ROTERDDN Hulp voor Hongaarse vluchtelingen Voor Uw handen PUROL RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER De bouwkosten van het wijkgebouw vielen tegen» Garantie voor Groene Kruis» Nieuwe regeling lijkbezorging» Goede verbetering van straatverlichting. Over beplanting en bietenopslagplaats» Bij Rheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. SUBSIDIE VOOR GEZINSZORG Ook in deze gemeente is een verzoek in gekomen van het bestuur der stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging eiland Tholen ter verkrijging van subsidie. De voorzitter wijst er op, hoe men ter plaatse eerst buiten deze regeling is ge bleven, maar b. en w. thans wel inzien, dat deze instantie goed werk doet en willen daarom voorstellen thans wel te subsidiëren. Alle leden kunnen dat voorstel overnemen. Het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van een chr. kleuterschool en het bestuur van de Algemene Kleuter school vragen voorschot op de gemeentelijke vergoeding over het jaar 1956. Namens b. en w. kan mr v. d. Hoeven voorstellen aan beide scholen gelijke bedra gen te verstrekken, wat dit jaar zo uitkomt, namelijk 2502,50,Aangeboden wordt de begroting van het gasbedrijf en van de gemeente over 1957, welke zal worden onderzocht door de heren Berrevoets, de Korte en Drooger. Meegedeeld wordt dat er een wijziging moet komen in de kadastrale omschrijving van de grond die aan de Z.L.M. is ver kocht. VERHOGING REINIGINGSRECHTEN Punt 3 omvat het voorstel over te gaan tot verhoging van de tarieven reinigings rechten en daartoe de betreffende verorde ning te wijzigen. Zo wordt ophalen huisvuil inplaats van 2,50 nu 5,voor de privaattonnen werd altijd 8,betaald, dat moet nu 12,worden enz. Het komt neer op een verhoging van cirka 50%. De heer M. v. d. Sande vraagt of dit niet al te hoog is. Er zullen mensen zijn die het niet kunnen betalen. De voorzitter antwoordt, dat ondanks de steeds stijgende onkosten, deze tarieven sinds 1947 praktisch dezelfde zijn gebleven. De heer v. d. Sande is van mening, dat armlastigen het niet zullen kunnen betalen. Kunnen die daar ontheffing van krijgen. De voorzitter wijst er op, dat dit reeds in de verordening staat: Indien de belasting plichtige niet of zeer bezwaarlijk kan be talen, kunnen b. en w. ontheffing verlenen. Maar die ontheffingsaanvragen komen heel weinig voor, wat de situatie dus wel tekent. Hij wijst er verder op, hoe bijvoorbeeld privaattonnen meer dan het dubbele kosten in vergelijking met de periode toen deze verordening is gemaakt. Voorts zijn er de meerdere kosten voor het ontwerpen van een rioleringsplan, welke toch ook gefinan cierd moeten worden. En zelfs wanneer we deze verhoging toepassen, dan is dat nog maar een fractie van de totale uitgaven voor de reinigingsdienst. Cijfers kunnen dit aantonen, wanneer men weet dat de inkom sten van deze dienst zijn geraamd op 15.200,en de kosten op 38.225, De genoemde verhoging kan dus persé niet als onredelijk worden gezien. De heer Berrevoets zegt zich bij het voorstel neer te leggen. De heer v. d. Velde vraagt in dit verband of het al opschiet met het verkrijgen van de grond voor een com- postput ul. grond van dhr. Laban. Daarbij waren, naar hij vernam, enkele strubbe lingen. De voorzitter: Dit laatste is inderdaad het geval. Er kwam namelijk een brief van de Herverkaveling, waarin staat, dat het niet toelaatbaar geacht wordt grond te bestem men in de polder voor compostplaatsen. Nu meende de voorzitter, dat de Her verkaveling altijd in het belang van de landbouw werkte en dat die compostplaats in het belang van de landbouw is. De heer Drooger zegt nader te hebben geinformeerd en meent dat het wel voor elkaar komt. Die gedachte heeft ook de voorzitter. ♦^GEDEPONEERD HANDELSMERK weer niet beginnen met gas en later elec- trisch. Verder is dat ook nodig van Molen vliet tot aan de