nt ieder WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND waarin opgenomen DE THOOLSE courant Industrie-voorkeur naaimachine w. rikken VERSCHIJ I I VRIJDAG I I I Wat brengt ons 1 januari de ouderdomswet Nieuwkerk's banketfabriek te Poortvliet gaat uitbreiden. COMMENTAAR. Samenvatting van ingewikkelde zaak De redactie legt IX in deze pagina's voort Na anderhalf jaar flink afzetgebied, goede produktie, behoorlijke uitkomsten. Tob niet langer met Uw oude machine. WIJ RUILEN ALLE MERKEN IN! PFAFF NAAIMACHINEHUIS 12? jaargang no. 21 6 april 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur ln Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Er is het woord hoogconjunctuur. Voor enkele jaren een nog onbekend woord. Nu reeds algemeen ingeburgerd. Het is als het sleutelwoord uit een puzzle: als men het eenmaal heeft komt er een rits andere woor den als vanzelf in het brein omhoog. Zoals bij het woord crisis begrippen horen als aanpassing, devaluatie en werkloosheid en zoals (nog maar enkele jaren geleden) aan het woord betalingsbalans automatisch maat regelen werden gekoppeld als consumptie beperking, investeringsbeperking, loonronde, prijzenspiraal en zo voort, zo komen bij dat woord hoogconjunctuur begrippen als wel vaart, welvaartsloonronde, winstdeling en ook arbeidersschaarste. Hoogconjunctuur, een merkwaardig woord voor een merkwaardig, haast on grijpbaar begrip. Om er niet te diep op in te gaan volstaan we maar met de simpele verklaring, dat in een tijd van hoogcon junctuur ieder die werken wil, ook kan werken. Binnenland en buitenland nemen vlot op wat geproduceerd wordt, want er is koopkracht, je kunt er overal mee te recht. De roep om arbeidskrachten in be drijven en werkplaatsen, op kantoren en in winkels, is zo algemeen geworden, dat het arbeidsproces zich thans in een nieuwe en eigenlijk ongekende gedaante voordoet. Al les is veranderd: de mentaliteit van de werk nemer, de verhoudingen tussen hem en de werkgever, de beschouwingen en meningen over de arbeid zelf. Het lijkt niet meer op de vooroorlogse toestand, noch minder op de tragische periode van werkloosheid en crisis. Hoogconjunctuur, het kan niet op, zelfs niet met de arbeid. En de consequentie er van is een overspannen arbeidsmarkt, Geen sociale overwinning, maar een tijdsverschijn sel. En het werknemerstekort, waardoor tal van bedrijven groot en klein, zijn gehandi capt, brengt tevens een ongewoon groot verloop onder de werknemers mee. Al te gemakkelijk wordt nu een betrekking opge zegd om een of andere reden en dit vérloop betekent verzwakking van de bedrijven. Ook het woningvraagstuk draagt bij tot dit ver loop. De roep om arbeidskrachten is ook door gedrongen tot ons overigens vrij rustige eiland Tholen en St. Filipsland. De roep om werknemers door de industrie-centra. Zo is het al enige tijd. En het is er niet bij ge bleven. Een schreeuwend tekort is er in vele fabrieken vooral aan vrouwelijke werkne mers. Immers, de kantoren zijn ook uitge breid: banken administratiekantoren, restau rants, enz. Veelal voor de meisjes aantrek kelijker werk dan in de fabriek. En in die fabrieken waar speciaal werk voor meisjes is denk vooral aan inpakwerk is het schreeuwend tekort nog groter dan in fa brieken waar het om mannen te doen is. Zodat enkele fabrieken zelfs hun oog hebben laten vallen op de mogelijkheden in ons eiland. Daarom schreven we vorige week in een commentaar, dat ons eiland zo langzamerhand ook industrie-rijp gaat worden. De oorzaak is na bovenstaande niet ver te zoeken. Aan de ene kant een verdere mechanisatie in de landbouw, aan de andere kant een groot arbeidstekort in de industrie-centra. En daarboven het alles overheersende woord: hoogconjunctuur. Men probeert een aantal arbeiders naar de fabrieken te krijgen. Vrij vervoer, goed loon, sociale voorzieningen, en nog