WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws Prinsjesdag en de kabinetsformatie VERSCHIJ I I NT IEDERE VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT ROTERDDN DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND De redactie legt U deze week voor* STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE 12e jaargang no. 45 21 september 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franko p.p. 1.45 inkassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Andermaal heeft politiek Nederland een veelbewogen week achter de rug De Koningin heeft Haar troonrede gehouden, welke plechtigheid om geven was met de gebruikelijke pracht en praal van Prinsjesdag, en het parlement is aan het nieuwe zit tingsjaar begonnen. Maar ons land heeft, meer dan drie maanden na de verkiezingen, nog steeds een de missionair kabinet en in de afgelo pen dagen heeft men het beleefd, hoe na een worsteling van 23 dagen ook informateur prof. De Gaay Fort man zijn poging, de vierde in de rij van (in)formateurs moest staken. Zijn poging om een kabinet te for meren op basis van de vier grootste partijen en zonder de socialisten, moest als mislukt worden beschouwd toen liberalen noch christelijk-his- torischen bereid bleken om een mi nisterschap te aanvaarden. Tevoren hadden de socialisten hem al doen weten dat zij niet deel wensten te nemen aan een kabinet op brede ba sis, omdat o.a. de samenstelling, zo als prof. De Gaay Fortman die in zijn hoofd had, niet voldoende be antwoordde aan de uitslag van de verkiezingen. Het is in de c.h.u., mag men de geruchten geloven, geen gemakke lijke beslissing geweest. De informa teur had immers de heer Tilanus jr, zoon van de c.h.-fractieleider, uitge nodigd om minister van maatschap pelijk werk te worden en tevens had hij een bestuurslid van het c.n.v., de heer Van Mastrigt, gevraagd voor de portefeuille van sociale zaken. Toen beiden weigerden, heeft de heer De Gaay Fortman geen poging meer gedaan om een kabinet te vormen, dat alleen steun de op de k.v.p. en a.r. omdat hij kennelijk de zienswijze was toege daan dat zulk een kabinet geen lang leven zou zijn beschoren. Met dat al is de situatie in het vaderlandse politieke leven bijzonder moeilijk geworden. De k.v.p. en de a.r. wijzen nu Ir. Staf die volgens velen een belangrijke rol achter de schermen heeft gespeeld bij de mis lukking van prof. De Gaay Fort man of de socialistische frac tieleider Mr. Burger aan als de vol gende (in)-formateur, omdat zij de grootste verantwoordelijkheid voor het falen van de laatste poging zou den dragen. Maar het is duidelijk dat daarmee zonder meer de zaak niet uit het slop is, want deze heren zouden thans op hun beurt weer niet kunnen rekenen op de sympathie van deze twee partijen. Ook een kabi net op basis van de p.v.d.a., v.v.d. en c.h.u. is niet goed denkbaar, om dat het niet op voldoende steun in de Kamer zal kunnen rekenen. Bo vendien schijnen de c.h. bepaald niet geneigd te zijn daaraan mee te wer ken. Men heeft vervolgens in allerlei kringen de gedachte aan reconstruc tie of ontslagweigering door de Ko< ningin van het zittende kabinet kun nen horen opduiken. Deze gedachte wordt evenwel door het merendeel der betrokken partijen niet als bruik baar aanvaard. Men acht een derge lijke oplossing zelfs niet mogelijk, nu een aantal der huidige ministers im mers niet zal terugkeren daar zij de last van het ministerschap niet nog maals wensen te dragen gezien hun leeftijd. Er