WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND In het eiland Tholen staat een „Holland Huis". WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT In ons district wint de P.V.D.A. ten koste van de S.G.P. Een opmerkelijke verschuiving. Weer een monument van offervaardigheid. Geopend door de Commissaris der Koningin. De redactie legt U deze week voor» De verkiezingsuitslag op ons eiland. Op het eiland Tholen staat een „Holland Huis" In St. Filipsland zijn bejaardenwoningen en een speelterrein gewenst. Gaat U ook een dagje uit Juli weer donorsavond te St. Filipsland. St. Annalandse veiling had een omzet van 1 Vi millioen gulden. Hoe de herverkaveling reilt en zeilt. Volgend jaar de Weihoek aan de beurt. In ons district won P.v.d.A. en boekte S.G.P. grootste verlies. De Smerdiekse rondweg aanbesteed. COMMENTAAR. 12e jaargang no. 31 15 juni 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur In Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn „Terwijl de littekens van de ramp langzaam gaan verdwijnen, staan de de monumenten van offervaardigheid, die blijven," zo stelde de voorzitter van de stichting Gemeenschap Eiland Tholen, burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk het vast in zijn welkomstwoord bij de opening van het „Holland Huis" in Scherpenisse. Die opening was even tevoren verricht door de Commissaris der Koningin jhr. mr A. F. C. de Casembroot met het omdraaien van de sleutel, nadat mevrouw Dijksen, de echtgenote van de voor zitter van de Commissie tot Hulpverlening uit Noord-Holland door het wegtrekken van twee vlaggen de vergulde letters „Holland-Huis" had onthuld, die op de gevel van het gebouw zijn aangebracht. Bij deze opening waren een 240 personen aanwezig, waaronder met de Commissaris, ook mevrouw S, C. de Casembroot- Baronesse van der Feltz, een deputatie van de georganiseerde Noord-Hollandse Landbouw de schenkers van het gebouw -en afgevaardigden van zo goed als alle kerkelijk en burgerlijke instellingen, verenigingen en organisaties op ons eiland. Voor mevrouw de Casembroot als eerste het gebouw binnenging, werden haar bloemen aangeboden door Jetje Bouwense en Erna Elenbaas bood mevrouw Dijksen een bouquet aan. VOORZIET IN BEHOEFTE Burgemeester Bouwense herinnerde eraan hoeveel reeds op ons eiland tot stand is gekomen door de offervaardigheid van bui tenlanders en landgenoten. Ik kan slechts hopen, dat de bewoners hier zich hun leven lang die offervaardigheid zullen blijven her inneren in grote dankbaarheid. Hij was ver heugd, dat de Commissaris het gebouw had willen openen en mevrouw de Casembroot mede tegenwoordig was. Zijn dank ging uit naar de schenkers in Noord Holland en naar ir. Geuze voo zijn grote medewerking Straks zal de Stichting dit gebouw gaan exploiteren. Het bestuur verwacht dat het in een grote behoefte voorziet en spreker hoopt dat het onze 7 eilandgemeenten nog meer tot elkaar zal brengen en zo ook tot heil van onze gemeenschap zal zijn. WAT EEN HULP. „God slaat, maar hij zalft weder". Dit oude Zeeuwse gezegde heeft bij velen, bij wie door de ramp grote bressen in het ge loofsvertrouwen waren geslagen, langzaam weer de boventoon verkregen, zo meende ir. Geuze in zijn toespraak te kunnen vaststel len „en daarom ook grote dankbaarheid" „Wat een hulp ook kwam er van de Noord Hollandse collega's",merkte spreker op, die herinnerde aan de boerenzoons uit de Haar lemmermeer die met hun trekkers kwamen rijden voor merendeels kleine bedrijven, die het ergst in de misère zaten, aan de