WEEKBLAD VOOR HET EELOND THOLEN EN ST.FILIPSLOND De positie van de gehuwde vrouw. Plaatselijk Nieuws Het Parlementair Overzicht WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Dank aan Hoogwoud. JAARVERSLAG Directie Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland COMMENTAAR. Minister Van Oven wil volledige gelijkstelling. De redactie legt U in deze 8 pagina's voor» Herverkaveling Tholen THOLEN OUD-VOSSEMEER 12e jaargang no. 22 13 april 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn INDUSTRIE-INITIATIEF III Vorige week stelden we vast, dat wan neer er ooit een tijd is geweest tot mogelijke industrialisatie-uitbreiding van ons gebied het deze tijd wel is. Voor zekere werkgelegenheden is het zelfs niet eens een kunst meer die in een gemeente gevestigd te krijgen (meisjesarbeid). Het wordt een veel groter kunst om in die werk gelegenheden de meisjes te krijgen. En daar om kan men in zo'n tijd komen tot industrie voorkeur. Daarom is het nodig er even bij stil te staan of het voor de gemeente van belang is, dat er een bepaalde werkgelegen heid komt. Daarom mag er reeds nu een zekere kieskeurigheid aan te pas komen. Er is nog meer dat in een tijd van hoog conjunctuur gemakkelijker aangemoedigd kan worden. En dat is industrie-initiatief uit de streek zelf. In feite van nog meer belang dan vriendelijk bedoeld import. Wij voeen hieraan maar onmiddellijk toe dat er vaak en dat is jammer voor initiatiefnemers uit eigen omgeving minder belangstelling is dan voor import. Men ge looft nauwelijks aan initiatieven uit de streek zelf. Men haalt er dikwijls glimlachend de schouders voor op. Wat moet die of die zo iets op touw zetten. Verbeeld hij zich dat te kunnen presteren Een dergelijk vooroor deel mag er voor een initiatief uit de streek zelf inzonderheid bij de overheid niet bestaan Ja maar, zegt U, er zijn geen initiatieven O nee Nou, die waren er tientallen jaren geleden ook al. Denk aan de mossel- en oesterindustrie in Tholen, denk aan de zil- veruienbereiding in St. Maartensdijk. Er is voorts een poging geweest tot het vestigen van worstfabrikage, er zijn inspanningen om een reeds gestichte brei-inrichting langzaam maar zeker uit te breiden. Er is een banket- fabriek gekomen. Zeker, het een lukt beter dan het andere, het derde lukt helemaal niet, maar het initiatief was er en het zal het laatste niet geweest zijn. Veronderstel eens dat een handige smids jongen en timmermanszoon trachten te be ginnen aan carrosseriebouw. Mogelijk moet het geheel van de grond af worden opge bouwd. Maar zó zijn ook de grote concerns van heden ontstaan. Denk aan beton-indu- strie. Ja, in de bouwvaksector zijn er meer mogelijkheden. Denk ook aan een timmer- fabriekje, een constiuctiewerkplaats. Er zijn trouwens al bedrijven waarin meer dan 10 werknemers arbeiden. Ongetwijfeld er zijn initiatieven, er zijn mogelijkheden. Soms komt van het een het ander. Een carrosseriefabriekje loopt en men denkt aan een spuitinr.. Zo kunnen naast het een soms weer verbandhoudende industrieën groeien. We zeggen hier, niet, dat dit zal gebeuren We wekken geen ongegronde optimistische gedachten, we stellen alleen vast dat er mogelijkheden zijn. En deze mogelijkheden kunnen toenemen, nu er op ons eiland een Technische School wordt gevestigd, nu er ongetwijfeld straks nog meer, ja nog veel meer dan thans het geval is, jongens die Technische School zullen gaan bezoeken. Dat ligt voor de hand. Men moet anders immers tot en met het 8ste leerjaar op de lagere school zitten, waar vooral in de laat ste