WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Vijf en twintig jaar P.B.H. Plaatselijk Nieuws E VRIJDAG Een koude Mei - een gouden Mei VERSCHIJNT IEDER I I I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Typisch vakmanschap verdwijnt. COMMENTAAR. Weerpraatje Tegenstrijdigheid in de weerspreuken. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN De redactie legt U in deze pagina's voort Het verstand kent de belangen van het hart niet OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 12e jaargang no. 23 20 april 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Vele schrijvers hebben in proza en poëzie een prognose getrokken of een lied bezon gen op de smid. De sterk vuist, de gespierde arm, de vonkenregen, de voorhamer en het aambeeld, men kan het alles gauw in de romantische sfeer brengen. Zelfs componis ten hebben dit aangevoeld, zodat onder meer de mars van de „vrolijke smid" is geschapen. Het is inderdaad een typisch vakman schap. Na het drietal „industrie-artikelen" in onze vorige nummers zijn onze gedachten uitgegaan naar deze typische vakman in onze samenleving. Staat men er niet dieper bij stil, dan is het gewoon maar de smid, zoals er ook in onze samenleving de tim merman, de metselaar, de schilder is. Bij laatstgenoemden hebben in de loop der tijd vanzelfsprekend ook de moderner middelen, de nieuwe vindingen een rol gespeeld, maar het verschil van vroeger en nu is bij deze vakken toch lang niet zo groot als bij de smid. Bij laatstgenoemde mag tegenwoordig wel eens de vraag gesteld worden of de „dorpssmid" zich in de toekomst zal kunnen liandhaven. Hij komt nl. op allerlei manieren in de verdrukking. Door de toeneming van het aantal traktoren en motorwerktuigen verplaatst een belangrijk deel van het werk, dat de smid vroeger deed en we denken hierbij zoals inmiddels wel duidelijk zal zijn aan de zgn. „boerensmid"i zch naar de auto-reparateurs. Dit geldt ook voor het wagenmakersbedrijf, nu de oude boeren wagen meer en meer plaats maakt voor de wagen op luchtbanden. Vandaar, dat we vorige week attendeerden op de mogelijk heden, die er kunnen zijn in de carosserie- bouw. Uiteraard is in onze omgeving reeds een initiatief genomen, waarop we nog wel eens terugkomen. Behalve dus de verplaatsing bij de smid naar de auto-reparateur zijn er ook de coöperaties, die er meer en meer toe over gaan machines te leveren, waarvoor zij ook ook hun eigen reparatie-werkplaatsen gaan htichten. Zover moge het hier dan nog niet zijn, we spreken in het algemeen. Wat schiet er op die manier nog over voor de „boerensmid", wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat ook de opkomst van de tractor het smidswerk heeft doen ver minderen, daar er nu voor de hoefsmid niet veel meer te doen valt. Geen wonder dan ook, dat het smidsbedrijf specifieke hoef smeden een crisis doormaakt, die er reeds toe heeft geleid, dat men hier en daar feitelijk niet meer over een smid kan be schikken. Voor het dorpsleven is dit een bijzondere ongunstige ontwikkeling, want waar kan men nu zonder smid Er zijn altijd zoveel karweitjes te verrichten, zowel groot als klein werk, waarvoor men de vakman nodig heeft. Vandaar ook, dat zover ons bekend is de smeden op onze eilanden zeker niet direkt zonder werk zitten. Integendeel. Maar dit komt omdat we maar heel weinig speci fieke „boerensmeden" in onze omgeving kennen. Bovendien en dit is weer in het algemeen hebben de smeden zelf reeds de consequenties getrokken en zijn zich gaan toeleggen op het auto- en motorreparatie- bedrijf. Maar het gevolg hiervan is toch