HET DELTAPLAN. Plaatselijk Nieuws Puistjes DDD RAADSVERSLAG POORTVLIET. De rekening 1954 vastgesteld Drie kachels voor de O.L. School Beroep van de Raad ongegrond verklaard Vakantie en vrije middag voor de slagers De redactie legt II deze week voort THOLEN 12e jaargang no. 39 10 augustus 1956 Uitgevers Firma C. Djeleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestr. 9, Tholen - Tel. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Onlangs is van beide zijden aan de uitvoering van het Deltaplan begonnen. In 3 tot 7 jaar zullen het V eer se Gat en het Haringvliet van zeearm in een vreedzaam binnenmeer herschapen worden. De Nederlandse regering huldigt in deze het standpunt, dat België over afsluiting van andere zeegaten, dan de Westerschelde geen zeggenschap heeft. Voordat de Belgische proeven inzake de water loopkundige gevolgen van het Deltaplan voltooid zijn, is door Minister Algera opdracht gegeven tot een begin van de uitvoering. KORTE GESCHIEDENIS VAN DE SCHELDEMOND De naam Deltaplan is eigenlijk onjuist. Een delta is de mond van een rivier met zo'n rijk slibgehalte, dat een Teeks eilanden voor de kust wordt opgeworpen. Ieder jaar wordt de oppervlakte land groter, de rivier verlengt zich. Het omgekeerde zien we juist bij onze rieviermonden. Sterke uitschuring heeft de Ooster- en^Westerscheldemond een trechtervorm gegeven. Sedert 1880 verdween 350 millioen kubieke meter zand uit de Schelden. De uitschuring deed sedert datzelfde jaar 375 dijkvallen onstaan, waarvan 250 langs onze Oosterschelde. Waar landwinst op treedt, is dit door mensenhand „der zee ontrukt". Ongeveer 4000 jaar geleden, was de kust lijn van Ostende tot Hoek van Holland één gesloten duinenrij, hier en daar onderbroken door een riviermond. Toen brak de landwal, die Engeland en Frankrijk verbond, door en het Nauw van Calais ontstond. Kort daarna moet de duinenrij voor Zeeland op vele plaatsen doorgebroken zijn. Eb en vloed kregen vat op het achterland. Walcheren kreeg naar het Westen zijn pijlervorm. In de Romeinse tijd monden de rivier de Schelde en de Maas beiden voornamelijk bij Domburg in zee uit. Het is de vraag, of de Honte reeds gevormd was. Om de handel te kunnen controleren, was niet meer nodig dan Domburg te bezetten. Hier had een Romeinse vloot dan ook zijn basis en was een legerplaats gebouwd. Eerst na de St. Elizabethsvloed (1421) werd de Westerschelde bevaarbaar. De zee handel ging voortaan hierdoor, alleen de grootste Hanze-schepen moesten vanwege hun diepgang langs Reimerswaal blijven varen. De pachters van de tol van Schaker- loo, waar alle verkeer voor Antwerpen tot dan toe langs kwam, vroegen vergunning hun tol naar de W-schelde te mogen ver leggen, teneinde hun nering niet te verliezen. Oude mensen weten nog te vertellen, hoe ze in hun jeugd met laag water van Elle- woutsdijk naar Terneuzen konden lopen. De diepste geul, die gepasseerd moest worden, was 25 cm. Momenteel bedraagt deze diepte op verscheidene plaatsen meer dan 30 meter. Zoveel is zeker, dat vooral de laatste tijd grote hoeveelheden zand de beide Schelden zijn uitgeschuurd. Hollestelle kon nog in 1896 de vele overstromingen, die Zeeland sedert de Middeleeuwen teisterden, wijten aan de vele inpolderingen, die het water zouden opstuwen. De geologen zeggen het anders. De waterstand van de zee stijgt door het afsmelten van het poolijs. Bovendien kantelt Nederland enigszins. West-Nederland daalt ongeveer 40 cm per eeuw en Oost- Nederland rijst. Dit maakt voor Nederland een voortdurende strijd tegen het water nodig. De Grondwet van 1812 noemt dan ook „de Waterstaat als