WEEKBLQD VOOR RET EILAND THOLEN EN ST.FI1IPSLRND Is inteelt een gevaar voor ons eiland? Plaatselijk Nieuws Het Parlementair Overzicht Zal Dr. Drees er in slagen een kabinet te vormen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Enkele verkeersovertreders voor de Kantonrechter De redactie legt U deze week voort KANTONGERECHT DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 12e jaargang no. 32 22 juni 1956 Uitgevers Firma C. Djeleman en G. Hejjboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Het zal niemand hebben verwon derd dat dr. Drees van H.M. de Koningin de opdracht kreeg om een Kabinet te vormen. De verkiezings uitslag sprak duidelijk in het voor deel van de heer Drees persoonlijk. De vraag was welk een opdracht dr. Drees zou krijgen. Wat dat betreft mag de demissionaire minister-pre sident stellig niet mopperen. Er moet door hem een Kabinet geformeerd worden dat het vertrouwen van het Parlement geniet. Een ruimere op dracht is niet denkbaar. Zij houdt in dat dr. Drees kan aansturen op de smalle basis (het samengaan van k.v.p. en p.v.d.a.), op de breedst mogelijk basis, (een vijfpartijen Ka binet) of op een Kabinet waarin één of twee partijen niet mee doen. Zelfs zou men kunnen denken aan de mogelijkheid dat de k.v.p. in de oppositie zou gaan en dat het Kabi net zou worden gevormd door socia listen, anti-revolutionairen, christe- lijk-historischen en liberalen. Het is echter zeer te betwijfelen of rooms- rood" elkaar zullen loslaten. Een smalle basis heeft voor de k.v.p. on getwijfeld het nadeel dat het in 1960 nog moeilijker zal zijn om de arbei ders in het zuiden van ons land con fessioneel te doen stemmen. De k.v.p. zal dan ook wel de behoefte hebben deel te nemen aan een Kabinet op iets bredere basis. Dr. Drees is de man van de brede basis. Hij heeft bewezen van de ministersploeg een team te kunnen maken. Dus niets is logischer dan dat de Kabinetsforma teur ook nu weer aanstuurt op een brede basis Kabinet. De eerste berichten over de forma tie wijzen reeds in deze richting. Woensdag j.l. heeft de Kabinetsfor mateur de vijf fractievoorzitters, Bur ger, Romme, Zijlstra, Oud en Tila- nus, gelijktijdig ontvangen. Dat is nog nooit eerder voorgekomen. Wel hebben de heren Steenberghe, Rom me en Drees in de afgelopen jaren tij dens hun formatiepogingen vier frac tievoorzitters tegelijk ontvangen, maar dat waren dan de vier voor zitters, die later ook beloofden hun medewerking aan de totstandkoming van het Kabinet niet te zullen ont houden. De persoonlijke verhoudin gen tussen dr. Drees en prof. Oud zijn niet zo goed, dat dr. Drees zon der enige bezwaar de v.v.d. in zijn Kabinet zal opnemen. Men kan dan ook verwachten dat dr. Drees in dit gesprek met de vijf wijze mannen zal gaan kijken hoever hij kan gaan. Een eenvoudig ontwerp-programma zal ter bespreking worden voorgelegd. En dan zal wel blijken hoe de ver schillende fracties op het ontwerp- program van dr. Drees zullen reage ren. De nieuwe methode die de Ka binetsformateur nu volgt heeft het grote voordeel, dat de kaarten spoe dig duidelijk op tafel komen te lig gen. Er wordt tijd gespaard. Dat is wel wenselijk, want Kabinetsforma ties duren in ons land altijd zeer lang Dr. Drees zal nu moeten gaan be wijzen dat hij niet alleen een minis tersploeg bij elkaar kan houden, maar ook kan formeren. Dit laatste is ze ker niet zijn sterkste kant. Sinds de bevrijding hebben wij nu vier Kabi netten Drees gehad, maar nog nim mer heeft dr. Drees dit Kabinet zelf gevormd. De Kabinetsformatie werd door anderen voltooid. Ook nu weer heeft de heer Drees openlijk ver klaard toen hij de opdracht van H.M. de Koningin ontving -dat deze formatie stellig moeilijk zal wor den. Daarin heeft de Kabinetsforma teur zeker geen ongelijk. Wij zitten nu in de situatie dat de k.v.p. ze ker niet tevreden is over de verkie