EENDRACHTBODE Kindj Jaarvergadering Groene Kruis in St. Filipsland 12e JAARGANG No, 53 TWEEDE BLAD 16 NOVEMBER 1956 RAADSVERSLAG POORTVLIET. Na aanvankelijke bezwaren werd het gewijzigde uit breidingsplan goedgekeurd - Er is verschil tussen vast stelling in hoofdzaak en uitvoering in onderdelen - Dit uitbreidingsplan vormde de hoofdschotel. *WDHtlD Aspirin ROTERDDN legen pijnen STEMMEN VAN LEZERS SPORTHOEKJE De materie van een uitbreidingsplan is voor een gemeenteraad waarlijk niet eenvoudig, Het uitbreidingsplan in hoofdzaak is nu eenmaal een ontwerp, dat een zekere prognose stelt voor een veelal niet nabije toekomst. Het wordt ontworpen op theoretische basis en bezien door een „stedebouwkundige bril" en lijkt voor onze kleine gemeenschappen daarom veelal te verstrekkend. En dat is het soms ook. Het is waarlijk veel gevraagd van raadsleden te vergen, dat men er één, twee, drie in „thuis" is. Het blijkt dan ook dat ze dikwijls voor verrassingen komen te staan. En die verrassingen komen er nog meer voor bij de andere inwoners, ondanks het feit, dat zo'n ontwerp geruime tijd ter inzage ligt, ondanks de mogelijk' heid tot het indienen van bezwaren, tot het verkrijgen van alle inlichtingen en tot behandeling van eventuele bezwaren. In de meeste gevallen komen echter geen bezwaren binnen. Voor een deel zal oorzaak hiervan zorgeloosheid zijn, voor een ander deel onwetendheid en misschien ook wel de gedachte van het „zal mijn tijd wel duren." Ook de Poortvlietse raad zat vorige week voor de vraag om een wijziging in het uitbreidingsplan van de gemeente goed te keuren. En kon daar aanvankelijk niet toe besluiten. Er was enig misverstand in het spel. Men zag te weinig verschil in vaststelling van wijzigingen op het plan in hoofdzaak en eventuele uitvoering van een onderdeel hiervan. En zo waren er twee vergaderingen nodig om die wijziging goed te keuren. Waar het de tweede maal om hetzelfde onderwerp ging, laten we het verslag daarvan maar samenvloeien om ruimte te besparen en omdat het op hetzelfde neer zou komen. Voor beide vergaderingen waren alle leden tegenwoordig. Na opening met ambts gebed door voorzitter W. J. van Doorn stond laatstgenoemde stil bij het wereld gebeuren. Het heeft ons allen diep ontroerd, wat Hongarije dezer dagen overkomt. Weer zijn we opmerkzaam gemaakt op het communistische gevaar. We zijn allen vol om iets voor dat zwaar getroffen Hongarije te doen. Ik prijs me dan ook gelukkig, aldus de voorzitter, te kunnen meedelen, dat de inwoners van onze gemeente door het spontaan bijeenbrengen van 1764,25 tonen met het beproefde land mee te leven. Het was voor de collectanten vaak ontroerend, hoe voor deze collecte werd gegeven. Ont roerend ook dat zelfs de jeugd diep beseft heeft, dat er geholpen moest worden, wan neer ik U als een voorbeeld noem, hoe een 10 jarig meisje haar spaarkaart inwisselde en het ontvangen bedrag voor Hongarije bestemde. Dat het Gode welgevallig moge zijn Hongarije van de zware druk te ver lossen, aldus burgemeester Van Doorn in zijn openingswoord. De heer Van Houdt dankte de voorzitter voor deze woorden en zei zich ook te ver heugen over het meeleven van ons land en volk voor de beproefde natie. Nog meer zou het hem echter verheugen, wanneer men zich zou buigen voor Hem, die alles regeert. De oorlog is in het paradijs reeds begonnen, aldus de heer Van Houdt, maar als we buigen voor Zijn wet, kan het algemene genade geven. Wethouder Krijger wil zich daarbij aan sluiten. Het verheugde hem te horen, dat van Overheidswege tot gebed werd aange spoord, waaruit blijkt dat er nog rekening met Hem en zijn gebod wordt gehouden. De heer Van Ast dankt de voorzitter eveneens voor de gesproken woorden van troost en meeleven en is zeer verblijd met wat hij heeft gehoord over de collecte