een der eerste Nationale belangen, zoverre het betreft het beteugelen van de overstromingen der Rivieren en van de woede der Zee NIEUWE DUINENRIJ Ir Dibbits vermeldt, dat de Braakmangeul momenteel, dus vier jaar na de afdamming, acht a vier meter „omhoog is gekomen Om deze reden wordt bij Vere geen sluis ge maakt. De sterke opslibbing zou deze inves tering onrendabel maken. Zodra de eb en vloed-beweging is uitgeschakeld is hier veel grondaanzet te verwachten. Misschien gaat de zee iets van het gestolen scheldezand teruggeven in de vorm van een langzaam aflopend strand. In de verre toekomst zal een rij duinen de caissons geheel aan het oog onttrekken. Onderzoeking van de verzanding van de afgedamde Brielse Maas maken duin vorming vrijwel tot een zekerheid. België is bang, da't een en ander ook een weerslag op de Westerschelde zal hebben. La Libre Belgique schrijft: „Nederland kan niet met 100 zekerheid voorzien hoe het gedrag van de Schelde zal zijn. Nederland wil zich verbinden schade te vergoeden. Welke schadeloosstelling zal Nederland ver lenen, indien op zekere dag blijkt, dat de Schelde langzaam sterft als gevolg van het Deltaplan De vrees van sommige Nederlanders, dat tijdens de uitvoering van het plan hogere waterstanden zullen optreden, is veelal on gegrond. Begonnen wordt met de kreken met de geringste capaciteit. Voor de overige zeearmen zal daardoor verlaging van de waterstand optreden, of de verhoging zal binnen enkele centimeters blijven. WINST VOOR DE LANDBOUW Zoals men weet, wordt het Deltaplan allereerst uitgevoerd voor de veiligheid van de bevolking. De landaanwinst is secundair. Totaal wordt ze geschat op 15.000 ha, die a raison van 7000 gulden per ha kunnen «uws worden aangewonnen. Niet alle grond is van goede kwaliteit. Droogvallende zandplaten moeten zelfs met bomen beplant worden om verstuiven tegen te gaan. Wanneer momen teel op de hoogst gelegen schorren een land- aanwinnende plant b.v. slijkgras werd aan geplant, zou gedurende de eerstvolgende 25 jaar, dat eb en vloed nog vrij spel heb ben in onze delta een beduidende verhoging van het maaiveld en vermeerdering van het slibgehalte verkregen worden. De klei, die benodigd is voor de dijkbouw van het deta- plan, zal worden geput uit de uiterwaarden van de Maas, dus hierdoor ontstaat geen schade aan de Zeeuwse landbouw. Een groot nadeel voor de landbouw is momenteel het zoute water. Als gevolg hier van lijden in Z.-Holland, Brabant en Zee land 34.000 ha onder verzilting; 70.000 onder verdroging van de grond. Dit geeft een oogstverlies van gemiddeld dertig procent. Opheffing van beide heeft voor de boeren een winst van 48 millioen tot gevolg. De staat, die de deltawerken uitvoert heeft slechts indirect profijt van deze verbeterin gen. De Nederlandse regering heeft reeds bij het eerste ontwerp wet gesteld, dat het deltaplan een Nederlandse aangelegenheid is, en dat de kosten niet alleen op de Zeeuwse en Z.-Hollandse bewoners verhaald zullen worden. Dit betekent aan de andere kant, dat grote baten letterlijk de bewoners van het deltagebied in de schoot vallen. Zo zijn er in onze provincie 16374 percelen of 23 procent van het totaal, zonder zoet watertoevoer. Dat zoet water van groot belang voor de landbouw is, behoeft nauwe lijks betoog. Als gevolg van het extra droge jaar 1947 leverde de landbouw 30,4 procent minder opbrengst dan gemiddeld over de jaren 193140. Friese waarnemingen ver melden, dat het drenken van vee met goed leidingwater de opbrengst in melk per koe deed stijgen met rond 160 kg per jaar. Het zoetwaterreservoir van het IJsselmeer deed de