Geen herhaling van oogstdrama 1954 Gemeenschapszin te St. Annaland bracht het 75-jarig «Accelerando» 23 nieuwe instrumenten Bovendien tijdens de receptie nog met hoog bezoek vereerd. RAADSVERSLAG ST. FILIPSLAND. Onderwijzer benoemd Begroting 1957 aangeboden De gemeente doet ook mee met de „gezamelijke" woningbouw. De redactie legt U deze week voort De abonnementsprijs W eerpraatje Droogte redt nog veel 12e jaargang no. 46 28 september 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franko p.p. 1.45 inkassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Wat is dat voor de muziekvereniging „Accelerando" te St. Annaland dinsdag 25 september een pracht jubileum- avond geworden Ze kreeg deze avond niet alleen de beschikking over een bedrag van 6300,voor de reeds aangekochte nieuwe bezetting van muziekinstrumenten, een bedrag bijeen gebracht door de inwoners, plaatselijke verenigingen en de centrale werkcommissie van de Stichting „Adoptie Eiland Tholen", het genoot daarenboven nog de eer tijdens de receptie onder de cirka 250 aanwezigen te mogen zien de commissaris der Koningin met zijn echtgenote en mevrouw douairière S. O. de Casembroot-Aerts. Was het wonder, dat na dit alles het uit de oude doos gehaalde karakterstukje „De vrolijke smid" feilloos werd geblazen en gezongen? ZEG HET MAAR RONDUIT De Sint-Annalanders willen het niet ver helen, ze willen er rondweg voor uitkomen, dat ze een zeker zwak hebben voor hun muziekvereniging „Accelerando omdat het nu eenmaal de oudste fanfare in ons district is en omdat het toch maar altijd goed voor de dag kan komen. Ze zijn er evenzeer be grijpelijk, wat trots op. En die is niet ver minderd, nu bij de herdenking van het 75 jarig bestaan in de keurig versierde garage van de heer A. Bruijnzeel in het voorge stoelte de familie de Casembroot had plaats genomen. Laat het dan niet gezien mogen worden als een „officieel"' bezoek van de Commissaris der Koningin, laat de reden van hun komst dan zijn geweest de nauwe banden, welke er bestaan tussen de familie de Casembroot en de gemeente Sint-Anna- land, men had er niettemin die grote eer. En het zou een wonder zijn, wanneer die sym pathie niet wederzijds geweest was Een wonder dat in Sint-Annaland deze voor ons gewest zo veel betekenende familie niet op handen werd gedragen. Was het daarom ook niet de grootste vreugde van de voorzitter-dirigent M. P. Lanooy op deze vooral voor hem veelbe tekenende avond deze familie een bijzonder welkom tc mogen toeroepen. Bovendien wa ren daar ook burgemeester en mevrouw van den Bos, wethouder G. Goedegebuure, de raadsleden Stols, Marland en Ridderhof, me vrouw en oud-burgemeester Boogaard (Be schermheer), erevoorzitter W. A. Boogaard en zelfs nog het 94 jarige erelid D. Goede gebuure, de enige nog in leven zijnde op richter van „Accelerando."' Dat bijzonder welkom gold ook de andere ereleden, de voorzitter van de Bond van Muziekgezel schappen op Tholen en St. Filipsland de heer C. G. Hage te Sint-Maartensdijk, afge vaardigden van de zusterverenigingen uit Tholen en Scherpenisse en van plaatselijke verenigingen. HISTORIE „Accelerando", dat al leden telt die 25 tot 30 jaar, ja zelfs 52 jaar actief lid zijn. Van dit alles hoorden we uit het kort en daarom blijvend interessant historisch over zicht van de secretaris A. D. Goedegebuure, die er ongetwijfeld uren aan besteed moet hebben juist die bijzonderheden uit de 75 jarige „Accelerando" geschiedenis te memo reren. We hoorden hoe de muziekvereniging is ontstaan uit het mannenkoor .Crescendo", hoe men het later tot de afdeling „Uitmun tendheid" bracht, hoe het ook wel eens ge beurde dat het gezelschap en bloc door een muziektent zakte, hoe het (kortom) evenals in een mensenleven hoogte- en dieptepunten beleefde. DE GROOTSTE VERRASSING Min of meer had „Accelerando" deze avond op enkele verrassingen gerekend, maar toen burgemeester van den Bos na een korte toespraak eenvoudig weg de mededeling liet volgen, dat de centrale werkcommissie van de stichting „Adoptie Eiland Tholen" een bijdrage van 2000.