WEEKBLQD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Kartelwct in Tweede Kamer Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het Parlementair Overzicht Minister Zijlstra krijgt grote bevoegdheden Vergadering afdeling Tholen van het Roode Kruis DOKTERSDIENSTEN THOLEN OUD-VOSSEMEER Dc redactie legt II in deze pagina's voort ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE 12e jaargang no. 18 16 maart 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden f 1.00. elk woord meer ƒ0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeteo daar binnen zijn De strijd tegen de prijzen is uiterst actu eel. Sinds oktober 1954 (toen de laatste zes procent loonsverhoging een feit werd) is het prijsbeleid het hoofdbestanddeel geweest van de economische politiek. Want door de prijzen gelijk te houden of te doen ver lagen kan men ontkomen aan de vicieuze cirkel: loonsverhoging-prijsverhoging. Bovendien zijn de vergeten groepen (gepen sioneerden. lijfrentetrekkers, kleine huisei genaren) bij deze prijspolitiek zeer gebaat. Zij zijn de mensen die nimmer een loons verhoging ontvangen. Als de pensioenen worden verhoogd dan gebeurt dit, omdat de kosten van levensonderhoud zijn gestegen Zij worden dus niet beter van de meer ge stegen welvaart. Maar als de prijzen da len dan kunnen de gepensionneerden voor hun geld meer kopen. Tot nu toe is het prijsbeleid ongetwijfeld een succes geweest. In verschillende bran ches enijn de prijzen inderdaad gedaald. Helaas in vele gevallen nog niet in de voe dingsmiddelensector. Als men destatistische gegevens echter bestudeert, ziet men dat de prijzen de laatste maanden niet meer omhoog zijn gegaan. Wij gaan dus de goede kant op, al zijn we er nog lang niet. In dit licht gezien is de behandeling van het wetsontwerp economische mededinging een belangrijke gebeurtenis in de Tweede Kamer geweest. „Mededinging is het def tige woord voor concurrentie. Minister Zijlstra heeft aan de volksver tegenwoordiging grote bevoegdheden ge vraagd Hij wil nl. ondernemersovereenkoms ten die strijdig zijn het algemeen belang, be strijden. Om een voorbeeld te noemen: alle fabrikanten van een bepaald artikel kunnen met elkaar afspreken, dat zij een bepaald artikel tegen een vastgestelde prijs op de markt zullen brengen. Dat is een afspraak waardoor onderlinge concurrentie eigen lijk niet meer mogelijk is. Nu kan zo n afspraak wel eens goed zijn, het kan ook gebeuren, dat de vastgestelde prijs ver boven de kostprijs ligt. Dan moet de consument het Toodje leggen. Ondernemersafspraken, strijdig met het algemeen belang, worden dus bestreden. Mi nister Zijlstra wil niet de methode volgen, die men in de Ver. Staten en Duitsland heeft toegepast, nl. om alle ondernemersafspraken te verbieden. Dat is een verbodswetgeving. De ervaring in deze landen heeft echter ge leerd, dat er op zulk een verbod talloze uitzonderingen gemaakt moeten worden. Van daar dat minister Zijlstra gekomen is met een wedsontwerp tot bestrijding van de uit wassen. Om dit te kunnen doen heeft hij grote be voegdheden nodig. In de eerste plaats zal hij in staat moeten zijn om schadelijke afspra ken tussen ondernemers te verbieden. Ook kan hij de afspraak gedeeltelijk ongedaan maken. Om een vlot en soepel beleid te kunnen voeren wil de minister van Economische Zaken een besluit kunnen uitvaardigen (een algemene maatregel van bestuur, hetgeen buiten de Kamer om kan gebeuren), om bepaalde soorten afspraken in ieder geval te verbieden. Bijv. de afspraken van onder nemers om een bepaalde minimumprijs vast