WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLOND GEEN PLAATS. Een monument in St. Maartensdijk. <€RStlie WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT lliHa Joost van den Vondel RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND. HET OUDEJAARSNUMMER 13e Jaargang no. 5 21 december 1956 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Omdat voor hen geen plaats was in de herberg" Zo luiden de aangrijpende be woordingen van de kerstgeschiede nis die ons verhaalt hoe Maria's kind werd geboren in een stal en neergelegd in een voederkrib omdat voor haar, haar man en haar kind geen plaats was in de karavanserai, de grote herberg in het dorp. Er was plaatsgebrek in Bethlehem en geen wonder Door een gril van de keizer moesten allen, die uit dit dorp stamden, er weer heen om te worden ingeschreven. De mensen met geld hadden natuurlijk van te voren hun logies al besproken. Re ken maar dat de pensionprijzen in Bethlehem met sprongen omhoog gingen. En zo was er dan voor die kleine middenstander uit Nazareth, die geen relaties had en geen geld voor fooien en steekpenningen, geen plaats. Ze vonden tenslotte een rus tig plekje, om het maar eens modern uit te drukken, in de garage naast het hotel. Daar waren ze nog erg blij mee. En daar behoeven we die Bethle- hemmers niet boos op aan te zien. De stad was eivol. En kinderen wer den alle dagen geboren. In het Oos ten maakte en maakt men daarover zoveel drukte niet. En dat dit kind een heel bijzonder kind zou zijn, dat kon immers niemand zien en weten De herders zouden het ook niet ge weten hebben, als de engelenbood- schap het hun niet verkondigd had Neen, het was echt niets bijzon ders. De meeste mensen hadden het te druk om er op te letten. En toch geschiedde die nacht in Bethlehem het wonder... de Christus kwam ter wereld Wij zouden precies zo gehandeld hebben als die mensen in Bethlehem. Wij zouden het ook veel te druk gehad hebben met onszelf te hand haven op ons eigen vierkante meter- tje. Alleen, wij hebben niet het excuus, dat de bevolking van Bethlehem kon aanvoeren. Die had aleen maar geen plaats, geen tijd en geen aandacht voor een zekere Jozef uit Nazareth, zijn vrouw en zijn baby. Wij weten meer en beter. Wij herdenken ook dit jaar weer het wonder. Maar hebben we het ook niet te druk om er op te letten, heb ben we wel tijd om naar de kribbe te gaan en daar aandachtig en eerbie dig te staren naar het Kind, waarop de wereld wachtte Wij zijn zo druk met het beleggen van onze plaatsen, opdat niemand er voortijdig op zal gaan zitten. Wij hebben het zo druk met 't streven naar een nog betere plaats, een ge zelliger huis, nog meer welvaart, nog meer invloed. Ja we kunnen het zelfs zo druk hebben met onze menslie vendheid, ons zo druk maken om anderen een goed kerstfeest te be reiden, dat we geen engelenzang horen en geen kribbe zien. Zo goed als het drietal uit Naza reth voor de mensen in Bethlehem niet meer was dan 'n groepje vreem delingen dat er op aan had laten komen en nu natuurlijk achter het net viste, zo lopen wij ook de kans het kerstfeest en het kerstgebeuren te zien als een jaarlijkse weerkerend evenement. De vaders werken over om met het kerstfeest wat extra-geld te hebben, de moeders zijn in actie om het gezellig te maken, de dames en heren van de comité's vergaderen en sjouwen, de winkeliers en de za kenmensen storten bijna in van drukte, de post weet zich geen raad. het verkeer is overbelast. Net als ten tijde van de beschrijving in Beth lehem. En dan is het eindelijk kerstfeest en we hebben het veel te druk gehad en nóg te druk. En we hebben het Kind al zo vaak gezien op plaat jes in de krant, in etalages en onder de kerstboom, dat we er op uitge keken zijn. We zijn het kerstfeest beu, nog vóór het begonnen is. Ook bij ons geen plaats. Of