KOOLS-OOYENS RADIO - CRUSIO s s „YVONNE" 1 L - J BOEREN VAN NEDERLAND! Nederlandse Oppositie Unie Hef Parlementair Overzicht Tl De Lijst 10 r Stemt dus allen J. P. HAISMA gabardinejassen costumes katoenenjassen jongenskleding Tweede Technische Hoogeschool kan worden opgericht. i i Wel de moeite I 1 Dames japonnen Kinder jurkjes H NEDERLANDSE OPPOSITIE UNIE Geeft dus Uw steun en Uw STEM (tan de N.O.U. J' Jan Overeenkam Fortuinstraat 18 SPORTCOLBERTS en Tel. 313 PANTALONS Gehele Eerste Kamer stemde voor. W, vd. Wafering- Kipmulder Geef WOENSDAG Uw Advertentie Uw bestaan wordt bedreigd door het dirigistisch regeringsbeleid ALGEMEEN AGRARISCH VERBOND Boeren, thans geldt: Oppositie of Ondergang opvoedkundige moeilijkheden. Wettig Gedeponeerd aarzel niet langer en koop ook Uw Frigidaire, de beroemdste koelkast ter wereld, die uitsluitend door General Motors wordt gebouwd 19 nieuwe modellen voor 1956 in wit of in kleur van 120 tot 425 liter zuinige, geruisloze, onverslijtbare SPAARMOTOR 110 of 220 Volt, zonder transformator vanaf f. 699- .w Officiële Dealer: Antw.str. 14 - Tel, 758 - Gr. Markt 36 Bergen op Zoom Alle wettelijke voorbereidingen om een tweede Technische Hogeschool in Eindhoven op te richten zijn nu gereed. De Eerste Kamer aanvaard de dinsdag jl. het wetsontwerp van minister Cals. Zij deed dit na een kort debat en zonder hoofdelijke stemming. Geen enkele fractie stem de tegen. Dat was voor minister Cals een vooruitgang vergeleken bij de Tweede Kamer. Daar stemden de hacties der a.r. en s.g.p, tegen, om dat zij het niet met de bewindsman van Onderwijs, Kunsten en Weten- i schappen eens waren, dat dit wets- 1 ontwerp vooruit loopt op de komende wijziging van de Hoger Onderwijs wet. De a.r.-fractie liet nu weer het zelfde geluid horen bij monde van de heer Algra, maar zij verbond daar aan toch niet de consequentie, dat zij daarom tegen het wetsontwerp zou stemmen. Niemand zal kunnen ontkennen dat dit wetsontwerp voor- uit loopt op de gehele reorganisatie van het Hoger Onderwijs. In het wetsontwerp dat aanhangig is wordt naar een nieuwe bestuursvorm ge zocht. En zelfs gaan de gedachten uit naar het geven van rechtsper soonlijkheid aan onze universiteiten en hogescholen, zodat zij in zekere zin losser van het rijk komen te staan dat evenwel toch zal moeten zorgen voor de nodige financiën. De Twee de Kamer wacht nu al anderhalf jaar op de Memorie van Antwoord van minister Cals. Deze blijft zolang uit omdat de minister van, mening is, dat de materie eigenlijk nog niet rijp voor behandeling is. Nu stelt hij wel voor een nieuwe bestuursvorm voor de tweede Technische Hogeschool in Eindhoven. Hij ziet dit als een expe riment. De ervaringen die in Eind hoven worden opgedaan kunnen ten nutte worden gemaakt bij de gehele reorganisatie van het Hoger Onder- i wijs. Is het nu erg dat vooruit wordt ge lopen op deze totale reorganisatie? De heer Algra vond het jammer dat wij daardoor een historisch debat gaan missen. Maar daar was minis- 'er Cals het niet mee eens. En zoals nit de eindstemming bleek alle andere fracties ook niet. Natuurlijk moeten er nu enkele principiële beslissingen worden genomen, zo zeide de be windsman, maar dat wil niet zeggen dat erop deze beslissingen niet meer teruggekomen kan worden. Dit was een kwestie, interessant voor ingewij den in het politieke Jeruzalem. Be langrijker was echter, dat de minister mede deelde dat de Technische Ho geschool geheel gelijkwaardig zal zijn aan die in Delft. De heer Kraayvan- ger (k.v.p.) was nl. bevreesd, dat de indruk zou worden gewekt dat Eind- Wen maar tweede rangs ingenieurs I zou afleveren, omdat de studietijd korter zal zijn dan in Delft. Neen, al dus minister Cals, de beide scholen zullen werkelijk gelijkwaardig zijn, al zal de opleiding niet gelijk