EENDRACHTBODE Batig Saldo Sporthoekje Zal december weer een zachte maand worden of De verkeersprijsvraag en de prijzen 13e JAARGANG No- 4 14 DECEMBER 1956 TWEEDE BLAD W eerpraatje De donkere dagen voor Kerstmis tegemoet. De stimulans voor moderne mensen. In 't verkeer, in 't dagelijks leven, tijdens het werk, bij de studie is KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. 45 Van onze weerkundige medewerker) De vorige week heeft november ons er nog eens weer even aan herinnerd dat het toch beslist niet eerst december behoeft te zijn alvorens wij de eerste winterkou mogen verwachten. Vijf dagen lang heeft koning Thialf ook in ons land de scepter gezwaaid. De schaat sen werden hier en daar al ondergebonden en men kreeg de indruk reeds midden in de januarimaand te leven. In de laatste twee nachten van deze vroege winterkou vroor het in Brabant 8 graden. De laatste 30 jaren was het niet meer zo lang winter geweest in november. Zeer snel was de weersomslag welke zich het vorige week einde voltrok. Zondagmorgen was de zach tere lucht met regen in de hogere lagen van de atmosfeer al tot boven ons land doorge drongen, maar aan de grond vroor het nog met als gevolg dat er in de meeste provin cies ijzel ontsond, waarvan men, dank zij het zondagsrijverbod, over het algemeen weinig hinder heeft ondervonden. Boven de oceaan kwam een zeer krachtige westelijke luchtstroom tot ontwikkeling. Op ruim 5000 meter hoogte werden windsnelheden van bijna 250 kilometer per uur waargenomen. Hiervan wist de Super Conny „Wijvern" van de KLM te profiteren. Door in deze zogenaamde straalstroom mee te vliegen vloog dit toestel zondagnacht in record-tijd van New York naar Amsterdam. De eerste herfststorm heeft dit jaar lang op zich laten wachten, waarschijnlijk daar de stormen in de afgelopen zomer hun kruit al grotendeels hadden verschoten. Dinsdag woei er een westerstorm langs onze kust met windstoten van bijna 100 kilometer per uur. Het is te hopen dat, nu het naar Sint Nicolaas loopt, de atmosfeer weer wat tot rust komt daar het anders weer een grote vraag wordt of de goede Sint wel zal komen „als hij 't weer zo lelijk vindt". WINTER IN DECEMBER Benieuwd zijn wij hoe december het er dit jaar af zal brengen. De laatste drie jaren is de wintermaand verre van winters ge weest. Integendeel, de gemiddelde tempera tuur bleef de laatste drie jaren opvallend hoog. Het zou een vrij grote bijzonderheid worden wanneer december ook dit jaar het weer klaar ziet te spelen met een gemiddeld belangrijk ver boven normale temperatuur uit de bus te komen. Nu doet zich de laatste paar maanden een zogenaamde 20 dagen periode voor van het Scandinavische hoge- drukgebied. Hoewel hiervan de verdere ontwikkeling verre van zeker is, is het heel goed mogelijk dat dit hogedrukgebied, waaraan wij ook de vroege kou van vorige week te danken hadden, zo tegen half december opnieuw de kop gaat opsteken. Wanneer dat mocht ge beuren, dan maakt december een heel kleine kans om een zachte maand te worden. Voor al ook doordat er de laatste jaren zo weinig vorst in december is voorgekomen, zou het ons niet verwonderen wanneer de winter maand zich dit jaar weer eens als een wintermaand gaat gedragen. De herfst ligt weer zo goed als achter ons, zodat wij vrij snel de donkere dagen vóór Kerstmis tegemoet gaan. Met over het gehele land een gemiddeld aantal van 42 uren zonneschijn is december de somberste maand van het hele jaar. Dit is ook geen wonder want de periode met de kortste dagen zo, tussen 20 en 30 