WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RdTERODN verlovingsringen van Herbers Jenniskens Herverkaveling Tholen OUD -VOSSEMEER THOLEN Uw OPTICIEN ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Je schrikt voor iedere hap eten SCHERPENISSE 12c jaargang no. 19 23 maart 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn INZAAIEN EN CEEGALISEERDE GRONDEN Evenals vorig jaar zijn de grondgebrui kers die gaan inzaaien op geëgaliseerde of door de herverkaveling bewerkte gronden verplicht advies te vragen bij het Bureau van Uitvoering of de Landbouwvoorlich- tingsdienst. Aan deze verplichting wordt in de herverkavelingsgebieden Schouwen-Dui- veland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waarde zeer goed voldaan. De bedoe ling van deze verplichting is in de eerste plaats te waarborgen dat de bewerkte gron den een zo goed mogelijke behandeling krijgen in de tweede plaats om de kans op teleurstellingen bij de opbrengst van de gewassen te verminderen. Met nadruk wordt nog eens gewezen op de gevolgen van het niet-opvolgen van de gegeven adviezen: elke eventuele aanspraak op enigerlei schadever goeding vervalt! Het is dus in ieders eigen belang om de adviezen uit te voeren. Bij een juiste toepassing van de gegeven ad viezen zal het niet meer voorkomen dat oogstdepressies optreden, zoals ook vorig jaar overduidelijk is gebleken. Men mag dan ook niet rekenen op het toekennen van ver goedingen voor zg. naschade. DE EREPRIJS OP DE PAASVEETENTOONSTELLING Het is voor enkele onzer inwoners van Tholen en St. Filipsland dit jaar een bij zonder goede Paasveetentoonstelling gewor den, welke zoals gebruikelijk in 's Hertogen bosch werd gehouden en waar van de ruim 500 dieren een paar bijzondere prijzen aan onze eilandbewoners zijn toegekend. Zo kreeg de heer Jb. Geluk van de Weel hoeve te Sint Maartensdijk voor zijn via de Zecova aangevoerde os een ereprijs plus het reservekampioenschap. Een unieke prijs. Verder viel ook de os van de veehouder N. van Westen te St. Filipsland een 1ste prijs ten deel. Deze veehouders kunnen we met deze prachtige uitslag wel gelukwensen. Niet alleen hiervoor, maar op voordelige wijze kan met hetzelfde gas worden ge kookt. Inderdaad lijkt het zelfs voor een leek moelijk er een behoorlijke toekomst in te zien, wat we de ondernemer toewensen. VERKEERSEKSAMEN Een 7 tal politieagenten van de groep Tholen (de Verkeersgroep Middelburg was verhinderd) namen woensdagmorgen het praktisch gedeelte van het schoolverkeers- eksamen af. Alle leerlingen, die 8 maart jl. schriftelijk hadden gedaan mochten opkomen, dat waren er van de R.K.School 15, de Chr.School 6 en de O.L.School 16. De kandidaten voor het getuigschrift, al len afkomstig uit de hogere klassen, gaven over het algemeen een goede indruk. De re sultaten bleven niet beneden het peil van vorige jaren van elke school moesten 2 leerlinen worden afgewezen. FILM PROT. GEZONDHEIDSZORG De geluidsfilm „Vechten en dienen" draai de vrijdagavond in de zaal van dhr. A. P. Hommel. Deze bekende rolprent werd ver vaardigd naar het bekroonde scenario dat ds. G. van Veldhuizen Azn inzond n.a.v. een prijsvraag van de Landelijke Stichting „Protestantse Gezondheidszorg DOKTERSDIENSTEN dr. A. KUGEL, Poortvliet, Tel. 10. dr. J. VERMET, Nieuw-Vossemeer, Tel. 10 HOOGWATER brengen geluk LIEVEVROUWESTRAAT 6 BERGEN OP ZOOM in de week van 25 maart tot en met 3 zondag 2.51 15.17 maandag 3.34 16.