WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FIUPSLAND NIEUW ZEELAND. VERSCHIJ I I E VRIJDAG i I MT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT De nieuwe burgemeester van Stavenisse wordt 21 juni geïnstalleerd* De verkiezingen staan voor de deur Binnenshuis schuilen bij onweer is het veiligst» W eerpraatje Land van de toekomst» De redactie legt U deze week voort 12e jaargang no. 30 8 juni 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn „We hebben een nieuwe burgemeester." Dit bericht ging vrijdag avond als een lopend vuurtje door Stavenisse. En al spoedig wist men ook heel wat bijzonderheden. Inmiddels heeft de benoemde al een bezoek gebracht aan Stavenisse (maandag) en daarbij kennis gemaakt met de wnd. burgemeester, de wethouders en het gemeentepersoneel. Op die dag ook werd de installatie vastgesteld op donderdag 21 juni des namiddags om 2 uur. Een nader programma voor die dag wordt bestudeerd. DE GEMEENTESECRETARIS VAN WOUDRICHEM. Al is het de meeste Stavenissers dan al bekend, wij dienen die bijzonderheden toch nog even te vermelden. Welnu, met ingang van 16 juni jl. is bij koninklijk besluit van 31 mei 1956 als burgemeester-secretaris van de gemeente Stavenisse benoemd de heer A. Sluijmers, thans gemeente-secretaris van Woudrichem (Z.H.) Geboren op 9 maart 1903 in Wijk en Aalburg (Nr.Br.) behaalde hij na de lagere school het MULO-diploma en studeerde vervolgens gemeente- admini stratie onder leiding van Mr. C. W. van Ommeren, oud-gemeente-secretaris en oud- kantonrechter te Heusden. Toen was zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar ter se cretarie in Wijk en Aalburg al begonnen, nl. op 1 januari 1923. Hij bleef daar werk zaam tot 1 september 1929 om vervolgens gedurende 27 jaar de gemeente Woudrichem te dienen. In 1935 werd hij bevorderd tot eerste ambtenaar en sinds 1954 is hij ge meente-secretaris. Voorts was hij administra teur van het Gemeentelijk Woningbedrijf en van de Dienst voor Sociale Zaken. De heer Sluijmers is gehuwd en heeft vijf kinderen de oudste twaalf en de jong ste een jaar. Hij is lid van de A.R.-partij en belijdend lid van de Ned. Herv. Kerk. In de oorlog moest de nieuw benoemde door de omstandigheden enige tijd onderduiken. Stavenisse's nieuwe burgemeester is ge boren en getogen en op en top een man van het platteland en met zijn echtgenote dan ook zeer verheugd over de benoeming in Stavenisse, ook al is hij nog maar een paar keer in deze gemeente geweest en kent hij het eiland Tholen dan ook maar zeer oppervlakkig. Voorlopig moeten we het hierbij laten en roepen de heer Sluijmers een welkom toe in Stavenisse. De oproepingskaart voor de verkiezingen op woensdag 13 juni a.s. voor de Tweede Kamer zal ook U hebben bereikt. U zult er al wel even nota van genomen hebben. Of heeft moeder de vrouw ze direct maar op geborgen en denkt U er pas woensdagmor gen om: o ja, welke lijst moet ik ook weer hebben? Zo erg zal het ook weer niet zijn, al zullen we zeker in onze omgeving weinig van verkiezingsonrust of spanning merken, Maar naar de stembus moeten we toch. En het is goed, dat dit bewust gaat gebeu ren. Ook al staan we in een „hokje" we mogen naar eigen geweten en vrijheid onze stem uitbrengen. En daarmee onze al is het dan ogenschijnlijk zeer minimale in vloed uitoefenen op het landsbeleid. Toen we voor de oorlog naar de stembus gingen en we een volgens ons beste weten grootste politieke tegenstander ontmoeten, dachten we wellicht alleen maar aan het feit dat het wel een stemmer zou zijn, waarvan we, althans zijn partij, niet bepaald gediend waren. Mogelijk brachten we het bij een groet niet verder dan een