WEEKBLAD VOOR NET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND De verbinding Poortvliet-St Annaland met 30 procent bekort We zijn er zo! WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dc nieuwe weg Vrijdag 30 Nov. officieel geopend door de Comm. der Koningin Verviervoudiging van droogcapaciteit Dc redactie legt U deze week voort Firma J, WINKELIER en ZOON 13e Jaargang no. 3 7 december 1956 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen „Wanneer ik vroeger van Poortvliet naar St. Annaland reed wees m'n kilometerteller aan, dat ik 8 km had afgelegd. Nu over deze nieuwe weg is dat 5600 meter of een winst van 2900 meter, dat is 30 aldus ir M. A. Geuze in zijn welkomstwoord tot de aanwezigen bij de Steil April tussen Poortvliet en St. Annaland. En het is niet alleen het afstands- verschil, maar het is bovendien nu een zo goed als rechte weg, terwijl het vroeger, om jhr de Casembroot te citeren, „een doolhof was, waar je niet uitkwam." Trouwens, iedereen, die sinds de nieuwe weg voor het ver keer werd opengesteld het traject heeft afgelegd, is vol lof over deze verbetering. Geen wonder, wanneer men zich de bochtige, smalle, hobbelige weihoekweg herinnert. Enkele weken geleden (11 oktober) zou deze weg reeds officieel worden geopend, maar mist verhinderde toen de Commissaris der Koningin naar het eiland te komen. Deze vrijdag 30 november kon men vanaf het „openingspunt" bij de Steil April een wijde blik werpen over ons eiland en waren de zeven torens der gemeenten duidelijk zichtbaar. Ir Geuze verklaarde dat met dit traject éné der hartaders van ons eiland is aangelegd. Wat het intern betekent voor de weihoek blijkt uit de aanmerkelijke bekorting. De kwaliteit van het wegdek is uitstekend en met de weg Poortvliet-Oud-Vossemeer, met in de toekomst de weg Sint-Annaland- Sint-Maartensdijk, ergens splitsend naar Scherpenisse zal inderdaad gesproken kun nen worden van een openlegging van ons eiland. Voor de Poortvietse weihoek be tekent het inzonderheid een grote vooruit gang. Bekend is reeds, dat in deze omgeving 8 nieuwe bedrijven zijn geprojecteerd welk aantal waarschijnlijk nog verdubbeld kan en zal worden. Ir Geuze sprak vervolgens een algemeen dankwoord tot allen die op eniger lei wijze aan de tot standkoming van dit project hadden bijgedragen. Hij noemde het een prachtig voorbeeld van samenwerking tussen gemeenten en herverkaveling. In april begonnen kon ze eind september reeds, in gebruik genomen worden. Spreker meende het eiland Tholen, de naast betrokken ge meenten en vooral de agrarische bevolking met het tot stand komen van deze nieuwe weg te kunnen feliciteren. EEN DOOLHOF „Toen ik 35 jaar geleden met wijlen Nicolaas Kodde van de „Kleine Muiterij" in een Thools karretje reed, waarvoor een paard met lange manen en een lange staart, door de weihoek reed, heb ik nooit kunnen dromen, dat ik 35 jaar later daar nog eens een weg zou openen," aldus jhr de Casem broot. „Het is één van de oudste streken in Zeeland, die ik me kan herinneren en m'n grootvader zei er van Wanneer je in de Poortvlietse weihoek verdwaald, kom je er niet meer uit." Daarmee illustreerde de Comissaris van hoeveel belang in deze tijd ontsluiting van dit eilanddeel is. Hij noemde het dan ook een goede daad van de Herver kaveling deze weg te projecteren en behalve de 50 meter aan het beginpunt bij Poort vliet is het een sublime verbinding geworden. Gaarne voldeed hij aan het verzoek thans deze weg officieel in gebruik te stellen in de hoop dat ze aan de verwachting zal voldoen. Corrie Versluijs, de dochter van de aan nemer bood de commissaris de schaar aan, waarmee het traditionele lint werd door geknipt. Burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet verklaarde dat de ontsluiting