Het Parlementair Overzicht DE TWAALFDE WEEK WAS EEN SPANNENDE WEEK Kosteloze voorlichting voor de middenstander. Plaatselijk nieuws Het mooie wijkgebouw in Stavenisse staat op de juiste plaats De redactie legt II deze week voor* Herverkaveling Tholen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 12e jaargang no. 43 7 september 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franko p.p. 1.45 inkassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Deze week hebben we dan de twaalfde week van de kabinetscrisis meegemaakt. En het demissionaire kabinet-Drees heeft zondag j.l. zijn vierjarig bestaan gevierd. Maar deze twaalfde week was er ook een van werkelijke politieke hoogspanning, om dat alle fracties begrepen dat het uitermate moeilijk zou zijn om nog een tiental dagen voor Prinsjesdag de derde dinsdag in september de formatiepoging van de heer De Gaaij Fortman te laten mislukken. De informateur heeft zijn ware bedoelingen zeer lang weten te verbergen. Eén ding wist men van hem zeker, n.l. dat hij in eerste aanleg zou proberen een extra-parlementair kabinet op brede basis te formeren. Maar tot het laatste moment is zijn program ge heim gebleven en de zetelverdeling lekte bij stukjes en beetjes uit toen het bekend werd dat de gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg, aangezocht was voor het mi nister-presidentschap. De heer De Gaay Fortman heeft een zeer ruime informatie opdracht ontvangen. Hij moest nagaan of er mogelijkheden zijn om een kabinet te vormen. De Koningin heeft hem dus vol komen vrijgelaten wat voor soort kabinet dit zou zijn. Maar na de bestudering van de stukken bleek hem vrij spoedig dat het uiterst moeilijk zou zijn iets anders dan een brede-basis-kabinet te formeren. Wat was nl. het geval? Zowel in de k.v.p. als in de a.r. waren er stromingen (minderheden overigens) die iets voelden voor een rechts kabinet waaraan ook de c.h. zou meedoen. Maar deze laatste liet duidelijk weten daar niets voor te voelen. En het staat wel vast dat ook de heren Zijlstra en Romme over het herstel van de rechtse coalitie niet enthousiast waren. Zou de brede basis, waaraan zowel de k.v.p. als de p.v.d.a. zou meedoen, mislukken dan was een rechts kabinet dus toch mogelijk. De drie partijen zouden samen een meer derheid van één stem hebben: niet voldoen de om een stevig kabinet te maken. Maar de c.h. schijnt ook niet veel gevoeld te hebben voor een linkse combinatie: p.v.d.a., a.r., v.v.d. en c.h. Zij wilde geen rechtse coalitie, ook geen linkse smalle basis, maar heel duidelijk de brede basis. Voor de a.r. was het weinig aantrekkelijk alleen met de p.v. d.a. en de v.v.d. in één kabinet te gaan zit ten. Zo was er geen uitweg meer. Nog moeilijker werd het toen de k.v.p. aan het begin van deze week liet weten dat zij geen zin had een kabinet te steunen waarin ook liberalen waren opgenomen. Naar de mening van de k.v.p. zou zo'n kabinet een te anti socialistisch karakter gaan dragen. Uit al deze bevindingen was voor de heer De Gaay Fortman maar één conclusie te trekken: er is niets anders mogelijk dan een brede basis. Natuurlijk resteerden nog de mogelijkheden van een zakenkabinet of van een intermezzo-kabinet. Maar deze con structies zijn slechts noodgevallen. Er moet een kabinet komen, hoe dan ook. En de heer De Gaay Fortman had zich voorge nomen deze taak te verrichten. Met veel overtuigingskracht heeft de informateur zich dan ook op het extra-parlementaire kabinet op brede basis geworpen, daarbij al de mis lukkingen van zijn voorgangers met zich mee torsend. In de allereerste plaats was het program een moeilijkheid. De bezits vorming had de k.v.p. en de p.v.d.a. ver deeld gehouden. De