WEEKBLAD VOOR HET EILAHD THOLEN EN ST.FILIPSLOND ZOMER 1956: DROEVIG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht vanöAaq jariq Prof. de Gaay Fortman gaat alle mogelijk- heden proberen» Het mooiste sportterrein op ons eiland ligt nu in Oud-Vossemeer I De redactie legt II deze week voort Weerpraatje In De Bilt nog maar drie zomerse dagen waargenomen 12e jaargang no. 42 31 augustus 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franko p.p. 1.45 inkassokosten Prijs per nummer 10 cent Advert en tiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Onze oude Prinses jarig Prof. de Gaay Fortman gaat alle mogelijkheden proberen Vossemeers nieuwe sportterrein Morgen de Smerdiekse ronde Wat niet uit het hart komt, gaat niet tot het hart. Ruim een week is de nieuwe informateur prof. mr. de Gaay Fortman bezig aan zijn pogingen om een kabinet te formeren. De a.r.-hoog leraar is ongetwijfeld de aange wezen man om alsnog te proberen de poli tieke tegenstellingen tussen de twee grote partijen te overbruggen. Hij is een voor man van het C.N.V., als zodanig staat de heer de Gaay Fortman te boek als een „linkse" anti-revolutionair, die in socialis tische kring om zijn persoon welwillend wordt ontvangen. Daar de k.v.p.-fractievoor zitter, de heer Romme, het zelf is geweest, die hem bij H.M. de Koningin heeft geadvi seerd kan men veronderstellen dat hij ook in die kring een gewaardeerd persoon is. De heer de Gaay Fortman heeft wat zijn persoon en zijn politieke ligging betreft de wind dus wel in de zeilen. Maar dat wil nog niet zeggen dat hij nu persé moet slagen in zijn eerste opzet: de vorming" van een extra-parlementair kabinet op brede basis. Dus van een kabinet, zo mogelijk be staande uit vijf partijen (één der klei nere kan desnoods afvallen, als de p.v.d.a. en de k.v.p. maar meedoen), waar over de betrokken fracties niet zijn geraad pleegd. Wel kunnen aan de vorming van een extra-parlementair kabinet de fractie voorzitters te pas komen. De aangezochte kandidaat-ministers kunnen nl. bij hun frac tie-voorzitters om advies gaan vragen. Dat advies wordt uiteraard verleend op grond van het program dat de (in) formateur heeft samengesteld en op grond van de zetel verdeling. Een extra-parlementair kabinet krijgt toch weer een parlementair karakter als daarin veel vooraanstaande politici zijn opgenomen. Om een voorbeeld te noemen: een extra-parlementair kabinet waarin vijf fractie voorzitters zitting zouden nemen kan men moeilijk nog als zodanig beschou wen. In dit verband is vooral het minister presidentschap van belang. Daarom kan men aannemen dat de informateur het pre mierschap niet aan de heer Drees zal aan bieden, tenzij dit anders niet mogelijk is. Trouwens prof. Lieftinck heeft dit ook niet gedaan en dr. Drees is daarmee accoord gegaan. Daarentegen kan men wel aanne men dat bekwame mannen als Suurhoff en Zijlstra wel een plaatsje in dit extra-parle mentaire kabinet aangeboden zullen krijgen. De eerste opzet is dus om de p.v.d.a. en de k.v.p. bij elkaar te krijgen. Dat is al niet gemakkelijk, want de socialisten verwij ten de a.r. dat zij geen behoorlijke onder handelingspositie meer hebben nadat zij in de tweede fase Lieftinck te kennen heb ben gegeven niet zonder de k.v.p. in een kabinet te willen zitten. Daarmee de a.r., zo zegt de p.v.d.a.