WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND In St. Filipsland de nieuwe Prinses Marijke kleuterschool geopend Vijf en vijftig jaar „Helpt Elkander" KANKERBESTRIJDING.. nodig en gewenst WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Een geschenk van het duitse Grafschaft Bentheim De redactie legt U deze week voort (Niet in het grote ligt het goede, maar in het goede ligt het grote.) 12e jaargang no. 49 19 oktober 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franko p.p. 1.45 f inkassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De prachtige „Prinses Marijke kleuterschool" in St. Filips land, een geschenk van de provincie Bentheim in Duitsland met aan de voorkant een gedenksteen. Met schitterende oogjes stonden daar in St, Filipsland vrijdag middag 12 oktober een vijftig kleuters voor een nieuwe kleuterschool opgesteld. Ze vormden de erehaag en ze maakten een ereboog van de met rood-wit en blauwpapier omwonden buigzame latten een aardige gedachte)Ze hadden niet veel geduld om te wachten op de grote mensen die van ver gekomen waren om zich persoonlijk te overtuigen op welke manier de gift was besteed. Ja, ook deze kleuterschool is door een gift tot stand gekomen. Ditmaal door de financiële hulp van de provincie Bentheim, waar jong en oud, rijk en arm, na de watersnood in Nederland, met gulle hand een groot bedrag bijeenbracht. En die gift kwam St. Filipsland ten goede, ja het werd een bijzonder geschenk voor de jeugd. Er kwam door die hulp in St. Filipsland de prachtige Prinses Marijke Kleuterschool. OF ZE MOOI IS U ziet het zelf op onderstaande foto, een prachtig gebouwtje, een kleuterschool die alleen in ons district wordt overtroffen door die van Sint-Maartensdijk. Een kleuterschool met mooie intree, met een ruimespeelzaal, met twee leslokalen, w.c.'s en buiten een flinke zandbak en speelplaats. Prachtig in de verf en voorzien van een interieur, wat ook hier weer mogelijk was door „Radda Bar- nen", een vereniging uit Zweden, die allang geen nadere aanduiding meer behoeft. En aan de voorgevel nog een grote ge denksteen van Bentheimer zandsteen waarin het volgende gegrift: „Prinses Marijke Kleu terschool 1955. Geschenk van de Grafschaft Bentheim. Watersnood 1953." Verder het wapen van genoemde duitse provincie en 17 dukaten als symbool van rijkdom. Deze gedenksteen werd vrijdagmiddag onthuld door de Oberkreisdirektor van de provincie Bentheim dr. C. Mawick, nadat hem vooraf de sleutel was aangeboden door de vijf jarige Annie Rijstenbil en de kinde ren een feestlied zongen, waarvan de tekst getuigde van dankbaarheid voor het mooie geschenk. En niet alleen de kinderogen schitterden, er was ook blijheid in die van de kleuter leidster mej. T. Stoutjesdijk en de leidsters en helpsters de Rijke, de Ronde, en Bierens en in de ogen van al de moeders en verdere belangstellenden bij deze plechtigheid tegen woordig. In een van de leslokalen kwam na de opening het gezelschap bijeen, bestaande uit dr. Mawick, dr. Wenninck, de plaatsver vangende Landrat, de voorzitter van de Heimatverein, hoofdredacteur van Graf- schafter Nachrichten en leider van de hulp actie George Kip, verder de consul-generaal der Nederlanden in Kleve, de heer A. Jur- gens, journalist-fotograaf Müller uit Nord horn, de heer L. M. Sinke, commies ter provinciale griffie, de heer P. A. Boot van de Centrale Dienst „Noord Zeeland", mej H. S. Glasz, inspectrice van het kleuter onderwijs,de architecten Jans uit Almelo en Wondrichem uit Kruiningen, de wethouders, enkele raadsleden en bestuurders van de kleuterschool. DE SCHOOL, EN UITKOMST! Die allen werden door burgemeester L. J. de Jonge een welkom toegeroepen in het bijzonder de buitenlandse gasten. Het speet hem dat de Commissaris der Koningin en gedeputeerde Schout verhinderd waren. Spreker noemde de twaalfde oktober- 1956 voor