- voor de aanschaf van nieuwe instrumen ten zal verstrekken, daverde Bruijnzeel's garage van het enthousiast applaus. Deze mededeling was de grootste verrassing van de jubileumavond. De burgemeester was de eerste van de rij sprekers. „Op deze zomerse herfstavond 1956 kom ik U namens de gemeente van harte gelukwensen met Uw 75 jarig bestaan," al dus spreker. Dit jubileum is om meer dan één reden een bijzonder jubileum. Immers de ontwikkeling van het verenigingsleven brengt in de na-oorlogse jaren niet bepaald gunstige factoren. „Accelerando" heeft aan de ontwrichting het hoofd geboden. De ver flauwde belangstelling van de zijde der jeugd in deze tijd moet niet zo verwonderlijk Worden geacht. De dingen van deze tijd ne men de jongelui steeds meer in beslag en dat ■s voor het verenigingsleven funest. Toch zou ik hier gaarne de jeugd willen opwekken om als werkend lid van „Accelerando" toe te treden. Het gemeentebestuur, zo vervolgt de bur gemeester van den Bos verheugt zich over het bestaan van „Accelerando", temeer waar het ook buiten onze gemeente (letterlijk) een goede klank heeft. In dat licht bezien, ging het gemeetebe- stuur er dan ook toe over aan Uw vereniging een subsidie te verstrekken. Misschien vond U het bedrag nog te laag, maar ik durf te beweren, dat U het raadsbesluit zal kunnen billijken, waar er juist door deze misschien voor U te lage subsidie initiatieven in de gemeente zelf zijn geboren. Het is immers van groot belang, dat de bevolking zelf wordt ingeschakeld. Wij zijn voor subsidie, maar niet minder voor plaatselijk initiatief. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester van den Bos een kleine gift aan en het raadsbesluit waarin de subsidie wordt toegezegd. Daarop volgde de hier voor reeds genoemde f 2000, Met de wens dat de vereniging nog vele jaren blijde klanken over Sint-Annaland mag laten horen en straks met een toene mend ledental in het nieuwe dorpshuis zal repeteren, besloot de burgemeester zijn toe spraak. VAN DE GEMEENSCHAP Het was nog lang de laatste bijdrage niet. Immers als tweede spreker trad de voorzit ter van het huldigingscomité, de heer J. C. J. Boot achter de lessenaar. Ook hij wees na een felicitatie op de vele factoren die in deze tijd ontbindend werken op het verenigings leven. Het is voor ons dorp een grote vreug de, dat de muziek nog bestaat. Dikwijls is door U medewerking verleend. Soms was er ook tegenstand van een enkeling onder de bevolking. Uw vereniging moet echter niet gezien worden als zijnde alleen maar nodig om een feest te maken, het is veel meer. Uw mooie concerten maken de lief hebbers stil, ontroeren en brengen het goede naar boven. Wanneer een mens 75 jaar wordt, vermindert zijn activiteit. Dat is bij Uw vereniging niet zo. Ik hoop dan ook, dat Uw muziek nog dikwijls over ons zo mooie Sint-Annaland mag klinken. Maar ook deze spreker behoefde het niet alleen bij spreken te laten. Immers hij stond daar als voorzitter van het huldigingscomité, dat gevormd was uit bijna alle plaatselijke verenigingen. Spreker verhaalde van het initiatief, dat was genomen met als resultaat dat dank zij een bijdrage van de varkens- bond, de alg. arbeidersbond, de kolenbond, de middenstandsvereniging, de boerenleen bank, de zang- schietvereniging, de platte landsvrouwen, het leesgezelschap, de ijsclub, de ned. chr. landarbeidersbond, de veiling en landbouwvereniging hij thans het genoe gen had een bedrag van 387,50 voor het instrumentenfonds te kunnen overdragen. De stroom hield aan. Uit het eerste initia tief was een tweede geboren, nl. een bijdrage van de bevolking zelf. De heer Boot wees er op, hoe de giften binnenstroomden, ook uit die buurten, waar de muziekvereniging bij een muzikale rondgang nooit komt, óók van oud-sintannalanders, bekenden en vrienden, een