wat grommend geluid. Wanneer we na de oorlog een politieke tegenstander ontmoeten op weg naar de stembus, denken we beiden: wat een voor recht, dat we vrij kunnen stemmen. Daar voor ligt de tijd van onvrijheid nog te vers in ons geheugen. En wellicht is dat ook een der oorzaken, dat de stembusstrijd als strijd met soms ook nog vijandschap is ver flauwd. Dat neemt niet weg dat de „poli tieke kopstukken" al weken bezig zijn met de verkiezingspropaganda. Dat neemt ook niet weg, dat onze uitgebrachte stem daar door minder bewust moet zijn. Maar dit betekent wel een groot voor recht, die stem in vrijheid te kunnen uit brengen zoals ieder van ons a.s. woensdag weer zal doen voor de Tweede Kamer van onze Staten-Generaal. Ook voor de komende vierjarige periode staan er genoeg belangrijke punten op het spel om onze stem bewust te gaan uitbren gen. Denk alleen maar aan wijziging der Grondwet, aan het Deltaplan. Woensdag is de daad aan U. Zoals gewoonlijk geven we in de week die aan de verkiezingen voorafgaat een overzicht van de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer, nl. in 1952 en die voor de Provinciale Staten, in 1954. Op die staat ziet U ook het hokje open voor 1956, U kunt dit misschien woensdag avond of donderdagmorgen invullen, wel- lich alleen nog maar van eigen gemeente, maar vrijdag krijgt U dezelfde staat weer onder ogen, nu met de uittlagen van woens dag 13 juni 1956. Om U nog even te orienteren, geven we hieronder tenslotte nog de uitslagen van 1953, maar dan gerang schikt naar de grootte zoals die op Tholen en S. Filipsland lag. Totaal aantal stemmen in Tholen en St. Filipsland in 1952 op de: Staatkundig Gereformeerde Partij 3799 Partij van de Arbeid 1993 Christ. Historische Unie 1426 Anti Rev. Partij 1023 V.V.D. 617 K.V.P. 437 Lijst Weiter 36 Comm. Partij Nederland 24 Overige partijen 195 Totaal 9550 Vandaag wordt dit gemeenschapsgebouw voor het eiland Tholen te Scherpenisse officieel geopend door de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot. Het gebouw is een schenk van de Noord Hollandse Landbouwers en nog een gevolg van de adoptie. Vrijdag 1 juni begon volgens meteorologische maatstaven de zomer. De koude voorjaarsmaanden zijn definitief verleden tijd geworden en heel Nederland denkt weer aan vacantie, zwemmen, boswandelingen of duintochten. Of de zomer van 1956 inderdaad aan alle verlangens tegemoet zal komen, is nog een vraag, maar wel zou het raar lopen, wanneer we op zijn minst niet een warm tijdvak of een serie zomerse dagen zouden meemaken. (Van onze weerkundige medewerker) Naar die warmte zien wij uit, maar niet naar het onweer, dat zo dikwijls door de warme lucht wordt uitgelokt. Aan dit natuur verschijnsel vallen gemiddeld per jaar 10 tot 12 mensen in ons land ten offer en al mogen wij blij zijn, dat dit cijfer lang zo hoog niet meer is als ten tijde van de eeuwwisseling of daarvoor (40 tot 45 slachtoffers I), toch is het wel zaak om aan deze lezers hier enkele raadgevingen op te stellen, die hun ten nutte kunnen zijn, voor het geval zij door een zware bui worden overvallen. De veiligste schuilplaats is nog altijd bin nenshuis. Het gebeurt betrekkelijk zelden, dat er persoonlijke ongelukken voor komen, wanneer de bliksem een huis treft, ook al is dit niet voorzien van een afleidersinstallatie. Minder veilig is een loods of lichtgebouwde schuur, Uit de afgelopen 15 jaren herinner ik me verscheidene gevallen, waarbij ar beiders of soldaten het slachtoffer werden van het hemelvuur nadat zij onderdak had den gezocht in een loods. In dit verband enkele cijfers: het aantal dodelijk getroffenen in een huis of schuur bedraagt 