EENDRACHTBODE Batig Saldo Het derde wijkgebouw werd in ons gebied geopend door mej. Jöhr. St. Filipsland kan er trots op zijn. Huidgenezing Zwitserse delegatie bezocht wijkgebouwen 12c JAARGANG No. 36 TWEEDE BLAD 20 JULI 1956 RAADSVERSLAG SCHERPENISSE. Hulde aan de brandweer, maar.... Plan voor speelweide annex ijsbaan. H.P.L.verlichting op de Hoge Markt. Elektrifikatie onrendabel gebied nog aangehouden. Een flinke partij straatsteen gekocht. Bij de openbare raadsvergadering te Scher penisse van maandag jl. was de heer C. de Goffau door werzaamheden verhinderd. In zijn openingswoord wees de voorzitter, burgemeester D. C. Bouwense op het prach tige werk, dat de brandweer ter plaatse had verricht bij de hevige brand die in de Grasdrogerij had gewoed. Ze was daarbij voortreffelijk geassisteerd door de korpsen van Poortvliet en St. Maartensdijk. Hij stelt de raad dan ook voor aan de genoemde korpsen; een dankbetuiging namens het ge meentebesuur te zenden, waarmee zich alle leden kunnen verenigen. De voorzitter hoopt tevens dat deze brand weer een nieuwe aan leiding mag zijn om nader te komen tot een eigen brandspuit, welke toch steeds meer voorkeur verdient. Voorts merkt burgemeester Bouwense op, hoe er enkele weken geleden een vergadering is gehouden met de aannemers uit het eiland onder leiding van het hoofd van de dienst Noord Zeeland, de heer Argelo. Daarbij waren ook de burgemeesters tegenwoordig. Hij meent met een bescheiden optimisme te mogen verklaren, dat er voor wat de samenwerking der aannemers betreft nog een zekere kans van slagen inzit. Aanvankelijk leek dit niet het geval te zijn, maar toen was uitgelegd, dat de aannemers, behoudens dan de gezamenlijke inkoop, gezamenlijke bestekken, enz. een grote mate van zelf standigheid behouden, had men er wel oren, naar. Persoonlijk heeft hij dan ook wel moed dat het lukken zal bedoelde huizen te bou wen. De Heer Bijnagte vreest, dat het nog wel een jaar of 20 kan aanlopen. De voorzitter kan verder met voldoening meedelen, dat de schoolbouw een vlot ver loop heeft en dat de bouw van nog 3 pre miewoningen na veel moeite is goedgekeurd. De aannemingssom bedroeg 34.178. Aannemer hiervan is timmerman B. Suur- land alhier. Een volgende mededeling van de voor zitter is, dat er van overheidswege nog steeds aandrang wordt uitgeoefend om nog dit jaar de Pluimpot af te sluiten, maar ondertussen is het half juli eni er is niemand meer die nog geloofd dat het dit jaar zal gebeuren. Eenj laatste mededeling naar aanleiding van de voorgelezen notulen is, dat men op de Griffie het benoemen van nog een 1ste ambtenaar ter secretarie te kostbaar vindt en dus getracht zal moeten worden een tijdelijke kracbt te krijgen. Dienaangaande zijn er nog enkele onderhandelingen gaande, waar na de raad opnieuw een voorstel zal berei ken. INGEKOMEN STUKKEN De stichting Rembrandtherdenking vraagt voor een te bouwen/ monument een halve cent per inwoner als bijdrage. Met de stem van de heer Bijnagte tegen wordt besloten dat verzoek in te willigen. Het kost de gemeente maar een goede zes gulden. Af gewezen wordt het verzoek van de stichting Katholieke Mil. Tehuizen om een bijdrage, terwijl voor opening van het Holland huis ter plaatse nog 50.wordt gevoteerd. Die opening is reeds geschied, maar voor die tijd is geen raadsvergadering gehouden. De heer IJzerman is van oordeel, dat de raads leden bij deze opening ook wel een uitno diging hadden mogen, ontvangen, omdat het gebouw toch op Scherpenisse grond staat. De voorzitter antwoordt dat de Stichting geen uitzondering wenste te maken, omdat het een gemeenschappelijk gebouw is. De heer Bijnagte vraagt wat het toe gangspad tot dit gebouw de gemeente