MOEDER! Plaatselijk Nieuws Intercommunale woningbouw. Rheuma bevolkingsonderzoek. De redactie legt II in deze pagina's voort THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 12e jaargang no. 26 11 mei 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per. kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur ln Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Hoeveel malen op een dag weerklinkt die kreet niet uit de kindermond. „Moeder", altijd maar „moeder". Het is moeder, die dag-in-dag-uit voor de kinderen zorgt, in hun prilste jeugd werkt, wast, aankleedt, voedt en wat verwent erbij. Alleen een moeder kan op echt moe derlijke wijze met het kleine grut om springen. Alleen een moeder is bij machte te sussen, te troosten en traantjes te betten, zó dat ze ook ophouden te stromen. Hoe begrijpelijk is die kreet „moeder!" als een kind in angst of vreze, of met schrij nend verdriet rondloopt. Daarmee wordt het aandeel van vader in de opvoeding zeker niet als onbelangrijk of niet ter zake doende aan de kant geschoven. Integendeel, in bepaalde omstandigheden zal elk klein kind zich dankbaar herinneren een vader te hebben: zal 't ook die vader te hulp kunnen roepen. Maar in 't algemeen in de dagelijkse gang van zaken is het altijd moeder, die het eerst moet helpen, omdat moeder immers steeds dicht bij de hand is. Vader is veelal een hele dag weg, naar zijn werk. Vader zien de kinderen alleen een paar keer per dag bij het eten. En als vader 's avonds thuis is, moeten de kinderen naar bed Ja, dan roepen ze wel om va der! Dan willen ze graag op blijven. Bij hem, om nog eventjes te spelen op zijn knie. Maar dan moet moeder onverbiddelijk zijn: kinderbedtijd naar bed! Moeder is het middelpunt van het gezin. En Moederdag betekent niet, dat vader een presentje moet kopen voor zijn vrouw Verre van dat. Ook al is moededag door handige Amerikaanse reclamemensen inge steld om de verkoop van bloemen, taarten en wat dies meer zij, te stimuleren. De grondgedachte van moederdag is goed. En mooi. Moederdag is er, om ons even te laten realiseren, welke plaats moeder in neemt in het gezin. En dat is een voorname plaats. Want moeder is nog altijd het middelpunt, waar heel 't gezin om draait. Moeder bestiert de huishouding. Moeder beheert het huishouden en regelt ieders aandeel in de werkzaamhe den. Moeder zorgt dat elk lid van de kleine gemeenschap zijn portie krijgt plus -en dat is heel belangrijk de speciale per soonlijke noot erbij. Wie anders dan moeder weet er wat ieder nodig heeft of prettig vindt? Alleen de echte moeder kan zich instellen op de behoeften en verlangens van haar man en haar kinderen. Zij moedert over hen. En dat kan men soms wel eens overbodig vin den, of zelfs vervelend, de meeste slacht offers laten zich dit bemoederen maar al te graag welgevallen. En waarderen er voor al later hun „moedertje" des te meer om. Het is niet overdreven dat eens in het jaar bijzonder te onderstrepen: op Moeder dag. Moederdag is er niet voor niets. Moe der mag best merken, dat zij door het hele gezin geacht, gewaardeerd en bewonderd wordt. Het zou een belediging en grove on dankbaarheid zijn, als we haar dat niet bewezen. En een groot geluk, dat te kunnen doen. Voor moeder! Vorige week hebben we er op gewezen, hoe de gemeentebesturen door wijziging van de woningbouwpolitiek der regering meer armslag hebben gekregen. De circulaire van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting per 28 februari 1956 heeft im mers de contingentering op het gebied van de woningbouw, met de onvermijdelijk daar aan verbonden verstarring doen eindigen. Men herinnert zich misschien nog, hoe ons eiland voor de jaren 1954 tot en met 1956 een toewijzing bouwvolume kreeg, wel ke maar stichting van een 30-tal woningen toeliet. In drie jaar tijds voor 7 gemeenten. Het v/as bepaald niet mogelijk, daarmee de woningnood op te