Stoof. Hij kan in dit ver band meedelen, dat de grond aan weers zijden van de rondweg zo goed als in bezit is van de gemeente, nu partijen het praktisch met elkaar eens zijn, dus onteige ning alleen nog op formele grond nodig is, omdat men hiermee al te ver was gevorderd. Heeft men dus straks die grond, dan wordt er op gebouwd en dan is het logisch dat er ook verlichting moet zijn, dus electrisch. De heer v. d. Velde verheugt er zich over, dat de eerste stap wordt gezet. Hij was laatst in Poortvliet en zo'n verlichting als daar is een reclame voor de gemeente. Wat dat betreft is Tholen in het achtergat. De voorzitter wil dit anders uitdrukken: dreigt in het achtergat te geraken, waarom we dan ook nu maatregelen dienen te nemen. De heer Berrevoets wil er zich wel bij neerleggen, maar vindt het toch erg donker, wanneer hij vanaf de Kruittoren door Da- lemse straat, enz. loopt. „Ik wil overal electrisch en zo vlug mogelijk", besluit hij zich daardoor neerleggend bij het voorstel om toch eerst de rondweg beter te ver lichten. De heer Berrevoets, gehoord wat de voorzitter heeft opgemerkt, omtrent het verkrijgen van de grond in de omgeving van de rondweg, informeert welke huizen er daar gebouwd worden. Het is toch niet de bedoeling er villa's te zetten. Bouw zo spoedig mogelijk huizen voor middenstan ders waaraan groot gebrek is. De voorzitter antwoordt, dat het dage lijks bestuur daarvan ook op de hoogte is. Niemand heeft er verder bezwaar tegen de voorgestelde begrotingswijzigingen. Bij onderzoek van de rekeningen 1954 is bij uitzondering geen enkele opmerking door de commissie van onderzoek gemaakt. Op de gewone dienst staat een nadelig saldo van 6.052,16, na een inkomste van 742.194,89 en uitgaven 748.247,05. En de kapitaal dienst heeft aan ontvangsten 1.403.067,49, uitgaven 1.613.167,11, na delig slot 210.099,62. De vergoeding voor openbaar en bijzon der lager onderwijs 1955 wordt voorlopig vastgesteld op de volgende bedragen: o. 1. school 6774,05 chr. school Doelweg 4513.06. Chr School Bosstraat 2793,21. De rekening 1954 van het Pot-Meijer- Fonds eindigt met een batig saldo van 280.06. Er is overeenstemming bereikt met dhr. J. Deurloo om erfpachtovereenkomst van de grond bij zijn woning te veranderen in koop. Dit betreft grond in de buurt van de bus halte en daarmee is de bestaande „muur kwestie" opgelost. Het prikkeldraad zal nu worden opgeruimd. De heer Berrevoets vraagt of de verant woordelijkheid, wanneer bijvoorbeeld de muur zou omvallen voor dhr. Deurloo is, wat de voorzitter bevestigend beantwoord. Tegelijk wordt bij dit punt „verkoop grond" behandeld het verzoek van de heer Verkerke of hij de spie gemeentegrond kan kopen. Betrokkene wil voor 5,per m.2 kopen. De heer Berrevoets zou die verkoop liever uitstellen, nu het gehele blok daar gepro jecteerd wordt, omdat men later altijd nog tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische Daarna wordt het voorstel tot genoemde verhoging der reinigingsrechten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VEE IN BEBOUWDE KOM Een ander voorstel is de algemene politie verordening te wijzigen door het opnemen van 2 bepalingen, inhoudende: a. dat het verboden is in de bebouwde kom vee te houden met een ontheffings mogelijkheid daartoe van burgemeester en wethouders. b. een minder belangrijke regeling ten gunste van de dierenbescherming. De heer van de Sande vraagt of de toe stand met de varkenshouderij hetzelfde blijft. De voorzitter zegt dat het alleen ten doel heeft tegen misstanden te kunnen optreden en het uitsterfsysteem varkenshouderij in de gemeente te bevorderen. Die thans een varken houden krijgen geen last. Allen kunnen zich met deze wijziging verenigen. De verhuur woning Oudelandsestraat 23 wordt van 60,op 70,per maand gebracht. Met de n.v. Levers Zeep Mij. wordt een gewijzigde huurovereenkomst aangegaan in dien