heeft gekost. Dit weet de voorzitter nog niet precies, maar ontsluiting was daar toch nodig. De heer Bijnagte vindt dat Scher penisse dan al genoeg heeft betaald en stemt tegen de te verlenen 50.maar de an dere leden keuren dat wel goed. Aan de beide kleuterscholen wordt vervol gens de wettelijk toelaatbare voorschotten! toegestaan. ELEKTRIFIKATIE WORDT NOG AANGEHOUDEN Van de herverkavelingscommissie Zee land is er een uitvoerig schrijven over elek- trikatit van het onrendabel gebied in deze gemeente. Dit zouden nog een veertig aansluitingen betreffen en de gemeente, die 20% in de kosten moet bijdragen op 37.600 komen te staan. Een bespreking van deze brief was in het dagelijks bestuur nog niet gehouden. Weth. Kleppe herinnert eraan hoe des tijds hierover een bespreking is geweest onder leiding van dr. Mes en op die bijeen komst is gezegd, dat de gemeenten 10% en geen 20%, zoals nu blijkt, zouden moeten bijdragen. De voorzitter anwoordt hierop, dat in deze brief reeds staat dat er aanvan kelijk te optimistische kijk op geweest was. Na enige discussie hierover wordt besloten dit schrijven nog ter nadere bestudering aan te houden. De heer Kievit is echter reeds bij voorbaat van oordeel dat de gemeente hiertegenover welwillend dient te staan. De mensen buiten de gemeentekom moeten veel meer betalen dan de inwoners ooit gedaan hebben. De voorzitter gelooft niet dat er bij de leden sprake is van tegenstand, maar dat men deze kwestie eerst nader wil bekijken. Een schijven! van het chr. schoolbestuur dat de post voor aankoop materiaal nog met 79.is overschreden, waarmee de raad zich akkoord verklaart. De rekening van de districtsschoolartsen- dienst over 1954 kan desgewenst bij de leden rouleren. H.P.L. OP HOGE MARKT Het dagelijks bestuur stelt als punt 3 voor het plaatsen van een hoge lichtmast op de hoek Hoge Markt-Kerkstraat en deze van H.P.L. verlichting te voorzien. Dit zal op 365.komen. Allei* zijn er voor om dat te doen, Het aanwijzen van gemeentelijke lijkschou wers wordt aan b. en w. gedelegeerd. Voor controle van de straatverlichting zal 25.per jaar worden vergoed. Aan de gemeente werkman Deurloo en aan de bode wordt als extra uitkering voor de buitendienst tijdens de barre wintermaan den respectievelijk 25.en 12.50 toege kend. De bezoldiging van de gemeentewerkman wordt met ingang van 1 januari 1956 opge trokken en die van de schoolschoonhoudster gebracht op 600. KREDIET VOOR SPEELWEIDE In een vorige raadsvergadering was be sloten 250.uit te trekken voor het laten vervaardigen van een schetsplan voor een speelweide annex ijsbaan in de te dempen Pluimpot. De Ned. Heide Mij heeft hierop geantwoord, dat het voor dit bedrag onmo gelijk is een gedegen schetsplan te ontwer pen. Dat moet 600.worden. De heer Hartog vindt aanvankelijk dat men het dan voorlopig maar moet aanhou den. De heer Bijnagte gelooft dat er toch niets van terecht komt. De heer IJzerman vindt dat de overige sprekers er te gemak kelijk over heen lopen. Hij is er voor dat er iets gebeurd. Wanneer de Ned. Heide Mij dat uitvoert met Rijkssteun behoeft dat toch niet zo veel te kosten. De voorzitter zegt dat het hier nog maar gaat over een ontwerpplan, maar wil het overigens toch ook wel in de warme belangstelling van de raad aanbevelen. De heer Bijnagte vindt dat er iets voor de jeugd moet komen en voor de schaatsliefhebbers ook. Wethouder v. d. Jagt heeft ook geenj be zwaar tegen het laten maken van het plan op zichzelf. Als we weten wat het kost zo oppert hij, kunnen we het altijd nog goedkeuren of afwijzen. Daarna stemmen alle leden voor om 600. beschikbaar te stellen voor het laten maken van dit plan. VOOR 20.000 STEEN De gemeente verkeert in de