WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Een warme zon, enorme belangstelling en uiteraard ook nog Vis WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Critiek en waardering voor minister Cals. Een succesvolle internationale zeehengel wedstrijd» Teveel makelaar» te weinig regent» Dc redactie legt II deze week voort Gemeentebestuur ging in beroep. Landbouw Onderhoud van het grasland 12c jaargang no. 28 25 mei 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur ln Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Er waren 634 sportvissers, er zijn op iedere visser minstens 10 toeschouwers geweest, zodat we veilig mogen schatten, dat er zo'n 6000 personen op die stralende tweede Pinksterdag aan de Strijenhamse zeedijk zijn geweest en een gedeelte of het gehele 6 km lange traject hebben afgelopen. Ja, wat heeft het de initiatiefnemers meegezeten, wat was het een geluk voor de zo talrijke deelnemers, dat uitgezocht Tweede Pinksterdag de zomer in het land was. Want daaraan moet het toch wel in de eerste plaats worden toegeschreven, dat Strijenham een drukte beleefde, zoals ze nimmer tevoren aanschouwde, een toerisme liefst van internationaal allooi. De vangst had groter kunnen zijn, indien we al enkele weken dat zelfde mooie weer hadden beleefd, maar nog een andere faktor om de belangstelling groter te maken is er beslist niet te vinden. En daarom is het doel van dit eerste zeehengelconcours, dat de V.V.V. Tholen zich stelde voor honderd procent bereikt, want dit doel was niet meer en niet minder dan ons eiland in de belangstelling te plaatsen van de toeristen, inzonderheid dan van de zeehengelaars. Voor honderd procent geslaagd ook, omdat de organisatie als gesmeerd liep. HALF TWAALF STARTSCHOT Nou goed, van die honderd pro cent hiervoor genoemd, willen we er één afdoen, omdat de organisatoren bij de prijsuitreiking niet over een luidspreker beschikten en die was bij de bestaande belangstelling beslist v/el nodig. Maar overigens kan het wel bij deze kleine aanmerking wor den gelaten, omdat alles perfect ver liep vanaf de verkeersregeling door de politie bij het gaan en komen tot en met de sluiting van de prijsuitrei king toe. Al heel vroeg waren de deelne mers gekomen en van heel ver, uit Amsterdam, uit Brussel, uit Heerlen en uit Antwerpen, uit Schiedam en uit Vlissingen ja zelfs tot uit Duits land toe. En toen het startschot om half twaalf werd gelost, zaten er zo n 600 sportvissers aan de zeedijk tus sen Tholen en Scherpenisse klaar om te werpen. Naarmate de wedstrijd vorderde nam ook het aantal suppor ters toe Honderden eilandbewoners en van ver daarbuiten hebben een kijkje genomen, mede genietend van het prachtige weer en meelevend met de resultaten van de visser. Hoewel er bij elkaar nog heel wat werd ge vangen, was in het algemeen de vangst niet groot. In zeker opzicht zelfs een tegenvaller. Maar dat dan ook alleen, wanneer men de weers omstandigheden niet in aanmerking heeft genomen van vóór deze mooie Pinksterdag of er niet van overtuigd was, dat enkele weken later de vis meer en beter had gezwommen. Maar boven alles was er voldoen de beloning, door de vrije dag, door het prachtige weer, door de sportieve wedstrijd, door deze grote interna tionale belangstelling. GROOT EN KLEIN Uit de hengelsportwereld was groot en klein aanwezig, letterlijk en fi guurlijk, zoals ook oud en jong pre sent was. Neem bijvoorbeeld maar de 8 jarige Wim Hansen en Leo Laay uit Oostvoorne, de 11 jarige Claude Lombard uit Brussel, maar ook vete ranen in de Hengelsport, als Pros, de Minister, Opa, de Fute, de Pin, Joosten de Poes uit Zierikzee. Ze waren er, niet alleen omdat het thool- se botje zo' goede naam heeft maar ze waren er om de sport zelf. DE UITSLAGEN Het was een enorm karwei voor de jury om de juiste uitslag van deze wedstrijd vast te stellen en het mag niemand verwonderen, dat het dich ter bij half zeven dan bij half zes was eer die uitslagen bekend werden. Die prijsuitreiking geschiedde in het vei linggebouw, waarvoor zoals voor heel die wedstrijd, ook weer grote belangstelling was. Daar ook werd het woord gevoerd door de voorzitter van de