informateur heeft toen zo'n paragraaf voorgesteld dat beide grote partijen iets moesten toegeven, zodat moei lijk kon wordengezegd dat één van haar gezicht had verloren. Een andere moeilijk heid was de landbouwpolitiek, waarover men het aanvankelijk in de socialistische fractie niet geheel eens was. Prof. Lieftinck was nogal tegen de opvattingen van de de missionaire minister van Landbouw, de heer Mansholt ingegaan, hetgeen het nodige ru moer heeft veroorzaakt. De heer De Gaay Fortman heeft iets meer geboden dan de heer Lieftinck. En toen kwam de zetelver deling: Het moest een extra-parlementair kabinet zijn. De informateur vatte het zelfde denkbeeld op als de heer Lieftinck. Hij wilde goed laten uitkomen dat dit kabinet geen vaste binding moest hebben aan de fracties. Een der mogelijkheden daarvoor was om de top van dit kabinet te laten be staan uit minder bekende politieke figuren. Dat betekende dat de heren Drees, Suurhoff of Mansholt niet in aanmerking kwamen voor het premierschap. Prof. Lieftinck heeft gedacht aan de Rotterdamse burgemeester, Van Walsum, maar daarover was geen enkele fractie enthousiast. De Gaay Fort man kwam met een sterkere figuur voor de dag: de gouverneur van Suriname, de heer van Tilburg. Deze is een goed bestuur der, hij was o.a. de man die de Rotterdamse haven weer heeft opgebouwd. Ook in Suri name heeft hij een uitstekende naam. Ging men eenmaal met de heer van Tilburg in zee dan moest ook de vice-premier (k.v.p.) een meer onbekende figuur zijn. En verder konden de partijen zo ongeveer houden wat zij hadden. Een moeilijkheid daarbij was de a.r. Deze partij heeft bij de verkiezingen twee zetels verloren. Zij mocht echter haar twee minis terszetels behouden. In het systeem van de Gaay Fortman is zijn partij er zelfs beter afgekomen. Prof. Zijlstra bleef Economi sche Zaken beheren en Verkeer en Water staat werd geruild voor Justitie. Zowel de p.v.d.a. als de k.v.p. stond op het stand punt dat de informateur tenslotte formateur zou moeten worden, maar dat hij dan ook een plaats in het kabinet diende in te nemea. Dat was niet eenvoudig. Prof. De Gaay Fortman kan de volgende departementen beheren: Sociale Zaken, Buitenlandse Zaken, Justitie en P.B.O. en Bezitsvorming. In dit laatste had hij weinig zin, omdat zijn par tijgenoot Zijlstra eigen opvattingen heeft over de P.B.O. Sociale Zaken en Buiten landse Zaken waren te zwaar voor de a.r., die persé Economische Zaken wilde behou den. Bovendien zouden de socialisten So ciale Zaken nimmer uit handen hebben ge geven. Er bleef dus niets anders over dan Justitie. De k.v.p. kreeg vijf zetels, inplaats van zes. En de c.h. twee inplaats van één. De v.v.d. had niet veel lust om het alleen met Verkeer en Waterstaat te stellen. Met ne gen zetels, tegenover. 10 a.r. was dat ook erg mager. Maar de informateur zat nu eenmaal met de moeilijkheid dat de k.v.p. niet met de v.v.d. in zee wilde gaan en dat er geen andere goede mogelijkheden waren dan de brede basis. Het is begrijpelijk dat de socialisten enige tijd hebben willen nadenken alvorens een beslissing te nemen. Het loslaten van dr. Drees is voor hen in alle omstandigheden een moeilijke zaak, want hij is de man ge weest, die zijn partij naar een grote verkie zingsoverwinning heeft gevoerd. (Nadruk verboden) Tijdens de a.s. najaarsbeurs te Utrecht, die wordt gehouden van 11 tot en met 20 september zal er voor de middenstandsonderne-l mingen en de kleinindustrie een expositie worden gehouden onder het motto: .Betere bedrijfsvoering in midden- en kleinbedrijf." Deze op de praktijk afgestemde expositie zal wijzen op enkelé nog vaak voorkomende organisatorische onvolkomenheden en aan tonen hoe betere resultaten