meer verlokkingen plus het voornaamste feit, dat men ter plaatse niet altijd werk heeft, doen velen de geboden kans aangrijpen. De fa briek kan nog altijd beter de extra vervoers kosten maken dan een bedrijf gaan ver plaatsen. Dat is ongetwijfeld de gedachte van het merendeel der industriën. Bovendien is er maar één kans op de honderd dat een tijd van hoogconjunctuur zoals de huidige blij vend is. Maar er zijn er ook, die overwegen om een gedeelte van hun bedrijf naar die streken te brengen waar nog werkvolk te krijgen is. Zie de verschillende vestigingen van Philips, zie ook diverse anderen, die elders een nevenbedrijf neerzetten, of een gedeelte van hun fabricage naar elders overplaatsen. Dit alles is veelal door de nood geboren. Zo willen we in de eerste instantie ook de industrievestiging, of liever, de inpakateliers in Tholen zien. Door het gebrek aan werkkrachten trachten de onder nemers elders een gedeelte van hun produkt afgewerkt te krijgen. En bovendien worden 't nog werkgelegenheden, zoals in Tholen, waarvoor practisch alleen vrouwelijke ar beidskrachten nodig zijn. Dat is op zich zelf niet aantrekkelijk. In feite zitten we ook reeds met een tekort aan vrouwelijk (dienst) personeel. Deze ateliers zouden in zekere zin de toestand dus alleen maar kunnen verergeren. Onder meer voor de mosselin dustrie, waar ook altijd meisjes werken. Bovendien zit er in deze vestigingen ook nog wel het gevaar, dat ze verdwijnen, wanneer de hoogconjunctuur voorbij is. In een tijd dus, dat werkgelegenheid het meest nodig is. En toch zien we in deze proefnemingen, toch zien we in de vesti gingen zoals in Tholen een zekere good will liggen voor ons eiland. Het onder de aandacht brengen van de mogelijkheden op ons eiland. Het kennisma ken met de arbeidsrust en arbeidslust, die er hier toch altijd nog in grote mate bestaat. Waarom we hopen, dat de komende proef nemingen inderdaad zullen slagen. Maar in de tweede plaats, dat hierdoor tevens de weg gebaand wordt, door deze aandacht vestiging, door deze goodwill, voor meerdere werkgelegenheid voor het mannelijk deel. En daarmee komen we aan de uitgesproken wens van een der thoolse raadsleden, nl. dat het een volgend maal industrie zal wor den voor mannen. Ja, willen we zelfs nog een stapje verder gaan. Nu ons eiland indu strie-rijp gezien mag worden, nu er in feite reeds mogelijkheden genoeg zijn voor meis jes, mogen de gemeentebesturen bij de aan vragen reeds kieskeuriger worden. Moet, zeker als de mogelijkheid in Sint-Maartens dijk werkelijkheid wordt, vastgesteld worden dat we voor vestiging van vrouwelijke werk gelegenheid ons gerust eyen mogen beden ken. Zijn we reeds zover, dat we mogen ko men tot industrie-voorkeur. Het is niet zeker, dat er voor één onzer gemeenten ooit die keuze komt. Maar dat is nog geen reden om alles te accepteren wat wordt aangeboden, indien daarmee de werkgele genheid, de gemeente niet gebaat is. Dan zouden we ons blind staren op industrie. Als agrarisch eiland dienen we de landbouw niet op de tweede plaats te zetten. Als zich hier eens een industrie zou vestigen, die 500 mensen kon gebruiken, zouden we misschien nog meer met de handen in het haar zitten, dan nu met ons arbeidsover- schot. Maar van groot belang zou wel zijn, wanneer er in een vier of vijftal, des noods iedere gemeente van onze eilanden een kleine industrie kon worden gevestigd, die aan een 50 personen werk bood en vat baar bleek voor geleidelijke uitbreiding. Daaraan zal wel iedere gemeente de voor keur willen geven. Die kans wordt groter naarmate de aandacht voor ons eiland toe neemt. Moeten we geduldig op zo'n kans wachten. Of moeten we er zelf op uittrek ken. Nog beter, de mogelijkheden die er in eigen streek kunnen bestaan, opzoeken en steunen? Dat is een onderwerp op zich zelf. Waarom we het dan ook liever bewa ren tot