thoolse V.V.V. de heer J. H. Bal, die na een dankwoord tot alle medewerkers hoopte, dat hij vele sporthengelaars nog eens op Tholen zou terugzien, daar wees de voor zitter van de provinciale zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp op het grote voorbereidende werk en de nauwe samenwerking met zijn Brabantse collega, de heer Jakobs, die op zijn beurt hulde bracht aan de organisatoren en speciaal de Strijen- se vissersvereniging daar ook sprak ir Geuze de franssprekende deelne mers hartelijk toe, daar uitte ook mr. van der Hoeven uit Tholen zijn vreugde over de mooie en vooral voor de organisatoren zo geslaagde dag. En daar zag men telkens opnieuw de leider van de Hengelsportvereni ging „Oosterschelde" uit Zierikzee voor het voetlicht om weer een prijs aan de vele toe te voegen. U kunt dat zelf nagaan in deze uitslagen: KORPSPRIJZEN 1. Oosterschelde 4 te Zierikzee met 6 botjes (735) gram, waaraan een beker werd overhandigd, beschikbaar gesteld door de gemeente Poortvliet. 2. Hengelsportvereniging Vlissingen, 10 stuks (675 gr) 3. Eerste Goese Hengelsportver. 6 stuks (605 gr) 4. Federation Belgique te Brussel 5. Vereniging IJzendijke 2 6. Coprs familie Lombard te Brussel 7. H.S.V. Steenbergen. 8. „De Rietvogels", te Dinteloord 9. De Karper te Bergen op Zoom. 10. Oosterschelde 1 te Zierikzee 11. IJzendijke 1 12. Oostkustvissers (België) 13. Oosterschelde 5 te Zierikzee 14. De Brasem te Bergen op Zoom. 15. Korps Rotterdam 16. Korps Antwerpen 17. Korps Eindhoven 18. Casingclub (België) 19. Nispense hepgelsportveriniging 20. en 21. Oosterschelde 3 te Zierikzee 22. Eindhoven 2 HET PERSOONLIJK KLASSEMENT 1. L. Kiel te Terneuzen (3 stuks) 861 gr. 2. M. Aarden te Bergen op Zoom (3 stuks) 845 gram 3. J. Maa uit Bergen op Zoom (5 stuks) 695 gram 4. A. Pijszeny te Goes (2 stuks) 590 gr. 5. C. Haers uit IJzendijke de grootste vis (1 stuks) 525 gram, waarvoor een ex tra prijs. 6. A. Mikili uit Schaersberg 3 km voorbij Heerle) die een extra prijs kreeg als de van verst komende hengelaar. CONCOURSCIJFERS 629 hengelaars hadden ingeschreven waarvan er 607 zijn opgekomen 242 wisten vis te vangen, t.w. 386 stuks of in totaal 48.137 gram dus ongeveer 96 pond. De bovenmaat was 313, de ondermaat 73 mm. Er werden 121 prijzen uitgereikt. 7. G. Duteijn te Terneuzen. 8. Van Bekken te Bergen op Zoom 465 gr 9. Stokmans uit Goes 10. Oudenhuijze te Breda 11. Geers uit Vlissingen 12. F. Holst te Mijdrecht (430 gram). 13. J. v. Jabels te Den Haag 14. G. Polderman te Sint Maartensdijk 15. Schettens te Steenbergen enzo vervolgens tot 121 prijzen toe. TOT WEDERZIENS Inderdaad, een enorme verzame ling prachtige prijzen. En reeds zijn weer al prijzen toegezegd voor een volgend hengelconcours op het eiland Tholen, want men zal het na dit suc ces vermoedelijk wel niet bij deze ene keer laten. Het fundament was goed. Men kan er op voortborduren. Want deze tweede Pinksterdag bracht met het zeehengelconcours grote belangstel ling op het eiland Tholen, waarbij als prettige aanvulling tussen 3 en half zes de muziekvereniging van Nieuw Borgvliet „Concordia" nog op de thoolse markt concerteerde, zo dat en sportvissers en muziekliefheb bers, toeschouwers en deelnemers, initiatiefnemers en organisatoren een prettige dag beleefden op deze stra lende tweede Pinksterdag 1956. Ook de Eerste Kamer heeft de begrotings race volbracht. Minister Cals had de eer, de laatste begroting in de Senaat te mogen verdedigen. Voor de laatste maal dus werd een balans opgemaakt over de afge lopen vierjarige parlementaire periode. Een balans die meeviel, de critiek in acht ge nomen, die de bewindsman nog niet zo lang geleden moest ondergaan. Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is een van de moeilijke departementen. Het is reer uitgebreid en voor één minister bijna onmogelijk te behe ren. Een tijd lang heeft het er naar uitge zien dat minister Cals de parlementaire reis niet zou halen. Dat is achteraf nog wel meegevallen, maar verstomd is de critiek niet. Zij kwam deze week hoofdzakelijk van de zijde der a.r. en v.v.d.