december, valt er in. Zo nu en dan geeft december heel wat zon te zien, vooral wanneer er een strenge vorstperiode met veel helder winterweer voorkomt. Dit was in 1940 het geval, toen in De Bilt de zon 109 uren scheen. De somberste decembermaand van deze eeuw was die van 1900 met slechts 23 uren zon, waarbij men het gevoel moet hebben gekre gen binnen de poolcirkel te wonen, waar men de zon in deze tijd van het jaar ook voor enige weken vaarwel zegt. (Nadruk verboden) TOCH ALTIJD VERRASSINGEN Hoe een balletje zal rollen is maar heel moeilijk te voorspellen. Dat heeft ook de ronde van zaterdag 1 december weer wel bewezen. Enkele wedstrijden moesten door de weersomstandigheden worden afgelast, maar het merendeel ging toch door. VREDERUST—SMERDIEK 4 - 1. Dit was wel de verrassing van de week. Waarom Wel, wanneer men nagaat, welk een flinke partij de NAC-veteranen de laatste weken spelen (zie de ranglijst maar van vorige week) en wanneer men zich daarbij even herinnert, hoe ditzelfde NAC vorige week door Smerdiek flink werd geklopt, dan moet het voor ieder toch wel een verrassing zijn, dat hetzelfde Smerdiek het zaterdag in Vrederust niet tot een gelijk spel kon schoppen, laat staan een over winning. Want Vrederust heeft toch wel voor een aardige surprise van hun kant bekeken gezorgd door met 4-1 van Smerdiek te winnen. Gezien de resultaten die Vrederust-Thoolse combinatie de laatste tijd behaalde zou men immers geneigd zijn, nog afgezien van wat hierboven reeds werd opgemerkt, dat Smerdiek die middag de meeste kans had. Het was echter precies andersom, met dien verstande dat Vrederust een deel van de kansen, die het kreeg heeft weten te benutten. Smerdiek was in het veld zeker niet minder, integendeel de voorhoede was zeer snel en combineerde aardig, maar stuitte toch telkens weer op een hecht ver- dedigingsblok, dat goed aaneensloot en waarbij vooral Geuze voor Vrederust een steunpilaar was. Voor de rust zag men een gelijkopgaande strijd met Vrederust iets ge vaarlijker, wat resulteerde in een doelpunt van de Graaf uit een voorzet van Vergouwe: 1-0. Na de rust is het Vijfwinkel, die er 2-0 van maakt als enkele Smerdiek-spelers voor vermeend buitenspel blijven staan, ter wijl de thuisclub even later geluk heeft als een schot van Vergouwe door Lindhout van richting wordt veranderd en in het doel ver dwijnt 3 - 0. Vrederust is nu beslist sterker en Robbe krijgt handen vol werk, terwijl hij maar weinig steun krijgt van zijn mede spelers. Daarom ziet de Graaf kans om met een mooie kopbal 4 - 0 te maken. Hartogh weet tenslotte voor Smerdiek de eer te redden: 4-1. Twee punten voor Vrederust, die het goed kan gebruiken, omdat het ten slotte niet-verwachte punten zijn. NAC—VVN 1 - 5. De Veteranen kwamen hun eerste de pressie van vorige week niet te boven, wat tegen NoordscHans niet bijzonder moet ver wonderen. Er was een uitstekend enthou siasme bij de VVNers te zien en vooral Piet Ploeg zat er weer behoorlijk in met zijn gevaarlijk schot. Een, twee, drie, vier nul werd het voor de gasten en nog even voor rust wist NAC tegen te scoren 4 - 1. Onmiddelijk na rust was het weer P. Ploeg ■die er 5 - 1 van maakte, waarna het spel aan beide kanten tot een nul-spanning redu ceerde. Zo blijft VVN de koploper SSC op de voet volgen. 