit boek wordt er op smakelijke wijze over verteld. Iedere bibliothecaris zou er goed aan doen dit bij zonder leerzame werk warm in de belang stelling van zijn lezers aan te bevelen. Mens J. Elizabeth. Amsterdam (Kosmos) 8.90. Gebruik makend van de vele en dikwijls amusante brieven die de geestige Betje Wolff schreef, romantiseerde Jan Mens het eerste deel van het leven der bekende schrijf ster van Sara Burgerhart. Het boeiend ge schreven boek eindigt met de dood van Ds. Wolff en de kennismaking met Aagje Deken. Budd, Lilian. Sneeuw in April. Nijkerk (Callenbach) f 5.40. Velen zullen in dit sympathieke verhaal van een sterke, gelovige vrouw juist vinden 20 - 22 - 27 - 31 en 36 ct ONTSLAG HOOFDONDERWIJZER De heer A. C. Verstijnen, hoofd van de openbare lagere school alhier zal per 28 maart 1957 de pensioengerechtigde leef tijd bereiken en kan dus per 1 april d.a.v. het onderwijs verlaten. Om op school moeilijkheden te voorkomen vraagt hij het gemeentebestuur per 1 mei a.s. ontslag B. en w. stellen voor het gevraagde op de meest eervolle wijze te verlenen onder dank voor de bewezen diensten. Daarmee kunnen zich alle leden ver enigen, Op een desbetreffende vraag ant woordt de voorzitter dat zich na oproep twee sollicitanten hebben gemeld. De tijd tot 1 mei is nog wel nodig. Met de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten wordt een rekening-courant over eenkomst aangegaan tot maximaal 125.000, welke maar tot 1 april wordt toegezegd. Voorts krijgt het dagelijks bestuur machti ging voor financiering van de elektrificatie- bijdrage aan te kloppen bij de Boeren leenbank. RONDVRAAG De heer Kievit wijst er op, dat niemand de Weststraat droogvoets door kan. Daar zal toch verbetering moeten komen. Dit wordt toegezegd. De heer IJzerman vraagt of er hier ook een commissie is voor het aanstellen van minder valide arbeiders in gemeentedienst. De voorzitter zegt dat deze commissie wel bestaat, maar aangezien er niet van die arbeiders zijn, ze ook nimmer vergaderde. De heer IJzerman wijst er op, dat de verlichting bij het toegangspad naar het „Holland Huis" nog veel te wensen over laat. De voorzitter antwoordt dat dit mede wordt verbeterd en zelfs in de eerste plaats bij de hiervoor aangenomen verlichtings verbetering. Er komt een lantaarn voor het gebouw zelf en aan de ingang van het wegje. Daarna sluiting. Daarmee verlost ge Uzell van Rheumatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aangewezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen on zuiverheden in 't bloed zich niet meer vast zetten, doch worden die prompt afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren Uw pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. en ondanks de signalen der vrachtauto niet was uitgeweken. Verdediger was mr. H. P. P. M. Gerritsen, die de vraag stelde hoe getuige heeft kun nen zien, dat zijn cliënt midden op de weg reed. De Officier zag er met het proces-verbaal en de verklaringen van getuigen echter een sluitend geheel in om te concluderen, dat verdachte niet behoorlijk rechts had gehouden en niet behoorlijk had uitgeweken. Daar voor eiste hij respectievelijk 25.en 50.boete. De verdediger wees er daarna op, dat het maar een duistere zaak is. Immers waar zul len wagens, die elkaar te dicht tegemoet rijden elkaar raken Toch aan de voor kant nietwaar. Maar hier heeft de personen auto slechts de achterkant van de aanhang wagen geraakt. Daarom meende hij dat het ten laste gelegde inzake het onvoldoende rechts houden niet bewezen kon worden. Immers, het enige zekere feit in deze duistere zaak is, dat de achterkant van de aanhangwagen is geraakt en geen frontale botsing is ontstaan, wat altijd het geval was geweest indien de personenwagen te veel op het midden van de weg had gereden. Maar ook de Rechter was overtuigd van de schuld van verdachte en vonniste voor het onvoldoende rechts houden 10,of 5 dagen en voor onvoldoende uitwijken 40.of 15 dagen. DE TRACTOR HOOG GENOEG? N. M. H„ landbouwer te St. Annaland stond terecht omdat zijn knecht M. H. de J. met een tractor en aanhangwagen in Sta venisse had gereden, terwijl de aanhang wagen niet van het nodige kenteken was voorzien en de tractor niet van richting- aanwijzeers. De aanhangwagen was met bieten geladen en volgens verbalisant (wachtmeester der rijkspolitie te Stavenisse) was er voor de bestuurder door de geladen aanhangwagen onvoldoende uitzicht. Verdachte die als verdediger mr. A. J. v. .d Hoeven had, verklaarde dat hij in de drukke „bietendagen" even een wagen van een buurman had geleend maar dat zijn tractor voldoende hoog zit voor een ruim uitzicht. Hij had zelfs aan de politie tot weemaal toe gevraagd even op de trekker te komen om zich daarvan te overtuigen, maar dat had verbalisant geweigerd. Dit werd door getuige M. H. de J. bevestigd. Het waren de laatste bieten, die op deze vracht werden aangevoerd. De Officier achtte het tenlaste gelegde wel bewezen en eiste 25.boete. Mr. v. d. Hoven vond het niet juist, dat verbalisant de proef op de som niet wilde nemen door even op de tractor te klimmen en zich van het uitzicht overtuigen. Hij stelde vast dat dit bij even naar rechts en links overbuigen wel mogelijk was. Slechts de levensgeschiedenis van Douglas Bader, de Engelse piloot zonder benen Wanneer