WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Koninginnedag en 5 Mei. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT H.M. Koningin Juliana COMMENTAAR. RAADSVERSLAG ST. MAARTENSDIJK De gemeentesecretaris Meloen gaat met pensioen Zijn opvolger, de heer Benou, kreeg alle stemmen, evenals de nieuwe gemeente-ontvanger M. G. Meerman Herziening uitbreidingsplan en goedkeuring reke ningen 1954. 12e jaargang no. 24 27 april 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 4- incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De viering van de vijfde mei heeft de Tweede Kamer weer even beziggehouden Het is niet de eerste maal. Op 30 november 1955 heeft zij met 51-30 stemmen een motie aangenomen dat op deze nationale feest dag het werk zoveel mogelijk moet stilstaan. Dat had natuurlijk maar betrekking op het overheidspersoneel, want het vrije bedrijfs leven moet zelf weten wat het op de vijfde mei doet. Als de ambtenaren op die dag echter vrij krijgen dan geeft de regering een voorbeeld dat ongetwijfeld ook in de par ticuliere sector zal worden gevolgd. Maar de regering wil geen vrijaf geven op deze dag. Dat heeft zij verleden jaar wel toe gestaan omdat het toen een tienjarige her denking betrof. Haar algemene gedragsregel is echter: vrij op Koninginne dag en een waardige viering van de vijfde mei. Maar dit „waardig" betekent niet dat men niet behoeft te werken. Dat is niet nodig, zo zegt de regering. Laten radio, televisie en scholen een feestelijk tintje geven aan die dag en laat er verder wat in de avonduren gebeuren. Dan is een waardige herdenking verzekerd. De regering vreest dat de vijfde mei de Koninginnedag gaat verdringen. Hen argument dat in de Kamer ook bij verschil lende partijen aanspreekt. Eigenlijk is het een verdrietige zaak, dat deze kwestie telkenjare weer aan de orde schijnt te moeten komen. Dit duidt er al op, dat over deze kwestie geen eenstemmig heid van oordeel bestaat. Er is een groep, die meent, dat de vijfde mei in volle zin een nationale feestdag moet zijn en dat dit ook moet uitkomen hierin dat de mensen vrijaf krijgen, laat de scholen die dag gesloten zijn en dat in het schenken van vrijaf de overheid het voorbeeld be hoort te geven en het particuliere bedrijfs leven dit voorbeeld zoveel mogelijk dient te volgen. De andere groep ziet hier be paalde zaken anders. Zij wil voor de eerste niet onder doen in dankbaarheid voor de be vrijding. Zij wil dat aan deze dag zeker een bepaald accent wordt gegeven. Het onderwijs zal die dag een bepaald cachet dragen. De kranten en radio zullen zich stellig niet onbetuigd laten. Maar temeer nu de Koninginnedag zo dicht ligt bij de vijfde mei, acht zij een complete viering als natio nale feestdag elk jaar weer minder juist. Te sterker zou zij de Koninginnedag zelf als nationale feestdag willen bestempelen en willen doen vieren. Bovendien behoort uiter aard de plechtige dodenherdenking aan de avond van de vierde mei steeds onbetwist voortgang te hebben. Dit zijn de beide standpunten en beide vinden zij in ons land verdediging. Ons komt het tweede standpunt voor, het meest juiste te zijn. En daarom zijn we verheugd, dat de regering beslist heeft dat er op de vijfde mei gewerkt moet worden. Onze overwegingen tot dat standpunt ko men in het kort hierop neer. Het is al wel gebleken, dat de viering van de vijfde mei als nationale feestdag in de volle zin niet bij ons volk is ingeslagen. Zeker, vorig jaar is die viering uitstekend geslaagd, maar toen was het een jubileumjaar. Wij voor ons zouden er de voorkeur aan geven, zo de viering van de vijfde mei elk jaar een meer