zingsuitslag, maar dat zij ook weer niet als verliezer door 't politieke le ven wil gaan. Drie zetels winst is stellig niet gering, maar om de door braak te kunnen stuiten waren ze ker vier zetels nodig. En zelfs heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Kortenhorst, een ogenblik gesproken van vijf zetels winst. Neen de k.v.p. is er niet zo best afgekomen Zij heeft een zetel minder dan de p.v.d.a., maar nu zal het voor de heer Romme (een meesterlijk takti- cus) de kunst zijn om die ene zetel achterstand zo weg te werken dat k.v.p. en p.v.d.a. in het Kabinet een sterk zijn. Of dat zal lukken is de vraag, maar als het geprobeerd wordt kan men aannemen dat de Kabinets formatie wel een paar weken zal du ren. En dan zijn er ook nog de c.h.u. en de a.r. partij. Twee verliezes, die toch stellig wel weer aan een kabinet op bredere basis zullen willen deel nemen. Hier geldt de vraag of het deze partijen mogelijk wordt gemaakt mee te doen. Noch de c.h., noch de a.r. zullen bereid zijn om voor spek en bonen mee te doen. De c.h. is in dit opzicht iets plooibaader, maai de a.r. zal er niet gauw toe overgaan om het Departement van Economi sche Zaken prijs te geven. Haar be kwame fractievoorzitter Zijlstra zal maar één wens hebben: terug naar Economische Zaken. In dat geval zal de heer Bruins Slot, hoofdredacteur van Trouw, als fractievootrzitter op treden. Zo zitten we weer voor poli tieke fijnproevers in interessante we ken. Het is echter wel zeer de vraag of de kiezers die met zulk een trouw op 13 juni j.l. hun stem hebben uit gebracht van dit politieke steekspel op de duur iets zuil ensnappen. (Nadruk verboden) Zowel de aanhef als de inhoud van onderstaand artikel, dat ons door een enige tijd (jaren) op ons eiland werkend persoon, ter publikatie werd toegezonden, doet voor velen misschien wat vreemd aan. Men zal het niet zo gauw in onze uitgave hebben verwacht. En toch hebben wij geen ogenblik geaarzeld om er ruimte voor te reserveren. Omdat het zeker geen kwaad kan, dat dit eens onder onze aandacht wordt gebracht. Omdat het een met inachtneming van het onderwerp alleszins beschaafd, wel doordacht en aan voorafgaande studie ontleend onderwerp is. Omdat er tenslotte ook nog vele interessante gegevens in ver werkt zijn. Het zou ons verwonderen, wanneer velen dit na het lezen van onderstaande niet met ons eens zijn. Onder inteelt wordt verstaan de voortge zette vermenging door huwelijk van onder ling nauwverwante personen. Reeds vroeg in de historie zijn de schade lijke gevolgen van inteelt bij de mens on derkend. In de Bijbel vinden wij een verbod, door Mozes uitgevaardigd, dat het huwe lijk van broer en zuster, vader en dochter, oom en nicht en omgekeerd tegengaat. Later zijn dergelijke bepalingen in alle wet boeken der beschaafde landen opgenomen. In Nederland wordt een en ander in art. 87 en 88 van het Burgerlijk Wetboek gere geld. De R.K.Kerk verbiedt het huwelijk van neef en nicht. SCHADELIJK BIJ HET DIER De schade die door inteelt veroorzaakt wordt, kunnen we het best duidelijk maken met een voorbeeld uit de dierenwereld. Bij volkomen gezonde dieren is inteelt onscha delijk; bij andere ontstaan spoedig ontaar- dingsverschijnselen. De dieren blijven kleiner oren en oogleden worden dun, de hals lang, de huid fijner, de haargroei spaarzamer, het beendergestel zwakker, weerstandvermogen en prestaties lopen terug. De dieren worden tammer, verliezen hun temperament, voeden zich niet goed meer en de vruchtbaarheid neemt af. De jongen ontwikkelen moeilijk en langzaam. Misvor mingen en geestelijke storingen zijn niet zeld zaam. Kruisingen met vreemd bloed doet de meeste schadelijke gevolgen van inteelt weer teniet. EN BIJ DE MENS Inteelt bij de mens leidt helaas eveneens tot een opeenhoping van ongunstige eigen schappen. Bij de Joden in Europa heeft inteelt geleid tot een