kunnen worden verkregen, alsmede welke instellingen daarbij de helpende hand kunnen bieden. Voor de organisatie van deze voorlichtingsactie heeft een achttal insti tuten de handen ineen geslagen, zulks in samenwerking met del Middenstandsvoorlichtingsdienst. Het lijkt ons voor de middenstand nuttig nog eens speciaal op laatstgenoemde voorlichtingsdienst te wijzen. Reeds eerder hebben we in een officiële publicatie mededeling gedaan van de op richting van een Middenstandsvoorlichtings dienst met daaronder ressorterende provin ciale Rijksmiddenstandsconsulenten. Ook voor Zeeland is er zo'n middenstandsconsu lent aangesteld, nl. de heer A. Korstanje, Herenstraat 27 Middelburg. Deze Rijksmid- denstandsconsulent heeft een drieledige taak: n.l. het geven van voorlichting over het middenstandsbeleid van de Overheid; het verstrekken van voorlichting en adviezen op bedrijfseconomisch gebied en het infor meren van de Overheid betreffende zaken van regionale aard. Deze taak omvat hier door zo goed als alle problemen, waarmee een middenstander te maken kan krijgen, dus ook op het gebied van vestigingswet, erken ningsreglementen, belastingen, onderwijs, op- ruimingswet, autovervoer, cadeaustelsel, enz. Iedere middenstander in ons district kan zich dus bij voorkomende moeilijkheden van welke aard dan ook op het gebied van de middenstand tot bovengenoemde consulent wenden. Deze zal hem kosteloos advies verstrekken en is eventueel bereid persoon lijk naar de plaats van inwoning te komen. De consulent kan ook bemoeienis hebben met regionale en plaatselijke middenstands manifestaties en demonstraties en in het algemeen de organisatiezin van de midden stand bevorderen. Wenst een middenstandsvereniging tij dens een algemene jaarvergadering of tijdens een andere bijeenkomst van middenstanders overe en bepaald onderwerp in deze sector- nadere toelichting, dan zal men deze consu lent bereid vinden daarover een lezing te houden. Wellicht dat onze plaatselijke mid denstandsverenigingen daar ook eens van willen profiteren. Schrijft u bij voorkomende gevallen een briefje aan de heer Korstanje voornoemd en het contact is gelegd. Tenslotte komen we nog even terug op de actie voor betere bedrijfsvoering in midden- en kleinbedrijf, welke in samenwerking met acht vooraanstaande instituten op de Na jaarsbeurs wordt georganiseerd. Die Instituten zijn: Contactgroep Opvoering Productiviteit. Economisch Instituut voor de Middenstand Nederlands Instituut voor Efficiency Productiviteitscentrum Klein Metaal Productiviteitscentrum voor Midden- en Kleinbedrijf. Rijksmiddenstandsvoorlichtingsdienst Rijksnijverheidsdienst Stichting Cursussen en Research. Het doel van deze gezamenlijke actie is om het midden- en kleinbedrijf er op attent te maken, dat er ook voor de betrokken ondernemingen vele tot nu toe ongebruikte mogelijkheden zijn om tot ontplooiing te komen. Middenstanders, die naar de Jaarbeurs gaan zullen wellicht van deze gelegenheid gebruik maken om de op de praktijk afge stemde expositie te bezichtigen. Ze maakt deel uit van de Efficiency-afdeling in de Bernhardhal op het Croeselaanterrein. Zes aspecten van het bedrijfsbeleid zullen in het bijzonder worden belicht, n.l. op 12 september: apparatuur 13 september: bedrijfsvergelijking 14 september: kostprijs 17 september: financiering 18 september: personeel 19 september: werkmethodeverbetering bevreemdt wel enigszins. Opnieuw valt ook in dit gebouwtje de keurige afwerking op en de effectvolle kleuren van het schilderwerk. Wanneer U in Stavenisse komt, kijk eens tegen het wijkgebouw aan en richt verder Uw blik op de omgeving met de nieuwe huizen met de leuke kleuterschool en met op de achtergrond