gelukkige om standigheid, dat ze een partij straatstenen kan kopen, aldus de voorzitter en die koop zal geen enjcel risico inhouden. Het betreft een partij van 135.000 stuks. De raad kan aankoop hiervan goedkeuren. Naar het perceel Hoge Markt 7 was in schrijving opengesteld. De heren M. A. Jan sen en kapper v. d. Reest schreven in. resp. voor 9500.en 10275.Aan de hoog ste en laatsgenoemde inschrijver wordt het pand gegund. Voorgesteld wordt de faecaiienput te ver plaatsen naar de omgeving van de huidige mestvaalt. (Molenweg). Al lang zoekt men naar een oplossing en van veel kwaden lijkt het dagelijks bestuur dit nog het beste. De heer IJzerman weet er anders niets van te zeggen, dan dat de gemeente in dit opzicht 15 jaar ten achter is (rioleringen, zuiveringsinstallatie en spoel-w.c.'s). Ook de heer Kievit vindt het niet dé oplossing, maar kan op de vraag van de voorzitter waar ze dan moet komen ook moeilijk een antwoord geven. Niemand weet het. De heer Bijnagte vindt het een best plek je. De varkenshokken in de gemeente rui ken ook niet bepaald lekker. Daarover zijn allen het eens. Weth. van der Jagt zou de faecaiienput ook liever buiten de gemeen te zien, maar daar zal niets gebracht wor den. Dat is te ver. Bij stemming om genpemde put naar bedoelde omgeving te verplaatsen blijken de heren Kievit en IJzerman tegen. Op verzoek van de heer J. N. Oudesluijs zn om bouwgrond in erfpacht te krijgen van de gemeente wordt besloten die grond in huurkoop te geven tegen 4% 's jaars, af te koper, in 25 jaar. EEN AQUAREL VAN DE HAVEN De kunstschilder Leen Molendijk heeft een schets gemaakt van de haven van Scherpenisse, welke zal worden afgesloten. Daarvan een schilderij te kopen, werd door het gemeentebestuur afgewezen vanwege de kosten. Een aquarel is evenwel goedkoper en het dagelijks bestuur stelt voor die te nemen als herinnering aan de haven.De voor zitter wijst er op, dat de zelfde kunstschilder in Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Sta- venisse ook een dorpsschilderstuk heeft ge leverd. De raad besluit het aquarel, indien het voor matige prijs aangekocht kan wor den te kopen. Alleen de heer Bijnagte stemt tegen. In de vijf vakatures van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt als volgt voorzien|: Mevr. v. d. Slike-Mindehout, C. Hartog, I. Duijnhouwer, Johs. Lindhout en H. Keur. RONDVRAAG De heer Kievit wil nog even terugkomen op het werk van de brandweerlieden ter plaatse. Vorig maal tijdens de brand bij Kot verliepen er 12 minuten eer de brand weer uit St. Maartensdijk er was. Moeten de brandweerlieden uit St. Maartensdijk werke lijk meekomen of hoe is het nu eigenlijk, zo informeert dit raadslid. De voorzitter antwoordt nadrukkelijk ont kennend. De brandweercommandant van Scherpenisse belt chauffeur de Looff in Sint Maartensdijk op en die komt direct af, zon der manschappen! en stelt zich met de spuit ter beschikking van de brandweer ter plaatse Wanneer de plaatselije commandant assis tentie van de brandweer Sint-Maartensdijk nodig acht, kan hij daarom yragen en die stellen zich dan eveneens tot zijn beschik king. De heer Kievit wijst er op, dat de plaatselijke brandweerlieden bij de brand Grasdrogerij toch ook weer .kritiek hadden. De voorzitter antwoordt dat Smerdiek nu wel officieel gealarmeerd was. De heer Kievit vraagt voorts of er nu ook wel voldoende brandkranen zijn. De voorzitter: volgens deskundigen wel. Er is meer dan een halfmiljoen liter water op de grasdrogerij gegooid. Hij kan het er overigens mee eens zijn, dat het nu tijd gaat worden los te komenl van de gemeen schappelijke brandweer Sint. Maartensdijk. De heer Kievit vraagt voorts nog of er aan de O.L.school wordt