van Poortvliets weihoek en de betere verbinding naar Sint-Annaland met vreugde en blijd schap is begroet. Het is ook van belang voor het overige thoolse land. Moge ook dit deel der ontwikkeling bijdragen tot groei en bloei van het eiland. EEN DAM MET BEHOUD VAN EEN HAVEN Ir Geuze dankte de commissaris voor de verrichtte opening en besloot de plechtig heid op de Noorddijk met de wens dat deze weg tegelijk de mogelijkheid heeft gescha pen om ze in het kader van het Deltaplan nog eens door te trekken via een dam in de Krabbekreek naar St. Filipsland, maar dan oostelijk van de Sint-Annalandse kom, opdat de nieuwe geprojecteerde haven voor agrarisch Tholen behouden blijft. Een lange file auto's reed vervolgens naar Sint-Annaland, waar in de Tuinstraat nog even werd gestopt om het gezelschap ge legenheid te geven kennis te nemen van de nieuwbouw in het kader van krotopruiming, waartoe aan deze gemeente een volume van 50 woningen is toegekend. Even later zagen we het gezelschap in de raadszaal van het gemeentehuis in Sint- Annaland, namelijk de Commissaris der Ko ningin met alle leden van Gedeputeerde Staten behalve de heer Mes, voorts de Griffier, de burgemeester en wethouders van Sint-Annaland, de burgemeesters van Tholen, Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet, de agrarische sub-commissie van de Herverkaveling Tho len, waarvan ir Geuze voorzitter is, het Hoofd van de Uitvoeringsstaf bij de Her verkaveling Zeeland, ir L. Appelman vier leden van het Bureau van Uitvoering Her verkaveling Tholen, de dijkgraven van de polders Poortvliet en Sint-Annaland, de heer de Regt van de Provinciale Waterstaat, de directie uitvoerend lichaam opening weg, vertegenwoordigers van het ingenieurs bureau Dwars, Heedrik en Verhey, aan nemer C. M. Versluis uit Middelburg, het Hoofd van het Ambtsgebied van de Ned. Heide Maatschappij, het KHBB de heer J. van Voornvela te Tholen en andere vertegenwoordigers van betrokken instanties. DRIE WENSEN Burgemeester J. van den Bos zei gezien en gehoord te hebben van welk groot belang de pas geopende weg voor onze streek is. Een wijsgeer heeft eens gezegd breng geen beroering in rustige zaken en als we dit als leuze nemen, komt de Herverkaveling er niet te best af, zomin een gemeentebestuur er goed af komt, wanneer rioleringswerken in de dorpskom worden uitgevoerd. Maar die leuze is tegenwoorodig niet meer te handhaven en de werkzaamheden moeten worden gezien in het licht van een dienende taak. Spreker wil drie wensen naar voren brengen, nl. 1ste dat waar de centrale over heid zulke grote investering doet, de lokale overheid ook zal volgen en datgene zal doen, waaraan grote behoefte bestaat2e wenst hij degenen die in de Weihoek een nieuw bedrijf krijgen goede levenskracht toe 3e hoopt de burgemeester van den Bos dat de nieuwe weg spoedig een toegang zal geven tot de geprojecteerde nieuwe haven. EERLIJK GEZEGD Ir Appelman wees er op, hoe bij het uit voering van Herverkavelingswerken twee aspecten naar voren komen, nl. de technische kant en de sociale en maatschappelijke ge volgen. Spreker kwam er ronduit voor uit, dat tijdens de uitvoering een grote last op de schouders van betrokkenen wordt gelegd, welke men maar te nemen en te slikken heeft. Dat is niet bepaald leuk. In sommige delen treden dan ook spanningen op. Spreker zag in de aanwezigheid van de Commissaris een meeleven, wat de bevol king goed zal doen. Wanneer hij dan nog een blik in de toekomst mag werpen en daarbij denkt aan de ruilverkavelingsaan- vragen in andere delen van Zeeland, hoopt hij dat wanneer men met die plannen bij het provinciaal bestuur aankomt, een wel willend gehoor zal worden gevonden. NIET MEER VEILIG Wethouder Moerland van Sint-Annaland concludeerde dat de geschiedenis