EENDRACHTBODE Batig Saldo Van de milj ioenenerfenis» en twintig jaar „W.H.S/' - St. Annaland Sporthoekje 12e JAARGANG No» 30 TWEEDE BLAD 8 JUNI 1956 Een familielrust wacht op historisch rechtsherstel Het laatste nieuws dat we van de miljoenen erfenis in onze omgeving beter bekend als de Boogaerts miljoenen brachten was de konklusie van een bekende notaris en de mededeling dat mevrouw Riet-van den Boogaert per vliegtuig uit Salt Lake City naar ons land zou komen en daarbij onder meer Sint Annaland zou bezoeken. Mevrouw Riet arriveerde 25 april op Schiphol en op 3 mei werd er te Utrecht een familievergadering gehouden van een 600 personen, waaronder Duitsers, Belgen en Nederlanders met het doel gezamenlijk maatregelen te nemen om in het bezit te komen van een erfenis van bijna 100 miljoen gulden of 23 miljoen Amerikaanse dollars of 82 miljoen Belgische goudfranken. Daarna bezocht mevrouw Riet aanverwante families in Duitsland, in België en Nederland en kwam ook in Scherpenisse en Sint Annaland, Ondertussen hebben de meer dan 600 erfgenamen zich voor genomen eendrachtig samen te werken om hun gemeenschappelijke familiezaak tot een goed einde te brengen. Een zaak van inter nationaal allure, die zich mogelijk nog eens voor het Internationaal Gerechtshof zal afspelen. DE ERFENIS DE GRUYTER Het is nu zo'n vijftal jaren geleden, dat mrs. Riet zich via onze rubriek „Raad en Daad" wendde tot lezers, die mogelijk tot haar verwanten behoorden. Dit was haar eerste daad niet. Al jarenlang is zij bezig met deze nalatenschap. Maar in Nederland kwam het begin van publicatie via onze uitgave en daarna zijn er in de Nederlandse pers al verschillende kolommen mee gevuld. Niet omdat het de eerste erfeniszaak zou zijn, zoals het ook wel niet de laatste is, want het schijnt nu eenmaal het lot te zijn van een ontzaglijk fortuin dat zij slechts na talrijke moeilijkheden haar wettige erf genamen bereikt en soms helemaal niet. Daarom ook neemt men deze zaken vaak met een korreltje zout. Zelf hebben we deze erfenis berichten ook altijd vrij gereserveerd doorgegeven. Door sommige dagbladen is de kwestie sarcastisch opgevat en ze brachten artikelen, uitspraken, die voor mevrouw Riet op het randje van belediging stonden of die lijn overschreden. Er werd gedacht aan een genealogische hobby, een stam boom-idee, fixe, ja zelfs aan oplichterij. Zelfs haar man, mr. William Riet werd er bij betrokken. Mr Riet is superintendent (laten we het maar vertalen als zaakvoerder) van de Judge Building te Salt-Lake City, een reusachtig kantoorgebouw waarin bank instellingen, verzekeringsmaatschappijen en dergelijke zijn ondergebracht, een gebouw van 14 verdiepingen hoog en 2 straten lang. Dit heeft met de erfeniskwestie vanzelf sprekend weinig te maken, maar is slechts bedoeld als toelichting en rechtzetting van misverstanden, welke door al die berichten zijn ontstaan. Laten we nog maar eens in het kort de geschiedenis in herinnering brengen.. In 1791 maakte Emanuel Ferdinand Frances Joseph de Bette, de markies van Lede (dat is een klein Belgisch stadje) zijn testament. De markies stierf op 6 juli 1792 en was onge huwd. Volgens zijn laatste wilsbeschikking moesten zijn uitgestrekte bezittingen, bossen, akkers en weiden ten goede komen aan de erfgenamen De Gruteres, een naam die ver nederlandst werd als De Gruyter. Deze tak was immer de enige overblijven de familietak. De overgrootvader van Mar kies de Bette was inderdaad gehuwd geweest