grote partij zakken, die zij meebrachten aan de fourage aan het hooi en het stro, aan dege- schenkzendingen met een totaal bedrag van ƒ354,921,90, werktuigen ter waarde van 156,195,90, gereedschapspakketten tot een bedrag van ƒ71,196,13 koeien, 20 vaar zen, 37 pinken, 8 kalvren, 60 biggen, 16 schapen en 1 veulen, pakketten voor de vrouwen en speelgoederen voor de kinderen. Er kwam later nog een bedrag van 50.000 en daarmee werd dit gemeenschapshuis ge sticht. Het bouwbureau van de Landbouw maakte de plannen, aannemer van Driel bouwde het hoewel nog niet oficieel opgele verd. wil ik toch reeds een buiging maken in de richting van dhr. Nienhuis, architect te Middelburg en de aannemers met hun medewerkers. HET IS VOOR ONS ALLEN Men pleegt hier in Scherpenisse te spreken over het gebouw van de Z.L.M., aldus ver volgde ir Geuze, welk idee men waarschijn lijk heeft gekoppeld aan de grond. Spreker wenste dit idee uitdrukkelijk tegen te spre ken, daar het gebouw op naam staat van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen, wat gebeurde na volledig overleg en overeen stemming tussen de Noord Hollandse ge vers en de gezamenlijke landbouworganisa ties hier. Het leek allen beter deze gift ten goede te doen komen voor de gehele bevolking zonder enige uitzondering. Ik mag dan nog eens onze dankbaarheid ten aan zien van Noord Holland betuigen door te zeggen dat het huis zijn naam met ere draagt niet alleen in steen, niet alleen in brons, maar ook in het thoolse bloed dat geleerd heeft warm te kloppen door de vrienden diensten die gij collega's, ons hebt bewezen Met de grond van de Z.L.M. (in erfpacht voor 1.en het gebouw was men er nog niet. Het moest ook worden ingericht. Een brief van de Commissaris bracht in deze ook weer uitkomst. Spreker dankte de Com missaris voor zijn krachtige en onmisbare hulp, evenals de Watersnood-commissiele den Van Leeuwen, de Kam, van Dongen en Hornstra en daarnaast al de vertegenwoor digers uit eigen streek voor de verleende bijdragen, zoals van de gemeenten, spaar banken, landbouwverenigingen, enz. De heer Geuze was er van overtuigd, dat Scher penisse de meeste baat bij dit huis zal hebben, maar het is toch in de eerste plaats bedoeld als eilandcentrum. Daarom mag worden verwacht, dat de grote kring- en ringvergaderingen, de concoursen, kleine tentoonstellingen, enz. zich op het Holland- Huis zullen richten. Al zal het in het begin misschien wat moeilijk lopen, er valt niet te twijfelen of het gebruik van dit gebouw zal zijn weg in kortere of langere tijd vin den. De landbouw zal er zeker niet aan voorbijgaan. Er is immers geen zaal in ons eiland die 280 - 300 mensen kan bergen. De herverkavelingsvoorlichting, de excursies van buiten naar de herverkaveling Tholen, zij zullen hier opgevangen kunnen worden. Wanneer allen er zo over denken en de ge meenten de Eilandgemeenschap helpen ook ten aanzien van deze exploitatie, dan zal er een tijd komen dat het Holland-Huis ruimte te kort heeft. EEN INHOUD VAN WAARDE Er wordt van Tholen tegenwoordig veel geschreven dat het een probleem gebied is. Er zijn inderdaad evenwichtsstoornissen opgetreden (bijv. door seizoen werkloosheid) welke dringend om genezing vragen. Al te veel hulp hebben we tot voor kort overigens in dit probleemgebied niet gekend. Wij heb ben achterstand, zeer zeker, ook op gebied van de cultuur. Maar cultuur, vertaald als levensstijl zal een zodanige moeten zijn, dat ze de bestaande levensstijl geen geweld aandoet, niet forceert. Dan komen er stuk ken. Er zit