WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT pinksteRen. pinksteR-Bloesem COMMENTAAR. RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER. Gezien de beschikbare bouwgrond gaat men hier niet verder dan een aanvrage voor 6 woningwet woningen Ook deze gemeente laat een riolerings plan maken Het sportveld dit najaar in gebruik Korte metten met hoek Molenstraat. De redactie legt li in deze 8 pagina's voor* PINKSTEREN Pinksterbloesem Gerechtvaardigde bezorgdheid. 12e jaargang no. 27 18 mei 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur ln Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Het Pinksterfeest is nabij en brengt ons weer het schone verhaal voor de geest, zoals het ons reeds in de kinderjaren werd verteld, dat de Apostelen „eendrachtelijk bijeen'' waren en vervuld werden met de Heilige Geest. Groot is de tegenstelling tussen dat eerste broederlijk samenzijn van toen en de wereld, die ons heden omringt. Zeker, ook nu is men veel bijeen. Telkens weer hoort men van conferenties, telkens weer van offi ciële bezoeken, die verbroedering tot doel hebben. En op allerlei ter rein tracht men eendracht te zoeken, zelfs sportontmoetingen ziet men als een symbool van verbroedering. Het is één wereld, die zoekt naar een dracht, maar in wier boezem de tweedracht huist. In ieder van ons zelfs. Hoe weinigen zijn met heilige geestdrift bezield voor waarheid en recht, zoals de eerste Pinkster gemeente. De Heilige Geest? Voor het oog lijkt het wel, of zij steeds minder voorkomt, steeds minder wordt „uit gestort", ja vervaagt in de dagelijkse beslommeringen van ieder onzer, vervaagt in de strijd om het bestaan, vervaagt bij de kleinen, maar ook bij de groten der aarde. Is het dan niet goed die eendracht te zoeken, ook in het dagelijks leven, ook in het leven der volkeren op de wereld. Ongetwijfeld. Is het dan niet te prijzen, dat men de toenadering wil bevorderen tus sen Oost en West. Is het niet te prijzen, dat men toenadering zoekt tussen arm en rijk, dat men streeft naar sociale verbeteringen, dat men helpt waar nood is, dat men streeft naareendracht? Ongetwijfeld! Er gaat zelfs van zo'n streven kracht uit. Er gaat een suggestie van uit, die de kwaden tot het goede kan brengen. En we dienen ook in het dagelijks leven, in het dagelijks streven de idealen te bezitten, die naar ver betering, naar eenheid en eendracht in de samenleving kunnen leiden. En toch zal men dat „eendrachtelijk bijeen" in de wereld, in onze kleine gemeenschappen niet kunnen be reiken zonder de Heilige Geest, waarvan Pinksteren getuigt. Pinksteren, de dagen, waarin de natuur in de volle bloei haar schoon heid laat zien brengt er vanzelf toe aan deze dingen te denken en er van te spreken. Laten we elkander toewensen, dat ook over ons iets moge komen van die eendracht, die geestdrift en be zieling, die ons lust en moed geeft om te arbeiden aan de verwezen lijking van meer toenadering tot elkander en tot Hem die uitstorting van de Heilige Geest op de eerste Pinksteren mogelijk maakte. De Raad van Oud Vossemeer kwam dins dagmorgen om 10 uur in voltallige vergade ring op het gemeentehuis bijeen. De voor zitter opende de vergadering. De notulen van de secretaris werden ongewijzigd vast gesteld. Onder de ingekomen stukken waren dank betuigingen voor verkregen subsidie van de Ver. tot bescherming van Dieren, van het Koningin Wilhelminafonds en van „Oude Vossemeer's Muziekver.", de laatste be twijfelt in staat te zijn met het subsidie rond te komen, maar wil daar toch naar streven. Dhr. N. v. d. Houten dankte voor zijn benoeming tot vaste onderwijzer en de Kon. Ned. Toeristen Bond sprak er zijn erkente lijkheid over uit dat de raad had besloten mede te werken aan de verplaatsing van een 2-tal wegwijzers. Van Ged. Staten waren de volgende goedkeuringsbesluiten binnen gekomen: a. keuringsverordening vee en vlees. b. verhuurbesluit Ring 20 aan Joh. Lindhout. c. garantie lening Waterleiding. d. delegatie aan B Ws van de bevoegd heid tot het