in de gemeente. Hij hoopt dat voor Hongarije de tijd nog mag aanbreken, dat het land werke lijk vrij is. Welhaast niemand beter dan het Nederlandse volk, weet wat onder drukking betekent. Ik bewonder de helden moed van het Hongaarse volk, dat zich zo tegen het overmachtige Rode leger durft en wil verzetten. De heer Uijl zegt te hebben ervaren, wat het betekend in een brandende stad te ver keren, waarom hij dan ook biddend hoopt, dat het volk .van Hongarije bevrijd zal worden, wat mogelijk is wanneer voor ogen wordt gehouden: „Tot de Wet en tot de Getuigenis." Daarna gaat de raad over tot de orde van de dag. Na vaststelling der notulen komt aan de orde vaststelling van het herziene uit breidingsplan. ER WAS BEZWAAR TEGEN De voorzitter zegt dat het herziene uit breidingsplan ter visie heeft gelegen en dat er geen enkel bezwaar tegen is ingebracht. Het is door de raad al eerder besproken, waarom b. en w. dan ook voorstellen het goed te keuren. De heer Van Houdt vraagt of er nog wijzigingen zijn ingekomen en of er nog mensen zijn, die grond moeten missen. De voorzitter antwoordt, dat bij verwe zenlijking van dit plan zeker mensen zijn, die grond zullen moeten missen, daaraan is niet te ontkomen. De heer Van Houdt heeft de situatie nog eens bekeken voor zover het de doorbraak betreft bij het oude dorp en bij landbouwer v. d. Slikke en meent dat betrokkenen met verwezenlijking van dit gedeelte zeer ge griefd zullen zijn. De voorzitter wijst er op, dat het niet direct wordt uitgevoerd, maar het als een plan voor de toekomst gezien moet worden. De heer Van Houdt is echter niet be vredigd. Hij heeft het ook bij het Groene Kruisgebouw bekeken en meent dat men de tuintjes daar kan laten liggen. Hij vindt het maar een verschrikkelijke zaak, dat het zo moet. De mensen, althans sommigen worden zeer ontriefd, terwijl het dikwijls anders evengoed mogelijk is. De voorzitter: Maar niemand heeft een klacht ingediend. De heer Van Ast weet dat ook wel, maar toch zijn er velen, die gedupeerd worden en hij weet het maar al te goed wat het is geen erf te hebben bij een schuur. Hij is het met de heer Van Houdt eens dat men het door het goed te bekijken veel kan voor komen. De heer Van Houdt zegt altijd erg blij te zijn, dat hij destijds al tegen vaststelling van het uitbreidingsplan heeft gestemd. Hij vindt het erg dat men zijn eigendom kwijtraakt, vooral wanneer het anders kan. Hij zal deze herziening niet goedkeuren, ondanks dan het feit, dat er geen klacht is ingekomen, maar dat is niet te verwachten van niet ont wikkelde mensen, die er toch geen wijs uit kunnen. De voorzitter zegt dat de raad nu op verkeerd terrein zit. Men moet hiermee zeer voorzichtig zijn, vooral wanneer men indi viduele bezwaren op de voorgrond stelt. Het is een stedebouwkundig plan, dat in elkaar past. En het komt er op neer, dat niemand z'n grond kan missen. Individueel belang mag echter niet prevaleren boven het algemeen belang. De heer Van Ast meent dat het ene adres toch beter grond kan missen dan het andere. De heer Van Houdt zegt, dat er mensen zijn, die bij de raadsleden protesteerden en er op vertrouwen, dat hun belangen worden behartigd. Dat wil hij dan ook doen. De voorzitter: maar dan niet ten koste van het algemeen belang. Wethouder Krijger: We zullen ze zoveel mogelijk terwille zijn. De voorzitter: Men kan dit plan aan vaarden of niet, dat is het goed recht van de raad, maar bij het afstemmen zal veel vertraging ontstaan om verschillende andere dingen in de gemeente te verwezenlijken. Ik zit met de Herverkaveling en met nog andere dingen, waarvoor ik goedkeuring op dit plan nodig heb. De heer Van Ast blijft het als een groot bezwaar zien, dat landbouwer v. d. Slikke al z'n grond kwijtraakt. De heer Van Houdt zegt dat de meeste mensen