2e klasse A. Om de zaak bij te houden moeten we nog even vermelden, dat 1 december in deze klasse nog een tweede wedstrijd is doorge gaan, namelijk DEB-Zwaluwse Boys2, die waarempel door de laatsten met 6 - 1 is gewonnen, wat ook weer niet zo'n wonder is, als men weet dat DEB maar met 8 man op het veld verscheen. Zwaluwse boys 2 - Good Luck 2: 3 - 8. Het kostte de gasten uit Raamdonksveer niet de minste moeite van de Zwaluwen 2 te winnen, zoals we ook wel verwachtten. Er was niet eens op Good Luck gerekend blijkbaar, want toen die arriveerden, was er niemand op het veld. Later hebben ze nog 9 spelers kunnen opduikelen, wat voor Good Luck een makje was. Met rust was het al 6-0 door doelpunten van 2x v. d. Wiel, De Jong, Kuijpers, Van Dongen en J. Blom. In de tweede helft kwam er enig tegenwicht en mede door het verslappen van de gasten maakten ze nog drie goals, maar gevaar was er niet, want Good Luck maakte er op z'n slofjes nog 3 bij. De man die het minst opviel bij deze ontmoeting was scheidsrech ter Kerst, wat een compliment aan zijn adres betekent. We vernamen dat de wedstrijd SSC 2 Sprang 2 na vrij hard voetbal een half uur voor het einde werd gestaakt vanwege de invallende duisternis. Op dat ogenblik stond Sprang 2 met 0-1 voor. HNC 2 THE GUNNERS 2:4-3. Niet eens met overweldigende meerder heid wist HNC 2 zaterdag te winnen van de Bredase club. Met de hakken over de sloot zorgde het er niettemin voor, dat The Gunners 2 de rode lantaarn brandende moe ten houden. De wedstrijd WHCDEB werd afgelast. Vriendschappelijk. Vriend de Jong uit Raamdonksveer, voor heen speler in Smerdiek stelt voor op nieuwjaarsdag een wedstrijd te spelen met het Smerdiekse elftal van 10 jaar geleden tegen eenzelfde elftal van WHS. Het is niet zeker of dit voor elkaar te krijgen is. Uitslagen van 8 december CHRISLANDIA NAC1 - 1 Omdat onze „verwachting" vorig nummer moest vervallen, kunt U thans weten, dat deze uitslag ons van NAC niet meevalt. We hadden namelijk voor de Veteranen op een overwinning gerekend, al moet direct ge zegd, dat het geen enkele club meevalt in Heiningen te winnen. Veel moois bood deze wedstrijd niet, mede door het glibberige veld, waardoor controle moeilijk was en de uit- ballen zeer talrijk. Men ging om de thee zonder dat het tot een doelpunt was geko men. En daarna leek het zelfs of Chrislandia beide punten weer thuis zou houden. Ter wijl de aanval meer op de NAC-helft werd verplaatst kwam een doelpunt aan de andere kant op het ogenblik dat Johny Aarts op de bal afstormde en de back op het doel terug speelde, waar de keeper was uitgelopen 0-1. Gekregen, vond NAC, die iets terug wilde geven. Geregeld was Chrislandia in de aanval en het was goed werk van de NAC-verdediging, dat er in dit kwartier geen doelpunten vielen, wat tevens een nederlaag voor de gasten had betekend. Maar het geschenk kwam toch een minuut of vijf voor het einde, toen de Ridder ditmaal geen strafschop op zijn geweten had maar een kopbal slechts half weg- stootte die uiteindelijk in het doel terecht kwam, waar Walden er niets van snapte. Zo werd het dus 1 - 1. SMERDIEK KOGELVANGERS: 1 - 2. Opnieuw heeft Smerdiek het niet tot een overwinning kunnen brengen, al was het verschil minder groot dan tegen Vrederust op 1 december. En het moet alweer voor namelijk aan productiviteit worden geweten, dat het een nederlaag is geworden. Aan vallen waren er van Smerdiek immers ge noeg en al trad de Kogelvanger verdediging behoorlijk op, onfeilbaar was ze zeker niet. Maar de profiteurs ontbraken. Na een 1-1 ruststand wist Kogelvangers in de tweede helft het winnende doelpunt te maken, daar mee Smerdiek toch weer in de zorgen zet tend, dat een thuiswedstrijd tegen een partner waarvan gewonnen kon worden, twee ver- liespunten opleverde. 