WEEKBIQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND VANDAAG. Tweede Kamer op de valreep Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht COMMENTAAR. Herverkavelingsnieuws De redactie legt U in deze 6 pagina's voor* DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD -VOSSEMEER 12c jaargang no. 25 4 mei 1956 i Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn j Vandaag herdenken we hen, die in de strijd om onze vrijheid gevallen zijn. Er zijn dingen in het leven, die zo vanzelfsprekend zijn, dat we er geen aandacht meer aan schenken. We vergeten ze. Maar dat geldt I toch zeker niet personen. Bij de strijd om onze bevrijding waren mensen betrokken en onder die mensen zijn er velen, aan wie die strijd het hoogste heeft gekost wat zij geven konden: hun leven. Er is in Nederland een zegswijze: Uit het I oog, uit het hart. Er is er geen, die de men- I selijke bekrompenheid sterker uitdrukt. Maar er is er gelukkig ok geen, die in heel veel gevallen zo weinig opgaat. Wie uit het oog verloren is, in het bijzonder wie ons door de dood is ontnomen, kan des te inniger voortleven in ons hart. Zo nu leven, als het goed is. al diegenen in en onder ons voort die de bevrijding zelve niet hebben mogen meebeleven. Ze leven onder ons voort met hun idealen en met de voorstellingen, die zij zich van de bevrijding hebben gemaakt. Wanneer op ons ook vandaag nog de verplichting rust om aan de mee door hen bevochten vrijheid inhoud te geven, dan is dat tegelijk een ereschuld jegens hen. Maar ook nog op een andere wijze leven ze onder ons voort. Ze doen dat in die genen, die hun het naast gestaan hebben, die hun in het leven zo onuitsprekelijk lief wa ren en die ze achter hebben moeten laten: hun vrouw, hun kind, hun vader of moeder soms. Denkt men er niet aan, wanneer men een kind van een overleden verzetsstrijder ontmoet. Komt het telkens niet weer op, als men een moeder of een vader van hem of haar tegenkomt. Die nagelaten betrekkingen van hen die heengingen; zij kunnen ons bewust maken, wat de vrijheid van ons land en ons volk voor hen moet hebben betekend .Want zelfs de liefde jegens hen heeft die mannen en die vrouwen, die zoons en die dochters, niet kunnen weerhouden om in de waagschaal van de strijd te leggen tot zelfs hun leven toe. Zo zijn dan nu die nagelaten betrekkingen onder ons de wel zeer dierbare panden onzer bevrijding. Omdat voor ons zijn heen gegaan die hun tot een steun waren, daar om zijn zij ons vandaag het naast. En wat wij voor hen doen, dat doen wij in nage dachtenis aan de gestorvenen. Die we herdenken, vandaag! VERSCHEIDENE LEDEN KEREN NIET TERUG Op drie mei heeft de Tweede Kamer haar laatste vergadering in deze parlementaire peridoe gehouden. En nu staan de verkie zingen voor de deur. Na de dertiende juni zal bekend zijn hoe de nieuwe Tweede Kamer zal zijn samengesteld. Maar intus sen staat het reed3 vast dat een aantal Tweede Kamerleden niet meer zal terug keren. De a.r.-fractie zal ongetwijfeld de grootste aderlating ondergaan. Zij moet af scheid nemen van drie goede parlementariërs de heren Schouten, v. d. Heuvel en Sta pelkamp. De eerste twee hebben een lange staat van dienst achter de rug: meer dan dertig jaren zijn zij lid van de Tweede Ka mer. De heer Stapelkamp, voor de oorlog voorzitter van het C.N.V., is „slechts" tien jaar lid van onze volksvertegenwoordiging geweest. Het schijnt de a.r. partij ernst te zijn met haar verjonging. Want op de in gediende candidatenlijst staat een aantal zeer jonge personen. Zo is de heer Schou ten als lijsttrekker vervangen door Prof. Zijlstra. De eerste is bijna 73, de nieuwe lijsttrekker 37 jaar. Dat is dus een flink verschil. Een objectieve beoordeling wijst echter uit dat deze verjonging in de a.r.