dachten dat het nog 20 of 30 jaar zou duren. Hij vindt dat men op het bewuste punt beter 12 a 13 meter op zij kan gaan om de doorbraak te verkrijgen. De heer Vroegop vindt dat men beter een boomgaardje kwijt kan raken dan grond bij het bedrijf. De heer Bijl wil geen bezwaar maken tegen een bepaald geval, want de een of ander zal toch wat moeten prijsgeven, maar hij vindt de getekende straat en doorbraak te dicht bij de oude bebouwde kern aange geven. Wat verderaf zou veel mooier zijn en de nieuwbouw is er bij gebaat. De voorzitter: We moeten toch op de Stoofstraat uitkomen, maar ik heb er geen bezwaar tegen dat we ombuigen, al gaan we soms het ene sparen om het andere te duperen. Alleen kan dit nu niet. We moeten deze herziening aanvaarden en anders moet het allemaal weer opnieuw worden opgezet, wat lang duurt en geld kost. Ik had veel liever, dat U het kunt accepteren. Boven dien, waar het nu om gaat is niet gewijzigd en door U reeds bij het oorspronkelijke plan aanvaard. De voorzitter vindt dat er lang genoeg over is gesproken. Ieder heeft zijn standpunt gezegd, het spijt hem zeer, dat de raad er zo over denkt. De heer Uijl verklaart dan ook nog wel bezwaren te hebben, al is het dan op andere punten. ALSNOG AANVAARD Uit deze impasse kwam men tijdens de spoedeisende vergadering, welke zaterdag avond 10 november werd gehouden, waarbij ook alle leden weer tegenwoordig waren. De voorzitter wijst er op, dat de raad opnieuw is bijeengeroepen, omdat zowel bij het dagelijks bestuur als bij verschillende raadsleden blijkbaar geen algeheel begrip is geweest van de situatie. Hij herhaalt dan nog eens, hoe de zaak precies ligt en dat het zeer wel mogelijk is, na goedkeuring van deze herziening later een partiele wijziging aan te brengen. Er is dus geen enkel bezwaar later de door de raad aangevoerde bezwaren te bekijken en het bewuste gedeelte om te buigen. De Raad blijft inmmers competent al dan niet tot grondaankoop over te gaan. Maar wanneer het geheel wordt afgewezen, kan er zo goed als niets gebeuren. Dan zit men ook vast bij eventuele woningbouw. De heer Van Houdt kan er zich dan wel mee verenigen wanneer men maar zo weinig mogelijk grond neemt bij landbouwer v. d. Slikke. De heer Van Ast acht het een verheugend feit, dat het probleem alsnog opgehelderd wordt. Aanvankelijk is de diepte van af wijzing der herziening door ons niet vol doende gepeild. De gemeente zou er door in een impasse geraken en daaruit wil hij ze graag helpen. Misschien hebben we de indruk gemaakt, dat we obstructie voerden, maar dat is het geval niet. Zoals het plan er ligt moeten we het aanvaarden en daarbij notuleren, dat op korte termijn een gedeelte hiervan opnieuw wordt bekeken en gewij zigd. En dat liefst zo vlug mogelijk. Wethouder Krijger verklaart de grootste fout te hebben gemaakt als lid van het dagelijks bestuur, maar toen hij hoorde dat landbouwer v. d. Slikke zo goed als alles kwijtraakte, meende hij niet meer te kunnen voorstemmen. De heer Uijl vraagt nog naar het geval Overbeeke, die ook grond kwijt raakt en zegt bijna even gedupeerd te zijn als v. d. Slikke. De heer Bijl heeft nog wel het bezwaar, dat het plan zo uitgevoerd kan worden. De heer Van Houdt vertrouwt er op, dat het dagelijks bestuur zo billijk mogelijk zal handelen. De voorzitter verklaart dat het dagelijks bestuur niet meer zal ontrieven dan nood zakelijk is, maar geheel te voorkomen is dat nooit bij verwezenlijking van plannen. Met de verklaring van raadslid Van Ast voor ogen om zo spoedig mogelijk een onderdeel van het uitbreidingsplan te wijzi gen, wordt de herziening zonder hoofdelijke stemming en zoals door het dagelijks bestuur is voorgesteld, aangenomen. Herbenoemd worden vervolgens de perio diek aftredende leden van het Burgerlijk Armbestliur t.w. J. M. Deurloo