WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Bouwkas Ned. Gemeenten ontwikkelt nieuw steem. Huis in twee weken klaar bouwsy: WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG THOLEN. Er komt een nieuw politiebureau aan de Hofstraat Financiële hulp bij EHBO-cursus en verkeersonderwijs Bijdrage voor elektri ficatie buiten de kom Ballet servatief en principieel zijn. rond de muziekschool Er is verschil tussen con- De redactie legt U deze week voort 13e jaargang no. 14 22 februari 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Een huis dat na één werkdag onder de kap kan zijn en dat na ongeveer twee weken kant en klaar is voor bewoning is voor Nederland zeker een nieuwigheid die de aandacht verdient. Na vele jaren van research heeft de „Bouwkas van Ned. Gemeenten" een panelensysteem ontwikkeld, dat iedere plattelandsaannemer in staat stelt tot bovengenoemde prestaties te komen. Deze soort woningen zijn dan ook speciaal bedoeld als eengezinswoningen voor het platteland en zijn dan ook niet geschikt voor grote complexen in hoogbouw. De soliditeit van dit panelenhuis is even groot als van ieder traditioneel goed gebouwd huis en ook de bouwkosten komen daarmede overeen, al is het niet onmogelijk dat deze bij volledige productie lager komen te liggen. Het schilderwerk beperkt zich ook tot het afwerken, alle houtwerk is in de fabriek voorbewerkt. We hebben een klaar en een in aanbouw zijnd huis in Nootdorp be zocht en het is werkelijk, een won der te noemen, dat een zo behoorlijk huis in een zo korte tijd (nu 15 da gen) geheel gereed voor bewoning kan zijn. DE INDELING De door ons bezochte huizen be staan beneden rit: grote woonkamer met daarnaast, gescheiden door gla- GROTE TIJDWINST Het belangrijkste voordeel van dit systeem is wel de zeer verkorte bouwtijd. Panelen en dakspanten worden tevoren in een fabriek ge reed gemaakt. De vervaardiging hiervan vereist weinig vakmensen en deze onderdelen van het huis zijn droog en behoeven dus na de bouw niet meer uit te werken. De Bouwkas heeft gezocht naar een gemakkelijk hanteerbaar sy steem omdat de kleine aannemer meestal niet beschikt over zware hefwerktuigen. Men is dus panelen gaan fabriceren van 90 cm breed en een verdieping (260 cm) hoogte. Ze bestaan uit een houten raam waarin een gipsplaat komt, aan beide zijden gewapend met een papierlaag. Op de gipsplaat komt een isolerende laag van cementvermiculite van 3 cm, weer bespoten met een soort bitumen. Daar tegenaan komt een aluminiumfolielaag, die er dus uit ziet als zilverpapier. Het geheel wordt opgesloten met een horizon tale latverdeling. Gewicht per paneel 75 kg. Tegen deze panelen aan komt een ommanteling van baksteen, zodat uiterlijk het huis een traditionele in druk maakt. Uiteraard zijn ook andere omkledingsmaterialen moge lijk, zoals hout bv. Maar de bak steen is het goedkoopst in onder houd. De raambreedtes zijn niet persé gebonden aan de breedte der panelen, dus niet aan enkel- of veelvouden van 90 cm. Het is in de fabriek een kleine moeite voor de ramen ook willekeurige tussenmaten aan te houden. DE BOUW Het gehele huis kan op één flinke trailer worden geladen en zg van de fabriek naar de bouwplaats worden gebracht. Wanneer daar het funda ment intussen klaar ligt, kan dus onmiddellijk met de opbouw worden begonnen. De panelen worden op gesteld, de houten dakspanten komen er op en de aannemer, die er even op ingeschoten is, kan nog dezelfde avond van die eerste dag de pannen op het dak hebben, zodat de afwerking binnenshuis droog kan gebeuren. Een bouwkeet is dus ze ker niet nodig, reeds na de eerste dag zitten de arbeiders beschut. Alles wat er verder voor de wo ning nodig is, wordt kant en klaar aangevoerd. Het glas voor de ramen, de buizen voor sanitair en electra, de goten, ja zelfs de schoorsteen. Een groot voordeel van dit sy steem is ook, dat men niet meer afhankelijk is van vorst of regen. Het