frequent voorkomen van oorafwijkingen, oogafwijkingen, suiker ziekte en zenuwziekte. Door de geneeskunde zijn in de mens veel meer ongunstige eigenschappen opge stapeld, dan in welke diersoort in de vrije natuur ooit mogelijk zou zijn. Een huwe lijk moet dan ook worden afgeraden, wan neer er een mogelijkheid is op het samen komen van negatieve eigenschappen in het nageslacht; ook verre bloedverwanten moe ten niet huwen. De geweldige ontwikkeling, die b.v. Aus tralië en Amerika vertonen, is niet in de laatste plaats te danken aan het samenvloe ien van zéér verschillende rassen. INTEELT IS ALGEMEEN Dat vrijwel iedereen min of meer produkt van familieteelt is, leert een berekening van het aantal werkelijke en theoretische voor ouders. Iedereen heeft twee ouders, 4 groot ouders, 8 overgrootouders enz. Als we deze reeks voortzetten, dan moeten er 2000 jaar geleden per persoon in de zestigste generatie 1 triliioen voorouders zijn geweest. (Tril- lioen is een 1 met 18 nullen) De werkelijk heid is echter omgekeerd. Tweeduizend jaar terug woonden er in ons land een handvol Batavieren, Friezen, Saksen en Franken. De huidige 10.7 millioen inwoners van Ne derland zijn na een weinig menging met vreemd bloed daarvan afgestamd. Iedere Nederlander is dus min of meer familie van de ander. Dit heeft ook het aanzijn gegeven aan het Nederlandse volkskarakter De Nederlander is anders van karakter en lichaamsbouw dan de Duitser, dan de Belg enz. Dit komt in hoge mate, doordat de huwelijksvermenging veelal binnen de rijks grenzen bleef. Binnen een cultuureenheid als Nederlander onderscheidt men de bewoners nog in di verse ondervariëteiten. Men spreekt van een echte Zeeuw, een echte Fries, Gronin ger enz. Let wel, dat het hier gaat over de provincies, die enigszins geisoleerd, aan de omtrek van het land liggen. Bloedver wante huwelijken hebben hier bepaalde ei genschappen tot typisch voor een bevol kingsdeel gemaakt. In het hart van het land dat altijd als een smeltkroes gewerkt heeft, is dit onderscheid vervallen, Men spreekt nooit van een echte Utrechter, Zuid Hol lander enz. Naast isolatie is niets zo bevorderlijk voor het uiteenlopen van bevolkingstypen als het feit, dat huwelijkskeus veelal vol gens de regel: soort zoekt soort tot stand komt. De meeste huwelijke worden ook in gemengde bevolkingen gesloten tussen mensen van gelijke huidskleur, spraak, gods dienst, maatschappelijke status en peil van ontwikkeling. Een voorbeeld van reli gieuze afzondering werd boven reeds ge geven door de Joden. Een voorbeeld van maatschappelijke isolatie vormen de edelen der Middeleeuwen, die teneinde hun stam rein te houden, onder elkaar besloten te huwen. Ziekten en verval werden hun erf deel. DE INVLOED VAN EEN EILAND Uit de dierenwereld weten we, dat een eiland de inteelt altijd in de hand werkt. In het algemeen zijn de dieren, die op ei landen leven, kleiner dan hun soortgenoten op het vasteland. Op het eiland Corsica, de Falklandeilanden en de Shetlandeilanden leven b.v. geen paarden, maar ponnies. Van het eiland Malta komt een dwergras van honden. Op de Canarische eilanden zijn de ossen van een der kleinste eilanden, weer kleiner dan die van de andere, ter wijl ze tot het zelfde ras behoren. Hoewel de mens zich uiteraard anders gedraagt dan een dier en zich b.v. kan verplaatsen over wateren, die voor land dieren onoverkomelijk zijn, is toch in ge ringe mate eilanden invloed, met name in Zeeland, merkbaar. Hierbij moet men in gedachten nemen, dat Zeeland rond het jaar 1200 uit 66 eiland jes bestond. Wat nu Tholen is telde toen- dertijd 17 eilandjes, niet-ingedijkte schor ren meegerekend. In 1600 was dit aantal tot 3 verminderd. Dat dit niet alles zonder invloed op de mens bleef, blijkt uit het volgende. Door Professor Bolk te Amsterdam, zijn metin gen verricht aan schedels van verdronken bewoners