volgende week. En ditmaal eindigen met vast te stellen, dat men bij het „in dustrie-rijp" zijn direct komt tot „industrie voorkeur", in de hoop dat het uiteraard geen industrie-fiasco wordt. (Van onze parlementaire redacteur) Nu de Tweede Kamer het wetsontwerp „ouderdomswet" heeft aanvaard en nu ook wel te verwachten is, dat de Eerste Kamer, dit goede voorbeeld zal volgen, zodat de definitieve ouderdomsverzekering inderdaad op 1 januari a.s. kan ingaan, verdient het aanbeveling een overzicht te geven van de stand van de zaken. De Tweede Kamer heeft aan de opzet van de wet niet getornd. Iedereen van 65 jaar en ouder krijgt dus een ouderdoms pensioen. Gehuwden: 1338.per jaar, on gehuwden: 804.per jaar. Stijgen de lonen met 3% dan gaan deze bedragen eveneens omhoog. Er zal een premie betaald moeten worden van 6J4 a 7%, welke door een loonsverhoging wordt gecompenseerd. Deze premie wordt via de belasting geind. Zelfstandigen met een inkomen van minder dan 1600 (voor ongehuwden) ƒ2100 (voor gehuwden) betalen geen premie. Maximaal zal de premie geheven worden over een inkomen van 6000. De premie betaling begint op 15 jarige leeftijd. DE AANPASSING Dit is het principe der wet. Krijgt ieder een nu dit bodempensioen boven zijn nor male pensioen? Dit is in vele gevallen zeker niet het geval. Door het aangenomen amen dement Van Lier is echter bepaald, dat 20% van het bodempensiocn nooit gekort mag worden. In cijfers gehuwden kunnen dus in ieder geval rekenen op een bedrag op een bedrag van 161. Dit zal stellig ook gaan gelden voor de overheidspen- sioenen, hoewel het desbetreffende wetsont werp nog niet is aangenomen. Niet minder dan 80% van de pensioen regelingen is na de oorlog tot stand geko men. Men kan bijna veilig aannemen dat in deze pensioenregelingen een bepaling is opgenomen over een eventuele aanpassing. In deze gevallen zijn de pensioenfondsen dus gerechtigd het gewone pensioen met het Sodempensioen te korten. Het gaat hier om bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen. Onder een bedrijfspensioenfonds verstaat men een fonds van een bedrijfstak. Deze fondsen moeten goedgekeurd zijn, terwijl de besturen zijn samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van de werkge vers en de werknemers. KORTING Een bedrijfs- of ondernemingspensioen fonds, dat een aanpassingsregeling kent, kan korten. Kennen deze fondsen een dgl. bepa ling niet, dan kunnen zij toch aanpassen. Ook wat betreft de pensioenrechten, die reeds zijn opgebouwd. In dit verband is de heer De Kort met zijn amendement geko men, waardoor is bepaald, dat bij veertig dienstjaren niet meer dan 60% mag worden gekort. Per dienstjaar voor het gewone pen sioen mag nl. 1 Yi% per jaar gekort worden Dit amendement slaat dus alleen op fond sen, die nog geen aanpassingsregeling bezit ten. Tot de dag waarop de wet in het staats- van 268 boven hun pensioen, ongehuwden blad verschijnt kunnen de bdrijfs- en on dernemingspensioenfondsen proberen alsnog een aanpassingsregeling in de statuten en reglementen op te nemen. Daarna zijn zij gebonden aan het amendement De Kort. De hier bedoelde aanpassingsregeling geldt niet voor pensioenen, die met overheids- pensioenen zijn gelijk te stellen. Voor de overheidspensioenen is nl. een aparte rege ling te verwachten, die tevens een verbe tering zal zijn. Het wetsontwerp daarover moet nog ingediend worden. Nu de mogelijkheid tot aanpassing is gegeven, wordt door de wet ook onmogelijk gemaakt, dat een verzekerde zich tot de rechter kan wenden om de aanpassing onge daan te maken. POLISSEN Naast de bedrijfs- en ondernemingspen sioenfondsen heeft men ook het stelsel van de polis. Dit zijn vaak de gevallen waarin werkgevers en werknemers samen de pen sioenpremie betalen aan een verzekerings maatschappij. Deze polissen zullen niet wor den aangepast voor de pensioenrechten, die reeds zijn opgebouwd. Alleen voor de ko mende jaren zal men een regeling kunnen maken om het pensioen te korten met een deel (ten hoogste 80%) van het bodem pensioen. Particuliere verzekeringen, bijv. lijfrenten, kunnen uiteraard nimmer aan deze definitieve ouderdomswet worden aan gepast. MEN BETAALTt 1. Iedere ingezetene van 15 tot 65 jaar betaalt een vast percentage van zijn belastbaar bedrag van loon- of inkomstenbelasting tot een maxi mum inkomen van 6000 (welk be drag zal stijgen met de lonen). 