warmte-isolerend vermogen van de panelen is zodanig, dat het huis eventueel al bewoond zou kun nen worden voordat het metselwerk is aangebracht. Doordat alle leidin gen pasklaar meekomen, hebben de onderaannemers voor sanitair en electra ook hoogstens een dag nodig om alles op z'n plaats te bevestigen. zen wand, klein eet-, slaap- of kin derkamer; aan de achterzijde keuken bijkeuken met kolenbergplaats, douchecel met vaste wastafel, toilet, klein gangetje, kelderkast of kelder. Boven een voor- en een achterslaap kamer van ongeveer gelijke grootte. In elke kamer bevindt zich een be hoorlijke kast, tussen keuken en kamer beneden is een flinke door- geefkast. De afwerking van alles was zeer goed te noemen. Men is voor dit panelensysteem echter niet aan deze eenvoudige bouw gebonden. Er kunnen ook aardige bungalows van gebouwd worden, ook een verdieping er op is mogelijk, allerlei andere variaties zijn er mee denkbaar. Het behoeft dus niet noodzakelijk tot eenvormig heid te leiden NOG NIET TE BESTELLEN De Bouwkas heeft enkele van deze woningen als proef in een be staande timmerfabriek laten ver vaardigen. Voor de definitieve productie is echter wel een speciale fabriek nodig, waar panelen en span ten dus binnenhuis aan de lopende band klaar gemaakt kunnen worden. In overleg met ondernemingen op dit gebied hoopt men over hoogstens een jaar met de dagelijkse productie te kunnen beginnen en aangenomen wordt, dat dan ruim tweeduizend huizen per jaar volgens dit systeem gemaakt kunnen worden. Zoals ge zegd, ze zijn speciaal bedoeld voor het platteland, waar de kleine aan nemer dan in staat is om in een paar weken een huis op te leveren, voor de bouw waarvan ook weinig geschoolde krachten nodig zijn. Met vijf a zes man in totaal kan het huis in die tijd klaar komen. Een en ander werkt uiteraard sterk be sparend op de bouwkosten. Ver gelijkingen zijn echter moeilijk te geven doordat de kosten uiteraard sterk afhankelijk zijn van de af werking der onderdelen. De Bouwkas van Ned. Gemeen ten, een spaarsysteem om een eigen woning te verkrijgen, houdt vast aan het gebruik van goede onder delen en prima afwerking. Daarom kan men er van overtuigd zijn, dat deze panelenhuizen ook voldoen aan de ^moderne eisen op dit gebied. (nadruk verboden) Voor de openbare raadsvergadering te Tholen op maandag 18 februari jl. waren de heren Gelderblom en De Jonge verhinderd. Na opening door mr A. J. v. d. Hoeven mte ambtsgebed herdacht de voorzitter met een enkel woord de verjaardag van H.K.H. Prinses Marijke en sprak daarbij de hoop uit, dat ze nog lang gespaard mag blijven voor haar ouders, familie en het nederlandse volk. Naar aanleiding van de vastgestelde no tulen stelde de heer J. v. d. Velde de vraag of al onderzocht was of de premie voor de Molen niet lager kan uitvallen, daar die nogal hoog was. De voorzitter antwoordde dat deze kwestie nog niet nader was afge handeld. Een 16 tal goedgekeurde raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. Hieronder ook de goedkeuring van het her ziene uitbreidingsplan met bebouwingsvoor schriften. Tegen een uitkering ineens aan sekretarissen, ontvangers en ambtenaren v. d. burgerlijke stand over het tijdvak 1 juli - 31 dec. 1956 is geen bezwaar. Overeen komstig het besluit van gedeputeerde staten wordt de bezoldiging der wethouders op 780,per jaar gebracht. De heer Berre- voets informeerde of dit bedrag overeen komt met de werkzaamheden, die daaraan zijn verbonden. De voorzitter wijst er op dat het werk van het college zich niet alleen maar beperkt tot de b. en w. vergaderingen. De heer v. d. Sande gelooft niet dat ze aan een gulden per uur komen. De raad kan zich met het voorgestelde verenigen SUBSIDIE-AANVRAGEN De direkteur van de R.K. landbouw-win- terschool te Roosendaal verzoekt een bij drage van f 25,per leerling. Het voorstel van b. en w. is dit verzoek in te willigen, zoals dat ook voor