van het land van Reimerswaal (vindplaats 1 km buiten de kust van Scha- kerloo) Uit deze metingen bleek, dat zij al len typisch breedhoofdig waren. Van boven af gezien naderden deze schedels min of meer de cirkelvorm. Dit geldt als kenmerk van inteelt. Dat de tegenwoordige hoofd vorm van Zeeuwen langwerpiger is, is te danken aan menging van de oorspronkelijke bewoners van Zeeland met vreemdelingen. De inteelt als vraagstuk is dus zijn hoogte punt al voorbij. Het keerpunt ligt ongeveer bij 1860. Sindsdien zijn de spoordammen gebouwd, die een derde van Zeeland met het hart van Nederland verbinden. Sinds dien hebben bruggenbouw, stoombootveer diensten, autobusverbindingen enz. de com municatiemogelijkheden zeer verbeterd, waardoor de familiteelt ook enigermate doorbroken werd. HOE IS HET OP HET EILAND THOLEN We zagen reeds, dat Tholen uit samen voeging van meer dan 17 eilandjes is ont staan. De bewoners van deze eilanden ston den voor meer barrières dan die van nu, Dit komt nu nog uit in de geografische verspreiding der familienamen. Ieder dorp heeft wel zijn typische eigennamen, die elders niet of zeer weinig voorkomen.Hier bij valt op, dat het aantal familienamen per inwoner gerekend vanaf het vasteland van Brabant geleidelijk afneemt Stavenisse heeft minder eigennamen dan Oud Vossemeer, In het westen van het eiland komen ook meer namen voor, die duidelijk uit het land schap zijn afgeleid. Dit zijn namen waarin bv. dijk, polder, sluis, slikke, moer voor komt. Vele andere namen zijn indifferent en kunnen overal ontstaan zijn; op import ech ter wijzen namen als den Engelsman, den Braber en enkele Franse namen. Samenvattend komen we tot een voor zichtige schatting van 600 oorspronkelijk Thoolse namen en rond 900 namen, die sinds het jaar 1200 ingevoerd zijn. Dit zou betekenen dat het merendeel van de 15.000 inwoners van Tholen afgeleid moet worden van maximaal 1500 verschillende voorou ders. De mate van inteelt, welk getal uiter aard nog per familie wisselt, is dan een tiental procenten hoger dan in geheel Ne derland. De Kabinetsformatie aan de gang Morgen muziekavond in Scherpenisse Huwelijksgevaren Voor de Kantonvechter De eerste geslaagden in dit seizoen Optimisme is het leven gezien door een zonnestraal. Dat ook nu nog zéér weinig toevloeiing van nieuw bloed plaats vindt blijkt uit de volkstelling van 1947. Negentig procent van de bevolking van het eiland Tholen was op het eiland zelf geboren en drie procent elders in de provincie. Van de resterende 7 procent (buiten de provincie geborenen) had procent een of twee ouders, die op Tholen geboren waren. Het feit dat de be volking van Tholen overwegend protestant en die van N. Brabant overwegend R.-Ka- tholiek is, zal hier wel mede schuldig aan zijn De Thoolse brug heeft ons eiland niet uit zijn isolement verlost. WAAROM DE MENS NIET Zeer merkwaardig is, dat de veehouderij en de plantenveredeling al lang de goede resultaten van kruisingen van niet-verwante vormen (de zgn. hybriden) zijn onderkend. In de veehouderij wordt inteelt alleen ex perimenteel toegepast, om te ontdekken of er misschien negatieve eigenschappen in de erfmassa van een der dieren zijn verborgen. Voor het verkrijgen van elite-dieren past men voorzover mogelijk kruisingen toe met vreemd bloed. CONCLUSIE Daar de eigenlijke inteelt bij de wet ver boden is, kon in dit artikel slechts sprake zijn van familie-teelt, huwelijken dus tus sen personen met een zwakkere graad van bloedverwantschap. De natuurlijke ontwik keling der maatschappij heeft op dit punt reeds veel ten goede gewend, al is het gebruik om in de familie te trouwen nog niet geheel losgelaten. De gevaren hiervan hopen wij aangetoond te hebben. Aan alle ongehuwden wordt dan ook van deze plaats het advies gegeven om in ieder geval buiten de familie te huwen. Het waren maar een viertal gevallen van