landbouwproductie van de omliggende gronden met een vijfde toenemen. Tuinbouw zonder zoet water is onmogelijk. De totale waarde van het zoetwater van het toe komstige Zeeuwse Meer, wordt dan ook door Ir. Maris getaxeerd op 350 millioen gulden. DE GEVOLGEN VOOR THOLEN Wanneer op ons eiland over ongeveer 40 jaar zoet buitenwater kan worden inge laten (de herverkavelingswerkzaamheden houden al rekening met de mogelijkheid) dan zal dit een verdere verrijking van onze boerenstand betekenen. De opbrengstver meerdering kan per ha op 60100 gulden geschat worden gekapitaliseerd geeft dit een bedrag van rond 1600 gulden. Door het ver minderde dijkonderhoud zullen de water schapslasten dalen. Een enkele polder zal zelfs tot uitkering van haar activa over kunnen gaan. De landaanwinst is voor ons eland gering. Het uitzicht op het zuiden zal veranderen, wanneer het verdronken land van Zuid- Beveland weer is ingepolderd. St. Filips- land zal worden vergroot met de slikken van de Heene. Daar op de tot nu toe gepubliceerde pro jecten geen dam voor het eiland Tholen is getekend, betekend dit, dat de Thoolse brug de enige vaste oeververbinding blijft. Het isolement wordt niet opgeheven. Daar de havens van Stavenisse en St. Maartensdijk dichtgaan, zal het vervoer per as toenemen. Tot nu toe had ons eiland weinig industrie. Industriëlen bouwen bij voorkeur geen fa brieken beneden de waterspiegel. Door de eenzijdige verbinding via de Thoolse brug, zal het eiland Tholen minder industrie aan trekken, dan andere delen van Zeeland. Voor Goeree en Schouwen zal trouwens de betere vervoersmogelijkheden eerder resul teren in een vergrote afvloeiing van land arbeiders naar de industriecentra (pendel dienst), dan dat vestiging van industrie zal plaats vinden. Wellicht zal hier de tuin bouw uitbreiding ondergaan. EEN NIEUWE BESTAANSBRON ALGEN In de toekomst zullen uiteenlopende dingen als voedingsmiddelen, mest, brandstof, olie en bouwmaterialen op grote schaal uit wieren gefabriceerd worden. Speciaal een cellige drijvende wieren (plankton) die ook in zoet water voorkomen, vormen een zeer rijke voedingsbron. Deze algen bevatten eiwitten, vetten en vitaminen en kunnen door de mens als groente gegeten worden. Water planten groeien snel en zijn weinig afhanke lijk van wisselingen in het klimaat. De huidige economie maakt van deze calorieën- bronnen voornamelijk gebruik langs de om weg van de vissen. Mits in cultuurgebracht is I ha water op deze manier vruchtbaarder dan een ha land. In Japan haalt men b.v. tot 4000 kg vis vlees per ha water. Een ha weiland levert daar 2 stuks rundvee, dit is hoogstens 600 kg vlees. In dit kader is er veel voor te zeggen om niet tot inpoldering van land in de delta over te gaan, (de aanvullende kosten bedragen altijd nog 7000. guide per ha), maar het water zoals het is, te gebruiken voor zoet watervisserij, algenkwekerij en planktonteelt. Ir. Maris heeft reeds voorgesteld om ten be hoeve van de scheepvaart ijsvrije vaargeulen te maken met behulp van schermdijken. Buiten deze dijken ontstaan nu vrij rustige waterpercelen, waar het zonlicht tot de bodem (2]/j meter) doordringt. Voorzover niet gecompenseerd in het zoutwatermeer boven Bruinisse kunnen hier de vissers van Yerseke, Tholen en Bruinisse zoetwatervis uitzetten, groot laten worden en jaarlijks uit- vangen. De verlaten mosselbanken zullen op een andere manier goud voortbrengen. Andere percelen kunnen gebruikt worden voor directe algenkweek. In warme jaren kunnen 3 oogsten van het water areaal ge haald worden. Wanneer koolstof (bv. de rook van de industrie, die nu nutteloos in