WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND E VRIJDAG Dodelijk ongeval in St. Maartensdijk VERSCHIJNT IEDER I I I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Kwaliteit is troef in de Nederlandse textielindustrie Politierechter Sporthoekje COMMENTAAR. De redactie legt U deze week voor» Als wij vergaderen 12e jaargang no. 51 2 november 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Hejjboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.60 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn DAGELIJKS Hoe dikwijls wordt er niet ge sproken over het „dagelijks brood". En dan denken we daarbij lang niet altijd aan dat brood zelf. Ook niet wanneer het voor de maaltijd klinkt „geef ons heden ons dagelijks brood.' En juist daaruit spreekt toch de belangrijkheid van het brood voor onze dagelijkse voeding. Inderdaad is voor alle Westerse volken brood nog altijd het symbool van de voeding, al zijn daarnaast vlees, melk, zuivel, vetten, aardappelen en groenten on misbaar. Niettemin zijn er tal van spreekwoorden, die op de belangrijk heid van het brood wijzen. Wanneer iemand gebrek lijdt vraagt hij om brood. Wanneer iemand het goed heeft, dan „verdient hij zijn broodje wel" en als het volk door de regering tevreden gehouden moest worden, dan gaf men het reeds in de Romein se tijd „brood en spelen." Het gaat „alles om den brode" is even bekend en zo zouden we nog even door kunnen gaan. Hoe belangrijk is nu de werkelijke plaats van het brood in de heden daagse voeding? In opdracht van de Nederlandse vereniging van Meel fabrikanten is hierover door het „In stituut voor de Statistiek" aan 1600 Nederlandse huisvrouwen een serie vragen voorgelegd die zich trouwens niet slechts tot het brood beperkten. In tegenstelling met vele andere landen is het in Nederland gebruike lijk per dag twee broodmaaltijden en één warme maaltijd te gebruiken. Hieruit zou een groter broodverbruik dan elders moeten voortvloeien, als niet in andere landen bij de warme maaltijd tevens brood werd gebruikt, wat in Nederland practisch gespro ken haast nooit het geval is. Het ge middelde dagelijks gebruik verschilt daardoor in de Westeuropese landen niet zoveel. In ons land bestaat het ontbijt voor 80% uit brood. Slechts 5% van de mensen bleek 's morgens geen brood te eten, maar volstaan met een beschuit, een bord pap, of iets dergelijks. Tegelijk werd ge vraagd, wat men er bij drinkt en dit bleek bij verreweg de meesten thee te zijn. Alleen in het Zuiden van het land is koffie bij het ontbijt meer gebruikelijk, 's Middags wordt door de helft van de gezinnen een warme maaltijd gebruikt en door de andere helft een broodmaaltijd. Opgemerkt kan worden, dat 't brood tussen de middag overheerst in de steden, waar immers velen kantoor- en fabrieks arbeid verrichten en de gehele dag niet thuis komen of waar man en vrouw werken en de middagpauze tekort is om een maaltijd klaar te maken. In de grote steden gebruikt 82% van de mensen om 12 uur een broodmaaltijd en op het platteland 78% een warme maaltijd. Dat er bij de warme maaltijden geen brood gegeten wordt en dat men er gewoonlijk niets bij drinkt, is iets dat voor buitenlanders, vooral voor Fransen en Duitsers, moeilijk te begrijpen is. De tweede broodmaal tijd of die nu 's middags dan wel 's avonds wordt genuttigd, bestaat eveneens vrijwel altijd uit brood. Slechts 6% van de ondervraagde da mes diende er regelmatig een warm hapje of slaatje bij op, terwijl 26% dit nu en dan doen. Bij deze tweede maaltijd is thee nog altijd de voor naamste drank, gevolgd door melk en koffie. De verhouding is op het ogenblik 6 thee, tegen 5 melk en 4 koffie, maar de koffie neemt in be tekenis toe. De hoeveelheid brood, die per dag wordt