en C. K. v. d. Slikke, terwijl in de vakature C. Geuze, die zich niet meer herkiesbaar stelde uit het tweetal M. J. Geuze Czn en Johs. Hage, eerstgenoemde werd gekozen. Aangeboden wordt de rekening 1955 ter voorlopige vaststelling. Op de gewone dienst staat een bedrag van 222.342,24 in ontvangst en 217.563,89 in uitgaven, alzo een batig slot van ƒ4778,35. Kapitaaldienst 506.879,34 in ontvangst en 602.893,16 uitgaven met een nadelig slot van 95.995,82. is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk Gedeponeerd handelsmerk INGEKOMEN STUKKEN De gezamenlijke Overheidsbonden ver zoeken de gemeenteraden de 6% loonsver hoging niet 1 september, maar 1 juli 1956 te doen ingaan.Het dagelijks bestuur stelt voor hieraan te voldoen. De heer Van Houdt is er niet tegen, maar wil alleen opmerken, dat er geen vergadering meer is of er wordt een of andere verhoging voorgesteld, ondanks het feit dat de regering reeds direct na de oorlog over bezuiniging heeft gesproken. Een verzoek om reisvergoeding door S. de Wit voor zijn zoontje dat de U.L.O. school bezoekt te Bergen op Zoom wordt ingewilligd. Het was 25en wordt nu 35,- Ook in deze gemeente was het verzoek van de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg op Tholen tot gewijzigde sub sidiëring binnengekomen. Het komt op 0,50 per inwoner. Hiervan betaalt het Burgerlijk Armbestuur 50% of 0,25. Gezien het nut van deze instelling wordt voorgesteld de gevraagde subsidie te ver lenen. De voorzitter wijst er nog op, dat het wordt gezien als een zaak van de Kerk, die het echter niet alleen kan betalen, al is men in stijgende lijn. De Stichting heeft bewezen effectief te werken. De heer Bijl vraagt nog of het door alle kerken wordt gesubsidieerd. De voorzitter meent van nog niet allemaal maar toch vele. Het is nu ook weer ge vraagd aan de Geref. gemeenten. De heer Van Houdt gelooft niet dat laatste kerkelijke instantie tegen deze in stelling als zodanig bezwaar heeft. De heer Uijl vraagt of er nog een bijdrage aan moet worden toegevoegd per geval van verzorging in de gemeente, waarop de voor zitter bevestigend antwoordt. Alle leden steunen het voorstel van het dagelijks bestuur tot subsidiering van ge noemde stichting. Zo gaat het ook met het voorstel ten aanzien van het Zeeuwse Studiefonds, als doel heeft om begaafde jonge mensen in onze provincie die zelf of wier ouders niet of niet genoegzaam in staat zijn de kosten van hun studie te dragen, in staat te stellen toch verder te studeren. Het gemeentebestuur van Middelburg vraagt een subsidie voor de opleiding van kleuterleidsters aan de kweekschool. Het dagelijks bestuur wijst er evenwel op, dat aan de kwekelinge te Poortvliet een studie toelage wordt verstrekt en stelt voor niet tot de gevraagde subsidiëring over te gaan. De raad kan zich met dit voorstel verenigen. De rekening-courantovereenkomst wordt verhoogd van 50 tot 70.000,De pensioengrondslagen voor het personeel worden opnieuw vastgesteld. EEN KANS De voorzitter deelt mede, dat aanbeste ding plaats vond van de 105 woningen, die op de verschillende eilandgemeenten zullen worden gebouwd, als het inschrijfbedrag ge schikt is en goekeuring wordt verkregen. Daarbij zijn er 15 voor Poortvliet. Het is te hopen dat het doorgaat. RONDVRAAG De heer Van Ast wijst op de noodtoestand in de N. Achterweg. Met het dichtgooien van de putten leek het op een schijnbare verbetering, maar het was alleen maar modder en het is weer hopeloos. Kan daar tot aan de rand van de huizen geen tegelpad worden gelegd? De voorzitter: dat zou dan van tijdelijke aard moeten zijn en het gaat veel geld kosten. Maar als de raad het wil zullen we het bekijken. De heer Van Ast zegt dat er tijdens een BB-vergadering nog gesproken is over het bluswater. Hij meent dat dit hier ook