andere inrichtingen wordt toegestaan. Een voorstel, waarmee zich eveneens alle leden kunnen verenigen. Dokter P. J. Duinker vraagt voor een te organiseren EHBO cursus een subsidie van 100,Ook daarvan zijn b. en w. voor standers. De heer Berrevoets acht subsidie gewenst. Het zijn nuttige cursussen, zeker met het oog op de toenemende verkeerson gevallen. Er wordt nog even gesproken over de lokaliteit, maar men is het er over eens, dat nu subsidie wordt gegeven, de organi sator daarnaar zelf kan uitkijken. Het be stuur van de chr. kleuterschool vraagt de gemeentelijke vergoeding over 1956 en een voorschot op de vergoeding 1957. Voor wat het eerste gedeelte van het verzoek betreft stellen b. en w. voor dat in handen te stellen van b en w ter uitvoering en voor wat het voorschot 1957 aangaat dat voorlopig te bepalen op 2484.55. Evenzo worden de voorschotten voor het lager onderwijs voor lopig bepaald, nl. voor het o.l.o. op 4493,47 voor de chr. nat. school op 2892.47 voor het vakonderwijs aldaar op f 755.50, voor het vakonderwijs op de school met ger. grondslag op f 860,Voor de alg. kleuter school op 2526,11 en voor de chr. kleuter school op f 2428,55. VOOR VERKEERSONDERWIJS Namens de afdeling van de Bond van Veilig Verkeer had de heer E. D. v. d. Velde een verzoek om subsidie aangevraagd voor de aanschaffing van een projector ten behoeve van het verkeersonderwijs. Wan neer de raad van mening zou zijn, dat het beter is indien door de gemeente zelf een projector werd aangeschaft, zou de afdeling daar vanzelfsprekend ook mee instemmen, anders is het gevraagde subsidie bedrag 335,—. Op advies van het dagelijks bestuur wordt een bedrag van 185, gegeven. De heer Drogers vraagt hierbij nog of dat niet te weinig is. De voorzitter licht toe hoe eerst werd gedacht zelf een projector te kopen, maar nu blijkt dat er een school is, die al een projector heeft. Daarom kan het ge noemd bedrag van 185,voldoende zijn. Ieder lid kan zich met het voorstel ver enigen. ELEKTRIFICATIE BUITEN DE KOM Ook hier bereikte het gemeentebestuur het verzoek mede te werken aan de aan sluiting van de nog niet in het elektriciteits net opgenomen percelen gelegen in de her- verkavelingsgebieden. Voor Tholen zou dit een bijdrage betekenen van ongeveer 50.000,voor 48 percelen. De heer Drooger merkt op dat men er in vergelijking met Poortvliet hier nog goed afkomt. Er wordt echter op gewezen, dat er ook nog waterleiding zal komen. De heer v. d. Sande vraagt of aansluiting voor de bewoners verplicht wordt, waarop de voor zitter antwoordt dat die aansluiting niet ver plicht is, maar wel de betaling in de kosten. De heer v. d. Velde vraagt of er door deze flinke uitgaafpost geen belastingverho ging in het verschiet ligt. De voorzitter zegt dat dit nog uit de begroting wordt gevoteerd, maar wat de toekomst brengt weet ik ook niet. De heer Berrevoets meent dat het niet nagelaten kan worden hieraan mee te doen. „Tholen baadt ook in 't licht"! Alzo wordt besloten. Een wijziging rechtspositieregelingen ge meente personeel gaat onder de hamer door, evenals vaststelling van een voorlopige her zieningsverordening 1957. DE MUZIEKSCHOOL, z BALLET EN JOHNNY JORDAAN Punt 5 is het voorstel tot intrekking van de schoolgeldregeling en de gemeenschappe lijke regeling kostenverdeling Stichting Zeeuwse Muziekschool. De voorzitter Jicht Enkele dagen en uw Uw woning klaar Scherpenisse draagt bij in elektrificatiekosten Dat is ook het geval te Tholenwaar een nieuw politiebureau komt. Daar werd ook het badhuis geopend De Kantonrechter bestrafte verkeersovertreders Diefstal in Tholen nog niet opgehelderd Een lawine van vergaderingsverslagen en ouderavonden „BEIDT UW TIJD" toe, dat de nieuwe regeling niet nadelig zal zijn, nu het over meerdere gemeenten wordt uitgesmeerd. B. en w. adviseren dan ook met de nieuwe regeling akkoord te gaan. De heer Berrevoets vraagt of het college van b en w wat