zich niet altijd herhaald. Als in vroeger tijden de zgn. ketter van Scherpenisse, Simon Gieke in de weihoek was, gevlucht voor zijn vijanden, wist hij zich veilig. Nu daagde hij ieder uit een veilig toevluchtsoord in de weihoek te kunnen zoeken, wanneer de politie hem achterna zat. Deze wethouder haalde nog meer historie aan, nl. toen een minder be trouwbaar type de Spanjaarden de over tocht te voet aanwees van de grote Nol naar Zijpe. Van dit kan ook weer niet worden gezegd, dat de geschiedenis zich herhaalt, daar hij het hele Spaanse leger wil uitdagen thans eenzelfde poging met succes uit te voeren. Spreker hoopt tenslotte dat er toch spoedig gelegenheid zou zijn naar Zijpe te gaan namelijk over een dam van Sint-Annaland naar Sint-Filipsland in het kader van het nieuwe havenplan. NODIG IS AFVOER OVER LAND EN WATER In zijn dankwoord richtte jhr de Casem broot zich eerst tot de beide gastvrije ge meenten van deze dag, nl. Poortvliet en Sint- Annaland en bracht vervolgens hulde aan de Herverkavelingscommissie, waarvan in zonderheid voorzitter mr A. J. v. d. Weele, tevens lid van Gedeputeerde Staten, het provinciaal bestuur nauwkeurig op de hoog te kan houden van de vele en velerlei be sluiten. Hij gaf ir Appelman de verzekering, dat desbetreffende voorstallen een welwillen de ontvangst zouden krijgen en betuigde voorts zijn erkentelijkheid aan de notulist voor de uitstekende verslagen van de ver gaderingen der Herverkavelingscommissie. Wat kan er toch veel veranderen, aldus de commissaris. Van 19331938 zou iedere gemeente dolgelukkig zijn geweest met werken als die van de Herverkaveling voor de werkeloosheid. Nu die werken er zijn, tobt men met arbeidskrachten. Een wereld vol contro versen. Het eiland heeft ook vele problemen. Men zit met de elektrificatie, met waterleiding en als ik het wel heb, zo vervolgde de commissaris (onder grote hilariteit) zit Sint- Annaland er voor om 173 in de gemeente voorkomende mestvaalten te saneren. Het verblijdt mij dat de boeren de herverkaveling willen en zullen aanvaarden en het is niet eenvoudig om straks ieder te geven, wat hun toekomt. Er komt nieuw en kostbaar land en als Provinciaal Bestuur zullen we U moeten steunen en meevechten om U bij te staan. Ik heb gedacht, dat een haven in Sint-Annaland, zowel als in Stavenisse en Scherpenisse te missen zou zijn. Vandaag heb ik in dit opzicht veel geleerd, inzonder heid de heer Geuze, die aantoonde dat het vast zou lopen, wanneer alles per as ver voerd zou worden, voornamelijk aan de fabrieken (in de bietenperiode). Zowel een haven in Sint-Annaland als een losplaats in Gorishoek en een dam naar Sint Filipsland, ter verkrijging van meer land en een betere verbinding naar het Westen is nodig. Het verheugt me, dat zowel de gemeente besturen en de Waterschappen in deze zo meeleven, zodat we eendrachtig de belangen van ons gewest kunnen bevorderen. Ik heb al meer gezegd, dat Herverkaveling aan een operatie doet denken, waarvan men na het welslagen toch nog een rekening gepresen teerd krijgt. Dat is ook hier zo. En toch geloof ik het eiland Tholen te mogen felici teren met het besluit de herverkavelings werken zo goed als het kon te doen uit voeren. Dat is wat duurder, maar het is dan ook geen half werk. Ook hier geldt dat goedkoop duurkoop is, daarom meen ik dat U hier een wijs bestuit hebt genomen. Er wordt wel eens gezegd, dat het eiland Tho len achterlijk is, hier blijkt opnieuw het tegendeel, waar men hier als eerste streek besloot. De commissaris feliciteerde de gemeente Sint-Annaland met de destijds ontvangen toewijzing van de Minister voor de bouw van 50 woningen. Hij verklaarde een goede indruk te hebben gekregen van het uitbrei dingsplan onderdeel Cureelanden. Ik hoop dat de nieuwe haven