WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Een practische rijksregeling woningbouw zeer gewenst WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De handelsbekwaamheid van de getrouwde vrouw RAADSVERSLAG POORTVLIET Nog belangrijke objecten in het verschiet Ook een jeugdspeelterrein gewenst Verhuur van tuingrond De redactie legt U. deze week voort De hoofdfiguur in ons nieuw vervolgverhaal Voorlichting van „Veilig Verkeer" 13e jaargang no. 9 18 januari 1957 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Zoals men wellicht reeds weet, is vorig jaar juni door de beide kamers een wet aangenomen, aangaande de handelings bekwaamheid van de getrouwde vrouw. Deze wet is in werking getreden op 1 januari jongstleden. De wet is in zoverre belangrijk, dat zij een grote stap verder is, in de richting van de gelijke berechtiging van man en vrouw. In dit artikel zullen enkele verschillen tussen de oude en nieuwe rechtsopvattingen worden aangestipt. HET ONTSTAAN VAN RECHT Het Burgerlijk Wetboek, zoals het is voortgekomen uit het wetboek van Napo leon, moet men zien als een schriftelijke vastlegging van gewoontes, als een codifi catie van ongeschreven recht. Eerst door deze vastlegging kregen gewoontes kracht van recht. Een onzer wetten zegt, dat de wet de enige bron van recht is. Gewoonte geeft dan ook geen rechten, dan alleen, wanneer de wet ernaar verwijst. Door wet ten kan dè staat de gewoontes van het volk wijzigen; het omgekeerde komt ook voor. Er ontwikkeld zich in de maatschappij na melijk steeds recht naast het geschreven recht. Vooral het recht tussen personen (Burgerlijk Recht) wordt niet door de staat gemaakt, maar het ontstaat uit het volk en groeit met het volk mee. Recht en wet zijn dan ook veelal niet indentiek. Het is als het ware zó, dat de wetgevers voortdurend het oor te luisteren moeten leggen en bij het volk te rade moeten gaan, met de vraag wordt het nog geen tijd de veranderde op vattingen in de wet vast te leggen, opdat zij kracht van recht krijgen De plaats van de vrouw in de samen leving is een goed voorbeeld van zo n ver schil, van een grote achterstand tussen wet geving en rechtsopvattingen. Immers volgens het huidige Burgerlijk Wetboek had de ge huwde vrouw even weinig bevoegdheden als minderjarigen en onder curatele gestelden. Willekeurig hoe wij denken over de eman cipatie van de vrouw, een feit is, dat dit niet meer in overeenstemming is met de praktische opvattingen aangaande de plaats van de vrouw in de maatschappij. Als staatsonderdaan is de vrouw immers allang mondig geworden, en heeft zij hoe langer hoe meer zeggenschap gekregen. In 1921 werd aan de vrouwelijke bevolking van Nederland actief en passief kiesrecht verleend. In de tweede kamer worden mo menteel 13 van de 150 zetels door vrouwen bezet. Vorig jaar nam voor het eerst een vrouw deel aan de regering van ons land n.l. mej. Klompé, als minister van Sociale Zaken. Waar we dus zien, dat op het terrein van het openbare leven de vrouw volwaar dig wordt geacht, en in de gemeenteraad of het parlement zeggenschap heeft bij de be langrijkste zaken, en over de besteding van millioenen het hare zegt, daar doet het merkwaardig aan, dat de vrouw in het gezin nota bene aan de man toestemming moet vragen om een girorekening te openen, en dat zij door de enkele daad des huwelijks, de zeggenschap over de door haar inge brachte goederen verliest. Het werd dus zaak, de waardering van de vrouw in het gezin meer in overeenstem ming te maken met haar plaats in het open bare leven, en met de praktische opvattingen dienaangaande. Dit nu is het doel van de wet „regelende de opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de gehuwde MARKANTE VERSCHILLEN Door deze wet veranderen ongeveer 70 artikelen van het Burgerlijk Wetboek en worden grote delen van de faillissementswet gewijzigd. Onder de oude wet was het zó, dat de vrouw