- partij meer dan noodzakelijk was. Vooral daar deze partij sinds de bevrijding de wind niet in de zeilen heeft gehad. De wisselingen in de andere fractie zijn lang niet zo ingrijpend. De k.v.p. zal twee leden in ieder geval missen. Eén daarvan is de medicus de heer Mol, die sinds 1946 in de kamer heeft gezeten. Evenals de heer Hooy, de middenstandsexpert, zal hij de Kamer wegens gezondheidsredenen verla ten. Bij de p.v.d.a.-fractie heeft zich één man vrijwillig teruggetrokken. Het is de heer Schilthuis, die met zijn 74 jaren de tijd tot heengaan gekomen acht. Sinds 1933 heeft de heer Schilthuis zitting in de Tweede Kamer. Verscheidene jaren is hij tweede voorzitter geweest. Een ernstige ziekte heeft zijn krachten gesloopt, zodat men de laatste jaren niet veel meer van hem heeft gehoord. Bij de c.h.-fractie is het baron v.d. Feltz, die niet meer terugkomt. Tot nu toe was hij de enige Zeeuwse afgevaardigde in de Tweede Kamer. De heer v. d. Feltz is nu 75 jaar, zodat hij terecht het zware Kamer werk maar aan anderen overlaat. In de v.v.d., s.g.p. en c.p.n. fracties zul len zich waarschijnlijk geen veranderingen voordoen. Verscheidene afgevaardigden zul len niet terugkeren als de uitbreiding der Kamers niet door zou gaan. Maar daaraan behoeft nu niet meer te worden getwijfeld. De Eerste Kamer heeft verleden week de voorstellen tot uitbreiding z.h.s. aangenomen Geen enkele fractie was tegen. Men behoeft dus niet te verwachten dat in tweede le zing deze uitbreiding wel verworpen zal worden, zoals vier jaar geleden het geval was. Vast staat dus wel, dat wij een Tweede Kamer krijgen van 150 man en een Eerste van 75. Een groot aantal nieuwe figuren tal zijn intrede in de politiek doen. Of dit een voordeel is zal nog moeten blijken. Voor de middelgrote fracties betwijfelen wij dit. Het aantal leden dat bijna niet meer aan het woord kan komen, zal stijgen. Als dit tot resultaat heeft dat alleen de besten zullen spreken kan dat echter een winstpunt zijn. Intussen is het tempo van de Tweede Ka mer bijna niet meer bij te houden. Talloze wetsontwerpen worden afgehandeld. En soms komt het nog tot kleine schermutse lingen tussen regering en Kamera Zo werd er een motie Biewenga (a.r.) met 42-24 (socialistische en communistische) stemmen aangenomen, waarin de Kamer tot de uit spraak komt, dat uitgifte van gronden ook in de vorm van verkoop en niet alleen als pacht en erfpacht dient te geschieden. Het ging hier over het beleid inzake de uitgifte van cultuurgrond in IJsselmeerpolder. Wel licht dat het volgend kabinet met deze uit spraak rekening kan houden. Voor minister v. d. Kieft had deze motie - op de valreep van de parlementaire periode weinig zin meer. De ophefing van de handelingsonbe kwaamheid der gehuwde vrouw was het laatste grote onderwerp dat de Tweede Ka mer behandelde. Er was geen tegenstand tegen de poging van Minister van Oven om de gehuwde vrouw juridisch gesproken niet langer gelijk te stellen met onder curatele gestelden en minderjarigen. Er rest nog één probleem: moet in de wet staan dat de man het hoofd is van de echtvereniging? Het behoeft geen betoog dat de rechtse fracties daarvoor uit principiële overwegin gen het pleit