- Plaatselijk Nieuws Kindje Thoolse badhuis officieel geopend. V® ft L: Uitmuntend Draagt U LOSSE steunzolen HAMERS heeft er de SPECIALE schoenen voor Waaraan dankt Aspirin zijn reputatie? in dc Romeinse tij'd duurde het ook lang. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN' GROTE MARKT BERGEN OP ZOOM oooooooooooooooooooooooaa OUD-VOSSEMEER Tube 95-70 ct. Qliijd. gaaf huidje ST. ANNALAND STAVENISSE De heer Bcrrevoets herinnert er aan, hoe men in een vorige vergadering tegen een bijdrage stemde aan het Humanistisch Thuisfront. Weth. Jansen zegt: „U spreekt van con servatief, maar ik denk dat U bedoelt hebt principieel. Ik stel de vraag aan de heer Bcrrevoets of hij mij het verschil wil zeggen tussen conservatief en principieel." De heer Bcrrevoets: ,,Wij zijn geen kwa jongens. Ik weiger daarop te antwoorden. Wethouder Jansen constateert dan, dat de heer Berrevoets het antwoord hierop schuldig blijft. De voorzitter maakt er een eind aan en deelt mede, dat na afloop van de raad nog een kijkje genomen zal worden in het ge restaureerde stadhuis. Daarna sluiting. Wensdagmiddag om 4 uur werd het het gestelde doel: de bevordering van de badhuis te Tholen officieel in gebruik ge- lichamelijke hygiene in de gemeente en dat steld. Onder meer waren hierbij aanwezig mocht blijken, dat de thoolse bevolking de burgemeester v. d. Hoeven, wethouder Jan- stichting hiervan waardeert door een druk sen en verschillende raadsleden, het Hoofd gebruik. De burgemeester verklaarde daar van de Centrale Dienst de heer A. J. Arge- mee het badhuis voor geopend. def heer Boot.de heer J. F J. v d. j Dc heer A ,OQ was verh d deze Pe.jl, directeur v. d. Waterleiding Mij. Tho- dracht voor het gemeentebestuur te hebben len, opzichter Droffelaar, de heer De Groot mogen uitvoeren en wees er op, dat een der van de Gasfabriek en aannemer Bijl. gelijk object tegenwoordi ^èel eisen stelt. Voor de badcellen was een zijden lint Door verschillende omstandigheden was gespannen en alvorens dit door te knippen deze bouw vertraagd maar zeka dat aan richtte de burgemeester zich tot de aan wezigen. Na een welkom wees de burge meester er op, dat het nu eindelijk zover is. „Indien we er op letten, da de oude Ro meinen reeds lang voor onze jaartelling hun badhuizen hadden, het ene dikwijls al kost baarder van bouw en inrichting dan het andere, dan zou de vraag gesteld kunnen worden of wij ons niet moeten schamen, dat het tot 1957 heeft moeten duren eer wij ook een badhuis rijk zijn. Op één punt evenaren wij echter de oude Romeinen. De bouw van hun badhuizen dgurde lang en dat is hier ook zo." Het heeft langer geduurd, dat met redelijkheid te verwachten was en daarvoor wist de burgemeester maar één reden tevinden, na melijk dat men er het beste en het mooiste van wilde maken. In vergelijking met andere kan het dan ook de toets der kritiek glans rijk doorstaan. Spreker bracht vervolgens dank aan de ontwerper ,de heer Argeloo met zijn staf, aan aannemer Bijl, aan hen, die zorgden voor aanleg verwarming, water leiding en verlichting of wie ook bi-j de bouw bctroken waren. De burgemeester eindigde met de wens dat het badhuis mocht beantwoorden aan de installatie alle zorg is besteed. Ook hij onderstreepte tenslotte de wens van de bur gemeester. De heer v. d. Pcijl greep even terug op de toespraak van de burgemeester, die had gezegd dat de Romeinen reeds badhuizen hadden. Het was zelfs zo, aldus de heer v. d. Peijl, dat de Romeinen de vooruit strevendheid toetsten aan het aantal aan wezige badhuizen. Om nog iets van de inrichting te zeggen, delen we mede, dat het badhuis 6 cellen bevat, waar niet alleen een vaste douche maar ook een telefoondouche, die dus af neembaar is en voor het wassen van kin deren zeer doelmatig zonder zelf nat worden. Voorts is er een badkuip in de gezinscel. Er zijn speciale ventillatoren voor afzuiging van de dampen. Het water wordt op een gelimiteerde temperatuur gehouden, zodat verbranden is uitgesloten. Op de deur zijn klokjes aangebracht voor tijdsop- name. Er is voorts een behoorlijk ruime wachtkamer en het geheel is inderdaad keu rig en degelijk afgewerkt. Ongetwijfeld zal ook Tholen er een dank baar gebruik van maken. 