met Isabella De Gruyter. Ten tijde van de dood van de markies heerste Napoleon met zijn legers over Europa. Deze heerschappij werd eerst in 1812 opgeheven met de slag bij Waterloo. Gedurende die periode werd het testament van de markies „vergeten" en zijn bezittin gen kwamen in handen van avonturiers. De tak De Gruyter was op dat ogenblik reeds zo verspreid, vooral door uitwijking naar Holland en Duitsland, dat in 1799, toen een eerste procedure betreffende de erfenis begon, niemand van de tak De Gruyter zich aanbood, wat met de gebrek kige toen heersende verkeersmiddelen en de napoleontische situatie wel begrijpelijk was. In 1833 werd door de tak Claessens uit Holland een poging gedaan om een ver effening te bekomen, doch zonder succes. Het scheen wel ernstiger te worden in 1846 toen de Duitse tak Kroes, verwant aan de De Gruyter's bij de Belgische rechtbank van Dendermonde een procedure instelde. Doch ook deze poging strandde bij gebrek aan macht en geld. Een soortgelijk procedure zou in 1898 ondernomen worden door een nederlandse vereniging van rechthebbenden, waarvan de grootvader van mevrouw Riet, de heer Abraham Machiels, de leiding nam. Ook deze aktie werd stilgelegd. De tak Kroes probeerde het in 1911 nog eens tevergeefs met een familievergadering in België. Deze erfeniszaak is dus nooit een dode of onbekende affaire geweest en de betrok kenen hebben er altijd een levendige aan dacht aan geschonken. EEN INTERNATIONALE KWESTIE Zowel uit het oogpunt der verspreiding van de erfenis (men vindt de eigendommen in België-Duitsland, Frankrijk en Nederland) als door het feit, dat de erfgenamen over verschillende landen verspreid zijn, blijkt deze zaak werkelijk van internationale allure te zijn. Terwijl haar grootvader reeds een klein fortuin besteedde aan 't naspeuren naar ver klaringen, wettelijke documenten en het orginele testament, vervolgde mevrouw Riet dit werk en bracht het bewijs van de erfenis, terwijl zij thans in 64 laden de talrijke aan verwante familieleden op kaart heeft gere gistreerd. Dit zijn niet allemaal ook erf genamen. Mevrouw Riet kan U dit binnen een paar minuten vertellen, nu ze over deze registratie beschikt. Niet alleen om gezamenlijk op te kunnen trekken, maar ook omdat zij meende dat eerst alle wettelijke erfgenamen dienden te worden opgespoord, is mevrouw Riet tot dit uitgebreid onderzoek overgegaan. Volgens notaris De Vries uit Dirksland een van haar gemachtigden is het voor het ver krijgen van de erfenis evenwel niet nood zakelijk, dat zich alle erfgenamen melden. In elk geval, toen mevrouw Riet deze registratie had, achtte zij het tijd om naar Nederland te vliegen en een familievergade ring te beleggen. En zo had zij op 3 mei jl. de leiding van een vergadering, waarbij een 600 personen tegenwoordig waren. Mevrouw Riet verklaarde hoever deze zaak er thans bij stond en de vele moeilijkheden die er nog te overwinnen zullen zijn. Nadat haar thans 82 jarige vader, de heer Antoon Johannes van den Boogaert enkele jaren geleden haar aandacht op deze zaak vestigde en kostbare aanwijzingen verstrekte heeft zij er voor registratie en onderzoek tot op heden zo'n 7500 gulden aan besteed. Het is haar dus wel volkomen ernst om het recht te ver krijgen. Daartoe werkt voor haar ook de in Amerika bekende advocaat David S. King. HET BESLUIT VAN DE VERGADERING Al die verwanten in Utrecht bijeen hebben op 3 mei jl. besloten om deze zaak door te zetten. Daartoe is dan ook een