heel dik wijls, dat het typisch smidsvakmanschap verloren gaat, omdat men nu alleen auto monteurs in dienst heeft. Daarom is het zeker wel een vraag waard, op welke manier de positie van de smid verstevigd kan wor den. Hier ligt vanzelfsprekend een taak voor de eigen organisatie. De smid moet zich noodgedwongen meer bezig gaan houden met motorvoertuigen, terwijl de garage houder door de loop der feiten wordt be trokken bij het repareren van machines en werktuigen, die wel met motortractie wor den voortbewogen, maar zelf geen motor bevatten. Wanneer we hl deze richting verder den ken, komen we vanzelf bij de eisen, die aan jeugdig personeel moeten worden ge steld. Van daar naar de lagere technische school (men spreekt tegenwoordig niet meer van ambachtsschool) is maar een enkele stap. En dit geldt dan in het bijzonder voor de lagere technische scholen in plattelands gemeenten. dus ook voor onze technische school in St. Maartensdijk. Het leerplan moet er dus anders uitzien dan dat van een grote stad. De school moet ook bij de streek aanpassen. De scholing van een metaalbewerker moet zodanig zijn, dat hij van alle op dorpen en boerderijen voorkomende installaties, werktuigen en machines op de hoogte is, hetgeen misschien het best zou kunnen worden bereikt door aanvullende cursussen te geven voor een extra diploma reparateur landbouwwerk tuigen. Die cursussen zijn er ook al voor de smeden via hun organisatie. Men dient hierbij immers te bedenken dat een aldus geschoolde kracht ook in de industrie gemakkelijk een goed betaalde plaats zal kunnen vinden en dat men de jonge smid-reparateur bijgevolg een overeen komstig loon zal moeten betalen. Het is altijd voordeliger zijn onderhoudswerk te kunnen laten doen door 'n gespecialiseerde vakman, al is die duur, dan dat men er zo'n beetje aan laat prutsen. Na bovenstaande concluderen we, dat er een behoorlijke toekomst in kan zitten om metaalbewerking onder de knie te krijgen, welke mogelijkheid er straks via de tech nische school zeker is. Vervolgens, dat inderdaad het typische smidsvak aan het verdwijnen is en dat niet alleen omdat de smid van tegenwoordig in de verste verte niet meer dat „handwerk" smeed, „dank" zij de ook in zijn bedrijf doorgevoerde mecha nisatie, in vergelijking met vroeger, toen er naast studie (praktijk) nog meer een gave voor dit werk nodig was dan tegenwoordig. Maar dat toch wel inzonderheid door de vervanging van het paard door de trekker. Zoals er toekomst kan zijn voor de vak kundig carrosseriebouwer, zo is er die zeker ook nog voor de smid, voor de vakman, maar niet meer als uitsluitend hoefsmid, zeker ook als reparateur van landbouw machines en motoren. Voorop moet staan dat elk dorp van enige betekenis zijn smid moet behouden, ook al zal die smid wellicht zijn bedrijf met een andere en dat is verstandig meer moderne naam, gaan aanduiden. (Van onze weerkundige medewerker) Dat er voor de groei en de bloei, waar mei als bloeimaand om bekend staat, af en toe regen nodig is, daarmee zijn wij het roerend eens. Meiregen, zo wordt er wel gezegd, daar wordt men groot van, al zou ik er zelf de voorkeur aan willen geven droog te blijven. Hoe men echter in oude bekende weer- rijmpjes tot uitdrukking durft te brengen, dat een koude mei een gouden mei zou zijn. is ons een raadsel. Wij hebben over het algemeen van die koude meimaanden nog nooit veel goeds gezien. Dit zou wel zo zijn, wanneer er steevast op een koude mei een warme zomer zou volgen; in dat geval zouden wij het kleumen graag voorlief ne men en met minder gemopper de kachel weer