verhuren van diverse ge meente eigendommen. e. verscheidene begrotingswijzigingen. f. bezoldigingsverordening 1955 (mede na mens de Min. v. Binnenl. Zaken) Tevens hebben G.S. de rekening 1951 vastgesteld. De Raad heeft geen bezwaar tegen de door hen voorgestelde 3% uitke ring aan burgemeester, secretaris en ont vanger. De Ned. Amateur Toneel Unie wil dit jaar samen met de R.K. Amateur Toneelor ganisatie een provinciaal adviseur aanstel len. In de totale kosten ad 8000.dragen Rijk en Provincie ieder 3000.In de ge meenten, die de rest bijdragen, zullen de to neelverenigingen 25% reductie op hun ad viezen krijgen. B 6 Ws vinden dat het te dienen belang niet zo groot is dat ze het gevraagde subsidie van 25.per toneel ver rechtvaardigt, waarop het verzoek zonder verdere discussie wordt afgewezen. De uitgaven van het Openbaar Lager On derwijs over 1954 worden vastgesteld op 3753,96. Voor de deking van haar exploitatie-uit gaven ontvangt de School m.d. Bijbel dit jaar 33.89 p. leerling wat voor haar 98'2js leerling neerkomt op ƒ3343.81. De onderwijsbesluiten werden dan beslo ten met het vaststellen van de vergoeding en de voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven der bijzondere scholen over 1955, en wel als volgt: R. K. Parochiale School met 108 leerlingen resp 3126.38 en 3372.84; School m.d. Bijbel met 982/3 leer lingen resp. ƒ3081.46 en 3068,76. Tegen 2.16 per jaar ntvangt dhr. E. G. Hoek aan de Schoolstraat een stukje tuin in huur van 48 m2. De gemeente heeft deze grond voorshands zelf niet nodig, waarom de overeenkomst, een enkele uitzondering voorbehouden, 5 jaar zal gelden. Tegen de brief van de Min. van Binnen landse Zaken, waarin wordt voorgesteld niet personeel der gemeente evenals het rijks personeel een 3% voorschotuitkering 1955 en een 4% vakantietoelage toe te kennen, bestonden geen bezwaren. Dit was evenmin het geval met de uitkering „ineens" over het le halfjaar 1955. In verband met zijn be noeming per 1 juli a.s. tot hoofd van de O.L.School te 's Gravenmoer vraagt de heer M. J. de Rijke ontslag als schoolhoofd al hier, wat hem zonder verdere bespreking eervol wordt verleend. Over de voorziening in deze vakature zal de Voorzitter in beslo ten vergadering nog enkele mededelingen doen. EEN RIOLERINGSPLAN Het volgende agendapunt is krediet aan vrage voor het ontwerpen van een riole ringsplan. Het is algemeen bekend dat de riolering alhier slecht is. Er zullen moeilijk heden ontstaan bij het aansluiten van de rio lering op de door de herverkaveling veran derde waterwegen, terwijl het de vraag zal zijn of het waterschap lozing op haar water wegen nog langer zal toestaan. Bovendien liggen er langs de bebouwde wegen Dorps weg, Patrijzenweg, Achterweg en Coentjes- weg geheel vervuilde sloten, die moeten worden opgeruimd. B Ws hebben aan het Technische Ad viesbureau der Ver. van Ned. Gemeenten gevraagd hoeveel een plan zou kosten. Uit het daarop ontvangen antwoord blijkt dat een plan, bestaande uit tekening met toelichting ƒ3000.zal vergen. Daarover heen komt het loon van 2 gemeentewerklie den, die gedurende 2 weken zullen moeten assisteren bij het waterpassen, en de kos ten van grondboringen van ongeveer 300. Het Technisch Bureau besluit met er op te wijzen dat, indien mocht worden besloten het werk niet uit te voeren, de uitgaven toch niet nutteloos zijn. Bij nieuwbouw en andere wijzigingen kan er rekening mee worden gehouden, totdat het plan over b.v. 25 jaar wel wordt uitgevoerd. Ook van de Dienst Aanvullende Civieltech nische Werken is bericht ontvangen. In be ginsel komt uitvoering van een dergelijk plan voor subsidie in aanmerking. Het per centage hangt hier o.a. af van de financiële toestand van de gemeente. Er is reeds een percentage genoemd, nl. 80, doch dat is zeer voorlopig. Met het ,,Riza"-instituut zal besproken moeten worden of er een rioolzuiveringsin stallatie moet komen, dan wel of recht streekse afvoer op de Eendracht mogelijk is Wethouder van Driel meent dat het uit voeren van een