— dinsdag 4.15 16.39 woensdag 4.56 17.19 donderdag 5.53 17.57 vrijdag 6.08 18.32 zaterdag 6.44 19.09 maandag 26 maart Volle Maan te 14.11 uur dinsdag 3 april Laatste Kwartier te 9.06 uur DE SIRENE Naar ons wordt meegedeeld zal a.s. za terdag (morgen) tussen 10 en 11 uur de sirene worden beproefd. MINISTER STAF IN THOLEN In het ,Hof van Holland' heeft de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, woens dagavond voor de statenkring Tholen en St. Filipsland der C.H.U. een spreekbeurt vervuld. In zijn betoog over het onderwerp „Progressieve Politiek" belichtte de minis ter verschillende onderwerpen, waarbij hij het standpunt van de C.H.U. uiteenzette. Allereerst stelde ir. Staf vast, dat de unie niet tegen progressieve politiek is zoals wel wordt beweerd. Zij houdt vast aan het in haar programma gestelde beginsel, dat Gods woord de leidraad is van haar poli tiek streven. „Ik moet echter erkennen", zo zei de minister, dat de C.H.U. moeilijk in be weging te krijgen is". Hiertegen ageerde spreker, want dit wekt de indruk alsof men zich niet voor het politieke leven interes seert. De C.H.U. moet volgens de minister zeer zeker meedoen. „Wij moeten ons niet laten beheersen door een progressieve of een reactionaire gedachte geen meerder heid voor één partij maar ons streven moet gericht zijn op het algemeen belang. Dit is echter moeilijk en we moeten dan ook uitermate voorzichtig zijn, meende ir. Staf. Vervolgens behandelde hij enkele vraag punten, die het politieke leven in het alge meen beheersen. Ten eerste bepaalde hij zich tot de defensie, waarbij hij wees op het belang van het Noord Atlantische verdrag. Ook op ander gebied moet samengewerkt worden en de C.H.U. is bereid deze inter nationale samenwerking te steunen. De minister stond verder stil bij industrie bedrijfsleven, landbouw. Omtrent de over heidsbemoeiing merkte de minister op, dat de C.H.U. die enkel kan toestaan, indien het noodzaak is. Verder behandelde hij nog de verhouding tot de overzeese ge biedsdelen en tot Indonesië. „De C.H.U. heeft geen strakke richtlijn, zij laat zich lei den door een vast beginsel, zodat zij in elke kamer en elke regering kan meewerken zo besloot minister Staf zijn spreekbeurt. Een twaalftal vrage op verschillende ge bied werden daarna door aanwezigen gesteld waarna de heer J. van de Velde als voorzit ter van de statenkring de minister voor zijn leerzaam betoog dankte en de aanwezigen voor hun komst. INTERNATIONALE HENGELWEDSTRIJD Onder auspiciën van V.V.V. afdeling Tholen zal binnenkort een grote zee hen gelwedstrijd worden georganiseerd waar over nog nadere mededelingen volgen. BURGERLIJKE STAND Geboren: op 18 maart 1956: Geurttruida Eiberdina Jansje van Losenoord, dchter van Jan van Losenord en Adriana Jacoba Chris tina Moerland, beide wonende te Tholen. Gehuwd: op 15 maart 1956, Frans Corne lis Bertus Jansen, oud 24 jaar, wonende te Tholen en Cornelia Overbeeke, oud 22 jaar wonende te Tholen. Overleden: op 14 maart 1956, Elenbaas, oud 87 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. CHR. KLEUTERSCHOOL In de Chr. Kleuterschool te Tholen werd vrijdagavond de jaarlijkse bijeenkomst ge houden, thans onder leiding van de heer C. Boender wegens afwezigheid van de voorzitter, de heer T. Dijkslag. De heer Boender opende deze vergadering met het lezen van Markus 10 vers 13 tot en met 16 en het voorgaan in gebed. Uit het financieel overzicht bleek, dat de ontvangsten en uitgaven in 1955 7627,34 bedroegen met een nadelig saldo van 1067,27. Door een bijzondere inzameling werd 864.50 bijeengebracht, zodat