zijn. De overgang van de ene school naar de andere zal mogelijk zijn. Wel zullen daarvoor aanvullende eisen moeten worden gesteld. Het onder wijssysteem zal anders zijn, maar op beide Technische Hoge Scholen zal bij het leerprogramma rekening wor den gehouden met het feit dat tech niek niet alles is. Dit laatste is stellig niet zonder belang. Vooral niet als men let op de toekomstige technologische ontwik keling, als we te maken krijgen met een voortgaande mechanisatie, met de electronica en het gebruik van a- toomenergie. Nog is in ons land de ontzagwekkende betekenis van de komende tweede industriële revolutie niet voldoende doorgedrongen. Dat is in de Verenigde Staten en Enge land anders. Daar dreigen reeds massa-ontslagen door de invoering van deze nieuwe hulpmiddelen. De invoering van de stoommachine heeft grote gevolgen gehad voor onze maatschappelijke ontwikkeling. Iets dergelijks gaat nu weer gebeuren. Het is de kunst om de komende eco nomische ontwikkeling sociaal goed op te vangen. Grote problemen zijn in zicht: er zijn minder arbeiders no dig en de arbeiders die er nodig zijn zullen hoog geschoold dienen te zijn. Er komen vraagstukken aan de orde niet alleen van technisch onderwijs, maar ook van werktijdverkorting, van vrijetijdsbesteding Kortom wij krijgen te maken met het probleem van de mens in de gecompliceerde samenle ving. En daarom is het van het groot ste belang, dat de toekomstige inge nieurs weten dat er nog iets anders dan techniek is. Er zijn nogal klach ten over het weinig voortvarend be leid van minister Cals. Dat is bij de O.K. en W. nog duidelijk gebleken. Zo noemde de heer Algra (a.r.) de minister een makelaar en geen regent Maar niemand zal willen ontkennen dat deze bewindsman goed debater is en dat hij handig met 't Parlement kan omspringen. Nu had de heer Al gra weer critiek: dit wetsontwerp loopt vooruit op de komende reorga- nistatie van het Hoger Onderwijs. II hebt zelf gezegd dat ik met wetsont werpen moet komen, zo antwoordde' minister Cals vaardig. Ik moest be slissingen nemen en ik zou desnoods bereid moeten zijn te sneven. ,,Nu hier sta ik". De Eerste Kamer had er plezier in Dat is te begrijpen. De ze week heeft zijn nog verschillende andere wetsontwerpen aangenomen, zoals o.a. de tijdelijke regeling van de afbetaling. Een debat, dat in grote lijnen overeen kwam met het debat dat enige weken geleden gevoerd is in de Tweede Kamer. Ook aanvaardde zij de wijziging van de Kweekschoolwet. Naar aan leiding van een vraag van de heer De Loor (soc) zeide minister Cals, dat een examen in de praktijk van het lesgeven noodzakelijk is. Op wel ke wijze kan anders de praktische bekwaamheid van een kandidaat be oordeeld gorden? Er zijn bovendien twee mogelijkheden voor herexamens Maar toch beloofde de minister om r als u een JAPON gaat kopen voor u zelf of voor uw kinderen, kom dan eerst eens kijken in ons nieuwe modehuis, onze enorme sortering DAMES, MEISJES en KINDERJURKEN maken het u zeer gemakkelijk om uw keus te maken, en de prijzen 7 Zo goedkoop, dat het beslist de moeite waard is. voor de zomermaanden een luchtig japonnetje, in effen-, streep of bloemdessin ook met boothals voor extra lage prijs v.a. 7.90 leuke schattige modelletjes waar ieder oog voor heeft reeds v.a. 3.90 I Ook in BLOUSES, ROKKEN en TOPPERS zijn wij bijzonder gesorteerd IHET NIEUWE MODEHUIS IN DF. ROSSTR&AT 14 HET NIEUWE MODEHUIS IN DE BOSSTRAAT 34 tel. 1521 BERGEN OP ZOOM (25 m voorbij Stoppelman) FOORTVLIET. A.s. Maandag 11 Juni hoopt Ds. Dorsman D.V. een rede uit te spreken in het Kerk gebouw der Ger. Gemeente aan de Zuid Achterweg, 's avonds 7.30 uur. Allen welkom. Zegt het voort. Met uw BRIL RECEPT naar Steenbergsestraat 18-20 BERGEN OP ZOOM Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen TE KOOP