te stellen. Ook kan de bewindsman optre den tegen economische machtsposities. Dit is tegen een te groot overwicht van één bedrijf in één bepaalde sector van het be drijfsleven. In zo'n geval kan de minister voorwaarden stellen over de prijs en levering RECHTSZEKERHEID De Kamer ging met het uitgangspunt van dit wetsontwerp accoord. Dat was voor de minister een geruststelling. Want hij was ervan overtuigd, dat hij voor de hantering van dit wetsontwerp de steun van de gehele Kamer nodig heeft. Niet alleen de Kamer, maar ook het bedrijfsleven zelf heeft zich met deze regeling accoord verklaard. Want even goed als de arbeider zal de werkgever op de duur de dupe worden van te hoge prijzen, omdat dan het inflatiespook voor de deur staat. Nu de minister dus van alle fracties zulk een grote bevoegdheid heeft gekregen, was het duidelijk dat er sluitende maatregelen moeten worden genomen om willekeur te voorkomen. De gehele Kamer heeft veel vertrouwen in minister Zijlstra. Hij zal Waarschijnlijk geen misbruik maken van deze bevoegdheden. Maar wie garandeert dat een andere minister dit niet zal doen? De rechts zekerheid moet dus goed worden gewaar borgd. Minister Zijlstra heeft dit wel aangevoeld Hij is begonnen met de instelling van een „commissie economische mededinging". Hierin hebben zitting 12 onafhankelijke des kundigen, die de minister advies uitbrengen over de kartelpolitiek. Daarnaast was de bewindsman bereid om vertrouwelijke mede delingen te doen aan een commissie kartel zaken uit de Tweede Kamer. Deze commissie zou van het gehele kartelbeleid op de hoogte worden gehouden. De Tweede Kamer vond de rechtszeker heid door deze maatregelen nog niet vol doende gewaarborgd. Zij wilde de Inscha keling van een rechter, waarbij de onder nemers eventueel in beroep kunnen gaan als zij zich verongelijkt voelen. Minister Zijlstra vond de inschakeling van deze be- roepsrechter niet gemakkelijk. Het bestrij den van ondernemersafspraken is een zaak van beleid, zo zeide hij. Moet de rechter zich nu met het beleid gaan bemoeien? De bewindsman zag niet goed in op welke wijze dit probleem opgelost moest worden, maar in principe was hij niet afkerig van een grote rechtszekerheid. De zaak was niet eenvoedig. Toen de Kamer op haar stand- deld. In een aparte wet zal de inschakeling van de beroepsrechter worden geregeld. ALGEMENE ONVERBINDEND VERKLARING Na een langdurig debat heeft minister Zijlstra het klaar gespeeld om bij algemene maatregel van bestuur besluiten uit te vaar digen dat bepaalde soorten van afspraken in ieder gevai verboden zijn. De k.v.p.-fractie wenste deze belangrijke zaak bij wet te regelen. De minister vreesde dat er dan nooit een wet zal komen, waar door de soepelheid van het kartelbeleid wordt geschaad. Een poging van de heer Hazenbosch (a.r.) om de algemene maat regel van bestuur .binnen vijf jaar in te trek ken of bij wet te bekrachtigen werd ten slotte aangenomen. De minister had daarte gen geen bezwaar, maar wel de k.v.p.- fractie. Zij stemde tegen. Een ogenblik zag het er nog naar uit dat de k.v.p. tegen dit wetsontwerp zou stemmen. Prof. Romme vond nl. dat de invloed van minister De punt bleef staan moest het debat geruime Bruyn (P.B.O.) te gering was. Op het tijd worden geschorst. Tenslotte heeft men laatste moment vonden de minister en de toch een behoorlijke formulering kunnen vin- rooms-katholieke fractievoorzitter elkaar. De den. De rechter zal niet in het beleid gaan P.B.O.