de lucht verdwijnt) aan het water wordt toegevoegd stijgt de groeisnelheid van algen tot een veelvoud. De productiekosten van deze algen zullen een fractie bedragen van die van landbouwproducten. Fabrieksmatig is van algen een smakelijke groente, soep, jam, tot brood toe te maken. De landbouw zal van dit alles concurrentie ondervinden, maar export zal uitredding brengen. Concluderend kunnen we zeggen, dat de afdamming van de zeearmen waarvan het motief slechts een variatie op het thema „Luctor et Emergo" is, grote economische gevolgen voor onze provincie zal hebben. H. v. d. Kooij. Voor de openbare raadsvergadering der gemeente Poortvliet, gehouden dinsdagavond 7 augustus om half acht was de heer Bijl verhinderd. Na opening met ambtsgebed en voorlezing der notulen, deelt de voorzitter informatief mee, dat wachtmeester Boogaard per 1 aug. jl. is overgeplaatst. Hij vindt dat ook langs deze weg een woord van dank aan de ver trokken wachtmeester der Rijkspolitie op zijn plaats is voor de bewezen diensten en de zeer prettige samenwerking. De raadsleden willen deze dank graag onderstrepen en be tuigen hun spijt met deze overplaatsing. Aan de orde komt dan het voornaamste punt van de agenda: de vaststelling der ge meenterekening over 1954. De commissie bestaande uit de raadsleden hebben er twee avonden op „geblokt", maar daarbij noch in het cijfermateriaal noch in de beleidssector fouten ontdekt en adviseren dan ook zonder aanmerking deze rekening goed te keuren. De cijfers luidden: gewone dienst ontvang sten: 259.295,02, uitgaven 256.271,23, batig saldo 3023,79. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van 71.598,06. De heer Van Ast attendeert er nog wel op, dat kontrole van de rekening door de nieuwe methode moeilijk werk is. Mogelijk kan dit door „verwijzingen" worden ver gemakkelijkt. De commissie staat zoals steeds op het standpunt zoveel mogelijk in de ge meente zelf de benodigdheden te kopen. De voorzitter meent dat het niet eenvoudig zal zijn kontrole van de rekening te ver gemakkelijken en dankt, de commissie voor het werk en het uitgebrachte rapport. INGEKOMEN STUKKEN Naar aanleiding van het advies van de districtsopzichter wordt voorgesteld 3 kolen- kachels voor de O.L.School aan te kopen, waar reparatie niet meer verantwoord is. Daarmee kunnen de leden zich verenigen. Op zijn verzoek wordt aan de heer I. de Haan een premie toegekend voor woning splitsing en woningverbetering. De uitgaaf voor de gemeente bedraagt 500.zijnde 1/3 deel van het premiebedrag. Het Rijk be taalt 2/3 deel. In verband met nog te verwachten aan vragen voor closetpremie wordt voorgesteld deze post op 4800.te stellen. Hierin zit ook premieverlening voor woningsplitsing of verbetering. Hiertegenover wordt een bedrag van 3200.van het Rijk terugverwacht. De voorzitter wil de mogelijkheid tot closet- premieverlening graag openhouden, maar men zal bij vaststelling der eerstvolgende begroting toch een limiet moeten stellen voor woningverbeteringpremie, anders gaat dat de gemeente misschien te veel geld kosten. Alle leden kunnen zich verenigen met toe kenning van de premie aan de heer I. de Haan en met verhoging van de post closet en woningpremie. Aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool wordt voor het schoolgeldjaar 1955/56 en voor het schoolgeldjaar 1956/57 respectieve lijk 25.50 en 17.