een stukje cultuur in onze zelf werkzaamheid. Op onze dorpen wordt veel zelf gedaan in verenigingen van allerlei slag en allerlei geaardheid. In de stad zit men met 't verbroken verband in de mense lijke samenleving .terwijl onze kleine ge meenschappen wat dat betreft nog een in houd hebben, die waarde heeft en wij moeten zien dit te. houden." Vervolgens wees ir Geuze op de verant woordelijke taak van de Commissie van Be heer, tevens een moeilijk en delicate taak. Immers elke vereniging, instelling, groep, elke gemeente, kerkelijke, maatschappelijke technische of sociale instelling dient het ge bouw te kunnen huren, dat is de uitdrukke lijke wens van de schenkers geweest. Dit zal het bestuur tot geven en nemen moeten nopen en tot samenwerking op een zoda nige wijze, dat niemand in zijn beginsel of consciëntie wordt aangetast, maar ook te waken dat er geen versnippering ontstaat. In dit opzicht is spreker niet pessimistisch, wetend dat het in onze streek moeilijker is de mensen in beweging te krijgen, dan ze bij elkaar te houden. Het Delta-plan werpt zijn schaduwen vooruit. De Randstad Holland wil de Zuid Hollandse en Noord Zeeuwse eilanden in zijn industriële invloedsfeer trekken. Al deze veranderingen betekenen ook een grote ingreep op geestelijk terrein, met de nodige gevaren voor ontsporingen. Bezin ning is te meer nodig. Laten we over ons komen zonder bezinning, om straks tot de overtuiging te komen dat we verloren zijn in de massa? Het is aan ons om wakker te zijn en te blijven. Ir. Geuze besloot zijn toespraak met: Maakt daarom thoolse gemeentebesturen en thoolse zieleherders, thoolse werkgevers en thoolse arbeiders, thoolse ouders en thool se jeugd dit huis dat uit diepte van ellenden in 1953 tot U gekomen is, maakt dit huis tot een waarlijk centrum van alle goedwil lende en verstandige krachten, in verant woordelijkheid uitgedragen, maak het tot een raadshuis in dien zin als de spreuken dichter zeide, toen neergeschreven werd: Elke gedachte wordt door Raad bevestigd." BESTAANSRECHT VOOR EIGEN MENSEN. Jhr. De Casembroot herinnerde er aan, hoe 40 jaar geleden in 1916 Holland benoor den het IJ door een ramp werd getroffen. Wat een hulp is thans door U verleend Wij Zeeuwsen zijn diep getroffen door Uw spontane gift. Ik mag U dan ook verzoeken de dank over te brengen aan allen uit Uw omgeving. „Holland Huis" staat er niet alleen op dit gebouw, maar het staat tevens in vele harten van de Tholenaars. Het huis is een unicum in Zeeland, omdat het een gemeenschapshuis voor een eiland is. Het staat in Scherpenisse met als bestuur een voorzitter in Sint Maartensdijk en een secre taris in Tholen en met leden die in alle ge meenten hier vertegenwoordigen. Als ge meenschapsgebouw betekent het een expe riment, maar zorg dat het niet aan zijn be stemming zal voldoen, behoeft er niet te zijn, aldus de Commissaris.Ik hoop dat de geestelijke opbouw van Tholen er door wordt bevorderd. Wij zijn te lang het on derwerp geweest van besprekingen. Op Tholen mijn geboortegrond, ben ik zeer gesteld, maar het is de laatste jaren ook ons grootste zorgen kind. Tientallen arbei ders gaan naar Zuid Holland en Brabant werken. Met schrik heb ik vernomen, dat ze voorgehouden worden beter te kunnen en dan ook willen verhuizen. Ik hoop dat we een oplossing kunnen vinden onze men sen hier te houden, dat er bedrijven ge sticht worden zonder da de voor de land bouw noodzakelijke krachten word enafge- roomd. Het zal niet altijd gemakkelijk zijn om de mensen in de bedrijven te