Sint-Filipsland een hoogtijdag en her innerde voorts aan de rampdagen 1953. In korte tijd waren overal, ook in het buiten land hulpacties georganiseerd. In Bentheim, de provincie aan de nederlandse grens te genover Twente werd binnen enkele dagen niet minder dan 58.820,32 bijeengebracht, een bedrag dat bestemd werd voor een ver woest dorp in Nederland, een bedrag dat uiteindelijk St. Filipsland ten goede kwam, een bedrag waardoor de bouw van deze kleuterschool mogelijk werd. De burgemeester verzocht de afgevaar digden de warme dank over te brengen van de gemeente St. Filipsland. De school is een uitkomst voor de ouders, een novum voor de gemeente. Spreker dankte voorts architecten, aannemer Gapelle, de vereniging „Radda Barnen" en het Jeugd Rode Kruis. Zich tot bestuur en leerkrachten wendend merkte de heer De Jonge op, dat ze de be schikking krijgen over een voortreffelijke school. In het aanschouwen van dit bouw werk ziet U dat de goedertierenheden des Heren nog groot zijn. „Moge het U gegeven zijn de aan U toevertrouwde kinderen te onderwijzen in vele christelijke en maat schappelijke deugden. Gods zege moge rus ten op deze Prinses Marijke kleuterschool." Zich nogmaals tot de gasten wendend zei de burgemeester, dat het zowel voor Nord- horn als voor St. Filipsland onvergetelijke uren zijn. Als blijvende herinnering en ter versteviging van de band tussen deze ge bieden bood hij dr. Mawick een groot Delfts tableau aan met de Zeeuwse en Duitse wa pens, waarin kransvormig de verbondenheid tussen beide plaatsen tot uitdrukking is ge bracht. vluchtelingen uit het Oosten hebben aan deze kleuterschool gegeven. We zijn blij dat er van dat bedrag een kleuterschool is gebouwd, omdat hiermee aan ouders en kin deren een dienst is bewezen. Het is onze wens, zo besloot dr. Mawick zijn toespraak, dat deze goede band tussen St. Filipsland en Bentheim, tussen Holland en Duitsland, ontstaan in grote nood, be stendigd zal. blijven en nog groeien mag." NU IS ER EEN De inspectrice van het kleuterondewijs, mej. Glasz verklaarde vele malen langs St. Filipsland te zijn gereden en wel vanuit de verte het vriendelijk dorpje zag, maar er nooit moest zijn, want er was geen kleuter school. Het had haar eigenlijk verwonderd, een dorp met dit aantal inwoners en dan nog wel een dorp in Zeeland en toch geen kleuterschool. Toch waren er reeds plannen voor de ramp, welke met dit laatste werden weggevaagd. Met vreugde hoorde ik daar na, dat er ook voor St. Filipsland een mo meer speciaal tot de buitenlandse gasten en feliciteerde dr. Mawick met diens recente benoeming tot officier in de orde vna Oran je Nassau en feliciteerde daarna St. Filips land met de prachtschool. De consul-generaal der Nederlanden in Kleve, de heer A. Jurgens wees er op, hoe warm de harten der Bentheimers hebben ge klopt na de watersnood voor de getroffen gebieden en hoopte dat de kleuterschool er toe zal bijdragen, dat er goede St. Filips- landers, Zeeuwen en Nederlanders uit mo gen groeien. Architect Jan Jans uit Almelo herinnerde aan de donkere bezettingsjaren, die de ver houding tussen de buren: Twen te-Ben theim deed vertroebelen, maar hoe onmiddelijk na de bevrijding de goede nabuurschap terug keerde. Spreker was verheugd, dat Bentheim ook langs deze weg trachtte het aan Neder land gedane leed goed te maken. Moge het voor St. Filipsland een onvergetelijke dag blijven. En daarmee was de officiële opening be ëindigd, daarmee was de plechtigheid afge lopen, maar was het ook het officiële begin van de nuttige, maar ook zeer mooie Prinses Marijke kleuterschool in St. Filipsland. Het ogenblik dat de 5 jarige Annie Rijstenbil de sleutel aanbiedt aan dr. Mawick uit Nordhorn. Tegenover hem burgemeester L. J. de Jong. Daarachter ziet U nog de kleu terschoolleidster mej. T. Stoutjesdijk. De kinderen hadden een ereboog gemaakt