misschien vinden we toch een ogenblik de stilte waarin wij het durven en kunnen zeggen Zie heel mijn hart staat voor U open, het wil O Heer, Uw tempel zijn! Middeleeuws, machtig, militant, monumentaal staat daar in het midden van de Smalstad het imposante bouwwerk, dat de gemeente een groter aanzien geeft, dat het stempel drukt op z'n omgeving, dat schoner dan ooit uit de restauratie herrijst. DE WESTTOREN EN HERVORMDE KERK. De eerste reeds geheel afgewerkt na de grondige restauratiebeurt die het kreeg. En de Kerk zelf nog in de steigers, niet om een gedaante verwisseling te ondergaan, maar om als herboren dezelfde majesteit ten toon te spreiden en voor het nage slacht bewaard te blijven. Dankbaar kan de Smalstad die instanties zijn en wel in het bijzonder Monumen tenzorg, welke het behoud van dit schone bouwwerk mogelijk maken. De Kerk, een bakstenen gebouw, bestaande uit een schip van de eerste helft der 15e eeuw, met een koor uit die tijd, een sacristie uit de twee de helft van de 15e eeuw heeft aan de noordkant een bijkoor, welke da teert uit 1546 en de half ingebouwde westtoren, gebouwd in het tweede kwartaal van de 16e eeuw. Het schip bestaat uit 6 traveeën, van de zijbeuken gescheiden door spitsbogen op hoge kolommen met enkel bladkapiteel en achtkant base ment. In het schip een houten ton gewelf en halve tongewelven met gesneden koppen onder de gepro fileerde ribben in de zijbeuken. De steunberen zijn opgetrokken met bergstenen hoekblokken. Het koor heeft 5/10 sluiting, de spanten in het zicht, oorspronkelijk met kolonnetten op draagsteentjes en met bladrand. Er is een recht-gesloten sacristie waarachter een regenbak. De zuidmeer is opnieuw bekleed. De steunberen aan het koor zijn zonder bergstenen hoekblokken. In het koor zijn geen hoge vensters. Het noordelijk bijkoor is hoog op getrokken met een puntgevel aan de oostgevel en door een hoge spits boog met het middenkoor verbon den. De bakstenen gevel aan de west kant heeft drie smalle teruggemet- selde velden. Dit koor heeft ook de spanten in het zich met nog een kolonnet met draag steentjes met bladornament. In de oostwand is een poortje uit 1646 en aan de noordzijde van het schip een portaal met kruis gewelf uit het begin van de 16e eeuw. Het schip is als preekstoel afge sloten. De bezitting van de kerk zijn. een preekstoel met trap uit 1701 door A. I. D. H. met koperen doopbek kenhouders uit de 18e eeuw. Twee banken uit de 17e eeuw, een bank onder het orgel uit de 18e eeuw. Een graftombe van Floris van Borssele uit 1422 en Oda van Ber gen (1420) met deksteen met op schrift. Langs de rand hiervan een fragment van een ridderbeeld en in de achterwand van de nis fijne go- thische nisjes met driepasvulling en ornament. Er is ook een grafmonument van C. Liens (1636) en H. Walen (1627) van gekleurd marmer, archi traaf met gebroken fronton, gedra gen door kolommen. Memorie tafels van J. Liens en zijn vrouw Ph. Wer- kendet (1594 en 1610) en van E. Liens, gehuwd met J. Smeulders (1643). Er zijn gothische zerken met emblemen der evangelisten op de hoeken (1484) en verder nog go thische zerken uit 1500, 1517, 1522 en 1568, zerken ook met wapens uit 1607, 1623, 1637, 1639, 1670, 1690, en 1707.Er zijn twee tekstborden uit de 17e eeuw, psalmborden geschil derd door C. Blom uit 1791 en 1792. De drie kerkkronen zijn omstreeks 1900 verkocht naar Zuid-Beveland. De toren heeft twee geledingen met hoge spitsbogen en met berg stenen bekleed muurveld in de eer ste en galmgaten in de tweede ge leding. Op de hoeken zijn de steun beren met zandstenen hoekblokken bezet. Op de toren staat een acht- O wat zon is komen dalen In den Maagdelijken schoot Ziet, hoe schijnt ze met heur stralen Alle glanzen doof en dood. Ai, hoe schijnt dit hemelsch kind, Aller zielen licht en hoeder, Zon