voerden. BUITENLANDSE ZAKEN De Eerste Kamer heeft zich niet aan de eerste mei gestoord. De socialistische Eer ste Kamervoorzitter liet op die dag verga deren, de rooms-katholieke Tweede Kamer voorzitter gaf vrijaf. In de Senaat werd de ze week o.a. de begroting van Buitenlandse Zaken behandeld. Behalve het algemene pro test tegen de gang van zaken in Indonesië waren er twee opvallende redevoeringen. De eerst was van Prof. Schermerhorn (soc.), die tot de conclusie kwam dat we Indone sië op 1 januari 1946 volledig onafhankelijk hadden moeten verklaren. Naar zijn mening was dan de vriendschap tussen Nederland en Indonesië bewaard gebleven. Prof. Scher merhorn wilde ook het beheer over Nieuw- Guinea opdragen aan de Ver. Naties, omdat de structuur van dit gebiedsdeel „klassiek koloniaal" is. En daarvan wilde de oud minister-president niets weten. De tweede opmerkelijke redevoering kwam van de Senator Wendelaar (v.v.d.), die het eens was met alle andere sprekers in dit debat dat we ons niet in de luren moeten laten lggen door de Russische glim- lach-politiek. Maar toch was de heer Wen delaar onder de indruk gekomen van de woorden van de Russische partijsecretaris Chroestsjow. Hij bepleitte zoveel mogelijk contact met de Russen onder het motto „moed en liefde". Die moed is natuurlijk nodig, omdat de heer Wendelaar wel be greep dat het moeilijk te zeggen is of het de Russen inderdaad ernst is met hun goede bedoelingen. (Nadruk verboden) UNIFORMITEIT COMBINATIE CENTRALISATIE Behalve het woord hoogconjunctuur zijn bovenstaande in deze tijd ook geen onbe kende begrippen meer. Men tracht alles zo veel mogelijk uniform te doen, opdat door deze gelijkheid de economie wordt gediend. Men combineert verschillende zaken, ook alweer om aan de economische moeilijkheden zoveel als het kan het hoofd te bieden en men centraliseert tegenwoordig zoveel, om dat individuele arbeid ook al weer de basis- kostenfactor verhoogd. Dat hierbij ook uit zonderingen zijn op de regel spreekt wel haast vanzelf. Dezelfde begrippen kwamen ook om het hoekje kijken bij de deze week gehouden vergadering van B.S.&O. (Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers op het eiland Tholen). Die gevolgtrekking hebben we er althans uit gemaakt. Het was namelijk, zoals gewoonlijk en begrijpelijk, geen openbare vergadering, zodat we daarbij niet tegen woordig zijn geweest. Maar die gevolgtrek king durven we te maken, na wat over die besprekingen is meegedeeld tijdens de vrij dag jl. gehouden openbare raadsvergadering te Scherpenisse door de gemeentesecretaris aldaar de heer A. L. G. van Doorn. Het raadsverslag in dit nummer kan u de logica van die gevolgtrekking duidelijk maken. Daar is, om met het laatste te beginnen, gesproken over centralisatie van de reini gingsdiensten. Thans heeft bijna iedere ei landgemeente een eigen reinigingsdienst, die in de ene gemeente beter loopt dan in de andere. Daarvoor betalen de inwoners rei nigingsrechten variërend tussen 15.en 10.