aanleggen, die de vorige dag is uitgegaan. In het voorjaar van 1941 hebben wij zon geval gehad. Het hele voorjaar door, tot in de tweede helft van mei, koud weer, daarna een zomerse juni- en julimaand. Helaas is dit geen regel, want wij kennen ook mei maanden die koud waren, waarop geen warme zomer volgde. Nu zijn er ook rijmpjes, o.a. in Frankrijk, die vertaald luiden: „Een warme meimaand is goed voor het hele jaar", of (eveneens uit het frans vertaald): „Warme en zachte meiregen geeft schone bloemen en rijke aren". De duitsers daarentegen beweren: „Mai kalt und nass, fullt Sack und Fass". (Mei koud en nat vult zak en vat). Nog weer eens een bewijs dat er heel wat van deze oude weergezegden en weerrijmpjes zijn die kant noch wal raken. Het rijmpje „Een natte mei geeft boter in de wei" is beter te ac cepteren. Wanneer mei nat is en af en toe ook warmte geeft, dan groeit er veel. Het rijmpje „Voor nachtvorst zijt gij niet beschermd, totdat Servatius (13 mei) zich ontfermt" kunnen wij evenmin onderstre pen. Het aantal schadelijke nachtvorsten kan ook na 13 mei nog aanzienlijk zijn. In 1952 werd in de nacht van 20 op 21 mei veel schade door nachtvorst aangericht. Het is zelfs al voorgekomen dat in een heldere koude julinacht nog zware nachtvorst voor kwam en de aardappelplanten 's morgens zwart bevroren op het land stonden De schade door zware nachtvorsten in het voorjaar aangericht, beperkt zich tot het binnenland. Vooral boven zandgronden ko men vaak zware nachtvorsten voor. In de kustprovincies zijn nachtvorsten een bijzon derheid en dan nog meestal zo licht, dat zij geen schade aanrichten. Het wonen in de kuststreek kan daarom ook voordelen heb ben, al staat daar tegenover dat men het in de zomer vaak moet bezuren, wanneer na een warm begin van de dag koude zeewin den het al spoedig onmogelijk maken 's avonds in de tuin te zitten. Hoe mei soms uit de toom mag vallen, wij blijven er bij dat het de mooiste maand van het gehele jaar is. Wat is de natuur mooi, wanneer alles bloeit en witte stapelwolken langs een fel blauwe lucht drijven. Jammer dat er af en toe „IJsheiligen", gure winden en hagelbuien zijn, die ons na enkele mooie dagen weer diep in de jas doen wegduiken. (Nadruk verboden) Een „Plaatselijk Bureauhouder" moge de laatste jaren niet meer die bekendheid heb ben als tussen de dertiger jaren en 1945, onbekend is hij voor een agrariër niet, voor al niet, als men ook nog in het rampgebied zit. Immers na de ramp werd het goed ge documenteerd apparaat van de „Voedsel voorziening" opnieuw ingeschakeld, dank zij het feit, dat de volledige administratie daartoe nog beschikbaar was. En dus zullen maar heel weinigen de Plaatselijk Bureauhouder van het eiland Tholen niet kennen. De landbouwers kennen hem zeker allemaal. Welnu de Plaatselijk Bureauhouder van het eiland Tholen, de heer C. G. Hage te Sint Maartensdijk, viert als zodanig zijn 25 jarig jubileum. Op 16 april 1931 werd de heer Hage al in deze functie benoemd, een functie als door de nood geboren: de crisisjaren. Een zeer moeilijke tijd voor de landbou wers, een moeizaam begin voor de P.B.H.'s, een irr het licht van die tijd gezien weinig aantrekkelijke, noch minder een dankbare functie. Vanaf die tijd kreeg ieder agrariër wel eens te maken met een P.B.H. en onze ei land-agrariërs kregen dus te maken met de P.B.H. te Sint Maartensdijk de heer C. G. Hage. Het zal juist in die moeilijke jaren lang niet altijd eenvoudig zijn geweest aan te to nen, dat men ook door middel van die func tie in het belang van de landbouwers werkte. En dat was evenmin eenvoudig in de voor ons gehele volk zo benarde bezettingsjaren, toen de P.B.H.'s handen vol werk kregen opgedragen. De tijd dat men als ambtenaar in een zeer gevaarlijk schuitje kon varen. Dat heeft ook de heer Hage ondervonden. En velerlei andere bezzettings-omstandighe- den hadden tot gevolg, dat hij op 11 mei 1944 in Goes werd gearresteerd en via U- trecht in een concentratiekamp terecht kwam nl. in Bernau (Beieren) waar hij op 3 mei 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. 