WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Plaatselijk Nieuws I I I I I Een droeve dag voor de gemeente Oud-Vossemeer12 Maart 1906 VERSCHIJ E VRIJDAG MT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Ook de andere eilandgemeenten liepen schade op door overstroming* RAADSVERSLAG THOLEN Van Zuiverhuis tot Sigarenfabriek Hiér zit wél een behoorlijk luchtje aan. Uit de Rechtszaal De redactie legt U in deze pagina's voort THOLEN OUD-VOSSEMEER 12e jaargang no. 17 9 maart 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De twaalfde maart 1906 viel evenals die in 1956 op een maandag. En zo isj het a.s. maandag dan ook precies vijftig jaar geleden, dat een zware noord westerstorm over de noordzee, de belgische, duitse en onze kusten beukte. Het was twee dagen na volle maan en daarom viel deze storm gelijk met springtij, zoals tijdens de ons zoveel beter heugende ramp 1953. Maar toch zullen de ouderen onder ons nog goed weten, hoe het op maart 1906 evengoed als een ramp werd gezien, ook al kostte deze stormvloed geen mensenlevens. Die ouderen onder ons zullen zich herinneren, hoe Oud-Vossemeer het zwa.% it werd getroffen en de ouderen in die gemeente zullen tvellicht nog weten, hoe ze evacueerden naar Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk of Sint- Annaland. Ook deze laatste gemeente kreeg een doorbraak van de zeedijk gren zend aan de Suzannapolder. De noordwestelijke storm had het water tot ongekende hoogte opgezweept. Het stuwde tot 4.40 m boven n.a.p. en liep daarmee 0.20 m hoger dan de stormvloed van 22 op 23 december 1894. Oud-Vossemeer bleef in 1953 gevrijwaard, maar kreeg vijftig jaar geleden de zwaarste klap in een tijd, dat de armoede einde winterhet grootst was, wat de ellende nog verergerde. en ouden van dagen in de sociëteit „Non Semper" werden ondergebracht. Een com missie werd gevormd bestaande uit de heren M. G. van Stapele, burgemeester, mr. J. Plet Jz„ W. Moelker, G. Verrij, Geref. predikant, A, J. Clarijs, R.K.pastoor, te Tholen en G. J. de Graaf Azn. burgemeester van Oud-Vossemeer met W. H. van Gorsel J. S. van Buchem, pastoor, J. A. de Bruijn Geref. predikant en P. de Looze, Herv. pred. Een „dringende bede om hulp aan de in woners van Tholen" ging er van deze com missie uit, waarbij werd opgemerkt, hoe door vijf doorbraken in de zeedijken van Oud-Vossemeer daar cirka 1000ha land was overstroomd en de inwners moesten vluchten, zodat er ongeever 500 in Tholen waren opgenomen. In de eerste behoeften werd voorzien, maar er was nog veel nodig, waartoe een beroep op de liefdadigheidszin werd gedaan. Geregeld werd 's morgens en 's avonds brood met koffie en 's middags warm voedsel verstrekt in de vorm van rijst-erwten of bonensoep. Maar ook kwa men er klompen, onder- en bovenkleding. Het comité hed de dagelijkse uitgaven op ruim 300.berekend. Zo werd ook in maart 1906 de helpende hand uitgestoken voor degenen, die in nood zaten. Dit was niet alleen het geval in Tholen, maar ook te Poortvliet, Sint-Maartensdijk, Scherpe nisse en Stavenisse, waar giften en gaven in natura werden ingezameld. Deze gemeen ten waren belangrijk minder getroffen. In Sint-Maartensdijk drong het water wel even de huizen binnen van de bewoners der Klei ne Kaai, maar het bracht niet zo heel veel schade. Wel waren de dijken, vooral van de Muijepolder aangetast. Van Scherpenisse werd gemeld, dat het zeewater over de dij- In Tholen zelf werd in maart 1906 de hoogste waterstand bereikt, gedurende het maandagmiddag tij, dus omstreeks 4 uur zonnetijd. Over het zuidelijk deel van de stadswal stroomde het water in de polder en de toestand liet zich ernstig aanzien. Maar het ging zoals in 1953: andere polders bezweken en hierdoor werd de druk op de thoolse dijken plotseling minder. Deze ont lasting ontstond toen de Slabbecoornepolder benoorden Tholen en deel uitmakende van het waterschap Oud-Vossemer op