-Tweede Kamerfractie, de keus gemaakt tussen de k.v.p. en de p.v. d.a. Ongetwijfeld zal het voor de a.r. niet gemakkelijk zijn om zonder de k.v.p. verder te gaan, daar de christelijke partijvorming de laatste jaren sterk op de voorgrond is komen te staan dan ooit. Maar de a.r. heeft het niet alleen voor het zeggen: er is ook nog een c.h.u., die momenteel op de wip zit. De c.h. heeft te kennen gegeven in geen geval accoord te kunnen gaan met het herstel van de rechtse coalitie (k.v.p., a.r. en c.h.), die zou bogen op een meerder heid van één stem in de Tweede Kamer. Daarmee is het rechtse kabinet van de baan. De heer Tilanus wil dit ook niet in een ex tra-parlementaire vorm. Ook een andere gedachte wordt door de c.h.-fractievoorzit- ter afgewezen, n.l. de deelneming aan een links kabinet, gevormd uit p.v.d.a., a.r., v.v. d. en c.h., want de c.h., wil de k.v.p. ook weer niet loslaten. De problematiek is dus wel bijzonder interessant maar voor de heer de Gaay Fortman uitermate moeilijk. Mocht het hem niet lukken de brede basis te redden dan blijft er voor hem niet veel over. Een smalle basis, links of rechts (par lementair of extra-parlementair), is voor hem niet te bereiken. En toch is hij vastbe sloten om met een kabinet voor de Kamers te komen, daar de tijd dringt. Prinsjesdag nadert. Als zijn program of zijn zetelverdeling geen genade kan vinden in de ogen van een der fractievoorzitters gaat de informa teur toch gewoon door. De brede basis wordt dan afgeschreven en met de over blijvende partijen wordt verder zaken gedaan Dat is het goed recht van de informateur, die tenslotte toch wel formatéur zal worden. Het is de heren Drees en Romme niet gelukt een brede basis (in de vorm van een parle mentair kabinet) tot stand te brengen. Het is de heer Lieftinck niet gelukt om dit extra-parlementair te doen. De poging van prof. deGaay Fortman mag men dan ook terecht als een laatste poging zien. Maar kan hij ook de brede basis niet herstellen, dan komt hij toch weer terecht in een com binatie van de rechtse of linkse smalle basis (waarbij dus één van de grote par tijen in de oppositie is). Rechts is uitge sloten, omdat de c.h. niet meedoet. Links is mogelijk (ook zonder c.h., want p.v.d.a. en a.r. en v.v.d. hebben samen 52 zetels), maar voor de a.r. weinig aantrekkelijk. En toch zal er rechts of links gemanouvreerd moeten worden, want andere mogelijkheden zijn er niet. Daarom wordt gedacht aan de vorming van een intermezzo-kabinet, dat men moet zien als een overgang naar meer normale verhoudingen. Dit intermezzo-kabi net zal echter zeer zeker het hoofd willen bieden aan alle moeilijke problemen. Dat is het verschil met een zakenkabinet, waar in bovendien geen parlementair en politiek ervaren personen zitting hebben. Dat zaken kabinet wil niemand. Het zou slechts kun nen bestaan zolang een meerderheid in de Kamer dat gedoogt. In een intermezzo-ka binet kunnen uitgesproken politici zitten en daardoor wordt het moeilijker het weg te werken. Een andere mogelijkheid om uit de impasse te komen zou zijn de reconstructie van het demissonaire kabinet. Drees en zijn mannen zouden dan terugkeren, de open gevallen plaatsen zouden slechts worden opgevuld. Hiervoor bestaat even weinig enthousiasme als voor een zakenkabinet, want dan zou het parlementaire stelsel zijn onmacht bewijzen. De plannen van de heer de Gaay Fortman zijn interessant. Het is duidelijk dat hij pressie uitoefent op de p.v.d.a. én op de k.v.p.. Als beide partijen het echter niet met hem eens worden dan wordt de situatie wel bijzonder moeilijk. Maar laten wij hopen dat het zover niet komt. Zaterdag a.s. duurt de formatie 78 dagen en dat is werkelijk langzamerhand meer dan genoeg. De