houden, wanneer bijvoorbeeld de „juunoogst" daar is. De Randstad Holland lonkt naar het Zuiden, laten wij dat lonken weerstaan en zelf een bestaan scheppen voor onze eigen mensen. De Commissaris besloot met de vurige wens, dat onder Gods zegen dit ge bouw mag bijdragen tot de geestelijke en stoffelijke welvaart van het eiland Tholen. EEN EXTRA GIFT Een zeer. prettig en plezierig ogenblik von de voorzitter van het Noord Hollands comité, de heer J. C. Dijksen het, toen de naam „Holland Huis" voor hen zichtbaar werd. Het deed hem genoegen, dat er hulp kon worden verleend. Ons volk mag wel eens als een lappendeken worden aangezien wanneer er iets gebeurt valt alle scheiding weg, ook bij de landbouworganisaties. Zelfs na al wat reeds geschonken was, waren de Hollandse vrienden ook nu nog niet zonder lege handen gekomen. Er was nog eens ge keken in het adoptiepotje en het resultaat was, dat de heer Dijksen thans nog een cheque van 2000.voor verdere exploi tatie van het gebouw kon overhandigen. Hij eindigde met de wens dat het Holland Huis en het bestuur zal voldoen tot heil van de thoolse bevolking. Burgemeester L. A. Verburg van IJssel- muiden sprak als oud-voorzitter van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen. Na een enthousiaste oprichting heeft het er wel naar uitgezien, dat de stichting op dood spoor liep. Het is anders gelopen en ze zal nu meer dan ooit leven. „Adeldom verplicht" stelde de heer Verburg vast. Die hoopte dat de bevolking hier bijeen zal zijn en God allen nabij zou zijn tot in lengte van jaren. De heer Lopez Candowa sprak namens de Ned. Bond voor Sociaal en Cultureel Vor mingswerk, die er op wees dat de thoolse gemeenschap het jongste en ook het eerste lid van de Bond is. Mevrouw Kugel te Poortvliet sprak na mens de Bond van Plattelandsvrouwen en was er van overtuigd dat haar vereniging er drug gebruik van denkt te maken. Een Zeeuwse vlag is bij de Bond in de maak. Dit gebouw is een symbool van saamhorig heid tussen de Noordhollandse en Zeeuwse bevolking. Laten we dan in het vervolg ook zingen met een variatie op het bekende lied: „In Tholen staat een Holland-Huis". De secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann sprak namens de georgani seerde landbouw. Hij hoopte dat de platte landslevensstijl door dit Huis bewaard en nog versterkt zou worden. ATTRACTIEF Tussen de sprekers door zag en hoorde de aanwezigen het optreden van het „Smalstads Mannenkoor" en het koortje van de Platte landsvrouwen beiden onder leiding van de heer A. L. Riedijk. Het eerste lied van het Mannenkoor was 2 coupletten van het Wilhelmus, staande beluisterd door de aan wezigen en dat van de Plattelandsvrouwen het Zeeuwse Volkslied. Een zeer goede ge dachte van de Commissie van Beheer om juist deze algemeen geappricieerde afwis seling te brengen. Ir. Geuze had voorts nog het genoegen enkele presentjes uit te delen, nl. aan de vertegenwoordigers uit Noord Holland J. C. Dijksen, J. Th. van Saase en G. C. Knib- be, aan hun echtgenoten en aan mevrouw Dorst, Goeman en Schlingemann. Van de firma Spierdijk uit Dordrecht werd een voorzittersstoel ontvangen. Deze firma zorgde voor een mooie inrichting van het gebouw. Het laatste woord was weer aan de voorzitter der Sichting, burgemeester D. C. Bouwense, die zijn dankwoord van het begin nog eens onderstreepte.. Zo staat er in Scherpenisse het gemeenschapsgebouw voor alle verenigingen en instellingen op ons eiland. Het biedt plaats aan een kleine 300 personen, het is voorzien van zodanige gordijnen, dat