bescheiden karakter zou dragen met een des te meer bijzondere viering eens in de vijf jaren. Dan blijft de zekerheid, dat ook in onze kleine gemeenschappen niet wordt ver geten. Immers, wanneer men. de vijf mei-vie ring in onze omgeving voor 1955 gade sloeg, dan moet men nu nog vaststellen, dat het algemeen die dag zonder meer is voor bijgegaan, ja zelfs aan de dodenherdenking. Nu is het juist hier, maar ook wel alge meen in den lande, begrijpelijk dat de vijfde mei als feestdag niet is ingeslagen. Niet alleen omdat vele delen des lands op een andere, veel eerdere datum, zijn bevrijd. Maar die vijfde mei ligt zeer dicht bij Ko ninginnedag en hier is men het allen over- eens, dat Koninginnedag in de volle zin van het woord nationale feestdag zal behoren te blijven. En nu slaagt men er niet in, indien zo dicht daarop nog eens een nationale feestdag in de volle zin zou volgen. Naar een traditie van tientallen jaren is onze Koninginnedag de nationale feestdag bij uit stek. Sterker nog dan anders gevoelen wij op die dag, met hoe hechte band Oranje en Nederland zijn aaneengesmeed. En die band is door de belevenissen uit de jongste oor log nog eens nadrukelijk versterkt. Wan neer wij op kininginnedag onze nationale feestdag vieren, dan gedenken wij al hetgeen ons tezamen, als vorstenhuis en als volk, in de loop der historie onder ods hand is wedervaren en dan maken van dat gedenken de geschiedenis van de jongste oorlog en bezetting een heel belangrijk deel uit. Het behoeft stellig niet zo te zijn, dat ook zonder dat vrijaf geven, de vijfde mei zonder meer zal dienen te passeren. Wij noemden de scholen, die thans, nu ze niet gesloten zijn, een bijzondere gelegenheid bieden de kinderen te vertellen, van wat ons als volk wedervaren is. Daarnaast is er pers en radio En daar is dan bovendien de onderstreping van die herdenking bij elk „lustrum". Iedere vijf jaar. Dan ligt ze ook dicht bij Koning innedag, maar dan komt het niet ieder jaar terug. En is het niet erg, wanneer dan eens in de vijf jaar het accent van de nationale feestdag meer op de vijfde mei dan op 30 april ligt. Omdat met deze oplossing Koninginnedag de nationale feestdag blijft en vijf mei 1.945 beslist niet wordt vergeten. Bij de openbare raadsvergadering te Sint Maartensdijk, gehouden dinsdag 24 april des voormiddags om 10 uur waren alle leden tegenwoordig. Dit deed de voor zitter bijzonder veel genoegen, waar uit aller tegenwoordigheid bleek, dat ook weth. Hage, die geruime tijd ernstig ziek is ge weest weer present is, waarom tot hem dan ook een bijzonder welkomstwoord werd gericht. Ook in deze gemeente worden thans alle leden tevoren op de hoogte gebracht van de ingekomen stukken en voorstellen, die ter tafel zullen komen, zodat ze over voorlich ting niet kunnen klagen en het bovendien ge makkelijk is. Goedgekeurd werden de notulen van 27 februari en 7 maart jl. De Ned. ver. tot bescherming van die ren vraagt een bijdrage van y2 ct per in woner per jaar, een verzoek, dat op voor stel van het dagelijks bestuur wordt afge wezen. Voor kraamverzorging wordt 0.25 per interneverzorgingsdag gevraagd, een ver zoek waarmee men wel akkoord kan gaan. Afgewezen wordt dan weer wel een ver zoek om subsidie, dat werd aangevraagd door de Nederlandse amateur toneelunie. Verschillende goedgekeurde raadsbeslui ten welke onze kolommen in vorige ver slagen ook reeds passeerden, zodat we er hieraan voorbij kunnen gaan, werden voor kennisgeving aangenomen. Gevraagd is aan het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen of tussentijdse op zegging van de gemeenschappelijke regeling U.L.O. mogelijk