drie plaatsen doorbrak. Sterk was de stuwing naar de ingebroken polders. Inderdaad, Oud- Vossemeer was er het ergste aan toe. Een grote menigte was in de namiddag naar de Vogelsangpoider getrokken om de strijd van water en land met eigen ogen te aan schouwen. Het water won. De dijk bezweek op verschillende plaatsen. Onmiddellijk wer den maatregelen genomen om de Vosse- meerse polde te beveiligen, wat met zeer grote moeite is gelukt, behalve dat het water dan over de dijk vloeide. ELLENDE ROND DE „KARNEMELKSPOT" Maar ook het dijkje tussen Slabbecoorne en Oud-Kijkuit bezweek en nu steeg de nood ten top, want ook-het dorp was niet meer veilig. De ellende op de hoeven „Kar- nemelksp.ot, Oost en West Leguit" en in de woning op het „Boschhoofd" viel nau welijks te beschrijven. Gelukig kostte het geen mensenlevens, maar verschillende die ren kwamen ook in deze stormvloed om in de golven. Het waren paarden, koeien, var kens, kippen en have die aan het water moesten worden prijsgegeven. En de mensen die op deze boerderijen waren gebleven, brachten een zeer onrustige nacht door. Het „dijkbestuur" was in de nacht van maandag op dinsdag druk in de weer en nog steeds stormde het al was het minder erg dan maan dag. Ongeveer vier uur in de morgen klonk de kreet: „De Zwaandijk begeeft het". On heilspellend luidde de noodklok door deze akelige nacht en in Oud-Vossemeer repte ieder zich om zijn roerend goed naar boven te sjouwen. Het water kwam. Het liep vanaf de Ouden Molen naar het dorp, dat bijna geheel onder vloeide. Ook toen was er al leen maar „laarzenverkeer". In de hoogste woningen bivakkeerden 20 tot 50 mensen en ook het gemeentehuis was weldra vol vluchtelingen. Dat het dorp onderliep, kwam dus door de doorbraak op twee plaatsen van het dijkje tussen de Zwaantjes en de Vogelsangpoider. In sommige woningen stond het water anderhalve meter hoog. Het waren bange uren en op de met mensen vol gepropte zolders was nooit eerder zo ver langend naar het daglicht uitgezien als deze dinsdagmorgen. HULPACTIE UIT THOLEN De stad Tholen was gespaard gebleven. Doorbraken elders brachten, zoals gezegd verlichting op de dijken, juist op het kri tieke ogenblik. Maar Tholen zat niet stil. Immers, al vroeg verspreidde zich dinsdag ochtend 13 maart de mare: Oud-Vosse meer is onder gelopen en de inwoners vluch ten naar Tholen! De omroeper bevestigde deze ernstige tijding met een verzoek aan allen, die paar den en voertuigen beschikbaar hadden om zich naar de plaats des onheils te begeven. Weldra waren tal van rijtuigen en wagens op weg, terwijl rappe schippers evenmin achterbleven, maar zich in roeiboten naar Oud-Vossemeer begaven, waaruitstekende diensten werden bewezen. Zij haalden de ongelukkigen van de zolder en een schipper moest zelfs eerst een heining doorzagen om mensen te redden. We behoeven hierover niet uit te wijden omdat het ons allemaal nog zo goed bekend is sinds 1953. Een droe ve stoet bereikte enkele uren later Tholen. Wagens vol verkleumde mensen, stokoude en kleine kinderen. Het ging naar de bewaar school, waar de hulpactie ook reeds was in gezet door inzameling van oude kleren, het koken van soep, enz. De bewaarschool ■was spoedig te klein. Ook het gemeentehuis werd erbij ingeschakeld, terwijl de zieken ken heen stroomde, waardoor de beide marktpleinen geheel of gedeeltelijk onder water kwamen te staan en hier en daar ook de woningen binnendrong. De spuidam spoelde aan één kant weg. HET „DOMINEESDIJKJE" In Sint-Annaland was het erger dan in de hiervoor genoemde gemeenten, behalve dan te Oud-Vossemeer. Tussen 4 en 5 uur brak te Sint-Annaland de zeedijk langs de Mos selkreek door en overstroomde de Suzanna polder. Het treurigste van deze overstro ming was, zo heet het in de historie, dat in die polder een gedeelte van het dorp is ge bouwd, ongeveer dertig woningen stonden bij elke vloed in de golven. „Het water stond een