best werkpaard. Adres te bevr. Leguit 5 Oud- Vossemeer. De komende verkiezingen beslissen over Uw bestaansmogelijkheid in de komende vier jaarWat Uw geloofsovertuiging of politieke richting ook moge zijn, verdeel U als agrariër niet over andere partijen waarin U altijd een minderheid zult blijven, maar ga deze keer met het en andere samenwerkende economische belangengroepen strijden voor o:m: 1. Verhoging garantieprijs voor melk van tenminste 5 ct; 2. openbaarheid wat betreft export en wereldmarktprijzen van alle landbouwproducten 3. evenredig deel van het nationale inkomen voor het platteland, dus hogere prijzen voor land- en tuinbouw. 4. vrijstelling van belasting op loon en inkomen tot 75.per week; 5. geleidelijke afschaffing van overheidsbemoeiingen. candidaat voor het Algemeen Agrarisch Verbond op de lijst van de N.O.U. 1 'Ov-' ■Ï0x':W: TV:;' Ay. '.-'f :'-C:Vy Kees was na de malse buien van deze week in een goede stemming. Het heeft volgens hem „goud" ge regend voor de boer, voor de rente nier met zijn tuintje, voor de boon tjes en de aardbeien, voor de arbeider die met de vruchten ook het vuil ziet groeien. Vandaar ook, dat Kees behaag lijk zijn pijp rookte tot zijn dertien jarige zoon Bram binnenkwam. „Mag ik een trekje", vroeg die dood ernstig. „Jö, zeur toch niet altijd zo, roken is niet goed voor kleine jon gens", merkte Kees op en ook Kee deed ernstige pogingen zoonlief te behoeden voor nicotinevergiftiging door een kaakje plus chocolaadje uitnodigend voor hem neer te leggen. Maar deze echte man-in-de-dop negeerde de zoetigheid en verlangde opnieuw een pittiger geneugt. Het werd mij te krasIk kon niet laten me in deze huiselijke perikelen te mengen. „Zeur niet en ga buiten spelen. Roken mag je pas als je achttien bent." deze examens zoveel mogelijk te be perken. Inmiddels staat het vast dat de Staten Generaal op 30 juni a.s. zal worden ontbonden. De Eerste Kamer krijgt dus de gelegenheid om tot in deze week te vergaderen. Zij terkt zich van de verkiezingen niets veel aan. Dat is niet het geval met de Tweede Kamer. Zij heeft woens dag j.l. haar laatste vergadering ge houden in deze parlementaire peri ode. Voorzitter Kortenhorst heeft af scheid genomen van de niet weerke rende Kamerleden: de heren Schou ten, v. d. Heuvel, Stapelkamp (a.r.) Hooy en Mol (k.v.p.), v. d. Feltz (c.h.), Schilthuis (soc.) en Lemaire (ex k.n.p.) (nadruk verboden) Meesmuilend droop hij af met het kaakje in de ene en de flik in de andere hand. „Had hij maar dezelfde aspiraties tegenover het roken als jij", ver zuchtte Kee tegen ondergetekende. „Dat is een klein kunstje", ant woordde ik grinnikend, „ik had een verstandige vader." Kee en ook Kees spitsten hun oren. „Ik zeurde vroeger net als Bram", begon ik gewichtig, „tot mijn vader dit begon te vervelen. Hij stopte een stevige pijp, stak de brand erin, klemde mij tussen zijn knieën en dwong mij dit voor mij lelijke pijpje op te roken. Hij liet me diep inademen. Halver wege de inhoud van de pijpekop bezweek ik werd spierwit en mis selijk naar bed gedragen. Of het waar is wéét ik niet meer, maar toen beweerde men, dat ik ook van broek moest verwisselen. Nadien was ik voor goed genezen en nog kan ik die rokerij als het moet afzweren. Kees en Kee keken elkaar verrast en verrukt aan. „Ziedaar het ei van Columbus", zwaaide Kees gewichtig, alsof hij zelf het idee had gelanceerd. Ze konden haast niet wachten tot Bram weer arriveerde. Daar was ie buiten. Kee klopte op het raam en riep Bram binnen. Kees greep ondertussen naar zijn pijp, stopte ze stevig met „zware" en was klaar toen Bram argeloos binnenstapte. „Wat is er?" „Zeg netjes: Wat blieft U voedde Kee op. Kees wachtte deze correctie niet eens af en zei. „Bram, je mag een pijp roken, maar dan ook helemaal leeg, kom hier," De