WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Installatie burgemeester A. Sluijmers „Ik zal niets nalaten om Stavenisse te dienen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Kerken vragen sportveld 'sZondags niet open te stellen Vriendelijke ontvangst door de inwoners* De redactie legt U deze week voort Raadsverslag Oud-Vossemeer Hans en Grietje controleren het graszaad Een principieel debat over dit verzoek Aankoop van grond voor uitbreidingsplan en premies voor woning verbeteringen Bouw van een (onderwijzeres)ambts- woning. 12e jaargang no. 33 29 juni 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00. elk woord meer f 0.05 Advertentie» worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Vandaag 29 juni viert de Prins der Nederlanden zijn 45e verjaardag. Wij feliciteren Zijne Koninklijke Hoogheid en heel ons koninklijk gezin van harte met deze dag. Het nederlandse volk bezit een Prins, die èn in de voorbije wereldoorlog èn daarna voor ons land van zulk een enorme betekenis is geweest. In bepaalde buitenlandse bladen trachtte men z.k.h. te belasteren, maar hij, wiens wieg stond op vreemde bodem, heeft in Nederland zijn vaderland gevonden. Hij heeft de nederlandse driekleur verdedigd in oorlogstijd met de volle overgave van zijn persoonlijkheid. Hij heeft ook nadien de nederlandse vlag steeds hoog gehouden, waar te wereld hij zich ook vertoonde, door de zakelijkheid, innemendheid en kracht van zijn optreden. Hij heeft de handel bevorderd en staat vooraan in het maatschappelijk leven. Wij wensen Zijn Koninklijke Hoogheid gaarne bij deze nog vele door God gezegende jaren toe, tezamen met zijn gezin in gemeenschap met heel het nederlandse volk. (nadruk verboden) Een begroeting aan de grens, een welkomstlied van de school' jeugd, een rondgang door de gemeente, een plechtige installatie in het dorpshuis met een twintig sprekers, een gevarieerd zang- programma door „Smerdieks" mannenkoor en een slot optreden van „O.B.K.", dit alles bij elkaar vormde het waardig programma voor de installatie van de heer A. Sluijmers uit Woudrichem als Stavenisse's nieuwe burgemeester. De inwoners hadden een dagje vrijaf genomen en waren gul ge noeg om zonder vooroordeel hun nieuwe burgemeester een hartelijk welkom toe te roepen, welke met zijn echtgenote en de vele vrien den uit Woudrichem daarom ook een onvergetelijke dag beleef den. „Een en ander bracht veel volk op de been". Deze bekende uitspraak was ook weer van toepassing in Stavenisse, toen donder dag 21 juni de heer A. Sluijmers in zijn nieuwe gemeente werd geinstalleerd. Er waren maar heel weinig inwoners, die geen dagje vrijaf genomen hadden en getuige wilden zijn van deze installatie. Zij hadden het eraf genomen om hun nieuwe burge meester en zijn gezin te begroeten. Het gezelschap uit Woudrichem zag de eerste Stavenissers reeds aan de thoolse brug. toen de auto's en twee bussen daar arriveerden en werden opgewacht door een tiental motorrijders met de oranje sjerpen om: de begeleiders door het thoolse land. Het was aantrekkelijk en actueel om eens van de traditie van herauten te paard af te wijken en op de moderner gemotoriseerde begeleiding over te stappen. Met ronkende motoren voor- en achterop reed men naar de Stavenisse grens waar de wnd. burgemeester J. van den Bos de wethouders en raadsleden van Stavenisse voorstelde alsmede dokter Zoeteman, die zijn mooie open wagen voor de rondrit