28% tegen 72 in het openveld. Zeer gevaarlijk is het dus zich bij een nabij onweer in het open veld op te houden. Menige maaier heeft het in de afgelopen honderd jaar met de dood moeten bekopen, dat hij niet tijdig een schuilplaats ging zoeken, toen er een onweersbui opkwam of vlak losbarstte. Zo dra men in het open veld verrast wordt door een knetterende bui en met geen mogelijk heid er meer in kan slagen een boerderij te bereiken, is het nog maar het beste aan de kant van een sloot, greppel of andere laagte gehurkt en zo klein mogelijk gemaakt te gaan zitten. Beslist dom is het hard een en weer te blijven lopen en zodoende voort durend het hoogste punt van de omgeving te zijn. Rechtop staan is uit den boze. Ook alleenstaande bocen en andere hoog uitstekende punten bieden geen veiligheid, daar deze in de meeste gevallen de beste geleiders voor de elektrische ontladingen zijn. Is men per fiets of op de bromfiets, dan deze niet aan de hand houden, maar op enige afstand, liefst tenminste 6 tot 8 meter, uit de buurt plaatsen. De bliksem geeft dikwijls voorkeur aan metalen voor werpen en tot deze categorie horen rijwielen en brommers. Ook landbouwmachines en ijzeren hekken moeten bij zwaar weer ge meden worden. IN DE AUTO VEILIG Zo op het eerste gezicht lijkt het misschien wat vreemd, maar een auto biedt tijdens onweer een behoorlijke veilige schuilplaats. Wanneer dit voertuig wordt getroffen, wordt de carrosserie zeer sterk opgeladen, waarna de lading langzaam langs de natte autobanden wordt argevoerd naar de aarde. De inzittenden geschied geen letsel en het komt meermalen voor, dat van de hele in slag betrekkelijk weinig wordt gemerkt. De auto vliegt niet in brand en men verkeert na een inslag nogal eens in de mening, dat een boom of hek vlak langs de weg is ge troffen. Bij het uitstappen moet men echter heel voorzichtig wezen. De ontlading van de carrosserie vindt nl. slechts in een lang zaam tempo plaats en er moeten eerst 1 tot 2 minuten overheen gaan voordat de kust veilig (d.w.z. de elektrische lading afge voerd) is. Men zou toch direct willen uit stappen, dan moet dit gebeuren met een sprongetje. In Limburg is enkele jaren terug eens een automobilist omgekomen, doordat hij na een autoinslag te vlug naar buiten stapte. (nadruk verboden) HOOGTIJ DAGEN Als Christelijke feestdagen kent men hier alleen Goede Vrijdag, Pasen en Kerstmis. Men heeft, evenals in Holland, dankdagen voor het gewas, maar deze worden alleen Zondags gehouden. Pinksteren wordt hier evenals in Holland, met twee zonda gen gevierd. Verder zijn er nog drie bij zondere dagen. Het zijn: Labourday( dag van de Arbeid), de verjaardag van de Koningin en Anzac-day. Deze laatste dag maakte ik kortgeleden in Wellington mee. De gevallenen uit de eerste en de tweede wereldoorlog worden herdacht, zoals bij ons op 4 mei. Er is een herdenking van de gevallenen bij het monument, waar een parade van oudstrijders aan vooraf gaat. Deze lopen met hun onderscheidingen op De verkiezingen voor de deur De nieuwe burgemeester van Stavenisse Een familietrust voor de miljoenen-erfenis Vandaag opent de Commissaris het gemeenschapsgebouw (zie foto) Ga in huis bij hevig onweer Nieuw Zeeland, land van de toekomst - III W.H.S. in het zilver Competitie-nabeschouwing Voor gezondheid de grootste schat is men nooit dankbaar genoeg. de borst gespeld, achter verschillende mu ziekkorpsen in originele Schotse kledij, door de voornaamste straten van de stad. Wer kelijk een indrukwekkend gezicht. De vacantie, hier de „Main holiday per iod" genaamd, begint meestal een paar dagen voor Kerstmis en duurt voor de meesten drie weken. Nieuw-Zeeland