zin, dat deze maatschappij na de toe gestane 2 jaar recht krijgt van verlenging der overeenkomst. Noch van de zijde van het dagelijks bestuur, noch van die der raadsleden is hiertegen bezwaar. ELEKTRIFICATIE RONDWEG Tegen wijziging van de begroting 1955 en 1956 is geen bezwaar. Dit laatste is een lijvig boekdeel, waarvan de voorzitter op een paar posten toch wil wijzen, nl. de post voor kleren gemeentewerklieden, die is inge last en naar de mening van het dagelijks bestuur nodig is en de post voor electrifi- catie van de rondweg en de verbinding door de stad zelf. De voorzitter herinnert er aan, hoe de raad heeft besloten tot ge leidelijke elektrificatie van de gehele straat verlichting. Het begin zou men dan aan de rondweg willen maken en de straat door de stad. De heer Berrevoets zegt het wel leuk te vinden, dat de rondweg wordt geëlectri- ficeerd, maar tenslotte zijn de inwoners toch meer gebaat bij een betere verlichting van de straten zelf, zodat hij had gemeend een gedeelte van die post te bestemmen voor electrificatie in de stad. De voorzitter zegt dat er aan de rondweg verlichting moet komen, bijvoorbeeld het gedeelte van de brug tot aan „Ten Anker" is hard nodig. Men kan daar nu toch eerst kan zien, wat er van te missen valt. Daarmee zijn alle leden, ook het dagelijks bestuur het volkomen eens, zodat die grond voorlopig niet wordt verkocht. Het pand Kerkstraat 19 wordt op voor stel van b. en w. onbewoonbaar verklaard. DE ZES PROCENT Aan de raad wordt de vraag voorgelegd of de uitkering 6% salarisverhoging aan gemeente-personeel over 1956 per 1 septem ber of 1 juli moet ingaan. De suggestie van het dagelijks bestuur is het 1 juli te doen. De voorzitter wijst er op, dat dit geen salarisverhoging betreft die doorgaat (zover althans nu bekend is), maar slechts voor 1956 geldt. De heer Bal wijst er op, dat het maar 2% is, wanneer het per 1 sept. ingaat en 3% wanneer het vanaf 1 juli wordt uitbetaald. De heer Berrevoets vindt het- een eigen aardig voorbeeld tegenover het bedrijfs leven. Op die manier heeft het ambtenaren korps een voorsprong op het bedrijfsleven. De ambtenaren krijgen toch al zoveel grati ficaties. De voorzitter is het daarmee niet eens. Het schijnt, dat de werknemers het in het bedrijfsleven heel wat beter hebben, anders begrijpt hij tenminste niet, dat er bij bosjes weglopen bij overheidsdiensten. De heer Berrevoets: Ze mogen dan enkele maanden op een jaar goed verdienen - gelukkig maar wanneer ze in de W.W. zitten, hebben ze maar een schijntje om van te leven. Hij vindt dat het bij de ambtenaren te hoog wordt opgevoerd. De heer Bal is het daar niet mee eens, daar naar zijn mening de overheid gewoon lijk achter het particuliere bedrijf aankomt en dat moet ook wel in een tijd van hoog conjunctuur. Daarna stemmen allen er voor de 6% met ingang van 1 juli te verstrekken. HET BADHUIS Het dagelijks bestuur stelt voor een ver ordening vast te stellen op het beheren van het badhuis. Om het gemakkelijk te maken, aldus de voorzitter wordt hierbij ook voor gesteld, om de tarieven door b. en w. te doen vaststellen. De heer Berrevoets heeft er moed op, wanneer hij hoort, hoe het loopt in de gemeenten Sint-Maartensdijk en Sint-Anna- land. Maar toch werkt men er met een tekort vult de heer Drooger aan, De heer v. d. Sande vraagt of de ope ningsuren al zijn vastgesteld. De voorzitter antwoordt ontkennend, ook Terwijl het op de voorpagina geschreven artikeltje over „Hulp aan Hongarije" reeds was afgedrukt, bereikte ons van het kringbestuur van het Roode Kruis, afdeling Tholen nadere mededelingen, waarvoor we als aanvulling op voornoemd stukje hier nog even uw aandacht vragen. Op de voorpagina is reeds gesproken over de mogelijkheid van een collecte in onze gemeente. We hebben nader ver nomen, dat die collecte a.s. week doorgaat in alle eiland gemeenten, waartoe bereids toestemming