het fraaie van der Lek de Clercgplein, met de hervormde kerktoren daar weer achter. Dan zult U met ons concluderen, dat het Stavenisse Wijkgebouw inderdaad in een prachtige omgeving staat en mooi uitkomt. DE OFFICIËLE OPENING Het nieuwe wijkgebouw werd dan woens dag j.l. officieel geopend, waartoe de geno- digden in hotel Wielaard bijeen waren. Behalve het voltallige plaatselijke groene- kruisbestuur, bestaande uit de heren burge meester A, Sluijmers, voorzitter, J. Hage, secretaris-penningmeester, C. J. Moerland, administrateur, dokter Zoeteman, J. W. v. d. Slikke. M. Moerland, A. J. J. Tazelaar en J. Wielaard, waren vertegenwoordigers van de groene kruisafdelingen uit de andere eilandgemeenten aanwezig, de artsen van Oud-Vossemeer, St. Annaland en Poortvliet tandarts en mevrouw Bolk, tandarts en me vrouw van Dijk, mej. Paling, sociaal werk ster, enkele wijkzusters, dagelijks opzichter J. A. Nortier, de heer Van Beveren van de Boerenleenbank, aannemer en onderaanne mers. Het vierde wijkgebouw in ons district geopend. St. Filipsland heeft op badhuis exploitatietekort In St. Maartensdijk nu ook een School m. d. Bijbel Stavenisse met een bijzondere collecte voor de mijnrampslachtoffers De tweede Smerdiekse wielerronde St. Annaland's dorpshuis-krediet goedgekeurd Voorlichting voor de middenstand Een spannende formatie-week In alle gemeenten eind deze of begin volgende week raadsvergadering 't Is een wijs vader, die zijn eigen kind kent. bijgedragen door het Groen Kruis, een ver eniging opgebouwd door vrije burgers. Waar dit een werk van naastenliefde is, moet ook niet verwonderen, dat de gedachten in het buitenland bij verlening van hulp uit- in Stavenisse. Daartoe is niet in het minst De voorkant van het aardige Groene Kruisgebouw op de hoek van de Prins Bernhardstraat in Stavenisse. Enkele van de genodigden ziet men (aan de zijkant links) het gebouw binnengaan ter bezichtiging, nadat in café Wielaard de officiële opening plaats vond door burgemeester A. Sluijmers, tevens voorzitter van de Groene Kruisafdeling. Rechts boven een gedeelte van de woning van Er zijn nóg mooier wijkgebouwen, er zijn zelfs in deze omgeving groter dan die van Stavenisse, maar wanneer men er in die gemeente tegen aankijkt en wanneer mén daar het oog laat gaan over de omgeving, dan zal men vaststellen, dat er nergens anders zo'n uiter lijk fraai wijkgebouwtje staat en nergens anders een zo mooie omge ving als daar in Stavenisse op het eind van de Wilhelminastraat< WAT MINDER RUIM Het nieuwe wijkgebouw te Stavenisse is niet zo ruim als men dat in Sint Annaland en straks in Oud-Vossemeer zal tegenkomen. Daarvoor is het in Stavenisse ook een zo genaamd B-wijkgebouw tegenover in de andere gemeenten een A-wijkgebouw. In Stavenisse zal de exploitatie ook niet die vormen aannemen als in de andere gemeen ten. Dat is een voordeel. Een nadeel is het aan de andere kant wel, dat het minder ruim is. Het is alles wat meer in elkaar gedrukt. Zo is de artsenkamer tegelijk ook de kamer voor tandartsen, zo is de spoelruimte en de magazijnruimte ook minder ruim dan men dat in een A-gebouw ziet. Maar we hebben reeds gezegd: de exploitatiekosten spelen ook een rol, ja een zeer belangrijke rol voor de Groene Kruisafdelingen welke met grote gebouwen zitten. En daarom heeft men het in Stavenisse, ook vanwege de kleinere ge meente wat minder ruim gedaan. Zo heeft men er een keurig en dit zeker wel voldoen de ruim wachtlokaal, daarnaast de zuige- lingenconsultatieafdeling met de 5 kleed- boxen. Verder de artsenkamer, de magazijn ruimte, de spoelruimte en boven de keurige kamers als woonvertrekken van de wijkzus ter. Dat er in de artsenkamer, ook dienst doende als