— als bijdrage verleend. Deze bijdrage is gebaseerd op het leerlingen stelsel. Van Poortvliet gaan er 2 leerlingen naar de thoolse muziekschool. DE BOUW GAAT DOOR Om nog even ter herinneren het be stuur der chr. school verzocht de raad te willen besluiten tot de bouw van een nieuwe school. De raad heeft dit verzoek afge wezen, maar Ged. Staten dachten er anders over en verleenden hieraan geen goedkeuring maar verklaarden het beroep van het chr. schoolbestuur ontvankelijk. De gemeenteraad besloot op haar beurt in beroep te gaan bij de Kroon. Bij Konink lijk besluit van 13 juni jl. kwam de mede deling hierop, dat het beroep ongegrond is verklaard. Van dit laatste nu doet de voorzitter mededeling in deze openbare raadsver gadering. De heer Van Houdt vraagt waar het toch naar toe zal moeten wanneer op een derge lijke manier met het geld wordt omgespron gen. Dat zal toch weer belasting kosten. De voorzitter: ja, het zal in elk geval betaald moeten worden Wanneer straks de bouw van een nieuwe school gefinancierd moet worden, dient de raad te zorgen voor een dekkingspost en misschien moet hier voor een of andere belasting opgelegd of opgeschroefd worden. Dat ligt dan overigens niet aan U, aldus de voorzitter, omdat het door de bevolking zelf gevraagd is. De gang van zaken wordt nu zo, dat wanneer de Minister deze school over 1, 2 of misschien wel 4 jaar op de urgentielijst plaatst, het bestuur bestek en tekening kan indienen en er dan weer verder aan gewerkt kan worden. We zullen dan zien hoe we het financieren. Het. is uiteraard niet de enige moeilijkheid. Tenslotte komen we straks ook te zitten voor een 117 onrendabele aansluitingen op het elektrisch net, wat de gemeente ook een ton gaat kosten. Natuurlijk is het onmoge lijk dit zelf allemaal te doen, zonder rijks- steun. De heer Vroegop vraagt of het oude schoolgebouw in de toekomst dan voor de vereniging blijft of het aan de gemeente komt. De voorzitter meent dat de gemeente het kan overnemen, maar is daarvan niet zeker. Dat zal hij eerst moeten nazien. De heer Van Ast dacht dat de Minister vorig jaar urgentie schoolbouw Poortvliet voor 5 jaar uitstelde, maar de voorzitter antwoord dat het ieder jaar opnieuw wordt bekeken. SUBSIDIES Voorgesteld wordt een subsidieaanvraag door de Centrale van Kath. Mil. Tehuizen af te wijzen. Hiermee kan ieder zich ver enigen. Het dagelijks bestuur stelt ook voor een subsidieaanvraag van de Johanna Stichting te Arnhem (bouw paviljoens voor het lichamelijk gebrekkige kind) af te wijzen. Dhr. van Houdt wil geen ander voorstel doen, maar vindt dat men aanvragen als de laatste toch altijd serieus moet nemen. De voorzitter zegt dat b. en w.'s dit wél hebben overwogen en niemand twijfelt aan het grote nut van die instellingen, maar toch gaat het niet aan, om hiervoor steeds weer een beroep op de gemeentekas te doen. Wanneer er een collecte voor gehouden wordt in de gemeente krijgt men nog meer en zal hij dat zeker steunen. Overigens ziet de voorzitter het meer als een taak van het Rijk in deze steun te ver lenen als voor de gemeenten, die al een grote sociale zorg hebben (neem kosten maar voor krankzinnigenverpleging) De heer Van Ast zegt dat men zijn stand punt in deze wel kent. Hij zou hieraan wel subsidie verlenen, maar wil zich wel bij het voorstel van het dagelijks bestuur neer leggen. De stichting zal dan ook geadviseerd worden maar een collecte te houden. VOOR HET VERENIGINGSLOKAAL De voorzitter doet vervolgens mededeling van een schrijven van de Commissaris der Koningin waarbij hem uit een nog aanwezige „pot" van het rampenfonds een bedrag van 15.000.wordt aangeboden voor inrich ting van het verenigingslokaal in het ge meentehuis. De voorzitter wil dit bedrag hierbij aan het gemeentebestuur voor ge noemd doel overhandigen. Hij heeft de Com missaris een dankbetuiging gezonden en is