paar uren na de doorbraak tot de boven dorpels der ramen". Voor het merendeel, „zo stond het er" zijn de bewoners in deze ondergelopen polder veldarbeiders en dus behoeftige lieden. De ramp is zeer groot, ook al zijn er geen mensenlevens verloren gegaan. Het ging hier wel vlug, maar niet geheel onverwachts. Menige oudere sint- annalander zal zich herinneren hoe hij op het Klippelstraatdijkje stond te kijken naar de overslaande golven, die de binnenkant van de dijk ondermijnden, waarna de door braak een feit werd. Honderdtachtig geme ten grond en 30 woningen waren in een ogenblik de prooi van de woedende gol ven. Met spoed werd de binnendijkkering verhoogd, maar het gevaar achtte men nog te groot, waarna op initiatief van de toen malige Hervormde predikant Ds. J. de Voogd een afsluitdijk werd gelegd, dwars door de polder heen, een dijkje waaraan zo goed als alle sint-annalanders meehielpen onder leiding van burgemeester Bierens en welke binnenwaterkering nog altijd bekend staat als het „domineesdijkje". Ook wordt van dominee de Voogd verhaald, hoe hij juist toen de vloed op z'n hevigst opkwam en voor de wal een scheepje in nood ver keerde, pogingen deed om mannen bij el kaar te krijgen, teneinde de in nood verke rende opvarenden de helpende hand te rei ken, Tenstlotte was een schippersknecht be reid met hem mee te gaan. Met een roeiboot werd naar het scheeje geroeid en de opva renden van een wissen dood gered. Ook in maart 1906 was er dus nood, maar er was ook hulp van alle kanten, wat echter niet wegneemt, dat het toenmalige „rampenfonds" heel wat minder groot was dan dat van 1953. Maar in dit laatste jaar was de ramp ook nog groter. Er was in 1906 evengoed vorstelijk mee leven als in 1953. Zoals H.K.H. Prinses Wilhelmina in de eerste rampdagen 1953 reeds voet aan wal zette te Stavenisse, zo bracht zij toen als Koningin der Nederlan den een bezoek aan Oud-Vossemeer met haar gemaal Z.K.H. Prins Hendrik. Daar over nog iets in ons volgend nummer. Het was in een spoedeisende openbare vergadering, dat de voltallige thoolse raad maandagvoormiddag bijeenkwam onder lei ding van mr. A. J. van der Hoeven. De voorzitter vond het prettig dat alle leden tegenwoordig waren en stelde voor de korte agenda maar direct af te werken. Het eerste punt was het aangaan van een kasgeldle ning met de Nutsspaarbank van 99.000. tegen 3J^ rente 's jaars. Het dag. bestuur is van oordeel, dat dit een zeer acceptabel aanbod is en stelt voor hierop in te gaan, waarmee alle leden zich kunnen verenigen. Het tweede voorstel is om over te gaan tot verbouw van het zuiverhuis der gasfa briek en hiermee hangt ook het 3e punt van de agenda samen, nl. het besluit tot verhuur van het verbouwde zuiverhuis De voorzitter geeft hierop nadere toelichting. Er is name lijk een verzoek ingekomen van een industri ële onderneming om ter plaatse een nieuwe vestiging te stichten. Het dagelijks bestuur is hierbij van mening, dat men in dit op zicht altijd moet doen wat mogelijk is, opdat de werkgelegenheid ter plaatse wordt uitge breid. Vandaar dat wordt voorgesteld om gelden te voteren voor de verbouw van het zuiverhuis der gasfabriek. Voor de daarin te vestigen industrie is het nodig, dat vooral de muren goed worden afgebikt, dat er een betonnen vloer in wordt gelegd en alles goed bestreken. Met daarbijkomende verdere verbeteringen is een post geraamd van 7000 Na deze verbouwing kan dit gebouw prima in orde zijn voor de te vestigen industrie. De aanvraag hiertoe werd gedaan door de Karei van Wely-sigaren fabrieken te Roosendaal. Het ligt dus in de bedoeling ter plaatse een sigarenindustrie te vestigen. B. en w. stellen voor het gevraagde kre diet te verlenen en te besluiten tot verhuur van het dan verbouwde zuiverhuis der Gas fabriek volgens een opgemaakt concept en voor onbepaalde tijd. De heer van der Velde heeft de begro ting bekeken en meent dat de