familie trust gevormd met Belgen, Duitsers en Ne derlanders. Zij weten zeer goed dat het rechtsherstel, dat zij beogen een dure zaak zal zijn, maar denken er evenmin aan zich hierdoor te laten afschrikken. Naast de reeds genoemde amerikaanse advocaaat David S. King, heeft mevrouw Riet ook haar nederlandse verdediger, J. Jolles, een eminente rechtsgeleerde met deze zaak be last, evenals notaris J. de Vries te Dirks land. Notaris de Vries be.hartigt onder meer de belangen van de mogelijke Flakkeese erfgenamen. Zoals we reeds eerder schre ven, zou het volgens notaris de Vries wel zeer gelukig zijn, indien er na een tijdsbestek van 160 jaren een definitief einde aan de zaak zou kunnen komen. Hoewel hij een kans op succes niet uitgesloten acht, zijn de verwachtingen niet hooggespannen. Im mers, de boedel van de Bette is opengeval len in de tijd van het Directorium en door franse rechtbanken naar het oud Vlaamse recht beoordeeld, daarna is het beheer over het betwistbaar deel der erfenis gekomen onder staatsbeheer van het Koninkrijk der Nederlanden van 1813, terwijl de afsplitsing van Belgiëde erfenis mede beinvloedde. Het beheer is telkens overgedragen. Er zit dus veel aan vast, maar in elk geval besloot de familievergadering te laten onderzoeken of er een mogelijkheid bestaat dat men deze erfenis „los" zal krijgen. ER IS NOG EEN KANS MEE TE DOEN Bovenstaande mededelingen deed mevrouw Riet ons dinsdagmiddag jl. tijdens haar be zoek aan St. Annaland. Zij neemt aan dat notaris de Vries gelijk heeft en het wette lijk niet persé nodig is, dat alle erfgenamen meedoen om de erfenis los te krijgen, maar mevrouw Riet acht het wel billijk dat zij er de gelegenheid toe hebben. Daarom kan ieder, die meent tot de al herhaalde malen opgenoemde families te behoren, zoals ie dere vorm van Boogerts en v. d. Boogerts Roodsant, Overweel, Zeedijk, Noordijk, van Gulick, van Putten, de Gruiter, van Schu wen, van Prooyen, Oosterling, de Haas, de Koning, Verweij, den Braber enz. nog toetreden tot de familietrust. Deze trust heeft besloten voor dekking van de onkos ten, die door de rechtsgeleerde worden ge maakt om na te gaan of de mogelijkheid er is die erfenis vrij te maken, 25.te stor ten. Indien U er dan ook zeker van bent, tot de erfgenamen te behoren, schrijft U maar aan de heer H. Schlink, Aalbrechts- kade 94b Rotterdam, dat U tot de trust wilt toetreden. Indien U daaromtrent eerst zekerheid wilt hebben vraagt U 't aan mevr. Riet-van den Boogaert 735 3e Avenue, Salt Lake City (U.S.A.). Behoort U dus tot de erfgenamen, dan is U nog volkomen vrij om mee te doen in de familietrust, volkomen vrij of U het „gok je" want dat is het nog steeds wilt wagen en de uitslag van de rechtsgeleerde of er kans is op vrijmaking der erfenis af te wachten. Doet U mee, dan hebt U kans er 25.bij in te schieten, wanneer blijkt dat de internationale moeilijkheden van dien aard zijn, dat losmaking der erfenis een sinecure is, lukt het, dan is de erfenis groot genoeg, ook al zijn er 1000 erfgenamen, om behoorlijk wat van de onkosten over te hou den, zelfs na aftrek van de 15% kosten voor advocaten, die nu nog gratis werken en na aftrek van diverse belastingen. De laatste gelegenheid is er thans en het wordt eerlijk genoeg voorgesteld. Belangheb benden zijn volkomen vrij. In elk geval, de trust bestaat en de opdracht te onderzoe ken of er kans is de erfenis vrij te krijgen, reeds gegeven, ook zonder U toedoen. Mevrouw Riet zet door tot