niet af is. De voorzitter erkent dat bluswatervoor ziening in Poortvliet niet eenvoudig is. Regenbakken laten zetten kunnen we moei lijk voor gemeenterekening doen. Hij zal dit nog eens opnemen met de Brandweerinspectie De heer Van Ast heeft al meer geatten deerd op het feit, dat bij C. van Nieuwkerk het spoelwater blijft staan. Hij heeft ook een garage zien verrijzen naast de woning van dhr. Bos en meende dat er daar nog een huis zou komen. De voorzitter antwoordt dat dit laatste niet door de raad is besloten, want hij heeft het besluit nog nagezien. De grond is ver kocht, dus is men vrij. De heer Van H.oudt meende ook dat er twee woningen zouden komen, wat inderdaad door de raad was bedoeld. De heer Van Ast heeft vernomen, dat de muziekschool nogal duur is. Het wordt toch door de gemeente gesubsidieerd. Jawel, antwoordt de voorzitter, maar mu ziekonderwijs in niet goedkoop, vooral niet wanneer men speciale lessen wil hebben. We kunnen daaraan ook niets veranderen, al is het mogelijk dat de animo, zoals dhr. v. Ast denkt, zal verminderen. De heer Van Ast zag dat het straatje bij dhr. Beeke was opgeknapt en wist niet dat het op het programma stond. De voorzitter antwoordt dat het eigenlijk dit voorjaar uitgevoerd zou worden, maar het lag er zo schandalig bij, dat het niet meer verantwoord was. Nadat de heer Van Ast ook nog gevraagd heeft voor wie de mensen bij de sociale dienst werken, wanneer ze in de Zuidstraat aan de verbeteringen bezig zijn en daarop een bevredigend antwoord verkregen heeft, wijst dit raadslid er op, dat hij de rotonde bij dhr. Krijger toch maar een obstakel vindt vooral wanneer men per fiets de Smidtstraat in wil rijden vanaf de rondweg. De voorzitter antwoordt dat het verkeers technisch bekeken een geweldige verbetering is, maar voor wielrijders kan het pad wel worden doorgetrokken. De heer Van Ast vindt dat de lantaarn daar veel beter op het trottoir had gestaan. De heer Vroegop zegt dat velen bij hem hebben gevraagd om een tuintje en dat hij geadviseerd heeft zich tot b. en w. te wenden. Groene Kruisfilm, welke speciaal het werk van de wijkzuster liet zien en ieder duidelijk toonde hoeveel omvattend die taak is. Met hoeveel liefde wordt het werk gedaan. Daarna werden nog een paar kleurenfilms vertoond, o.a. bloementeelt en de veiling te Aalsmeer. Na een woord van dank door de voorzit ter volgde sluiting. hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische wordt door meosl gavoollga maag aardraganl De voorzitter: ja, dan kunnen we het be kijken wat we kunnen doen. De heer Van Houdt hoopt dat de komen de plantage's goed onderhouden zullen worden en vraagt of de heer v. d. Maas hiervoor ook in aanmerking komt. De voorzitter antwoordt dat dit het geval zal zijn, wanneer betrokkene erkend is. De heer Van Houdt heeft gezien, dat het bij de rondweg tussen het lichtpunt op de hoek bij Krijger naar het volgende maar donker is. De voorzitter zegt, dat er nog twee lan taarns bijkomen. De heer Van Houdt hoopt dat men bij beplanting van de gemeente niet met doorn struiken werkt, zoals op het Kerkhof. En dat er vooral toezicht op vernieling wordt gehouden. De voorzitter antwoordt, dat beplanting weer door de kinderen kan worden uitge voerd, nu door de bijz. school. De heer Uijl wijst op sommige putten in de straten, die modderpoelen gelijken, ook bij de rotonde is al een put. De voorzitter zegt dat hierin voorzien zal worden. De heer Bijl vraagt of bij aanbesteding verbouw gemeentehuis het smidswerk niet is aanbesteed. De voorzitter antwoord dat alles in massa is aanbesteed, behalve elektriciteit. De heer Van Ast vraagt tenslotte nog of er een request van Smit c.s. is ingekomen. De voorzitter antwoordt, dat er een onge zegeld verzoek binnenkwam, later is deze fout hersteld, maar het is