er van overtuigd, dat hij dit namens de raad kon doen. De raadsleden onderstrepen dit. De heer Van Houdt is dankbaar voor het bedrag, maar zou het betreuren, wanneer hierdoor tekort zou worden gedaan aan de vergoeding voor rampslachtoffers. De voorzitter zegt dat dit een onjuiste ver onderstelling is. Dit staat er geheel buiten. Destijds hebben diverse stichtingen en in stellingen een bedrag geschonken voor herstel, vernieuwing of stichting van ge bouwen in de gezondheidssector (wijkge- bouwen) of voor culturele of sociale doel einden. Dat bedrag is thans verdeeld, nadat alle rampschadevergoedingen zijn afgewerkt. Niemand wordt er dus mee tekort gedaan. De heer Van Houdt wil na deze toe lichting zijn opmerking graag intrekken. (Om misverstand bij het publiek eveneens te voorkomen, hebben we gemeend opmerking Het Deltaplan Poortvliets raadsvevsdag Uitslag schietwedstrijden te St. Annaland Dtenth in de moeilijkheden Vooraanstaand landbouwer onderscheiden Kamperen op de Leusderhei Lawaai bij muziek- en zangconcerten (Men moet talent hebben voor liefdadigheid, evengoed als voor wat ook) en antwoord weer te moeten geven - red.) De gift wordt met dankbaarheid ge accepteerd. In aansluiting hierop deelt de voorzitter mede, dat verbouwing deel gemeentehuis (raadszaal, kantoor dienstrictsopzichter, ver enigingslokaal) is aanbesteed, zoals de leden bekend zal zijn, waarbij de heer J. K. Krijger te Poortvliet voor 33.580,laagste in schrijver was. De heer P. Neele te St. Filips- land heeft de aanleg elektriciteit voor 4445,Aan de heer Krijger is dit werk gegund. De heer Uyl vraagt of het bedrag veel hoger is dan de raming. De voorzitter: ongeveer 10%. De heer Uyl vraagt of er nog maar zal bijkomen of het nu toch op dit bedrag zal blijven. Dat kan de voorzitter niet garanderen, wanneer er tussentijds weer materiaal, c.q. loonsverhogingen komen. De heer Uyl vraagt of het verschil tussen de heer Neele en De Graaf (Poortvliet) bij de inschrijving, zijnde een bedrag van 40. niet zo gering was, dat het aan een eigen inwoner gegund kon worden. De voorzitter: dat is bij een openbare aanbesteding uitgesloten, al is het verschil maar 1. Ingekomen is ook nog het verslag van de districtsschoolartsendienst, waaruit Poort vliet met een gunstig gezondheidsresultaat voor de dag komt. Van de kleuterschool zijn er 38 kinderen onderzocht, waarvan 35 goed en 3 met matige gezondheid. Van de open bare lagere school zijn er van de 65, onder zochten 56 goed en 9 matig. Van de chr. school zijn er van de 39 in totaal 34 goed, 4 matig en 1 onderzochte leerling, waarbij de gezondheidstoestand dan veel te wensen overlaat. In het algemeen is het dus een gunstige uitslag. De kassen en bescheiden van gemeente ontvanger, wezen, armen enz. zijn weer ge controleerd en alles klopte tot op de cent. Van de Centrale Dienst van Bouw en Woningtoezicht „Noord Zeeland" is een brief gekomen over de onderhandelingen, die zijn gevoerd met de aannemers op het eiland Tholen om te komen tot de bouw van premiewoningen. Men is hiermee nog druk doende. Dat men in principe bereid bleek te zijn tot verdere besprekingen is al hoop gevend. Het dienstverband van de heer Janssen als administrateur van het Burgerlijk Arm bestuur wordt met een jaar verlengd. Het werk, zo verklaart de voorzitter gebeurt volgens het bestuur door genoemde admini strateur tot volle tevredenheid, zeer accuraat en keurig. De heren Krijger en Vroegop beamen dat het de man op de rechte plaats is. Tegen verlenging van dit dienstverband heeft dan ook niemand bezwaar. VAKANTIE SLAGERS Nog voor de vergadering is een verzoek