het recht ver kregen is of tot onomstotelijk vast staat, dat daartoe geen enkele mogelijkheid is. Voorlopig zullen belanghebbenden (en voor nader nieuws ook wij) dienen te wachten op het rapport van de rechtskundige, waar van mevrouw Riet ons op de hoogte zal brengen. En hiermee hebben we de al 160 jaar lange geschiedenis van de erfenis „De Gruyter" tot zover weer ge- en vervolgd. Het was op 1 juni 1931, dat een drietal jongelui in St. Annaland het initiatief namen om een voetbalclub op te richten. Ze voegden de daad bij het woord en noteerden direct 25 leden en 16 donateurs. Bij de heer C. J. C. Kooijman werd een terrein gehuurd en 8 juni daaraanvolgend werd de eerste ledenvergadering belegd. In die tijd was er in Oud-Vossemeer al een bloeiende voetbal vereniging (O.V.C, met 3 elftallen), was er ook al één in Tholen, Smerdiek en zelfs in Scherpenisse (Devo). W.H.S. groeide eveneens en enkele jaren later waren er ook in Sint-Annaland 6 elftallen (3 bij W.H.S., 2 bij D.O.S. en het jeugd- elftal Dosko). Tot tweemaal toe wist W.H.S. de kampioenstitel in de thoolse afdeling te behalen, nl. in 1943 en 1953. Dit en nog veel meer waren de herinneringen, welke tijdens de jubileumavond op vrijdag 1 juni jl. in de zaal van dhr. F. Rijnberg werden opgehaald en waar onder meer het woord werd gevoerd door burgemeester J. van den Bos en door de heer A. L. M. Schroder, voorzitter van de K.N.V.B. afdeling Brabant, Een mooie jubileumavond, waar naast vele opgehaalde oude her inneringen evenwel ook moest worden vastgesteld, dat de laatste jaren de animo voor de voetbalsport ter plaatse is verminderd, de jeugd na een soms nog wel enthousiast begin, althans onvoldoende doorzet. OUD-BESTUURSLEDEN WAREN OVERGEKOMEN. Behalve leden en donateurs waren aanwe zig, burgemeester en mevrouw van den Bos wethouder G. Goedegebuure en de raads leden Stols en Ridderhof, de voorzitter van de K.N.V.B. afdeling Brabant, de heer Schroder, de ereleden J. Kurvink en N. Burggraaf, de oud-bestuursleden J. Klink, overgekomen uit Arnhem één van de oprich ters, oud-voorzitter A. Levering te Vlissin- gen, W. Keur, met verlof uit Amerika, af gevaardigden van de Scheidsrechtersbond, van Smerdiek, Vosmeer en van de plaatse lijke muziekvereniging, ijsclub en A.N.A.B. Zij werden allen door de voorzitter, de heer Abr. J. Soeters Jaczn. een welkom toe geroepen, waarna spreker een toelichting gaf op het programma van die avond. Hij hoopte dat er behalve de officiële toespra ken nog vele oude herinneringen zouden worden opgehaald en wenste allen een ple zierige avond. Na d^.„terugblik" waaruit we hiervoor al iets aantipten, voerde burge meester J. van den Bos als eerste het woord. EEN NIEUW SPORTTERREIN. De burgemeester begon met een door de voorzitter toegespeelde bal (om in sportter- men te blijven) zodanig terug te schieten, dat ze in een doelpunt werd omgezet, stond vervolgens stil bij de noodzaak van een goede vrije tijdsbesteding en het jeugdpro bleem, waarmee uiteraard ook Sint Anna land te maken heeft. Hij zag de voetbalsport onder meer in een goede vrije tijdsbesteding ontspanning gevend voor lichaam en geest en meende dan ook dat een dergelijke ver eniging door het gemeentebestuur gesteund mag en moet worden. Vandaar ook dat ter plaatse wordt gesubsidieerd. Spreker ge waagde van de plannen die er bestaan ten aanzien van een nieuw sportveld, geprojec teerd tegenover het huidige terrein, wat mo gelijk zal worden aangelegd door de