zal bijv. een andere so cialistische minister van financiën moeten komen. De k.v.p. heeft ech ter ernstige bezwaren tegen de fi guur van de heer Hofstra maar het is niet te verwachten dat de p.v.d.a. hem ais kandidaat zal laten vallen. De Koningin heeft zich intussen uitvoerig laten adviseren over de stap die thans zal moeten volgen. Allereerst sprak zij met de vicepre- sident van de Raad van State, Dr. Rutgers, en met de voorzitters van de beide kamers der Staten Generaal resp. de heren Jonkman en Korten- horst. Later ontving zij ook de vijf fractieleiders der grootste partijen en maandag nodigde zij vier staats rechtgeleerden van grote naam uit om haar raad te geven. Interessant was daarbij dat de vier hoogleraren, n.l. prof. Beel, prof. Kranenburg, prof. Donner en prof. Oud, ieder toch ook als representant van een bepaalde politieke groepering waren te zien, n.l resp. k.v.p., p.v.d.a., prot. christelijk en liberaal. De Koningin heeft niet onmiddel lijk na het ontvangen van deze ad viezen gehandeld. Zij heeft de pro blematiek zoals die thans is gegroeid eerst eens rustig willen overwegen. Intussen heeft zij bij het uitspreken van de troonrede niet verzuimd met ongewone nadruk de aandacht te ves tigen op het feit dat na meer dan drie maanden na de verkiezingen het „nog niet mogelijk is gebleken, te komen tot de vorming van een nieuw kabinet." Hierop heeft in de namiddag van Prinsjesdag, in een vergadering van de Eerste Kamer, de voorzitter van de senaat, Mr. Jonkman, de aan dacht gevestigd. In een korte rede in die vergadering wilde hij zijn be zorgdheid uitspreken over de wijze, waarop in de laatste tijd met ons staatsbestel wordt omgegaan. Daar bij zei hij over de kabinetsformatie, dat de eigenlijke ministeriële verant woordelijkheid nu min of meer schuil gaat achter de demissionaire minis ters. Hij stelde voorts vast, dat de indruk begint post te vatten, dat de bereidheid tot samenwerking in re delijkheid bij de politieke partijen te lang op de achtergrond blijft. Mr. Jonkman bracht als reden voor bezorgdheid ook nog de com- muniqué's naar voren, die Koningin en Prins de afgelopen maanden aan de pers hadden verstrekt. Het twee de communique besloot met de woor den „Met vertrouwen zi enwij thans de toekomst tegemoet", zo zei de voorzitter, „Uit het Nederlandse volk rijst de bede, dat het zo moge zijn." Niet alleen in de senaat klonken op Prinsjesdag ernstige woorden. In de Tweede Kamer aan de overzij de van het Binnenhof overhandigde op vrijwel hetzelfde ogenblik de de- missoinaire minister-president, Dr. Drees, als minister van financiën a.i. minister Van de Kieft vertoefde voor een vergadering van de Inter nationale Bank in Washington de miljoenennota en het ontwerp rijks begroting voor 1957 aan voorzitter Kortenhorst. In de woorden waar mee hij dit gebaar vergezeld deed gaan, liet hij tot uiting komen dat geen plannen voor de toekomst kon den worden aangegeven omdat dit voor het nieuwe kabinet is. Daarmee is voldoende geschetst hoe ernstig de situatie thans dreigt te worden. Het landsbelang zal er in hoge mate mee gebaat zijn als op zeer korte termijn een regering tot stand zal kunnen komen, die een beleid op langere termijn zal uit stippelen. Om die reden ziet poli- tiek-Den Haag de komende dagen in grote spanning tegemoet. (Nadruk verboden) AFLOOP AANBESTEDING Door de Ned. Heide Mij. werd aanbe steed het egaliseren van percelen en het graven van watergangen en kavelsloten in de Peukepolder onder de gemeente Tho len. De laagste inschijver was de fa. M. Deker Zn te Papendrecht met een som van 306.400.Opvolger was de fa. J. D. Jansen te Middelburg met een som van 340.900.