hersteld en doelt daarbij op het ruimen van onkruid. De voorzitter antwoordt dat er weliswaar zo weinig mogelijk meer aan wordt gedaan maar dat soort dingen toch nog wel. De heer IJJzerman wil ook nog iets over de brandweer zeggen of liever vragen en wel dit of al de gemaakte kosten bij deze laatste brand door assistentie enz. weer door de gemeente betaald moeten worden. Dan is de schadepost voor de gemeente het grootst, want de Grasdrogerij is voldoende verzekerd en wij zijn de dupe. De voorzitter: ja, dat is zo, maar dat kan niet anders. Wij als gemeente dienjcn voor een behoorlijke brandweer te zorgen en zonodig ook in te grijpen. De heer IJzerman vindt dat er bij die Grasdrogerij toch steeds een wacht zou moe ten staan. Het is daar een riskant zaakje. De voorzitter antwoordt dat straks de bedrijfsleider er ook komt wonen, wat de waakzaamheid zal vergroten. De heer IJzerman zou graag zien, nu het voorste gedeelte er zo goed bij ligt, dat ook de achterkant van de begraafplaats van brandnetels werd gezuiverd, iets wat reeds opgedragen blijkt te zijn. Wethouder Kleppe heeft tenslotte ook nog een opmerking. Laatst is er een verga dering geweest van de vereniging van Ned. Gemeenten met een) forum over Deltaplan nen, uitvoering en de gevolgen. Al de ge meenten uit het Deltagebied waren hierbij tegenwoordig, behalve die van Tholen Waarom zijn die niet uitgenodigd. Er is een Deltaraad benoemd, ook weer zonder Tholen. Hij zou willen voorstellen bij ge noemde vereniging te protesteren. De voorzitter antwoordt dat genoemde Detaraad niet de officiële instantie kan zijn. Wel als dat van provincie wege wordt ge daan en daar is reeds gevraagd Tholen me de te doen vertegenwoordigen. Daarna sluiting. Na Sint Maartensdijk, Na Sint Annaland werd vrijdag 13 juli jl. om 1 uur nm. het derde wijkgebouw in ons rampgebied in gebruik gesteld. Deze opening werd verricht door mej. Jöhr de dame uit Zwitserland die kort na de overst o- mingsramp in 1953 in contact kwam met de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" om een bestemming te zoeken voor de gift van 1 miljoen Zwitserse franken. Van dit bedrag werd ook voor Sint Filipsland een gedeelte gereserveerd, van dit bedrag kwam er ook in deze rampgemeente een prachtig wijkgebouw, zusters- woning en badhuis. Het was tot besluit van het bezoek aan Zeeland, van het bezoek aan het Zeeuwse rampgebied door de Zwitserse delegatie, van de overdracht der wijkgebouwen en bezichti ging daarvan, dat St. Filipsland de eer te beurt viel haar wijkgebouw officieel in ge bruik te zien gesteld. En daarom was het voor de plaatselijke Groene Kruis afdeling een zeer belangrijke dag. Daarvan getuig de de voorzitter, de heer L. J. van Nie- uwenhuijze, welke het Zwitserse gezelschap een bijzonder welkomst woord toeriep en daarvan vooral ook Mej. Jöhr, vertegen woordigster van het Zwitserse Rode Kruis. Voorts de Zwitserse gezant in Nederland en de heer Touber van de Zwitserse radio dienst. Ook waren hierbij tegenwoordig mevrouw de Casembroot- geb. Baronesse van der Feltz, afgevaardigden van het be stuur der Algemene vereniging en het Pro vinciale Groene Kruis in Zeeland. Noord brabant en Zuidholland met vele andere ge nodigden. Voorzitter van Nieuwenhuijze herinnerde er aan hoe de plaatselijke afdeling per 1 februari 1953 alle bezittingen kwijtraakte en hoe dankbaar m envoor de eerste hulp was, die bereids werd geschonken door het Roode Kruis. Men kreeg als bergplaats een houten schuur, op dat moment een redmid del, maar toch niet voldoende. Ter plaatse was reeds voor de ramp besloten alle krach ten in te spannen om te komen tot stichting van eenj wijkgebouw. Daaraan waren vele moeilijkheden verbonden, maar