klas niet meer dan gerepeteerd kan worden. Ligt het dan niet voor de hand dat men de kinderen een paar jaar eerder naar een Technische School doet. En dat is zeker: vakmensen zullen nog zeer lang een boterham kunnen verdienen. Waar ziet men tegenwoordig nog jongens in het smidsvak buiten eigen zoons, waar nog schilders, waar nog timmerlui, waar nog metselaars. Voorshands blijven die schaars. En iedereen zal moeten zien, dat het voor hun kinderen niet meer gaat zoals vroeger: van de lagere school af, op 12 jarige leef tijd en achter de koeien, op het land, in de stal. Nee, de cost gaet voor de baet. En de kost za er voor de vele jongeren inzit ten na een technische schoolopleiding: smid schilder, bakker, metselaar, timmerman, bank werker, mecanicien, enz. Het zal alles tijd vergen, maar de ontwik keling zit er in, dat er in de toekomst weer meer technisch geschoolden zullen ko men op ons eiland, dan de laatste jaren het geval is. En daarmee nemen ook de indu strialisatie mogelijkheden toe. Daarmee kan een thans geboren initiatief groeien en pers pectief bezitten. Vandaar dat we een gezond initiatief uit eigen streek zeker niet mogen veroordelen, integendeel, dat vooral zoveel mogelijk steunen. Nauwelijks van haar Paasvacantie terug gekeerd stond de Tweede Kamer reeds di rect voor een moeilijke vraag. Een vraag die was voorgelegd door de nieuwe minis ter van Justitie, minister van Oven. Zij had betrekking op de positie van de ge huwde vrouw, als deze getrouwd is in ge meenschap van goederen, zoals in 95% van het aantal huwelijken het geval is. Op deze vraag moest de Tweede Kamer een ant woord geven, voordat zij de wet „ophef fing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw" kan behandelen. Op 13 October 1949 is door de toenma lige minister Weijers een wetsontwerp in gediend om de rechtspositie van de ge huwde vrouw te verbeteren. L^at wets ontwerp is geruime tijd blijven liggen door dat zijn opvolger, wijlen minister Donker, eerst het ontwerp-Burgerlijk Wetboek wil de behandelen, dat ten nauwste met dit ontwerp verband hield. Minister Don ker is tenslotte met een wetsontwerp geko men, waarin de vrouw in belangrijke mate „handelingsbekwaam" werd gemaakt. Er zullen niet veel Kamerleden zijn die daar tegen bezwaar hebben, omdat de gehuwde vrouw, zuiver juridisch bezien, eigenlijk gelijk gesteld wordt met minderjarigen en met onder curatele gestelden. Zo gauw een vrouw dus gaat trouwen, wordt, nog steeds juridisch bezien dus, zij minderwaardiger dan een ongehuwde vrouw. Dat is moeilijk vol te houden. Zo heeft minister Donker voorgesteld een gelijke behandeling van het persoonlijk vermogen van de man en de vrouw. Maar zijn algemene gedragslijn was toch wel, dat de man het bestuur heeft over de huwelijksgemeenschap. Overeenkomsten van de gehuwde vrouw, die verband hou den met de huishouding, met haar beroep of bedrijf, kunnen in het systeem Donker ten laste komen van het gemeenschapsgoed. Maar de gehuwde vrouw zou ook verbin tenissen kunnen sluiten die geheel voor haar persoonlijke rekening komen. Minister van Oven huldigt sedert 1926 een ander standpunt. Hij wil het beschik kingsrecht van de vrouw geheel gelijk stel len met dat van de man. Man en vrouw kun nen dus gelijkelijk aansprakelijk worden ge steld voor de schulden die de echtgenoten eventueel maken, want zij hebben samen het beheer over de gemeenschap van goede ren. De nieuwe bewindsman van Justitie wil dus een volledige gelijkstelling van man en vrouw. Een deel der Kamer heeft deze gedachte overgenomen. Het is