Ned. Heide Mij. Het zou naar zijn mening even wel te betreuren zijn, wanneer door de ge meente kosten worden gemaakt en de animo voor de sport zou verflauwen, zoals hij van vorige sprekers heeft gehoord. Met een felicitatie tot bestuur en leden en in de hoop dat „W.H.S." de jeugd ook in de toekomst zal kunnen animeren sloot de burgemeester zijn toespraak. TEVREDEN GEVOEL. De heer A. L. M. Schroder te Breda, voor zitter der K.N.V.B. afdeling Noord- Bra bant stelde in een vloeiende toespraak vast, dat het de initiatiefnemers en huidige be stuursleden in elk geval een innerlijk gevoel van tevredenheid zal geven, wanneer ze op deze periode terugblikken en nagaan wat ze gedaan hebben om de lichaamsontwikke ling en de geestelijke ontspanning te bevor deren. Dat ik niet eerder in Sint Annaland ben geweest pleit voor W.H.S., omdat er dan immers ook nimmer reden is geweest om van Bondszijde in te grijpen. Spreker wist wat het zeggen wil, in een kleine gemeen schap als deze een voetbalclub 25 jaar staande te houden en daarbij toch ook nog tot hoogtepunten te komen. Naast morele overheidssteun is de materiele bijstand on ontbeerlijk. De heer Schroder wees er in dit verband op, hoe in 1953 het Brabants elftal de Moorman beker wist te winnen, waarbij tijdens de oefenwedstrijden bleek, tot welk een hoogte ook thoolse voetballers zich wisten op te werken, nu er op een goed terrein werd gespeeld. Met vreugde had hij dan ook de verklaring van burge meester Van den Bos aangehoord, waaruit bleek, dat ook ter plaatse een goed terrein in het verschiet ligt. Tenslotte bood de heer Schroder, die ove rigens niemand in de zaal had verveeld, het bestuur van W.H.S. een plaqette aan als een blijk van waardering bij dit jubileum en het prettige contact tussen vereniging en Bond. MEERDERE FELICITATIES. De voorzitter van de zustervereniging Smerdiek de heer A. L. Hage constateerde dat in de voorbije periode de wedstrijden W.H.S. - Smerdiek en omgekeerd voor beide clubs altijd een behoorlijk kasstuk vormden. Aan de ene kant vond hij het dan ook jam mer, dat de komende competitie in twee ver schillende afdelingen gespeeld zal worden en hij hoopt dat de clubs weer spoedig in één afdeling hun ontmoetingen zouden voort zetten. De heer de Leeuw sprak namens de voet balvereniging „Vosmeer" en deelde mede, dat zijn vreniging het cadeau zou bewaren tot de komende nederlaagwedstrijd. Hij hoopte voorts dat het tot nu toe te geringe onderlinge contact verstevigd zou worden, met name door jeugdontmoetingen. De voorzitter van de muziekvereniging „Accelerando" de heer M. P. Lanooy stelde vast dat het jeugd-enthousiasme niet alleen bij een voetbalvereniging, maar eveneens bij de muziek ontbreekt. Daarom kan hij er van meepraten, hoe moeilijk het is, wanneer men door gebrek aan actieve leden onvol doende tot op- of uitbouw van de vereni ging kan komen. De voorziter van de IJsclub, de heer Adr. Burgers Fzn. feliciteerde tevens namens de brandweer en wenste W.H.S. ook een gou den jubileum toe. Raadslid F. J. Stols felici teerde mede namens de A.N-A.B. en bood eveneens een prachtig bloemstuk aan, zoals trouwens van het merendeel der genoem de verenigingen bloemstukken waren ont vangen, evenals van de scheidsrechtersbond, erelid N. Burggraaf en donateur Jansens te Bergen op Zoom. SPORTPRAATJE. De oud-voorzitter van W.H.S„ thans voor zitter van „Vlissingen" hield een causerie over de betekenis van de sport. In het kort releveerde hij daarbij, hoe