van met rood-wit-blauwpapier om wonden buigzame latten. Een leuk gezicht. St. Maartensdijk denkt over een nieuw raadhuis De Prinses Marijke kleuterschool in St. Filipsland De thoolse vissersvereniging jubileert U hebt toch belangstelling voor de kankerbestrijding 1 Vergadering van organisatie, ook voor de vissers en wel vooral met het oog op het Deltaplan. Men is hiervan dikwijls nog te weinig doordrongen. Ook bij uitvoering van het Deltaplan blijft hij in een bestaan voor de vissers geloven. Alleen door organisatie kan men wat bereiken en aankloppen bij de be voegde instanties. We zien het dat de be langen van de Landbouw worden verde digd en dan nog een beetje voor de visse rij. Wij zouden echter geen problemen bij de instanties kunnen voorleggen als er geen organisatie was. Daarom wekte hij op om allen te organiseren en zeker lid te worden van Zevibel. die voor de belangen der Vis sers zal optrekken, waar dit nodig is. Ten slotte hoopte hij dat de vereniging nog een gunstige tijd zal mogen meemaken. De voorzitter van de Zierikzeese vereni ging, de heer B. Schot Jz. herinnerde er aan, dat hij als oud-Tholenaar nog aan zijn geboorteplaats is gehecht. Ook zijn vader had voor zijn vertrek naar Zierikzee zitting gehad in „Helpt Elkander" als be stuurslid. De dochtervereniging in Zierik zee draagt dan ook dezelfde naam. Een scheut van oude stam. Hij wenste de ver eniging alle goeds toe en hoopte dat men als visser in deze provincie nog lang een bestaan zou kunen vinden. Spreker eindig de met het volgende gedicht op zijn geboor te plaats Tholen: O stad mijner jonkheid, mijn jeugd paradijs Het weerzien doet immer mij goed. De hoge Toren, van ouderdom grijs Bracht mij reeds van verre een groet. Ik dwaal door de straten en voel mij weer thuis. Het schoolplein, een stoepje, het ouderlijk huis Ze wekken herinnering, zo zalig en zoet. Herinneringen, zalig en zoet. Ik druk weer de hand van de vriend uit mijn jeugd We tarten zo menig gevaar. We spreken van vroeger, van zotheid en vreugd Daar trilt een gevoelige snaar. En roepen het werk en de plichten mij weer Dan zeg ik hardgrondig: tot volgende keer o stad mijner jeugd, dat de hemel je spaar Mijn stad dat de hemel je spaar. Het werd nog goed en gevoelvol voor gedragen ook, waarom het ook een mooi slot was van het punt: felicitaties. In de pauze werd nog een verloting ge houden, waarna het gezelschap uit Bergen op Zoom weer optrad met een aantrekkelijk programma van goed gehalte. Een flink applaus bewees dat het ook werd gewaar deerd. Tenslotte dankte de heer Bal de aanwe zigen voor hun aandacht, de ere-voorzitter en burgemeester voor zijn felicitaties, de voorzitter van Zevibel en de heer Schot uit Zierikzee, waarna deze gezellige jubi leumavond nog besloten werd met een bal. EEN EREPLAATS Dr. Mawick verklaarde in de eerste plaats dat het tableau een ereplaats zal krijgen in het provinciehuis van Bentheim. We zullen U dank graag aan onze bevolking over brengen en zullen vertellen, dat twee archi tecten en nijvere ambachtslieden een mooie en practische school hebben gebouwd in St. Filipsland. We zullen vertellen, dat onze gedenksteen de voorgevel siert en bovenal van tevreden kinderen, die in een mooi lo kaal gezellig spelen. We hoorden van de ramp door de radio en via de pers en onze ruim 15.000 provinciebewoners, groot en klein, arm en rijk, waardonder ook vele gelijkheid kwam een kleuterschool te ver wezenlijken. Ik moet zeggen, dat het wachten beloond is. In het bijzonder trof me in dit gebouw, dat men het kinderlijke wist te bewaren, Het is geen school, maar een kin derhuis. De kinderen zullen er zich thuis voelen. Fijn, dat „Radda Barnen" voor de keurige inrichting zorgde. Spreekster is ook het gemeentebestuur dankbaar voor de aan vullingen als speelplaats en zandbak. Ten slotte wenste mej. Glasz de gehele bevolking en