stroom, die ophield nadat een bedrag van f 1100,- aan renteloze aandelen en 1613,89 aan vrije giften was binnengeko men, zodat de voorzitter van dit comité uit de gemeenschap een totaal bedrag van 3101,39 aan het bestuur van,,Accelerando" mocht overdragen. Men kan voor zo'n spon tane medewerking z'n petje afnemen. Het was zeer begrijpelijk, dat voorzitter Lanooy het moeilijk onder woorden wist te brengen, hoe zeer de door het adoptiecomité via de burgemeester aangeboden 2000, hem en de andere leden had verrast, hoe verheugd ook, dat hij was over de grote sympathie die er bij de bevolking en bij oud- sint-annalanders blijkens de gegeven bijdra gen bestaat. HET WAS AANGEDURFD Spreker verklaarde, hoe het bestuur een paar jaar geleden was begonnen met het vormen van een instrumentenfonds, dat in de eerste plaats een behoorlijk duwtje kreeg door de oliebollenactie van de Plattelands vrouwen toen er 250,in dit fonds werd gedeponeerd en voor de overige baten nieu we stoeltjes waren aangekocht, hoe er ver volgens uit de leden een werkcomité werd gevormd die elke actie aandurfde tot zelfs verkoop van lucifers toe om dit instrumen tenfonds te verstevigen, waardoor men thans de 1000,was genaderd, hoe voorts dit comité bij de inwoners nog een bedrag van 1000,aan renteloze aandelen en 2900,- aan rentegevende kon noteren. En hoe na het horen van het plaatselijk initiatief tot het verstrekken van een jubileumbijdrage de stoute schoenen waren aangietrokken en reeds een nieuwe bezet ting van 23 instrumenten was aangekocht. Na deze woorden werd het gordijn achter het podium weggetrokken en zagen de aanwezigen, keurig geëtaleerd het nieuw instrumentarium van „Accelerando" staan Grote dank bracht de voorzitter aan de verenigingen en aan de gehele bevolking. Hij wees er óp, hoe het in de bedoeling ligt de instrumenten vrijdag a.s. voor het raam van garage Kurvink te etaleren om dan later een muzikale rondgang te maken door de gemeente, waarbij hoogstens door rioleringswerken opgebroken straten zouden worden overgeslagen. Men had niet alleen aangedurfd nieuwe instrumenten te kopen, maar ook de nodige foedralen (kistjes) ter bescherming bij ver voer. MEERDERE GELUKWENSEN. De rij van sprekers vervolgde met een gelukwens in dichtvorm van de erevoorzit ter W. A. Boogaard, met een toespraak van de voorzitter der Bond de heer C. G. Hage uit Sint Maartensdijk, die op zijn manier de vraag beantwoordde of het culturele leven in onze omgeving op zijn knieën ligt. Er was een hartelijke felicitatie van de voor zitter der thoolse harmonie, de heer J. van Elsacker, welke eveneens met een geschenk onder couvert kwam en één gelukwens van de voorzitter van „Eendracht" uit Scher penisse, de heer A. C. Verstijnen. Met een bloemstuk van laatstgenoemde vereniging aangeboden aan mevrouw Lanooy werd ook zij in deze huldiging betrokken. Namens de veiling, boerenleenbank, en landbouwvereniging sprak de heer C. J. J. Kooijman, namens de voetbalvereniging „W H.S." de heer A. J. Soeters Jaczn en namens de IJsclub de heer A. Burgers. HET VALT WEL MEE. Nadat de vereniging een drietal nummers had gespeeld, nam de commissaris der Ko ningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot met enkele woorden afscheid. De commissaris wees er op, hoe bijzondere banden met St. Annaland hem, zijn echtgenote en schoon zuster hadden doen besluiten deze jubile um-avond voor zover mogelijk bij te wo nen. Met de Sint Annalanders verheugde hij zich over dit mooie jubileum. Na al de ont vangen bijdrage heeft „Accelerando" ook nog recht op een uitkering nl. 'n aanvulling op het door de ramp verloren gegane, ge deeltelijk door het rampenfonds vergoede bedrag van een muziekinstrument. Als voorzitter van het betreffende comité kon de commissaris meedelen, dat „Accelerando" nog recht heeft op 204.