24 februari 1957 Dr. A. Kugel te Poortvliet, tel. 20. Dr. J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de weck van 24 febr. t.m. 2 maart 1957 Zondag vm. 11.55 nm. Maandag 0.43 13.15 Dinsdag 1.50 14.18 Woensdag 2.44 15.05 Donderdag 3.26 15.42 Vrijdag 4.— 16.17 Zaterdag 4.29 16.54 De vraag is dus: hebben de kinderen aan hei woord alleen genoeg? Een uitzondering wilde spreker maken voor bijbelse geschie denis. Immers, dat is overdracht van het woord van God en het geloof is door het gehoor. Maar dat is iets bijzonders, daar het hier gaat over de onaanzienlijke dingen. Echter ook hier kan men wel iets laten zien, b.v. de tempelbouw, enz. Het is waar, dat men meer dan vroeger hoort, bijvoor beeld door de radio. Zelfs de kinderen kun nen over veel meer meepraten, maar het is alles oppervlakkig. Ze horen over veel plaatsen spreken, ze weten ze zelfs te liggen, maar de taak der school is dat het oppervlakkige wordt ver diept, dat ze meer inzicht krijgen in vel schillende dingen. Met de schoolfilm nu wordt veel bereikt. Dat is bewezen. Men moet de belangstelling van de kinderen hebben bij het lesgeven. Met luisteren ge beurt dit wel eens even, bij het zien is het wat anders. Dat blijkt uit de vragen die nadien gesteld worden. De film is dan ook een deel van de les. De volgende keer be gint de les pas. Zien is meer waard dan horen alleen. Men moet de kinderen acti veren. Beschouw het niet als plaatjeskijkerij. maar als een les. Spreker stond ook nog stil bij de vraag of er gevaar kleeft aan schoolfilm. Persoonlijk zag hij dat zo niet. Misschien valt de bioscoop voor hen dan wel tegen. Hij wees er op dat men uit de opvoeding zelf zal moeten zien wat goed en niet goed is. Anders zou men de kin deren ook niet moeten leren lezen. De op voeding moet een kind weerhouden dingen te doen die niet goed zijn. Spreker vond de schoolfilm dan ook een prachtig middel om veel duidelijk te maken. Nieuwe Maan 1 maart te 17.12 uur. BEKENDMAKINGEN De Raad der gemeente Tholen; gezien het voorstel van burgemeester en wethouders, d.d. 15 februari 1957; besluit: de Verordening op de Algemene Begraaf plaats en het begraven van lijken in de ge meente Tholen, te wijzigen als volgt: In artikel 34, 2e lid, vervalt het woord „gedragen" en wordt voor „draagbaar" ge lezen „baar". In artikel 37, le lid, sub a, wordt „in" veranderd in „met". In artikel 38, sub a, wordt „draagbaar" veranderd in „baar", sub b wordt gelezen: „voor de bediening der baar, onver schillig of het lijk van- het sterfhuis of slechts van de ingang der begraafplaats ver voerd wordt minder personen te bezigen dan: acht, voor lijken van personen boven de veertien jaren als gedragen, en vier als gereden wordt; vier, voor lijken van kinderen beneden de veertien jaren. Aldus vastgesteld door de Raad der ge meente Tholen in zijn openbare vergadering van 18 februari 1957. A. J. v. d. Hoeve, voorzitter A. C. Laban, sekretaris. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag 26 februari a.s., het eerste gedeelte en op vrijdag 1 maart d.a.v. het overige ge deelte. Tegen donderdag 28 februari a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte van privaatputten. Tholen, 18 februari 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd. OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL Vrijdagavond jl. hield de Chr. Nat. School haar jaarlijkse ouderavond, waar voor goede belangstelling bestond. Ds. de Hoed opende met te laten zingen Ps. 105 1 en 5, ging voor in gebed en las Daniël 3-8-18 (de jongelingen in de vurige oven.) Hoewel kort in deze gemeente, zag hij zich reeds gesteld deze avond voor te zitten. Dominee hoopte dat ook dit onderwijs later zou mogen blijken vruchtbaar te zijn ge weest, ook in handel en wandel. God be wijst Zijn trouw in de voortzetting der ge slachten. Spreker wees er op, dat aan de jongelingen gevraagd werd „is het met op zet dat ge niet geknield hebt?" en stelde de aanwezigen de vraag: „Is het met opzet dat ge hier zijt?" Immers „de opzet" was waarheid in hun hart. Men zal het ook hier zo moeten zien: ja, ik ben er met opzet", want ik heb het beloofd bij de Doop aan de kinderen onderwijs te geven naar de zuivere leer der Schriften. Dominee de Hoed hoopte tenslotte dat hierbij het gebed niet vergeten zal worden. Vervolgens hield het hoofd der school, de heer W. A. v. Besooijen een causerie over „Woord en Beeld". Tegenwoordig Het volk heeft van vele zaken kennis kun- wordt op vele scholen het beeld aan het nen nemen. We denken aan de Negerhut, onderwijs dienstbaar gemaakt. Woorden Multatulie, Voltaire, Rosseau. enz. Doch gaan dikwijls aan een kind voorbij. De boeken zijn ook meer gevaarlijk. Napoleon kinderen luisteren, doch veel is er waar zei al meer bevreesd te zijn voor 4 slechte moeilijk een voorstelling van gegeven kan boeken of kranten, dan voor 1000 bajonet- worden. ten. Er zijn veel slechte romans en begld- Het woord was vervolgens aan mej. E. Jansen, die sprak over „De zes- en zeven jarigen. In een tijdschrift had een Ameri kaanse professor een verhandeling geschre ven over de ontwikkeling van het kind van jaar tot jaar en dat klopte aardig met de praktijk. Uuitvoerig stond mej. Jansen stil bij de kinderen uit de 1ste klas van 6 jaar en het bleek wel uit haar mooi betoog, ge staafd met vele voorbeelden dat men de kinderen stuk voor stuk zelf moet leren be grijpen. Dan is er echter ook veel mee te beginnen. Bij de 7 jarigen is het wat moei lijker. Men moet ze niet alleen onderwijzen, maar ook opvoeden. Het is steeds zoeken naar de beste weg, voor elke klas apart. Op die leeftijd zijn de kinderen gauw ver ongelijkt, ze hebben het druk met zichzelf. Dan is het werk weer goed, dan weer slecht. Doch met veel geduld en veel liefde is veel te bereiken. Na haar causerie dankte de voorzitter mej. Jansen en betuigde zijn spijt, dat zij binnenkort in verband met haar leef tijd de school gaat verlaten. Daarna werd een demonstratie „beeld- onderwijs" gegeven. Vertoond werden het dal van de Nijl en een gekleurde opname van De Keukenhof, enkele opnamen van Oostenrijk, een en ander door de heer v. Besooijen zelf genomen foto's. In de pauze werd het werk der leerlingen door de ouders bezichtigd en kreeg men gelegenheid vragen te stellen. Daarna sprak onderwijzer Brusse over „Duizend bajonetten", Daarbij stond hij stil bij de erfenis die Laurens Janszoon Koster, uitvinder der boekdrukkunst in 1423 had nagelaten. De uitvinding waarvan men eens heeft gezegd dat ze het mensdom dichter bij de hel, maar ook dichter bij de hemel heeft gebracht. De ontwikkeling der cultuur is door het lezen van het gedrukte woord, zowel ten goede als ten kwade geschied. romans. Spreker wekte de ouders op toe te zien op hun kinderen. Boven alle boeken staat echter het Boek der boeken „De Bijbel". Daarvoor kunnen we niet dankbaar genoeg zijn. Ook deze causerie werd met aandacht be luisterd. Het slotwoord werd gesproken door ds. Bakker, die op de woorden .neutraal" en „nat. chr. school" wees en daarbij op de geest van deze tijd. Velen willen ook wel eens een kijkje nemen in dat hotel „Neu traal". Ze vergeten hoeveel onze voorouders hebben over gehad voor de NCS. Spreker wekte op tot meer belangstelling voor het chr. onderwijs en liet daarna nog zingen ps. 68 10 om met dankgebed te eidigen. BURGERLIJKE STAND Geboren 15 februari 1957, Jacob Schot, zoon van Melis Schot en van Janna van der Vlies. 