-. Moeilijkheden zijn er daarbij dikwijls met onpraktische materialen en ook met minder ideaal gelegen stortplaatsen. Centralisatie van deze diensten kan die nadelen opheffen. Men krijgt dan immers de beschikking over gemotoriseerde en daarvoor speciaal gebouwde vrachtauto's. Men kan dan, zoals ook werd voorgesteld gemakkelijker een tweetal stortplaatsen ver genoeg buiten de gemeentekommen aanwij zen om van dat euvel verlost te zijn. Maar de daaraan verbonden nadelen zijn evenmin denkbeeldig. Wel wordt dan twee maal per week opgehaald, hetgeen thans lang niet in iedere gemeente gebeurt, maar men kan ook niet meer meegeven, dan in die uniforme emmer gestort kan worden. De plaatselijke diensten denken daarover gemak kelijker. En nog groter nadeel is, dat het volgens berekening van de heer Argelo wel niet minder zal kosten dan 15.per gezin. We hebben dit slechts even aangetipt zonder er thans dieper op in te gaan. Het gaat ons voor ditmaal meer om het andere besproken punt: de nieuwe woningbouw regeling. Samengevat komt de nieuwe regeling hier op neer, dat van regeringswege geen be paalde toewijzing per gemeente wordt ge geven voor bouwvolume, maar goedkeuring en premie naar gelang de bouwcapaciteit. Men is direct geneigd te zeggen, dat dit een grote vooruitgang betekent. Inderdaad is men daarmee niet meer aan een vastgesteld aantal gebonden. Wanneer er genoeg aan nemers in een gemeente zijn, zou men er dus als het ware 100 per jaar kunnen bou wen. Men mag dit zelfs uitstrekken tot „streekaannemers". Ook aan deze regeling is er echter een „maar" verbonden. En die is, dat men be halve de aannemerscapaciteit ook niet boven de door de regering gestelde curve-prijs per woning mag komen. Wanneer een aannemer dus voor een hoger bedrag inschrijft dan die curve-prijs onthoudt de overheid goedkeu ring en daarmee de onmisbare premie. Door die bepaling concludeerde de heer Argelo, Hoofd van de Centrale Dienst Noord Zeeland dan ook, dat het vrijwel onmogelijk meer is voor de gemeenten om woningwetwoningen te gaan bouwen. Zeker geen woningwetwoningen meer, die met 3 of 4 tegelijk worden opgezet. Men moet komen tot uniformiteit en com binatie. Men moet komen tot een uniform type woningen op ons eiland en men zou moeten komen tot een aannemerscombinatie. Zoweel het een als het ander is heel wat vlugger neergepend dan op stapel gezet. Maar men staat nu eenmaal voor deze fei ten en het is goed dat onze plaatselijke overheid die niet bij voorbaat ontloopt. Het zou voor haar heel wat eenvoudiger zijn ook in dit geval maar weer Gods water over Gods akker te laten lopen. Met andere woorden afwachten, toezien, berusten en de woningnood in onze streek onverminderd laten voortduren. Uit wat we te Scherpenisse hoorden is dat niet de bedoeling. Uiteraard waren b.s.&o.'ers ter vergadering niet be voegd en wensten dat ook zeker niet, een definitieve afspraak te maken. Daarvoor zijn de gemeenteraden nodig. Wel werd de definitieve toezegging gedaan om deze kwestie voor 15 mei a.s. in de gemeente raden aan te snijden en dan zo mogelijk te besluiten welk aantal woningen men in dit verband wenst te bouwen. Het is duidelijk, dat het belangrijk goed koper kan, wanneer op ons eiland door de verschillende gemeenten een 50 tot 60 tal van hetzelfde type woningen kan worden ge bouwd. Daarvoor zou dan maar één archi tect nodig zijn. Daarvoor zou een combina tie plaatselijke aannemers gevormd kunnen worden. Het is daarnaast goed, dat de termijn niet onnodig gerekt is. Immers, in andere delen van het land zit men ook niet stil. Ons is bijvoorbeeld bekend, hoe in Friesland een bepaald woningtype is ontworpen, waar naar verschillende gemeenten een aantal zul len Hten bouwen. In het volgend nummer hopen we daarvan een uiteenzetting te ge ven. De tijd dwingt tot uniformiteit, tot com binatie en centralisatie. We verbeelden ons niec dat dit „bouwpad" wel over rozen zal lopen. Maar waren er tot op heden wel zoveel bloemetjes op