pas binnen en nog niet door het dagelijks bestuur behandeld. Daarna sluiting. In hotel „De Druiventros" werd vorige week donderdag de jaarvergadering door bovengenoemde afdeling gehouden onder leiding van de heer L. J. van Nieuwenhuijze. In zijn openingswoord uit de voorzitter zijn teleurstelling over de zeer matige op komst. Spreker begrijpt dit niet, wanneer hij afgaat op de grote activiteit van het bestuur in de laatste jaren, zoals de werkzaamheden rond het totstand komen van het wijk- gebouw, zusterwoning en de stimulans tot het badhuis. We hebben nu getracht de ver gadering het is maar eenmaal per jaar aantrekkelijker te maken door een film te vertonen, maar de opkomst is nog evenmin groot. Gezien bovenstaande hadden we meer hoop en ook wel meer recht op groter medeleven, al kan ik met genoegen vast stellen dat de oude kern weer present is. Uit de door de secretaris gelezen notulen blijkt dat de opkomst vorig jaar tijdens de in de A.J.Polder gehouden vergadering ook niet bijster groot was. De voorzitter memoreert vervolgens de opening van het wijkgebouw in september ji, door mejuffrouw Jöhr uit Zwitserland, een hoogtijdag voor de afdeling en iets waarnaar we. reeds jaren streefden. Vele autoriteiten uit binnen- en buitenland waren aanwezig, alsmede vertegenwoordigers van het Roode Kruis, waarvan we een bijdrage kregen ad 25.000,— waardoor dan ook de bouw mogelijk werd .terwijl er nog 10.000,— is voor een dependance in de Polder. De rest van het benodigd kapitaal en financiering van de bouw van het bad huis kwam van de gemeente. Spreker dankt het Zwitserse Roode Kruis en de gémeente voor de verheugende medewerking. Ook in het jaarverslag wordt dit belang rijk gebeuren door de secretaris uitvoerig gememoreerd en het veel omvattende werk der wijkzuster. Ze verzorgde 384 consulten zuigelingenzorg en de honderden bezoeken bij zieken die gebracht werden betekende eveneens goede zorg, waarvoor haar ook een woord van dank toekomt. De afdeling telt 566 gewone en 254 inwonende leden. Cijfers leverde ook de penningmeester in zijn financiële beschouwing. De totale inkomsten bedragen 13.876,89, zijnde contributies, bijdrage gemeente en bij dragen van de drie kerken. De uitgaven liepen tot 6798,85, zodat er een batig saldo was van 7078,04. In kas was er op 1 januari 11.729,94 en op 31 dec. 1955 18.799,98. De financiële rapporten van de commissie getuigden van een accuraat be heer door de penningmeester zodat de reke ning werd goedgekeurd. Dokter Menger gaf nadere toelichting op de zuigelingenzorg. In 1955 heeft hij 21 zittingen gehouden met 384 consulten. Er waren 34 geboorten. De dokter verklaarde tevreden te zijn over het opvolgen der adviezen door de bevolking. Zo is het bij voorbeeld de laatste 9 jaar niet voorge komen, dat een zuigeling voor een voedings stoornis in het ziekenhuis moest worden op genomen. Alleen meent dokter dat er aan kleuters over het algemeen te weinig melk wordt verstrekt en hoe klein ook, er zijn er nogal met een slecht gebit. Te veel snoepen zal daaraan niet vreemd zijn. Tot leden der financiële commissie wer den benoemd de heren M. Lindhout, P. de Kok en P. Bolier. De notulencommissie wordt gevormd door de heren Abr. Mol en P. Wagemaker. Afgevaardigde naar de prov. vergadering werd de voorzitter of zijn plaatsvervanger. De begroting 1956 was als volgt ge raamd: ontvangten 10.082,50, uitgaven 18.808.38, tekort 8725,80. Dit tekort ontstaat door aankoop materialen en meu bilair wijkgebouw, terwijl volgend jaar de Dependance in de Polder moet worden in gericht. De- bezittingen zullen er dus voor een groot deel aan moeten geloven, aldus de voorzitter. De heer A. I. Clarisse wordt bij accla matie herkozen, na een voordracht door het bestuur van de volgende heren: A. I. Cla- riss, W. Beurkens, P. Mol. De