18 februari 1957, Elizabeth Adriana Bout, dochter van Huibrecht Bout cn van Pieter- nella van den Boogaart. OUDERAVOND IN DE SCHOOL - DOELWEG Vrijdag 15 februari had het Chr. bestuur en personeel van de Chr. School, Doelweg, het voorrecht met de ouders der kinderen der lagere School ouderavond te houden. snelheid van de tijd, geestelijke gevaren en waar wèl te weinig, maar nooit te veel van gezegd kan worden. Spreker wees ook op de kunst, met zijn dikwijls schrille tegen stelling in kleur, lijn, vlak, toon enz. Ook op de verharding in onze dagen. Spreker nam als een bekend voorbeeld: de hond in de smidse. Het was dan ook alweer ruim tien uur toen dhr. Burger liet zingen Ps. 105 24. Nadat voorzitter Kot allen be dankte, zowel luisteraars, sprekers en de genen die nog voor een verfrissing hadden gezorgd. Tenslotte eindigde ouderling Lind- hout met nog te laten zingen Ps. 65 2 en dankzegging. RESTAURATIE VAN STADHUIS Maandagmiddag na de raadsvergadering van Tholen heeft burgemeester mr. v. d. Hoeven genodigden in de gelegenheid ge steld om de vorderingen van de restauratie van het stadhuis in ogenschouw te nemen. Op 1 november van het vorige jaar is men met deze restauratie begonnen. Er be gint al tekening in het werk te komen. De vi-oegere raadzaal wordt nu secretarie, af gescheiden voor het publiek, dat in de hal loketten zal vinden. Dc gestukadoorde plafonds zijn uitgebroken, waardoor men de oude eiken balken heeft vrij gekregen Hoewel dit in oude trant heel moei zou zijn, heeft men gemeend deze zoldering O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQ O O O O O O O O O U zult zien dat een ASPIRIN*)-tabIet on middellijk in een glas water uiteenvalt. De kleine Aspirin*)-deeltjes, die onontleed de maag passeren, beginnen eerst vanuit de darm hun heilzame werking. De maag wand wordt dus niet aangetast. Dit snelle uiteenvallen is één van de kenmerken van Aspirin*)- Neem daarom tegen hoofdpijn, griep, verkoudheid en reumatische pijnen het beproefde onschadelijke Aspirin*). Elk buisje en elk tablet is voorzien van het Baijerkruis, het garantiemerk voor hoog waardige en betrouwbare geneesmiddelen. wettig gedeponeerd. o o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Zoals gebruikelijk, lag het werk van de kinderen van de eerste tot en met de hooq- ste klas van 6 tot 7 uur tentoongesteld. Alleen al de blik op dit werk, vooral bij lamplicht geeft een prettige, een feestachtigc indruk. Maar ook bij het nauwkeuriger be kijken, zo kon men zien, dat alle werkstukjes op zichzelf alleszins de moeite van het be kijken waard was. Natuurlijk de een kan het nu eenmaal beter dan de ander. Van het bezichtigen werd dan ook een dankbaar gebruik gemaakt. Het is ook een mooie gelegenheid het contact tussen ouders en personeel weer te verstevigen. Het was dan ook ruim 7 uur, toen de voorzitter der vereniging de eigenlijke ouder avond ging openen met het zingen van Ps. 42 7 en lezen van Ps. 137 en een zegen vroeg voor deze ouderavond. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter van de ge vangenen in bovengenoemde psalm, die de harpen aan de wilgen hadden gehangen, maar vergeleek deze gevangen met de ge vangenen Paulus en Silas, die in de gevan genis van Filippi niet zuchtten, maar Gode lofzangen zongen ondanks hun striemen en builen. En dit omdat ze alleen hun Goddelijke opdracht hadden- vervuld, het evangelie ge predikt en de mensen poogden te bewegen tot het geloof. Voldaan aan de goddelijke opdracht. Dit bracht voorzitter A. Kot ook over op de opdracht van het ond. personeel, om rustig voort te gaan, ondanks alle ont