bij eventuele filmvertoningen overdag het geheel goed verduisterd kan Er is moed nodig om gelukkig te worden. worden, het bezit een aardig, niet zo heel groot podium en het heeft een keukentje, waar alle ruimte uitstekend werd benut. Het geheel ziet er goed afgewerkt uit. Het gebouw staat dus in het centrum van ons eiland. De gedachte leeft dat het practisch alleen Scherpenisse voordeel zal bieden. Niet te ontkennen is, dat die gemeente er onge twijfeld het grootste profijt van heeft. Maar het is bestemd voor de gehele kring en het gebruik ervan zal met de jaren groeien, zo als ook ieder plaatselijk verenigingsgebouw in een behoefte voorziet. Er zijn immers maar weinig gemeenten, waar een zaal met een goede, nodige en doelmatige acco- modatie is. Dit is het voordeel van het „Holland Huis" En daarom zal het ge bruik ervan eveneens met de jaren toenemen. Daarom zal het blijken, dat het in een be hoefte voorziet, al lijkt die behoefte op dit ogenblik misschien minder groot. Weer is een monument van offervaardig heid op ons eiland geopend. En dat moet ons wel het meest aanspreken. Waarom we langs deze weg bij de vele dankwoorden, die reeds tot de Noord Hol landse landbouw zijn gericht voor hun grote hulp, waarom we langs deze weg bij de af sluiting van de prachtige adoptie gaarne ook de dank voegen van onze gehele gemeen schap, dank ook voor het mooie „Holland Huis". Toen we dit commentaar schreven was de landelijke uitslag nog niet bekend. Het zou ons evenwel zeer verwonderen, wan neer de uitslag van ons district parallel zou lopen met de landelijke, omdat dit zou be tekenen, dat de P.v.d.A. een winst van 20 zou behalen. In zoverre wordt het lan delijk beeld wellicht gevolgd, dat in alle 8 gemeenten van ons district de P.v.d.A. steeg.. Een belangrijke stijging was te zien in Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Sint Maartensdijk en St. Annaland. Het hoogste stemmental werd in Sint Maartensdijk gevon den met 698, terwijl de percentagestijging het grootst was in Eint Annaland. nl. 27%. Het totaal aantal stemmen, uitgebracht op de P.v.d.A. steeg in ons districht van 1993 in 1952 tot 2558 in 1956, een vermeerdering dus van 565 stemmen. Waar deze vandaan zijn gekomen? Het is op de hieronder afge drukte tabel vlug genoeg gezien. De staat kundig Gereformeerde Partij leed hieraan het grootste verlies. Deze op onze eilanden altijd grootst partij liep terug van 3799 stemmen in 1952 naar 3325 stemmen in 1956 of in totaal een vermindering van 474 stemmen. En daarmee is de winst van de P.v.d.A. al een heel eind opgevangen. Van daar ook dat we boven dit commentaar heb ben gezet, dat er een opmerkelijke verschui ving heeft plaatsgevonden, nl. van de S.G.P. naar de P.v.d.A. De enige gemeente waar de S.G.P. steeg was in Oud Vossemeer, nl. van 119 naar 132. Immers, wanneer men de totalen nagaat van de andere partijen zien we maar een geringe schommeling. De K.V.P. kreeg enkele stemmen minder nl in 1952 waren het 473 met ibegrip van de 36 stemmen op Welter en thans 469 stemmen. Een verschil dus maar van 4 stem men. De Anti Rev. Partij verloor acht stem men nl. van 1023 naar 1015. Winst werd door deze partij geboekt in de gemeenten Sint Maartensdijk, Stavenisse en St. Filips land, een afwijking van het landelijk beeld. De Christ. Historische Unie verloor 12 stemmen, nl. van 1426 naar 1414 thans. Winst werd geboekt in Tholen in Sint Maartensdijk, Stavenisse en in St. Filips land. Het grootste verlies bracht Scherpe nisse. De V.V.D. liep 26 stemmen