beschikbaar had gesteld. Even verderop stond de muziekvereniging „O.B.K.", die juist de komst van een nieuwe burgemeester nodig had om weer enig nieuw leven te worden ingeblazen en zodra het gezelschap was uitgestapt het „Wilhelmus" inzette. Het Welkomstlied Met de muziek voorop ging het naar het van der Lek de Clerqplein, waar de opgestelde jeugd van kleuter- en lagere school, zwaaiend met hun vlaggetjes een fleurige groep vormden. Naar dit prach tige nieuwe gedeelte stroomden ook de in woners om het welkomstlied dat de kleu ters het echtpaar Sluijmers toe zongen, aan te horen. Janny van Haaften bood vervolgens me vrouw Sluijmers bloemen aan en Betsy Keur beiden van de kleuterschool over handigde in een versierd mandje de tekst van het welkomstlied. De leerlingen van de lagere school zon gen onder leiding van de heer Veenendaal het Zeeuwse volkslied en daarna decla meerde Jaap Westdorp, Dia Eerland en Corrie van Oeveren voor hun burgemeester. Burgemeester Sluijmers dankte de jeugd voor de zanghulde en nodigde hen uit zijn kinderen in de gemeenschap op te nemen. Wanneer men blij is, wordt dat dikwijls ver tolkt met gezang, aldus de burgemeester, en daarom mag ik vaststellen dat jullie blij bent met je nieuwe burgemeester. Studeer op school goed en wees flinke jongens en meisjes, want zo besloot de burgemeester tot de jeugd, wat Stavenisse straks zal zijn, hangt van jullie af. Nog veel te regelen. Er werd een rondgang door het dorp gemaakt, waarbij burgemeester en mevrouw Sluijmers in de open auto voor het eerst kennis maakten met Stavenisse om vervol gens naar het Dorpshuis te rijden. De tafel tjes in de toch ruime zaal van het Dorps huis moesten verwijderd worden om de talrijke aanwezigen een plaatsje te bieden terwijl er behalve de genodigden vele bur gers blijk van hun belangstelling gaven voor de installatie. Burgemeester J. van den Bos van Sint Annaland, had als waarnemend burgemees ter van Stavenisse de leiding van deze bijzondere openbare raadsvergadering. Na een welkomstwoord tot de raadsleden richtte hij zich in het bijzonder tot de famlilie van de nieuwe burgemeester. Hij hoopte dat het zonlicht van deze dag het symbool zou zijn van een vruchtbare arbeid van burgemeester Sluijmers te Stavenisse. ZIJ, DIE DE NIEUWE BURGEMEESTER TOESPRAKEN. Van de talrijke aanwezigen in het Dorpshuis te Stavenisse waren er velen die na sluiting van de offi ciële opebare raadsvergadering de nieuwe burgemeester gelukwensten. Het waren: de burgemeester van Woudrichem, A. G. A. Dingeman Wierts, die ver- klaarde er rotsvast van overtuigd te zijn, dat de heer Sluijmers een goed burgemeester zal zijn, de heer J. Spiering als oudste vertegenwoor- diger van de Woudrichemse raad, de heer P. Donkersloot uit Rossum namens de familie, burgemeester mr. A. J. van der Hoeven namens b.s. en o„ burgemeester L. A. Verburg te IJselmuiden, ds. H. Bouter namens de Hervormde Gemeente, de her- vormde verenigingen en namens de stichting Dorpshuis, ds. Woudwijk, predikant der Oud Geref. Gemeente, de wethouder van Woudrichem W. Viveen, dijkgraaf C. van Putte. mr. L. G. Wolff, inspecteur van het la ger onderwijs, A. van Voornveld na mens de B.B. kringraad en als KHBB M. J. Leune namens de plaatselijke B.B., C. Hout, voorzitter van „Schut- tevaer", afdeling Stavenisse, A. G. van IJsseldijk, voorzitter van de co- operatieve Boerenleenbank, J. West dorp als voorzitter van de muziek vereniging