gegeten, bedraagt gemiddeld 290 gram per persoon, waarmee een bedrag van 15 cent is gemoeid. In de grote steden en bij toenemende wel stand wordt echter minder brood ge geten dan op het platteland en in de lagere inkomensgroepen. Daardoor geeft men in de stad per dag maar 13 cent per persoon aan brood uit en op het platteland 17 cent. 41% van de mensen eet uitsluitend wit brood, 33% zowel wit als bruin en 12% uitsluitend bruin brood. Dit laatste zal voor een deel betrekking hebben op de boerengezinnen in de tarwestreken, voornamelijk dan in de Noordelijke en Zuidelijke provincies. Toch mindert overal het gebruik van eigen tarwe, inzonderheid ook in ons gewest. Het tarwebroodje is overigens nog altijd best voedsel, wat in combinatie het onze goede kaassoorten en een glas volvette melk voortreffelijk smaakt. Merkwaar dig is overigens dat bij hogere in komensgroepen het bruin broodge bruik groter is dan bij de lagere in komens. Alleen een ruimere kennis van de voedingsleer zou meer waar dering voor het bruine brood kunnen meebrengen. Zeker is, dat we altijd dankbaar mogen zijn voor ons dage lijks brood, ook in de letterlijke zin. Zaterdagmorgen vond in St. Maartensdijk een zeer ernstig ongeval plaats, dat aan de 53-jarige landarbeider Joh. Boogaard het leven kostte- Deze reed per rijwiel in het Kapoenhof weg je, toen hij werd ingehaald door een vrachtauto van de heer A.T. te St. Annaland, bestuurd door A.v.D. aldaar. De weg is daar ter plaatse vrij smal. Juist toen de auto passeerde kwam Boogaard vermoedelijk te slippen en is onder een der achterwielen terecht gekomen, waarbij hij vrijwel op slag werd gedood. De bestuurder had hiervan hoegenaamd niets gemerkt. De heer A.T., die naast de chauffeur zat keek toevallig in het spiegeltje en zag de man liggen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. In de gemeente was de ontsteltenis groot. Pionierswerk bezorgt onze producten van Nederlands fabrikaat als een wereldvermaardheid. Er zijn in ons land meer textiel zaken dan broodwinkels of groente handelaren of melkslijters. En de slagers kunnen het wat aantal betreft alleen maar tegen hun collega's in de textiel opnemen als zij de steun krij gen van alle schoenwinkeliers, drank slijters, juweliers en kantoorboek handelaren tezamen! Er gaat, met andere woorden, heel wat om in de textielhandel en dat hoeft, op de keper beschouwd, geen verbazing te wekken. Want „textiel" is een veelomvattend begrip. Met de inhoud van de linnenkast en de kle ding alleen bent u er nog lang niet. Ook de vloerbedekking en de gor dijnen, de bekleding van het meubi lair en de tafelkleden, de klosjes ga ren en de knotten wol en de dekens op de bedden behoren er toe. En dan spreken wij nog niet eens van de dweil in het keukenkastje, het omslag van uw paspoort of rijbewijs, de ve ters in de schoenen en het canvas in de fiets- en autobanden en van nog honderd en een andere zaken, die geheel of gedeeltelijk uit textiel ge maakt zijn. Als u deze enorme ver scheidenheid in aanmerking neemt, is een aantal van ruim 22.000 zelf standige ondernemers, dat de kost verdient met de kleinhandel in textiel niet eens bijzonder indrukwekkend. DRIEKWART UIT EIGEN FABRIEKEN Wel indrukwekkend is het feit, dat van alle textiel, die over 22.000 Nederlandse toonbanken verkocht wordt, gedeelte uit Nederlandse fabrieken komt. Dat wijst niet alleen op de omvang van de Nederlandse textiel-industrie, die bovendien nog voor enkele honderden miljoenen guldens per jaar in het buitenland omzet, dat zegt ook wel iets over het vakmanschap in de vaderlandse tex tielnijverheid. Want de Nederlander stelt hoge eisen aan de kwaliteit van gebruiksgoederen, die lange tijd mee moeten. En wat de mode-artikelen betreft: al hebben wij, vooral als het om kleding gaat, een merkwaardige voorkeur voor alles wat uit het bui tenland komt, ook hier geeft de kwa liteit tenslotte de doorslag. Welnu, tussen 75 en 80% van alle weefsels die op de binnenlandse markt ver kocht worden, wordt door Neder- lanse fabrieken geleverd, ook al hangt er meestal geen kaartje met „Neder lands fabrikaat" aan! Dat kaartje vindt u intussen wel aan dezelfde soort stof, die naar het buitenland gaat .Want daar geldt de aanduiding waarborg voor prima kwaliteit...! PIONIERSWERK De Nederlandse textielindustrie, ook dat is een term, die gemakkelijker uitgesproken dan volledig omschre ven is. Een bezoek van enkele dagen aan Twente en de Achterhoek, zoals dezer dagen door een aantal journa listen gebracht werd, is nauwelijks toereikend om een zeer globaal over zicht te krijgen van wat er zo al in de textielnijverheid omgaat. Het fabri ceren is niet alleen een kwestie van spinnen en weven. Nadat uit het ruwe materiaal een bruikbare draad is gesponnen en dit garen is verwerkt tot een stof, volgt nog een hele reeks van bewerkingen, die men te zamen het „finishen" noemt, voordat het product tenslotte terecht komt in de winkel of geëxporteerd wordt naar de buiten landse afnemers. Het ge heim van de kwaliteit schuilt niet in één bepaald onderdeel van het pro- duktieprocedé, maar in de zorg, die aan elk onderdeel afzonderlijk be steed wordt. Bovendien komt het Nederlandse vakmanschap duidelijk tot uiting in het succesvolle pioniers werk met nieuwe stoffen, half- of ge heel synthetische, die in een steeds groter tempo beschikbaar komen. Elk van die stoffen heeft weer andere eigenschappen, stelt eigen eisen aan de verwerkingsapparatuur en biedt nieuwe mogelijkheden. Door het rus teloos zoeken naar nieuwere en het betere hebben de Twentse fabrikan ten zich in de internationale textiel- wereld een goede reputatie verwor ven. Is het dan niet merkwaardig om geen sterker woord te gebruiken! dat er in de textielhandel met buitenlandse namen en etiketjes ge werkt moet worden, omdat de Ne derlander blijkbaar weinig vertrou wen heeft in wat dicht bij huis ge maakt wordt? KWALITEIT BESLIST overigens niet erg druk om. De kwa- In Twente zelf maakt men er zich liteit beslist uiteindelijk, zeggen de fabrikanten. En wat kwaliteit be treft doet de Nederlandse industrie niet voor de buitenlandse onder. Zij heeft zelfs in menig opzicht een voor sprong en alle krachten worden in gespannen om die voorsprong te be houden. Want de concurrentie wordt steeds groter, doordat men zich in steeds meer landen op textielnijver heid gaat toeleggen. Ook in landen als Japan en India, waar de levens standaard laag is, waar lagere lonen betaald worden en dus goedkoper geproduceerd kan worden, maar waar het vakmanschap ook op een veel lager peil staat. De kwaliteit van haar producten heeft de Nederlandse textielindustrie haar sterke positie op de binnenland se markt bezorgd en een gestadig groeiend afzetgebied buiten de eigen grenzen. „Laat de vrouwen maar in de waan, dat dat mooie sjaaltje of de stof van hun nieuwe japonnetje regelrecht uit Frankrijk of Italië komt", zeggen de fabrikanten. „Wij maken het"! (Nadruk verboden) REGELING POSTDIENST OP DE DANKDAG VOOR HET GEWAS Op de a.s. dankdag voor 't gewas zal in Tholen de tweede bestelling niet worden uitgevoerd. Kwitanties worden niet aangeboden. Gelegenheid tot kosteloos afhalen der correspondentie van 17-17.30u. Het postkantoor zal voor de post dienst worden gesloten om 13 uur. Telegraaf- en Telefoon-openstel ling normaal; afhalen busrecht even zo. Wat de kantoren op het Eiland betreft, wordt eenzelfde regeling toe gepast met dien verstande, dat deze kantoren ook om 13 uur sluiten voor de