is, waarmee voornoemd bestuur evenwel niet akkoord kan gaan, zo dat deze regeling tot 1 januari 1959 van kracht blijft. Het architectenbureau Wentink te Baarn heeft de opdracht voor het maken van een plan tot het bouwen van 3 premiewoningen aanvaard. Eén woning daarvan wordt be stemd voor de directeur van de Techni sche school en wordt gebouwd naast de ambtswoning van de burgemeester. De heer C. P. Kant, directeur van de Technische School, deelt mede dat hij met ingang van 1 juli a.s. in deze functie kan treden. De hoofdingenieur-directeur van de cen trale directie Wederopbouw adviseerde het pand Westvest A 426 onbewonbaar te verklaren en de ontruimingstermijn te stel len op één dag. Voorgesteld wordt de heer A. Rinses, dierenarts alhier tot waarnemend keuringsveearts, hoofd van dienst te be noemen tegen een toe te kennen vergoeding van 500.terwijl 4.per dag extra wordt betaald, indien de vervanging meer dan 100 dagen duurt. De heer Koopman vindt het ongerijmd, dat men bij voorbaat voor eventuele ver vanging gaat betalen. Dat gebeurt toch bij geen enkele instantie en bij geen ene amb tenaar. Hier wordt betaald, zonder dat er misschien vervangen moet worden of al thans geen 100 dagen. De voorzitter wijst er op, dat bij vakan tie van dhr. Steendijk in elk geval moet worden vervangen, terwijl bovendien hogere instanties bovenstaande als voorwaarde stel len. Andere raadsleden vinden toch ook, dat aan zon regeling een vreemde kant zit. Waarom zou men de vervanger niet vol ledig betalen gedurende de tijd dat hij moet vervangen? De voorzitter wijst er op dat andere ge meenten met deze regeling wel akkoord zijn gegaan, dat het bovendien een pensioen kwestie is en stelt namens de wethouders nogmaals voor deze regeling te accepteren. Maar bij de daarna gehouden stemming blijken dan ook alleen de wethouders hun voorstel maar te steunen. De raadsleden stemmen tegen deze „vervangingsregeling". De postduivenvereniging „De Zwaluw" vraagt voor het inmanden van duiven het voorportaal van het voormalige gebouw der elektrische centrale te mogen gebruiken. Burgemeester en wethouders stellen vooi dit verzoek in te willigen tegen een vergoe ding van ƒ75.per jaar. De heer Koopman vraagt of dit zondags moet gebeuren. De voorzitter antwoordt, dat het „zater dagsvliegers" betreft. De heer Koopman verklaart zich dan voor het geven van deze lokaliteit, evenals alle andere raadsleden. Een vordering hondenbelasting en reini gingsrechten tegen een inwoner blijkt onin- vorderbaar te zijn. HET IS WEL EEN KROT. Naar aanleiding van het besluit in vorige raadsvergadering tot het onbewoonbaar ver klaren van het pand achter de Wal A 95 schrijft de hoofdingenieur-directeur van de centrale dienst die onbewoonbaarverklaring voorshands nog niet in overweging te ne men. De heer Op den Brouw wijst er op, hoe vorig maal de raad unaniem tot deze onbe woonbaarverklaring heeft besloten. Legt het dagelijks bestuur zich nu bij het besluit van Wederopbouw neer? Dan behoeft men In deze gemeente nooit meer over krotwoningen te praten, wanneer genoemd pand geen krot is. Men had het moeten zien, toen het leeg was. Op het moment dat er is gekon- troleerd, was het reeds wat opgeknapt. Maar een fatsoenlijke woning wordt het plan, onderdeel West adviseert de districts opzichter enkele percelen van de Herv. kerk aan te kopen, waartoe het college van b. en w. in onderhandeling zal terden daartoe hierbij door de raad gemachtigd. PERSONEELSMUTATIES. Aan de orde is vervolgens een verzoek om ontslag door de gemeente-secretaris, de heer j. E. B. Meloen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. En