verkeersovertredingen, welke vrijdag jl. in Tholen tijdens de maandelijkse, zitting van de Kantonrechter werden behandeld. De overige gedagvaarden lieten verstek gaan en zullen het dus maar bij de schik king laten. M.C.W. te Sint Maartensdijk had op 5 maart jl. met de tractor op de postweg ge reden, zonder dat die voorzien was van een ruitenwisser, terwijl er toch een ruit als wind- en regenscherm op de tractor was bevestigd. Verdachte wees er op, dat het meer een wind- als regenscherm was en er geen mogelijkheid bestond die van een electrische ruitenwisser te voorzien. De rechter kon hierop echter afdoende antwoorden, door op te merken, dat een ambtenaar van de verkeersinspectie het geval had onderzocht en had verklaard dat het goed mogelijk was daarop een rui tenwisser te bevestigen. ,,In elk geval geen automatische", hield W. vol. De ambtenaar concludeerde dat er in elk geval op die tractor een ruit zat en wanneer die er is, moet er ook een ruiten wisser op gemonteerd kunnen worden. Kan dat niet, dan moet men er een andere ruit opzetten. Hij eiste dan ook 10.boete of 2 d.h. De rechter hield rekening met het feit dat er inmiddels een handwisser op beves tigd was, dat er dus wel goede bedoelingen waren, maar waarschuwde dat deze door een automatische vervangen moest worden en legde W een boet op van 6.of 2 d.h. M.D.A.G., beroepsvervoerder te Scher penisse kwam eens voor de groene tafel kijken, omdat hij als werkgever een proces verbaal had gekregen voor het feit, dat zijn werknemer v.d.W. een onjuiste aanteke ning in zijn werkboekje had gemaakt. Daar in stond nl. dat hij zijn werktijd had beëin digd om 18.00 uur, terwijl hij om 19.30 uur nog met zijn vrachtwagen was aangehouden. En daarvoor draait de werkgever, die de boekjes moet controleren, op. G. verklaarde geen tijd te hebben die boekjes altijd te controleren. De ambtenaar stelde vast, dat elke onjuiste invulling er naast is, omdat men nooit weet wat er te voren is gebeurd. Toevallig dat het thans werd vastgesteld. Waar de werkgever moet controleren, is hij aansprakelijk. De eis werd 30.of 15 d.h. Uitspraak 25. of 5 d.h. Tt. A„ koopman te Oud Vossemeer had op 16 maart met zijn motorcarrier in Sint Annaland gereden zonder kentekenbewijs en zonder rijbewijs. Wel had hij een oefen vergunning van de burgemeester van en al leen voor Oud-Vossemeer, maar in Sint Annaland mocht hij niet rijden. Een kente kenbewijs was aangevraagd en dat vond de ambtenaar niet het ergste, waarom hij dan ook maar 5.boete of 1 d.h. eiste, maar het rijden zonder rijbewijs is ook fout als dat gebeurd met een motorcarrier. Voor dit feit werd de eis 2(J.of 4 d.h. De rechter deed er voor het ontbreken van het numerbewijs nog een paar gulden af en vorderde 3.of 1 d.h. en legde A ver volgens een waarschuwingsboete op voor de tweede overtreding van 15.of 3 d.h. L.M.M., brandstoffenhandelaar te Tho len stond terecht omdat zijn zoon J. M. op 26 maart jl. te Stavenisse was bekeurd, toen hij personen vervoerde met een vrachtauto waarvoor geen vergunning was verleend voor personenvervoer. M voerde aan, dat er op dat ogenblik geen bus was te krijgen, noch bij v.d.K., noch bij de DARVI en dat men hem toen heeft gevraagd te helpen. Hij was er dus onverwacht ingerold. Later heeft hij ver gunning aangevraagd en gekregen. De ambtenaar wilde er wel rekening mee houden dat er inderdaad geen vervoer te krijgen was bij de beroepspersonen vervoer ders, maar waar M. geen vergunning had en ook de personen niet verzekerd had het toch minder goed kunnen aflopen. Boven dien was het een overtreding om zonder vergunning personen te vervoeren. Eis 30. De uitspraak was conform de eis 30. boete of 6 d.h. dr. P. J. DUINKER, te Tholen, tel. 40. dr. H. MENGER, te St. Filipsland, tel 20. HOOGWATER in de week van 24 tot en met 30 juni 1956 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 4.34 5.12 5.45 6.17 6.50 7.24 8.03 17.