2. Dit percentage zal 6}^ a 7 bedragen, en wordt door een loons verhoging gecompenseerd. 3. Zelfstandigen met een inkomen minder dan 1500 (ongehuwden) en ƒ2100 (gehuwden betalen geen premie. Gehuwden met 2100 ƒ3100 en ongehuwden met ƒ1500 2500 betalen niet de volle premie 4. Zolang er geen kinderbijslagwet voor zelfstandigen is, wordt voor zelfstandigen met 3 of meer kinde ren het inkomen voor de premiehef fing verminderd met het bedrag dat een loontrekkende als kinderbijslag ontvangt. MEN ONTVANGTi 1. Iedere gehuwde man van 65 jaar en ouder 1338 per jaar, en ie dere gehuwde vrouw van 65 jaar en ouder eveneens 1338 wanneer zij kostwinster is en haar man nog geen 65 jaar is. 2. Iedere ongehuwde (of gehuwd geweest zijnde) man of vrouw van 65 jaar en ouder 804 per jaar. Een weduwe van een man die het gehuw denpensioen ontving, houdt dit na zijn overlijden nog een jaar lang, als zijzelf nog geen 65 jaar is. 3. Stijgen de lonen met minstens 3 procent, dan gaan ook de pensioe nen omhoog. 4. De pensioenen kunnen evenwel gekort of aangepast worden, hetgeen in bijgaand artikel nader wordt uit eengezet. De volle „bloembollentijd" is nog niet aangebroken, maar hier en daar staan al wel de velden met krokussen in volle bloei voorboden van een rijke kleurenpracht, welke in sommige delen van ons land weer te zien is en in welk schoons zich elk jaar opnieuw duizenden verlustigen. foto N.H.C. Na industrie-rijp industrie-voorkeur Samenvatting van de Ouderdomspensioenwet Hevige brand in Tholen De Poortvlietse banketfabriek breidt uit Denkt U om de Simajvi-collecte Toen October 1954 de banketfabriek van de firma Nieuwkerk Zn te Poortvliet officieel werd geopend bestond een goede hoop, dat dit initiatief het zou doen, dat men het wel zou „rooien". Die hoop is niet beschaamd. Dit mag nu, anderhalf jaar na de opening de, zij het misschien nog voorlopige, conclusie zijn. Het is bij de firma Nieuwkerk niet „Van Hulst tot aan Cadzand", zoals het in een regel luidt van een Zeeuws lied, nee, het afzetgebied strekt zich uit van Poortvliet tot Maastricht, van Vlissingen tot Arnhem en in dit zuidelijk deel van Nederland zijn de ongeveer 100 groothandels in koek en banket gevestigd, welke door de firma Nieuwkerk in Poortvliet voor zien worden van de in haar fabriek gemaakte produkten. Dat is niet weinig. Men staat momenteel aan een jaarproduktie van 150.000 kg koekjes, een produktie die straks wordt opgevoerd tot circa 190.000 kg oftewel ruim een half millioen gulden omzet per jaar. Straks Inderdaad, want de fabriek wordt uitgebreid, zij het dan niet direct voor wat gebouwen betreft. Nieuwe ideeën behoeven een uitweg, meer personeel is nodig. Het gaat de goede richting uit, langzaam, voor zichtig, maar zeker. DE GOEDE BASIS LAG ER AL Eer de banketfabriek er stond, was de „industrie"basis el gevestigd. Die was; langzaam, maar zeker gegroeid in de bakkerij van Nieuwkerk zelf. En op het ogenblik dat men zowel in- als extern die basis gezond achtte werd het initiatief ge nomen tot de banketfabriek, werd daartoe ook de gewenste medewerking verkregen, zoals van het gemeentebestuur, van het E.T.I., Middenstandsbank, enz. En die basis bleek gezond te zijn. Het verkoop-apparaat een zeer belangrijke factor uitstekend. Van dit laatste getuigt de kaart van Nederland in het kantoortje naast de