2e klasse A. THE GUNNERS 2 W.H.S. 2 - 2. Onmiddellijk na het eindsignaal tekende aanvoerder Heijboer voor W.H.S. protest aan tegen het tweede doelpunt door The Gunners gemaakt ongeveer een kwartier voor het eind, omdat het alleen maar een doelpunt was in de ogen van de scheids rechter Tanghe, die deze wedstrijd overigens goed leiding gaf. Men was een half uur te laat begonnen, wachtend op het eind van een jeugdwedstrijd en een kwartier voor The GunnersW.H.S. was uitgespeeld was het niet zo heel licht meer. Terwijl drie Gunners wanhopig hun armen omhoog hie ven en elkaar de schuld gaven, dat ze zo'n pracht kans hadden verknoeid floot scheids rechter Tanghe en wees naar het midden. Hij verkeerde nl. in de veronderstelling, dat de bal niet een halve meter voor de doel lijn was weggetikt, maar daarover was ge gaan. Hij wenste niet op deze beslissing terug te komen, al gaf hij op het eind toe er niet zeker van te zijn geweest, maar op het moment wel had gedacht, dat de bal „zat". Overigens had het nooit zover behoeven te komen, wanneer de W.H.S. voorhoede maar geprofiteerd had van de vele kansen die het kreeg aangeboden en waarbij inzon derheid het binnentrio Snoep-Mosselman- Van Driel faalde. In de verdediging liep het wel en het middenveld werd door G. Heijboer, die zijn afwezige naamgenoot M. op de spilplaats zeer behoorlijk wist te ver vangen, volkomen beheerst. The Gunners opende voor de rust de score door zijn linksbuiten, die op een misser van Keur profiteerde1-0. Even later werd het gelijk uit een prima voorzet van linksbuiten den Engelsman, die over alles heen door Bram Rijnberg op de rechtsbuiten werd overgenomen en ingeknald 1-1. Eindelijk wist Mosselman van een doorloopbal te profiteren en die naast de keeper te werken 1-2. Hoeveel de aanvallen na rust van W.H.S. ook waren, het ontbrak evenals bij Smerdiek aan de snel reagerende zuivere schutters. Het gevolg was bovenstaand doel punt een kwartier voor het einde, waarover dan uiteraard de protestcommissie zal be slissen. 3e klasse A. Met niet minder dan 9-1 wist Seolto 2 zaterdag van Chrislandia 2 te winnen. W.H.S.2 kwam met de overwinning voor het grijpen niet verder dan een gelijkspel tegen Kogelvangers 2 4-4. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Onze verkeersprijsvraag, afgedrukt op 1 december schijnt met enthousiasme te zijn ontvangen. Terwijl de inzenders tot 22 december gelegenheid hebben, kwamen de eerste twintig op lossingen al binnen. Of ze goed zijn, kunnen we nog niet zeggen. Daarover zal een jury van drie personen oordelen, die volgens Sinterklaas absoluut deskundig is op verkeersgebied. Of het waar is, weten we ook niet, maar het gerucht ging toch, dat in een van onze gemeenten een omroeper door het dorp ging en aankondigde, dat in het al bekende eilandcentrum, het „Holland Huis" een avond wordt gehouden, welke speciaal aan de verkeersprijsvraag wordt gewijd en waar ieder toegankelijk is om gezamenlijk de antwoorden te geven op de vragen. Geruchten bevatten niet altijd waarheid, maar alleen het gerucht deed Sinter klaas al goed, omdat hiermee het doel wordt bereikt, namelijk een leerzame oplossing, een nuttige studie van de verkeersproblemen. Elk initiatief om tot de oplossing te komen is toegestaan, wanneer het doel maar wordt bereikt. De oplossingen kunnen worden ingezonden. De uiterste termijn is, zoals reeds gezegd: 22 december. Een nadere toelichting is door niemand gevraagd, zodat we aannemen, dat het een ieder duidelijk is, hoe het moet. Dat blijkt trouwens ook wel uit