het woningbouwpad? Vraag dat eens aan de plaatselijke over heden, de particulieren, de aannemers. De regering gaf met deze nieuwe rege ling ten dele meer armslag. Het is zaak, dat onze gemeenschap dat weet uit te bui ten. Daartoe is het nodig, dat de gemeenten elkander vinden. Daartoe is het gewenst dat de aannemers elkaar de huid niet afstropen Zodat met en door en voor ons de woning nood worde gelenigd. Binnenkort wordt een begin gemaakt met de aanleg van de rondweg rond Sint Maar tensdijk. De aanleg geschiedt in opdracht van het Provinciaal bestuur en het wordt zoals bekend een provinciale weg. Omdat de herverkaveling hiermee verder geen bemoeienis heeft, maar de aanleg in het kader van de herverkaveling ook voor de landbouw van zeer groot belang is, heeft de Herverkavelingscommissie Zeeland be sloten de provincie in de aannemingssom 67 procent te betalen. Ook is afgesproken dat de provincie de officiële loonstijgingen bij de herverkaveling nog in rekening zal mogen brengen. Het werkplan van de herverkaveling voor Tholen voorziet in opvanging van de sei zoenwerkloosheid. Volgens mededelingen zijn er in de afgelopen winter 500 man bij de herverkaveling te werkgesteld., maar er waren nog eens 500 anderen werkloos. Naast de verbetering van twee opritten in de vrije polders onder Tholen (710 meter) wordt de verkaveling van 145 ha onder Tholen, bestaande uit egaliseren, graven van waterleiding en kavelsloten, verbeteren en verharden van een weg, uitgevoerd door de Ned. Heidemij voor 430.820. Zoals bekend kan de firma J. D. Jansen te Middelburg 5430 meter nieuwe weg ma ken tussen Poortvliet en Sint Annaland. De aanneemsom hiervoor was 596.000. Verder zal de Ned. Heidemij nog een com plex van 65 ha egaliseren in de Vijftien- honderdgemetenpolder onder Tholen, dit vor een bedrag van 121.540. AANBESTEDINGEN VAN NED. HEIDEMIJ. De Nederlandse Heidemij te Arnhem heeft maandagmorgen in het „Hof van Holland' 'te Sint Maartensdijk namens de Herverka velingscommissie Zeeland openbaar aanbe- teed bestek Pd. no. 851, omvattende het egaliseren van percelen, het graven van waterleidingen en kavelsloten het afgraven van dijken en het leggen van betonduikers een en ander met bijbehorende werken in blok D, complex 3 van de Stavenissepolder. De inschrijvingen verliepen als volgt. Firma De Oude en De Jonge Zierikzee 547.000.— Amsterdamse Aannemingsmij n.v, Den Haag, ƒ552.800.— G: van Herk Nieuwerkerk aan de IJssel 563.000.— W. Roest en Co. Rotterdam 575.000. N.V. Walcherse Aannemingsmij 578.000 C.V. Jasper van 't Verlaat en Zn, Har dingsveld ƒ578.400.— Joh. v. Vossen en K. J. Moerland, Sint Annaland 579.000. Firma J. M. Dekker en Zn Papendrecht 584.000.— Firma Hakkers Werkendam 623.000. De raming bedroeg 567.600.De gun ning werd aangehouden. Een biljet was ongeldig. Voorts werd voor en namens dezelfde maatschappijen in Sint-Maartensdijk bestek Pd. no. 881 aanbesteed omvattende het egaliseren van percelen, het graven en ver ruimen van kavelsloten, het graven van waterleidingen en het aanleggen, verbete ren en verharden van wegen, een en ander met bijbehorende werken in de Herverkave ling Zeeland, bureau uitvoering Tholen. Hier werd als volgt ingeschreven: Firma Janse, Middelburg 268.450.— Firma De Oude en De Jonge, Zierikzee 271.800. C.V. Jasper en 't Verlaat en Zn, Har- dingsvelde 290.000. Amsterdamse Aannemingsmij n.v. Den Haag, ƒ292.700.— De raming bedroeg 274.000.