heffen, zelfs niet te doen verminderen. Door bijzondere omstandighe den, zoals in Sint-Maartensdijk voor amb tenaren herverkaveling, in Poortvliet voor Industrie, enz. kon daarenboven nog wel een bijzonder bouwvolume worden losge maakt, maar in het algemeen was men toch aan de 3 jarige toewijzing gebonden. Men heeft het roer radicaal omgegooid door de nieuwe regeling en dientengevolge kunnen de gemeentebesturen op een ander kompas gaan varen. Openen zich thans gunstiger perspectieven voor het oploseu van de zovele huisvestings moeilijkheden, die de gemeentebesturen dage lijks zozeer met zorg vervullen? Zullen de gemeentebesturen thans aan bepaade pro blemen beter het hoofd kunnen bieden?. Het zijn vragen, die het gemeentebestuur be zighoudt en allerwege zoekt men naarstig naar middelen, die meer licht kunnen ver schaffen bij de problemen en moeilijkheden, waarvoor de lagere publiekrechtelijke licha men zich nu reeds sedert de bevrijding ge steld zien. Door de ramp en de daarna ver kregen nieuwbouw zijn het in onze omge ving Stavenisse en St. Filipsland, voor wie deze zorg iet in die mate of geheel niet meer geldt. Daar is de woningnood opge lost. Maar in de andere gemeenten spreekt, die nood nog altijd, al blijven er natuurlijk wel verschillen. En wat nu te doen met de nieuwe rege ling? Men is dus nie direct meer aan con- tigentering gebonden. Maar van woning- bouwvrijheid is, kan er nog geen sprake zijn. Er zijn nog banden. In de eerste plaats moe ter de streekaannemers er de tijd voor heb ben zonder aantrekking van vreemde arbeids krachten. In de tweede plaats stelde het De partement van Wederopbouw een curve- prijs, wat inhoudt dat men niet boven de begroting mag komen om zeker te zijn van een vergunning (met premie). En die curveprijs houdt in, dat men tot efficiënte aanpak van de woningbouw moet komen. Daarover werd laatst gesproken door het Hoofd van de Centrale Dienst de heer Argelo in een vergadering van B.S. 6 O. Die efficiënte aanpak bestaat o.m. in het bouwen van een aantal van hetzelfde type woningen. Een aantal waarover één gemeente, zoals onze eilandgemeenten zijn geen baas kan. Het zouden er namelijk minstens 50 moeten zijn. De intercommunale woningbouw kan men bouw- en architect- kosten drukken. Onze streek is de enige niet, die met dit probleem zit. In het Noorden speelt de zelfde moeilijkheid. We lazen dit in de Fra- neker Courant. Daar hebben acht gemeen ten de handen in elkaar geslagen en zullen in beginsel 250 woningen bouwen. BESPARING OP MATERIAAL EN ARBEID Niet alleen het aantal woningen van de zelfde soort speelt een rol, maar ook het type te bouwen woningen. Het is begrijpe lijk dat het bouwen van een villa geen recht op premie zal geven omdat de bouw kosten de curveprijs ver te boven zal gaan. Daarom stond bij de bespreking van de acht gemeenten in het noorden voorop, dat het verwerken van fabrieksklaar samenge stelde bouwelementen in plaats van de op het ogenblik schaarse bouwmaterialen een zodanige arbeids besparing zal moeten op leveren, dat verdere stijging van de eenheids prijs per woning achterwege zal blijven en dat dientengevolge ean de curveprijs van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal kunnen worden vol daan. En zo werd na de februaricirculaire door een werkgroep architecten van die 8 gemeenten niet meer vastgehouden aan de traditionele woningbouw, maar een geheel ander woningtype geprojecteerd. Een type dat we als volgt kunnen omschrijven: Op de begane grond: 1 ruime woonkamer, 1 slaapkamer voor 2 personen, hall, w.c., keuken, vrijstaande bergschuur. Bovenver dieping: overloop met douchecel, 2 slaap kamers. Een bijzonderheid is dat de gevelgedeel ten worden gevormd door in de fabriek ver vaardigde elementen, bestaande voornamelijk uit hout en gipsplaten en dat de wanden op de bovenverdieping zullen bestaan uit in de fabriek op maat gemaakte gipsplaten Voorts