de mede werking was er. Men kan zich dan ook in denken, hoe groot onze vreugde was, toen ons de mededeling bereikte, dat er een flinke bijdrage zou komen van het Zwit serse Rode Kruis voor stichting van een wijkgebouw. Met toezegging van de gemeen teraad ontstond dit pracht gebouwencom plex. Zich rechtstreeks tot de Zwitserse delegatie wenden, zei de voorzitter (in het Duits) dat de dank van St. Filipsland zeer groot is. Hij hoopt dan ook dat deze ver tegenwoordigers die erkentelijkheid aan hun volk willen overbrengen. Wij zullen' het Zwitserse volk nooit vergeten. De in de hal van het wijkgebouw aangebrachte ge denksteen moge daarvan voor U het bewijs zijn. Spreker dankt voorts in het bijzonder mej. Jöhr voor de bereidwilligheid de offi ciële opening te verrichten. Het speet hem, dat de Commissaris der Koningin verhin derd was deze opening bij te wonen. Graag zou hij de Commissaris dank hebben ge bracht voor zijn grote medewerking, waar door die gift een feit werd en waardoor zo'n gebouwencomplex in deze gemeente tot stand kwam. Zich tot burgemeester de Jon ge, wethouder Mol en de andere raadsle den richttend, zei de heer Van Nieuwenhuijze het zeer op prijs te stellen hen hier tegen woordig te zien, niet alleen omdat bekend is, hoe zij met het werk van het „Groene Kruis" sympathiseren^ maar ook omdat ze dit metterdaad hebben getoond. Dank aan de gemeenteraad voor de genomen beslui ten. We hopen ook in de toekomst op die gewaardeerde medewerking te mogen reke nen. De inwoners heben daar een zeker recht op, waar ze praktisch allen lid zijn van de vereniging en zij zich ook grote offers hebben getroost met een contributie van f 8 per jaar. Dokter Menger en Zuster Hofman noemde spreker grote stuwkrachten. Wij zullen r)iet aarzelen! onze volle medewerking te blijven verlenen aan de door U gedachte preventieve .gezondheidszorg. Toen de ver eniging werd opgericht in 1919 bedroeg de contributie 500.thans het respecta bele bedrag van 4500Ook de kerk genootschappen dankte spreker voor de verleende bijdragen, evenals ir. Hoofd direc teur van Wederopbouw en de heren Arge lo en van der Velde, architect Beije als de ontwerper van dit mooie gebouw en de praktische indeling, zowel van zusterswoning badhuis als wijkgebouw zelf, die zonder twijfel de toets der vergelijking met andere gezondheidscentra ten volle doorstaan. Spre ker dankte verder aannemer De Raad en zijn onderaannemers voor de nette uitvoe ring. In vol vertrouwen beval het bestuur het dagelijks onderhoud van dit alles aan bij de familie Bakker. Hij verzocht mevrouw de Casembroot nog maals vriendelijk de dank over te willeu brengen van St. Filipsland aan de Commis saris der Koningin. Er was nog één disso nant, welke de heer Van Nieuwenhuijze moest laten horen, nl. tegenover de jeugd die van de aanplant rond het gebouw had vernield. Onder de rood-wit-blauwe, de Zwitserse en Groene Kruisvlaggen deed hij een beroep op de ouders, onderwijzend per soneel en kinderen om zorg te dragen voor de beplanting en het terrein rondom het ge bouw niet te belopen. Het is van ons al len en het legt daarom allen verplichtingen op. Neem een voorbeeld aan de familie Bakker, hoe'die er voor zorgt. Doarna verzocht de voorzitter aan mej Jöhr het gebouw te openen. Het dochtertje van dokter Menger bood haar daarttoe de sleutel aan. HET IS GOED BESTEED Mej. Jöhr voor de aangeboden bloemen dankend vond heteen groot genoegen dit prachtige gebouwencomplex te mogen Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder openen. Het Zwitserse volk was diep onder de indruk van de ontstellende ramp die Nederland trof en wij zagen! het als een plicht van naastenliefde een kleine bijdrage voor