daarbij volgt uit het een het ander, zodat de raad voor een heel rijtje mutaties wordt gesteld. Immers de heer Meloen vraagt tevens ont slag als ambtenaar van de burgerlijke stand en vertegenwoordiger der gemeente in de raad van aandeelhouders der N.V. Water leiding Maatschappij „Tholen". Dit ontslag ingaande met ingang van 1 augustus a.s. wordt aan de heer Meloen eervol verleend, waarbij de voorzitter op merkt, dat het thans nog niet de tijd is hierop dieper in te gaan. Voorgesteld wordt in de plaats van de heer Meloen als gemeentesecretaris te benoe men de heer Th. C. Benou, thans eerste Nu 30 april a.s. onze koningin ver jaart, voelt het gehele volk zich weer ver bonden met het vorstenhuis, dat reeds sinds die langdurige vrijheidsstrijd met Spanje het symbool is van eenheid en eendracht der noordnedet;landse gewesten. Nadat de Watergeuzen op 1 april 1572 Den Briel hadden genomen en bezet hiel den voor de prins en 25 steden het spaanse juk afschudden, werd in juli van dat jaar te Dordrecht besloten de prins van Oranje als stadhouder uit te roepen. Die eeuwenlange trouw van het neder- landse volk is een antwoord op de onver moeide strijd van prins Willem de Zwijger. Nu de vrijheid van geloof, van Vrije me ningsuiting en van drukpers al ons leven lang in onze Grondwet verankerd liggen, zien wij naar onze koningin op als de ver persoonlijking van onze strijd onder de Oranjes tegen Spanjaarden, Engelsen, Fran sen en Duitsers. Zeven en veertig jaar wordt Hare Majes teit. Sinds 1948 staat Zij aan het hoofd van ons volk. Als maandag de vlaggen om hoog gaan aan de masten, voelt Nederland zich weer één met Oranje. (Nadruk verboden) nooit. Bovendien ligt het een meter binnen de as van de weg. Spreker wil dan ook voorstellen door te werken om deze woning wél onbewoon baar te verklaren. Hij kan niet begrijpen, dat een ambtenaar van Woningtoezicht zo'n uitspraak kan doen en ook niet dat de ge meente zich bij zo'n uitspraak neerlegt. De voorzitter antwoordt dat aan betrok kene nooit toestemming is gegeven om die woning te betrekken, waarom hij dan ook een bekeuring heeft opgelopen. Hij vindt dat dhr. Op den Brouw de zaak verwart. Wij als gemeente willen er geen geld meer in steken, maar wat een particulier doet is zijn zaak. We hebben in deze kwestie ieder raadsbesluit uitgevoerd. De heer Zwagemaker is er van overtuigd, dat wanneer bedoelde ambtenaar had gekon- troleerd, toen de woning leeg was, hij er niet één, maar drie planken van onbewoon baarheid had opgeslagen. De heer Op den Brouw kan niet begrij pen dat zo'n huis zonder W.C. nog bewoon baar wordt verklaard. De voorzitter: maar dan moeten we er eerst een nieuwe woning voor in de plaats stellen. Wanneer daarna voorgesteld wordt be doelde woning, gezien het besluit van We deropbouw, voorshands weer wel bewoon baar te verklaren, stemmen de heren Zwa gemaker en Op den Brouw tegen. De an dere leden zijn voor. De heer A. C. Hoek wil het gemeenteland, dat voorheen wijlen zijn vader in huur had, op zijn beurt van de gemeente huren, waartegen geen bezwaar is. RESTAURATIE-SUBSIDIE. In behandeling komt vervolgens een ver zoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente om toekenning van subsidie in de kosten van het eerste gedeelte der restau ratie van de kerk. Deze kosten bedragen ƒ35.514,40. Burgemeester en wethouders stellen voor 10% subsidie te verlenen, wat niet betekent, dat bij elke volgende restau ratie weer 10% zal worden toegekend. Men moet het dan opnieuw bekijken. Allen zijn er voor deze bijdrage te verlenen, waarvoor dhr. Geluk namens de kerkvoogdij dank zegt. Ter completering van het