vooral de kinderen veel geluk met de mooie school. ONDERSCHEIDING De heer L. M. Sinke wendde zich weer VIA NIEUW-ZEELAND Terloops vertelde dr. Mawick, de Oberkreisdirektor van Bentheim hoe het eerste contact met St. Filipsland via Nieuw-Zeeland liep. Zijn secretaris had namelijk op de eerste brief, die aan burgemeester de Jonge werd gericht Nieuw-Zeeland, in plaats van Zeeland gezet. Het ge volg was: geen wederhoor, tot na 10 weken de bewuste brief waarem- pel uit Hongkong weer in Nordhorn terugkwam en toen naar de goede plaats werd gestuurd. De naam van de thoolse vissersvereniging „Helpt elkander", welke vereniging vrijdagavond 12 oktober jt. in een feestelijke bij eenkomst het 55 jarig bestaan herdacht, die naam herinnert de doelstelling, welke men zich op 16 oktober 1901 stelde. Het doel was gericht op onderlinge hulp. Hulp aan vissers die door ziekte niet konden uitvaren. Hulp aan weduwen, hulp aan wezen, hulp aan eigenaars van vaartuigen, die schade hadden op gelopen. kortom hulp aan collega's in een tijd, dat die dringend nodig was. Daarnaast werd als doel gesteld de belangen van de visserij in het algemeen, van de oester- en mosselcultuur te behartigen. De eerste doelstelling geraakte men de jaren, met de betere jaren, op de achtergrond, maar de behartiging van Visserijbelangen in het algemeen is meer dan ooit nodig en daarvoor dient de vereniging na 55 jaar nog springlevend te zijn, daarvoor dient men aangesloten op de bres te staan, ja daarvoor moest men van een plaatselijke, provinciale tot een landelijke organisatie uitgroeien. DE BAKENS VERZETTEN Met bovenstaande hebben we in feite het openingswoord van de voorzitter der thoolse vissersvereniging tijdens de jubi leumbijeenkomst in hotel „Hof van Hol land" samengevat. De heer J. H. Bal riep allereerst een bijzonder welkomstwoord toe aan de ere-voorzitter, burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, aan de voorzitter van ZEVIBEL, de heer Lockefeer, aan de se cretaris de heer Cambier en aan de voorzit ter van de dochterverenigingen in Zierik zee, de heer B. Schot. Een bijzonder wel kom kregen ook de aanwezige dames, die met hun echtgenoten op deze bijzondere samenkomst tegenwoordig waren. Spreker wees er na het bovenstaande op, dat aansluiting bij het grote geheel, bij de Stichting van de Nederlandse Visserij even nuttig en nodig is, als bij de Landbouw. Wat heeft die door samenwerking en co- operatie al niet bereikt. Dat kan ook bij ons, wanneer wij tijdig de bakens ver zetten. Ik hoop dat deze verandering be stuur en leden paraat zal vinden en dat door het tijdig onderkennen en aanpakken van de ware belangen van de Vissers onze 55 jarige vereniging weer nieuwe en meer dere levensvatbaarheid zal krijgen op weg naar haar 75, ja uiteindelijk naar haar 100 jarig bestaan. OPRICHTERS Tenslotte vermeldde de heer Bal met ge noegen, dat de vereniging twee leden telt, die vanaf de oprichting lid zijn, nl. de heren A. Schot Azn. en Johs. van Luijk Czn„ die hij dank en hulde bracht voor de trouw blijkend uit dit langdurige lidmaatschap. GESCHIEDENIS Nu we het toch over de jubilarissen kunnen we nog wel even dieper in „Helpt Elkanders" geschiedenis duiken. Er waren oorspronkelijk twee verenigin gen met de één als domicilie „Het Hof van Holland" en de andere „Hotel Zeeland". De laatste gaf blijk van grotere levensvat baarheid. Eerste bestuursleden waren S. L. Schot, Jac. Bogert, H. Cornelisse, JaC. Schot Jobz., H. de Jonge, Jac. Schot BWz en H. Nelisse. Oude figuren komen dan naar voren, bekend in de omgang als Simon van Ben, Jab. Bogert, Huib van Merijn, Koo van Job, Jap van Ben, enz. Dertig jaar lang was S. L. Schot voor zitter, na hem kwamen als zodanig Giljam Verkamman en Jacob Verkamman. Voor velen van de tegenwoordige leden zijn aan die oude bekenden nog goede herinneringen, verbonden. Er waren