wordt ook het dakbeschot van de fabriek betrokken in de vorm van dubbel- hard-boardplaten groot 1.22 m bij 2.40 m, waarop een bekleding zal worden aange bracht van twee lagen rubberroid met in- gestrooide blauwe leislag, waardoor het aan brengen van zingen goten achterwege kan blijven. (Juist de baksteen- en dakpannen- productie zijn de critieke punten in de mate riaal voorziening in de woningbouw. Bij de onderhavige woningen bespaart men dus op het eerste materiaal terwijl men het ge bruik van het tweede geheel ondervangt.) DRIE TEGEN TWEE De hierna vermelde berekening doet zien, dat als gevolg van het verwerken van de hierbovengenoemde bouw- en materiaalbe- sparende factoren niet alleen de arbeidspro ductiviteit in sterke mate kan worden opge voerd, doch dat ook de woningproductie met niet minder dan 45% kan worden ver hoogd. Het op de bouwpaats benodigde aantal manuren aan metselaars, timmerlieden en stucadoors, bedraagt per woning bij de tra ditionele bouw nl. ongeveer: a. metselaars b. timmerlieden c. stucadoors Totaal 275 manuren 375 manuren 90 manuren 740 manuren Het aantal uren voor de vaklieden wordt per woning ongeveer: a. metselaars 200 manuren b. timmerlieden 275 manuren c. stucadoors 45 manuren Totaal 520 manuren Uit bovenstaande cijfers blijkt dus, dat de vaklieden in dezelfde tijd op de bouwplaats ongeveer 3 stuks woningen kunnen bouwen terwijl daarvoor bij de traditionele bouw ongeever 2 woningen gereed kunnen komen, zodat de woningproductie kan worden ver hoogd met ongeveer 40 procent. In Frane- ker werd dit papierenplan getoest aan de werkelijkheid door de bouw van een proef- woning en thans zijn er hiervan respectie velijk 21 en 12 in twee gemeenten aanbe steed. SLECHTS TER INLICHTING Bovenstaande hebben we niet weergege ven om daaruit te concluderen, dat dit nu hét woningtype voor onze omgeving zou zijn, We kunnen daarover niet oordelen. Het is slechts bedoeld als een bewijs, dat men ook elders het nieuwe bouwprobleem streeksgewijze aanpakt en dat men boven dien in grote mate rekening houdt met de curveprijs. Misschien kunnen op dit gebied meer deskundigen hun mening hierover eens laten horen. Bij het nu ontworpen type wordt een aan merkelijke besparing verkregen aan man uren van de metselaars .doordat de voorge vel en de achtergevel grotendeels gebouwd worden van in de fabriek gemaakte ele menten. Ook op de verdieping is dit het geval, nu de scheidingswand en de kasten compleet uit de fabriek opgesteld kunnen worden in slechts enkele uren. Aangezien over de elementen zonder verdere bewerking behang kan worden geplakt, geldt bovenge noemde besparing ook voor de stucadoors. Wat de arbeid van de timmerlieden betreft, hierbij zit de eerste besparing in het stel len van de profielen en het maken van het dak. De goot is namelijk zeer simpel van constructie, terwijl het dakbeschot geheel op maat in vlaken van 1.22 x 2.40 op het werk wordt aangevoerd. Door toepassing van rub berroid is het aanbrengen van latten en ten gels overbodig. Het reumaonderzoek, dat speurt naar reumatische aandoeningen onder de inwoners van Nederland, is momenteel in Zeeland aan het werk. In Oud Vossemeer begint het bevolkings onderzoek op rheumathiek. Deze week zullen verschillende inwoners van Oud Vossemeer een enquêteformulier ontvangen waarmede op hen een beroep wordt gedaan om mede te werken aan een belangrijk onderzoek ten behoeve van de V olksgezondheid. Het betreft een onderzoek dat momenteel in Nederland plaats heeft met het doel na te gaan in welke mate rheumatische aan doeningen onder de bevolking voorkomen. Dit onderzoek gaat uit van de Gezond heidsorganisatie T.N.O. te 's Gravenhage in samenwerking met de regionale orga nisaties voor rheumatiek bestrijding en de gemeentebesturen van die plaatsen in ons land waar dit onderzoek zal plaats hebben. De werkwijze van het onderzoek is een enquete, welke wordt gehouden onder die personen, in de leeftijdsgroep van 15 tot 64 jaar. Die inwoners nu, welke zijn aangezocht, ontvangen een vragenformulier dat hen door het gemeentebestuur is toegezonden. De bedoeling hiervan is dat een ieder, wiens naam op dit formulier voorkomt dit volledig invult. Vooral die personen die menen nimmer lijdende te zijn geweest aan rheumatiek. Wil nu het onderzoek volledig sagen dan is het volgende van belang. Ie. dat de geaddresseerde het formulier volledig invult met alle gegevens die op hemzelf betrekking hebben. 