en maan en starren blind, Uit den schoot der zuivre moeder Englen, daalt van 't Paradijs Zingt den hemel eer en prijs, En met vree de harten kroont, Daar een goede wil in woont. Ziet, hoe staroogt daar een Oude Achter deze maagd, op 't pand, Dat de Hemel hem betrouwde Dat de kroon van ootmoed spant. Salomon, vol majesteit, Rijk van diamante stralen, Mag het in zijn heerlijkheid Bij Gods nedrigheid niet halen. Englen, daalt van 't Paradijs Zingt den hemel eer en prijs, En met vree de harten kroont, Daar een goede wil in woont. Komt, Gij, koningen en heeren, U hier spieglen in dit licht Jezus zal U ootmoed leeren, Die zijn hof in stallen sticht. Ziet de Moeder, ziet den Zoon Kust de windsels, kust de doeken. Buigt uw hoofden, buigt uw kroon, Zwijgt, vernuftigen en kloeken. Englen, daalt van 't Paradijs Zingt den hemel eer en prijs, En met vree de harten kroont, Daar een goede wil in woont. (Overgenomen uit „Feesten der Kerk" door Chr. Leeflang; Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam)' kantige spits uit de 17e eeuw met open koepen en hierboven een klei ner achtkantig koepeltje. Van bin nen een achtkantige trap. In deze toren was een klokkenspel van 13 klokken welke in 1613 door Pieter van den Gheyn waren gegoten te Bergen op Zoom en een klok in 1760 gegoten door Otto Bakker te Rot terdam. Tijdens de bezettingstijd werden deze klokken weggehaald, maar ge lukkig kwamen ze ook weer terug uit een op het IJselm eer gezonken schip. Er is nu een prachtig elektrisch carillon en elektrische luidklok. De restauratie gaat verder en het monumentaal gebouw, dat op de foto voor een deel is te zien door een vanaf de Markt genomen kiek, blijft in de Smalstad domineren en geeft ook 's avonds met zijn ver lichte wijzerplaat een waardig ca chet aan een van onze grootste eilandgemeenten. Afgewezen werd het verzoek om cafésluitingsuur te verlengen Wegenruil met het Waterschap gaat nog niet door Over bestemming tramput geen overeenstemming Critiek op toezicht Verordening badhuisrechten De begroting 1957 Op 13 december jl. kwam om 7 uur nm de gemeenteraad te St. Filipsland in open bare vergadering bijeen onder leiding van de heer L. J. de Jonge, die na opening meedeelde, dat raadslid F. A. Vaders door familieomstandigheden verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De notulen van 30 aug. 10 en 21 septem ber worden onverandert vastgesteld. Meegedeeld wordt door de voorzitter, dat aan de behoeftigen en ouden van dagen de kolentoeslag voor dit seizoen is verstrekt en wel 45.en aan inwonenden 25. De tramput is schoongemaakt, zodat de jeugd er gebruik van kan maken. Hiervoor dankt de heer Verwijs namens de jeugd. Van de heren F. A. Vaders, A. J. Clarisse, D. Tichem en M. Reijngoudt kwam bericht binnen, dat ze hun herbenoeming aan vaarden als lid van de advies-woonruimte commissie. Zonder een opmerking was bij controle der diverse kassen alles in orde bevonden. Een aantal goedgekeurde raadsbesluiten worden nu hamerstukken. Voor controle kaartverkoop voor het bad huis wordt aangesteld de heer J. C. de Rooij en bij verhindering van deze de heer M. Geense en Beneder, alle 3 ambtenaren ter secretarie. GEEN VERLENGING VAN SLUITINGSUUR In verband met een beschikbare vergader zaal verzoekt de heer W. Rijstenbil van „De Druiventros" het sluitingsuur op 11 inplaats van op 10 uur te stellen. Namens de meerderheid van b. en w. stelt de voor zitter voor om dit verzoek in te willigen, gezien het feit dat daar praktisch alle ver gaderingen worden gehouden en wekelijks enige malen vergunning gevraagd moet wor den voor verlenging. Wethouder Mol is het hiermee eens, maar is er tegen, omdat er voor dhr. Rijstenbil geen onderscheidt ge maakt kan worden. Indien dit verzoek wordt ingewilligd, dan omvat dat alle cafe's, waar om men het zijn