uitbreidings ambtenaar ter secretarie, tevens gemeente ontvanger. Na stemming blijkt de heer Benou met al- gemeene stemmen te zijn benoemd als ge meente-secretaris van Sint Maartensdijk. Met hetzelfde stemmental wordt hij benoemd als ambtenaar van de burgerlijke stand, thans bezoldigd, terwijl hij voorheen onbezoldigd ambtenaar was. Als onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand wordt voorts benoemd de heer M. C. Meerman, ambtenaar ter secre tarie alhier. OOK EEN NIEUWE ONTVANGER. Nu de heer Benou als gemeente-secretaris is benoemd, menen b. en w. dat een ander zijn functie als gemeente-ontvanger moet worden toegekend. Immers, het secretaris ambt met wat hier verder bijhoort, vordert in deze gemeente de gehele mens. Hiernaast nog een hoofdbetrekking menen b. en w. van de hand te moeten wijzen, terwijl de heer Benou die combinatie zelf ook bezwaarlijk vindt. Daarom wordt op voorstel van het dagelijks bestuur in deze vakature benoemd de heer M. G. Meerman. Laatstgenoemde zal tevens dit is ter competentie va'n b. en w. 1ste ambtenaar ter secretarie worden. Ten slotte wordt in de raad van aandeelhouders der waterleiding in de plaats van de heer Meloen weer de nieuwe gemeente-secretaris Benou gekozen, bovenstaande alles met alge mene stemmen. In verband met de benoeming voor de Waterleiding vraagt de heer Koopman na dere inlichtingen, omdat hij gezien heeft dat er bij deze maatschappij toch min of meer financiële moeilijkheden zijn. De voorzitter zegt toe, de directeur der Maatschappij te verzoeken hem hieromtrent schriftelijk in te lichten. De heer Op den Brouw vraagt in verband met de benoeming gemeente-ontvanger op de bijbaantjes in de vrije tijd worden opge knapt en voor de hoofdtaak de secretarie- tijd vrij blijft. De voorzitter antwoordt, dat dit werk wel door elkaar loopt, maar kan de verzekering geven, dat zowel de heer Benou en Meer man zonodig vele overuren maken om hun werk klaar te krijgen. Men kan ook geen aparte uren gaan stellen voor de Burger lijke stand bijvoorbeeld. Gezien de besluiten voor het Rijkspersoneel wordt vastgesteld dat ook het gemeentepersoneel 3% uitke ring over 1955 krijgt en 4 inplaats van 2% vakantietoeslag. Voorts komen de gemeentewerklieden voor een bijzonder uitkering in aanmerking voor de moeilijke omstandigheden waaronder tij dens de vorstperiode is gewerkt, t.w. 25. en de gemeentebode 12.50. Vastgesteld wordt vervolgens de verordening op de keu ring van waren. Het zevende agenda punt is een voorstel tot herziening van het uit breidingsplan annex bouwverbod. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Gedeputeerde staten hebben hun goedkeu ring onthouden aan de door de raad vastge stelde herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en onderdelen en geven het motief daarvan aan door een 8 tal opmer kingen. De voorzitter wijst er op, dat er dus geen bezwaren van inwoners zijn gekomen en die van Gedeputeerde Staten van onder geschikt belang zijn. Voorgesteld wordt met die bezwaren rekening te houden en wijzi gingen van het uitbreidingsplan opnieuw te overwegen, waarbij dan tevens geldt een verbouw om in dat gedeelte van de gemeente te bouwen. De heer Op den Brouw, de opmerkingen van Gedeputeerde Staten gelezen hebbende, vraagt zich af of genoemd plan nu inder daad door een deskundige is opgemaakt. Nu kost het de gemeente weer geld. Voorts levert hij kritiek op het projec teren van kleine woningen. De voorzitter meent dat die mogelijkheid er wel moet zijn. De heer Op den Brouw acht het wel mo gelijk, dat er nu een paar liefhebbers zijn, maar wanneer kleine huisjes leegkomen moet