informateur nadert echter snel het beslissende stadium. Het program is gereed en kandidaat-ministers zijn of worden aangezocht. Het zal hem binnen niet al te lange tijd duidelijk zijn welke koers hij moet varen. (Nadruk verboden Van onze weerkundige medewerker) Sinds ons vorige overzicht is er geen spoor van een verbetering te zien geweest. Integendeel. In augustus was het weer bij tijden zo slecht, dat verscheidene vakan tiegangers eieren voor hun geld kozen, d.w.z. naar huis terug reisden. De boeren, die in deze tijd van het jaar wel wat anders te hebben dan aan vakantie te denken, zagen met lede ogen aan hoe de aanhoudende regenval gehele percelen kostelijk winter graan deed verrotten en de hooioogst tot een belachelijke aangelegenheid degradeer de. In het koor van ontevredenen, die vooral te vinden zijn in Overijssel, Drenthe en de Noordoostpolder, hebben zich nu ook de Friezen gemengd. Speciaal de omgeving van Appelscha is niet ver meer af van wat wordt aangeduid met „rampgebied". Het erbarmelijk karakter van het weer spie gelt zich af in de aflezingen van de weer kundige instrumenten. Tot nu toe zijn de meteorologen te De Bilt er niet in geslaagd een groter aantal zomerse dagen bijeen te garen dan... 3 Eén zomerse dag kwam voor in mei, twee in juni, en daarmede was de kous af. In de waarnemingsreeks, die loopt vanaf 1848, is geen enkele zomer te vinden met zo weinig zomerse dagenDe magerste zomers zijn wel geweest van 1882 en 1890 met van mei tot en met augustus respectie velijk 5 en 6 zomerse dagen. Zet hier de zomer van 1947 eens naast met 52 zomerse dagen in hetzelfde tijdvak en 62 zomerse dagen als september wordt inbe grepen. Eer men van een zomerse dag kan spre ken moet de thermometer de 25 gr. C-grens overschrijden. Dat dit bij de huidige weer- situatie volslagen onmogelijk is, blijkt wel uit het feit, dat de temperatuur in de afge lopen 9 dagen te De Bilt niet eens de 20 gr. C-grens passeerde Het aantal uren zonneschijn is ook ver beneden peil. Augustus heeft het niet verder gebracht dan 75 tot 80 uren, dat is nog ver af van de 192 uren, waarop wij ingevolge de normaal zouden mogen rekenen. ERGER DAN 1954 Het lopende zomerseizoen schijnt vastbe sloten te zijn met een nog slechter rapport te eindigen dan het beruchte seizoen van 1954. Men behoeft alleen de landbouwers maar er naar te vragen om er van over tuigd te raken, dat het deze keer erger is met het weer. De regen begon eerder, en er viel in sommige gebieden ook veel meer regen. Het Arnhemse regenverzekerings bedrijf sloot dit jaar tienmaal zoveelregen- verzekeringen af dan normaal en moest ook tienmaal zoveel uitbetalen. Een ander symptoom is het zo-vaak-in- actie-komen van de stormwaarschuwings- dienst van het K.N.M.I.. Al meer dan drie diepe stormdepressies van herfstkaliber maakten de Westeuropese kusten onveilig. Als dat in vorige jaren eenmaal gebeurde, was dat min of meer al een bijzonderheid. Tengevolge van het sterk wisselvallige karakter van het weer slagen de weerkun digen er lang niet altijd in een betrouwbare verwachting op te stellen. Het percentage geslaagde verwachtingen is duidelk lage dan verleden jaar, n.l. 78 tot 83 procent tegen 85 tot 89 procent in 1955. Het is deze zo mer zo, dat het naderbijkomen van een hogedrukgebied geen reden geeft om hoera te roepen. Het is gebeurd, dat het maxi mum na een halve dag al weer verdwenen was om plaats te maken voor een regen- of onweersstoring. En wanneer het weer in september nu maar ging opzetten, dan zou al hetgeen