postdienst, doch het afhalen der correspondentie gesteld op 17.30 18 uur. Zoals wellicht bekend, vindt de viering van de dankdag plaats op woensdag 7 november te St. Anna land, St. Maartensdijk, Oud Vos- semeer, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse. Te Tholen daarentegen wordt de dankdag gehouden op woensdag 14 november. Te Middelburg stond dinsdag 23 oktober voor de Politierechter de Thoolse chauffeur J., die bepaalde formulieren voor uitkering der werkloosheidswet verkeerd had inge vuld. Hij had namelijk in zijn werkloze pe riode wel werk gedaan voor anderen en dat niet vermeld. ,,Ik kreeg er geen loon voor, maar slechts wat zakgeld", merkte verdachte op. Maar de behandelend ambtenaar W.W. had onraad bespeurd en na onderzoek was zijn vermoeden juist gebleken. De officier van het Openbaar Ministerie achtte poging tot knoeierij bewezen en eiste 40 gulden of 8 dagen hechtenis. De uitspraak was hieraan gelijk, waarbij de kantonrech ter opmerkte, dat verdachte in het afge lopen jaar voor verschillende delicten reeds een en ander maal is gevonnist. De landbouwer J. v. d. L. uit Oud- Vos- semeer had op een avond laat tijdens zeer slechte weersomstandigheden een botsing met zijn personenauto en een zeswielige be stelwagen. Hij stopte en de chauffeur der vrachtwagen H., die hij goed kende kwam naar hem toe. H. wenste echter politie-on- derzoek en v. d. L. wachtte enige tijd ge laten af. Daar hij veronderstelde, dat de vrachtwagenchauffeur ook hem kende dacht hij wel nader van de schade te ho ren en reed naar huis. Zelf liep zijn auto schade op van ruim vijfhonderd gulden. Het bleek echter, dat de vrachtwagenchauffeur de landbouwer niet bij naam kende. De landbouwer moest Weet, wat U dagelijks eet. Onze textielindustrie Overal trottoirs is in de St. Annalandse straten niet mogelijk Waarom rechtspersoonlijkheid voor verenigingen Jan Overeenkamoriënterend Noordschans werd geklopt Wist U dat het woensdag 31 oktober 12 jaar geleden is, dat ons eiland werd bevrijd Het staat iedere week in de kop van onze krant, dat advertenties tot donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen kunnen worden. Er is door ons meer op gewezen, dat dit als het uiterste tijdstip beschouwd moest worden. Dat neemt niet weg, dat wanneer er tussen 12 en 1 uur een of anderhalve pagina advertenties gebracht worden de adverteerder recht op plaatsing heeft. Recht op plaatsing had» moeten we er nu van maken. Wanneer, zoals vorige week weer tussen 11 en 1 uur een hoeveelheid wordt gebracht van bijna 2 pagina's advertenties kan dat niet tijdig verwerkt worden. En we kunnen het tegenover de 1000 postabonné's niet ver antwoorden, dat onze krant te laat van de pers komt. Boven dien hebben onze bezorgers er ook last mee, die in de avond de randstraten moeten aflopen en de abonné wacht ongeduldig op het nieuws, dat hij uiterlijk rond 6 uur in zijn bus wil zien. Daarom wordt zowel voor copie als voor advertenties een nieuwe regeling gemaakt. Dit houdt voor onze adverteerders in: dat de CONTRACTADVERTENTIES uiterlijk woensdagmiddag 1 uur te Tholen binnen moeten zijn, dat alle ZAKENADVERTENTIES woensdag in Tholen moeten zijn, dat alleen FAMILIE AD VERTENTIES nog tot uiterlijk donderdag 1 uur 's middags te Tholen kunnen worden aangenomen. Dank voor Uw medewerking. daarom nu terecht staan voor het „feit", dat hij getracht zou hebben zich aan vervolging te onttrekken. De raadsman van verdachte wees op het feit, dat er wel degelijk was gestopt na het ongeval en zijn cliënt zelfs nog een gesprek met de chauffeur heeft ge voerd. Dat de chauffeur zijn naam niet heeft gevraagd heeft verdachte uitgelegd als bekendheid met zijn doen en laten. Daar om kan verdachte nimmer ten laste wor