schilderpost zeer hoog is. Inderdaad, antwoordt de voor zitter, maar dat is geen wonder, wanneer men ziet, wat de schilder er allemaal aan moet doen, nl, de muren opknappen, Alleen het afkrabben zal al veel tijd vergen. Andere raadsleden informeren of dit een definitieve vestiging zal worden. De voor zitter kan dit moeilijk nu reeds toezeggen of voorspellen. Dit hangt er vanaf of het goed gaat. Gaat het goed, dan wil men wellicht uitbreiden, maar dat is nu in elk geval nog iets voor de toekomst en onzeker. Wel be staat er ook het voornemen om van de hui dige „stokerij" een garage te maken. De heer Droogers vraagt of de verbetering zuiverhuis wordt aanbesteed. De voorzitter zegt dat het dagelijks bestuur met prijsop gaaf zou willen volstaan, omdat aanvrager graag half april zou willen beginnen. De heer Berrevoets zou er een plafond in willen aanbrengen, wat ook reeds in het be stek blijkt te staan. Daarna verklaren zich allen voor het be schikbaar stellen van het gevraagde krediet en in de tweede plaats om de fabriekshal op het terrein van de gasfabriek te verhuren aan de Karei van Wely c.a. fabrieken te Roosendaal. Waar de gasfabriek een aparte exploitatie rekening had, was het nodig vooraf dit zuiverhuis uit het gasfabriekgebouwencom plex te lichten en dit over te dragen aan de gemeente wat dus meer als een formaliteit kon worden gezien. Naar aanleiding van de hiervoor geno men besluiten is het logisch, dat de hieruit voortvloeiende wijziging van de gemeente begroting 1956 ook onder de hamer door ging- Tevens was een wijziging nodig voor aan leg van straat en riolering Dalemsestraat. Dhr. Bal vraagt hierna nog of deze indu strievestiging voor een bepaalde periode geldt, maar de voorzitter antwoordt, dat reeds is besloten het gebouw hiertoe voor onbepaalde tijd te verhuren. Omtrent de paaltjes op de begraafplaats vraagt de heer Drooger nog een en ander waarop een nader onderzoek zal worden in gesteld. Niemand wenst dan meer het woord, waarna deze korte, maar daarom niet min der belangrijke vergadering door de voor zitter word gesloten. De Politie rechter De rijwielhandelaar J. M. K. uit Poort vliet, 29 jaar oud, had een depot opgezegd van een bedrijf in huishoudgas. Hij zou zelf voor een nieuwe depothouder zorgen, maar deed dit niet, zodat het bedrijf tenslotte 'n ander bereid vond. Toen een vertegenwoor diger van de firma dit aan K. kwam vertel len maakte deze zich zo woedend, dat hij zijn bezoeker de deur uitduwde en nog een trap na gaf. Buiten gekomen sloeg hij bo vendien de bril van de vertegenwoordiger stuk. Verdachte bleek een geheel andere lezing van het geval te hebben dan de ver tegenwoordiger, die nu getuigde. V. wist niet hoe de bril stuk was gegaan! De of ficier nam echter aan, dat hier inderdaad van mishandeling sprake was. Hij eiste 10 subs 2 dagen en toewijzing van de civiele vordering van 43.de schade, die aan de bril was veroorzaakt. De politierechter sloot zich hierbij aan. Tholsc landbuwer hoorde f 100.tegen zich eisen Een boet van 100.— of 20 dagen eiste de proc. generaal bij het Haags Gerechts hof, mr. J. Zaaijer tegen de 52 jarige land bouwer C. M. F. uit Tholen, die de dag tekening op een jachtvergunning zou hebben vervalst. De verdachte meende onschuldig te zijn, want bij hem had niet de opzet voor gezeten. De betreffende vergunning had in een vlasveld gelegen en was daardoor beschadigd. Verdachte zelf had er de data weer op gemaakt. De procureur-generaal meende echter, dat verdachte toentertijd uit ging van de verkeerde mening, dat hij 40 ha nodig had voor een vergunning. In zijn nieuwe vergunning ontbrak echter de toestemming van één landeigenaar en toen kwam hij net een stukje grond te kort dacht hij. Daarom zou hij de oude vergun ning langer geldig hebben gemaakt. Arrest 14 maart. Sigaren-industrie-vestiging in Tholen St. Filipsland maakt van het Burgerlijk Armbestuur - Sociale Zorg Vij'fög jaar geleden watersnood op ons eiland. Landbouwtechnische nazorg op het eiland Tholen Onderscheiding te Oud-Vossemeer Iedereen gelooft lichtwat hij vreest of wat hij graag zou willen Annaland zijn 8.35 13.05 en 19.05 uur. Overigens is er in de regeling naar Bergen op Zoom geen verandering, zodat de ver trektijden vanaf Stavenisse naar Bergen op Zoon zijn: 6.05 7.05 8.05 9.05 11.05 13.05 15.15 17.05 19.05. 