dergelijk plan veel tijd zal kosten, dat vooral op administratief gebied. Door ervaring wijs geworden raadt hij daar om zo spoedig mogelijk, dus nu te beginnen. Op een vraag van dhr. Aarnoudse ant woordt de Voorzitter dat het subsidie wordt gegeven op de uitvoering van het plan en niet op de ontwerpkosten, die nu aan de orde zijn. De Voorzitter heeft intussen wei hoop op een flink percentage. Voor het seizoen 1956/57 wordt veel werkloosheid verwacht, en dat kan van doorslaggevende betekenis zijn voor het bepalen van de sub sidiehoogte. Dhr. Ishta trekt die werkloosheid in twijfel Landbouw en herverkaveling vragen thans alle beschikbare mankracht. Dhr. Aarnoudse zegt dat de uitvoering niet te lang moet duren, en liever geen on derbrekingen. Op een vraag van dhr. Mees merkt de Voorzitter op dat natuurlijk nog niet bekend is wat het plan precies zal omvatten.. Ver moedelijk valt de gehele Coentjesweg er in en van de Patrijzenweg het grootste deel. Dhr. Aarnoudse acht, evenals dhr. Aar noudse, een nieuwe riolering nodig, hoewel de kosten zéér hoog zullen zijn. Besloten wordt dan tot het doen opmaken van een rioleringsplan. DE WONINGBOUW Nadat enkele begrotingswijzigingen zijn vastgesteld, en de gemeenterekening 1954, vermeldende batige saldi van 1551,53 en 38104.78 op resp de Gewone en de Kapi- taaldienst, is aangeboden komt het Dagelijks Bestuur met het voorstel tot het bouwen van 6 woningwet-woningen aan de Ontworpen Bou-Kooijmanstraat. De voorzitter lichtte verder toe dat een en ander berustte op een door dhr. Argeloo, Direkteur van de Centrale Dienst Noord- Zeeland geopperde mogelijkheid tot het bou wen van een 50-tal woningen van een en dezelfde type en uitvoering op het eiland Tholen. De kostprijs zou nog verder ge drukt kunnen worden door ze als één werk onder de aannemers op het eiland aan te besteden. De raadsleden hadden van dit Gerechtvaardigde bezorgdheid De eilandgemeenten besluiten gezamenlijk te trachten een 100-tal woningwet-woningen te bouwen ;j Oud-V os semeer laat ook een rioleringsplan maken In Stavenisse elektrijikatie van onrendabel gebied De haringvlcfot ligt weer gereed De thoolse A.N.A.B. 25 jaar Naar het zeehen gelconcours Aanbestedingen Intrede nieuwe predikant te Tholen Nieuws in velerlei plaatselijke berichten Het geweten waarschuwt ons als een vriend alvorens ons als een rechter te straffen. plan uit de krant reeds kennis kunnen emen. Dhr. Istha vraagt waarom er niet naar gestreefd wordt meer dan 6 woningen te bouwen. Dit is volgens tie Voorzitter niet mogelijk omdat er geen grond genoeg be schikbaar is, bovendien zit men al dicht bij het aantal van 50 wanneer alle 7 gemeenten 6 woningen bouwen. Dhr. Istha zegt dat Stavenisse toch wel geen woningen meer nodig zal hebben, en dhr. Mees wijst er op dat St. Annaland de handen vol zal hebben aan de opruiming en vervanging van de 50 krotten. Verder vindt dhr. Istha het onjuist met zo weinig woningen genoegen te nemen om dat er geen grond genoeg is. Wanneer de bouw straks wordt uitgevoerd is er misschien wèl grond. (zie vervolg pag. 6) Uit de in dit nummer veelvuldig voor komende raadsverslagen en andere mede delingen is gebleken, dat de gemeente bestuurders de voorlopige toezegging hebben gedaan om te trachten de bouw van een honderdtal woningwetwoningen op ons eiland te verwezenlijken. Bij de besprekingen hierover bleek bij verschillende bestuurders de ongerustheid te bestaan, dat afgezien van de mogelijkheid of onze aannemers in staat zijn een zo groot aantal woningen in een betrekkelijk korte tijd te bouwen er bij hen voldoende samenwerking gevonden zal kun nen worden om tot een gezamenlijke bouw te komen. Die bezorgdheid lijkt ons niet ongegrond. Sterker, we ontveinzen niet in die vrees te delen. Immers, het is lang niet eenvoudig, om plaatselijk tot een zodanige samenwerking te komen. Dit is na de ramp van die ge meenten zonneklaar gebleken. En het gevolg was dat het herstelwerk in hoofdzaak werd uitgevoerd door vreemde aannemers. Natuur lijk was