26 mei 1945 was de heer Hage weer thuis, wel gelukkig het leven er te hebben afgebracht, maar in zijn gezondheid toch in ernstige mate geschokt, wat hem jaren zou doen tobben. Zelfs in 1954 moest hij nog een rustkuur van 4 maanden volgen. De heer Hage is niet alleen voor de landbouwers een bekende, maar tevens voor velen, die aan het culturele leven deel nemen. Zelf immers heeft hij daarvoor al tijd op de bres gestaan en naar verbetering daarvan gestreefd. Onder meer is hij jaren lang voorzitter van de Bond van Muziek gezelschappen op het eiland Tholen en St. Filipsland. Vroeger waagde hij zich ook dikwijls in de politieke arena, maar de ge volgen van de oorlogsjaren noopten hem die strijdbijl neer te leggen. Juist vanwege die gevolgen mag dhr. Hage zich bijzonder gelukkig prijzen of liever niet zichzelf dat hij deze mijlpaal bereikte. Vijf en twintig jaar P.B.H.. Vijf en twin tig jaar in functie, die uit de nood werd ge boren. Vijf en twintig jaar talrijke moeilijk heden. Maar ook vijf en twintig jaar de belangen van de landbouwers gediend Gelukgewenst, gefeliciteerd met deze be reikte mijlpaal, inzonderheid proficiat, dat U dit mag beleven, na zovele overkomen wederwaardigheden. AANTEKENING OVER HET INSTITUUT DER RIJKSMIDDENSTANDSCONSULENTEN In de Middenstandsnota heeft de Staats secretaris van Economische Zaken de toe zegging gedaan een Middenstandsvoorlich tingsdienst te zullen creëren, in het kader waarvan in de provincie Rijksmiddenstands- consulenten zouden worden aangesteld. De Rijksmiddenstandsconsulent heeft een drieledige taak: a. Het geven van beleidsvoorlichting, d.i. voorlichting over het middenstandsbeleid in de ruimste zin, inzonderheid de mogelijk heden die dit beleid voor de middenstand biedt. Gebleken is, dat aan deze voorlichting grote behoefte bestaat, niet het minst bij de organen of instellingen, die bij de beharti ging van middenstandsbelangen zijn betrok ken. De voorlichting kan betrekking hebben op zeer verschillende onderwerpen. Een belang rijke plaats nemen hier in: het complex van credietregelingen, dat speciaal voor de mid denstand in het leven is geroepen, zomede het middenstandsonderwijs. Andere onder werpen van voorlichting in dit verband zijn: de vestigingswetgeving, de prijspolitiek, so ciale voorzieningen, belastingen, de winkel sluitingswetgeving. etc. Geheel in overeenstemming met een der grondslagen van het middenstandsbeleid kan de consulent ook de organisatie-zin van de middenstand stimuleren en bevorderen, dat daar, waar nodig, representatieve organi saties van de middenstand tot stand komen. Bovendien kan hij bemoeienis hebben met regionale en plaatselijke manifestaties en demonstraties. b. Het verstrekken van bedrijfseconomische voorlichting d.w.z. bij de middenstand begrip wekken voor moderne bedrijfsadministratie, opvoering productiviteit, etc. Inzicht ver schaffen in de kostenstruktuur van een mid- Jenstandsonderneming en in de betekenis van omzet en kostenstatistieken en van bedrijfs- vergelijking. Het behoort in dit verband tot de taak van de consulent, de