is verleend door de heren burgemeesters. Verder bestaat de mogelijkheid zich op te geven voor het eventueel opnemen van vluchtelingen. Opgave kan geschieden bij de plaatselijke bestuurders van het Rode Kruis. Het staat niet vast dat het inderdaad nodig zal zijn, om hier vluchtelingen op te nemen, zodat aanbieding nog niet direct inhoudt, dat men ook een Hongaarse vrouw, jongen of meisje kan verwachten. Maar het is wel gemakkelijk dat reeds nu bekend is, hoeveel geplaatst kunnen worden. Onder verwijzing naar het artikeltje op de voorpagina merken we dus op, dat het niet nodig is een eventuele bijdrage op de genoemde girorekening te storten, waar er volgende week huis aan huis wordt gecollecteerd. Dus een collecte. Deze Rode Kruiscollecte en naar we ver nemen ook in verschillende kerken een collecte. Het doet er niet, waar Uw bijdrage wordt gegeven. Het gaat er alleen maar om, dat ze er komt. Hetzij via de kerk, hetzij via de Rode Kruiscollecte. Veel willen we er niet aan toevoegen. Alleen nog dit: WE ZIJN JEGENS HET VERTRAPTE HONGAARSE VOLK TOT MEER GEROEPEN DAN TOT WOORDEN VAN DEERNIS. op de vraag van de heer Berrevoets of er al een badmeester is benoemd. Men zal binnènkort een oproep plaatsen. De heer v. d. Velde vraagt dan of het al zover is, dat het badhuis geopend kan wor den. De voorzitter antwoordt, dat het gebouw haast klaar is. „Het heeft inderdaad ont zaggelijk lang geduurd, dat ben ik met U eens." Met de voorgestelde verordening kunnen alle leden instemmen. Herbenoemd wordt vervolgens de woon ruimtecommissie, bestaande uit de heren H. J. Roukema. M. v. Halst, G. v. d. Linde M. v. d. Sande en vijf plaatsvervangers. Het laatste punt is krediet-aanvrage voor VERSCHILLENDE VERBETERINGEN In de eerste plaats wordt een krediet ge vraagd van 800.-- voor aanleg voetpad verbinding Kruittoren - Oud Vossemeerse poort. Er zal een pad van klinkers worden gemaakt. De heer Drooger: En dan ook maar een lantaarn De heer Berrevoets vindt het een goede verbetering, maar vreest dat men er over zal fietsen, zodat het weer niet aan z'n doel beantwoord. Het is een klein kunstje vindt de voor zitter, dan wordt het bord: voetpad er ge plaatst. Ten tweede wordt een aanvullende be grotingspost gevraagd voor verbetering van de Schoolstraat, namelijk trottciraanleg. Dit zal cirka 1040.vergen. 3e wil het dagelijks bestuur de stoepen in de Julianastraat opruimen en daar trottoirs leggen. Begroot is hiervoor /-1850. De heer Drooger vraagt of er overeen stemming is met de eigenaren waarop de voorzitter antwoordt dat het gemeentegrond is. Ten vierde wordt 4000.gevraagd voor het plaatsen van betonschutting als schei ding van het gebouw der Levers Zeep Mij en de woning van de heer De Groot plus het plaatsen van een cantine voor de Levers Zeep Mij. welke dan voor 180.per jaar kan worden verhuurd. Ten vijfde wordt nog 640.gevraagd voor onderhoudswerken aan het pand Oude landsestraat 23. Alle leden kunnen zich met deze krediet aanvrage verenigen. De heer Berrevoets acht het het beste deze werken collectief aan te besteden. De voor zitter antwoordt dat dit ook de bedoeling is en het dan achter elkaar laten uitvoeren. in koud seizoen RONDVRAAG De heer De Korte merkt op, hoe zoeven is gesproken over verbetering van de straat verlichting, maar waarom komt het voor dat er lantaarns 's morgens om half tien nog branden. De voorzitter dan zal de klok niet werken. Hier staat echter tegenover dat er lantaarns zijn, die 's avonds moeten branden en het niet doen wat natuurlijk evenmin de bedoe ling is. Wethouder Jansen wijst er op, dat het in de bedoeling van de gascommissie ligt, dat de straatverlichting werd gecontroleerd, waarvoor een half uur is gesteld. De voorzitter meent dat men in dat geval in de plicht is tekort geschoten De heer Berrevoets vraagt of er al iets gedaan is voor een speelterrein voor de kinderen. Hij