is werkelijk het eldorado voor de vacantie- ganger. Zonder overdrijving zou ik willen zeggen, dat alle natuurschoon, dat men in Europa aantreft, hier is vertegenwoordigd. Wilt U een vacantie aan zee? De talrijke beaches (stranden) scheppen hiertoe gele genheid genoeg. Voelt U er meer voor de bergen in te trekken? Houdt U van een skitocht of trekt U er graag met de rug zak op uit? Nieuw-Zeeland schenkt U het genot van een mooie en zorgeloze vacantie in „eigen" land. Op het Noordereiland kunt U naar Roto- rua naar de geneeskrachtige bronnen en op het Zuidereiland kunt II genieten van gletschers en fjorden, die voor de Noorse niet onderdoen. De bergen hier evenaren de Zwitserse- en Oostenrijkse Alpen. Een van de grootste moeilijkheden brengt wel de electriciteitsvoorziening met zich mee. De krachtstations moeten het heb ben van de regenval, maar vaak valt er niet voldoende electriciteit op te wekken. Om electriciteit te sparen voor de komende winter heeft men Zaterdags en Zondags de zg. „Power-Cutt" ingesteld. Op bepaalde uren komt een gedeelte van Nieuw-Zeeland zonder stroom te zitten. In de winter is het tekort aan electrische stroom het nijpendst. Dit wordt zeer zeker mede in de hand gewerkt door het veelvuldig gebruik van electrische straalkacheltjes, die voldoende zijn, om zelfs midden in de winter de kil heid uit het huis te verdrijven. Men heeft hier in het algemeen nog het open haard vuur, dat niet bijster goed voldoet, daar de meeste warmte door de schoorsteen naar buiten trekt. Toch worden ze nog veel ge bruikt; een haard ziet men practisch ner gens. LUILEKKERLAND Tenslotte wil ik het nog even over de voeding hebben. Het wennen aan de vreem de kostjes in dit land is voor de nieuwkomer een kunst op zich zelf. Het ontbijt bestaat meestal uit een bord pap, een gebakken ei met spek of een of ander warmhapje voor op de boterham, wat toast en een paar koppen thee. In die enkele maanden, dat ik hier zit, heb ik nog geen enkele Nieuw-Zee- lander koffie zien drinken. Eerst mist men wel aan dat vertrouwde Hollandse „bakje leut", maar alles went op de duur. De lunch bestaat meestal uit brood, wat hartigs en verder uit diverse soorten cake. Dit moet me van het hart, die maken ze hier gewel dig lekker. Voor smulpapen op dit gebied is het hier werkelijk een luilekkerland, 's Avonds wordt er warm gegeten. Het is typisch dat het maal hier bestaat uit veel groente en meestal één of twee aardappelen deze zijn tamelijk duur hier. Het gebeurt niet vaak, maar als men soep eet, voegt men er meestal een flinke scheut melk aan toe. Laat het nu nog goed smaken ookl Daar ik echter geen praatje wil houden over het bereiden van de verschillende kostjes (ten slotte weet ik hier ook niet veel van als man zijnde), eindig ik hiermede mijn voe dingspraatje. Zo is er nog ontzaggelijk veel te vertel len over het leven hier. Ik zou U kunnen meevoeren naar de Maori's, hun gewoonten vroeger en nu en ik zou op verschillende dingen wat dieper in kunnen gaan. Dit bewaar ik echter voor de volgende keer. Ik hoop, dat U mede door de eerste van mijn lezingen wat meer bent gaan begrijpen van dat voor U zoverre, practisch onbereik bare land. Misschien zijn er onder U, die het plan hebben opgevat om te zijner tijd ook de grote overtocht te aanvaarden. Tot deze onder U zou ik willen zeggen, laat U nimmer afschrikken door de verhalen van teruggekomen, teleurgestelde emigran ten (dit zijn overigens de ware emigran ten niet) Het is niet zo, dat men binnen een jaar rijk kan zijn. Ieder verstandig den kend mens kan dit begrijpen. Maar als men wil werken aan een toekomst die duizend en een mogelijkheden biedt is