het te kort kon worden teruggebracht op 202.77 De waarnemend voorzitter bracht dank voor het verdienstelijk werk van hen, die de leden hadden bezocht voor het innen van deze giften. De begroting over 1956 werd voorlopig vastgesteld op 7262.Gezien de nieuwe rijksregeling voor het klueteron- derwijs zal er echter nog veel verandren. Medegedeeld werd, dat het schoolgeld per kind zal, komen op 12.per jaar, wat door het rijk zal worden ge-ind. Gezien de schulden van deze vereniging, ongeveer 23.000.zal het bestuur het op prijs stellen, dat de ouders het oude school geld voorlopig blijven betalen, evenwel is hiertoe niemand verplicht. Bij schoolverzuim wegens ziekte is een schriftelijk bewijs hier van nodig, daar het rijk bij meer dan 40% schooltijdverzuim de kinderen officieel niet mede telt. Aangegeven ziektegevallen echter wel. Verplichting om de kinderen naar school te sturen komt er niet, wel een minimum leeftijd. Tot bestuursleden werden gekozen de he ren H. J. Heezen, A. de Heer, J. v. d. Zan- de en A. v. d. Berge. De heer Heezen sloot deze avond met dankgebed. W. v. d. Watering-Kipmulder Steenbergsestraat 18-20 - Bergen op Zoom Leverancier voor alle Ziekenfondsen L.P.G. TANKSTATION In de advertenties wordt ervan getuigd, dat de nieuwe motorbrandstof, welke voor de verbranding het meest ideale gasvormige toestand bezit en slechts 19 cent per liter kost dit is propaangas de meest revo lutionaire opgang in ons land maakt. Er zit dus toekomst in, zo zal men op het eerste gezicht rustig mogen constateren Niettemin getuigt het van een behoorlijke durf om dan ook maar direct in onze ge meente een L.P.G.tankstation te laten bou wen, zoals dit door het expeditiebedrijf P. A. Engelvaart alhier dan toch maar is aan gepakt. In hoeverre die opgang inderdaad revolutionair zal zijn, vermogen we niet te beoordelen, al kan hiertoe gegronde hoop bestaan. In elk geval was er zaterdag jl. toen dit L.P.G.tankstation officieel werd geopend van belanghebberszijde voldoende belang stelling. Niet alken belangstellenden uit ons eiland, maar evengoed personen uit Den Haag en Amsterdam, waaronder de heer Hartog van Bessel-Kol.. Met was deze die na het welkomstwoord van de heer Engel- vaart tot alle aanwezigen, laatstgenoemde met dit station wenste te feliciteren. Daarna zag men de demonstratie van de L.P.G.wa gens, van personenauto's, die zowel op L.P.G. als benzine kunnen rijden, van ben zine vrachtwagens, die geschikt zijn ge maakt voor het propaangas van fabrieks L.P.G. wagens. Het doel van deze stichting, dat ook in de film tot uitdruking kwam, is te bevor deren dat protestanten zorgen voor hun ei gen zieken. Op dit gebied heeft het protestantse volks deel een grote achterstand in te lopen. Voor elke 200 R.K. Nederlanders staat in R.K Ziekenhuizen 1 bed beschikbaar. Dit cijfer is voor de protestanten 800. Vooral in het Noorden, in Limburg en in Zeeland is een groot tekort aan verple- gingsinrichtingen Bij de opening van deze filmavond wees ds. A. Breure er op van hoe groot belang het is dat zieken worden verpleegd in een omgeving en sfeer die gelijk is aan wat men thuis gewend is. Op het eiland Tholen is men praktisch geheel aangewezen op het ziekenhuis in Bergen op Zoom, dat een R.K. sfeer inademt. Op het witte doek verscheen het levens verhaal van een meisje dat door een on geluk in een ziekenhuis terecht komt en na een geestelijke en lichamelijke crisis besluit verpleegster te worden. Het leven van alle dag in een ziekenhuis werd op voortreffe lijke wijze getekend. In dè pauze kreeg ieder gelegenheid zich op te geven als donateur van de stichting of op andere wijze dit werk te steunen door aankoop prentbriefkaarten enz. Velen maakten liever hiervan gebruik. Hoewel niet alle stoelen bezet waren, mag zeker gezegd worden dat de zaal goed gevuld was. BOTSING De sneeuwval van vorige week donderdag heeft menige automobilist parten gespeeld! 