hier spoedig komt en dan oostelijk van Sint-Annaland de dam, ik hoop ook, dat U als eilandbewoners, als Zeeuwen, achter het streven staat om te komen, tot een vaste verbinding met Zuid- Beveland, omdat ook langs die weg de band wordt verstevigd en de economie bevorderd. Tenslotte dankte de commissaris de ge meentebesturen van Poortvliet en Sint- Annaland voor de gulle ontvangst, gemeen ten waarvan hij zei dat ze al eerder als een unicum hebben samengewerkt en wenste het eiland Tholen nogmaals geluk met de nieuwe verbinding tussen twee laatstge noemde gemeenten. Vóór deze officiële opening plaats vond, had de commissaris en gedeputeerde staten in gezelschap van dhr Geuze en ambtenaren van de Herverkaveling een autorit gemaakt over de nieuw aangelegde wegen in de Stavenisse polders, de waterlopen bezich tigd evenals herbouwde en verplaatste boerderijen, onder meer dat van de heer C. Dorst. Voorts waren de veranderingen in de Scherpenisse polder bezichtigd, de egalisa ties onder Poortvliet en het gesanneerde bedrijf van de heer C. J. Kleppe, de vijftien honderd gemeten polder onder Tholen en de onderbemaling van de Poortvlietse wei hoek. De Coöp. Groenvoederdrogerij „THO LEN" G. A. hield op vrijdag 23 november jl. een buitengewone ledenvergadering in „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. De voorzitter, de heer J. F. Brooymans, heette de aanwezige leden hartelijk welkom op deze belangrijke vergadering. De notulen van de algemene ledenver gadering van 29 juni jl. werden ongewijzigd goedgekeurd. De directeur, de heer Elenbaas, deelde mede, dat de totale productie tegen de 2800 ton ligt, terwijl er nog steeds gedroogd wordt. De vraag in binnen- zowel als in buitenland is zeer groot, wat uitkomt in de prijzen, nl. ca. 30,per 100 kg. De brandschade is tot volle tevredenheid afge wikkeld. Daarna stelt de voorzitter het punt aan de orde, waarvoor deze vergadering in feite is bijeengeroepen, nl. het bestuursvoor stel tot vervanging van de Du Croo en Brauns droger (400 kg per uur), door een moderne 1000 kg droger en een aanvulling van het rollend materiaal met twee tractoren en vier wagens, nodig voor de grotere aan voer. De voorzitter geeft een uitvoerige uiteen zetting hierover en zegt o.m. dat er is be rekend, dat door de grotere productie van 1000 kg droger door arbeidsbesparing alleen al een voordeel verkregen wordt, waartegen de rente en afschrijving van het te inves teren bedrag volledig wegvallen. Hier komt nog bij, dat de drogerij, sedert haar oprich ting, nog nooit het aanbod van de leden, op tijd heeft kunnen verwerken, zodat uitbrei ding van de capaciteit dringend nodig is om de leden beter te kunnen helpen. Door een duizend kg droger aan te schaf fen, zou de capaciteit gebracht worden van 1000 op 1600 kg per uur en dan sinds de oprichting in 1947 het viervoudige bedragen. Tot op heden hadden wij een jaarlijkse productie van 3 millioen kg droog product, terwijl dit met een 1000 kg droger er bij ca. 4,6 millioen kg zal bedragen. Van de oude droger kan nog materiaal ter waarde van ongeveer 13.000,wor den gebruikt. Met algemene stemmen werd besloten de Du Croo en Brauns droger te vervangen door een 1000 kg droger, die met het aan vangen van het nieuwe seizoen in mei 1957 in bedrijf zal komen. De droger zal geleverd worden door de firma Broere te Gouda. Het bestuur werd gemachtigd tot finan ciering van dit besluit een geldlening aan te gaan. Bij de rondvraag werd het hakselen op het land van alle kanten bekeken, maar aangezien de in de handel zijnde haksel- De mooie verbinding PoortvlietSt. Annaland officieel geopend. Het nieuwe bankgebouw in Scherpenisse Jaarvergaderingen doen hun intrede Oudejaarsdag in 't zicht Prijzen bij de verkeersprijsvraag. Vondel: Waartoe