-fracties. Zo klaagde de heer Algera (a.r.) er over, dat de bewindsman te weinig doortastend is geweest. Hij lijkt meer op een makelaar dan op een regent, zo zeide hij. De minis ter wil te graag lijmen en krammen. En het liefst zulk een beleid voeren dat ieder een tevreden is. Maar het is nu eenmaal onmogelijk iedereen tevreden te stellen, Zo'n beleid heeft tot resultaat dat eigenlijk ieder een ontevreden is, omdat er gewerkt moet worden met onbehagelijke compromissen. De minister moet meevechten; aldus de a.r.-Se- nator. Hij moet niet bang zijn om daarbij te vallen. De heer Wendelaar (lib.) was het daar voor een groot deel mee eens. Stellig was hij niet onder de indruk van de prestaties van minister Cals Veel zaken zijn niet af gedaan. Nu geeft de bewindsman graag de Kamer de schuld van de trage gang van zaken, omdat zij zou treuzelen met het in dienen van het Voorlopig Verslag. Deze critiek wees de liberale woordvoerder echter van de hand met de opmerking, dat de mi nister er niet in slaagt een aannemelijke op lossing voor acute vraagtukken aan de hand te doen. Hoe kan de Tweede Kamer dan opschieten? De beide sprekers hadden vele punten van critiek. Zij klaagden over het feit dat het omroepbestel nog niet geregeld is dat een behoorlijke huisvesting van de We reldomroep nog op zich laat wachten, dat er nog geen beslissing genomen is over de zesjarige H.B.S., dat er nog geen wettelijke maatregelen zijn genomen over het voortge zet onderwijs. Zij klaagden ook over de salarisregeling, over het ULO, dat in het slop dreigt te geraken, dat er nog geen wetsontwerpen zijn over de televisie en dat de leesbibliotheken nog wachten op een wet telijke regeling. Dat was dus een lange lijst met klachten. Voor minister Cals ongetwijfeld geen pret tige gewaarwording, al is hij langzamerhand op het gebied van critiek wel het een en an der gewend. Maar gelukkig voor hem vond hij ook nog medestanders. Natuurlijk in de eerste plaats zijn partijgenoten, de k.v.p.- fractie, die de bewindsman enige weken voor de verkiezingen niet in de kou kon laten staan. Een vorig keer had de heer Derksen (kath. v.) zijn partijgenoot-minister nogal flink aangepakt. Dat was nu heel wat minder, al liet de heer Derksen wel merken, dat het schrijven van nota's over de onderwijsver nieuwing niet veel te betekenen heeft. Er moeten wetten komen. Belangrijker was het echter voor minister Cals dat hem de steun toeviel van de p.v. d.a.- en de c.h.u.-fracties. Zo wilde Prof. Schermerhorn (arb) de bewindsman de lof niet onthouden dat er een vaste lijn in zijn beleid was te ontdekken. Maar verder hield de socialistische woordvoerder aan minister Cals de spiegel voor. Er werd verteld aan welke eigenschappen de nieuwe minister zou moeten voldoen. Het is ca- tastrophaal, zo zeide de heer Schermerhorn als er weer een minister komt, die gaat studeren. De afgelopen vier jaren is vol doende gestudeerd. Nu moet er een minister komen, die weet wat hij wil. Die bereid is te staan of te sneven. Die bereid is te werken of te sneven. Er zal de komende parlementaire periode gehandeld moeten worden. Prof. Schermerhorn uitte dus on geveer dezelfde klacht als de heren Algera en Wendelaar. Echter met dit grote verschil dat hij niet zeide dat minister Cals de bereid heid om te werken of te sneven niet bezit. Alleen de spiegel werd voorgehouden. En de minister moet nu zelf maar uitmaken of hij aan de gestelde socialistische voorwaar den kan voldoen. Ook geen afbrekende critiek van Prof. Gerretson. Deze verklaarde namens de r. h.u.-fractie minister Cals geen ideale be windsman te vinden. Maar ja, zo zeide hij, ideale ministers komen zelden voor. Prof. Gerretson vond bet een goot voordeel dat de minister open staat voor critiek. Op drie belangrijke punten had de c.h.u.