resultaten uit te dragen van de research van het Economisch In stituut voor de Middenstand. Ook is in schakeling van de consulent mogelijk bij het werk van het Centraal Orgaan ter bevorde ring van de bouw van Middenstandsbedrijfs panden (C.O.M.). Het is de bedoeling, dat de consulent op het terrein der bedrijfseconomische voorlichting zeer nauw samenwerkt met de middenstands organisaties, aan wie hij de helpende hand kan bieden (m.n. bij door deze ontwikkelde initiatieven). c. Het fugeren als adviesorgaan van het Departement over bijzondere regionale om standigheden in zijn ambtsgebied. Het middenstandsbeleid staat herhaalde lijk voor beslissingen, waarvoor een zo ob jectief mogelijk inzicht in plaatselijke en re gionale omstandigheden vereist is. Met in schakeling van een deskundig ambtenaar in de provincie kan het departement zeer ge baat zijn. Bij de uitvoering van zijn taak zal de con sulent nauw samenwerken met provinciale en plaatselijke overheden en voorts diverse organen en instellingen die bij de beharti ging van middenstandsbelangen zijn betrok ken en niet op de laatste^plaats met de vrije organisaties van de middenstand, zomede hun diensten en instellingen. Hij heeft tot opdracht, met alle in aanmerking komende organen en organisaties een goede samen werking op te bouwen. Voor Zeeland is benoemd A. Korstanje, Kleine Kade 27 te Goes, tel. 3325. dr. DUINKER, Tholen, tel. 40 dr. MENGER. St. Filipsland, tel. 20 HOOGWATER in de week van 22 tot en met 28 april 1956 zondag 1.29 14. maandag 2.25 14.56 dinsdag 3.13 15.41 woensdag 3.56 16.21 donderdag 4.35 17. vrijdag 5,12 17.36 zaterdag 5.46 18.16 woensdag 25 april volle maan te 2.40 uur ER ZIT AL GANG IN De aanmeldingen voor deelname aan het internationaal zeehengelconcours op tweede Pinksterdag komen al gestaag binnen. En dat zonder dat men nog van de raambil jetten gebruik heeft gemaakt. Het vermoeden, dat men op een flinke deelname mag rekenen, schijnt dus uit te komen. Dit zal voor de organisatoren tevens een hele hoop werk betekenen. VOOR „SIMAVI" De voor bovengenoemde instelling gehou den inzameling leverde ƒ618.14 op. VERKOPING Ten overstaan van notaris E. D. v. d. Velde werd zaterdagavond jl. in de zaal van hotel Zeeland, voor de erven wijlen Anna Kooistra publiek geveild een woonhuis met erf, gelegen aan de Hoogstraat alhier. Koper werd de heer J. de Boef voor de som van 2600. MODERNE MOSSEL-INMAKERIJ Voor de firma J. Deurloo Zonen is mo menteel in aanbouw nabij de brug een mos- selkook en inmaakbedrijf, dat naar alle eisen des tijds wordt ingericht. In het bedrijf kunnen een 40 pellers enz. te werk worden gesteld. GAS-ONTPLOFFING In de leegstaande villa „Even Buiten" ont stond zaterdagmorgen een gasontploffing. Een der buren had de gasfabriek gewaar schuwd vanwege de gasreuk in de omge ving. Toen de werklieden ter plaatse kwa men en de kelder openden, ontstond een grote ontploffing, vermoedelijk omdat een hunner een sigaar rookte, wat door de op hoping van het gas funest werd. De vloer in de keuken sprong uit elkaar, de ruiten sprongen stuk, de deuren sloegen uit de sponningen, er werd schade aangericht aan het plafond, maar de gasfitters kwamen er goed af. En dat was voor het ogenblik weer het voornaamste. Een typisch vak verdwijnt Een koude mei - een gouden mei Vijf en twintig jaar P.B.H. In Stavenisse kleuterschool en wijkgebouw bijna voltooid St. Maartensdijk deelt in helikopter-tour nooi In Scherpenisse met de schoolbouw begonnen Gasontploffing in Tholen. LAAGSTE INSCHRIJVER Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland werd alhier aanbe steed het bouwen van een landbouwschuur met veestallen en een woonhuis in de Nieuwlandpolder voor de heer A. Geluk. Laagste inschrijver was de heer Jac. Vos te Tholen voor de som van ƒ48.410. SCHOORSTEENBRANDJES Vrijdagmiddag ontstond er een schoor steenbrand bij de heer A. P. in de Kerk straat. Een kraaiennest was hiervan de oor zaak. Twee man hadden het vuurtje spoe dig geblust. Ook ontstond vrijdagmiddag een schoorsteenbrandje bij de1 heer P. B. in de Hoogstraat. Ook hier was een kraaien nest de oorzaak. Om de een of andere reden was het nest losgelaten en in de schoorsteen terechtgekomen. Met zout en zand was de brandweer ook deze situatie j spoedig de baas, terwijl de schade voor beiden beperkt bleef. ELEKTRICITEITSVOORZIENING Door de P.Z.E.M. worden in deze ge meente kabels gelegd en een tijansformator- huisje gebouwd om te komen tot betere verdeling in de elektriciteitsvoorziening en afsluiting in gedeelten. Ook bij de brandweerkazerne is een nieuwe schakelkast gebouwd. 1 40-JARIG HUWELIJKSFEEST Zondag j.l. was het echtpaar A. v. d. Maas-v. d. Have 40 jaar gehuwd. Men wilde deze dag niet onopgemerkt laten voor bijgaan. Toen maandag de 40e bruiloft werd gehouden, ondervond het echtpaar met hun 3 kinderen en kleinkinderen van vele zijden grote belangstelling. FILMVERTONING In de zaal van dhr. Mees draaide dins dagavond een prachtinge film over Pales tina onder de titel „Waar de Hemel zong". Aan de hand van opnamen van bekende plaatsen in het Heilige Land en op het witte doek verschijnende Bijbelteksten kon men er zich een levendige voorstelling van maken hoe Palestina er tijdens Jezus om wandeling op aarde heeft uitgezien. Het was beslist jammer, dat voor deze van R.K.-zijde uitgaande vertoning zo wei nig belangstelling was. Misschien is er onder de gehele bevol king te weinig bekendheid aan gegeven. GEVAARLIJK BRANDJE Zaterdagmiddag ontstond brand in een schuurtje van C. A. Boogaart aan de Dorps weg. Waarschijnlijk hebben naast het bran dende fornuis opgeslagen brandstoffen vlam gevat. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds door het dak van het houten schuurtje, dat tegen de woning is gebouwd. De toestand was toen voor het woonhuis reeds critiek geworden. Het brandweer korps mocht er niettemin spoedig in slagen het vuur te blussen. De nieuwe maatregel, de brandweerkle- ding in de garage op te slaan, is van groot nut gebleken. Met het eerst thuis gaan verkleden ging vroeger kostbare tijd ver loren. VERKEERSEXAMEN Onlangs werd ter plaatse ook het prac tisch gedeelte van het verkeersexamen afge nomen. Voor het schriftelijk gedeelte slaag den er 45 leerlingen. Niemand werd afge wezen. In 1955 kwamen 49 leerlingen op, waarvan er 2 werden afgewezen. Van de 45 in dit jaar waren er 12 leerlingen van de openbare school (v.j. 14) en 33 van de chr. school (v.j. 35). Er kwamen 44 leerlingen op voor het practische gedeelte (v.j. 47), t.w. 12 v. d. o.l.school (v.j. 13) en 32 v. d. chr. school (v.j. 31). Van de 44 slaagden er 37 (v.j. 28), t.w. 11 van de o.l.school (v.j. 9) en 26 v. d. chr. school (v.j. 19). Zeven leerlingen werden er afgewezen (v.j. 16) t.w. 1 van de o.l.school (v.j. 4) en 6 v. d. chr. school (v.j. 12). Zes leerlingen maakten zowel het schrif telijk als het practisch gedeelte zonder fou ten. OOK GESLAAGD Voor „geoefend man" slaagden bij de reserve-rijkspolitie de heren Jac. v. d. Boo gaard en Mars. J. den Haan, daartoe opge leid door de postcommandant der rijkspolitie P. J. van Engeldorp-Gastelaars .terwijl het examen werd afgenomen door de adjudan ten