jongen kon zijn oren niet ge loven „en". „Kom hier", zei Kees, „het gaat om een paedagogische maatregel." Noch hij noch Bram begrepen iets van zo'n woord, maar de invitatie werd voor Bram duidelijk en hij kwam glunderend 'op de pijp af. Kees klemde hem stevig tussen zijn knieën en zoals Socrates inder tijd gedwongen werd de gifbeker te ledigen, dwong Kees zijn 13 jarige zoon de gifpijp te roken. In gespannen verwachting keken we naar zijn blozende toet. Ons schuldgevoel werd volkomen teniet gedaan door de zekerheid dat hij en zijn toekomstige vrouw ons later dankbaar zouden zijn voor deze weldaad. Bram dampte als de over bekende schoorsteen, maar, hoe vreemd, de pijp was zo goed als leeg en de jongen zag er nog even blo zend uit. „Ben je niet misselijk", vroeg Kee verontrust. Bram grinnikte tussen de twee laatste halen in. „Niks hoor, ik vind het wat lekker," De pijp was leeg. „Ga maar buiten spelen", com mandeerde ik. „Ik lust er nogwel een," riep Bram vrolijk, toen hij de deur uitliep. „De misselijkheid komt nog wel", troostte ik Kee en Kees, die onthutst zaten te kijken. Maar de volgende tien minuten toonde ons een fleurige, blozende boy, die triomfantelijk naar binnen grijnsde, telkens als hij voor bij het raam kwam. „Dat gaat zo niet, hij moet er nu nog een hebben, geen halve maat regelen", besliste Kees en stopte op nieuw de pijp met „zware", vaster nog dan de vorige. Kee klopte Bram binnen. Ze gaf er enig commentaar bij: Als je nu nog een pijp rookt, dan vindt je roken heus niet zo erg lekker meer en zeur je niet iedere keer om een trekje." Het liet Brom volkomen koud, wat wij met deze maatregel beoog den. Hij greep gretig naar de reeds aangestoken pijp en rookte ze weer totaal leeg, zonder enig teken van inwendige rebellie. We lieten hem maar weer gaan. Aan de derde pijp dorst Kees niet meer te beginnen. Wederom speelde Bram vrolijk iri de zon. Na een poosje hij binnen en vroeg uit zichzelf om nog een pijpje. Kees heeft hem toen maar uitge legd wat de bedoeling was. Hij bleek ondanks zijn jeugdige leeftijd voor rede vatbaar. Bram weer af. „Wat een maag moet die jongen hebben", stamelde ik na al dit falen van onze paedagogische maatrege len. Toen sprak de vader bij Kees. Hij maakte de beroemde vader van de beruchte Dik Trom tot zijn collega en knikte tegen zijn vrouw: „Het is een bijzonder kind Kee... en dat is ie Kees ziet nu met een gerust hart vaderdag tegemoet ZOMERZEGELS NAAR ONTWERP VAN REMBRANDT Welhaast niemand vraagt zich bij het kopen van een postzegel nog af wat hij doet. Men ergert zich hoogstens, wanneer men een tijdje voor het loket moet wachten. Er is evenwel nu een postzegel zijn tocht over de wereld begonnen, die ietsmeer dan zomaar een postzegel, dan een plakplaat- je-dat-men-op-brieven-plakt is. Dat is de zomerzegel 1956 of zoals hij in de toekomst bekend zal blijven, de fraaie „Rembrandtze- gel". Elk jaar komt er een zomerzegel en tracht de P.T.T. daarop de beeltenis te inspireren op voor ons land gedenkwaardige personen of zaken, zoals zeehelden, historische gebou wen. belangrijke dichters en dit jaar dus Rembrandt. Waarom het dit jaar Rembrandt is zal wel duidelijk zijn. Dit jaar wordt immers tot in Rusland toe het feit her dacht dat een van de grootste schilders die de wereld ooit heeft gekend Rembrandt Harmenszoon van Rijn, driehonderd vijftig jaar geleden in Nederland werd geboren. Boven de frankeerwaarde van deze zomer- zegels wordt een klein bedrag geheven dat ten goede komt aan een groot aantal instel lingen op het gebied van het maatschappelijk werk, de volksgezondheid en de cultuur. Hierdoor en door de beeltenis zijn de Rem- brandt-zomerzegels meer dan gewone post zegels en zijn zij meer dan gewone aandacht waard.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 3