stuwende kracht enonder, die de vereniging, soms op de helling, weer in goed vaarwater brachten, hun schouders eronder, om tenslotte met de vlag in top weer het schuim voor de boeg te doen op spatten. En dat was nodig, soms in let terlijke, soms in figuurlijke zin. FELICITATIES Na de opening trad het gezelschap Boza- com uit Bergen op Zoom op met muziek, zang en spel. Daarna was er gelegenheid tot feliciteren. Als eerste werd het woord gevoerd door de ere-voorzitter mr. v .d. Hoeven. Hoewel ere-voorzitter verklaarde spreker door druke werkzaamheden de ge wone vergaderingen dikwijls niet te kunnen bijwonen. Uit deze uitnodiging is hem ech ter gebleken, dat hem dit niet kwalijk is genomen. Hij wenste de vereniging van harte geluk met het jubileum en deed zulks als ere-voorzitter en als burgemeester. De burgemeester hoopte dat de vereni ging een bindend element zal zijn en blij ven voor de thoolse vissersbevolking ALLEEN DOOR ORGANISATIE De heer Lockefeer, voorzitter van Zevibel wees in een krachtige toespraak op het nut Ingezonden Er wordt al te gauw gezegd: het helpt toch niet. Dat zei men vroeger ook van ernstige t.b.c.-aandoeningen: daaraan is niets meer te doen. Maar wie na laat alle beschikbare middelen te baat nemen en de wetenschap hier in te steunen, doet verkeerd. Men mag niet alleen stil blijven staan bij de schrik, die het woord kanker in onze tijd veroorzaakt. Men mag, neen moet ook meewerken aan de bestrijdnigsvormen, die er in beginstadia voor zijn en meewerken om de bestrijding op te voeren. Daartoe is zoals altijd, ook enorm veel geld nodig. Geld voor onderzoekingen, voor de modernste bestralingsapparaten, voor de bouw van ziekenhuizen, enz. Blijft hierin niet achter, maar steun naar vermogen. Deze woorden klonken enige jaren geleden op. de gehouden algemene verga dering van de afdeling Scherpenisse voor de vereniging tot bestrijding van de kanker, waar dr. Grosfeld uit Bergen op Zoom een causerie hield, voor helaas door bijzondere omstandigheden, wenig bezochte vergadering. Ook thans zal op23 oktober in het „Holland Huis" te Scherpenisse een alge mene vergadering voor het hele eiland Tholen gehouden worden om de inwoners van ons eiland op te wekken lid te worden van de plaatselijke afdelingen, die zijn opgericht of opgericht zullen worden, waartoe het Hoofdbestuur u aller medewerking inroept. In alle plaatsen zijn folders opgehangen, waarop u kunt zien, wat er behandeld zal worden, o.a. film: Er is een tijd van komen... Over deze film gaat een roep door het gehele land. De film wordt toegelicht door dokter I. Helleman, terwijl de heer H. van Wijk uit Amsterdam een aanbevelend woord zal spre ken en inlichtingen zal verstrekken of op vragen antwoorden. Komt allen en geeft gehoor aan de woorden, die H.K.H. Prinses Wilhelmina in haar boodschap van 24 mei 1951 tot ons volk richtte: „Ik vertrouw, dat gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steunen met al uw kracht en geheel uw hart." Bij voldoende deelname en wij hopen dat dit het geval zal zijn, pal er ge legenheid worden gegeven per bus deze bijeenkomst te bezoeken, nl. vanaf St. Annaland via Oud Vossemeer Tholen en Poortvliet en vanaf Stavenisse St. Maartensdijk naar Scherpenisse. U kunt zich daartoe opgeven tot en met zaterdag in: Sint Annaland bij burgemeester van den Bos (vertrek 6.30 uur) Oud Vossemeer bij burgemeester Versluijs (vertrek 6.45 uur) Tholen bij zuster v. d. Wely (vertrek 7.00 uur) Poortvliet bij mevrouw Kugel (vertrek 7.15 uur) Stavenisse bij dokter Zoeteman Sint Maartensdijk bij burgemeester Bouwense De vergadering begint om half acht. Houdt allen die avond vrij en bezoekt deze vergadering. Het Hoofdbestuur toont hiermede, dat het Eiland Tholen een belangrijke plaats inneemt in de belangen voor de kankerbestrijding.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1