de binnengekomen oplossingen. Volgens belofte maken we thans de prijzen bekend. Behalve dat de Eendrachtbode-Sinterklaas zijn mildheid wil tonen, waren er ook enkele middenstanders op ons eiland, die hieraan hun daadwerkelijke medewerking willen geven. Er kunnen nog prijzen bijkomen, die we dan altijd wel in het volgend nummer vermelden. Maar onderstaande zijn al vast beschikbaar, zodat er een flink aantal inzenders op een prijsje, zij groot of klein, het zij een duur stukje of een aardige attentie kan rekenen. Op dit ogenblik is de eerste prijs een autolamp, die vooral dienst kan doen bij voorkomende pech, maar voor huishoudelijk gebruik evenzeer nuttig is en minstens een waarde heeft van 20. Ze werd beschikbaar gesteld door garage J. Kurvink te St. Annaland. Een tweede prachtige prijs is een Philips rijwiellamp, die werd toegezegd door Lindhout's Rijwielhandel, St. Maar tensdijk. Terwijl van garage Kurvink, St. Annaland nog een paar fraaie asbakken komen, zijn er ook aardige attenties gegeven door garage Mol te Stavenisse in de vorm van nuttige weg en afstandskaarten, waarop alle gemeenten van Nederland voorkomen plus plattegronden van de steden Amsterdam Rotterdam en Den Haag. In totaal 10 stuks. En verder 25 verkeersboekjes „eerst leren, dan rijden". Behalve deze 39 prijzen ook de volgende van de Eendracht bode-Sinterklaas 1. Een boek voor ouderen: Groen is de Oetan 2. Een intelligentiespel voor oud en jong: Robot 3. Een manicure-etui 4. Een doos zeep en eau de cologne 5. Een Ero vulpen 6. Een breitas 7. Een scheerapparaat in etui 8. Een sigarettendoos 9. Een boek voor de jeugd 10. Een tinnen sigarettenbekertje 11. Een compendium luxe postpapier 12. Een vlooienspel 13. Een schoolatlas 14. Een luxe zakboekje 15. Een ganzenbordspel In totaal zijn er dus thans niet minder dan 54 prijzen voor de verkeersprijsvraag beschikbaar en dan stuk voor stuk nuttige of aardige cadeautjes. Ook daarvoor is het dus ruimschoots de moeite waard aan deze prijsvraag mee te doen. Tot volgende week maar weer en KIJK UIT. verhaal van de Zuidhollandse Eilanden door HENK VAN HEESWIJK „Ja," antwoordde de freule, na enige tijd nagedacht te hebben. „Doet U dat, maar geen oproepen in de pers of door de radio. Laat alles zo ongemerkt mogelijk ge schieden en... als men een spoor van hem gevonden heeft, laat mij dan waarschuwen... Ik... ik wil hem zelf liever...' „Geeft U mij een zo volledig mogelijk signalement van Uw verloofde en ik beloof U, dat ik de recherche in het gehele land, als het nodig is, aan het werk zal zetten." Met een stevige handdruk scheidde Nettie van de vriendelijke ambtenaar en toen het wagentje weer weg reed in de richting van Hoogstede, ging de ambtenaar onmiddellijk aan het werk. Hij stelde de gegevens om trent het signalement van Drenth op papier en gaf een bode opdracht dit onmiddellijk te brengen naar het Ministerie van Justitie. Daarna vroeg hij belet bij de secretaris-generaal en begaf zich met het geld en de documenten naar zijn superieur, met wie hij een lang gesprek had. Toen dit gesprek afgelopen was, had de Rotterdamse Recherche inmiddels al de opdracht van de Justitie, om met de grootst mogelijke spoed de verblijf plaats te zoeken van Drenth, Jan, geboren 26 September 1911 te Hazerswoude, zonder beroep, vermoedelijk ver blijf houdende op kamers in de gemeente Rotterdam. Signalement Zes dagen speurde de Rotterdamse politie en re cherche dag en nacht in alle uithoeken van de grote Maasstad. Aan de avond van de zesde dag had een brigadier geluk, toen