inziens niet in de hand moet werken. De heer Stormezand zegt er even als wethouder Mol principiële bezwaren tegen te hebben om alle openbare gelegenheden tot 11 uur open te stellen, waarom hij dan ook vraagt of het niet mogelijk is voor deze vergaderzaal een uitzondering te ma ken. Dit lijkt ook de heren Verwijs, Bolier en Quist wel. De heer Quist meent dat het voor de Polder niet eens op prijs gesteld zou worden tot 11 uur open te kunnen zijn. Wethouder van Nieuwenhuijze pleit er voor om het verzoek in te willigen. Dit is nu eenmaal de zaak, waar alle vergaderingen worden gehouden. In vele andere gemeenten is het ook om 11 uur sluiting. Bovendien zou het door velen op prijs worden gesteld. Weth. Mol gelooft dat ook wel, maar nog veel meer zullen er tegen zijn, vooral de ouders. De voorzitter wijst er op, dat men voor de vergaderzaal geen uitzondering kan maken. Wel kan hij bij verwerping van dit ver zoek een ruimer gebruik maken van zijn bevoegdheid. Na stemming blijkt alleen wethouder van Nieuwenhuijze er voor te zijn, dat genoemd verzoek wordt ingewil ligd. Door de andere leden wordt het ver worpen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de heer A. Kosten zijn benoeming als derde gemeentewerkman heeft aangenomen. LIEVER EEN PARFUM-FABRIEK De bewoners van de Commando- en Beatrixstraat hebben een adres gericht aan de Raad, waarbij wordt verzocht het stichten van een uienverwerkende fabriek aan de Sluis niet toe te laten in verband met de onaangename reuk, die een derge lijke inmakerij zal verspreiden. Dit adres nog te behandelen heeft echter geen zin meer, daar de firma 't Hart en Co daar ter plaatse niet kan bouwen, omdat er te weinig water in de buurt is. De voorzitter vindt dit erg jammer, omdat het aan vele handen werk gebracht zou hebben. Burge meester en wethouders en daarvan in het bijzonder wethouder Mol hebben er veel voor gedaan de industrie in deze gemeente gevestigd te krijgen. Maar nu gaat genoemde firma elders bouwen. Wethouder Mol vindt dit verzoek overigens wel leerzaam. De raad besluit vervolgens op voorstel van het dagelijks bestuur de salarisverhoging voor ambtenaren niet te laten ingaan per 1 september jl., maar per 1 juli daaraan- voorafgaande. De verhoging voor burge meester, secretaris en ontvanger blijft wel op 1 september. Een rekening-courantovereenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten wordt gesloten tot een bedrag van 50.000.nadat .door de gemeente 100.000.was aangevraagd. De uitkering per leerling voor de Chr. Lag. scholen wordt vastgesteld op 37.50 per leerlingen. Tevens valt het besluit om de chr. school in de gemeentekom wederom in bruikleen af te staan. Een verzoek van dhr. J. Quist om ver goeding reiskosten voor een kind dat elders een school bezoekt wordt na onderzoek ingewilligd. Door de gemeente wordt garantie ver leend aan de Bouwkas N.N.G. ten behoeve van een drietal inwoners, die via zulk een crediet een huis bouwen. In verband met schuilplaatsenbouw wordt de bouwverordening op verzoek van het Provinciaal bestuur enigszins gewijzigd. De heer Stormezand had hierbij vooraf gevraagd of men verplicht is een schuil plaats te bouwen, waarop de voorzitter antwoordde dat dit alleen nodig is bij be paalde gebouwen, waarvoor bovendien nog ontheffing verleend kan worden. VOOR EEN KLEUTERSCHOOL Het bestuur van de stichting „Ons Dorps huis" te Anna Jacoba Polder verzoekt de Raad geld beschikbaar te stellen voor de bouw van een Kleuterschool. (Zie vervolg pag. 1 2de blad) verschijnt zaterdag 29 december en kan bij de post- abonné's op Oudejaarsdag nog worden bezorgd, terwijl de plaatselijke bezorgers de krant omstreeks 10 uur vm. met de bus kunnen verwachten en dit nummer dus nog voor de zondag kunnen rondbrengen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1