tandartsenkamer geen afvoer was, zuster Pasman. De administrateur las eerst schriftelijke felicitaties voor van de Nederlandse Ver eniging „Het Groene Kruis", van de direc teur van de Stichting Zeeland voor Cultu reel en Maatschappelijk Werk, mr. Horn- stra, van Staatstoezicht voor de Volksge zondheid en van nog enkele particulieren, welke verhinderd waren. Vervolgens nam de voorzitter van de groene kruisafdeling, bur gemeester A, Sluijmers het woord. Bij een gebeurtenis als deze, zo stelde spreker vast, moeten onze gedachten wel teruggaan naar de ramp 1953 en naar hen die de opening van dit nieuwe wijkgebouw daardoor niet meer kunnen bijwonen. Maar dan gaan onze gedachten ook uit naar het Zwitserse volk, hetwelk met zulk een geestdrift en spontaniteit hulp bood en het financiële fundament heeft gelegd om dit gebouw tot stand te brengen. (Chaine du Bonheur) Reeds tijdens het bezoek van de Commis saris der Koningin en van het Zwitserse gezelschap heb ik dank gebracht voor dit mooie geschenk en zou dan ook willen ver klaren er van overtuigd te zijn, dat uit het vele leed nog iets goeds is geboren. Het is immers juist na die ramp zo duidelijk ge worden, dat er een gemeenschap van volke ren is en dat is wel een bijzondere eis in deze revolutionaire tijd. Tot dat begrip heeft ongetwijfeld en niet in het minst Zwitserland bijgedragen. Daarvoor nogmaals onze warme dank. Spreker richtte vervolgens woorden van erkentelijkheid tot aannemer v. d. Velde, dagelijks opzichter J. A. Nortier, tot het architectenbureau, de onderaannemers, tot de gemeenteraad voor de afgestane grond, tot wethouder Moerland voor zijn bijzon dere moeite en dokter Zoeteman voor zijn welwillende adviezen. Spreker besloot zijn toespraak met de wens dat God op het Groene Kruiswerk in Sta venisse Zijn zegen moge geven. ANDERE SPREKERS Namens de provinciale vereniging „Het Groen Kruis" complimenteerde burgemees ter mr. A. J v. d. Hoeven van Tholen de Stavenisse afdeling. Hij wees er daarbij op welk een groot verschil er is voor wat de gezondheidszorg betreft met thans en 50 jaar terug. Dat verschil is in het gehele land groot, ook op ons eiland en zeker ook gingen naar het Kruiswerk. Daarom ook kwam hier het mooie wijkgebouw tot stand. Het Provoinciaal bestuur verheugt zich hierover van harte en wenst u daarmee veel Foto P.Z.C. geluk. Nadat de burgemeester hier ook nog een persoonlijke gelukwens aan had toege voegd eindigde hij met: „Moge het gebouw in de toekomst tot rijken zegen blijken te zijn voor Stavenisse." Namens genoemd provinciaal bestuur bood hij voor het wijk gebouw een klok aan. Weth. J. Hage feliciteerde namens het gemeentebestuur. Hij hoopte dat het gebouw aan zijn doel zou beantwoorden en dat de goede samenwerking zou voortduren. Ds. H. Bouter sprak namens de herv. diaconie en wees er op, dat deze instantie zich ook zeer verheugd over het nieuwe gebouw. Spreker hoopte dat het een stimulans zou zijn voor jong en oud en wenst verder Gods zegen toe. Burgemeester J. v. d. Bos van Sint An naland feliciteerde als voorzitter van de afdeling in zijn woonplaats. Zelf hadden we enige weken geleden het genoegen een dergelijk gebouw in gebruik te nemen en we kunnen ons de blijdschap van Stavenisse indenken. Hij hoopte dat het gebouw steeds meer de centrale plaats zou innemen voor de gezondheidszorg. De heer van Beveren feliciteerde namens de Coöperatieve Boerenleenbank en dokter Bolk kon reeds bij ervaring vaststellen dat het nieuwe gebouw goed voldoet, al had hij eerst de gedachte van de „oude goed pas sende" en „de nieuwe knellende" schoen. Hij hoopte dat de bewoners het gebouw zouden zien als een symbool van het Groene Kruis werk en er geen gezin meer