— 23 sept. 1956. dr. L. D. A. Looysen te Tholen, tel. 49 dr. R. C. Renes te Oud Vossemeer tel. 19 HOOGWATER in de week van 23 t.m. 29 sept. 1956 zondag vm 5.34 uur en nm 17.46 uur maandag 6.08 18.20 dinsdag 6.41 18.55 woensdag 7.22 19.38 donderdag 8.09 20.29 vrijdag 9.04 21.40 zaterdag 10.27 23.14 donderdag 27 sept. Laatste Kwartier te 12.25 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald, op dinsdag, 25 september a.s., het eerste ge deelte en op vrijdag, 23 september d.a.v. het overige gedeelte. Tegen donderdag, 27 september a.s., be staat gelegenheid tot aangifte voor het ledigen van privaatputten. BURGERLIJKE STAND Overleden op 17 sept. 1956Bergers, Wilhelmina Johanna, oud 80 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen, wed. Willem Baaij. AANRIJDING THOOLSE Öi/uG Dinsdagmiddag wilde P. Huijsi^in uit de Heen met een vrachtauto var "de firma Schoonen uit Steenbergen het er? van de landbouwer P, Heijboer bij de TRcfcrise brug oprijden. Toen hij halverwege de,iv veg reed om te keren kwam van de richtinj' Tholen de marechausse Teken van de vliegbasis Woensdrecht op de motor aangetreden, die deze richting verandering te laaï zag. Hij wilde nog rechts voorbij schieten-fk-sf werd aangereden, waardoor hij de mac^i. over zijn stuur verloor. Hij reed in y_',,e vaart tegen de ijzeren afscheiding van de water gang, vloog er over heen en duikfESe gelijk het water in. De heer Huijsmanb'bedacht zich geen ogenblik en sprong de marechaus see te hulp. Met een juist passerende wiel rijder wist hij de drenkeling nog te grijpen en aan de walkant te trekken. Direct werd dokter Duinker uit Tholen gewaarschuwd die de eerste hulp verleende. De ma^-jchaus- see bleek een been gebroken te heb ,i. Ook klaagde hij over inwendige pijnen? Hij werd per ziekenauto naar het Algemeen Burger- Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zaterdagavond om 8 uur zal op de Markt optreden de ontheemde Circusfamilie Her manos met een Redeo-Show. Deze familie tracht met de steun van de Int. Federatie voor Vluchtelingen weer te komen tot vol doende middelen voor het kopen van een tent en daardoor weer eigen kost te kunnen verdienen. (Adv. Ingez. Med.) AANBESTEDING De verbouw van de kolensilo tot bedrijfs pand van de n.v. Lever Zeep Maatschappij werd donderdagmorgen door het thoolse gemeentebestuur aanbesteed. De inschrijvers waren: J, Vos voor 12.474. D. Burgers voor 12.840 Gebr. de Korte voor f 13.015. De begroting bedroeg 11.935. COLLECTE De voor „Draagt Elkanders Lasten" en I.P.S. gehouden t.b.c. bestrijding collecte bracht 217.46 op. UITSLAG DAMCLUB JUNIOREN S. Bout - P. Bout 0-2 K„ Deurloo-J. Hogerheide 2-0 K. v. ,d. Jagt - J. Hogerheide 2-0 Jr Eelenbaas - K. Deurloo 0-2 P. Bout - K. v. d. Jagt 2-0 Senioren: D. de Vos - J. Priem 2-0 WINNAAR RODE KRUIS-RIT Door de afdeling Bergen op Zoom van het Ned. {fcsJe Kruis werd een avond-orien- tatierit waaraan een vijftigtal automobil". .'n motor 'iders deelnamen. Het batig saldc nervan rd bestemd voor het ves3gei?vfëm "en'tRctf.