heer Clarisse is penningmeester van de afdeling. Bij de rondvraag informeert dhr. de Raat of het wenselijk is dat de wijkzuster een kleine auto ter beschikking krijgt. Het be stuur is van mening dat dit niet nodig is. Bij slecht weer mag ze immers van een taxi gebruik maken, wat ze evenwel sporadisch doet. De heer P. Mol heeft vernomen, dat de wijkzuster al te veel wordt opgeëist voor het wassen van bejaarden. Daaronder zouden er zijn, die nog gezond en vitaal genoeg zijn om zelf naar een bad inrichting te kunnen. Dokter Menger zegt dit gerucht te kennen, maar het is onjuist. Het gebeurt op zijn voorschrift en het is alleen bij zieken en behoeftigen. De heer P. Wagenaar vernam, dat de zuster op kosten van het Groene Kruis hulp verleent bij bevallingen, wanneer daar de besproken verpleegster of kraamverzorgster nog niet is. Dit wordt in andere gemeenten ook niet door het Groene Kruis betaald. De voorzitter antwoordt dat het wordt terugbetaald. Daar spreekt burgemeester de jong het bestuur woorden van erkentelijkheid toe voor alles wat ze belangeloos doet. Hij hoopt dat ook de leden van die waardering blijk willen geven door o.m. de jaarver gadering te bezoeken. Deze matige belang stelling is voor het bestuur ontmoedigend. Dokter Menger sluit zich hierbij aan. Hij memoreert wat er alzo wordt gedaan en dat is niet weinig. Spreker zou graag ver nemen hoe men de vergadering aantrekke lijker moet maken. Een film helpt blijkbaar ook niet. De heer Neele meent dat het bestuur niet meer kan doen dan zij doet. Dit moest de gemeenschap aanvoelen. QÜijcL gaaf huidje eBABYDE RM Poeder - Zalf - Olie - Zeep De voorzitter moet vervolgens tot zijn spijt nog een onaangename mededeling doen, namelijk dat wijkzuster mejuffrouw Hofman met ingang van 1 januari 1957 naar elders vertrekt. Het spijt het bestuur zeer want nimmer horen zij klachten over haar werk. De voorzitter dankt zuster Hofman hartelijk voor al wat zij deed en hoopt dat het haar wel mag gaan. Maar persoonlijk verlaat de voorzitter de gemeente ook. Hij weet nog niet precies wanneer, maar hij wil reeds thans verklaren dat hij met veel genoegen voor deze afdeling heeft gewerkt, die hij in een gezonde en sterke positie mag achter laten. Spreker hoopt dat het de afdeling in elk opzicht wel mag gaan. De burgemeester spreekt de vertrekkende voorzitter toe, die hij om zijn activiteit zeer bewonderd. Niet alleen dat hij veel op reis was voor de afdeling, maar de leiding was bij hem ook steeds in goede handen. De burgemeester wenst ook deze vertrek kende en zijn gezin alle goed toe in zijn nieuwe woonplaats. De heer L. Neele drukt ook zijn spijt uit over het vertrek van zuster en voorzitter. Hij meent dat de laatste zeker niet gemak kelijk te vervangen zal zijn. Vele jaren gaf hij zijn krachten aan de afdeling. De heer C. Faasse dankt de voorzitter namens de Ouden van Dagen, o.m. voor de ingestelde gehalveerde contributie voor deze categorie. Daarna vertoonde dokter Menger een (Buiten de verantwoordelijkheid van de redactie) ROOK EN ROET-PERIKELEN Men leest tegenwoordig in alle bladen: „het verkeer moet veiliger". Menige weg gebruiker zal bij het passeren van de gras drogerij aan de Langeweg te Scherpenisse daaraan gedacht hebben. Bij het dienen van de wind slaat de rook uit de schoorsteen ter hoogte van de straatweg, wat het zicht erg belemmerd en het verkeer verplicht stap voets te rijden. Wie heeft ooit een fabrieksschoorsteen ge zien, die nauwelijks boven het dak uitkomt? Het viel mij ook op, dat de nieuwe school die bijna voltooid is, bij het dienen van de wind steeds in de rook en roet staat. Moet straks die school in gebruik worden geno men, waarbij men practisch niet kan luchten. Het kan zelfs voorkomen dat vuil door de afgesloten ramen binnenkomt. Als