de man moest volgen, waarheen hij ging. De man alleen bepaalde de woon plaats. Onder de nieuwe wet wordt de plaats samenwoning in onderling overleg vastge steld en bij gebreke van overeenstemming door de man. Wanneer de man onder cura tele staat, zich niet aangaande de woon plaats kan of wil bepalen, of wanneer door de arbeid van de vrouw hoofdzakelijk in de behoeften van het gezin wordt voorzien, dan bepaald de vrouw de plaats van samen woning. Een belangrijk artikel in het oude B.W. is vervallen, en komt niet terug n.l. dat de vrouw aan de man gehoorzaamheid is ver schuldigd. Nu luidt het artikel: De echtge noten zijn elkaar trouwheid, hulp en bijstand verschuldigd. Zij zijn verplicht elkander het nodige te verschaffen. De man blijft echter het „hoofd der echtvereniging." De wet gever huldigt hier het standpunt, dat de gehoorzaamheid van de man aan de vrouw behoort tot de zedewet, en niet in het keurs lijf van een wetsartikel is te vangen. Man en vrouw zijn elkaar gehoorzaamheid ver schuldigd. Ook het huwelijksgoederenrecht onderging drastische wijzigingen. In 1936 was ons B. W. reeds zodanig veranderd, dat de man geen goederen voor de huishouding op af betaling kon kopen zonder toestemming van zijn vrouw. Ook onder de nieuwe wet kan, indien echtgenoten een gemeenschappelijke huishouding hebben, de ene echtgenoot slechts met medewerking van de echtgenoot zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken, op afbetaling kopen. Beiden echtgenoten zijn echter voor het ge heel aansprakelijk. Vroeger was het zo, dat de man de goe deren, die aan de vrouw persoonlijk toebe hoorden, bestuurde, tenzij het tegendeel bedongen was. Hij mocht echter haar on roerende goederen niet zonder haar mede werking verkopen of met hypotheek belasten. Omgekeerd kon de vrouw, ook al was zij buiten gemeenschap van goederen gehuwd, zonder de bijstand van de man geen on roerend goed kopen of verkopen. De nieuwe wet zegt, dat iedere echtgenoot zelf de goederen bestuurt, die hem of haar per soonlijk toebehoren of die van zijn of haar zijde in de gemeenschap zijn gevallen of die tot zijn of haar bedrijf of beroep behoren. De ene echtgenoot heeft echter de toestem ming nodig van de ander voor het verkopen of belasten van de woning of inboedel, voor het geven van grotere giften en wanneer een der echtgenoten zich borg wil stellen. De regeling van huwelijksvoorwaarden is eveneens soepeler geworden. Onder de oude wet kwam het nog wel eens voor, dat staande het huwelijk, voorwaarden gewenst waren. Wettelijk was dit niet mogelijk. Men moest eerst een echtscheiding aangaan om daarna op huwelijkse voorwaarden te hertrouwen. Men begrijpt, dat dit voor de betrokkenen een lijdensweg was. Onder de nieuwe wet kunnen huwelijkse voorwaarden zowel door aanstaande echtgenoten vóór het sluiten van het huwelijk, als door echtge noten tijdens het huwelijk (na tenminste drie jaar) worden gemaakt. Zij moeten op straffe van nietigheid bij notariële akte worden op gemaakt. Deze regeling kan van groot be lang zijn voor echtgenoten (man of vrouw), die eerst later zaken zijn gaan doen. Wan neer men zaken doet loopt men nu eenmaal risico's, en bij een eventueel faillisement wordt het gehele vermogen van man en vrouw ingezet. Het alsnog opmaken van huwelijkse voorwaarden kan dit voorkomen. Ook een ander gevaar dreigt wanneer geen huwelijkse voorwaarden gesteld zijn, en er wordt tot ontbinding der gemeenschap overgegaan. De gemene boedel wordt dan bij de helft verdeeld tussen man en vrouw of hun erfgenamen, zonder aanzien der zijde waarvan die goederen zijn voortgekomen. Iets nieuws in de wet is nog, dat op vor dering van een der echtgenoten de huwelijks goederen gemeenschap kan worden opge heven, wanneer de andere echtgenoot op lichtvaardige wijze schulden maakt. Is de gemeenschap eenmaal ontbonden, dan kun nen de echtgenoten daarna alleen op huwe lijkse