een man om nachtlogies kwam vragen in een politiebureau aan de Maaskant. De man identificeerde zich als Jan Drenth. De vermiste ambte naar was gevonden. Hoofdstuk 18 De brigadier kreeg een schok, toen hij de naam van de man las. Maar hij liet niets blijken, schreef hem op de normale wijze in het nachtregister en liet hem voor lopig plaats nemen op een der banken. Intussen vergeleek hij nog even de antecedenten en het signalement. Het klopt als een bus; hoogstens was de man wat magerder dan opgegeven. Maar dat was wel te begrijpen. Stom geluk gehad, maar van tijd tot tijd heeft een mens dat wel eens nodig. Vooral een politieman. „Hebt U al gegeten, vandaag vroeg de brigadier. De man, die om het nachtlogies had gevraagd, kreeg een lichtrode kleur, die meer zei, dan een antwoord. De brigges vroeg niet verder, maar gaf een van de twee pakjes met boterhammen, die hij zelf van moeder de vrouw voor zijn nachtdienst had gekregen en schonk uit een keteltje, dat op een kachel stond, een kom vol koffie. „Nou, dan zal dit wel smaken," zei de politieman. „Eet het maar lekker op, dan zullen we eens zien, of er ergens onderdak voor je is, want hier is alles al vol. Je bent een beetje aan de late kant." De brigadier belde en even later kwam er een agent uit het wachtlokaal. „Neem jij de wacht even van mij over," zei hij, „Ik moet even bellen voor onderkomen voor deze man." De agent keek even verwonderd, maar zei niets meer. Ten slotte was dienst dienst en hij bemoeide zich er verder niet mee. Misschien had die vent wel wat op zijn kerfstok. De brigges liet zich onmiddellijk verbinden met het Ministerie van Justitie en nadat de verbinding tot stand gekomen was, legde hij in enkele zinnen uit, dat de ver miste Jan Drenth o pdat ogenblik bij hem op het politie bureau zat en dat de man om nachtlogies had verzocht. „Vasthouden," was het antwoord. U krijgt nadere instructies. In geen geval loslaten." „In orde," antwoordde de man in Rotterdam en keerde naar de wacht. Hij haalde een doos met tabak te voorschijn en schoof die Drenth toe „Rol er maar eens eentje," zei hij op gemoedelijke toon, dat smaakt altijd na een boterham." Hoewel Drenth weinig om roken gaf, wilde hij het vriendelijke aanbod niet weigeren. Hij mompelde een bedankje en rolde, zo goed en zo kwaad als het ging een sigaret, die hij in brand zoog aan de aansteker van de brigges. Op dit moment werd Nettie, die op Hoogstede reeds in bed lag, gewekt door de telefoon. Ze stapte onmid dellijk uit bed, trok een kimonojas aan en liep naar beneden, naar de hall, waar het telefoontoestel stond. De bedienden, die op de bovenste verdieping sliepen, zouden de bel zeker niet gehoord hebben. „U spreekt met baronesse Hoogstede." „Met het Ministerie van Justitie, freule. We hebben zoeven bericht gehad van het politiebureau in Rotter dam, dat de vermiste Jan Drenth gevonden is.' Nettie schrok, maar gelijk kwam er een golf van blijdschap in haar op. „Ja? Wat een geluk! Waar is hij op het ogenblik „Zoals ik U al zei: op dat politiebureau. Wil U even meedelen wat er moet gebeuren „Kunt U order geven, dat ze hem daar vasthouden, tot ik kom Met een goed half uur kan ik er met mijn wagen zijn." „Uitstekend. Zorgt U er voor, dat U zich kunt legi timeren Dan zal ik opdracht geven, dat men hem vasthoudt, tot U gekomen bent. Wilt U zich over een paar dagen met de heer Drenth vervoegen op het Ministerie van Binnenlandse zaken? U weet waar schijnlijk wel waarvoor." (wordt vervolgd}]

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 5