reeds in de oudste tijden aan sport werd gedaan, hoe de voet balsport vervolgens in Engeland als eerste land van Europa, werd ingeburgerd en welk een omvang de sport in het algemeen thans heeft genomen. Hij was het niet eens met vorige sprekers omtrent het jeugdprobleem. Dit was er vroeger net zo goed. Het ligt misschien wat anders door de ontwikkeling van de tijd. Wel is het zo, dat het probleem van vrije tijdsbesteding thans groter is dan vroeger. Dat sport geen culturele waarde zou hebben, is bepaald onjuist, aldus de heer Levering, die tenslotte meende, dat, indien er door de ouderen leiding gegeven zal worden het ter plaatse zeker ook geen blij vende depressie behoeft te zijn, omdat er nog evenveel animo is dan vroeger. Wel ontstelde het hem, dat er na twintig jaar, toen hij hier als onderwijzer was, nog steeds geen gymnastieklokaal is gekomen. Hij had na de welwillende houding van de burge meester gehoord te hebben, moed, dat ook dit nog zou veranderen. Om tenslotte de sport bij de jeugd, met name dan de voetbal sport te stimuleren schonk hij „W.H.S." een beker, bestemd om als wisselprijs te verspelen onder de jeugdclubs op het eiland Tholen. ZILVEREN SPELD. Voorzitter Soeters dankte alle sprekers voor hun goede wensen en welmenende feli citaties, voor de cadeaux en de toezeggingen en hoopte dat er naast het nieuwe speel- ook een oefenterrein zal worden aangelegd. Ver volgens ging hij over tot huldiging van die leden, welke sinds de oprichting lid gebleven waren, t.w. L. van Poortvliet, J. Kurvink, J. A. Heijboer, Johs. Quist, F. Rijnberg en Johs. Kurvink (de laatste was afwezig). Onder dank voor hun diensten voor de vereniging werd hun een zilveren speld op de revers geprikt, waarin de oprichtings- en jubileumdatum was gegraveerd. Deze ju bilarissen kregen bovendien nog een flink applaus van de aanwezigen. De laatste speld was voor het nog wel geen 25 jaar lange lidmaatschap, maar in elk geval toch voor het 10 jarig voorzitter schap van de heer Abr. Soeters, die de speld met een toepasselijk woord uit handen van de burgemeester kreeg. Het laatste woord had uiteraard weth. G. Goedegebuure, die zich oud van jaren noem de, maar zich nog jong van hart voelde. Hij kon zich indenken dat de jeugd z'n ver maak vindt in deze tak van sport en achtte het als een geleide en gepaste vrije tijds besteding geen bezwaar. Ook hij feliciteerde tenslotte „W.H.S." met dit 25 jarig jubi leum. GEZELLIGHEID. Een na de pauze gehouden tweetal voor drachten, waaronder zelfs nog een drama tisch stukje, werd tenslotte besloten met een gezamenlijk loflied op „W.H.S.". Het was bij twaalven, toen voorzitter Soeters nog maals allen dankte voor hun tegenwoordig heid en nog een laatste gift kon bekend ma ken, nl. het schenken van nieuwe netten voor de doelen door de clublokaalhouder F. Rijn berg. De voorzitter nodigde tenslotte allen uit om nog enige tijd gezellig bijeen te blij ven en daarmee aan deze 25 jarige her denking een vrolijk besluit te geven. NABESCHOUWING In de eerste klasse A liep de competitie een paar weken geleden ten einde, in de tweede klasse A vorige week. Zoals gebruikelijk is geven we ook nu na afsluiting de eindstand. Deze luidt in de 1ste klasse A: gs gw gl vl Pt vr tg V.V.N. 16 13 1 2 27 58 20 Smerdiek 16 10 3 3 23 53 28 Kogelvangers 16 10 1 5 21 52 27 Chrislandia 16 8 2 6 18 40 35 V rederust 16 8 0 8 16 46 36 NACveteranen 16 6 3 7 15 38 40 Seolto 16 4 2 10 10 50 67 W.H.S. 16 3 2 11 8 45 