—. De gunning werd aangehouden, terwijl één inschrijfbiljet was ongeldig. HET NED. TREKPAARD Vanwege de Kon. Ver. „Het Nederl Trekpaard" werden maandag j.l. de merrie keuringen gehouden voor opname in het keurstamboek of hulpboek. Te St. Maar tensdijk werden in het Keurstamboek opge nomen: Hermien van Certain, Annemieke van Dorshout en Liza van L. A. Geluk, St. Maartensdijk. in het hulpboek werd ingeschreven: Marie van Gebrs. D. en A. de Wilde St. Maartensdijk. Te Tholen opgenomen in Keurstamboek: Elza van de Lente van G. A. de Hond, Tholen. Fresena van Gebrs. J. A. en L. J. Stout- jesdijk Martha van Krabbehoeve van Wed. M. Bovée, Halsteren. in het Hulpboek ingeschreven: Bles xan P. Burgers te Poortvliet. Te Oud-Vossemeer in Keurtamboek op genomen: Lina en Madame beiden van A. Hees termans Vandaagherdenking Veranderingen in de Tweede Kamer Wat doet onze streek met de nieuwe woningbouwregeling 1 (zie commentaar) Poortvliet's raad sprak ook over woningbouw In Scherpenisse stond men voor woningverdeling Daar werd ook gesproken over een gecentraliseerde reinigingsdienst U werkt toch mee aan de woningtelling Er is ook weer herverkavelingsnieuws Er is ondanks een weer vergaderloos tijdperk toch ook nog veel plaatselijk nieuws Er is nieuws in de advertenties Tenslotte (een bevrijdingsoverdenking): het is niet gemakkelijk in tijd van tegenspoed altijd geduldig en in een tijd van voorspoed altijd dankbaar te zijn. Cora van C. de Wit. Emma van Jac. Ooms Annie van 't Leguit van Jac. Boonman. Karen van Bleyendaal en Cora van de Mairehoeve, beiden van J. F. Brooymans. Nelly van M. J. Buis, Portvliet Annie va Anthoniahoeve van H. van Gorsel, Oud Vossemeer. in het Hulpboek ingeschreven: Emma van M. A. Anthonisse, Poortvliet Liza van J. Th. M. Akermans, St. Anna land. dr. A. KUGEL, Portvliet, tel. 10. dr. J. VERMET, Nieuw-Vossemeer, tel 10. HOOGWATER in de week van 6 tot en met 12 mei 1956. zondag 12.38 maandag 1.05 13.38 dinsdag 1.57 14.24 woensdag 2.43 15.08 donderdag 3.24 15.51 vrijdag 4.07 16.34 zaterdag 4.50 17.19 donderdag 10 mei nieuwe maan te 14.04 uur LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Bij voldoende deelname zal aan de land- bouwhuishoudschool een derde klasse wor den verbonden, teneinde te starten met een eenjarige cursus voor opleiding van het diploma assistent in de huishouding. In september a.s. wil men met deze cursus een aanvang nemen. Om toegelaten te wor den moet de leerling in het bezit zijn van het diploma van de primaire cursus. Het aantal lesuren per week bedraagt ongeveer 30. Er wordt vervolg onderwijs gegeven in de huishoud- en naaldvakken, kinderverzor ging, en enige andere vakken van de pri maire cursus. Voorts moet tijdens dit school jaar het erkende diplma E.H.B.O. worden behaald. Het ligt in de bedoeling dat de meisjes één ochtend per week praktisch werken in een gezin en inrichting. Nu het arbeidsverbod voor meisjes beneden 15 jaar in werking is getreden kan dit jaar goed worden besteed door de meisjes deze één jarige opleiding te laten volgen. Het cur susgeld is afhankelijk van het gezinsinko men en de grootte van het gezin. Er zijn enige bijkomende kosten voor boeken en leermiddelen. Zo nodig wordt tegemoet koming gegeven in reis- en studiekosten. Deze cursus legt de grondslag tot ver dere studie voor verpleegster, kinderver zorgster, kraamverzorgster, enz. Ook kunnen de meisjes als assistent-huishoudster in een ziekenhuis of andere inrichting worden aan gesteld. OPENBARE LES In de zaal van „Hof van Holland" werd vorige