het herstel daarvan te geven en dat wel in deze vorm. om zodoende de lijdende mensheid te helpen bijstaan. Mej. Jöhr be zocht in 1953 bet rampgebied en getuigde thans van haar bewondering voor het spoe dige herstel en voor de goede besteding van de Zwitserse gift. Daarna opende zij het wijkgebouw van het Groene Kruis te St. Filipsland. DE INDELING De genodigden waren bij de bezichtiging vol lof over interieur en afwerking. De inde ling is als volgt: intree in een ruime hal, daarna een wachtkamer, die ruimte biedt aan een flink aantal personen, dan eenl art sen- en tandartsenkamer, een lokaal voor zuigelingeconsultatie, een flinke magazijn ruimte en een ontsmettingslokaal. De zus terswoning heeft 2 slaapkamers, keuken, en woonkamer. Het badhuis bestaat uit 9 dou checellen en 1 kuipbad. Het badhuis was reeds in gebruikgenomen en geniet goede belangstelling. Het geheel betaat uit een laag gebouw en maakt eenl mooie indruk. ANDERE SPREKERS. Na de bezichtiging begaf het gezelschap zich naar hotel „De Druiventros" waar als eerste de burgemeester het woord voer de. Hij dankte alle medewerkende, inzon- der heid de Zwitserse instanties en hoopte dat Gods zegen op het werk van het Groene Kruis mag rusten tot waarachtig heil van de mensheid. Architect Beije gaf een technische toelich ting en dankte allen voor de goede samen werking om tenslotte de vereniging met het verkregen bezit te feliciteren. De heer Touber, reporter van de Zwit serse radiodienst dankte voor de prettige ontvangst en verklaarde dat de delegatie vol lof was over de besteding van de gift. Aan de vertrekkende gasten werd vervol gens een lunchpakket aangeboden waarna dit gezelschap naar Goeree-Overflakkee ver trok. De vele woorden, de zeer vele goede woorden, die bij de opening van de wijkge bouwen worden gesproken zijn spoedig ver geten. Dat de daad van het Zwitserse volk de zeer menslievende daad na de grote ramp evenwel altijd in herinnering bewaard moge blijven. Omdat de besteding van deze gift toch wel bijzonder moet spreken tot onze gemeenschappen, om dat uit die spontane hulp iets tot stand kwam in onze gemeenten, waar men anders niet zo gauw toe geko men was en wat toch van zo'n groot be lang. Daarom nogmaals woordeni maar van harte: Dank U wel, dank U zeer, Zwitser land Kort na de overstromingsramp in 1953 kwam de Algemene Nederlandse Ver eniging „Het Groene Kruis" in contact met mej, M. Jöhr van het Zwitserse Rode Kruis, die met de opdracht een bestemming te zoeken voor een gift van 1 miljoen Zwitserse franken naar Nederland was gekomen. Dit bedrag, eenl derde deel, van de door het Zwitserse Volk via de zgn. Chaine du Bonheur bijeengebrachte 3 miljoen Zwitserse franken, werd door de Zwitserse Radio aan het Groene Kruis geschonken voor de bouw van wijkge bouwen, allereerst op Schouwen-Duiveland en Tholen. Uit deze gift zijn 32 wijkgebouwen geprojecteerd, waarvan er nu 20 in Zee land, 1 in Noord Brabant en 8 in Zuid Holland klaar of bijna klaar zijn. In onze omgeving zijn deze Groenekruisgebouwen te Sint Maartensdijk en Sint Annaland reeds in gebruik genomen. Stavenisse en Oud Vossemeer zrullen binnenkort volgen en in St. Filipsland werd het wijkgebouw vrijdag jl. door mej. Jöhr van het Zwitserse Rod Kruis persoonlijk geopend. IN STAVENISSE De officiële overdracht van deze wijkge bouwen vond 12 juli jl. plaats in de Staten zaal te Middelburg, waar de Zwitserse Gezant door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn grote belangstelling voor dit pro ject. Bij deze overdracht waren verschillen de Zwitserse gasten aanwezig, voor wie op 12 en 13 juli een rondtocht langs deze wijk gebouwen werd georganiseerd, waardoor ze dus ook op thoolse bodem