Hendrikse en Kouwe en door wacht meester 1ste klasse Abr. Westdorp te Tholen VIJF EN VIJFTIG JAAR Op 24 april hoopt het echtpaar P. van den Boogaart en A. van den Boogaart-Poulusse aan de Hoenderweg hun 55 jarige echtver eniging te vieren. Mede, vanwege een zeer uitgebreide familie zal het op die dag niet aan belangstelling ontbreken. Ook onze gelukwensen. ONGEVAL Toen mevr. Moerland-Polderman uit de Julianastraat de Weststraat inreed met haar fiets, werd ze bij het achterwiel gegrepen door de van de richting Molendijk komende motorrijder S. De laatste had voorrang. Mevr. Moerland sloeg tegen de grond en werd met gekneusde knie en enkele andere verwondingen per auto thuisgebracht. Ze moet nog rust houden. Het rijwiel werd zwaar, de motor licht beschadigd. HEDEN EN VERLEDEN De werkzaamheden aan de nieuwe kleu terschool en het Groene Kruisgebouw zijn van dien aard, dat binnenkort beide gebou wen gereed zijn. De juiste datum is echter nog niet bekend. Men moet altijd rekening houden met tegenvallers, zolang er nog geen oplevering plaats vond. De nieuwe kleuterschool krijgt de naam „van der Lek de Clercqschool". Deze naam vanwege het feit dat de vorige kleuterschool een geschenk was van de familie van der Lek de Clercq, een naam die voor Stavenisse van grote betekenis is en welke familie nóg steeds een jaarlijkse subsidie geeft voor het kleuteronderwijs. Aan hetzelfde plein staat namelijk ook de Ned. Herv. Kerk, een geschenk van de zelfde ambachtsheerlijkheid daterende uit 1911. In de kerk ligt begraven de heer Tuvl van Serooskerke. In sommige zakatlasjes kan men dan ook zien, hoe er in Stavenisse een praalgraf valt te bekijken, hoewel in plaats van Sta venisse de naam Sint-Annaland in sommige drukken is aangegeven. Deze Tuyl van Serooskerke liet de tegen woordige haven aanleggen, een haven die wordt beschouwd als een der gemakkelijkste havens van Zeeland. Daarom is het te meer jammer, dat ook dit streekeigene in de toe komst gaat verdwijnen. VERANDERING Met ingang van heden wordt de Een- drachtbode bezorgd door mej. C. Dourlein, Voorstraat 15 alhier. Zij zal voortaan ook gaarne de plaatse lijke advertenties aannemen. Wil men met deze wijziging rekening houden, Zoals be kend vindt deze mutatie plaats in verband met het vertrek van mej. A. T. de Graaf, die vanaf het begin de verspreiding van onze uitgave op uitstekende wijze verzorgde. Zij verzocht ons nog het volgende mee te delen. Daar het haar onmogelijk is van ieder persoonlijk afscheid te nemen, dankt zij langs deze weg de bevolking van Stavenisse voor het in haar gestelde vertrouwen en hoopt dat de nieuwe agente hetzelfde ver trouwen mag hebben, als zij heeft ondervon den. Voortaan voor advertenties dus naar mej. C. Dourlein, Voorstraat, welke uiterlijk woensdagavond binnen moeten zijn. Het correspondentschap berust, zoals be kend bij dhr. C. Eerland, Poststraat 21. VERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN In de zaal van „Hof van Holland" alhier werd vorige week donderdag de voorjaars vergadering gehouden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Tholen. In verband met een reglementaire wisseling, was de leiding voor de laatste maal in handen van mevrouw van Gorsel-van Wes ten, die na een welkomstwoord de talrijke aanwezigen verzocht het bondslied te zingen In het jaarverslag werden de voornaam ste gebeurtenissen uit het afgelopen ver enigingsjaar gememoreerd. Verslagen werden voorts uitgebracht door kascommissie en door de afgevaardigde van de najaarsvergadering te Goes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1