voorwaarden wederom een gemeen schap overeenkomen. H. v. d. Kooij. Zaterdag 19 januari a.s. hoopt H.K.H. Prinses Margriet haar 14de verjaardag te vieren. Ongemerkt denken we op haar verjaardag terug aan die sombere dagen in januari 1943, toen ons land bezet was en onze toekomst er donker uitzag. Toen bereikte ons het verheugend bericht, dat er in Canada, ver van het vaderland een Prinses van Oranje was geboren. Haar geboorte was voor ons een licht in de duisternis. Het gaf ons nieuwe moed en hoop op de toekomst. Zij werd het peetkind van de mannen van de koopvaardij, die in die dagen de grootste gevaren trotseerden en dit is een symbool op zich. Natuurlijk is voor geheel het nederlandse volk de 19de januari een feestdag en wij leven allen mee met ons koninklijk gezin, waar deze verjaardag gevierd zal worden. Wij hopen allen, dat H.K.H. Prinses Margriet nog vele jaren in voorspoed en gezondheid temidden van haar volk mag zijn be schoren. Jaren waarin zij naast haar werkzaamheden voldoende gelegenheid mag krijgen voor ontspanning en het beoefenen van haar geliefkoosde wintersport. De eerste openbare raadsvergadering te Poortvliet werd woensdag 16 januari jl. des avonds om 8 uur gehouden, waarbij de heer P. J. Vroegop door ziekte verhinderd was. De voorzitter opende met ambtsgebed om vervolgens een resumé te geven van de voornaamste plaatselijke gebeurtenissen in het afgelopen jaar en enkele plannen te noemen voor de toekomst. Vooraf wenste hij de leden persoonlijk, hun gezin het allerbeste toe voor 1957 om er vervolgens op te wijzen, dat men na de verschrikkelijke wereldbrand niet weer zo dicht bij een nieu we oorlog is geweest dan juist in het afge lopen jaar. Hongarije en de Suezkwestie waren gevaarlijke internationale spanningen. Nog dagelijks zijn we begaan met het lot van het dappere Hongarije en beducht voor het communistisch gevaar. God geve ons in de toekomst vrede en welvaart en behoede ons voor oorlogen en rampen. BELANGRIJKE WERKEN UITGEVOERD De voorzitter gaf daarna verslag van het bevolkingsverloop in 1956, wees er op, dat de gemeenteraad 11 maal bijeen kwam en dat een leerzame excursie naar de buurt- gemeenten was gemaakt. Mutaties bij het onderwijs waren het vertrek van onder wijzer van Male naar Heinkenszand en de tijdelijke en daarna vaste benoeming van onderwijzer van Dijke. Bij de kleuterschool nam de Hoofdleidster, mevr. Vijfwinkel-Jansen ontslag, waarna in haar plaats mej. Sanderse werd benoemd. Bij de politie vertrok wachtmeester Boo- gaart, voor wie wachtmeester de Lange in de plaats komt. Gemeentebode Deurloo vierde zijn 25 jarig ambtsjubileum, terwijl in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders 3 personen zijn ingeschakeld, nl. één te Bergen op Zoom en 2 bij de gemeen telijke werken. Belangrijk was dat de rondweg gereed kwam, niet alleen om verkeerstechnische redenen, maar ook omdat de gemeente er uitzonderlijk door werd verbeterd. Goede verbindingswegen kwamen tot stand tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. Met de aanleg van nieuwe straatgedeelten werd ge leidelijk doorgegaan, alsmede met de aanleg van trottoirs. De straatverlichting werd aanzienlijk ver beterd en uitgebreid. Door aanvaarding van het herziene uitbreidingsplan en aankoop bouwgronden wordt de verdere ontwikkeling van het dorp mogelijk gemaakt. SOEPELER VOORSCHRIFTEN De voorzitter vervolgde zijn nieuwjaars rede met„De bouw van nieuwe woningen was in het afgelopen jaar teleurstellend. De strenge handhaving van de prijsnormen geeft een funeste invloed op de bouw. Wan neer de rijksvoorschriften voor het platteland in dit opzicht niet soepeler worden, ziet het er in onze gemeente met de bouw van nieu we woningen slecht uit. Een praktische rijksregeling in dit opzicht is zeer gewenst. Wat hebben we er aan bouwvolume te kun- nen verkrijgen, wanneer de inschrijfbedragen toch ondanks alle