met een amendement van gelijke strekking gekomen Dit amendement werd ondertekend door de v.v.d., k.v.p., en een deel van de p.v.d.a. Zou dit voorstel worden aangenomen dan moest dit wetsontwerp in belangrijke mate worden herzien. Daarom heeft minister van Oven eerst een principe-uitspraak van de Kamer gevraagd. Is het lot beslist, dan zal het wetsontwerp worden behandeld. Het behoeft geen betoog dat minister van Oven dit amendement, hetwelk dus zijn gedachtengang bevatte, met een keur van argumenten heeft verdedigd. In de praktijk, zo zeide hij, is de gehuwde vrouw al lang handelingsbekwaam. Er is geen taxichauf feur die geen gehuwde vrouw wil rijden omdat zij geen toestemming van haar echt genoot heeft. De volledige gelijkstelling tus sen man en vrouw noemde minister v. Oven een daad van eenvoudige rechtvaardigheid. En de gelijkstelling van de gehuwde vrouw met minderjarigen vond hij een smet op onze samenleving. Huwelijksgemeenschap is een zaak van samen lief en leed delen. De wet moet met deze grondgedachte in overeenstemming worden gebracht. Twee juridisch gelijkwaardige kapiteins op het huwelijksschip, zo wilde de bewindsman. De tijd is voorbij dat een man zorgt voor een vermogen. Waarom plotseling geen gelijkwaardigheid meer als het gaat om het gemeenschappelijk vermogen? Met deze redenering had de bewindsman het gewonnen bij de vrouwelijke afgevaar digden Stoffels-van Haaften (lib.), Tende- loo (soc.) en Lips-Odinot (c.p.n.). Zij redeneerden aldus: in vele gevallen beheert de vrouw reeds de gezinskas. En de ge huwde vrouwen hebben dat meestal zo voor treffelijk gedaan, dat men heus niet behoeft te verwachten dat plotseling de gezinskas zal worden verbrast. De gehuwde vrouw (ook al wordt zij op dit gebied handelings bekwaam) zal juwelen kunnen laten liggen en zal winkels met bontjassen voorbij kun nen lopen. Deze vrouwelijke afgevaardig den wensten een eind te maken aan de achterstelling van de gehuwde vrouw ten opzichte van de ongehuwde. In principe was de vrouwelijke wethouder van Rot terdam, mej. Zeelenberg, het hiermee eens. Maar zij vroeg zich af of het systeem van Oven in de practijk wel uitvoerbaar zal zijn. Ook de k.v.p.-fractie had geen moeite met de volledige gelijkstelling tussen man en vrouw. Daardoor wordt de persoonlijke verantwoordelijkheid vergroot, zo zeide de heer van Rijckevorsel. „Dat is een opvat ting, die geheel strookt met onze kerkleer." De c.h.-afgevaardide v.d. Feltz steunde mi nister Donker eveneens zonder dit echter principieel te motiveren. Dat was jammer, want de principiële motivering is in deze zaak wel bijna het interessantst. Prof. Ger- brandy (a.r.) nam dit op zich. Deze oud minister-president is een geweldig spreker. Hij boeit de vergadering. Prof. Gerbrandy nu was tegen het systeem van Oven. Na de zondeval, zo stelde hij, werd de man het hoofd van de huwelijksgemeenschap. De man is de baas. Dat is zo doodgewoon, dat dit in het normale volksleven is geworteld. Ook in het sociale verkeer is de man de hoofdfiguur. Waarom nu afwijken van de volksgewoonten? Maar volgens minister van Oven zitten aan de zaak geen principiële kanten. Dat is iets te simpel geredeneerd als er een fractie is die haar wel principieel stelt. Het grote verschil was echter, dat de mi nister vond dat de practijk leert dat de vrouw toch al goeddeels handelingsbekwaam is, ook wat het gemeenschappelijk vermogen betreft, en dat de heer Gerbrandy dit be streed. Het systeem van Oven is tenslotte met 56 - 14 stemmen door de Tweede Kanier aanvaard. De gehele