O.B.K., J. W. v. d. Slik- ke namens het Groene KruisG. de Rijke namens de middenstansvereni- ging, J. Leune als voorzitter van de kolenbond, P. Sluijmers als familie lid en adjudant L. Kouwen als ver tegenwoordiger van de Rijkspolitie. Daarna verzocht hij de jongste raadsle den, de heren C. Eerland en D. P. Moer land de nieuwe burgemeester binnen te leiden en de wnd gemeente-secretaris de heer Gabrielse tot voorlezing van het be noemingsbesluit en het proces-verbaal van eedsaflegging. Het woord was vervolgens aan de eerste wethouder, de heer J. Hage, Hij riep de heer Sluijmers en zijn gezin namens de gehele bevolking van Stavenisse een hartelijk wel kom toe en vervolgde aldus: Dat U niet alleen tot burgemeester, maar ook tot secretaris bent benoemd, geeft ons het vertrouwen, dat U de taak, welke thans op Uw schouders is gelegd, met kennis van zaken zult vervullen Er wacht U geen gemakkelijke taak, daar Stavenisse door de ramp van 1 februari 1953 zeer zwaar werd getroffen en al de gevol gen van die ramp nog niet zijn weggeno men. Hoewel het Tïorp is herbouwd, vallen er toch nog verschillende zaken te rege len en zal er veel van Uw werkkracht wor den gevergd. Wellicht zult U bij de vervulling van Uw ambt teleurstellingen ontmoeten, doch laat U zich daar niet door ontmoedigen, maar laten die eventuele teleurstellingen een aansporing voor U zijn om met verhoogde krachten de belangen der gemeente te be vorderen. Weet burgemeester, dat mijn collega en ik U steeds terzijde zullen staan om U van advies te dienen en tot steun te zijn bij de vervulling van Uw taak, zoals uok de gemeenteraad U tot steun zal zijn. Zie vervolg pag 5 Installatie van Stavenisse's burgemeester De Prins verjaart In de Oud -Vossemeerse raad vormt het sportveld de hoofdschotel Verzoek van kerken om niet op zondag te laten spelen St. Annaland krijgt een Dorpshuis en brandweer garage. Discussie rond exploitatie. Poortvliet bezuinigt op straatverlichtingsplan Jeugdsportmiddag Voor de dinsdagavond jl. gehouden raads vergadering bleek nogal publieke belang stelling te bestaan. Waarijk een uitzondering op de regel de publieke tribune is door gaans leeg. Voorzitter, burgemeeser Versluijs, opende de voltallige vergadering. Tegen de notulen van de secretaris be stonden geen bezwaren. Ingekomen waren diverse goedkeurings besluiten van Ged. Staten, controle-rappor ten boeken en kas rekenplichtige ambtena ren, enz. Een subsidie verzoek van de centrale van Kath. Mil. Tehuizen werd, zoals dat sinds jaren gebruikelijk is afgewezen, daar de mogelijkheid bestaat voor dit doel te collec teren. SPORTVELD NIET IN ORDE Voorlezing geschiedt dan van een uitvoe rig schrijven van het hoofd Ambtsgebied der Ned. Heide Mij. te St. Maartensdijk. Hierin wordt gezegd dat door de Ned. Heide Mij indertijd meermalen is aangedron gen op spoedig maaien van het sportveld, en wel om de fijnere grassoorten gelegen heid te geven tot ontwikeling te komen. De gemeente wachtte tot het gras 15 a 20 cm lang was. Tot overmaat van ramp liet men de zwaden gras liggen, zodat de gras mat daaronder verstikte. Het is daarom niet te verwonderen dat de fijnere soorten ver dwenen. Bij een bezoek, dat dhr. Buteijn on langs aan het terrein bracht, bleek dit ge heel ongeschikt te zijn. Het grovere Engel se Raygras heeft geheel de overhand ge kregen en staat in dike pollen op het veld. De grasmat kan verbeterd worden door be werking met de frais om de 