veel woorden? Laet de daet het vonnis uiten. machines allen een of ander bezwaar hebben en mede in ogenschouw genomen de uitge strektheid van het werkgebied van de dro gerij, tyerd besloten de ontwikeling hiervan nog even aan te zien. Tot slot dankt de voorzitter de aanwezi gen voor het genomen besluit en spreekt de wens uit, dat het tot voordeel zal zijn van de drogerij. HERVERKAVELING THOLEN Nu bij de meeste grondgebruikers in Stavenisse de gewassen van het veld ge ruimd zijn, en bijna ieder een begin maakt met het op wintervoor ploegen van zijn nieuwe kavels, bereiken ons herhaaldelijk klachten en vragen, wie de restanten van uienhopen, aardappelhopen, stro enz. dienen op te ruimen. Reeds eerder is er op gewezen, dat de oude gebruiker deze percelen, wat afvalsproducten betreft, schoon dient te maken, dus stro verbranden enz. Wij ver trouwen er op, dat iedere oude grondge bruiker zijn percelen, dus wat „afval" be treft, schoonmaakt en ook diegene, die hun uien, aardappelen enz. bij derden opgeslagen hebben, de restanten zo goed mogelijk op ruimen, dit alles voorkomt voor de nieuwe gebruiker veel narigheid en is voor de oude gebruiker een kleinigheid. Ten overvloede wijzen wij er op, dat iedere gebruiker zijn nieuw toegedeelde ka vels op wintervoor ploegt. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen De dagen tussen 5 december en kerst zijn wel bijzonder kort. En van kerst tot oudjaar is maar een ogenblik, zoals eigenlijk een heel jaar, achteraf bezien, maar een ogenblik is. Omdat het juist die laatste weken van het jaar dubbel vlug schijnt te gaan, moeten we nu reeds aandacht vragen voor het Oudejaarsnummer, dat we ditmaal hopen uit te geven op ZATERDAG 29 DECEMBER. Als naar gewoonte komen we dan met een extra nummer uit, waaraan echter bijzonder veel werk vooraf moet gaan. De grootste zorg bij de krant, zelfs bij een weekblad is, op tijd uit te komen. We moeten dit vooral doen tegenover de ruim 1000 postabonné's, die hun krant ook graag op oudejaarsdag binnen hebben. Daarom roepen we reeds thans Uw medewerking in voor opgave van de nieuwjaarsannonces. U weet, hoe langs deze weg op gemakkelijk en niet te kostbare manier een nieuwjaarsgroet kan worden gebracht aan familie, vrienden, collega's en andere relaties. Men rekent er op, dat Uw naam er ook weer bij staat. Een traditie mis schien, maar met vele andere dan toch een goede gewoonte. Die vele groeten bij elkaar betekenen de band, die de Eendrachtbodelezers bindt, sprekend voor onze gemeenschap. Mogen we U daarom uitnodigen Uw nieuwjaars groet vanaf heden op te geven bij de plaatselijke bezorgers of bij de administratie te Tholen, maar in elk geval. UITERLIJK DINSDAG 18 DECEMBER a.s. Postabonné's kunnen dat doen door middel van de tekst op een postwisseltje of girostrookje. Beter te vroeg dan te laat, want na genoemde datum kunnen we niets meer garanderen. Zoals gebruikelijk laten we hier weer enkele voorbeelden zien, terwijl de prijs, zoals de laatste jaren, onveranderd blijft. MODELLEN: C. KOKS J. KOKS—HAAFTERMANS Stadslaan 3 - g.n. - Tholen Gelukkig nieuwjaar P. HARMSEN Kamperstraat 90 - Poortvliet Prijs ƒ1. Prijs 1.- Familie, vrienden, collega's en klanten een voorspoedig 1957 toegwenst door J. STERKER P. STERKER—HAARSMA Louisestraat 12 - Kampen Prijs 1.25 wenst bekenden en klanten een voorspoedig 1957 Scherpenisse Koepoortstraat 12 Prijs 2.50 Dit laatste formaat in dubbele grootte 5. Het is heel eenvoudig, wanneer U opgeeft, indien U ook vorig jaar een advertentie plaatste: Tekst als tevoren. Prijs dat. Onze bezorgers doen dan de rest. U weet hetOp Tholen en St. Filipsland Gaat deze krant van hand tot hand Ex-bewoners, weggegaan Zien w'op d'abonnélijst staan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1