te vinden is in de toekomst, die geen lid van de plaat selijke afdeling is. In verband met zijn ver trek per 1 oktober a.s. maakte hij tevens van de gelegenheid gebruik allen te danken voor de medewerking en hoopte dat zijn opvolger, tandarts van Dijk uit Tholen hetzelfde vertrouwen zou mogen ontvangen. Burgemeester Sluijmers dankte alle spre kers en verklaarde er van overtuigd te zijn dat de aanwezigen mede verheugd waren met het nieuwe wijkgebouw in Stavenisse, terwijl hij hoopte op een harmonische sa menwerking in de toekomst van de afde lingen op het Eiland Tholen. Daarna maakte ieder van de gelegenheid gebruik om het gebouw te gaan bezichtigen. INWERKING VAN SCHUIMAARDE Momenteel is door de herverkaveling be gonnen met het uitstrooien van de schuim aarde op de gescheurde graslanden, die percelen, die voor de egalisatie grasland wa ren en nu opgeleverd zijn als bouwland. Deze bekalking gebeurt geheel op kosten van de herverkaveling, terwijl het uitstrooien uitgevoerd wordt door de Ned. Heide Mij. Deze mij. heeft immers een speciale voor dit doel geconstrueerde schuimaarde strooier, zodat het uitstrooien door de boer zelf, ge zien de kwaliteit van het werk (onregelma tige verdeling) niet wordt toegestaan. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewe zen, dat alle percelen oud grasland, die nu geschikt gemaakt zijn voor bouwland zijn bemonsterd, hieruit bleek, dat deze niet alle kalkbehoeftig waren, zodat op bepaalde per celen geen kalkbemesting nodig is. Het is noodzakelijk, dat direct na het aanwenden van de schuimaarde, door de betreffende grondgebruiker een bewerking wordt toegepast. Een goede verdeling door de grond wordt hiermee bereikt. Vrijwel in alle gevallen doet men er goed aan één of tweemalige bewerking in droge toestand met weidesleep of kcttingeg uit te voeren. Afhangende van de omstandigheden dient de schuimaarde verder te worden ingewerkt met de stoppelploeg, schijveneg of culti vator. Wanneer de schuimaarde over de stop pel wordt gestrooid mag het perceel nooit direct op wintervoor worden geploegd, om dat anders de kalk veel te diep wordt onder geploegd en niet door de bouwvoor wordt verdeeld. In sommige gevallen komt het voor, dat grondgebruikers op percelen, die geschikt gemaakt zijn voor bouwland, toch grasland inzaaien, indien daar een bekalking nodig is wordt ook hier schuimaarde aangewend. Bij een intensieve bewerking met de weide sleep kan het vee na enkele dagen zonder enig bezwaar in de weide worden gelaten. BEKALKEN MET SUBSIDIE Nogmaals wijzen wij er op, dat alleen subsidie op bekalking wordt verleend, wan- naar de kalkbehoefte uit voorafgaand grond onderzoek is gebleken. Op die percelen die voor de herverkaveling ook bouwland waren Wil men voor subsidie in aanmerking komen dan dient dus ook steeds eerst grond onderzoek te worden toegepast. Daarnaast is het noodzakelijk, dat niet alleen de hoe veelheid maar ook de soort kalkmeststof wordt aangewend, die door de R.L.V.D. is geadviseerd. De assistent A, R.L.V.D J. Markusse. dr. A. A. KUGEL te Poortvliet tel. 10 dr. J. Vermet, Nieuw Vossemeer tel. 10 HOOGWATER in de week van 9 tot en met 15 september zondag 6.39 18.55 maandag 7.19 19.31 dinsdag 7.56 20.10 woensdag 8.43 21.03 donderdag 9.41 22.16 vrijdag 11.— 23.49 zaterdag 12.27 woensdag 12 september Eerste Kwartier te 1.13 uur. BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op za terdag de 18e september, des middags te 12 uur ten gemeentehuize aldaar 1 HOOP COMPOST publiek verkopen. Inlichtingen bij de Districts-Opzichter. VERKOOPDAGEN Onder auspiciën van de dameskrans der ned. herv. kerk alhier zullen op 5 en 6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1