heeft aan de schietbaan ge dacht. De kinderen worden overal wegge jaagd en moeten toch ergens spelen. En van het sportveld ziet hij vooralsnog niets komen. De voorzitter deelt het bezwaar dat er geen plaats is voor de kinderen. Alle plekjes die daarvoor vroeger waren bestemd hebben een ander doel gekregen. Hij wil graag be kijken of er mogelijkheden liggen op de schietbaan. Dhr. v. d. Sande vraagt hoe het zit met de visfabriek .De termijn is toch al verstre ken. Gaat ze nu verdwijnen De voorzitter antwoordt, dat er wordt ge zocht en onderhandeld over een naar en over een plaats in de Deurloopolder. Grond aankoop vergt daar echter 2000.wat ons te hoog is. De heer v. d. Sande vraagt zich af of dat alles niet te lang duurt. De voorzitter antwoordt dat per 1 november jl. het con tract afliep, dus strikt genomen zou de fa briek nu moeten verdwijnen, maar dat gaat ook maar zo niet aan. De heer Berrevoets herinnert er aan, dat hij hierover al iets gezegd heeft voor de openbare vergadering begon en dat niet wil herhalen, maar de heer v. d. Sande vindt dat het in het openbaar moet komen. De heer de Jonge wijst er op, dat het seizoen zo is afgelopen. De heer Drooger vraagt nog of de schuur van Potter al verkocht is voor sloop, waar op bevestigend wordt geantwoord. Daarna sluiting. Maandagavond kwam de Raad om half acht op het Gemeentehuis in voltallige ver gadering bijeen. GEBED In verband met de ernstige tijdsomstan digheden sprak de Burgemeester, Mr. J. J. Versluijs, de volgende openingswoorden: „Ik open deze openbare raadsvergadering, een raadsvergadering welke valt in een fel bewogen tijd. Op verscheidene plaatsen in de wereld is de oorlogvlam opgelaaid: Hongarije bloedt uit duizend wonden. Een onbeschrijf lijk leed wordt geleden. Een leed, waarbij geen onzer onbewogen kan blijven. Een leed, dat in allerlei vorm reacties oproept. Ik wil de verdere behandeling der agenda dan ook niet aanvangen dan na eerst onze bede gevoegd te hebben bij de talloze beden, die dag en nacht opstijgen tot Hem in Wiens handen het wereldbestuur ligt, tot God, die als Almachtige alleen uitkomst brengen kan." De burgemeester sprak daarop een kort gebed uit. De door de sekretaris gelezen notulen van de vorige vergadering gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Van de ingekomen stukken noemen we: Goedkeuring Min. v. Binnenlandse Zaken van de Straatbel, verordening. Idem van G.S. van de Wachtgeld- en Kindertoel. ver- ord. aankoop 3210 vierk meter van dhr. Wed. Hommel en 4100 vierk meter van dhr. F. P. Havermans benevens van het besluit het max. krediet in rek. cour. te brengen op 1 ton. Verder waren blijkens ingekomen controle-rapporten kas en boeken van diver se rekenplichtigen akkoord bevonden en deel den de volgende leden van de Commissie ingevolge de Woonruimtewet 1947 mede hun herbenoeming te aanvaarden: Joh. Quist J. Boonman, A. Aarnoudse en L. Istha. KLEUTERLEIDSTER-CURSUS De gemeente Middelburg had een uitvoe rig schrijven gezonden, waarvan de feite lijke inhoud op het volgende neerkwam: Tot 1 januari 1956 waren in Middelburg 2 opleidingscursussen voor kleuterleidster, één aan de Rijks- en de andere aan de Chr. Kweekschool. Kwaliteit en resultaat van het onderwijs waren gelijk. De financiering ge schiedde door het innen van schoolgelden en provinciale en gemeentelijke subsidies. Bij het in werking treden van de wet op het kleuteronderwijs heeft de Minister echter alleen de opleiding aan de Chr. SSchool erkend. Aan deze erkenning is Rijkssubsidie en de mogelijkheid van studiebeurzen ver bonden. Het schoolgeld voor de leerl. der Chr. opleiding zou dan grotendeels kunnen vervallen, dat aan de Rijkskweek zou om hoog moeten door het vervallen der subsi dies. Om de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs niet in het gedrang te doen komen zal Middelburg de Openbare cursus overnemen, altans