geweest is misschien nog een tikkeltje beter te verdragen zijn, maar ja, dat is bij lange na niet zeker. (Nadruk verboden) Het is niet bepaald van gisteren en eergisteren, dat ook de Vosmeerse voetbalvereniging sukkelde met een sportveld. Immers, hoe dankbaar men de betrokken eigenaar ook was, dat hij nog een weide beschikbaar stelde, het was verre van ideaal. In de eerste plaats lag het ver buiten de dorpskom, wat noch voor spelers en zeker niet voor publiek aantrekkelijk is, in de tweede plaats bleef het maar een „weide'' met al de gebreken, daaraan voor een voetbal veld verbonden. Dat is sinds zaterdag jl. veranderd. En al werd dan de feestelijke opening van het nieuwe sportveld aldaar door het slechte weer minder feestelijk dan verwacht was, al bleven door de sterke wind de gespeelde wedstrijden beneden het verwachte spelpeil, ja al moest zelfs een gedeelte van het programma worden afgelast, het prachtige terrein is beschikbaar. Ongetwijfeld in de eerste plaats voor de voetbalvereniging, die er het meest van zal profiteren. Maar-daarnaast toch ook voor jeugdsport- middagen of avonden, voor de gym en voor wie weet welke andere takken van lichamelijke ontwikkeling in de toekomst. En daarom was het ondanks de genoemde (weers) teleurstellingen toch een heuglijke dag, in het bijzonder dan voor de v.v. „Vosmeer". DAT SCHEELT EEN STUK Al enkele jaren speelt nu de voetbalver eniging „Vosmeer" op een terrein bij de Bos hoeve, wat betekende dat men eerst een paar kilometer moest fietsen om te gaan spelen of te gaan kijken. Men waardeerde het ongetwijfeld, dat de eigenaar dit terrein wilde afstaan, men had dan toch wat, maar het was verre van ideaal. Dat heeft ook het gemeentebestuur inge zien en daarbij tevens, dat in deze tijd een goed sportterrein in de gemeente bij zoveel andere dingen een noodzakelijkheid is ge worden. Er is voor een nieuw sportveld van gemeente-wege een stevige investering nodig, maar dit weerhield het gemeentebe stuur niet om met zijn tijd mee te gaan en tot aanleg te besluiten, alias het niet geringe bedrag daarvoor te voteren. De Ned. Heide Mij. nam de aanleg hiervan voor haar rekening. Een terrein stond, er in het uitbreidingsplan reeds ge pland en nade omvangrijke onvermijdelijke voorbereidingen werd met aanleg van een nieuw sportterrein begonnen achte de school straat. Dat is dus heel wat dichter bij huis. De eerste spade werd april 1955 in de grond gestoken, de eerste wedstrijd werd zater dag 25 augustus 1956 gespeeld. Het is niet alleen dat het met de afstand naar het terrein voor de sportliefhebbers nu een heel stuk scheelt, maar de spelers be leven nu eindelijk eens het genot van op een grasmat te sporten. Zelf hadden we ons enigszins op een te leurstelling voorbereid, gezien het feit, dat er over deze „grasmat" tevoren nogal klach ten waren, welke destijds gedurende een openbare raadsvergadering naar voren wer den gebracht. Misschien dat het ons daarom honderd procent meeviel. Op de ligging valt zeker niets aan te merken. Het speel veld behoort niet tot de grootste afmetingen onder de voetbalvelden, maar is toch ruim voldoende en boven de minimumrnaat. In het middenveld zien we als het ware een tafel, zo egaal, terwijl de vier hoeken een ge ringe, juist gewenste helling vertonen. Om de grasmat te beoordelen moet men er op gespeeld hebben. En daarom geven we het oordeel van de spelers als de beste weger. Die spelers dan stelden unaniem vast, dat het veld uitstekend speelt. Wanneer men er over kijkt twijfelt men aan die con clusie niet. De drainage werd al direct beproefd. Immerst 's morgens stond er na de zware regenbuien nog behoorlijk water op. 