2e. ook al heeft my nimmer last gehad van rheumatiek is het van groot belang voor het onderzoek, dat de gezonde eveneens volledige inlichtingen geeft. 3e. zorgt er voor dat Uw formulier tijdig ingevuld klaar ligt als de huisbezoekers, die zich hiervoor vrijwillig beschikbaar stelden deze formulieren komen afhalen aan huis. Zoals hierboven reeds omschreven is het de bedoeling een overzicht te krijgen om trent het voorkomen van rheumatische aan doeningen en haar oorzakelijke aspecten. Vanzelfsprekend is het echter niet moge lijk diepgaand op de problemen in te gaan tijdens het onderzoek. Wie vergeet moederdag tegenwoordig nog? De eis van de nieuwe woningbouwregeling is: efficiënt bouwen Een foto van een nieuw woningtype Rheuma-bevolkingsonderzoek in Oud-V os semeer Tholense boys zorgde voor een verrassing Een verstandig hart zal de wetenschap opzoeken (Salomo) Wel zullen die personen, welke blijken te lijden aan één of ander vorm van rheuma tiek, of lijdende zijn geweest, worden opge roepen om hun klachten met de rheumato- logen te bespreken. Dit zal plaats hebben 18 en 19 juni a.s. ni het wijkgebouw van het Groene Kruis. Er zal geen lichamelijk onderzoek plaats hebben of behandeling. Wel zal, indien dit nodig blijkt in overleg worden getreden met de betreffende huisarts. EEN DRINGEND BEROEP WORDT GEDAAN OP U ALLEN OM TEN BE HOEVE VAN DE GEMEENSCHAP ME DE TE WERKEN OM DIT ONDER ZOEK OOK IN DE GEMEENTE OUD- VOSSEMEER VOLLEDIG TE DOEN SLAGEN. Hier een foto van een in Franeker gebouwde proefwoning, waarvan de omschrijving in bovenstaand artikel te lezen is DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. P. J. DUINKER te Tholen, tel. 40 dr. H. MENGER te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 13 tot en met 19 mei 1956 zondag 5.36 18.06 maandag 6.22 18.52 dinsdag 7.09 19.37 woensdag 8.05 20.30 donderdag 9.01 21.27 vrijdag 10.08 22.38 zaterdag 11.22 23.50 donderdag 17 mei eerste kwartier 6. 15 uur LICHTING 1957 Van de lichting 1957 waren 22 personen, waarvan er vorige week 17 zijn goedgekeurd ongeschikt 2, er waren 2 personen niet ver schenen en van 1 werd de uitslag aangehou den. LICHTING 1958 Voor deze lichting zijn er 28 ingeschre venen. BEVRIJDINGSHERDENKING Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding maakte de Harmonie Con cordia te Tholen zaterdagavond jl. een mu zikale wandeling door de gemeente. NIEUW TROTTOIR Vna gemeentewege is door de aannemer P. Knuist aan het Walletje bij de oprit een nieuw trottoir gelegd, wat een hele verbe tering is geworden. AANRIJDING Zondagmorgen is in de Stoofstraat te Tho len het dochtertje van de fam. J. v. S. bij het oversteken van de straat tegen een voorbij rijdende motorrijwiel van de heer D. v. Z. gelopen, het kind sloeg tegen de grond en bekwam gelukkig weinig verwon dingen. Met enkele schrammen aan gelaat, handen en benen, kwam zij met de schrik vrij. tenminste zo'n vlet brilmontuur, dat precies past bij hun jeugdige gezichtjes. Daarvoor naar rortuinstr. 12 - Bergen op Zoom - Tel. 91 BURGERLIJKE STAND Geboorten geen Overlijden: geen Huwelijken: Op 8 mei 1956: Antonie van Droffelaar ud 28 jaar, wonende te Tholen en Cor nelia Adriana Kosten, oud 23 jaar, wonende te Tholen. BÉVORDERING De heer G. Schot Czn. alhier is bevorderd tot vakman eerste klas bij de Technische Dienst der P.T.T. DUIKER STENEN KRUIS De werkzaamheden van de fa. Schermers uit Nieuwendijk aan de duiker onder de Postweg bij het Stenen Kruis te Tholen zijn thans zover gevorderd, dat het verkeer weer recht door kan rijden, zij het dan met ver minderde snelheid. Over enkele weken zal het bestratingswerk ook klaar zijn. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op 17 mei a.s., des mid dags van 15.00 16.00 uur, in het Wijkge bouw van het Groene Kruis te Tholen voor de ingezetenen gelegenheid bestaat tot koste loze inenting en herinenting tegen pokken. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, gelieven zich voor of op 12 mei 1956 op te geven bij Dr. P. J. Duinker. Tholen, 7 mei 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd. COLLECTE De onlags gehouden collecte voor Simavi heeft het mooie bedrag van 256.25 opge bracht. SLACHTVERGUNNINGEN In de maand april werden ter gemeentese- kretarie nog 15 varkens voor huisslachtingen aangegeven. Met ingang van 1 mei werd het seizoen gesloten. Uiteraard bestaat nog de mogelijkheid bij uitzondering later te slachten. INRICHTING NED. FIERV. VER. GEBOUW De verbouw van de timmermanswerkplaats van wijlen M. Sonke tot Ned. Herv. Ver. Gebouw vordert gestadig. Men is thans bezig met het oprichten van de geheel nieuwe voorgevel. Om aan de nodige gelden voor een ver antwoorde inrichting, banken .tafeltjes enz. te komen wil de Kerkvoogdij een inzame ling door middel van een lijstcollecte in de gemeente houden. Voor dit prachtige doel willen we graag een aanbeveling geven. Vertegenwoordigers van diverse vereni gingen die natuurlijk nauw bij deze doel matige vergaderzaal betrokken zijn zullen volgende week een rondgang door de ge meente maken. KEURING MIL. DIENST Donderdag jl. vond in Breda de keuring van de dienstplichtigen van de lichting 1957 plaats. Van de 21 ingeschrevenen waren er 2 niet verschenen omdat ze elders konden worden gekeurd. 11 dienstplichtigen werden goedgekeurd, 5 moesten voorgoed ongeschikt worden verklaard terwijl de beslissing voor 3 gevallen werd aangehouden. BEVRIJDINGSHERDENKING Velen gaven gehoor aan de oproep van MOEDERDAG Gaat voor geschenken waar U moeder echt een plezier mee doet op 13 mei kijken bij Pollie. U weet ons devies: Voor delig en Dichtbij. Zie onze etalage en Uw keus is bepaald. de burgemeester vrijdagavond 4 mei de vlag halfstok te hangen ter herdenking van hen die het leven gaven voor onze bevrijding. Ook op de bevrijdingsdag zelf waren veel vlaggen te zien. Hoewel dit jaar geen enkele feestelijkheid werd georganiseerd blijkt daaruit toch hoe zeer het feit van de bevrijding nog onder de inwoners levendig is. VERBETERING BUSHALTES Integenstelling met vroeger was de bus halte de laatste paar jaar niet meer voor hotel „De Gouden Leeeuw" wat overigens sinds de instelling van deze busdienst het geval was geweest maar aan de overkant van de straat, zoals er ook een parkeerver bod voor de rechterhelft (vanaf garaage Kurving bekeken) van de Voorstraat werd vastgesteld. Het blijkt dat deze maateregel niet vol doet, voornamelijk voor wat de bus betreft die hierdoor noodzakelijkerwijze voor woon huizen parkeerde, waarop nogal aanmerkin gen kwamen, hoezeer de chauffeurs deze parkeertijd ook bekorten. In overleg met b en w de postcommandant der rijkspolitie en de firma van de Klun- dert is deze kwestie opnieuw bekeken en een nieuwe regeling vastgesteld. In de eerste plaats zal met ingang van maandag a.s. het parkeerverbod voor de lin kerhelft van de Voorstraat gelden, weer vanaf garage Kurvink bekeken) in tegen stelling dus met de tot op heden gevolgde methode. In de tweede plaats komen er officiële bushalten bij: hotel ,De Gouden Leeuw" (begin en eindpunt) aan de ring tegenover de schoenwinkel Den Engelsman, aan het be gin van de Javadijk en voor de busdienst Stavenisse nog een bushalte bij het Wees huis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1