moedigingen soms. Met dit korte openingswoord was de ouderavond geopend. Vervolgens werd ge zongen Ps. 138 3 en, door dhr. Geluk op gegeven. Ps. 25, 18 ging de laatste spreker over het onderwerp: „Jezus en de kinderen". Aan de hand van enkele vragen besprak het hoofd der school, dit uiterst kiese onder toch weer in lichte kleuren te moeten schil deren. Er is ook een onderaardse kluis vcor het opbergen van de bescheiden van de secretarie. De vroegere secretarie wordt nu de ka mer voor de burgemeester. Het grote raam is uitgebroken en daarvoor in de plaat? zijn drie ramen met glas-in-loodruitjes ge komen. Waar vroeger de opgang naar het politiebureau was komt nu de kamer van de gemeente-ontvanger. De burgemeesters kamer zal worden ingericht voor kamer van B. en W. en voor de commissies .Link? in de hal is een brede trap aangelegd, welke naar de boven gelegen zaal leidt. Wat vroeger het kantoor van de Rijks politie was, wordt de kamer van de secre taris en waar vroeger oude zolders waren zijn thans een grote hal en de raad- en trouwzalen geschapen. Het gehele gebouw heeft een grondige verandering ondergaan. De toren is bijna gereed. Men is al bezig de leien te leggen Er zal een carillon komen. Men krijgt er nu vier wijzerborden in plaats van twee, zo als vroeger. Half juni zal de restauratie vermoedelijk gereed zijn. JAARVERGADERING GEREF. JEUGDVERENIGINGEN Onder flinke belangstelling hielden de Geref. Jeugdverenigingen in de Chr. school hun jaarvergadering. Dhr. C. P. Schipper, voorzitter van de senioren (jongelingen en oudere meisjes) opende met gebed en schriftlezing, waarna hij naar aanleiding van Ps. 25 een korte toespraak hield. Nadat de de Wilde Jzn en Riet penningmeester L. Duine, de sekretarêsse hun jaarverslagen werp, besprak dat Jezus menigmaal de kin- hadden gegeven, was er gelegenheid tot derkens tot voorbeeld stelde „Als ge niet feliciteren, waarvan druk gebruik werd ge wordt gelijk deze kinderkens, gij zult het maakt. Van buiten de gemeente waren af- koninkrijk Gods niet zien. En op een andere gevaardigden van zusterverenigingen uit plaats: „Waarmee zal ik dit geslacht ver- Poortvliet en Tholen aanwezig. gelijken; als de kinderkens, die op de markt zitten en hun gezellen toeroepen" enz. Dat in de lijdensweek van Christus de kinders riepen „Hosanna enz, dan bestraft Christus de alleszins godsdienstige Joden, die daar aanmerking op maakten, met de woorden. Hebt ge nooit gelezen: „Llit de mond der jonge kinderen en der zuigelingen hebt Gij U lof toebereid". Wederom wees dhr. Geluk de verantwoordelijkheid van ouders en onderwijzers en de noodzakelijk heid van waarachtige bekering. Het was Ada van Driel leverde een inleiding over „De verloren zoon". De inleidster, die dit onderwerp uitvoerig behandelde, zag deze gelijkenis vooral gericht tot de farizeën,, wat de figuur van de oudste zoon zeer aan nemelijk maakte. In aansluiting hierop voer? de men na de pauze het gelijknamige leke- spel op. Tussen de verschillende stukken waren zangnummers en declamatie opge nomen. In het stuk „Als g'in nood gezeten" kwam de vraag naar het „waarom" van de De ouderen kwamen tenslotte weer aan de beurt met het grote toneelstuk „Jen mijn zoon Dit ernstige stuk werd uitstekend vertolkt vooral G. van Driel en Reijskie van Driel bleken zich hun rol goed te hebben ingeleefd. Omdat ook het onderwerp van goede kwaliteit was, werd het een mooie uitvoering. Ds. Koning sloot met dank gebed. OUDERAVOND O.L.SCHOOL Men was op het aardige idee gekomen de opening van de ouderavond der O.L. School, die vrijdagavond jl. in een lokaal werd gehouden, door 2 kinderen te doen ge schieden. Het werd een opening op rijm, die erg in de smaak viel. De voorzitter der oudercommissie, dhr. P. W. C. van Westen sprak er zijn grote waardering over uit dat