's Mid dags was zo goed als alles weggezakt en de wind had het veld reeds gedroogd. Het betekent dan ook inzonderheid voor de voetbalvereniging een enorme vooruit gang. EEN VOORWEDSTRIJD Tot groot verdriet van de jeugd moest het programma voor de schoolkinderen door de weersomstandigheden in de morgenuren, vervallen. Het is echter de bedoeling dat hun „feest" op een nader te bepalen tijd alsnog doorgaat. De middagwedstrijd kon echter wel door gang vinden. Het was de ontmoeting Vos meer I Vrederust I. Vooraf had de aanvoerder van Vrede rust, van den Hoek, bestuur en leden van „Vosmeer" met het mooie terrein gefeli citeerd en voorzitter Van Tilbeurgh een bloemenmand aangeboden. Ook de burge meester hield daarna nog een korte toe spraak, waarvan (omdat officiële opening nog later zou volgen) het voornaamste was dat hij de beide elftallen een prettige ont moeting toewenste. De aftrap werd verricht door wethouder P. van Driel. Het werd geen spannende ont moeting. Vosmeer kon voltallig in het veld komen. Vrederust had een paar invallers, maar was ook afgezien hiervan een te zwak ke tegenstander. Inzonderheid in de aanval der gasten zat weinig stootkracht en het zal dit elftal niet meevallen om in de komende competitie van zich te doen spreken. Vosmeer kon het dan ook op „z'n slof jes" af. Cor Vermaas opende uit een doel- scrimage de score. Er kwamen enkele mooie aanvallen, maar door de sterke wind gingen er ook evenveel ballen over de zijlijn als er goede passes waren. Door Dick Lindhout, de nog jeugdige maar nog veed in zijn mars hebbende midvoor werden met medewerking en ook dóór zijn ma.ats niet minder dan 8 doelpunten gezet, waartegenover Vrederust er maar twee kon stellen. Nu ging het bij deze feestelijke opening wellicht „meer om de knikkers dan om het spel", het was toch ook voor „Vosmeer" jammer dat het geen sterkere tegenstander tegenover zich had, welke keeper Heijboer meer werk had bezorgd. Overigens washet door de te sterke wind onmogelijk mooi spel te laten zien.. Na afloop van deze door scheidsrechter Bergs geleide wedstrijd werd de spelers een koffietafel aangeboden en daar kregen de aanvoerders van de burgemeester een her innering smedal j e. DE OFFICIËLE OPENING Om half zes ging het weer naar het ter rein, voorafgegaan door de plaatselijke mu ziekvereniging. Een regenbui dreigde het programma opnieuw te verstoren, maar het was vlug voorbij. Nu waren ook de spelers van de „grote wedstrijd" van de partij, nl. die van MOC uit eBrgen op Zoom en „Alliance" uit Roosendaal. SPORTIEF EN TEAMGEEST GEEN VERDWAZING Burgemeester mr. J. J. Versluijs verklaarde in zijn toespraak het sportveld niet te willen zien als een vermaakscentrum, maar als mid del tot instandhouding en ontwikkeling van de door God gegeven lichaamskrachten. Op ons rust de plicht, aldus spreker, het lichaam goed te bewaren en de spieren zo sterk mogelijk te maken. Hoe zal dit beter kunnen geschieden dan door sport en spel? Het sportieve gevoel en de teamgeest, die dan gekweekt worden, kunnen niet anders dan bevorderlijk zijn voor de ontwikkeling van de geestelijke krachten. Voor degene, die het zo ziet, is alle sportverdwazing uit den boze. Het is nodig dat wordt afgerekend met de opvatting dat de lichamelijke opvoeding op zijn zachtst uitgedrukt minderwaardig is. Nieuwe verenigingen moeten worden opge richt. Te denken is aan een volléy- of