}- Kruis hulppost te Halstepen. ;1 zr.w De he»r P. 0'.erbeevkr. alhier wist deze WEDVLUCHT QUIVRAIN De uitslag van de zaterdag gehouden vlucht duiven vanaf Quivrain luidt voor „De Zwaluw" als volgt. J. Tholenaar 1 C. Boogaard 2 5 G. Haver- mans 3 6 C. Timmermans 4 10 12 C. Aerden 7 W. de Leeuw 8 J. v. d. Zande 9 13 Joh. Geuze 14 GEVONDEN Bij de Postcommandant der Rijkspolitie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een gevonden huissleutel. DOOR RUIT GEVALLEN Toen de echtgenote van dhr. de Keijzer woensdag op het aanrecht was geklommen om het tuimelraam te openen, verloor zij het evenwicht en viel dwars door het keu kenraam naar buiten. Mej. de Keijzer liep over het gehele lichaam snijwonden op en had nogal bloedverlies. Na in het zie kenhuis verbonden te zijn, kon ze voor verdere verpleging naar huis terugteren. OVERZETVEER De heer J. C. A. Pols, de huidige schip per van het overzetveer dat door de N.V. Ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw Vos meer en Vrijberghe wordt verpacht gaat per 1 okt. a.s. vertrekken. De exploitatie van het veer zal dan worden verzorgd door de fa. Gebrs. Mees ea Westmaas uit Anna Jacoba Polder. Het huis van dhr. Pols zal worden betrokken door de schippersknecht dhr. P. van Driel uit Bruinisse. Men denkt de dienst op Nieuw Vosse meer v.a. te gaan onderhouden met een motorpont met een groter laadvermogen dan de huidige. AANBESTEDING Door de Ned. Heide Mij zal op 1 okt. a.s. in hotel Hof van Holland te St. Maar tensdijk worden aanbesteed het egaliseren van percelen en het graven van watergan gen en kavelsloten in de Oud-Vossemeerse polder bij de Langeweg. GEVONDEN Een heren colbertjasje, een ribfluwelen jasje, een jongens regenjack. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. COLLECTE De voor de t.b.c. bestrijding „Draagt Elkanders Lasten" en voor het I.P.S. te Breda bracht hier 100,op. MUZIEKAVOND Bijna aan de vooravond van het 75 jarig bestaan van „Accelerando", kreeg Sint- Annaland nog een muziekavond onder auspiciën van de bond van Muziekgezel schappen op het eiland Tholen en St. Filipsland. In hotel „De Gouden Leeuw" werden de Prinsjesdag zonder kabinet Het vijfde wijkgebouw officieel geopend Wat het Fonds Kattendijke" al voor Oud- Vossemeer betekende Accelerandote St. Annaland met een 15e lustrum Het oude (kabinet) ruimt het veld, door 't nieuwe weggedreven In St. Maartensdijk een meisjeskoor opgericht De St. Filipslandse middenstanders aanvaarden een vakantieregeling rit te winnen en kreeg eerste prijs uit handen van burgemeestr-"1 „khuijzen. J. Kas werd 13e- en B. OverbeeV.-M5e beiden ook uit Tholen. abll VAN DE POLITIERECHTER Te Middelburg stond voor de economische politie L. M„ slager alhier, welke op 3 april bezoek kreeg van een controleur. Zonder aandiening of vragen was de laat ste naar zijn koelcel gelopen en had er ongeveer 4 kilo rundergehakt uitgehaald om dat te onderzoeken. M. was over de houding van deze controleur woedend ge worden, had het gehakt afgenomen en gezegd, je komt er verder niet meer aan. In de rechtzaal voerde verdachte aan, dat het hem die dag toch al zo was tegen ge lopen, dus er een ietwat geprikkelde stem ming was, toen bedoelde controleur aldus handelde. De officier wilde wel rekening houden met de houding van de controleur en eiste 20.of 4d.h. Het vonnis luidde 10.