-. Van de door „Accelerando" deze avond ten gehore gebrachte muziek heb ik zeer genoten. Het eerste wat ik altijd doe bij het zien van een muziekvereniging is de gemiddelde leeftijdsgrens te schatten en ik moet u zeggen mijnheer de voorzitter, dat het mij bij „Accelerando" niet is tegenge vallen, zo min de oude instrumenten mij tegenvielen, althans door wat u er nog uit liet horen. Houdt u de oude instrumenten nog voor de jeugd. Er kan een kompleet korpsje uit gevormd worden. De commissaris dankte „Accelerando" waar hij de vereniging bij hoogtijdagen als jubilea, bezoek van H.M. de Koningin en andere festiviteiten „steeds bereid vond de grootste medewerking te verlenen." „Voorzitter, burgemeester, inwoners van Sint Annaland, aldus eindigde de commis saris, ik hoop dat „Accelerando" tot in lengte van dagen zijn blijde klanken over uw dorp kan laten horen, dat de jeugd zich daarachter zal scharen en hoop U weer te ontmoeten bij de opening van Uw nieuwe dorpshuis." Voorzitter Lanooy dankte de commissaris en verder alle sprekers nogmaals voor de goede woorden, prachtige giften, warme sympathie, om na het afscheid van de fa milie de Casembroot de late avond nog te doen vullen met het optreden van een goochelaar Langini, met enkele nummers door een kwartet en tenslotte nog met een populair programma van een uit de leden gevormde prima spelende boerenkapel. Het zal voor „Accelerando" wel een onvergetelijke jubileumavond blijven. Vorige week vrijdag kwam de gemeente raad van St. Filipsland voltallig in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester L. J. de Jonge opende op de gebruikelijke wijze met ambtsgebed de vergadering, waar na direct aan de orde werd gesteld de be noeming van een onderwijzer aan de open bare lagere school. Na onderzoek had het dagelijks bestuur een voordracht opgemaakt als volgt: 1. H. J. G. Thoutenhoofd te Bre da. 2. H. van Eldhuizen te Lunteren. De heer Vaders vraagt of deze heren bereid zijn de schooltijden te beginnen met gebed en met dankgebed te sluiten. De voor zitter antwoordt daarop bevestigend. Na stemming blijkt de heer Thoutenhoofd met algemene stemmen te zijn benoemd als onderwijzer aan de openbare lagere school met ingang van 1 oktober a.s. De voorzitter hoopt dat het een goede keuze is geweest. Daarna worden de leden van de woon ruimte-adviescommissie herbenoemd t.w. F. A. Vaders, A. I. Clarisse.L. Abrhamse, D. Tichem en M. Reijngoudt. Aangeboden wordt vervolgens de begro ting 1957 ter nader onderzoek. De voorzitter deelt mede, dat een kasgeld- lenning van 100.000,deze maand is afgelost, maar stelt voor een andere van hetzelfde bedrag, welke volgende maand afloopt, te verlengen, aangezien de gemeen te dan nog niet in staat zal zijn dat bedrag af te lossen. Wethouder van Nieuwenhuijze merkt op, dat deze wel iets duurder zal zijn. De leden kunnen zich er overigens mee verenigen. OOK INDUSTRIE? Op 25 september zal de gedenksteen voor de kleuterschool, geschonken door het Graaf schap Bentheim in de gemeente arriveren. Op dezelfde dag zal de centrale Dienst „Noord Zeeland|" een drietal kandidaten aan b. en w. voorstellen, waaruit deze dienst 'n keuze hoopt te doen om als opzich ter te fungeren voor St. Filipsland en Brui- nisse. De voorzitter zegt vervolgens, dat een ondernemer ernstige plannen heeft in deze gemeente industrie te vestigen, waarin een flink aantal meisjes en jongens en ook enke le mannen werk zullen kunnen vinden. Een en ander is reeds in besloten zitting be sproken. De Raad juicht unaniem die plannen toe en neemt in principe het besluit daaraan de volle medewerking te verlenen. RONDVRAAG De heer Stormezand bespreekt de lonen van de gemeentewerklieden, welke te laag zijn. Spreker wijst er op, hoe de burgemees ter van Sint-Maartensdijk wist te bereiken dat de lonen aldaar met 2,per week werden verhoogd. Dat er voorts kledinggeld wordt verstrekt. Wethouder van Nieuwenhuijze zegt dat deze vraag niet in de raad thuis hoort. Dit kunt U beter met de voorzitter bespreken. Immers, het blijkt daarna, dat