3 a 4 weken en hernieuwde inzaai in de 2de helft van augustus. Het dient dan bij een graslengte van 8 cm met de zeis te worden ge maaid en tot 5 cm met de maaimachine te worden bijgehouden. In deze brief worden verder de verdacht makingen aan het adres van de N.H.M be treurd, die volgens de Eendrachtbode in de raad gemaakt zijn over de kwaliteit van het geleverde grasmengsel. De Ned. H.M. werkt tegen kostprijs en heeft geen velden tot gebruik van inferieur zaad. Juist omdat door minder bonafide zaadhandelaren soms wordt geknoeid, worden de mengsels altijd zorg- BEGROETING VAN DE JEUGD EEN PLECHTIG OGENBLIK Met een handdruk voor Janny van Haaften en Betsy Keur, begroet Stavenisse's nieuwe burgemeester de jeugd van zijn gemeente, die hem en mevrouw Sluijmers onder leiding van het hoofd der school de heer Veenendaal (op de voorgrond) een zanghulde bracht. Een mooi programmapunt van de installatie, dat zich afspeelde op het Van der Lek de Clercqplein. Het meest plechtige ogenblik voor burgemeester A. Sluijmers èn voor de gemeente Stavenisse is het moment wat op deze foto is vastgelegd. Weth. J. Hage hangt de ambtsketen om. Een volle zaal in het Dorpshuis was hiervan getuige, evenals de op de foto zichtbare burgemeester van Sint Annaland, J. van den Bos, mevrouw Sluijmers, wethouder C. P. Moerland de wnd. gemeentesecretaris Gabriëlse, de raadsleden D. P. Moerland en C. Eerland. vuldig samengesteld in overleg met het Ned. Olympisch Comité en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst. Hierop volgde een op gave van de grassoorten, waaruit het meng sel was samengesteld. Na er op te hebben gewezen dat de N.H.M. 90% van alle sportvelden aanlegt en dus over veel er varing beschikt, terwijl de grasmat op de sportvelden van Goes, Groede, Middelburg en Vlissingen waarbij hetzelfde mengsel werd gebruikt, uitstekend is. besluit het hoofd van het ambtsgebied met de wens dat een en ander in de Raad zal worden rechtgezet. ZO IS HET NIET De voorziter heeft n.a.v. deze brief 2 dingen op te merken: a. Er zijn geen dringende verzoeken tot maaien gedaan. Op het eerste advies men begonnen. b. Het is absoluut onjuist dat het gras de eerste maal 15 a 20 cm lang zou zijn. De lengte was toen 8-10 cm. Overigens is het moeilijk te zeggen dat het mengsel niet deugde. Men heeft het voor de uitzaaing niet gecontroleerd, misschien zijn sommige grassoorten niet opgekomen. Verder geeft hij gaarne het woord aan meer deskundigen onder de raadsleden. HANS EN GRIETJE Waarom terstond de heer Mees het woord vraagt, Deze ziet in deze geschiedenis over eenstemming met het sprookje van Hans en Grietje. Het is totaal onjuist de schuld op te laat maaien te schuiven. Wanneer een juist mengsel was gebruikt moest het goed zijn. De opgaaf, die nu van de gebruikte soorten wordt gegeven, wijst juist wel op een goed mengsel. Ook hij heeft het terrein met een deskundige bekeken, inderdaad was alles Engels Raygras. Wat geschreven is over de zaadhandelaren noemt dhr. Mees onterend tegenover de Ned. Zaadhandela ren. Het is de heren wellicht niet bekend, doch alles staat onder een goede controle. Slecht graszaad wordt tegenwoordig niet meer geleverd. Met de grasmat komt het in elk geval niet meer goed. Dhr. van Driel meent dat de lengte eer der 5 dan 15 cm was. Dhr. Aarnoudse noemt het toch onjuist dat het gras bleef liggen. Daarvoor waren volgens dhr. van Driel wel redenen aanwezig, terwijl de