-min!ster zal in voldoende mate wor- treden, maar zal moeten nagaan of de be- den gehoord. trokken ondernemers behoorlijk zijn behan- Nadruk verboden Dinsdagavond jl. kwam in hotel Engel vaart te Tholen het Ned. Rode Kruis, kring Tholen in algemene vergadering bijeen. Zo als gewoonlijk bleef de opkomst beperkt tot het bestuur en een paar leden. De voor zitter, burgemeester Bouwense opende met allen een welkom toe te roepen, in het bij zonder het herstelde bestuurslid de heer J. A. Gelderblom, die echter toch om gezond heidsredenen ontslag nam als bestuurslid en zich daaromt bij zijn huidige periodieke aftreding niet meer herkiesbaar stelde. Als dank voor het vele en goede werk door hem voor de thoolse kring gedaan overhandigde de voorzitter de heer Gelder blom een oorkonde, waardoor hij als lid van Verdienste van het Roode Kruis is benoemd en waarmee de voorzitter hem van harte feli citeerde. Secretaris C. J. C. Boot leest daarna de notulen, waarop niemand aanmerkingen had. Een commissie bestaande uit de heren Bolk en Elenbaas van resp. Sint-Maartensdijk en Scherpenisse hadden de bescheiden van de penningmeester dokter A. A. Kugel te Poortvliet gecontroleerd en alles in goede orde bevonden. De rekening werd alzo vastgesteld in ontvang op f 9538,92 en in uitgaaf op f 1078,47, zodat er een batig saldo was van f 3460.45. Het aantal leden op 31 december jl. be droeg 1183. Een .vrij behoorlijk aantal vor ons eiland, maar hieruit blijkt toch wel, dat nog lang niet alle gezinnen in onze zeven gemeenten lid zijn van het Ned. Roode Kruis En zover zou het in feite moeten komen wil het ook hier gelden: Van allen voor allen. De ziekenauto had voor het vervoer van zieken 500 km afgelegd. De voorzitter deel de daarna mede., dat de afdeling nu ook de beschikking heeft over twee boten met bui tenboordmotor. Getracht wordt er in meer dere gemeenten één te stationeren. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd met algemene stemmen in de vaka- ture Gelderblom benoemd de heer W. Looff te Tholen. Als afgevaardigde naar de algemene ver gadering te Maastricht werden voorlopig aangewezen de voorzitter en secretaris. Daar de rondvraag niets opleverde was het een vergadering van korte duur, welke door de voorzitter onder dank voor de op komst werd gesloten. dr. L. D. A. LOOYSEN, Tholen. tel. 49 dr. R. C. RENES, Oud-Vossemeer, tel 19 HOOGWATER in de week van 19 maart tot en met 24 maart zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 8.05 9.03 10.29 0.05 0.52 1.58 2.51 20.35 21.48 1240 13.29 14.26 15.17 maandag 19 maart eerste kwartier te 18.13 u. maandag 24 maart volle maan te 14.11 uur. BENOEMING De directeur van de Rotterdamse Bank de heer M. C. v. d. Stel te Tholen, is be noemd tot directeur van het grote kantoor te Schoonhoven. Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat het kantoor te Tholen door drie generaties van der Stel als directeur werd beheerd. DUIKER ONDER DE PROV. WEG De firma Schermers is begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het maken van een grote duiker onder de pro vinciale weg bij het stenen Kruis. Doordat de duiker in twee gedeelten kan worden gelegd, zal het verkeer niet worden omge legd. VRIJGESPROKEN Door het Haags Gerechtshof (mr. J. Zaaijer) werd tegen de 52 jarige landbou wer C. M. F. alhier 100.boete geëist, nadat hem tenlaste was gelegd de dagte kening op een jachtvergunning te hebben veranderd. Woensdag jl. volgde evenwel vrijspraak van het tenlaste gelegde. Verdediger was mr. H. D. J. Wolfensberger te Tholen. SIMAVI-FILM Maandag 19 maart hoopt de Simavi in de zaal van de heer van Boven te komen met de zeer mooie medische zendingsfilm „Tro- penweelde en Tropenleed". Vertoond zul len worden zeer pakende geluidsfilms over de West en Indonesië. Naast de prachtige tropennatuur, de ge woonten van land en volk ziet men ook het barmhartige werk van de Simavi. Het plaat selijk comité verwacht een goede opkomst. Zie ook de advertentie in dit nummer. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald, op dins dag 20 maart a.s. (het eerste gedeelte) en op vrijdag 23 maart d.a.v. het overige ge deelte. Tegen donderdag 2 maart a.s. bestaat ge legenheid tot aangifte voor het ledigen van privaatputten. Tholen, 14 maart 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DANK VOOR DE HULP Nu de strenge winter voorbij is en de di verse vogels onze streken verlaten hebben, wil het comité van de Thoolse hulpaktie „Vogels in nood", alle medewerkers, ge vers en geefsters hartelijk dank zeggen voor de hulp die in velerlei vorm is geschonken. Ook degenen die het lijden van de vogels en andere dieren op een of andere wijze ver zacht hebben, worden hartelijk dank ge bracht. Gedurende de voederperiode werd onge veer 1500 kg graan, brood en etensresten aan de vogels gevoerd. Daar de dooi vrij plotseling intrad, bleef nog een kleine hoeveelheid graan over, hetwelk aan een handelaar verkocht is. Het daarvoor ontvangen bedrag zijnd 139.97 is op een bankinstelling te Tholen gestort ten name van genoemde hulpaktie „Vogels in nood". VECHTEN EN DIENEN Uitgaande van de Stichting Protestantse Gezondheidszorg te Baarn werd dinsdag avond jl. in de zaal van het Hof van Hol land te Tholen de geluidsfilm Vechten en Dienen vertoond. Na een openingswoord van ds. H. Baker, Geref. predikant alhier en samenzang werd het eerste deel van de film vertoond. Op deze rolprent zag men het leven in onze ziekenhuizen en de moei zame doch mooie arbeid om de patiënten te genezen. Na een propagandistisch woord en de pauze werd het tweede deel op het doek gebracht, waarna met samenzang en woord van dank en gebed door de heer Jac. v. d. Velde deze leerzame avond werd gesloten. OPBRENGST T.B.C. De opbrengst van de T.B.C.-collecte door het N.V.V. bedroeg 118.63. BURGERLIJKE STAND Huwelijken 9maart 1956 Abraham Aarnoudse oud 25 jaar wonen de te Oud-Vossemeer en Breela Katharina Schot, oud 26 jaar wonende te Tholen. Stoffel Johannes Pieter Vermaas, oud 29 jaar en Willemina Burgers, oud 21 jaar, bei den wonende te Tholen. Overlijden 12 maart 1956 Anne Kooistra ev. Hen- drika Susanna Baaij, ud 61 jaar, wonende te Tholen. LAATSTE NUTSAVOND Op 20 maart is er weer een nutsavond in de zaal van „Hof van Holland". De kon. Erkende Toneelvër. „T.O.G." zal een blij spel in 3 bedrijven opvoeren onder de titel „Gespikkeld en Getikt". OPENBARE VERGADERING A.R. PARTIJ Gedeputeerde A, Schout sprak dinsdag avond voor de plaatselijke kiesver. ,over het onderwerp ,A.R. juist nu". De spreker die werd ingeleid door dhr. Jac. v. d. Klooster, voorz'tter der kiesver. be handelde verschillende aktuele vraagstukken waarop bezinning nodig is. Na uitvoering van de herverkaveling is een nog grotere mechanisatie van de land bouw te verwachten. Hoe honkvast de Zeeuw ook is dit en de woningnood zal velen er toe nopen naar elders te vertrek ken Voor de streek Tholen zijn industriali satie en verhoging van het woningcontingent daarom de belangrijkste behoeften. Aan de aspecten van het deltaplan, nl. beveiliging en de visserij, wilde dhr. Schout ook het geestelijke belang toevoegen. De betere verbinding met randstad Holland roept gevaren op voor het voortbestaan van het typisch Zeeuwse