— of 2 d. DUIKER GEREED De WACO-duiker in de Postweg bij Poesdreef is gereed. Het verkeer kan weer op de normale manier doorgang vinden, en het omrijden behoort dus weer tot het verleden. NOG STEEDS WORDT ER OP STAVENISSE GEBOUWD Hoewel er geen woningnood is op Sta- venisse, bouwt men steeds. Zo verrijst aan de Prins Bernhardstraat een woning voor de heer W. Lemson. An het v. d. Lek de Clerqueplein een nieuwe woning voor het hoofd der O.L.S. en aan de Kerkstraat een garage met wo ning voor de heer Mol. Tevens is men aan de hoek Veerweg- Stoofdijk bezig met een woning voor de P.Z.E.M. NOORSE CORRESPONDENTIE Onlangs melden wij u, dat de Noren Stavenisse nog niet vergeten zijn, in ver band met het bezoek dat regelmatig aan Stavenisse werd gebracht per touringcar. Versnaperingen werden aan de Stavenisse jeugd rondgedeeld, en vorige week kreeg Dia Eerland een briefje in de Engelse taal van een der bezoeksters. In deze brief waren enkele foto's bijgesloten waarop een groep kinderen, en ook was er een foto bij waar Dia met de Noorse dame alleen opstond. Om de correspondentie levendig te hou den zal nu door haar een briefje worden teruggeschreven. In de Noorse brief stond onder meer, dat ze het in Holland goed naar de zin hadden gehad, en erg blij waren met de bloemen die waren aangeboden. Ook spraken ze nog dikwijls over de jeugd van Stavenisse, die zo mooi het Noorse Volkslied konden zin gen. OPENING De officiële opening van het nieuwe ge meentehuis te Stavenisse zal geschieden op 10 oktober a.s. des namiddags half vier door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. NIEUWE EINDREDACTEUR Tot eindredacteur van de Kerkbode van de Nederlands Hervormde Gemeenten in de ring Tholen, werd in de plaats van ds H Bouter, Ned. Herv. Predikant te Stave nisse benoemd, ds. J. den Hoed Ned. herv. predikant te Tholen. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische wordt door moest gevoelige meeg verdregenl besturen van de deelnemende verenigingen ontvangen, nl. die uit Tholen, Oud-Vosse- meer, Scherpenisse en Sint-Filipsland. Voor zitter M. P. Lanrooy riep allen een welkom toe, daarbij meedelend, dat de verenigingen uit Poortvliet, Sint-Maartensdijk en Stave nisse door gebrek aan animo niet aanwezig konden zijn. De voorzitter van de Bond, de heer C. G. Hage uit Sint-Maartensdijk feliciteerde alvast de Sint-Annalandse muziekvereniging met haar 75 jarig bestaan, iets waarop hij a.s. dinsdag nog terug hoopt te komen. Daarna werd een muzikale rondgang ge maakt door de gemeente, waarbij vooral de Thoolse drumband de bijzondere aandacht van de jeugd had. En ook wel van de oude ren. Om half zeven werd met de concerten op de tent begonnen, waarvoor vrij goede belagstelling was. SLEUTELBEEN GEBROKEN Het vierjarig dochtertje van de heer A. P. Quist viel zo ongelukkig, dat het met een gebroken sleutelheen naar het zieken huis te Bergen op Zoom vervoerd moest worden. goedkope wijze in de muziek te bekwamen. Wij hopen dan ook, dat'vele jongens en meisjes de kans, die hen thans wordt geboden, zullen aangrijpen om hierdoor tot een zinvolle tijdpassering te komen en iets te leren, dat hun ook nog later veel genot en voldoening zal schenken. ONGEVAL Nadat landbouwer J.v.G. maandagmor gen op de molendijk zijn paarden voor een wagen met graan had gespannen gingen deze plotseling uit eigen beweging aan het lopen. Hierbij kwam de vracht in aan raking met een andere wagen, waarvoor een tractor stond en daar eveneens gereed stond met graan om verreden te worden, met het gevolg dat deze laatste in bewe ging kwam en van de dijk afreed. Persoonlijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor, doch de materiële schade was vrij aanzienlijk. Met de eerste wagen die het ongeluk veroorzaakt had, liep het beter af en kon men de paarden zonder ver der ongemak te veroorzaken tot stilstand brengen. BESTRATING