Mevr. Cornet-van Veenendaal ten bate van de school het huis gezin voor het lesgeven had verwisseld. Dhr. B. Cornet, hoofd der school, riep er in de eerste plaats de ouders toe op de band school-gezin te verstevigen. Zo is het op school dikwijls te bemerken dat er kinderen te laat naar bed gaan. Nu het maatschappe lijk leven steeds ingewikkelder wordt, wor den er steeds hogere eisen gesteld aan het algemeen vormend onderwijs, dus aan de gewone lagere scholen. (Men denke er b.v. aan wat voor het Middenstandsdiploma nodig is). Veel kinderen gaan tegenwoordig door leren. In dit verband gaf spreker de verzekering dat het onnodig is de leerlingen, bestemd voor H.B.S. of Mulo, een speciale opleidingscursus te doen volgen. Ze krij gen nu op school door het onderwijzend per soneel een goede opleiding, alleen is het nodig dat de desbetreffende ouders erop toe zien tot het huiswerk, dat deze leerlingen van de 5e klas af meekrijgen, ook wordt gemaakt. Het zitten blijven is een teer punt. De ouders dienen er aan te denken, dat het niet lichtvaardig gebeurt maar in het belang van het kind en van de klas waarin het tempo van het doornemen van de leerstof wordt gedrukt, soms nodig kan zwn. Komt doubleren meermalen voor, dan eist hetzelfde belang B.L.O.-onderwijs. Dhr. Cornet ein digde met de wens dat het snoepen op school wordt vermeden. Zoals in Oud-Vos- semeer heeft hij het nog nooit gezien. De van thuis minder bedeelden snoepen nog te veel door de goede gaven, die zij van andere leerlingen krijgen. De voordracht „De Wonderdokter", uit gevoerd door een grote groep kinderen, was erg aardig. Verder voerde dhr. Cornet met leerlingen van de hoogste klassen nog enkele zangnummers uit. Het stukje dialect, der tragedie getrouw door dhr. Jac. Roggeband voorgedragen, was ook nu weer prachtig. Op voorstel van dhr. M. de Witte her koos men de heren H. v. Gorsel en P. W. C. van Westen als leden der oudercom missie. In de pauze was er de gebruikelijke tractatie. Dhr. M. Moerland, die een lam lootte nam dit dier mee naar huis maar achtte de huiskamer als stal toch bedenke 'ijk, waarom hij zijn prijs aan dhr. H. v. Gorsel over deed. Voor de bezichtiging van het werk was natuurlijk veel belangstelling. Toen er omstreeks kwart voor 12 onder de talrijke aanwezigen geen belangstelling meer bleek te bestaan voor een wedstrijd hersengymnastiek, sloot dhr. P. W. C. van Westen deze ouderavond. OPRICHTING VOLLEYBALCLUB? Naar vernomen wordt ligt het in de be doeling alhier een volleybalclub op te richten. In de statuten is neergelegd dat de Ver eniging een algemeen karakter heeft, zodat eder er aan kan deelnemen. Dit algemeen karakter betekent tevens dat de principes van elke bevolkingsgroep geëerbiedigd wor den, zodat men o.a. niet op zondag speelt noch uitvoeringen e.d. met bal besluit en nok volgens de statuten de verdeling van de bestuurszetels gebaseerd is op de samen stelling van de bevolking. BABYDE RM Poeder - Zalf - Olie-Zeep inmiddels kwart voor negen geworden. Na Watersnoodramp naar voren. Jans Versluys het zingen van Ps. 138 4 werd gepauzeerd, toonde ook bij dit ernstige onderwerp haar een kopje koffie gedronken en nog eens ge- declamatietalent. legenheid gegeven met het personeel te spreken aan de hand van het gemaakte werk. Na het zingen van Ps. 101 166, ver kreeg een der onderwijzers het woord, dhr. C. Burger, die zijn gehoor een ogenblik be paalde bij de eeuw van het kind, de 20ste eeuw. Spreker tekende eerst de zegeningen, maar ook de gevaren van deze eeuw. Zege ningen, te veel om op te noemen, leven, gezondheid vrijheid, Gods woord, de scho len,. Nieuwe polders enz. enz., maar ook gevaren lichamelijke zoals het verkeer, de Hierop volgde een gedeelte dat de junioren (de knapen en jonge meisjes) onder leiding van dhr. P. van Driel voor