ze het hek in de hoge muur uitliepen, was het doorgaans om naar de overkant van de weg te gaan, waar uitgestrekte terreinen voor rugby, voetbal en cricket lagen, benevens een vijftal tennisbanen en een zwembad. Binnen de muren stonden de schoolgebouwen rond een binnen plaats geschaard met keurig onderhouden gazons en grintpaden de directeurswoning, het schoolgebouw, de grote zaal, de Grote School en de woongebouwen der leerlingen, de „houses". Een beetje afzijdig stond Co- well's House, waarin de „nieuwe jongen" Bader zou wonen en dat hij in de nazomer van 1923 betrad, ge kleed in een nieuw blauw pak met een nieuw bolhoedje. De nieuwe jongens kwamen altijd een dag voor de school begon en een stuk of twaalf van deze nieuwelin gen waren in Cowell's House ondergebracht. Ze stonden met Douglas, eenzaam en vreemd in deze nieuwe om geving, op hun instructies te wachten. Boven dronk de „housemaster" met een paar gasten voor de lunch een glaasje sherry. Zijn vrouw, de „matron", was ook druk in de weer en had geen tijd de nieuw aangekomenen te bemoederen. Douglas liet zijn hoedje, dat een deel van zijn schooluniform uitmaakte, vallen. Hij had iets tegen dat hoofddeksel en gaf er een schop tegen om zijn ge voelen te luchten. Dat was een aardige sport en hij schopte er nog eens tegen en nog eens. 't Luchtte hem werkelijk op en hij ging er mee door, zijn schoenen schurend over de tegels van de hal. Van boven riep een stem kortaf„Jongen Hij keek op. Een mager gezicht keek over de balus trade omlaag en bezag hem van achter brilleglazen met een strenge blik. „Hou op met dat getrap Raap je hoed op en gedraag je behoorlijk „Ja, meneer," zei de jongen beschaamd. Het gezicht verdween en een paar seconden lang was het stil in de hall. Toen liet Douglas zijn hoed weer vallen en schopte er nog een keer tegen om zijn zelfres pect te herwinnen. Luider klonk de stem nu van boven „Jongen De nieuwe jongens in de hall verstijfden. Het gezicht van de housemaster, 'n man die alles van jongens af wist, keek weer over de balustrade, waar achter hij een poosje wantrouwig was blijven staan. „Kom hier, jon gen beval hij. De gasten met hun glaasje sherry werden zeer ge- imponeerd toen de housmaster zich een ogenblik excu seerde, een stok van achter de staande klok te voor schijn haalde en toen resoluut de kamer verliet. Ze waren niet getuige van de zes slagen op het gespannen zitvlak van de nieuwe blauwe broek. Horen deden ze trouwens ook niets, want Douglas gaf geen kik. Dat lag niet in zijn aard. Binnen een paar dagen was hij over z'n verlegenheid op de nieuwe school heen. Ieder een hield van zijn energie en zijn oprechtheid en hij, bemerkend dat men hem graag mocht, reageerde steeds met grote warmte. Met een gewilligheid, welke zijn moe der zou hebben verbaasd, onderwierp hij zich aan de voorschriften, zelfs aan de regel dat alle nieuwe jongens, ten teke van hun lage status, gedurende het eerste kwar taal alle drie knopen van hun jasje moesten sluiten. Onmiddellijk nam de sport zijn aandacht in beslag en absorbeerde al zijn overtollige energie. Hij speelde cricket, roffelde tegen de punching bal in het gymnas tieklokaal en zwom in het zwembad, dat door hagen was omgeven en waar iedereen spiernaakt rondspartelde. De school vulde zijn leven, niet alleen met sport, maar evenzeer met allerlei kleine dingende rode dekens op de ijzeren ledikanten in de slaapzalen, de groep heesters op het midden van de binnenplaats, die „rimboe" was gedoopt, het ziekenzaaltje, en de grote zaal, waar de leerlingen zich met veel lawaai aan de tafels zetten, aten en redeneerden als een troep mussen, totdat de houten hamer op de tafel tikte en alle opstond, waarna de directeur een Latijns gebed uitsprak. Hij moest zich uitsloven als „prefect", wat hij ver velend vond, maar waar toch heel wat meer in zat dan boodschappen doen en nu en dan een paar schoenen poetsen, en hem trouwens voldoende tijd voor sport liet. En zelfs om te studeren... Als houder van een studie beurs werd van hem verwacht dat hij in de klas zou uitblinken, maar evenals in Temple Grove, spande hij zich niet meer in dan nodig was om nergens last mee te krijgen. Zijn kwieke geest nam alles gemakkelijk op en wanneer hij weggedoken in de gehavende „paardenstal len" van het klasselokaal zat, dwaalden zijn gedachten altijd af naar de sport. Het tweede kwartaal was in twee opzichten heel wat prettiger. Hij mocht nu één knoop van z'n jasje los laten en het rugbyseizoen was begonnen. Toen ze met de vacantie thuis waren, kochten Derick en Douglas windbuksen en er brak voor Sprotborough een ware terreur aan, tot de dag waarop Douglas door een badkamerraam de witte gestalte van een vooraan staande dame uit het dorp zag, op het punt in haar bad te stappen. Iemand zei „dat durf je niet" en het volgende ogenblik sloeg een loden kogeltje het glas aan splinters en klonk een hartverscheurende gil. De scherpschutter verdween en had even later een hevige ruzie met De rick over de vraag of een kogeltje uit een windbuks al dan niet pijn deed. Derick bewees zijn opvatting door Douglas van dichtbij in de schouder te schieten en dat ontketende een verwoed gevecht, waaraan pas een einde kwam toen Jessie de windbuksen in beslag nam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 5