Na de Oostvest is men thans bezig met de bestrating van de Kortevest. Hoewel niet zo druk voor het grote verkeer, is deze laatste straat behalve natuurlijk voor de betreffende buurt vooral voor het verkeer richting Achterbos en Bosstraat van dermate belang, dat herbestrating van dit gedeelte ook hier een grote verbetering betekent. Het gedeelte tussen Hazenstraat en West- vest komt evenwel nog niet direct aan de beurt, doch zal t.z.t. wanneer men over de nodige stenen beschikt, ter hand worden genomen. VERFRAAIING POMP Ter verfraaiing en tevens tegen eventu ele beschadiging door het verkeer, dat ter plaatse vooral donderdags erg druk is, werden deze week rondom de pomp op de Markt nieuwe betonpalen gezet. Ook zullen weer als voorheen aan weers zijden de zwengels worden aangebracht, welke het geheel zeker ten goede zullen ko- FILMAVOND Woensdagavond werd in de bioscoopzaal van de heer Steketee een filmavond gege ven door de Thoolse Bestuurdersbond van het N.V.V. Vertoond werd de film „Honderd man en een Meisje" voor de afdelingen Sint Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Stavenisse, terwijl voor de andere afde lingen van het eiland eenzelfde film werd gedraaid in de zaal van dhr. D. v. Zan ten in Tholen. In de voorfilm kreeg men opnamen te zien van het Stadionfeest in Amsterdam, dat onlangs ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van het NN.V.V. aldaar werd ge houden. VOETBAL De Personeelsvereniging van de Ned. Heide Mij te Sint Maartensdijk speelde zaterdag middag op het terrein van Smerdiek een voetbalwedstrijd tegen personeel van de firma M. Dekker uit Papendrecht. De Heide Mij won deze match met 5-1 MEISJESKOOR Het is een gelukkige omstandigheid, dat aan de vrijetijdsbesteding van de jeugd steeds meer aandacht wordt geschonken en deze op gepaste en aangename wijze wordt bezig gehouden. Naast de jongens- en meisjesclubs, die wekelijks hun avond in gebouw „Rehoboth' hebben, is er ook een jongensdamclub van de openbare lagere school, terwijl men thans is overgegaan tot het oprichten van een meisjeskoor. Voor dit koor gaven zich een 70 tal meisjes op, zodat in onze ge meente ook bij de jeugd veel animo voor het zingen blijkt te bestaan. De repetities staan onder leiding van dhr. J. de Bruijn, hoofd der lagere school, die tevens het ini tiatief nam voor het oprichten van dit koor, In dit verband mag ook op deze plaats nog eens gewezen worden op de belang rijke beslissing, die de gemeenteraad ver leden week in dezen nam, door het ver- lenen van de gevraagde subsidie aan de Zeeuwse Muziekschool, hierdoor de jeugd in staat stellend zich op gemakkelijke en KIND UIT DE WAGEN Toen vrijdagmiddag mej. de Wilde-Tichem met haar kleindochtertje in de kinderwagen op de Molendijk alhier aan het wandelen was, werd ze door een groepje school- jonges die van de Ambachtsschool kwamen aangereden. Toen de jongens de kinderwa gen naderden, zwenkte de voorste langs, maar de achterste reed er in volle vaart op De wagen viel omver en het kind op straat. Mej. de Wilde werd zelf ook om ver gereden en de even later aanwezige dokter Helleman stelde een lichte hersen schudding vast en een gebroken sleutelbeen. Daarom werd het slachtoffer naar het zie kenhuis vervoerd. BEVORDERING Onze oud dorpsgenoot de heer J. N. Oude- sluijs Jzn, technisch ambtenaar 1ste klas bij de Rijkswaterstaat te Den Haag, werd tot Technisch Hoofdambtenaar bevorderd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1