nogal eens conservatief is er toch mee akkoord kunnen gaan dat op die muzikschool ook wel eens ballet muziek wordt gegeven en of het college dat niet in strijd acht met de goede zeden. De voorzitter antwoordt, dat er wel on derwijs in balletmuziek zal worden gegeven en dat er daartegen als zodanig ook geen bezwaren zijn. Het wordt trouwens aan de ouders overgelaten of zij hun kinderen dat onderwijs willen laten geven, ja dan nee. De voorzitter kan trouwens niet aannemen, dat er in Tholen een ballet zal worden ge geven. De heer Kot zegt in dat geval te zullen tegenstemmen. Wethouder de Heer wijst er eveneens op, dat dit niet strookt met zijn voorstelling van die inrichting. De heer Kot vraagt of men dat niet kan weren, waarop de voorzitter ontkennend antwoord. Er gebeuren op deze school geen dingen die niet goed zijn. Er is toch ook subsidie gegeven voor het bezoeken van de R.K. landbouwschool te Roosendaal. De heer Bal vindt dat het conservatief is ballet te beschouwen als een aantasting van de goede zeden. De heer v. d. Sande voegt er aan toe, dat men bij mensen waarvan men het heus niet zou verwachten ook wel eens op het orgel hoort spelen van Johnny Jordaan. Wethouder Jansen denkt dat er langs organisatorische weg een mogelijkheid be staat invloed uit te oefenen. De voorzitter vindt deze kwestie nu wel voldoende is be sproken, waarna het voorstel wordt aan genomen met de stem van dé heer Kot tegen. EEN UUR LANGER. Geen bezwaar is er een zodanige wijzi ging te brengen in de winkelsluitingsver ordening, dat de winkels tussen 1 april en 30 september voor zover het de eerste vijf werkdagen betreft tot 's avonds 19.00 uur (7 uur) zijn geopend. Evenmin is er bezwaar tegen overname van de onderhoudsplicht van een gedeelte der Singel van het Waterschap „De Vrije Polders onder Tholen." KREDIET VOOR PAND HOGEWAL 13 B en w stellen voor een krediet van 1300,- beschikbaar te stellen voor ver betering van het pand Hogewal 13 en de huur dan te brengen op 4.40 per week. De heer v. d. Sande kan zich er mee ver enigen, doch vraagt en passant de straat wat op te laten knappen. De heer Berrevoets zegt te menen dat de woning bestemd was om te worden afge broken. Is het dan verantwoord nog 1300 te investeren. De voorzitter antwoordt dat dit punt door het dagelijks bestuur uit voerig is besproken, maar dat het pand eerst afgebroken kan worden als de huizen op de Hogewal gesloopt kunnen en de schuur die daar staat. Dan immers kan pas de straat worden doorgetrokken. Dit kan even wel nog jaren aanlopen. Dat weet men niet Gezien de woningnood acht het dagelijks bestuur het verantwoord omdat er dan toch weer iemand is geholpen. De heer Berrevoets vraagt of de woning voor een bepaalde tijd is gehuurd. Straks wil er misschien niemand meer in. De heer Berrevoets kan er voorts mee akkoord gaan wanneer de woningnood dit nodig maakt. De heer Bal kan niet inzien, dat deze ver betering nog een goede woning oplevert. De huurder is nu bereid om er in te gaan wonen, maar straks zal hij een ander huis vragen. Hij acht de woning voor een jong gezin niet geschikt, ook al is ze opgeknapt. De voorzitter zegt dat het bewijs geleverd is, dat er wel huurders voor zijn. De heer v. d. Velde is het in zoverre wel eens met de heer Bal, maar zegt dat de huur niet hoog is en in de tokomst zal dat toch ook een rol gaan spelen. Hij is er voor, gezien de woningnood dat dit pand wordt opge knapt. De heer v. d. Sande kan er zich eveneens mee verenigen. De huurder weet toch zelf wat hij huurt. Zelf is spreker ook klein behuisd, maar hij woont naar z'n zin en dat is voldoende. De heer Bal gelooft dan ook niet, dat de heer v. d. Sande met pand Hogewal zou willen ruilen. De voor zitter herinnert er nogmaals aan dat dit niet zou gebeuren, wanneer er geen woning nood bestond. Daarna wordt z.h.st. be sloten de f 1300,beschikbaar te stellen. PANEEL-RESTAURATIE Voorgesteld wordt het