er weer iemand in en dat worden mis schien grote gezinnen. Daarom is hij niet voor kleine woningen. De heer Koopman vindt dat er in dat opzicht „elck wat wils" geprojecteerd moet zijn. Daarna wordt besloten genoemde wij ziging van het uitbreidingsplan in overwe ging te nemen. REKENING 1954. De door het verificatiebureau der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten gecontro leerde rekeningen 1954 van: a. Wezen-Armbestuur b. het gemeentelijk woningbedrijf, c. de gemeente-rekening geven de volgende eindcijfers, a. Wezen armbestuur inkomsten 18324,82 gewone dienst uitgaven 18324,82 batig slot Nihil Bijdrage gemeente tot het sluitend maken van de gewone dienst 1653,10 kapitaaldienst inkomsten 8931,27 uitgaven 8931,27 batig slot Nihil b. Gemeentelijk Woningbedrijf Baten en lasten 29940,95 met een bijdrage van de gemeente tot het sluitend maken der rekening van 1777,25 Kapitaalsinkomsten en uitgaven ƒ22163,24 c. Gemeente-rekening gewone dienst inkomsten 551906,60 uitgaven ƒ512792,68 batig slot kapitaaldienst ontvangsten uitgaven 39113,92 1416854,05 1216614,80 batig slot 200239,25 Het door de raad gehouden onderzoek heeft tot geen wijziging der cijfers aanlei ding gegeven. De heer Op den Brouw wil, alvorens de rekening goed te keuren nog een paar din gen opmerken, waartoe hem gelegenheid wordt gegeven. In de eerste plaats zag hij een post van 700.- voor uitkering aan behoeftigen via het Wezen Armbestuur. Hiervan werd maar ruim 400.— uitgegeven. Hij vindt dit niet goed. Daarna gaat hij verder in op de sociale voorzieningen voor behoeftigen en wijst daarbij op wat de kerk en het wezen-arm bestuur doet. Hij wil geen voorstel ten aan zien hiervan doen, maar meent dat het toch beter zou zijn, om er een sociale dienst van te maken, inplaats van Wezen Arm bestuur. In Sint-Éilipsland heeft men dit ook gedaan, wat in de raad gemakkelijk werd geaccepteerd. Een tweede opmerking is, dat er in 1944 een besluit is genomen om 38.per ge meentewoning uit te trekken voor jaarlijks onderhoud. Het blijkt nu dat deze post in 1954 evenmin is verbruikt en er nog een dikke 200.van is overgebleven. Waar om moet men beneden de raming blijven. ER IS GOED GEZORGD. Wat het eerste betreft antwoordt de voor zitter de heer Op den Brouw, dat hij welis waar waardering heeft voor zijn motieven ten aanzien van de armlastigenverzorging, maar dat zijn voorstel eigenlijk in de Tweede Kamer thuishoort, waar toch zeker eerst de Armenwet gewijzigd zou moeten worden, wil men een sociale dienst instellen, zoals de heer Op den Brouw dat wenst. Nij krijgt men eerst de kerk, daarna een, laat ik zeg gen semi-overheidsinstelling, als Wezen Armen en tenslotte pas de gemeentelijke diensten. Wethouder Bout wijst er op, dat de noodwet Drees geen rekening houdt met andere ondersteuningen. Hij wil de heren er echter wel op atten deren, mede wat de heer Koopman al eer der heeft gevraagd, dat er de afelopen win ter hier minstens evengoed is gezorgd voor behoeftigen als elders. In de eerste plaats hebben Kerk en Wezen Armen met Kerst feest een extra gave gegeven, voorts gaf het Wezen Armbestuur deze winter 266, in plaats van zoals gewoonlijk 100 mud kolen uit, terwijl de kerk nog 72 mud extra uit deelde. En daarom kan spreker verklaren, dat de behoeftigen hier zeer goed bediend zijn. De heer Koopman: Daar ben ik blij om. Weth. Bout meent dan ook, dat men met het instellen van een sociale dienst meer narigheid zou hebben, dan zoals het thans loopt, omdat men in het eerste geval persé aan de voorschriften gebonden zou zijn. De heer Koopman zegt zeer tevreden te zijn met deze uitleg en prijst het