achteruit, boekte alleen winst in Tholen en Sint Maar tensdijk. Ze leed het grootste verlies in Oud Vossemeer. De C.P.N. „handhaafde" zich met zijn 25 stemmen, Sint Annaland kwam hierbij met 6 stemmen als aanvoerder uit de bus. Bij lijst 7 die van de S.G.P. hebben we hiervoor al stilgestaan. Het is landelijk on getwijfeld niet zo, dat deze partij zo'n ver lies lijdt als dit in ons district het geval is. Het verlies in de gemeente Tholen (25), Scherpenisse (28) en St. Filipsland (40) was niet zo erg groot, maar dat was het wel in de gemeenten Poortvliet (55), Sint Maartensdijk (135), Stavenisse (86) en Sint Annaland (118). De overige partijen (lijst 8, 9 en 10 kwamen met een onbelangrijk aantal stem men uit de bus. Wanneer we de uitslag nu nog eens van een humoristische kant gaan bekijken en overgaan tot zetelverdeling volgens de uit slag in ons district zouden we het volgende beeld te zien krijgen, zulks met de nodige afronding. In werkelijkheid is het 34 zetels 2 27 zetels 34 15 zetels 8 11 zetels 10 7 zetels 9 6 zetels 33 C.P. N. 4 S.G.P. P.v.d.A. C.H.U. A.R. V..V.D. K.V.P. 100 zetels 100 De werkelijkheid is tenslotte als volgt: Totale aantal stemmen in Tholen en Sint Filipsland, geplaatst naar grootte der par tijen. 1952 1956 Staatk. Geref. Partij 7399 3325 Partij v. d. Arbeid 1993 2558 Christ. Hist. Unie 1426 1414 Anti Rev. Partij 1023 1015 V.V.D. 617 591 K.V.P. -F Weiter 473 469 Comm. Partij Ned. 24 25 Lijst Laning 0 9 C.N.U. 195 24 N.O.U. 0 41 Totaal 9550 9471 De landelijke uitslag. Aantal zetels 1956 1952 100 150 Lijst 1 Kath. Volkspartij 33 49 30 Lijst 2 Partij v.d.Arb. 34 50 30 Lijst 3 Anti Rev. Partij 10 15 12 Lijst 4 C. H. U. 8 13 9 Lijst 5 V. V. D. 9 13 9 Lijst 6 Comm. P. N. 4 7 6 Lijst 7 Staatk. Ger. P. 2 3 2 100 150 100 De uitslag in onze provincie: Stemmen K.V.P. P. v. d. A. A. R. partij C. H. Unie V.V.D. C.P.N. S.G.P. Geref. P.V. Nat. Unie Ned. Op. Unie 1956 31.882 48.780 19.504 23.467 12.321 880 13.656 1.242 333 386 1952 27.714 41.950 20.698 23.581 12.020 1.281 14.156 1.339 Percentages 1956 1952 20.9 32.0 12.8 15.4 8.1 0.6 9.0 0.8 0.2 0.2 18.5 28.1 13.8 15.8 8.0 0.9 9.5 0.9 TK Tweede Kamer PS Provinciale Staten Lijst 1 K.V.P. TK PS TK Lijst 2 P. v. d. A. TK PS TK Lijst 3 Anti Rev. P. TK PS TK Lijst 4 Chr. H. Unie TK PS TK Lijst 5 V.V.D. TK PS TK Lijst 6 C.P.N. TK PS TK Lijst 7 S.G.P. TK PS Lijst 8 Lijst 9 Lijst 10 GEMEENTEN 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1956 1956 1956 THOLEN 118 133 130 288 294 380 254 197 225 376 356 397 131 201 160 3 4 507 498 482 3 5 3 POORTVLIET 8 11 6 139 150 194 103 91 106 213 207 176 26 34 24 1 1 416 364 361 1 5 4 SCHERPENISSE 7 1 2 167 194 241 51 61 44 106 121 88 54 64 50 1 1 343 266 315 1 1 0 ST. MAARTENSDIJK 12 20 7 557 575 698 96 62 101 123 154 141 84 76 104 6 5 525 469 390 0 5 8 STAVENISSE 2 5 5 206 176 221 46 52 54 56 73 71 63 39 47 2 2 451 355 365 1 3 6 ST ANNALAND 14 18 10 317 294 434 110 216 142 125 I119 103 101 74 89 1 6 741 617 623 2 2 11 OUD -VOSSEMEER 272 298 306 189 175 214 203 229 189 268 264 252 115 104 87 1 8 2 119 113 132 1 3 8 Totaal Eiland Tholen 433 486 466 1863 1858 2382 863 908 871 1267 1294 1231 574 592 jir 22 21 3102 2682 2668 9 24 40 ST. FILIPSLAND 4 5 3 130 107 176 160 203 154 159 150 186 43 40 30 2 4 697 616 657 0 0 1 Totaal District 437 491 469 1993 1965 2558 1023 1111 1015 1426 1444 1414 617 632 591 24 0 25 3799 3298 3325 9 24 41 ZETELVERDELING 30 9 33 30 10 34 12 6 10 9 8 8 9 4 9 6 1 4 2 4 2 0 0 0

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1