— 17.32 18.04 18.32 19.06 19.41 20.17 zaterdag 23 juni volle maan te 7.13 uur zondag 1 juli laatste kwartieh te 9.40 uur VERGADERING VEILING Donderdag hield de veilingvereniging „Eendracht" alhier haar algemene jaar vergadering onder voorzitterschap van de de heer J. E. van Gorsel. De voorzitter be treurde het ,dat zo weinig leden waren op gekomen. In verband met de herverkaveling was de omzet het afgelopen jaar nog aan de lage kant 420.000. De periodiek aftredende bestuursleden J. E. van Gorsel, M. C. van Ast en J, Quist werden herkozen. Van de financiële com missie trad P. de Heer af, welke niet her kiesbaar werd opgevolgd door re heer M. van Halst. De veilingprovisie bleef op 4% gehandhaafd. De winst- en verliesrekening, alsmede de balans werden volgens de toegezonden cij fers onveranderd vastgesteld. Het batig sal do werd volledig aangewend voor afschrij ving. Op een vraag of er toch vodoende kis ten zouden zijn, kon de voorzitter antwoor den, dat er 3000 nieuwe kisten zijn aange kocht. Daarna sluiting. EERSTE CONCERT Men heeft het dit jaar met het eerste zomerconcert niet best getroffen. Dit werd zaterdagavond op de markt gegeven, on der zodanige weersomstandigheden, dat men geen grote belangstelling kon verwachten. INZAMELING Enkele dames zullen dezer dagen weer iets van U vragen voor een te maken reisje door de bejaarde inwoners. De datum is nog niet definitief vastgesteld, wat geen belemmering zal vormen om Uw bijdrage te vragen en te geven. MET PERSONEEL OP REIS Zoals gewoonlijk werd door de Oester maatschappij Bona Fides ook dit jaar weer een excursie georganiseerd voor haar per soneel. Ditmaal ging het naar Rheims in Frankrijk, waar men niet alleen genoot van de mooie natuur, maar waar ook de interes sante wijncultuur werd bezichtigd. Men zag de wijnbergen, maar kwam ook in de enor me grote wijnkelder, die zich over een lengte van 6 km onder de grond uitstrekte. Dat er hier en daar ook werd geproefd van het produkt laat zich verstaan. Verder bezocht men de kathedraal en andere opvallende punten in deze mooie stad. Over Dinant, Brussel en Antwerpen ging men naar huis terug, voldaan over het mooie, interessante en vooral ook gastvrije gedurende deze twee daagse tocht. GER. VROUWEN VERENIGING Onder grote belangstelling hield de Ger. Vrouwenvereniging Tryfosa woensdag 20 juni een contact vergadering met de vereni ging van Schouwen-Duiveland en Oud Vos semeer. De zaal van Hof van Holland was bijna geheel gevuld toen de presidente van de Thoolse ver. mevr. Bakker om 3 uur de vergadering opende. Het programma voor de pauze werd verzorgd door de 8 ver schillende verenigingen. De mooie stukjes proza en poëzie werden met grote aan dacht aangehoord.Vooral de Zeeuwse schets van mevr. Lindhout viel erg in de smaak. In de pauze stond een overvloedige koffie tafel aangericht, waaraan men zich onder gezellig kout te goed deed. Om kwart over zes werd de vergadering weer heropend met het bondslied en hield mej v. d. Griend uit Rotterdam een cause rie over: de vrouw en haar vrije tijd. Op dit mooie aktuele onderwerp volgde een druuke bespreking. Daarna vertoonde de Thoolse vereniging een Zendings tableau. Dit was wel het hoogte punt van de avond. Door palmen en doeken was op het podium een ooster se achtergrond geschapen met in het cen trum een open Bijbel. Schriftlezing, zang en declamatie wisselden elkaar af Onder ademloze stilte werd dit stijlvolle gedeelte van het programma afgewerkt. De vrouwen verenigingen gingen met grote dankbaar heid vervuld van deze heerlijke dag in opgewekte stemming huiswaarts.. BEKEND DIRIGENT OVERLEDEN Maandag 18 juni jl. overleed in het Al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom na een zeer smartelijk ziekbed op 48 jarige

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1