's Morgens gaf ze op de hoek Thoolse dijk Molenstraat aanleiding tot een verkeersonge luk, dat gelukkig geen gewonden of erger veroorzaakte. Een bestelwagen van de fa. Taal uit Bergen op Zoom komend uit de richting Tholen slipte in de bocht en botste tegen de op dat moment stilstaande personenauto van dhr. A. van Poortvliet, alhier, bestuurd door dhr. Jac. v. d. Houten. Beide auto's liepen beschadigingen op. Het ongeluk is enkel te wijten aan de gladheid van de weg. De bestelwagen reed met een matige snel heid. ALG. VERGADERING K.V.P. Vrijdagavond waren in de zaal van dhr. P. A. Mees een 40 a 50 K.V.P.ers opge komen om te luisteren naar een 4tal spre kers, nl. dr. Mes, Gedeputeerde van Zee land, dhr. Andriessen, burgemeester van Ovezande,dhr. C. Verdonk, lid van Prov. Staten en dhr. van Imst, oud-lid van de le Kamer. Dr. Mes gaf een uiteenzetting van de doel stellingen dezer politieke groepering en riep evenals de andere sprekers op tot grotere aktiviteit. Uitvoerig stond dhr. Mes stil bij het samenstellen van de kandidatenlijst voor de 2e Kamer. Met nadruk wees hij op het grote belang van het stemmen van spe cialisten op allerlei gebied. Omdat spreker had opgemerkt dat de kiesver. een weinig „geslapen" had en dhr. J. F. Brooijmans meende dat de kontribu tieheffing dikwijls reden tot moeilijkheden had gegeven, gaf dhr. Mes op dit punt een uiteenzetting. Besloten werd de kiesver. te reorgani seren hiertoe gaven zich direkt een 25-tal personen op als lid. In afwachting van een niieuwe algemene vergadering blijft het oude bestuur voorlopig gehandhaafd, dit bestaat uit de heren: P. A. W. Mees; J. F. Brooij mans; J. A. v. d. Zande en H. M. Boo- gaart. COLLECTE VOOR HET HOOGELAND Op verzoek van de Stichting „Het Hooge- land" werden alle inwoners er op gewezen dat in de week van 1 tot en met 7 april a.s. een aantal meisjes voor deze instelling een openbare inzameling houden. Het Hoogeland houdt zich bezig met re- clesserings-, opvoedings- en verzor(/ings- werk. De verpleegden zijn afkomstig uit alle godsdienstige groeperingen. EEN LASTIG KARWEI Het laatste stuk van de te rioleren Curee- landen blijkt een lastig karwei te zijn. Men zit daar juist in de vrij nauwe doorgang tussen de panden Quist-Stols en waar men op dat punt tot cirka 3 meter diep in de grond moet, dient er vooraf een damwand ingeheid te worden, opdat deze panden niet verzakken. Dit houdt erg op zodat het vele dagen vergt, eer dat kleine stukje gerioleerd is. Voor Pasen zal het nog wel klaar kunnen zijn. DE NIEUWE LICHTING We zijn weer zo aan 1 april, dus is ook de nieuwe schoollichting weer bekend, waar voor na de pasvacantie de schooldeuren voor het eerste opengaan. Om met de kleinsten te beginnen. De Kleuterschool gaat 32 leerlingen afstaan aan de lagere scholen en kan nog niet zeggen, hoeveel er zullen bijkomen. De opgaven lie pen tot op heden nog maar rand de 10, maar dit gebeurt meestal op het laatste ogenblik, als er dan tenminste nog kans voor is. Bovendien is de norm nu zodanig ver anderd, dat de kinderen toegelaten worden, zodra ze 4 jaar zijn en niet meer, maar wel