emigreren de enige mogelijkheid hiertoe. En wat is er mooier, dan mee te mogen werken aan de opbouw van een land, en met wilskracht in staat te kunnen zijn, zich een toekomst te kunnen verzekeren waar velen nooit van hebben kunnen dromen. Vanuit Nieuw-Zee land groet ik al mijn tegenvoeters hartelijk en wens hen het allerbeste toe. Tot wederhoren! Wellington, 30 april 1956 Joh. van Nieuwenhuijze HERVERKAVELING THOLEN Hoewel het momenteel nog niet mogelijk is het werkplan voor 1957 bekend te maken, lijkt het ons toch nuttig om nu reeds de grondgebruikers en speciaal de veehouders er op te wijzen dat de mogelijkheid zeer groot is dat volgend jaar zomer in de wei- hoek gewerkt zal worden en wel ten oosten van de nieuwe weg Poortvliet-St. Annaland. Het is gebruikelijk dat in augustus-september jongvee aangekocht wordt. Wij wijzen U er nu reeds op, dat het in ieder geval voor het B.v.U. onmogelijk is al het jongvee onder te brengen, het zal nog een grote vraag zijn of dit met het melkvee lukt. Daarom worden de grondgebruikers die ten O. van de nieuwe weg Poortvliet-St. Annaland liggen, aange raden in ieder geval voor een gedeelte van hun vee speciaal melkvee, kunstweide aan te leggen en niet te veel jongvee voor hun weilanden aan te kopen, daar anders vol gend voorjaar of halverwege de zomer de mogelijkheid bestaat met verlies te moeten verkopen. Het blijkt noodzakelijk nog enige grond gebruikers er op te wijzen in de 1500 Gemetenpolder ten W. van de Vrouwendijk, dat men verplicht is zijn oude percelen onkruidvrij te houden totdat de tijdelijke toe deling heeft plaatsgevonden. Dat dit nog niet door iedere grondgebruiker gebeurt valt zeer sterk te betreuren. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen. TK Tweede Kamer PS Provinciale Staten Lijst 1 K.V.P. TK PS TK Lijst 2 P. v. d. A. TK PS TK Lijst 3 Anti Rev. P. TK PS TK Lijst 4 Chr. H. Unie TK PS TK Lijst 5 V.V.D. TK PS TK Lijst 6 C.P.N. TK PS TK Lijst 7 S.G.P. TK PS Lijst 8 Weiter TK PS Andere Partijen GEMEENTEN 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1954 1956 1952 1956 THOLEN 118 133 288 294 254 197 376 356 131 201 3 507 498 14 63 POORTVLIET 8 11 1-39 150 103 91 213 207 26 34 1 416 364 1 7 SCHERPENISSE 7 1 167 194 51 61 106 121 54 64 1 343 266 2 22 ST. MAARTENSDIJK 12 20 557 575 96 62 123 154 84 76 6 525 469 3 38 STAVENISSE 2 5 206 176 46 52 56 73 63 39 2 451 355 1 18 ST ANNALAND 14 18 317 294 110 216 125 119 101 74 1 741 617 4 16 OUD -VOSSEMEER 272 298 189 175 203 229 268 264 115 104 8 119 113 10 14 Totaal Eiland Tholen 433 486 1863 1858 863 908 1267 1294 574 592 22 3102 2682 35 180 ST. FILIPSLAND 4 5 130 107 160 203 159 150 43 40 2 697 616 1 15 437 491 1993 1965 1023 1111 1426 1444 617 632 24 0 3799 3298 36 0 195 ZETELVERDELING 30 9 30 10 12 6 9 8 9 4 6 1 2 4 2 0 0 Ingezonden „HEDENESSE" Zoekt u een goede gelegenheid waar uw kinderen onder goede leiding een onvergete lijke vakantie kunnen doorbrengen, denk dan eens aan Hedenesse, het vriendelijk dorpje van een tiental witte gebouwtjes, in de buurt van Cadzand. Ook voor volwassenen heeft Hedenesse ruime mogelijkheden. De jeugdkampen worden gehouden: 23 - 30 juli voor jongens en meisjes vanaf 14 jaar, kosten 22.50 20 juli - 4 augustus voor jongens en meis jes vanaf 10 jaar kosten 15. 20 - 25 augustus voor meisjes vanaf 12 jaar kosten 15. 27 augustus - 1 september voor jongens vanaf 12 jaar, kosten 15. Mocht u plannen hebben stelt u zich dan bijtijds in verbinding met Wika R. Was- terval, Oostburg, tel 359. Inlichtingen eventueel ook bij de Sociaal werkster, mej. A. Paling te Scherpenisse, tel. 74.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1