84 Tholense boys 16 3 0 13 6 28 74 Hoewel bovenstaande cijfers voldoende inlichtingen geven, willen we er nog wel het een en ander aan toevoegen en elke club af zonderlijk onder de loupe nemen. Degenen, die het sporthoekje vanaf het begin der com petitie volgden, kunnen zich nog herinneren hoe het begin van de kampioen V.V.N. uit Noordschans niet zo best was. Ook in dit elftal waren enige wijzigingen gebracht en dat lukte aanvankelijk niet zo best. Aange zien evenwel deze afdeling bepaald niet sterk genoemd kon worden, had V.V.N. maar weinig nodig, om zich te herstellen en na de derde wedstrijd werd het een gesta- digde winst. Het was vooral het middenveld, dat voor dit elftal de grootste steun was en dat is nog steeds heel wat waard. Het blijkt dan ook niet alleen uit het puntental, maar ook uit de gemaakte doelpunten voor en tegen, dat Noordschans z'n titel volkomen verdiende. Intussen verloor het de wedstrijd tegen The Gunners zodat ze geen promotie speelt voor de vierde klasse KNVB. Smerdiek heeft een mooie tweede plaats veroverd. Ook dat zag er in het begin niet naar uit. De eerste wedstrijden zijn welis waar niet verloren, maar het spelpeil was niet hoopgevend. Smerdiek had dan weer eens een uitschieter, dan moest het weer alles op alles zetten om met de hakken over de sloot te winnen, maar die winst was er toch bijna altijd: 10 gewonnen, 3 gelijk, 3 verloren. (zie vervolg pagina 2) verhaal van de Zuidhollandse Eilanden 21 door HENK VAN HEESWIJK Ov de morgen van mijn thuiskomst had ik verwacht, dat U voor het raam van Uw werkkamer in het ge meentehuis zou staan om me te verwelkomen. Inplaats daarvan zag ik enkel Van Suchtelen. En daarna nim mer heb ik meer wat van U vernomen. Mijn uitnodi ging, om het tuinfeest bij te wonen, hebt U gewoon genegeerd en „Wat"' Als bij toverslag veranderde het gezicht van Drenth. „Uitnodiging voor het tuinfeest? U bent waarschijnlijk in de war met Jonkheer Van Suchtelen. Ik heb nimmer een uitnodiging gehad." Het meisje keek hem enige ogenblikken verbaasd aan. „U hebt geen uitnodiging gehad? Maar ik weet zeker, dat ik haar geschreven heb. Hebt U die dan nooit ontvangen?" Drenth schudde ontkennend het hoofd. „Neen, ik heb nimmer een uitnodiging van „Hoogstede gekre gen. Afgezien van het feit, dat ik de uitnodiging niet zou hebben aangenomen, want daar hoor ik niet thuis. In dat geval zou ik haar natuurlijk niet genegeerd hebben, zoals U dat zegt, maar teruggestuurd met een briefje er bij. Tenslotte weet ik nog wel e enbeetje hoe het hoort. En wat dat kijken voor het raam be treft, op de morgen van Uw thuiskomst, ik was juist een kwartier van te voren bij de burgemeester geroepen en kon toen moeilijk zeggen: het spijt me burgemeester, U zult een kwartiertje moeten wachten, want zo straks komt de freule hierlangs en die wil ik zien." Het meisje schoot in een gulle lach. „Nee, dat zou werkelijk idioot geweest zijn. Jammer dat dit allemaal misverstanden zijn. Ik kreeg nu de indruk, dat U mij ontweek, of dat U niets meer met me te maken wilde hebben." Hij dacht een poosje na, voor hij zijn antwoord gaf en het meisje bemerkte, dat hij zijn antwoord zorgvuldig had overwogen. „Misschien is dat ontwijke wel een beetje waar. Wat moet ik op „Hoogstede" doen? Daar hoor ik niet. Ik ben maar gewoon de gemeente-amb tenaar Drenth en zou me heel niet thuis gevoeld hebben temidden van het adellijke gezelschap, dat op het tuin feest is uitgenodigd. Onze wegen lopen nu eenmaal