het dagelijks bestuur in die richting hebben gewerkt en daarover met de Commissaris der Koningin hebben gesproken. De heer Stormezand informeert vervolg ens of er al iets gedaan is om te komen tot de bouw van bejaardenwoningen. Spreker had hierover al eerder een onderhoud met wethouder Mol. Op die woningen, aldus dhr. Stormezand, kan ook een toeslag op de huur van cirka 2,per week door de gemeente worden gegeven. Spreker acht dit veel actu eler dan woningen voor jonge mensen, al- tans in deze gemeente. De voorzitter antwoordt dat er opdracht is gegeven aan de Centrale Dienst 4 zulke woningen, 6 woningwetwoningen en een onderwijzerswoning te ontwerpen, waarvoor een claim aanwezig is. Wethouder Mol licht hierbij toe, dat e. en a. geschiedt in samenwerking met het eiland Tholen, voor zover het gezamenlijke materiaalaankoop, enz. betreftdit zal de bouwprijs drukken. Overigens waren bij het opmaken van dit plan 17 aanvragen voor een woning binnen, waaronder 3 voor be jaarden. Daarom zou spreker niet met dhr. Stormezand durven beweren, dat de bouw van bejaardenwoningen urgenter is dan die voor jongelui. Onder laatstgenoemden zijn er immers ook, die al jaren verloofd zijn of bij een ander inwonen en geen uitzicht heb ben. Wethouder van Nieuwenhuijze deelt me de, dat de bouwplannen in Tholen al verge vorderd zijn en daarvan spoedig zullen horen De heer Stormezand vindt het vreemd dat over het plan tot de bouw van 4 bejaarden woningen aan de raad geen mededeling is gedaan. Dat vinden de andere raadsleden ook. De heer Stormezand vraagt verder of de brandweerauto nog niet klaar is. De voor zitter Die is klaar, maar moet nog gekeurd worden door de Brandweerinspectie. Tenslotte had de heer Stormezand nog graag inlichtingen over het speelterrein. Op straat mag de jeugd niet voetballen, dan wordt de bal afgenomen, maar waar dan wel De voorzitter zegt dat eerst nog een ander aantal noodzakelijke werken uitgevoerd moeten worden, zoals bestrating e.d. Nog even wordt het voor en tegen van een sporterrein door de raad besproken. Wethouder Mol meent te weten, dat er Het waterverbruik in enkele jaren meer dan verdubbeld Voor de balie De St. Annalandse muziekvereniging werd haar 75-jarig bestaansviering reuze bedacht St. Filipsland tracht ook nog enkele huizen te bouwen voor bejaarden Gelijke spelen in de competitie Droogte redt nog veel Wat gij niet wilt, dat U geschiedt bij Wij zien ons genoodzaakt om de abonnementsprijs van ons blad met ingang van het nieuwe kwartaal, nl. per 1 oktober a.s. op 1.35 te stellen. Deze geringe verhoging van 15 cent per kwartaal of goed één cent per week, dient om een deel van de aanzienlijke kostenstijging, waarvoor we ons gedurende de afgelopen periode van twee jaar gesteld zagen, op te vangen. Dit temeer nadat we een vorige algemene verhoging van dag- en weekbladen niet hebben nagevolgd. De kostenstijging, o.m. ook van het couranten-papier hebben we tot dusver geheel voor eigen rekening genomen. Ten behoeve van een rendabele exploitatie zien we ons echter nu genoodzaakt deze stijgingen ten dele in de abonnementsgelden te verdisconteren. Waar deze verhoging tot het uiterst verantwoorde minimum is beperkt, vertrouwen wij, dat onze abonné's dit zeer redelijk zullen vinden. Het zij hier nog eens herhaald, dat de Eendrachtbode als een unicum het abonnementsgeld pas achteraf int, zodat bovenstaande verhoging eerst tegen het einde van het vierde kwartaal merkbaar wordt, wanneer U het abonnementsgeld voor het derde kwartaal gaat voldoen. DE UITGEVERS. nog een verzoek ligt van de bewoners van de Deldensestraat inzake de uitgang van hun achterpad De voorzitter leest dan het betreffende verzoek voor, waarna wethou der Mol het nader toelicht. Wethouder van Nieuwenhuijze is er voor dat deze mensen een uitgang op dat pad krijgen. De Raad willigt daarna het ver zoek in met dien verstande, dat de gemeen teopzichter eerst zal onderzoeken of dit