hun rekening namen. Zij zorgden vooral voor de vrolijke noot. Jenny van Driel leverde haar jaar verslag op rijm. (afkomstig van vader?). Het toneelstukje „Hugo de Groot uit Loeve- stein ontsnapt" was erg aantrekkelijk, niet in het minst door de zelf gemaakte 17e eeuwse kostuums. Ook bij de samenspraak „Schatrijk" klonk het lachen meermalen luid op. In de pauzes heerste een vrolijke sfeer. Om te laten zien wat volleybal eigenlijk s, wordt op zaterdagmiddag 2 maart a.s. in het gymnastieklokaal een grote demonstratie gegeven. Het spreekt vanzelf dat iedereen, jong en oud, daar hartelijk welkom is. De demonstratie begint om 3 uur. Degenen, die lid willen worden en akkoord gaan met de genoemde algemene grondslag, kunnen zich tijdens de domonstratie op geven en verder bij A. van Dalen, Raad huisstraat 26, M. de Graaf Bzn., Patrijzen- weg 38, W. M. van Dijke WMzn, Onder de Molen 6. Men moet minstens 14 a 15 jaar oud zijn. Zowel jongens als meisjes zijn welkom. Het ligt in de bedoeling binnenkort een oprichtersvergadering bijeen te roepen, de datum en plaats daarvan is nog niet bekend. Bij de demonstratie zal ook nog iets van tafeltennis worden vertoond. OP DE OLYMPIADE Zaterdag 2 februari stonden in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam de duiven in het middelpunt vanwege de daar ge houden Olympiade. Op uitnodiging waren daarbij ook onze dorpsgenoten J. B. Tholenaar en A. A. Douw tegenwoordig, waarvan eerstgenoem de met twee duiven in de Olympiade-klasse. Hij boekte daarmee trouwens nog een uit stekend succes door ondanks de vele mede dinging een derde prijs te behalen met de ene duif en met de andere de bekende 109641, die in ons gewest met vele 1ste prijzen is gaan strijken op tentoonstellingen een eervolle vermelding te krijgen. Er waren nog een vijftal andere zeeuwse in zendingen. Zowel in de klasse doffers als duivinnen kwamen de Zeeuwen met 3 eerste prijzen uit de bus. UITVOERING „ACCELERANDO" (Onderstaand verslag moest vorige week door op het laatste moment nagekomen familieberichten blijven overstaan, waardoor het daaronder volgend, wel opgenomen be richt aan het slot een wat vreemde indruk achterliet ten aanzien van het „bal na.") In de zaal van de heer W. Rijnberg Wzn hield „Accelerando" dinsdag de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter-dirigent M. P. Lanooy riep de goed bezette zaal een wel kom toe en hoopte dat met aandacht naar het programma van deze avond geluisterd zou worden, wees er op dat in de pauze een verloting werd gehouden tot onkosten- bestrijding en dat hetzelfde toneelgezelschap van vorige jaar weer eenstuk zou opvoeren. In zekere mate was het daarna voor de voorzitter-dirigent een verrassing, toen vice- voorzitter Abr. Boogaard de aanwezigen kennis gaf van het feit, dat de heer Lanooy juist dezer dagen gedurende 30 jaar het dirigentstokje zwaait. Namens de vereniging dankte hij dhr. Lanooy voor al wat hij ge durende die periode voor de vereniging deed en zij het dan op aandringen der leden nog wil doen. Als kleine attentie bood hij de heer Lanooy een kistje sigaren aan. Door „Accelerando" werden vervolgens uitgevoerd de marsen „The thin red line"; „Hurry up" en „Kijk uit", een humoristische variatie op een oud volksliedje „Er komt een vogel gevlogen" en de fantasie „Pink sterbloemen". Het gezellentoneel uit Bergen op Zoom, dat vorig jaar een prachtig stuk opvoerde, kweet zich ditmaal zeker niet minder van haar taak, maar het opgevoerde was van geheel ander genre en als stuk kon „De verkochte grootvader" de meeste aanwezi gen nauwelijks bekoren. JAARVERGADERING SCHIETVERENIGING In de zaal van de heer P. Moerland hield de schietvereniging „Prinses Juliana" haar jaarvergadering onder leiding van voor zitter A. A. Goedegebuure Azn. In zijn openingswoord herdacht