ingang van de fabriek. Op die kaart zien we tientallen spelden staan ver spreid over geheel Zuidelijk Nederland. Ze geven de plaatsen aan, waar Nieuwkerk's afnemers zijn gevestigd. Nu reeds 'n honderd in getal. Én bijna wekelijks roeiend. Dit alles komt maar niet zo aanlopen. Daar voor is gewerkt. En voor een goed produkt. Het gevolg is, dat men nu aan een jaarpro- enkele fabriek is overgegaan. Maar waarvan men nu toch al zo zeker is, dat de blikken binnen 4 jaar geheel verdwenen zullen zijn en daarmee een belangrijke emballage-in vestering. Dat neemt niet weg, dat deze uitbreiding vanzelf weer kapitaalsinvestering vergt door plaatsing van nieuwe machines, materiaal, enz. Dit is echter mogelijk door het vrij gunstig economisch resultaat van de afge lopen anderhalf jaar, zeker vrij gunstig wan neer men niet vergeet dat een beginperiode altijd de nodige moeilijkheden oplevert. Maar voor die uitbreiding is ook weer personeel nodig. En om daaraan te komen is tegenwoordig haast nog moeilijker dan afzetgebied voor de produktie te vinden. WEINIG AANTREKKELIJK Die personeelsvoorziening bracht het ge sprek, dat we met bedrijfsleider Nieuwkerk hadden onwillekeurig op het industrialisatie probleem van het eiland Tholen, met name op de komende werkgelegenheid voor meis- I yf en...... daarom voor een CUT r sterke en moderne met ingebouwde verlichting en automatische draadinsteker, naar BERGEN OP ZOOM - Korlemeesiraat 17, - te!. 688 BREDA - Lange Brugstraat 30, - Tel. 4398 duktie zit van 150.000 kg koekjes. Dat men in de fabriek thans met 11 mannelijke en 9 vrouwelijke werknemers produceert. Dat men in twee ploegen werkt van 's morgens 6 tot 's avonds 11 uur, dat men toe is aan verwezenlijking van nieuwe ideën, dat men toe is aan UITBREIDING „Stilstand zou achteruitgang betekenen". Dat is ook de mening van de bedrijfsleider der fabriek, de heer E. Nieuwkerk. En al is het dan nog niet tot stilstand, dus ook niet tot achteruitgang gekomen, éér men die kans loopt, moeten er nieuwe mogelijkheden zijn. En daarom gaat Nieuwkerk's banket fabriek uitbreiden. Nee, nog niet direct voor zover het de gebouwen betreft. Maar wel moet er 8 man personeel bijkomen, of liever gezegd, 4 mannelijke en 4 vrouwelijke werk krachten. De bakkerij wordt er, evenals in het begin, weer meer bij ingeschakeld. Men gaat er een 7-tal soorten stukgoed (banket) maken, die per bepaald aantal in cellofaan- zakjes in een grotere eenheid verpakt zullen worden in cartonnen dozen, welke op een speciale manier dichtgemaakt worden en voorzien van een lucht- en vetdichtwikkel. Een nieuw systeem, waartoe nog maar een jes in de stad Tholen zelf door een tweetal aanvragen voor een inpakatelier. De heer Nieuwkerk wes terecht van mening, dat de belangstelling voor Tholen zijn grond vindt in de nood der fabrikanten ten aanzien van het werknemerstekort. En dergelijke inpak- gelegenheden het zijn geen industriën ontwrichten de gehele solide opbouw, meen de Nieuwkerk, belemmeren voorts de groei van bestaande vestigingen. Hij vreesde voorts dat, indien men niet aan de gewenste aantallen meisjes kwam, de stroppen voor de gemeente zijn. Dit zal voor wat Tholen betreft niet zo'n vaart lopen, is weer onze mening. Maar voor dhr. Nieuwkerk bleken deze aanvragen toch weinig aantrekkelijk èn om het feit, dat hij ze niet anders dan van tijdelijke aard kon zien, èn omdat men er bestaande vestigen in personeelsbezetting of uitbreiding slechts door kan belemmeren, waar van een meisjes-overschot zeker geen sprake is. Dat laatste is ongetwijfeld juist, maar hopenlijk zullen de nieuwe vestigingen de uit breiding van Nieuwkerk's banketfabriek ten aanzien van personeelbezetting niet be lemmeren, waar dit initiatief verdient te slagen, temeer waar het een opzet uit eigen streek betreft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1