daartoe van gemeentewege ondernomen pogingen boven de rijksnormen blijven liggen. Onvermoeid zal het gemeentebestuur toch pogingen in het werk blijven stellen om door de bouw van huizen in de behoefte daartoe te voorzien. GEEN PARTICULIER INITIATIEF Jammer en te betreuren is dat van parti culiere zijde zelfs geen animo getoond wordt, ondanks de daartoe thans bestande goede en praktisch uitvoerbare financiële regelingen. Een oproep aan de bevolking en een daartoe georganiseerde voorlichtingsavond op het gemeentehuis gaf niemand te zien. In andere gemeenten bestaat die animo dikwijls wel met zeer goede resultaten. Het is voorwaar niet zo dat alle nieuwbouw die men elders ziet „gemeentebouw" is. Integendeel, dik wijls is hier veel particuliere bouw tussen. De eerste verjaardag in het Oranjehuis De man is maar een klein baasje meer en wat de vrouw zegt gebeurde toch al. Poortvliet vraagt een praktische rijks-woningbouwregeling De verkeersprijsvraag nog eens in het middelpunt. De eerste uitvoeringen (Het is niet nodig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om te volharden - Willem van Oranje) Met de bouw van het gemeentehuis annex verenigingslokaal is een aanvang gemaakt. Laat ons hopen, dat het gerestaureerde ge bouw spoedig in gebruik kan worden ge nomen. NIEUWE SCHOOL Bij K. B. is bepaald dat een nieuwe bij zondere school dient te worden gebouwd. Aan de o.l. school zullen (ongeacht de vraag of ook hier nieuwbouw dient te geschieden) belangrijke verbeteringen dienen te worden aangebracht. Het vernieuwen van plafonds en zo mogelijk vloeren zal op korte termijn aangepakt dienen te worden. Hier kan in bepaalde gevallen zelfs niet meer gewacht worden op de vraag of het nieuwbouw of restauratie zal moeten zijn. Door de ingebruikname van het Groene kruisgebouw werd een belangrijke verbete ring aangebracht in de gezondheidszorg van de gemeente. HERVERKAVELING Het werk in herverkavelingsverband gaat gestadig voort. Het is te wensen dat spoedig een begin wordt gemaakt met de werk zaamheden achter het dorp, waarbij dan het gedeelte straten aldaar belangrijk kan worden verbeterd en de watergang achter Paasdijk zou kunnen worden gedempt. Bij de herver kaveling zal worden getracht gronden te verkrijgen voor de aanleg van een speelter rein voor de jeugd. Hieraan bestaat zeer zeker in onze gemeente grote behoefte. NOG BELANGRIJKE OBJECTEN Grote en belangrijke objecten staan nog op het programma, waarmee grote sommen zijn gemoeid. De riolering- en zuiverings installatie alleen al kost tonnen gelds. Zonder rijkssteun zal dit voor onze ge meente niet uitvoerbaar zijn. In de volgende vergadering zal ter sprake worden gebracht de electrificatie van de ge meente. Een voorwaar belangrijk, maar daarom niet minder duur project. De recht streekse kosten daaraan verbonden bedron- gen rond de 120.000, Het is te hopen dat de inbewerking zijnde nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeente de laatste goedgunstig gezind is om dat alles te kunnen financieren. Met de huidige middelen zal dit practisch niet mogelijk zijn. Voorzitter Van Doorn besloot zijn nieuw jaarsrede met de bede dat het alle leden en de gemeente in 1957 goed zou mogen gaan. Wethouder v. d. Slikke beantwoordde deze rede met de voorzitter namens de raad wederkerig de beste wensen toe te voegen. De heer van Houdt meende dat een sombere tijd voor de deur staat omdat door zonde van land en volk het oordeel wordt binnen gehaald. Hij hoopte dat allen voor ramp en leed gespaard zouden blijven. Een wijziging van de bouwverordening in verband met schuilplaatsenbouw betekende slechts een technische aangelegenheid. VERHUUR TUINGROND De gemeente beschikt nog over cirka 300 roeden tuingrond, dat kan worden uitgege ven, waarbij het dagelijks bestuur van het principe uitgaat, dat door de Herverkave ling of door gemeentelijke bemoeiingen ge dupeerde inwoners