eens gesteld moest worden: voor april 4 jaar. En in april zijn er nogal veel vier jarigen. Aan de openbare lagere school gaan er maar 2 leerlingen af, terwijl er 17 nieuwe zijn ingeschreven. Van de chr. school vertrekken 5 leerlingen en werden er 24 nieuwe aangegeven. Het is dus maar een kleine lichtting, als we zien, dat er maar 41 in totaal naar de lagere school zullen gaan. Ter vergelijking kan dienen, dat er in het jaar 1955 aan jong geborenen 55 zijn ingeschreven. Of 1949/50 had dus een belangrijk minder geboorte cijfer, óf het vertrek van jonge gezinnen spreekt ook hier een woordje mee. Natuurlijk kunnen allebei de factoren een rol spelen. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen wordt door Zorg er voor Aspirin*) in huis te hebben, maar denk er aan: Er bestaat geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis zal worden afgevoerd en niet, zoals oor spronkelijk was gedacht, naar de Noordpol der. Indien dit juist is, zullen ongetwij feld de herverkavelingsplannen voor zover het de waterafvoer in deze polders betreft een belangrijke wijziging ondergaan en is het tevens niet uitgesloten, dat het weer vertraging geeft. Officiële berichten zijn omtrent boven staande evenwel nog niet binnen gekomen, zodat we dit bericht onder enig voorbehoud doorgeven. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL Op donderdag 15 maart werd de jaar lijkse ouderavond gehouden in het Dorps huis, nadat eerst het werk der leerlingen was bezichtigd in de lokalen der O.L.S.. Vooral het tekenwerk de handenarbeid en het handwerken trokken bijzonder de aan dacht. De voorzitter de heer W. Neele heette allen hartelijk welkom en hoopte dat deze avond prettig zou verlopen. De secretaris las de notulen der vorige vergadering en deze werden met dank voor de redactie goedgekeurd. Daarna hield het hoofd der school de heer van Veenendaal een schoolpraatje over de opvoeding van het kind. Doe Uw kin deren op tijd naar bed. Ga regelmatig met Uw kinderen naar de tandarts ter controle. Praat nooit in het bijzijn van Uw kinderen minachtend over een onderwijzer (es) der school. Opvoeden is geen gemakkelijke taak Verwen Uw kinderen niet en geef ze op verjaardagen een nuttig geschenk, b.v. een atlas. Vervolgens gaf hij een overzicht van het nieuwe vak Handenarbeid, Ze maken met behulp van eenvoudig materiaal mooie din gen en het beste en goedkoopste was wel het karton. Na dit praatje volgde verkiezing van twee aftredende bestuursleden. Daar deze herkiesbaar waren, werden ze bij aclamatie weer herkozen. De heer J. van Beveren was in principe tegen stemmen bij acclamatie, maar onder dankzegging voor het vertrou wen in hen gesteld namen beide deze be noeming gaarne aan. De hersengymnastiek evenals vorig jaar stond weer onder leiding van de heer van Bokkum. De vragen werden gesteld door de heer Quist en mevrouw van Bokkum. Vijf mannen en vijf vrouwen melden zich en het ging best. Natuurlijk wisten de mannen het te winnen en gingen met een pakje siga retten naar huis. De vrouwen werden echter ook niet vergeten en kregen als troostprijs een flinke reep chokolade. Daarna volgde pauze, waarin een kopje melk en een taartje werd aangeboden. Na de pauze werden prachtige artikelen ver loot ten bate van het schoolreisje en om zie ke kinderen een aardigheidje te geven. Na nog een stukje Zeeuws dialect sloot de voorzitter deze avond en wenste allen behouden thuis. gedeponeerd handelsmerk Dat er voorts per 1 april zo weinig de lagere school verlaten moet