korf balclub. De gemeente heeft het hare gedaan er ligt een prachtig sportterrein. Het initiatief is verder aan de inwoners. De burgemeester zei verder dat het een de ogen sluiten zou zijn voor de werkelijk heid, indien hij verklaarde dat dit sportveld voor alle inwoners tot onvermengde vreugde zou zijn. Daarom stond de burgemeester uitvoerig stil bij het geruchtmakende raads besluit het terrein ook 's zondags voor de voetbalverenigin beschikbaar te stellen. Immers voelt een groot deel van de gemeente dit aan als ontheiliging van de dag des Heren. Het wordt hen daardoor onmogelijk gemaakt aan de voetbalsport deel te nemen en van het sportveld gebruik te maken. De vraag kan dan ook worden gesteld of nog van een gemeenschappelijk bezit sprake is. Het beoefenen van sport schept saamho righeid, een gevoel van bij elkaar behoren. Dit kan niet worden gediend door het ver oorzaken van tweedracht. Spreker hoopt dat „Vosmeer" alsnog zal besluiten niet op zondag te spelen. Zich tenslotte tot de beide reeds aanwe zige elftallen: MOC I en Alliacne I wen dend, verklaarde hij geen van beide bij voorkeur de overwinning toe te wensen. In dien er evenwel een keuze moet worden gemaakt, dan is er geen enkel ander aan knopingspunt te vinden dan in de namen. M.Ö.C. doet denken aan mokken, aan het oneens zijn. „Alliance" daarentegen aan eensgezindheid. Het moge dan de voetbal vereniging „Vosmeer" gegeven zijn een be sluit te nemen, waardoor de eenheid ten opzichte van dit sportveld niet Wórdf ver broken. De tweede spreker was dhr. T. M. Hage consul van de K.N.V.B., die als zodanig de vereniging gelukwenste. De heer Mees, bestuurslid van Spido wilde aiet achterblijven. Ook al zal de gymnastiek vereniging niet zo vaak van het veld ge bruik maken, toch is zij er dankbaar voor dat het tot stand kwam. Alle sportvereni gingen wil hij toeroepen: „Maak je dit prach tige veld waardig!" Het weer was er de oorzaak van dat deze korte plechtigheid een half uur moest worden uitgesteld. Dat weer verhinderd ook het concert van „Oud-Vos- semeers muziekvereniging" op de tent. Wel bleef het droog tijdens de tweede voetbal wedstrijd, nl.: MOC ALLIANCE 0 3 Een wedstrijd waarvan grote verwachting was. En daarom misschien voor velen nog wel wat teleurstellend. Oak hierbij mag men de nog altijd stevige bries niet wegschake- len. Bovendien was het een teleurstelling dat MOC met 5 en Alliance met 4 invallers kwam. Het eerste doelpunt kwam na tien minuten door midvoor Rijswijk en het twee de tien minuten voor rust door de Roosen- 31 augustus. Hare koninklijke hoogheid prinses Wilhelmina viert vandaag haar 76ste verjaardag. Het is een groot voorrecht, dat „de oude koningin" zoals de prinses in veler mond nog heet, op zo hoge leeftijd gekomen deze dag in vrijheid temidden van haar kinderen en volk mag vieren. Al heeft h.k.h. zich dan vrijwel geheel uit het publieke leven terug getrokken niet licht zal ons volk haar koninklijk regiment vergeten, speciaal in de dagen toen zij, tengevolge van het optreden der duitse overweldigers, wreed van haar land en volk gescheiden, op vreemde bo dem moest vertoeven. Vandaag, nu de vrijheid van landen en volken telkens opnieuw bedreigd schijnt te worden, willen wij ons deze bittere oorlogsjaren in herinnering brengen. En wij spreken de wens uit, dat het h.k.h. prinses Wilhelmina gegeven zal worden nog verschillende jaren in vrede temidden van haar familie en volk te leven. (Nadruk verboden) (Nadrtuk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1