socialistische fractie wilde de bewindsman de kans geven, maar hield haar oordeel voor zich tot dat het wetsontwerp zal zijn omgewerkt. Tot de tegenstemmers behoorden de a.r., s.g.p., en de heren Beernink, Schmal, de Ruiter en Tilanus (allen c.h.). (Nadruk verboden Industrie-initiatief De positie van de gehuwde vrouw Het komende zeehengelconcours Dank van Poortvliet aan Hoogwoud Leven rond de Boogaards-miljoenen Een verbouwde boerenleenbank te St. Annaland In het zuiden bloeien de appels eerder In september wordt met techisch onderwijs gestart Jan Overeenkam immoreel Hij, die niet in staat is een fout te maken, is tot niets in staat In de Zak van Zuid Beveland: polder Ellewoutsdijk polder Baarland ten Zuiden van het dorp Baarland. Zowel het grondonderzoek, als de aan koop en het uitstrooien geschiedt hier ge heel voor rekening van de Herverkaveling, te beginnen in de nazomer van 1956. Voor een vlotte gang van zaken verdient het dan ook aanbeveling om op de betreffende percelen in de polders Schakerloo, Scher- penisse en Ellewoutsdijk zoveel mogelijk gewassen te zaaien die vroeg het veld rui men. Indien op deze percelen reeds grond onderzoek of bekalking door de boer heeft plaatsgevonden, zullen de kosten hiervan worden terugbetaald. 2e. Alle andere percelen, gelegen in het herverkavelingsgebied Zeeland, kunnen indien de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst dit voorschrijft worden bekalkt met een subsidie van 33x/3% op de aankoopprijs van de kalkmeststof. Voor de verschillende eveneens door de R.L.V.D. geadviseerde kalkmeststoffen zal een vaste norm per ton meststof worden aangehouden. Verder dient rekening te worden gehouden met de volgende factoren: a. Het voorafgaande volledige grond onderzoek geschiedt op normale wijze en voor rekening van de boer. De monsters moeten worden onderzocht door het Be- Burgemeester W. J. van Doorn te Poortvliet bij het schilderij, dat in het Dorpshuis aan de gemeente Hoogwoud werd aangeboden uit dankbaarheid voor de hulp, welke laatstgenoemde gemeente aan Poortvliet verleende na de februariramp 1953 (voor verslag zie pagina 5) Aan het dezer dagen verschenen verslag over 1955 van de Directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in de provin cie Zeeland is het volgende ontleend. Kenmerkend voor de provincie Zeeland was wel het feit dat het aantal aanvragen voor de bouw met de zogenaamde halve premie, dat in maart bij de Directie te Mid delburg werd ingediend, meer woningen om vatte dan het gehele driejaarlijkse richtcon- tingent van de provincie. Het tempo van indiening was van dien aard, dat vrijwel alle aanvragen konden worden gehonoreerd. De beangstelling voor bouw in de particuliere sector blijkt toe te nemen. Dit is te verklaren uit de gestegen inkomens ten plattelande alsmede uit het feit dat de Zeeuw in het algemeen prijs stelt op het bezit van een eigen woning. Tal van gemeenten blijken steeds minder in staat te zijn kleine complexen als wo- ningwetbouw uit te voeren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de relatief hoge bouwkos ten, hetwelk een rendabele exploitatie niet mogelijk maakt. In het verslagjaar is de bouw gefinan cierd van 180 woningwetwoningen; 444 woningen met volle en 1037 woningen met halve premie; 464 woningen als herbouw oorlogsschade en 122 als herbouw waters- noodschade. Het herstel van de oorlogsschade en wa- tersnoorschade werd met kracht voortge zet. Aan het einde van het verslagjaar restten nog 664 te realiseren herbouwge- vallen. De invoering van de zogenaamde