voorrang dienen te krij gen Het bedoelde terrein is daartoe verka veld en bestaat uit 13 perceeltjes. Een ge deelte van degenen, die tuingrond verloren hebben, werden reeds door de Herverkave ling gecompenseerd en het gemeentebestuur vindt dan ook, dat nog niet weer eens extra grond van de gemeente moet worden ge geven. Wanneer men ongeveer het volle pond terugkreeg is dat voldoende. Na uitvoerige bespreking en toelichting wordt het voorstel van b. en w. om tot uit gifte van die tuingrond over te gaan aange nomen. Er schijnen nog een paar perceeltjes over te zijn. In dit verband vraagt de heer Bijl of de gemeente de tuingrond bij Stoofhof niet van de Herverkaveling kan kopen. Dat zou naar zijn mening billijk zijn, waar de gemeente grond moest afstaan voor een nieuwe weg. De voorzitter wijst er op, dat compensatie aan strenge voorschriften gebonden is in verband met de te weinig ingeleverde grond. De heer Bijl is niettemin van mening, dat en landarbeider die grond inlevert in zo'n geval ook gecompenseerd wordt. De voorzitter is er niet zeker van dat dit altijd het geval zal zijn, want men moet in elk geval 10% van het totaal bezit zijn kwijtgeraakt. Overigens wil hij deze kwestie graag met de bevoegde instantie opnemen. Bij de ingekomen stukken is er een dank- Deze foto toont U Douglas Bader, de piloot zonder benen, waarvan in dit nummer de eerste aflevering wordt afgedrukt als begin van zijn levensgeschiedenis, verteld door Paul Brickhill. De levensgeschiedenis van een man, die het zonder benen bij de R.A.F. wist te brengen tot Wing commander (lei der van een squadron jagers) en bovendien werd onderscheiden met het D.F.C. en D.S.O., zijnde de hoogste onderscheidingen, die een engelse vlieger kan bezitten. Bovenstaande foto werd laatst van Douglas Bader genomen, toen hij één van zijn vele bezoeken aan oorlogsinvaliden bracht, dit maal was dat het geval in Zwitserland. Met deze man zullen vele honderden van onze lezers via het verhaal van Brickhill nader kennis kunnen maken. betuiging van de schietvereniging ter plaatse voor de gemeentelijke subsidie. Een aanvraag om subsidie door de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de Prov. Zeeland ad 0,03 per inwoner wordt voor nader onderzoek aangehouden. Volgens de rijksrichtlijnen wordt aan de gemeenteambtenaren compensatie gegeven voor de door het personeel verschuldigde premie A.O.W. Bij de rondvraag komt er zo tussendoor weer even de watergang bij het Slikkot ter sprake. Het is bekend dat alles wordt ge daan om hiervan spoedig verlost te zijn. De voorzitter vindt dat men overigens in de gemeente dient te beseffen dat er nieuwe waterlopen ter verbetering zijn gegraven en niet om die weer opnieuw te verontreinigen. Hij zal de politie vragen daarop nauwlettend toe te zien en bij overtreding proces-verbaal op te maken. De heer Bijl vindt het vastgestelde uur, bepaald door de kleuterschoolleidster, voor het houden van een vergadering, waarop een oudercommissie moet worden gekozen niet bijzonder geschikt, dat is nl. kwart voor vier. De voorzitter wijst er op, dat dit tot haar compensatie behoort. Overigens wordt de nieuwe leidster veel lof toegezwaaid. De heer Bijl wijst er nog op, dat de Achterweg slecht is. De voorzitter is daar ook van overtuigd, maar dit moet toch eerst nog eens bekeken worden. Daarna sluiting. Deze lijn geeft aan, hoe het snelverkeer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren bevordert een vlot verkeer en voorkomt opstoppingen. Een achteropkomer moet in dit geval rechts passeren. Het is voor de automobilist, die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak zijn voornemen tijdig kenbaar te maken en zich tijdig te verge wissen van het achteropkomend verkeer. De achteropkomer moet er zeker van zijn, dat Ihij aan de rechterkant veilig kan passeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1957 | | pagina 1