kwamen. Rond elf uur was het Zwitserse gezel schap donderdag 12 juli op ons eiland, waar te St. Annaland als eerste gemeente even een kijkje werd genomen in het pas geopen de wijkgebouw. Hierbij war enmede tegen woordig de voorzitter van de provinciale groene kruisvereniiging jhr. Roëll, de secre taris en hoofdbestuurder A. de Lange, dok ter Kadt en enkele leden van het Sint Anna- landse Groene Kruisbestuur. Ongeveer 12 uur kwam de Zwitserse delegatie in Stavenisse aan en werden daar voorgesteld aan de reeds te voren gearri veerde Commissaris der Koningin jhr. mr A. F. C. de Casembroot, aan de leden van het Groene Kruisbestuur en die van de ge meenteraad. Dokter oZeteman gaf aan de Zwitserse delegatie in het Duits een uiteenzetting om trent de bouw en indeling. Beide komen ver overeen met de wijkgebouwen) in andere ge meenten behoudens dat de opzet in Stave nisse wat kleiner is dan bijvoorbeeld in Sint Maartensdijk en St. Annaland en er hier ook geen badhuis aan verbonden is. Beneden wachtkamer, materiaalkamer, ka mer voor consultatiebureau en voor de tand arts. Boven de woning van de zuster, be staande uit woonkamer, keuken, twee slaap kamers en opbergkamertje. 't geheel smaak vol en naar de eisen des tijds ingericht. Na bezichtiging werd in hotel Zeeland een ver versing aangeboden en dankte de burge meester het Zwitserse volk voor hun spon taniteit. Veel was er door de ramp gele- den(, een schok was door alle mensen gegaan maar door de naastenliefde ook diep ont roerd. Deze spontane hulp heeft ons met warmte vervuld, aldus burgemeester Sluij- mers. Hij dankte ook de Commissaris der Koningin voor alle welwillendheid. Dokter Zoeteman bood de Zwitserse delegatie een geschenk aan, waarop de heer Houtman van radio Beromunster een dankwoord tot allen richtte. „Liebe hollandische Freunde", zo begon hij. U hebt veel moeten doormaken. De bezet ting en op 1 februari 1953 de watersnood. God behoede het land. We verheugen ons dat we dit voor U hebben kunnen doen. Toenl we va het onheil hoorden dat over Uw gemeente was gebracht, dat er nood was hebben we direkt de behulpzame hand kunnen bieden. Geweldige lastert waren het voor U dat alles te herbouwen. We zijn dankbaar Nederland deze geringe hulp te hebben geboden. Holland lebe hoch (Lang leve Holland) De delegatie nam weer af scheid en begaf zich vervolgens naar Sint Maartensdijk, waar een kofiemaaltijd werd aangeboden. verhaal van de Zuidhollandse Eilanden 26 door HENK VAN HEESWIJK Deze mededeling stemde hem min of meer gerust. Maar waarom dan die geheimzinnigheid? Zijn dochter kon ongetwijfeld weten, dat haar vader niet het minste bezwaar zou hebben tegen een verbintenis tussen beide geslachten. Waarom dan niet openlijk een engagement? Hij hield niet van dat stiekeme scharrelen. Dat was goed voor keukenmeisjes en bakkersknechts, maar niet voor een baronesse. Van Suchtelen zelf moest ook wijzer svezen. Hij zou de jongeman hierop wel eens wij zen. Daarvoor kwam al spoedig een gelegenheid. Want op een Zondagmiddag, terwijl Nettie een poosje rustte, wipte Van Suchtelen even aan op Hoogstede, want hij had een boodschap van zijn vader. En van dit moment maakte de baron gebruik Van Suchtelen uit te horen. Hij was echter stom verbaasd, toen hij vernam, dat er in het geheel geen connecties bestonden tussen deze jongeman en zijn dochter. Enige tijd zat de baron hem aan te kijken. ,,Maar, wat drommel, wat doe jij dan op diezelfde avonden in Rotterdam? En nog wel met een wagen?" Van Suchtelen schrok, maar liet niets merken. Evenmin was hij van plan te vertellen, dat hij Nettie al enige tijd geschaduwd had en dat hij eveneens gezien had, dat Drenth door haar ergens in de stad werd