volkseigen, men den- ke b.v. aan de zondagsrust. In het Verre Oosten is een uitbreiding van de Communistische invloedsfeer te con stateren, terwijl het in het Nabije Oosten overal kookt en g:st. Hoewel Nederland praktisch geen zelfstandige buitenlandse po litiek meer voeren kan, is het nodig van de internationale politiek goed kennis te nemen De a.s. verkiezingensstrijd zal bijzonder fel zijn, met het al of niet slagen van de doorbraak als inzet. De P.v.d.A. zal daar bij gebruik maken van het Herderlijk schrijv en het rumoer om het Bisschoppelijk Man dement. Op heftige wijze hekelde spreker de pro paganda van de P.v.d.A. die er zich z.i. op beroept de enige te zijn aan wie de Sociale Wetgeving te danken is. De Noodwet Drees zou misbruikt worden om aan de ouden van dagen Drees-stemmers te maken. Verder bedankte spreker er voor door de socia listen bij de reactionairen te worden inge deeld, terwijl zij zichzelf het alleenrecht van progressief toekennen. Dhr. Schout noemde als zwake punten in de socialistische propaganda de woning bouw en de zondagsrust. Hij riep tenslotte op tot vergroting van de aktiviteit der A.R. Partij, nl. bestaande uit onderling kontakt en het geven van goede voorlichting. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een groot gebruik gemaakt. Met dankgebed sloot dhr. Schout deze bij eenkomst, die in de School met de Bijbel werd gehuden en waarop alle leden der kiesver. aanwezig waren. GEVONDEN Bij de Post-commandant der Rijkspilitie kan men zich vervoegen voor inlichtingen over een gevonden overschoen en een dekzeil. Strijd tegen de prijzen Op 20 maart 1906 bezocht Koningin Wilhelmina de gemeente Oud-Vossemeer De haven van St. Maartensdijk op het doek De lente in het zicht Rode Kruisv erg ader ing in Tholen De competitie draai weer BRAND Maandag geraakte de tractor van de heer P. J. Duyzer Zn in brand, nadat ze pas gevuld was. De tractor werd ijlings de schuur uitgeduwd en door de brandweer commandant en zijn assistent, daar in de buurt werkzaam, met de schuimblusser van de brandweerauto geblust. ONGEVAL Bij het voederen in de vroege morgen kreeg de heer J. de Jonge, werkzaam op de Grote Muiterij een stoot van een koe. Hij werd daarbij met de hoorn tegen zijn hoofd geraakt en werd bewusteloos. Enige tijd later werd hij gevonden en na onderzoek door de dokter per auto Kurvink naar huis vervoerd. Hoewel hij dicht bij zijn oog werd verwond is het licht niet beschadigd. Wel moet de Jonge nog rust houden. ORA ET LABORA Vorige week donderdag hield de meisjes vereniging „Ora et Labora" haar 18e jaar vergadering in het dorpshuis. Na het zin gen van Ps. 105 1 ging ds. Bouter voor in gebed. Mej. Corrie Rourlein hield een in leiding over 2 Koningen 5. Enkele gezongen liederen werden door declamatie afgewisseld. Bijzonder aardig was het jaarverslag op rijm onder leiding van de presidente mevr. Potapel. In de pauze werd koffie aangeboden en enkele artikelen verloot. Ook na de pauze was er nog een pro gramma van liedjes en declamatie, waarna ds. Bouter met dankzegging eindigde. NOG GEEN DRAINAGE Hoewel maandag 12 maart weer met ver schillende herverkavelingsobjecten werd be gonnen moest de drainage nog wachten, omdat de grond nog steeds niet ten volle is ontdooid. Het weer van de laatste dagen bevordert de werkzaamheden weer niet. DE HAVEN Zaterdag vertrok hier uit de haven de 300-ton metende kustvaarder „Nijenstein" met aardappelen bestemming Engeland. Voor de Coop. Kunstmestfabr. afd. St. Maartensdijk werd maandag met het m.s. „Beta" 62.300 kg (623 