pad langs de woning van de heer Ouden aarde of langs de opslagplaats van mate rialen moet komen. De heer Verwijs vindt trouwens, dat die opslagplaats daar geheel uit de toon valt bij het wijkgebouw. Hij hoopt dat het dagelijks bestuur er een andere plaats voor gaat zoeken. De voorzitter deelt dan nog mede, dat de eerste straatklinkers zijn gearriveerd voor oprit enz. Het stagneert even met het halen der watertanks voor bluswater door het vele werk met de vrachtauto's. De heer Bolier vraagt waar die tanks komen. De voorzitter antwoordt: bij de school in de A.J.Polder, daar worden ze ingegraven, zodat we daar steeds over bluswater kunnen beschikken. Daarna sluiting. (van onze weerkundige medewerker) Het onbestendige, natte zomerweer was na het laatste kalenderblaadje van augustus nog niet direct uit. Ook de maand september breek niet afkerig van regenbuien te zijn, al waren deze over het algemeen van een geringere intensiteit dan die in augustus en juli. Apeldoorn beleefde op de 5e september een „historisch" feit, dat een bijzonder duidelijk licht wierp op de „natheid" van het jaar 1956. Op die bewuste datum n.l. was er sinds 1 januari een hoeveelheid neer slag gemeten van 775 mm. Dat was meer dan de normale jaarsom over onze Veluwe- stad t.w. 771 mm. De regenhoogte was dus toen al groter dan die, welke normaal te noemen is voor twaalf maanden tezamen. Voor de naar droogte hunkerende land bouwers is er sinds het vorigeweekeinde eindelijk verbetering gekomen. Er diende zich een hogedrukgebied aan, dat voldoende sterk was (1034-1030 mb) y honkvast om zijn stempel gedurende langer dan één, twee dagen op het weer te drukken. Voor het eerst in lange tijd behoefden de weer kundigen in West-Europa hun weerover- zichten niet te beginnen met melding te maken van Oceaandepressies, storingen uit Frankrijk of wat dies meer zij. Het maxi mum boven Schotland en de Noordzee bracht droog of overwegend droog weer met aan vankelijk als nadelen: de nu en dan hin derlijke wolkenvelden (geen zon) en de vrij lage temperatuur. Van echt, warm na- zomerweer was tot vorige week geen sprake maar het ontbreken van neerslag was toch zeer gunstig ook al vond een weervrouwtje in één van de grote dagbladen dan ook aanleiding om te spreken van „Mosterd na de maaltijd" Voor de graanboeren in het Noordoosten en Oosten van het land was het droge weer beslist geen mosterd na de maaltijd. Het nog te velde staande koren (en tot het begin van vorige week was dat nog heel wat!) kon nu eindelijk drogen al vorens te worden „geschuurd". Het is vanzelfsprekend, dat het opdrogen van de drassige grond bijna even belangrijk is 1 De tijdens het vorige weekend ingetreden gunstige wending lieps zelfs uit op een mooie nazomer in de herfst, waarvoor we ons nog zeer dankbaar kunnen tonen. NATTE HERFSTEN Zonder uitzondering waren de landbou- werst het er in 1954 over eens, dat het in deze eeuw met het „oogstweer" nooit zo slecht was geweest. In 1954 duurde het tot mid-oktober voor het laatste graan on der dak was! De laatste aardappelen en bieten be vonden zich toen nog in de grond. In het verleden was ook de herfst van het oorlogs jaar 1944 erg nat. terwijl een landbouwer in Noord-Groningen in het jaar daarvoor nog op 1 november een groot perceel bieten en klaver op ruiters had staan. Eerst op 26 november werden de laatste produkten bin nengehaald. Heel bijzonder ging het met de oogst- werkzaamheden toe in het jaar 1908. Zelf hebben wij het niet meegemaakt, maar iemand die het weten kan. ver zekerde ons, dat er na de op 11 ok tober ingevallen vorst zoveel ijs in de kanalen lag, dat de bietenschepen niet konden varen, 's Nachts vroor het 4 tot 6 graden en heel wat voederbieten zijn toen waardeloos geworden. Wanneer er onder onze lezers zijn, die zich nog andere voorvallen herinneren, dan houden wij ons voor een berichtje graag aanbevolen! (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1