er toen plaatselijk nog genoeg werk over om zich daarover niet bezorgd te maken. Dit nam echter niet weg, dat een grote hap de mond voorbij ging. In een andere gemeente op ons eiland heet men wel enige samenwerking gevonden bij de bouw van een 14 tal woningen. Daar is dan één aannemer-metselaar en verschillende timmerlieden, smeden en schilders. De laat ste doen ieder een paar woningen afwerken en al kan men ook bier niet spreken van een ideale samenwerking, dat gaat in elk geval nog. Dat er veel vertraging voor diverse omstandigheden is ontstaan en daardoor de verhouding mogelijk ook weer wat ver troebeld is, doet aan het feit weinig af, dat in beginsel die samenwerking hier wel moge lijk was. Maar dat is nog maar in één van cmze gemeenten. En nu zou het zover moeten komen dat alle aannemers of beter gezegd ambachts lieden die samenwerking zouden moeten kun nen opbrengen, dat ze gezamenlijk die 100 woningen gaan bouwen. Allemaal kleine of grotere zelfstandigen, allemaal kleinere of grotere bazen onder één baas. Het zal waarschijnlijk niet eenvoudig zijn. En we horen sommige lezers en daaronder zelfs sommige aannemers er al direct aan toevoegen: eenvoudig nee, totaal onmoge lijk. Zo erg zien we het nu bepaald niet. Immers, indien zo'n object tegen redelijke verdienste kan worden uitgevoerd, dan is er ook nog wel onderverdeling mogelijk, plaatselijke verdeling dus. Dan zal het wel licht niet persé noodzakelijk zijn, dat om een voorbeeld te noemen alle meewerkende ambachtslieden op een goede morgen naar St. Maartensdijk trekken en daar beginnen om die 30 woningen klaar te maken om van daar naar Poortvliet of de andere gemeenten te verhuizen en zo vervolgens. Wanneer het in zoverre zal lukken, dat men kan komen tot een type woning, die voor onze omgeving kan voldoen, wanneer men één architect heeft, wat met inzet van de Centrale Dienst Noord-Zeeland niet de onmogelijkste factor zal zijn, wanneer men vervolgens niet boven de regeringscurve prijs uitkomt, kortom wanneer door samen werking de bouw van deze 100 woningen werkelijkheid werd, dan zou dit betekenen, dat de woningnood op het eiland Tholen tot het verleden behoort. Nu staat er in bovenstaande zin evenwel dikwijls „wanneer". Dit houdt in dat er voorshands nog vele „maren' aan verbon den zijn, die we niet weg willen cijferen. Dit betekent niet, dat de ambachtslieden van ons eiland, dat de aannemers zich nog wel eens een keer extra mogen bedenken, eer er zonder meer wordt gezegd: daar kómt niets van of daar beginnen we niet aan. Ze mogen zich voor ze tot die uit spraak komen nog wel eens bedenken, om dat het dan de kant uitgaat van een vreemde aannemer, omdat dan de gemeenten bij de overheid kunnen aankloppen en zeg gen: in onze streek zijn er geen te vinden. En dan moge er op dit ogenblik nog werk genoeg zijn in verschillende ge meenten is dat nauwelijks meer het geval voor metselaars en timmerlieden,omdat het rampherstelwerk overal klaar is wanneer er geen nieuwbouw bijkomt, dan zal het „klantenwerk" in de komende jaren te gering zijn om de in de afgelopen jaren toch schier in elk bedrijf aangetrokken arbeiders te handhaven. Dan zou dit kunnen betekenen dat men er uiteraard toch spijt van heeft die samen werking niet te hebben gezocht. Omdat de gemeenten na de 100 woningen uit de wo ningnood zijn en omdat er in de particuliere sector tegen de huidige bouwprijzen nu ook niet direct een overweldigende animo is. Dat is het overdenken voor onze plaat selijke, onze streekaannemers waard. Mis schien is dan onze en de bezorgdheid van vele andere eilandbewoners, dat er van deze hele opzet niets terecht zal komen overbodig geweest. Omdat het toch mogelijk zou blijken, dat er gezamenlijk wordt opgetrokken, omdat deze plannen toch uit eigen streek verwezen lijkt zouden worden. Dit zou in het belang zijn van de nog wo ningzoekenden, van de gemeente maar ons inziens ook in het belang van de plaatselijke en streekaannemers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1