Voorzitter meent dat de bijgezaaide stro ken er nu juist beter voor staan. Dhr. Mees trekt daaruit weer de conclu sie dat nu een beter mengsel is gebruikt. Hij stelt voor de Landbouwvoorlichtingsdienst te laten onderzoeken, welke soorten er nu staan en dan met de opgave van de N.H.M. te vergelijken. De voorzitter vindt het moeilijk, de ont brekende soorten kunnen toch niet zijn ontkiemd? Dhr. Mees betreurt deze gang van zaken en vooral nu het smoesje over het maaien wordt opgehangen. Waarom komt men er niet eerlijk mee voor de dag dat de kiem- kracht van het vorig jaar gebruikte zaad i.v.m. weersomstandigheden oogst '54 niet goed was. Dat is toch een algemeen bekend feit. De voorzitter en Isha zeggen dat niet beoordeeld kan worden of het mengsel goed was men heeft het niet gecontroleerd. Mees: „Verstikken van gras, jawel, maar dan moet dat gras er toch geweest zijn", en ik, noch mijn deskundige hebben het gezien" De voorzitter stelt dan voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen, er aan toe voegend dat de jeugd er vandaag heerlijk op speelde. Aldus werd besloten. AANKOOP GROND In de vorige vergadering waren reeds enkele stukken grond achter de Ring gekocht In aansluiting hierop werd besloten tot aan koop van 400 ca van de Wed. v. d. Klun- dert en 345 ca van dhr. C. den Hollander te Noordgouwe voor resp 790.en 495. De berekening van de prijs was gebaseerd op rapporten van de Centr. Comm. v.d. Ont- eigeningsvergoed. van het Min. van We deropbouw en Volkshuisvesting. Desgevraagd deelde de voorzitter mede dat i.v.m. deze aankoop thans meer dan de 6 woningen, waartoe bereids was besloten kunnen worden gebouwd. De naar de Ring voor de raadsleden ter inzage hadden gele gen, wordt voorgesteld een krediet beschik baar te stellen voor woningverbetering op de voet van de bekende premieregeling, waarin de gemeente Vs en het Rijk '2k bij draagt, alles naar wettelijke vastgestelde maximum bedragen. Het reeds eerder voor dit doel beschikbaar gestelde bedrag was nl. op één W.C.-geval na, uitgeput. Besloten wordt het volgende beschikbaar te stellen: 500.- voor 10 W.C.-verbeteringen 50 3500.voor een 5-tal meer uitgebreide verbouwingen van 700. 4000.totaal De Voorzitter merke in dit verband nog toegewende zijde van de ontworpen Bou- Kooijmanstraat is hiermee geheel in eigen dom van de gemeente gekomen. Dit kan niet worden gezegd van de andere straat zijde. Er lopen nog onderhandelingen met Dhr. P. Schoep. Dit geval ligt wat moei lijker op deze grond is nl. een schuur ge bouwd. Verwacht mag worden dat ook de grond van dhr. F. Havermans binnenkort kan worden aangekocht. Daarmee is dan het gehele complex achter de Ring in ge meentehanden. PREMIES Nadat enkele begrotingswijzigingen zon der discussie waren aangenomen, zoals ze op dat inderdaad prachtige verbeteringen worden verkregen .speciaal wat betreft de slaapkamers. Dhr. Aarnoudse wilde deze regeling niet beknotten en vroeg welke aanvragen nog te verwachten zijn. Dit hangt van de animo der bewoners/eigenaren af, en verder kon de voorzitter nog aan dhr. v. d. Klooser mede delen dat dhr Anth. van Daalen voor het splitsen van perceel Molenstraat 112 1400 van hi*t Rijk en 700.van de gemeente zal ontvangen. Tegen het voorstel f 1500.uit te trek ken voor z.g. luxaflex gordijnen voor de O.L.School bestonden geen bezwaren. De levensduur van dit materiaal is onbeperkt,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1