bij vol doende deelname van de Zeeuwse Gemeen ten. Middelburg voert nog aan dat, indien de Openbare cursus vervalt, de leerlingen naar Rotterdam moeten. Slagen ze daar, dan is te verwachten dat ze niet naar een plaats in Zeeland zullen solliciteren. De overname der cursus is als tijdelijke maatregel bedoeld en verwacht mag worden dat de Provincie toch deze niet erkende cursus zal subsidiëren Het dagelijks bestuur is van mening dat de Minister het weigeren der erkenning wel terdege zal hebben overwogen en er goede redenen voor moet hebben gehad. Het gaat niet aan dat een gemeente de Ministeriële plannen doorkruist, waarom tot afwijzing wordt geadviseerd. Dhr. Istha wijst er op dat de cursus toch 90 leerlingen had. Er is er geen bij, afkoms tig uit Oud Vossemeer, maar dat kan ko men. In dat geval is Istha voor subsidiering. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen subsidie te verlenen, wanneer de cursus erkend zou zijn. De erkenning is er nu niet. Het staat Middelburg vrij alsnog te trachten dat bij de Minister te bewerkstellieng. De wethouders P. van Driel en A. M. van Engelen vinden het een moeilijk geval omdat niet bekend is waarom de Min. zijn erkenning terughield. De voorzitter meent dat de Minister bewust 26 opleidingen in het gehele land heeft gewild. Wanneer nu de gemeente sub sidie geeft zal misschien het schema, dat de Minister voor de verdeling der soorten scholen heeft gesteld, worden doorbroken. Misschien bestaan er wel plannen elders in de provincie een openbare opleiding te ves tigen. We weten daar allemaal niets van. Aan de andere kant behoren wij op een subsidie-verzoek geen nadere inlichtingen te vragen. De gemeente Middelburg dient uiteen te zetten waarom de opleiding niet is erkend. Dhr. Aarnoudse sluit zich hierbij aan. Op voorstel van dhr. Istha, daarin o.a. gesteund door v. d. Klooster wordt besloten toch eerst te vragen naar de reden van het weigeren der erkenning. Een subsidie verzoek van de K.N.A.C., die daaraan verbonden het buitengewoon lidmaatschap aanbiedt, wordt afgewezen. Er was 25,subsidie gevraagd. Een zelfde weg gingen gelijkluidende verzoeken van de Ned. Mil. Bond Pro Rege en het Humanistisch Thuisfront, de eerste omdat gelegenheid wordt gegeven tot collecteren, en de tweede omdat zij een collecte-vergunning zou kunnen aanvragen. VOLKSTUINTJES Aan b. en w's wordt op hun voorstel bevoegdheid verleend de grond achter de Ring zelf te verhuren voor volkstuintjes. Wanneer wordt toegelicht dat een prijs van 8 ct per vierk meter per jaar zal worden gevraagd, zegt v. d. Klooster dit nogal hoog te vinden. Wethouder van En gelen plaatst lachend de opmerking dat men dit niet gauw per gemet moet omrekenen. Het gaat hier om tuingrond. Dhr. v. d. Klooster wijst er echter op dat de prijs voor de tuinen aan de Oost zijde van de Kalisbuurt veel lager liggen: en de voorzitter moet Istha desgevraagd mededelen dat de gemeente voor haar an dere volkstuin-complexen 4J-2 ct rekent. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waar uit 't is samengesteld, hebben zo'n aan sporende werking op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de ge wrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Verder vindt dhr. Istha het nogal pijn lijk dat enkele huurders aan de Bou-Kooij- manstraat zo snel op een ongelegen tijdstip hun tuintjes kwijtraakten toen het gymnas tieklokaal moest worden gebouwd. De voorzitter antwoordt echter dat be trokkenen wisten dat ze dit risico liepen en bovendien is een tegemoetkoming gege ven in enkele reeds gemaakte kosten, zoals besteld zaaizaad. Het betrekkelijke raadsvoorstel wordt dan goedgekeurd. Dan volgt verkoop van enkele vierk meters grond aan de Schoolstraat, t.w. 3 vierk me ter aan G. Duine Azn en 6 vierk meter aan C. v. d. Klooster voor de prijs van 1. per vierk meter. Kopers bouwen nl. nog juist op een strook