balen) kunstmest aangevoerd. Een klein ongeval, dat zich bij het lossen van het schip voordeed, liep gelukkig nog goed af. Op een ogenblik schoot een van de balen kunstmest die vanuit het schip oo de wal worden gehesen, los en kwam daarbij op de zich juist daaronder bevinden de schipper van de „Beta", dhr. W. J. Gouwens. terecht. Toch was de aanrakinn gelukkig niet zo erg als het zich aanvan kelijk liet aanzien, want nadat de dokte* hem had onderzocht, kon hij even late- weer, al was het met wat pijn, zijn werk zaamheden voort zetten. Verder vertrok hier Woensdag nog van daan de 180 ton metende kustvaarder „Tau rus" uit Rotterdam, eveneens geladen me* aardappelen, welke laatste momentee1 merendeels naar Engeland en Zweden wor den verzonden. VERGADERING AFD. „V.A.R.A." Maandagavond hield de plaatselijke afd. „St. Maartensdijk" van de „V.A.R.A." in de zaal van dhr. J. Bazen een algemene leden vergadering, waaron de heer J. M. van Gorsel werd Kand'daat gesteld voor be stuurder in distrikt Zeeland. O.m. werden drie afqevaardigden nekozen voor de distriktsvergadering, welke op 25 maart te Goes plaats vindt. BURGERLIJKE STAND over de maand februari Geboren: Willem, zn. van P. J. Bazen en J. L Haqe. Jacobus Johannis, zn van F. van der Heide en E. J. van Gorsel. Getrouwd: A. C. M. van Houdt, 21 jr. en M. P. van IJsseldijk, 25 jr. Overleden J. Stoutjesdijk, 81 jr. echtgenoot van W. H. Boogaard. Lood der bevolking Ingekomen personen: W. C. de Graaf-Oostdijk van Poortvliet. H. van Vossen en echtgenote v. Poortvliet Vertrokken personen: K. V. Hage, weduwe van Q. W. Hage naar Stavenisse. W. E. van Zetten, naar Oostkapelle. S. Bosman-Stoutjesdijk naar Amsterdam. HET NIEUWE VERENIGINGSGEBOUW Op maandag 12 dezer kwam het alge meen bestuur van de Stichting Gemeenschap Sint-Maartensdijk bijeen in verband met de aanstaande ingebruikneming van het ver enigingsgebouw, geschonken gelijk be kend grotendeels door de adoptiegemeen ten in Noord-Holland, uit gelden na de ramp van 1 februari 1953 bijeengebracht. De voorzitter, burgemeester Bouwense. lichtte toe dat het uiteindelijk gebruik na tuurlijk voor de verschillende verenigingen moet zijn, daar de opzet is een repetitielo kaal te verkrijgen. Thans doet zich het geval echter voor dat de technische school in aanbouw zo snel mogelijk moet kunnen beginnen, daar hierin voor de Gemeente een groot financiëel voor deel is gelegen. Het veren:gingsgebouw zou hierbij voor enkele maanden, te beginnen met september 1956, in gebruik moeten wor den genomen als handvaardigheidslokaal, waarvoor een zeer behoorlijke huur kan wor den betaald. Het bestuur der Stichting kan na ampele bespreking er mede akoord gaan dat het verenigingslokaal voor enkele maanden voo*- gebruik door de technische school wordt af gestaan, maar spreekt daartegenover de ver wachting uit dat gedurende die maanden het gemeentebestuur zoveel mogelijk zal mede werken dat de verenigingen, die nu niet kun nen repeteren in dit gebouw, elders onder dak h'ervoor zullen krijgen. De voorzitter deelde verder nog mede dat hij alle hoop heeft dat ook voor de meubile ring en verdere inrichting van het gebouw nog gelden van elders beschikbaar zullen komen, wat de exploitatie natuurlijk aanmer kelijk zal verlichten. OUDERAVOND L.O.SCHOOL Op dinsdag 13 maart 1956 werd in de nieuwe kleuterschool de ouderavond gehou den van de openbare lagere schol. Be halve alle leerkrachten waren aanwe zig twee vertegenwoordigers van het ge meente bestuur en 91 ouders. Na opening door de voorzitter van de Oudercommissie, de heer P. Koopman