bewoners van de Langeweg hebben we dit al mee gemaakt. Hierbij komt nog dat de nieuw te bouwen woningen ingevolge het uitbreidingsplan in de buurt van de nieüwe school gebouwd zullen worden. Het wordt mijns inziens hoog tijd dat hier iets aan gedaan wordt, bv. als de drogerij straks stil ligt de schoorsteen verhogen of een zuiveringsinstallatie plaat sen, waardoor het verkeer veilig en wij vrij van rook en roet zijn. A. Bijnagte Langeweg 140a Scherpenisse SPORT VAN 3 NOVEMBER NacVrederust 51 Na de door Vrederust in vorige weken behaalde successen viel deze uitslag tegen. Mogelijk was niet verwacht ook door ons niet dat het in Breda een overwin ning zou worden, maar een zo grote neder laag valt toch nog tegen. Ruim 38 minuten voor de rust ging het spel vrijwel gelijk op, maar in de laatste 7 minuten maakte Nac er 20 van door Verhulst en Van Unen. In de tweede helft profiteerde Nac van slordig spel in de Vrederust-achterhoede en bracht de stand op 50. De Vrederust aan vallen hadden weinig om 't lijf en wanneer dat gevaar dichtbij kwam, wist back Beren schot er nog wel raad mee. De rechter vleugel van de gasten was uitgesproken zwak, terwijl het jammer was, dat Quist te weinig in het spel werd betrokken. Het schot dat hij tenslotte nog wist te lossen en dat van de paal terugketste had beter lot ver diend. Uit een vrije schop op de rand van het strafschopgebied maakte Vergouwe het enige tegenpunt. Zo werd het dus een vrij grote nederlaag voor Vrederust. ONI Chrislandia Van ONI weten we alleen dat het van Chrislandia won. De juiste uitslag bereikte ons (nog) niet. Ook is niet bekend of de wedstrijd VVNSeolto werd afgelast. Wel is dat zeker van Smerdiek, dat evenals W.H.S. in 2 weken niet speelt, wellicht op verzoek van de Brabantse clubs, die een reis naar het eiland Tholen om deze tijd te ver vinden. 2e klasse A. SSC 2 Good Luck 2i 15 Op de mooie grasmat van het SSC veld heeft Good Luck een verwachte en ver diende overwinning behaald. Wel bood SSC meer tegenstand dan aanvankelijk was ge dacht, mede omdat ze ditmaal in hun stekste opstelling op het veld kwamen. Bovendien had Good Luck het ongeluk midvoor Ver hagen te verliezen door een ongelukkige botsing, waarbij hij dusdanig werd verwond dat de dokter er nog even aan te pas moest komen. Good Luck opende de score toen De Jong afgemete voorzette en J. Blom met een magnifieke kopstoot 10 liet aan tekenen. Kort hierop maakte SSC gelijk toen hij een aanval één der backs de bal onge lukkig in eigen doel werkte: 1-1. Nog voor rust namen de gasten de leiding over door Pruyssers, die met een strak schot 12 scoorde. In de tweede helft speelde Good Luck aanmerkelijk beter. Regelmatig werd de score opgevoerd door tweemaal J. Blom en een pracht doelpunt toen v. d. Wiel han dig over de bal heenstapte en Blom weer de kans gaf. Pruyssers verhoogde de scooren door over de utlopende keeper in het net te plaatsen, daartoe in staat gesteld door een goede combinatie met linksbuiten Kuipers. En daarmee was SSC een verloren ploeg. Een enkele aanval werd vooral door spil Honcoop in de kiem gesmoord. Zo kwam het einde van een sportief gespeelde wed strijd, welke door de gasten verdiend met 51 werd gewonnen. Sprang 2 The Gunners 2 Dat de thuisclub deze wedstrijd zou win nen stond vrijwel vast. Het werd dan ook de ruime 61 zege voor de kopclub Sprang. Zwaluwse Boys 2 Blauw Wit» 12 Het is Blauw Wit ternauwernood gelukt de inderdaad niet gemakkelijke uitwedstrijd tegen Zwaluwse Boys te winnen. Na alles op alles te zetten hebben de Roosendalers toch uiteindelijk de punten uit Lage Zwa- luwe kunnen benemen, al werd het een enigszins benauwde 1—2 zege. In de 3e klasse A speelde Vrederust 2 het klaar om met 21 van Chrislandia 2 te winnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 5