week een openbare les gehou den van de cursus „Spreken in het Open baar". Hiertoe waren te voren een 8 tal lessen gegeven in Sint Annaland en Sint Maartensdijk door mevrouw Huisman-Griep waaraan een 30 tal personen deelnamen. De nieuwe presidente van de afdeling Tholen van de Bond van Plattelandsvrou wen, mevrouw Kugel te Poortvliet riep een bijzonder welkom toe tot de docente me vrouw Huisman-Griep en verheugde zich voorts over de goede belangstelling die er voor deze avond was. Mevrouw Huisman-Griep wees er ver volgens op, dat straks dus de cursisten aan het woord zouden komen, niet omdat ze na de gevolgde lessen nu unieke spreeksters of sprekers zijn, maar om te bewijzen dat voor een deel toch zeker de spreekangst was overwonnen, wat het voornaamste doel van de cursus was. Ze vroeg clementie voor hen, bij wie het mogelijk niet zo zou vlotten daar men er eerst zelf voor gestaan moet hebben om te weten, wat spreekangst kan zijn. De cursisten aan het woord gekomen, ga ven een grote variatie van onderwerpen ten beste en zoals logisch ging dat bij de een beter af dan bij de ander. Het waren niet alleen dames wel het merendeel maar ook heren, die in de gelegenheid waren ge steld deze cursus te volgen ,al ging het dan uit van de Bond van Plattelandsvrouwen. De openbare les nam de gehele avond in beslag, afgewisseld dan met tweemaal pauze. Mevrouw Renes van Oud Vosse meer dankte tenslotte mevrouw Huisman- Griep namens de cursisten voor de voor- trefelijke leiding en bood haar een geschenk aan. Mevrouw Groenewege-Blok onder streepte deze dankbaarheid en bood me vrouw Huisman een boekenbon aan in de hoop dat er nog een kans zou komen voor een vervolgcursus. Mevrouw Kugel te Poortvliet sloot ten slotte deze aantrekkelijke avond met de opwekking de voorjaarsvergadering te Kruiningen bij te wonen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 27 april 1956: Jacoba Johanna, dochter van Christiaan Antonius van der Rijsen en Maria Catharina van Tilburg beiden wo nende te Tholen. Gehuwd: geen Overleden geen 25 JAAR Vandaag 4 mei is het 25 jaar geleden dat ter plaatse een afdeling werd opgericht van de Algemene Agrarische Bond, in de volks mond beter bekend als de moderne arbei dersbond. In verband met de herdenking op 4 mei zal de jubileumviering plaatsvinden op 1 mei a.s. en wel in de zaal van de heer D. van Zanten. Behalve de mooie film „Niet dat benauwde" zal de hoofdbestuurder Lu- kaart het woord voeren en enkele leden het zilveren insigne op de borst spelden. Het woord voor de afdeling en voor enkele le den daarvan vooral dus een bijzondere avond. OOK 25 JAAR Er is nog een 25 jarig jubileum en wel van mej. A. S. Hartog, die 25 jaar gele den in dienst trad bij bakkerij De Toekomst. Hoewel dit minder algemeen zal spreken als het hiervoren genoemde jubileum, is het vandaag voor haar toch een bijzondere dag waarbij het haar aan blijken van belang stelling en waardering, inzonderheid van de zijde der familie Deurloo, niet zal ontbre ken. MUZIKALE RONDGANG Ter gelegenheid van H.M. Koningin Ju liana's verjaardag maakte „Concordia" een muzikale rondgang. WONINGTELLING De ervaring leert dat nog niet ieder be kend is met de woningtelling, waaraan ook in deze gemeente iedere woning in de maan den mei of juni zal worden onderworpen. Dit van gemeentewege uitgevoerde on derzoek heeft ten doel na te gaan hoe de Nederlandse bevolking in haar geheel is gehuisvest.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1