-fractie echter wel critiek op het beleid van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: de reorganisatie van het voort gezet onderwijs laat te lang op zich wach ten, de personeelsvoorziening laat te wensen over en er is nog steeds geen goede rege ling voor de salariëring gevonden. Minister Cals is van deze critiek waarlijk niet ondersteboven gevallen. Hij is een zeer handig en scherpzinnig debater, hoewel niet altijd zeker van zijn zaak. Maar wat kon hem nu nog gebeuren? Wie stuurt cr drie weken voor de verkiezingen nog een minister in de politieke woestijn? Geen mens die daarover denkt. Op 30 juni a.s. worden de beide Kamers der Staten Generaal ontbonden. Tot zolang vergadert de Eerste Kamer door. Op 13 juni zijn de ministers demissionair, maar dat wil niet zeggen dat er niet verscheidene technische wetsontwerpen kunnen worden afgehandeld, zoals de uitverkopenwet, de wet op de afbetalingen en zelfs de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. De Eerste Kamer heeft nog een grote achterstand. Eind juli en begin augustus zal zij eveneens nog verga deren. Volgende week wordt echter het be langrijkste wetsontwerp van deze parlemen taire periode behandeld: de definitieve ou derdomsvoorziening. Het staat wel vast dat de eerste kamer dit wetsontwerp zal aan De bromfiets in de Kamer Voor de balie Aandacht voor Het Roode Kruis" Een succesvol zeehengelconcours Leefwijze in Nieuw-Keeland Critiek en waardering voor Minister Cals Om een overwinning te behalen, moet men zorgen overwinnen vaarden. Maar op de aanpassingsmogelijk heden van de bestaande pensioenen is zo mo gelijk nog groter dan in de Tweede Kamer De Senaat kan echter een wetsontwerp niet wijzigen. Zij kan slechts goedkeuren of ver werpen. En in die situatie is het niet ver wonderlijk dat zij overgaat tot de goedkeu ring. Daardoor zal er weer een machtige vleugel aan het sociale huis van Neder land zijn aangebouwd. (Nadruk verboden) Eer ons blad vorige week op de pers ging, hadden we nog de gelegenheid daarin een verslag op te nemen van de door de Raad van State gehouden openbare zitting in ver band met het beroep van de gemeenteraad, alhier, waarbij vernietiging werd gevraagd van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland met betrekking tot de bouw van een nieuwe chr. school. Om dat nog te kunnen doen, moesten we echter gebruik maken van het hieromtrent in de P.Z.C op genomen verslag, zoals we ook onderaan vermeldden. De P.Z.C. had hierbij gebruik gemaakt door een speciale verslaggever, vermoedelijk uit Den Haag. Het blijkt dat die verslaggever niet op alle punten juist is geweest. Een en ander kan voor de inwoners van Poortvliet een verwarrende indruk geven .waarom we dit even willen rechtzetten. Een klein slippertje was dat werd doorgegeven, als zou burge meester van Doorn hebben beweerd, dat het derde lokaal in 1933 is gebouwd, wat 1923 moest zijn. Van meer belang is evenwel de passage: „Het raadslid de heer D. Uijl onderstreepte nog eens het betoog van zijn collega (dit was raadslid van Ast als tegenstander van nieuwbouw - red) en was van oordeel, dat het gemeentebestuur alsnog zijn volle mede werking bij een restauratie van de bestaande school zal willen verlenen." Deze passage nu is onjuist. Persoonlijk hadden we ons daarover trouwens al ver wonderd, omdat ons uit de raadsvergade ringen, waarbij deze kwestie werd besproken, voldoende was gebleken, dat de heer Uijl wèl voorstander was van nieuwbouw (het werd immers 43 bij stemmen, nl. wet houders en genoemd raadslid voor, de andere 4 leden tegen nieuwbouw). Velen zullen met ons dan ook gedacht hebben aan een zekere ommezwaai van dhr. Uijl. Dat is niet het geval. De bedoelde verslag gever was namelijk onjuist. De heer Uijl heeft gezegd tijdens deze openbare zitting, dat het hem wel bekend was dat het be treffende schoolbestuur aanvankelijk voor restauratie van de onderwerpelijke school was, doch dat ze na een bespreking met de Inspektie Onderwijs te Goes, die deze' restauratie (welke enkele tienduizenden gul den zou kosten) als weggegooid geld be schouwde en daarom adviseerde tot aan vrage nieuwbouw, dat daarna bovenbedoeld schoolbestuur besloot dit advies op te vol gen. Temeer omdat de financiële consequen ties van één en ander toch niet of niet noemenswaardig zou verschillen. De heer Uijl liet dus ook voor de Raad van State uitkomen, dat hij voorstander van nieuwbouw was en niet, zoals de door ons geciteerde verslaggever meende: tegen stander. Het leek ons gewenst dit recht te zetten. Het omweidingssysteem in de nieuw ver kavelde polders heeft