financieringsstop, welke op 1 juni 1956 van kracht wordt, is een maatregel welke een vlotte afwikkeling dezer gevallen zonder twijfel zal stimuleren. In het verslagjaar werden 90 woningen definitief onherstelbaar verklaard; voor 64 van dergelijke woningen moest de ontrui mingstermijn nog worden verlengd, aange zien niet over vervangende woonruimte kon worden beschikt. Voorts zijn 64 noodwoningen geamoveerd De drang om de na de oorlog gebouwde noodwoningen door definitieve te vervangen wordt in verscheidene gemeenten steeds groter. Aan de „Krotopruimingsregeling voor de Rampgebieden" dient vooral in de provin cie Zeeland grote waarde te worden toege kend. Dank zij deze regeling immers kon door verscheidene gemeenten in de ramp gebieden worden voortgegaan met aankoop, amovering en vervanging van krotwoningen, welke als gevolg van de Watersnood 1953 in zekere mate waren beschadigd. Drie bejaardentehuizen zijn gereed ge komen; een tweetal kwam in uitvoering Ook de bouw van speciale bejaardenwonin gen krijgt toenemende belangstelling. Dit in tegenstelling tot duplex- en systeembouw. Het bejaardenprobleem zal in het komen de jaar nog een ernstig onderwerp van studie dienen te vormen. In het bijzonder zal men zich moeten beraden op de kwa liteit en de bewoonbaarheid van de nog bestaande tehuizen voor ouden van dagen, alsmede omtrent de totaal benodigde capa citeit voor de huisvesting van de daarvoor in aanmerking komende bejaarden. Mededeling. BEKALKING HERVERKAVELINGSGEBIED ZEELAND Omdat in het herverkavelingsgebied Zee land, omvattende Schouwen-Duiveland, Tho len, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland de kalkvoorziening (pH) van veel percelen zeer veel te wensen overlaat, heeft de Her verkavelingscommissie besloten om het ge bruik van kalkmeststoffen voor deze gebie den te stimuleren. De zuurgraad van som mige percelen, gelegen in de meest kalk- arme kernen, is vaak dermate laag dat na een bekalking een opbrengstverhoging van 15 a 20% bij verschillende gewassen geen uitzondering is. Dat dit ook bij de boeren bekend is, blijkt wel uit de belangstelling die er nu al voor het bekalken bestaat, vaak nog op voorlopig toegewezen percelen, b.v. op Tholen. Zeer terecht merkt men dan ook op dat een bekalking in een paar jaar al rendabel kan zijn: Om dit alleszins juiste streven zoveel mogelijk te bevorderen, heeft de Herverka lingscommissie op één van haar laatste vergaderingen het volgende besloten: le. Volledige bekalking door de herver kaveling van het grasland dat door cul tuurtechnische maatregelen voor bouwland geschikt is gemaakt in de onderstaande ge bieden: Op Tholen: polder Schakerloo polder Scherpenisse polder Poortvliet ten noorden van de weg Poorvliet-Scherpenisse het Oudeland van St. Maartensdijk. drijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wassenonderzoek te Goes. b. De geadviseerde hoeveelheid kalk dient te worden aangewend. Dit om te voorkomen dat te kleine hoeveelheden worden gestrooid. Tevens dient de mest stof goed te worden ingewerkt. c. De kalk moet goed worden uitge strooid, waarop door de rayonassistenten zal worden toegezien. d. Bij eventuele verandering van perceel kan geen verrekening met de opvolger of de herverkaveling plaats vinden. e. De bekalking kan zowel bij een voor lopige als bij een definitieve toedeling plaatsvinden. f. Voor nadere inlichtingen kunt U over leg plegen met de rayonassistent van de R.L.V.D. Het komt momenteel voor dat zonder voor afgaand grondonderzoek toch kalk wordt gestrooid, zonder dat men weet of de grond werkelijk kalkbehoeftig is. Zeer nadrukke lijk willen wij er op wijzen, dat die grond gebruikers, die geen voorafgaand grond onderzoek hebben toegepast, dus die door middel van een grondmonsteranalyse niet kunnen aantonen dat hun grond kalkbehoef tig is, niet voor de 1/3 subsidie in aan merking komen. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. A. KUGEL, Poortvliet, tel. 10 dr. J. VERMET, Nieuw-Vossemeer, tel. 10 HOOGWATER in de week van 15 tot en met 21 april 1956 zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 0.25 1.29 2.25 3.13 3.56 4.35 5.12 13.00 14.02 14.56 15.41 16.21 17.— 17,36 woensdag 18 april eerste kwartier te 0.28 u. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de Reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag 17 april 1956, het eerste gedeelte en op vrijdag 20 april d.a.v. het overige ge deelte. Tegen donderdag, 19 april a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen 11 april 1956 Burgemeester en Wethouders voorn. ONTSLAG Aan de heer L. Hage Izn. ambtenaar ter secretarie alhier is op zijn verzoek m.i.v. 1 juni a.s. eervol ontslag verleend. WEGENAANLEG Bij onderhandse aanbesteding door de Nederlandse Heidemaatschappij werd de aan leg van een weg en twee opritten in de Schakerloopolder onder de gemeente Tho len gegund aan de fa. Gebr. Eleveld uit Groningen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 2 april: Marie Veronica, dochter van Piet Franzen en Leonie van der Poel, beide wonende te Tholen. 31 maart: Machiel Marinus, zoon van Huibrecht Cornelisse en Barbara Goedge- buure, beiden wonende te Tholen. 6 aprill956: Anthoni Pieter, zon van Jacob Baaij en Maria Aarnoudse, beiden wonen de te Tholen. 9 april 1956: Robertus Mara Hiacintus, zoon van Cornelis Hendrikus van Swieten en Jeanne Kouwenhoven, beide wonende te Tholen. Gehuwd: 29 maart: Laurus Lindenberg, oud 26 jaar, schipper wonende te Yerseke en Hu- berdina Jozina Cornelia Prince, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. Overleden: 10 april 1956: Marinus Cornelis van El- sacker, oud 82 jaar, zonder beroep, wo nende te Tholen, echtgenoot van Jacoba Johanna Meerman. EXPORT AARDAPPELEN De kustvaarder Neijenstein uit Groningen kwam maandag jl. in de haven van Tholen aardappelen laden met bestemming Enge land. RIJWIELPAD Van gemeentewege wordt er momenteel ge werkt aan de aanleg van een rijwielpad van de zeedijk bij de Boezem door het Bosje naar de Bosstraat. NIEUW POLDERGEMAAL Door de fa. Geerdink uit Rotterdam-Ber gen op Zoom is dezer dagen een begin ge maakt met de bouw van een nieuw polder gemaal aan de Eendracht ten Zuiden van Tholen. Het nieuwe gemaal komt vlak bij het oude gemaal van de Vrije Polders onder Tholen. Er zijn reeds bouwketen geplaatst en een dragline is bezig met graafwerk. DUIKER STENEN KRUIS Met de aanleg van de duiker onder de provinciale weg bij het Stenen Kruis te Tho len vordert men goed. De bouwput is klaar en men heeft deze week de betonnen fundering gestort en de aansluitingen van de watergangen gegraven. SLACHTVERGUNNINGEN In de maand maart werden alhier 24 var kens voor huisslachting aangegeven. GESLAAGD Bij het te Tholen gehouden examen slaag de het lid van de Reserve Rijkspolitie J. J. Barendse, alhier, voor de klassificatie „Geoefend man". LEERLINGEN CHR. KLEUTERSCHOOL De Alg. Chr. Kleuterschool gaf gele genheid tot halfjaarlijkse inschrijving van nieuwe leerlingen. Per 1 april steeg het aantal kleuters hierdoor met 8 en werd het totaal gebracht op 63.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1