ingekomen van de plaatselijke (twee) slagers voor het treffen van een vakantieregeling om de beurt tussen 13 en 27 augustus. Hoewel nog niet in b. en w. besproken stelt de voorzitter voor hiertegen geen bezwaar te maken. Ook vragen de slagers vast stelling van een sluiting op dinsdagmiddag na 13 uur. De raad staat ook hier wel willend tegenover. De voorzitter meent dat het ook nog even de Kamer van Koop handel moet passeren. Het verzoek wordt overigens ingewilligd. RONDVRAAG De heer Van houdt zou graag zien, dat de stenen in de Stoofstraat werden opge ruimd. De voorzitter vermoedt dat dit na half augustus kan gebeuren. Dan immers zou men de weg daar gaan teren. Men moet in deze wat soepel zijn en elkander tegemoet komen, nu door verschillende instanties wordt ge werkt. De heer Uyl vraagt of er al spoedig zicht is op demping moeras bij Kerkstraat. De voorzitter antwoordt dat dit zal ge beuren wanneer met de weg begonnen wordt. Dan zal er daar ook een trottoir aange legd worden. De heer Van Houdt informeert nog eens naar demping Slikkot-watergang. De heer Vroegop vreest dat het na 1957 zal worden, aangezien de herverkaveling volgend jaar meer naar het Noorden van het eiland gaat. De heer Van Ast wel hopend dat het zo spoedig mogelijk zal gebeuren, meent dat men dit niet kan forceren. Men kent nu de mening van de raad hieromtrent en weet dat gehoopt wordt, dat het in samenwerking met de herverkaveling in de toekomst zal ge schieden. De voorzitter zegt tenslotte eind augustus of begin september weer een vergadering te zullen uitschrijven voor aanbieding be groting 1957. Daarna sluiting met ambtsgebed. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. L. D. A. LOOYSEN, Tholen, tel.49 dr. R, C. RENES, Oud Vossemeer, tel. 19 HOOGWATER de week van 12 tot en met 18 augustus Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 7.46 8.29 9.19 10.27 11.48 0.2 1.34 20.- 20.42 21.40 22.55 13.— 14.04 maandag 13 augusutus Eerste Kwartier te 9.45 uur. OP DE LEUSDERHEI Ongeveer 40 jongens van het eiland Tho len gaan van 13 tot 18 augustus kamperen op de Leusderhei bij Amersfoort in het C.J.M.V.Kamp Oud Leusden. De reis heen en terug wordt gemaakt per bus. Het kamp is gelegen in een mooie bosrijke omgeving, waar de jongens naar hartelust kunnen spe len en die week ongetwijfeld veel pleizier zullen hebben. Het kamp staat onder lei ding van de heren J. van Elsacker en J. de Laater uit Tholen. Een prettige week toe gewenst. GESLAAGD Bij het te Den Haag gehouden examen voor gemeente financien I slaagde de he ren W. Klippel, commies gemeentesecreta rie alhier en de heer M. C. Meerman ge meente-ontvanger en ambtenaar ter secreta rie te Sint Maartensdijk. Voor de hoofdakte slaagden uit deze gemeente de 'ruim 57 jarige heer J. Boender onderwijzer aan de school der Geref. Ge meente en de 23 jarige heer P. A. Beun onderwijzer aan de O.L.School alhier. COSTUMIèRE EN COUPEUSE Bij het te Breda gehouden examen der E.N.M.V. slaagden voor costumière: mej. Corrie Jochems, Julia Veraart, Corrie v. Kelle en Nelly v. Gastel te Steenbergen. Mej. Nelly Bosman, Corrie v. d. Male, Jo Meijer, Coba Lindhout en Betsy Ver- strate te Sint. Filipsland. Mej. Saar Praat, Leny Deurloo en Jopie de Hond te Tholen. Mej. Thea Akkerman te Rilland-Bath. Voor Coupeuse slaagden: Corrie Smart te Nieuw-Vossemeer, Riek v. Herel te Steenbergen, Truus Bosman te Sint Filipsland en Lies Stouten te Krab- bendijke. Voor Lingerie coup&use (Ast-Lerares) mej. Jov. Dorst te Steenbergen. Allen genoten hun opleiding bij Gez. v. d. Sande Nieuw Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1