in dit opzicht gedane werk. De heer Meloen antwoordt vervolgens de heer Op den Brouw voor wat de post voor woningherstel betreft. Inderdaad is er over 1954 ruim 200.overgebleven, maar dit wil niet zeggen, dat hiervoor geen op drachten waren verstrekt. Ze zijn alleen per 31 dec. 19541 niet uitgevoerd geweest. In dit verband komt ook nog even ter sprake het aanwerven van een gemeentelijk ambachtsman. Eenvoudig is dit niet en voor stellen kunnen thans nog niet worden ge daan, al heeft het wel de aandacht. Daarna worden alle rekeningen met alge mene stemmen goedgekeurd. Ook een begrotingswijziging gaat onder de hamer door. WONING VOOR SCHOOLHOOFD. Het bestuur van de stichting „De chris telijke school" heeft meegedeeld, dat het er in geslaagd is om voor haar te openen school een hoofd en een onderwijzer te vinden. Het bestuur verzoekt nu medewerking te willen verlenen om het huis van de burge- meester (die deze week in z'n nieuwe ambts woning trekt) voor dit hoofd en gezin be schikbaar te stellen. B W stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat de woning in de Schoolstraat zo slecht is, dat deze als onbewoonbaar zou moeten worden aan gemerkt. Indien deze woning zou worden verhuurd, zouden de onderhoudskosten het huurbedrag ver overtreffen. Bovendien be sloot de gemeenteraad destijds de oude ambtswoning te verkopen en het daarvan te ontvangen bedrag in mindering te bren gen van de kosten nieuwe woning. Op die grond wordt afwijzing voorgesteld. Dhr. Langejan vraagt of er geen tijde lijke mogelijkheid in zit, daar het bestuur anders in zijn werk wordt gestremd. De heer Koopman valt het tegen, dat b. en w. met dit voorstel tot afwijzing ko men. Wanneer hij ziet, dat een werkelijk krot nog niet eens onbewoonbaar wordt ver klaard, zal men zeker de oude ambtswoning niet bouwvallig kunnen zien. Men doet veel voor de directeur van de Technische School wat dhr. Koopman goed vindt, maar waar om dan in dit geval ook niet geholpen. De gemeente behoeft er geen grote kosten voor te maken. De heer Koopman maakt er een voor stel van om genoemde woning voorlopig te verhuren ten bate van het hoofd der chr. school. De heer Op den Brouw kan hierin mee gaan, mits er helemaal geen kosten voor verbetering aan besteed worden. Hierover gestemd, zijn de beide wethou ders en dhr. Zwagemaker tegen het voorstel Koopman, zodat het met 4 tegen 3 wordt aangenomen. RONDVRAAG. De heer Koopman vraagt of er in de ge meente nog een houten schuurtje gezet mag worden. Hij meende van niet. Het blijkt dat b. en w. tijdelijk vergunning daartoe kan verlenen, Dhr. op den Brouw zegt dat de riolering op de Westvest niet goed functionneert. Er is al opdracht ge geven dat te verbeteren. Dhr. Op den Brouw vraagt of de kleine Kaaij verhuurd is tot de bietentijd. Voor 1 september komt deze weer vrij. Dhr. Langejan zou graag zien, dat de Groenedijk werd bestraat. Weth. Bout ant woordt dat het waterschap zulks niet toe staat. De heer Geluk wil de fritestenten voor 12 uur 's zaterdagsavonds van de markt zien. De voorzitter antwoordt, dat dit ook de be doeling is, Alleen tijdens de vorstperiode waren er zodanige moeilijkheden, dat ze moesten blij ven staan. Daarna worden de heren Benou en Meer man met hun benoeming gefeliciteerd. De heer Benou dankt hiervoor en zegt te hopen dat hij z'n nieuwe taak naar behoren zai kunnen vervullen. De heer Meloeen vindt het prettig dat in het personeel dit vertrouwen is gesteld, door het voorstel tot deze benoeming met alge mene stemmen te sanctionneren, Ook de heer Meerman dankt voor deze benoeming. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1