opgepikt waarna ze samen in snelle vaart wegreden. ,,0," antwoordde Van Suchtelen op onverschillige toon, „ik heb onlangs mijn rijbewijs gehaald en nu huur ik af en toe eens 's avonds een wagen om wat meer rij vaardigheid, wat meer ervaring op te doen. Je kunt nooit weten hoe het eens te pas komt." De baron trapte er in en dat was geen wonder, want Van Suchtelen was een geboren diplomaat en kon op meestelijke wijze zijn gevoelens verbergen. Het speet hem echter, dat zijn vermoeden onjuist was, En nu was hij nog even ver, want nog wist hij niet, wat Nettie uitvoerde. Ben je eh polste de baron voorzichtig, „Nettie nooit tegengekomen in Rotterdam?" „O ja, een paar malen heb ik haar in haar wagentje gezien." „Was ze alleen „Alleen? Hoe bedoelt U „Wel," antwoordde de baron korzelig, „dat is nogal duidelijk, zou ik zeggen. Ik bedoel of er iemand bij haar in de wagen zat." „Dat kon ik niet bekijken," antwoordde Van Suchtelen op voorzichtige toon. Wanneer hij het geheim van Nettie verried, was ineens de kans op een verbintenis met het meisje bij voorbaat al verkeken en tot nu toe had hij toch altijd nog een kleine kans. Het kon ten slotte ook wel een bevlieging zijn van het meisje, die liaison met die Drenth. Mannen hadden dit immers zo vaak voor hun huwelijk, waarom zouden vrouwen dat ook niet kunnen hebben? Nee, hij had in ieder geval nog een redelijke kans. Misschien kreeg Nettie er vandaag of morgen genoeg van en accepteerde ze hem toch nog. Hij had in ieder geval een oude naam en wist, dat de baron op zijn hand was. Maar de baron dacht na. Als Henk op dezelfde avond met een auto naar Rotterdam ging, en hij reed eens mee, dan bestond immers eveneens de kans, dat hij zijn dochter zou kunnen ontmoeten. Doch onmiddel lijk daarna verwierp hij dit plan weer. Daar had Van Suchtelen niets mee te maken. Dit moest hij alleen opknappen. Op een zachte winterdag in het midden van Decem ber besprak burgemeester Sikkel met zijn wethouder, baron Hoogstede, enkele gemeentezaken. En door een toevallige omstandigheid kwam het gesprek op Drenth. „Wat is die man de laatste maanden veranderd," merkte de burgemeester op. De baron keek de ander verbaasd aan. „Hoezoo „Och, op zijn werk is niets aan te merken. Hij is nog altijd even accuraat en precies als altijd. Komt op tijd en doet rustig zijn werk. Daar niet van. Maar hij is tegenwoordig een beetje aan de boemel. Hij gaat stee vast twee keer in de week uit en komt dan 's avonds heel laat thuis. Soms na middernacht. Waarschijnlijk wordt hij door kennissen thuis gebracht, want hij neemt in de tram altijd een enkele reis. Overigens hij komt pas terug in Donkervoort, als de laatste tram al lang in de remise is." De baron verkilde en begon langzamerhand licht in het probleem te zien. Hoewel, dit geloofde hij nog niet. Nettie en die Drenth Krankzinnig! Dat bestond immers niet? „Komt hij dronken thuis?" informeerde de baron op schijnbaar onverschillige toon: „Niet dat ik weet," antwoordde de burgervader. „Was dit het geval, dan had ik hem al lang ontboden en gewezen op het onbehoorlijke van zoiets voor een man in zijn positie. Ik heb op voorzichtige wijze ge ïnformeerd bij de dames Berghuis, bij wie hij in pen sion is, maar deze ontkenden, dat hij ooit onder de invloed van sterke drank thuis is gekomen. Och, hij zal natuurlijk op zijn tijd wel eens een borreltje drinken en daar is niets op te zeggen. Maar in een plaats als Donkervoort geeft het voor een man in zijn positie toch geen pas om regelmatig een of twee avonden in de week na middernacht thuis te komen." „Welnu, vertel hem dat," adviseerde de baron op droge toon. .(wordt vervolgd);

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 5