den gelegd, dat hij zich wilde onttrekken aan vervolging. De officier O.M. had een boete geëist van honder vijftig gulden, doch de politie rechter zag een grensgeval. Hij kwam der halve tot vrijspraak van het tenlaste gelegde Gegevens uit het „Z.D." RECHTSPERSOONLIJKHEID Maar al te weinig is men er zich van be wust hoe belangrijk het is voor een vereni ging rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Hoe gaat dat: men begint maar klein, men heeft geen geld, want zo'n aanvrage kost nogal wat. De vereniging groeit en de za ken blijven zoals ze waren. Dan komen er conflicten, moeilijkheden en dan kan het voorkomen, dat men bitter betreurt, dat de vereniging geen rechtspersoonlijkheid heeft aangevraagd. Immers, zolang dat niet is gebeurd, bestaat die vereniging voor de wet niet.. Zij kan niemand in rechten aanspreken, zij kan ook niet aangesproken worden! Nu, denken misschien enkele slimme be stuursleden, dat laatste is zo kwaad nog niet. Maar ze moeten dan maar bedenken dat zij in dat geval persoonlijk aansprake lijk zijn voor de verplichtingen die ze na mens de vereniging hebben aangegaan. Een vereniging kan in de loop der jaren beschikken over bepaalde bezittingen (kas gelden, oefenmateriaal). Komt er ruzie hoe zal men dan bepalen wie de eigendoms rechten heeft wanneer de vereniging als zodanig voor de wet niet bestaat? Een vereniging kan bepaalde verplichtin gen aangaan en niet in staat zijn die na te komen, Ze zal in rechten worden aangespro ken. Maar de vereniging bestaat niet voor de wet. Wie moet er dus voor opdraaien? Zij, die de overeenkomst, waaruit de ver plichtingen voortspruiten, hebben afgeslo ten, en dat zijn de besuursleden privé. Men zal er dus goed aan doen, zodra de vereniging zodanig is gegroeid dat men het geld er voor kan missen, meteen rechts persoonlijkheid aan te vragen. Het lijkt weg gegooid geld, maar het is dat niet. Want het is tenslotte toch niet leuk onl, wanneer men z'n tijd en kracht besteedt aan het welvaren van de vereniging, ook nog voor haar schulden te moeten op draaien! SCRIBA. (Nadruk verboden). Verslagen van gespeelde wedstrijden zie pag. 5. DE VERWACHTING lste klasse A Van de 29 elftallen in deze 3 afdelingen spelen er niet zo heel veel meer. Betekent het reeds een afzakken, een langzaam uit doven van de eerste helft. Maar op de helft zijn we nog niet. Er moet door iedere af deling zo'n 18 wedstrijden worden gespeeld, dus zolang men nog niet aan de 10 is, moet men nog niet over de helft praten, Smerdiek verwacht thuis dus moet het niet te veel regenen HNC uit Capelle. Gezien de resultaten van HNC moet Smer diek niet te zeker van een overwinning zijn en zelfs een gelijkspel met plezier aanvaar den. VVN neemt het op tegen Seolto en zal revanche willen nemen voor het afgedwon gen gelijk spel in Zevenbergen. Na de nederlaag van jl. zaterdag rekenen we nu op winst voor de Schans. ONI-Chrislandia. Dat is niet gemakkelijk. Misschen weet ONI ditmaal een puntje te veroveren. Het zit nog. NAC neemt het op tegen Vrederust en de gasten moeten behoorlijk voor de dag ko men. Wellicht wordt het winst voor NAC. 2e klasse A. Sprang 2 zal gemakkelijk kunnen winnen van The Gunners 2, SSC 2 verliest wel van Good Luck 2. WHS krijgt de derde zware, namelijk HNC 2, dat al driemaal gelijk speelde. Misschien wordt het de vierde maal in St. Annaland. Zwaluwse Boys 2 zal wel van Blauw Wit uit Roosendaal verliezen. 3e klasse A Seolto 2 kan winnen van Kogelvangers 2 en daarmee z'n ongeslagen record hand haven. Vrederust 2 krijgt het moeilijker om van Chrislandia 2 te winnen, maar mogelijk is het toch. De wedstrijden beginnen nog steeds om 4 uur, al is dat wel de uiterste tijd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1