gezocht worden in het feit, dat er tevoren per 1 septem ber zoveel vertrekken naar huishoud school, het hoger onderwijs, ambachtsschool of de landbouwcursus. Hierdoor ook wordt de april-toelating steeds minder urgent. Vroeger was dat wel belangrijk, omdat het overgrote deel van de lagere school direct in de landbouw ging werken en de aprilmaand dus veel aan trekkelijker voor de ouders was om hun kinderen de schoool te zien verlaten dan de septembermaand. De rollen zijn nu omgedraaid en uit dien hoofde wordt er door sommigen meer ge voeld voor September-toelating. In elk ge val blijft het voorlopig nog bij het oude. GEVONDEN Een paar biljartballen (geen aprilmop). In lichtingen bij de rijkspolitie. DUBBEL GESTAART Toen verleden week op de Beurs alhier de varkenshandelaar B. uit Scherpenisse over een reeds enige tijd geleden gedane verkoop meningsverschil kreeg met zekere P. eveneens uit Scherpenisse, liep de ruzie, die daarbij ontstond, zo hoog op, dat B. op een ogenblik zijn tegenstander een paar klappen toediende en deze laatste op de grond terecht kwam. De politie, die spoedig ter plaatse kwam, maakte van een en ander procesverbaal, zodat in dit geval het kalf, waarover de twist liep, voor dhr. B. nog wel een extra staartje zal hebben NOGMAALS DE HAVEN Deze week werd met het m.s. „Beta" voor de Coop. Kunstmestfabriek afd. St. Maartensdijk wederom een lading kunstmest aangevoerd. In verband met de verkavelingswerkzaam heden arriveerde voor de fa. Vriens te Ber- gen op Zoom deze week eveneens het m.s. „Machiensteen 23" uit Teraeuzen, met een hoeveelheid zand. Verder gingen er ook nu weer aard appelen naar Engeland, ditmaal met het 260 ton metende m.s. „Wolanda" uit Groningen AANBESTEDING Op 28 maart a.s. zal worden aanbesteed het bouwen van een onderwijzerswoning hoek Wilhelminastraat - van der Lek de Clercqplein, voor rekening van de gemeente Stavenisse. EEN UITWATERINGSSLUIS Naar we ter ore kwamen, zou door de Rijkswaterstaat zijn besloten om in de af te sluiten haven Stavenisse tussen de afsluit- dam dus alsnog een uitwateringssluis te bouwen, waardoor het polderwater dan Tenzij er Rennies bij de hand zijn! Altijd weer die laaiende pijn van zuurbrand op de maag. Neem toch Rennies 1 Een of twee van deze smakelijke pastilles - ge woon laten smelten op de tong en alle leed is geleden - helpen dadelijk 1 Water of wat ook komt er niet aan te pas en ze zijn nog smakelijk ook. In iedere apotheek of drogis terij verkoopt men U Rennies graag. VERGADERING Op 16 maart 1956 vergaderde de sport vereniging Smerdiek in de zaal van de heer J. Bazen. Na opening door de voorzitter werden de notulen der vorige vergadering onver anderd vastgesteld, terwijl de secretaris en penningmeester hun jaarverslagen uitbrach ten. De heer P. de Korte bracht verslag uit namens de elftallencommissie. Hierna ging men over tot de verkiezingen. Als bestuursleden werden herkozen de heren A. L. Hage en W. G. Robbe, resp. voorzit ter en penningmeester. Als leden der elftallen commissie werden herkozen de heren P. de Korte, J. Vroegop, terwijl de heer D. Nien- huis zijn intrede in genoemde commissie zal doen. Voor de financiële commissie werden ge kozen de heren L. A. Kampman en M. van Damme, terwijl de heer P. Knuist als ter reinknecht werd benoemd. De voorzitter sloot na de rondvraag met een woord van dank aan alle functionaris sen voor het verrichte werk in het belang der vereniging en aan de opgekomen leden voor de prettige vergadering. DE SCHELDETOCHT Het