deze het overlijden van de secretaris wijlen M. P .Duijzer, welke hij de pionier van de schietvereniging noemde en waarvan het gemis groot is. Hij riep een bijzonder welkom toe tot ere lid J. Rijnberg en dankte het gemeentebe stuur en de scholen voor het afstaan van de gangen voor schietoefeningen. Penning meester J. L. Goedegebuure gaf een finan-, cieel overzicht en de vereniging bleek er niet ongunstig voor te staan, waar men na jaren een batig slot had van 84.73, zodat mte hetbezit van 1956 ad 7.05 er 91.78 in kas was. Er zijn 24 werkende leden en 20 donateurs. Bij de jeugd is er ook akti- viteit waar te nemen tijdens de oefeningen in dc school. Herkozen werd de heer J.J. v. d. Klooster als bestuurslid, terwijl in dc vaka- ture M. P. Duijzer zijn zoon A. J. Duijzer als bestuurslid werd benoemd. Zoals tijdens de wintermaanden in de school zal ook ge durende de zomeroefeningen de functie van baancommandant door de leden om beurten worden waargenomen. Wapens en munitie blijven op één adres bij de heer Abr. v. Vossen. De contributie bleef op 7,'per jaar gehandhaafd. Eind februari of begin maart zal in de school nog een vaste en vrije baanschietwedstrijd worden gehouden. Drie renteloze voorschotten kreeg de ver eniging cadeau, de nog resterende 2 zullen worden uitbetaald. Als bode werd de heer K. J. Hage herbenoemd. Met Pinksteren wórdt in Scherpenisse een provinciale schietwedstrijd gehouden, waarbij gebruik wordt gemaakt van nieuwe Duitse munitie. Er zal op vrije en korpsbaan worden ge schoten. Na nog enkele interne zaken te heb ben besproken volgde sluiting. KORDAAT GEHOLPEN Toen het zesjarig zoontje van de heer Lt. Goedegebuure Czn uit de Nieuwstraat bij het spelen met zijn vriendje in de haven viel, was het zoontje van de heer J. L. J. van Popering, eveneens zes jaar zo kor daat het boven water uitstekende handje van zijn vriendje te grijpen en op het droge te trekken. Flink gedaan. BIJNA BEZET Naar we vernemen zijn van de waar schijnlijk 300 beschikbaar komende zit plaatsen na uitbouw Hervormde Kerk ge durende de eerste 2 zaterdagen 280 plaatsen opgenomen. Voor het laatst wordt morgen zitting gehouden voor opgave zitplaatsen. De eerste rondgang voor een financiële bij drage, die zich nog beperkte tot 24 gezinnen in de Julianastraat en Tienhoven leverde aan vrije giften reeds een bedrag van 2075,en in totaal 2275,op. ZUIVELAVOND Uitgaande van de Stichting Thoolse Melkfederatie van melkveehouders en melk- vergunninghouders werd in de zaal van de heer Fr. Rijnberg een zuivelavond gehou den. De voorzitter A. C. van Leusden hield een causerie over „Veevoeding" en de heer C. Zee sprak over „Melk- en Zuivelpro- dukten". Er werden nog enkele films ver toond over „Rundveevoeding op het weide- bedrijf tijdens de staltijd". Dat was erg leerzaam. Tenslotte volgde nog een pro- pagandafilmpje over de natuurlijke geschikt heid van Nederland als land van melk en zuivel. JAARVERGADERING J. V. De hervormde Jongelingsvereniging hield vrijdag haar eerste jaarvergadering, waar bij inleidingen, gedichten, mastklimmen en hersengymnastiek de hoofdschotel vormden. Bijzondere aandacht was er voor orgel- en clarinetspel door Adri van Luijk en Bram Moerland, die o.a. „The Holy City" en stukjes van Mozart en Handel ten gehore brachten. Het was een zeer gevarieerde avond. PER 1 SEPTEMBER In zijn „schoolpraatje" tijdens de gisteren gehouden ouderavond in de openbare lagere school deelde de heer C. J. C. Boot mede, dat dit jaar wordt overgeschakeld naar het schooljaar per 1 september inplaats van 1 april. Daartoe zijn overgangsmaatregelen genomen. Verslag van de ouderavond in het volgend nummer. GESLAAGD Onze dorpsgenote mej. Nelly Goedege buure slaagde te Breda voor het examen costumière.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 2