Jaczn., met een woord van welkom en een opwek king aan de ouders om in het belanq van het kind ook vervolgonderwijs door de kin deren te doen genieten, ook ai zou daardoor het kind enige tijd tot na de leerplichtige leeftijd op de schoolbanken moeten blijven zitten, gaf deze het woord aan het hoofd der school de heer De Bruyn. Deze heette eveneens de aanwezigen wel kom en zette uiteen dat het doe! van de ou deravonden is zowel om te tonen wat de cinderen op school presteren als om te to nen op welke wijze dit gebeurt en tevens jm contact te brengen tussen ouders en chool. Niet dus dat de kinderen zo'n avond uilen met spelletjes en dergelijke. Vervolgens werd voorzien in de vakature n de oudercommissie ontstaan door het af treden van de heer P. Franke, die geen kin leren meer op school had; hierin werd ge- :ozen de heer W. Stoutjesdijk, die deze benoeming aannam. De heer De Bruyn liet de ouders hierop tennis maken met een nieuwe wijze van mderwijs door middel van filmstroken, waar door op aanschouwelijke wijze aan het kind tennis wordt bijgebracht, waardoor dikwijls leer blijft hangen bij het kind dan op de >ude methoden. Na de vertoning hiervan werd de avond jesloten met dank voor de opkomst van de juders en een tot weerziens. In de pauze verd een kopje koffie geschonken. Alles net alles een welgeslaagde gezellige avond, VERGADERING GROENE KRUIS In hotel Sturris werd met 39 leden de rlgemene vergadering van het Groene Kruis jehouden. Door afwezigheid van penningmeester Elenbaas wegens ziekte kon de rekening niet worden nagezien, wat later zal geschie den. Wel werd deze door de heer A. C. Verstijnen voorgelezen. Als bestuursleeden werden herkozen de heren M. D. A. Geuze en gekozen werd A. C. van Heusen. In de financiële kommis- ie namen zitting mej. A. Paling en dhr. Iz. v. Lalen. Van de renteloze voorschotten werden de volgende nummers uitgeloot: 99 - 119 - 101 34 - 108 - 5 - 59 - 4 - 79 - 100 - 7 - 68 118 - 81 - 97 - 8 - 90 - 71 - 29 - 26 - 76 58 en 11. Door de aanwezige leden werden er 7 geschonken. Uit het verslag van de wijkzuster bleek dat er 3850 ziekenbezoeken waren afgelegd. Door een werfactie waren er 32 nieuwe leden bijgekomen. Op het lidmaatschap werd nog eens extra de aandacht gevestigd. Na maart a.s. zullen nieuwe leden 5.meer mleggeld moeten betalen. De voorzitter dankte de heren Potappel en P. van As voor hun gedane moeite tot het werven van meer leden. Ook werd de scheidende sekretaris Muller door de voorzitter toegesproken. Spreker hoopte dat dit verdienstelijk lid de vergaderingen nog vele jaren zou kunnen bijwonen. Op voorstel van het bestuur werd het bodeloon met 25.— verhoogd en daar mee op 200.'s jaars gebracht. Bij de rondvraag stelde de heer Jac. Hage voor om de heer Muller een klein aanden ken te geven en hem te benoemen tot lid van verdienste, waarmee allen zich konden verenigen. De heer C. Noordijke wilde iets meer weten over het wijkgebouw. De voorzitter antwoordde dat alles in het werk wordt ge steld maar er verder nog geen inlichtingen waren te geven. Burgemeester Bouwense gaf hierop nog wel enige toelichting. De heer P. van As zou graag zien, dat de kontributie in twee termijnen werd opge haald, wat voor velen gemakkelijke zou zijn. Besloten werd na enige discussie om vol gend jaar de kontributie in april of mei te innen. Na nog op enkele vrage te hebben ge antwoord sloot de voorzitter de vergadering. EEN IJSCLUB Hoewel we van harte hopen op meer lente- dan winterweer meenden enkele inge-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1