is weer de tijd om Uw aandacht te vragen voor de Scheldetocht, een al bekend, telkenjare terugkerend sportgebeuren in deze gemeente. Het wordt de tiende tocht en dit tweede lustrum bevestigt de levensvatbaarheid van ,Op Stap". Zoals gewoonlijk is tweede Paasdag als datum voor de tocht gekozen. De inschrijvingen staan open voor de leef tijd van 10 jaar een afstand van 10 km, voor 12 jarigen een afstand van 15 km en van 20-25 km. voor boven de 14 jarigen. Om 12 uur wordt in deze gemeente gestart terwijl na afloop aan individuele wandelaars een medaille wordt uitgereikt en een groeps- herinnering bij een gezamenlijke deelname van minstens elf personen. Voor inschrijvingen dient men zich te wenden tot M. C. Hage Weststraat 270, Scherpenisse. DE ONDERLINGE VERGADERDE Vorige week kwam de Onderlinge vee verzekering van het eiland Tholen O.V.T in algemene vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer C. J. van Westen. Het was maar een matig bezochte verga dering, waar er 5 bestuursleden en 13 le den, plus de secretaris-penningmeester D. M. Giljam tegenwoordig waren. Na het ope ningswoord en vaststelling notulen kwam het bestuursvoorstel aan de orde om de statu ten te wijzigen. Notaris W. L. Blindenbach ter vergadering aanwezig gaf hierop toe lichting. Behoudens een kleine verandering werden de voorgestelde wijzigingen aange nomen. Bij monde van dhr. C. van Ast ver klaarde de financiële commissie dat de re keningen en bescheiden in orde waren be vonden. Uit het jaarverslag bleek, dat er 358 paarden waren verzekerd in het eerste halfjaar tot een verzekerd bedrag van 373.500.en in het 2e halfjaar 352 voor ƒ355.475.Voor 15 paarden moest wor den uitgekeerd een bedrag van 12.880. Hiervan zijn er 12 levend opgehaald en 3 door de destructor. De premie bedroeg 1 J4% per half jaar. Van de runderen waren het eerste halfjaar 620 suks verzekerd voor een waarde van 443.450.en in het 2e halfjaar 611 stuks voor een waarde van 424.950.-. Voor 18 dieren moest worden uitgekeerd een bedrag van 12.100. Hiervan werden 12 levend opehaald en 6 door de destructor. De premie hiervoor bedroeg gedurende het eerst halfjaar 1% en tijdens het tweede halfjaar 1J4%- Er tra den 8 leden uit door vertrek naar de N.O.P. of beëindiging bedrijf, 14 nieuwe leden wer den ingeschreven. Het periodiek aftredend bestuurslid C. J. van Westen werd met algemene stemmen herkozen. In de plaats van het per. aftr. bestuurslid A. J. Groenewege, die zich niet herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer L. J. Vermaas. Als lid der financiële com missie werd gekozen L. A. Geluk, zulks in de plaats van het aftredend lid C. J. van Engelen, welke niet herkiesbaar was. De rondvraag leverde o.m. de vraag op of het niet mogelijk is om voortaan ook veulens te verzekeren. Besloten wordt dat de schatter bij de leden zal nagaan of hier toe voldoende animo is. MEISJESVERENIGING Dinsdagavond werd in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een meis jesvereniging op Ger. Grondslag. Nadat ds. Brons het nut van zo'n vereniging had belicht en het doel uiteengezet, zulks naar aanleiding van Ps. 119:9 werd tot oprich ting besloten. De aanwezige 13 leden gaven zich op. De vereniging kreeg de naam „Weest Getrouw". Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: mej. J. Hendrikse, presidente; mej. van Bezooijen, vice-presidente; Mies van Houten, secretaresse, Nelly van der Werf, penningmeesteresse, Marie Geuze, alg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1