paneel „Het oor deel van Salomo" te restaureren. Het Rijk zal 50 in de kosten bijdragen. Het ge vraagde krediet van 2000,wordt door de Raad toegestaan. De Raad machtigt voorts het dagelijks bestuur een lening aan te gaan met de Boerenleenbank groot 50.000,af te lossen in 30 jaar voor financiering elektri- ficatiebijdrage in de herverkavelingsgebieden. BENOEMING ULO-LERAAR Aan de orde is vervolgens het voorstel om als onderwijzer aan de U.L.O. school te benoemen de heer H. Warger uit Amster dam. Het heeft veel moeite gekost iemand bereid te vinden naar Tholen te komen. Deze benoeming heeft de goedkeuring van de Inspecteur. De heer Drooger informeert welke godsdienst de te benoemen leraar is toegedaan. De voorzitter antwoordt dat hij van protestantse gezindte is.. De heer Bal zegt verheugd te zijn dat iemand is gevon den. Er zal toch zeker wel voor een woning gezorgd zijn. De voorzitter erkent dat dit de voorwaarden zijn voor een vaste benoe ming. Alle leden stemmen daarna genoemde leraar. De heer Bal spreekt daarna de hoop uit dat allen hun krachten zullen inspannen om deze school te handhaven, welke hoop de voorzitter van harte deelt. De heer Bal zegt dan, dat deze opmerking niet de burge meester geldt. De voorzitter wijst op het streven om per september weer 4 leekrach- ten te hebben. NIEUW POLITIEBUREAU In verband met het in gebruik nemen van een rijdende baar wordt de verordening be grafenisrechten gewijzigd. Ook ondergaat de verordening beheer badhuis een wijziging. Machtiging wordt gevraagd en verkregen om grond te verkopen aan de Hofstraat aan particulieren en aan het Rijk. Er zak daar een politiebureau komen met dienst woning en 4 particuliere woningen. De wo ningen worden dan gebouwd met medewer king van de Bouwkas der Ned. Gem. Men denkt begin van deze zomer nog te kunnen beginnen. De voorzitter stelt voor om het terrein daar wat gelijk te laten maken, zodat het tot die tijd nog als speelplaats kan dienen voor de jeugd. De heer v. d. Velde wijst er op, dat het door de slopers niet erg is opgeruimd. De heer Berrevoets zegt dat er dus geen winkelhuis komt te staan. Dit had er mooi kunnen staan voor de weduwe, wier winkel moet verdwijnen bij de rondweg. De voor zitter antwoordt dat dit toch de aandacht wel heeft. Er is een nog mooiere plaats voor. Daarna deelt de voorzitter mede, dat a.s. woensdag de opening zal plaats vinden van het badhuis en verzoekt de raadsleden daarbij aanwezig te willen zijn. RONDVRAAG De heer v. d. Sande wijst er op, dat op de oude Singel iets niet in orde is met de afwatering in de sloot. De weg stond vorige week blank. Weth. de Heer beaamt dat. Er zal aandacht aan besteed worden. De heer Bal informeert of de goedkeuring er al is voor industrieterrein aanleg. De voorzitter zegt dat door investeringsbeper king roet in .het eten is gestrooid. Verdere onderhandelingen zijn gaande. De heer Drooger herinnert er aan, hoe in de Eendrachtbode een artikel stond over het stadhuis, waaruit bleek dat de gemeente in het bezit is geweest van een oud schil derij (1495), voorstellende het „laatste oor deel". Het gemeentebestuur heeft dit in het begin der 19e eeuw verkocht aan het Rijks museum. Kunnen er geen pogingen gedaan worden dat in bruikleen te krijgen voor het gerestaureerde stadhuis? De voorzitter wil daartoe graag pogingen aanwenden en dankt voor de tip. CONSERVATIEF OF PRINCIPIEEL Wethouder Jansen wil nog even terug komen op wat de heer Berrevoets heeft gezegd bij bespreking regeling muziekschool voor wat het conservatief zijn van b en w betreft. Hij ziet de opmerking van de heer Berre voets als een venijnigheidje aan het adres van b en w. Hij kan daar geen bewonde ring voor hebben. De heer Berrevoets in- terumpeert dat hij slechts het oordeel van b en w wenste te weten ten aanzien van het geven van balletmuziek. Daar was het mij om te doen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1