uiteen." „Mijnheer Drenth, de wegen van ieder mens lopen zo, dat ze elkaar steeds kruisen. Dat ziet U vanavond weer, Het lot is dikwijls grillig en het lot heeft ge wild, dat U en ik elkaar opnieuw ontmoeten. Denkt U, dat dit toevallig zo geschiedt?" Drenth was onthutst en wist zo gauw geen antwoord. Hij bleef dan ook zwijgen. „Drenth", vervolgde het meisje resoluut, ditmaal het vormelijke mijnheer weglatend, „we moeten nog eens samen praten. Maandag kom ik je met mijn wagen halen in je pension bij de dames Berghuis en dan rijden we ergens heen, waar we rustig eens kunnen babbelen en Drenth hief afwerend zijn arm omhoog. „Nee, zeg, ben jeNiet aan mijn pension. Wat zullen de men sen in Donkervoort er wel van zeggen? Stel je voor!" „Ik trek me hoegenaamd niets aan van hetgeen de inwoners van Donkervoort wensen te beroddelen. Maar ik zal aan jouw positie denken en verwacht je met de tram, die kwart over zes uit Donkervoort vertrekt in Rotterdam. Ik pik je dan wel ergens op met mijn wagen. Loop maar in de richting van de brug, dan zie je me wel. En ik reken er op, dat je komt." „Ja, maar „Och, Drenth, spaar me nu alsjeblieft bezwaren. Doe het dan om mij een plezier te doen." Hij zuchtte. „Goed dan, hoewel ik het nut er niet van inzie." Ze stapte in, en keek nog even naar de man, die daar stond met de fiets aan de hand. „Denk er om, de tram van kwart over zes. En neem maar een enkele reis want ik breng je wel thuis, althans dicht bij huis. A- dieu! en bedankt voor de hulp!" Ze startte de motor, schakelde in en reed in de rich ting van Donkervoort. Even later stapte Drenth hoofd schuddend op de fiets en reed in gedachten verzonken eveneens huiswaarts. Het was reeds kwart over tien, toen hij de fiets in het schuurtje achter de woning zette, maar hij had geen erg in de zure gezichten van de beide oude vrijsters, die bij wijze van gratie nog een kop koffie voor hem inschonken, hoewel het tijdstip van het tweede kopje al reeds lang verstreken was. Op zijn kamer gekomen, viel hij op een stoel neer en bleef zo lange tijd in gepeins verzonken zitten turen naar de punten van zijn schoenen. Waar dreef het lot, het grillige lot hem heen, dat hem weer het pad deed kruisen met de freule? En wat wilde ze van hem? Wat had ze te bepraten? Het was maar goed dat Drenth niet wist, wat er op dit ogenblik gebeurde op „Hoogstede". Daar had een stormachtig gesprek plaats tussen de baron en zijn doch ter, die hem op heftige toon verweet de uitnodiging, die zij voor de heer Drenth geschreven had, vernietigd te hebben. En de baron erkende dit. „Inderdaad, die uitnodiging heb ik verscheurd. Niet omdat de man niet in onze kringen past. Maar om hem zelf. Hij zou er niets aan gehad en zich zeker de ge hele avond ongelukkig gevoeld hebben." „U vergeet, dat hij eenmaal mijn leven gered heeft en dat wij hem daarvoor dank verschuldigd zijn." „Onzin. De man is er voor beloond en heeft zelfs de cheque, die ik hem zond, geretourneerd. Overigens, je hoeft hem er toch niet eeuwig dankbaar voor te zijn? Als ik eens ergens een plaatje voor hem weet, waar hij promotie kan maken, dan zal ik hem wel steunen. Wat wil de man nog meer? Gebruik alsjeblieft je redelijke verstand en nodig geen mensen uit, die niet bij ons horen." Nettie, die evenwel onverzettelijke wil van haar vader had, zweeg, maar was toch van plan haar eigen weg te gaan. Maar welke die was, daarover sprak zij niet. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 5