gemeentegrond. In dit verband vraagt dhr. v ,d. Klooster waarom beide woningen zover naar voren worden gebouwd. Toegelicht wordt dat deze rooilijn altijd op de tekeningen heeft gestaan Kwamen de huizen op dezelfde lijn met de andere woningen in de Schoolstraat dan verdwenen we achter het huis van dhr. Vermeij. Het vermoeden van dhr. Istha, dat deze vooruitspringende rij huizen eindigt, bij de geprojecteerde zijstraat, wordt door de voorzitter bevestigd. BOUWKOSTEN VIEL TEGEN BIJ GROENE KRUIS Nadat wijzigingsverordening op de Keu ringsdienst van Waren op het punt van haar inwerkingtreding op onbelangrijke wij ze is veranderd, komt aan de orde een ge vraagde garantie voor de betaling van rente en aflossing van een door de PI. Afd. v. h. Groene Kruis aan te gane geldlening van 12.500.met de Coop. Boerenleenbank te Tholen. Reeds eerder garandeerde de ge meente een lening van 15.500.bij het Wezen Armbestuur. De bouwkosten van het wijkgebouw en badhuis zijn zo tegengeval len, dat deze tweede lening nodig is. Zij zal 25 jaar lopen en 4J4 rente kosten. Ge durende een reeks van jaren zal geen extra aflossing zijn toegestaan. Het raadslid C. P. Timmermans is be stuurslid van het Groene Kruis en geeft daarom enkele inlichtingen. Wekelijks wer den in het badhuis ong. 300 baden genomen Hoewel v. d. Klooster meent dat veel men sen lang op hun beurt moeten wachten, denkt Timmermans dat dit wel tot de zater dagmiddag beperkt zal zijn. Het besluit tot openstelling ook op de zaterdagmorgen heeft verlichtend gewerkt. De badmeester doet zijn uiterste best de zaak goed te doen ver lopen. Tijdens zijn etenstijd is het badhuis toch geopend. De voorzitter deelt nog mede dat binnen kort een algemene ledenvergadering van de PI: Afd. zal worden gehouden .Ieder die klachten of wensen heeft kan ze daar ter tafel brengen. Dhr. Mees hoopt dat men deze lening alle leed zal zijn geleden, opdat er eens een einde komt aan het gejammer over de afbouw. De voorzitter zegt dat het z.g. bijwerk vele moeilijkheden geeft, misschien zal de Alg. Verg dit nu overnemen. De totale bouwkosten bedroegen ƒ65.800 De Zwitserse gift dekte 35000. Intussen gaat de huisarts in het gebouw geen spreekuur houden, zoals in de ge meente wordt gezegd. Wel is dit even ter sprake gekomen i.v.m. de verbouwing van de dokterswoning. De schoolarts en de tnad- artsendienst zullen natuurlijk gebruik van het gebouw maken. Nadat ieder heeft uitgesproken dankbaar te zijn voor de totstandkoming van Wijk gebouw en badhuis, wordt de gevraagde garantie gegeven. OVER GEZINSZORG In behandeling komt de aangeboden be groting 1957 van de Stichting Maatsch. Werk en Gezinsverzorging o. h. eiland Tho len. Daarin wordt aan gemeentelijke bijdra ge per inwoner 0.30 voor Maatsch. Zorg en 0.20 voor Gezinszorg benevens een bijdrage per verzorgingsdag geraamd. Het begeleidende schrijven spreekt er met dank baarheid van dat de Kerken het Maatsch. Werk en de Gezinsverzorging als hun taak zien. Zij dragen tans 3696 bij. Verscheide ne kerken betalen per dooplid 0.80 tegen vroeger 0.20. Het is de bedoeling deze bijdragen nog te verhogen. De begroting is gebaseerd op 3 gezins verzorgsters en 3 gezinshulpen. Dit cijfer was over 1956 2x2 Bovendien komt het sala ris van de Maatschappelijk Werkster niet meer voor rekening van het Rampenfonds. Dhr. Aarnoudse betreurt het dat er nog zo weinig personeel is. Minder dringende ge vallen moeten worden afgewezen. Weth. van Driel vindt het jammer dat nog niet alle kerken meedoen. Dhr. v. d. Klooster vraagt of de N. H. Kerk te Tholen nu wél meedoet en wat de reden mag zijn waarom de Ger. K. aldaar uittrad en zich aansloot bij een organisatie in Zuid Beveland. Hier was toch iets niet in orde De voorzitter ligt toe dat men uittrad om het bezwaar dat leden der Ger. Kerk in even ernstige gevallen geen voorrang kregen boven leden van een kerkgenoot schap, dat niets aan de Stichting betaalt. Men wilde dus waar voor zijn geld, hoewel nooit critiek op de hulp des meisjes zelf is gegeven. Integendeel. Dhr. Mees vraagt of hij het' juist ziet, dat de Gezinshulp een zaak der Diakonien is? Dit i.v.m. het feit dat de R.K.