een grote vlucht ge nomen. Het initiatief door de boeren, met behulp van de R.L.V.D. ontwikkeld, is zeer prijzenswaardig. Dat men streeft naar een betere graslandexploitatie kan ieder zien. Om tot een verantwoorde economische exploitatie te komen is men er echter niet alleen met het omweidingssysteem maar dit vraagt meer. Men zou kunnen zeggen dat de eerste stap is gezet. BEMESTING GEDURENDE HET WEIDESEIZOEN FOSFAAT In de Scherpenisse- en de Schakerloopolder heeft men te maken met fosfaat vastleggende gronden, daarom is een overbemesting met superfosfaat gedurende het groeiseizoen (ju ni, juli) zeer aanbevelenswaardig. STIKSTOF Men kan beter in de loop van de zomer meerdere malen kleine hoeveelhden geven, 30 - 50 kg N per ha, dan een grote hoeveel heid in één keer. Na het maaien of afweiden zo spoedig mogelijk stikstof strooien, zodat de tijd tussen het aanwenden en het inscha- ren drie weken bedraagt. STALMEST Vanouds wordt deze in Zeeland op bouw land aangewend. Een geregelde bemesting met stalmest (augustus) zal uw grasland zeer ten goede komen. Voorwaarde is. dat de stalmest kort en goed verteerd dient te zijn. ONDERHOUD VAN DE ONTWATERING Nog te vaak heerst de mening dat de de tailontwatering alleen in de herfst in orde moet worden gebracht om water overlast in de winter zoveel mogelijk te voorkomen, Een geregelde controle van de greppels gedurende het weide-seizoen is onontbeerlijk Greppels kunnen immers verstopt raken door intrappen, woelen van mollen enz. In een regenperiode kan dit grote schade opleveren voor het grasbestand. NA HET WEIDEN DIENEN REGELMATIG DE BOSSEN GEMAAID TE WORDEN Bij het weiden met te weinig vee of te laat inscharen ontstaat een ruige weide met bossen. Het nadeel hiervan is, dat het vee dit minder smakelijke gras niet wil eten, dat de zode slechter wordt en dat de onkruiden toenemen. Regelmatig de bossen maaien is dus noodzakelijk. ONKRUIDBESTRIJDING In de meeste graslanden komt nogal veel onkruid voor. De voornaamste zijn distels en boterbloemen. Een bestrijding hiervan die zeer goed is uit te voeren met groei stoffen zal straks dringend nodig zijn. De bestrijding is het beste toe te passen wan neer bij de boterbloemen de eerte knoppen zichtbaar worden. Door de bestrijding met groeistoffen wordt de klaver tijdelijk vrij sterk teruggedrongen. Indien men na de bestrijding echter niet zorgt dat de bemes ting, het gebruik en de verzorging van het grasland goed zijn, zal men zien dat het onkruid weer spoedig de overhand krijgt. Het mag algemeen bekend worden geacht dat daar waar onkruid groeit geen gras kan groeien en men hierdood financieel grote schade kan lijden. EGGEN Na iedere keer verweiden is het goed d.m.v. een kettingeg of nog liever een wei- desleep, het perceel te eggen. Het is immers van groot belang om tijdig de mestflatten te verspreiden om de vorming van bossen te gen te gaan. Deze bossen die anders rond de mestflatten groeien worden niet door het vee afgegraasd. HERINZAAI. In sommige graslanden in de Scherpenisse- polde is het grasbestand slecht. De nieuw ingezaaide weilanden hebben over het alge meen een zeer goed grasbestand. Het is dan ook zeer de moeite waard hier eens een kijkje te nemen. Dat op deze weilanden de inscharingsdichtheid veel groter is, staat vast. Het financieel rendement van deze nieuw ingezaaide graslanden zal veel groter zijn dan van het grasland met een slecht grasbestand. Wellicht dient in overweging te worden opgenomen percelen met een slecht grasbestand opnieuw in te zaaien. Dit kan het beste gebeuren door begin augustus dit weiland enige malen te fraisen en met een goed mengsel BG V of BG VII eind augustus opnieuw in te zaaien. Hoewel het in de praktijk niet in alle gevallen uitvoerbaar zal zijn verdient het aanbeveling om bijv. begin augustus 1956 te fraisen, de grond goed te bewerken in september 1956 en dan het opvolgende jaar een gewas te telen, waarna in augustus 1957 het grasmengsel ingezaaid kan worden, in de tussentijd kan dan een eenjarige kunst- weide op bouwland aangelegd worden. De Assistent A. v. d. R.L.V.D. J. Markusse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1