-en gaan meedoen. De Diakonie betaalt, maar wie beoordeelt welk geval voor hulp in aanmer king komt. Zwaait het Bestuur daarover de scepter De voorzitter spreekt als zijn mening uit dat de belangen, die door de Stichting worden gediend, naar haar aard tot de taak der Diakoniën behoren, Alleen kunnen ze dit echter niet, de Stichtingsvorm was daarvoor nodig. De gang van zaken is dan verder dat hulp bij de Burgemeester moet worden gevraagd Mej. Paling hiervan in kennis gesteld, be oordeelt dan verder of hulp zal worden ver leend. Dhr. Mees zwaait de Maats. Werkster lof toe. Ze is met haar brommer altijd pre sent, goed of slecht weer. Het was dhr. Istha niet bekend dat de R.K.-en alhier niet meededen. Dhr. Mees: Ze deden niet mee, maar werden toch ge holpen. Het in de begroting geraamde gemeente lijke subsidie zal worden verleend. De 6e begrotingswijziging Gewone Dienst 1956 wordt dan vastgesteld. Van het Alg. Armbestuur zijn aftredend de heren L. Istha en Chr. Lobbezoo. Als tegenkandidaten stellen b. en w's de heren J. Aarnoudse en G. v. d. Male. De aftre denden worden herkozen. Tegenover de heren J. v. d. Klooster en P. W. A. Mees bestuursleden van het Fonds Huijssen van Kattendijke, worden ge steld de heren J. Aarnoudse en C. P. Tim mermans. Nadat dhr. v. d. Klooster heeft medegedeeld liever niet voor herbenoeming in aanmerking te komen, worden de heren J. Aarnoudse en P. W. A. Mees ge en her kozen. Het voormalig brandspuithuisje wordt niet meer als zodanig gebruikt en staat dus leeg. Dhr. J. J. Niemantsverdriet wil het tegen 2,per week huren voor het stallen van zijn personenauto. Tot verhuur wordt besloten. Desgevraagd wordt dhr. v. d. Klooster medegedeeld dat de gemeente het pakhuisje van het Groene Kruis aan de huisstraat nu zelf gaat ge bruiken. De Jong Hervormden Bibliotheek vraagt om een subsidie van 5 ct per boek over 1956. Bij verlening kan ook aanspraak op Prov. subsidie tot een gelijk bedrag worden gemaakt. De aanvraag, die betrekking heeft op 760 boeken, wordt onder de bekende voorwaarde van roulering, ingewilligd. Het centraal Bur. inz. Gemeensch. Be handeling van Gemeentelijke Personeels-i aangelegenheden adviseerde het gemeente- personeel met ingang van 1 juli een 6% salarisverhoging toe te kennen. Een drietal werknemersbonden adviseerde in gelijke geest. Ook B. en W stelden voor de ver hoging op 1 juli te doen ingaan. De raads leden hadden hiertegen geen bezwaar. LIJKBEZORGING Na vaststelling van een onbelangrijke wijziging van het Ambtenarenreglement en de Arbeidsovereenkomstenverordening, stel de de Voorzitter de lijkbezorging aan de orde. In een vorige vergadering is hierover uitvoerig gesproken. B. en W. hebben con- takt opgenomen met Bruinisse, welke ge meente een 2e hands lijkkoets te koop aanbood. Betere vooruitzichten bood een kontrakt met dhr. Simons, particulier be grafenisondernemer te Bergen op Zoom. Deze wil de begrafenissen alhier voor zijn rekening nemen met een lijkauto: desgewenst kan ook een lijkkoets worden gebruikt. De kosten blijven gelijk nl. 32,50. Wanneer dhr. v. d. Klooster vraagt hoe veel de gemeente tot nog toe voor gebruik van de lijkkoets in rekening bracht, zegt de Voorzitter dat dit 5,voor begraving in eigen graf en 2,50 voor een algemeen graf was. Dhr. Aarnoudse vindt het verschil erg groot, ook al kwam bij genoemde tarieven nog een verhoging voor het huren van paarden en koetsier. Daartegenover staat dat dit een blijvende regeling is. Weth. v. Engelen geeft toe dat het tarief inderdaad zeer laag was. De vraag zal

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 2