's Zondags 9.05 12.50 19.05. Vertrek vanaf St. Annaland: 6.20 7.20 8.20 9.20 11.20 13.20 15.30 17.20 19.20. 's Zondags 9.20 13.05 19.20. Vertrek Bergen op Zoom naar Stavenisse en St. Annaland: 7.32 9.32 11.32 13.32 15.42 16.32 17.32 19.32. 20.32. 's Zondags 10.32 15.42 20.32 Er is geen zondagsdienst op het traject St. AnnalandStavenisse. NU OOK EEN BUSDIENST SINT-ANNALAND—STAVENISSE Per 1 maart is de eilandkring voor zover het de busdiensten betreft dan gesloten. Vanaf die dag rijdt er dagelijks drie maal een bus van Stavenisse naar St. Annaland en omgekeerd. De vertrektijden vanaf St. Annaland zijn 8.50 12.50 en 18.15 uur. De vertrektijden vanaf Stavenisse naar St. DE BRONZEN MEDAILLE Bij K.B. van 17 februari werd aan de heer Anthonie M. Linthout de eremedaille in brons toegekend in de Orde van Oranje Nassau voor 40 jarige trouwe dienst bij de landbouwer W. van Engelen 6 Zn in de Hollarepolder te Oud-Vossemeer. In een gisteren (donderdag)avond gehouden bijeen komst in hotel Hommel, waarbij tegenwoor dig waren de familie van de jubilaris, de familie van Engelen, burgemeester mr J. J. Versluis en nog enkele genodigden. Na een toespraakje werd de onderscheiding door burgemeester Versluys op de borst van dhr. Lindhout gespeld. Ook de heer Van Engelen sprak de onderscheidene toe, waar na nog vele felicitaties volgden. Ook onze gelukwensen. DOKTERSDIENSTEN dr. P. J. DUINKER, Tholen, tel. 40 dr. H. MENGER, St. Filipsland, tel 20 HOOGWATER in de week van 11 tot en met 17 maart a.s. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 3.24 3.55 4.26 5.— 5.32 6.05 6.40 15.42 16.14 16.46 17.19 17.53 18.26 19.03 maandag 12 mrt Nieuwe Maan te 14.36 uur maandag 19 mrt. Eerste Kwartier 18.13 uur OVERPLAATSING SIRENE Binnenkort wordt de sirene van het ge meentehuis overgeplaatst naar het postkan toor. JAARVERSLAG NUTSSPAARBANK Uit bovengenoemd jaarverslag blijkt, dat dank zij de openstelling van het kantoor op meerdere uren per week en de vestiging van kantoren in enkele andere eilandgemeen ten met daarbij goed gerichte propaganda en service, de Nutsspaarbank alhier is ge groeid van een half miljoen inleggerskapi taal in 1945 tot anderhalf miljoen obliog op 31 dec. 1955. Binnenkort zal ook zitting worden gehouden in Scherpenisse en Sint- Maartensdijk, waarmee in alle plaatsen van het eiland een kantoor is gevestigd. 1978 inwoners van het eiland Tholen zijn als spaarder ingeschreven. In 1955 werd ruim 150.000.meer ingelegd dan terugbe taald. Het totaal aantal posten steeg tot boven de 6000. Het gemiddelde ingelegde bedrag bedroeg 166.38 (v.j. 149.98). Het gemiddeld terugbetaalde bedrag ƒ611.09 (v.j. ƒ459.87). Het effectenbezit steeg tot ƒ654.181,74. Bijna 60% van het totaale kapitaal is be legd tegen een percentage van 4% en hoger. De inleggers-rente bleef gehandhaafd op 2.40% voor alle bedragen. In Tholen en Sint-Annaland is een afde ling van de Honderd Gulden Club met ieder 39 deelnemers. Er zijn meer dan 1000 spaar- busjes in omloop. Het balanstotaal was 1615.915.17. OUDERAVOND O.L.SCHOOL De laatste van de ouderavond der lagere scholen in dit seizoen, was die van de open bare school, welke vrijdagavond in de zaal van „Hof van Holland" werd gehouden onder leiding van de voorzitter der ouder commissie de heer J. F. J. van der Peijl. Deze verheugde zich over de grote belangstelling en deelde mde dat burgemeester mr. A. J. van der Hoeven verhinderd was tegenwoor dig te zijn. Ieder had een programma gekre gen, zodat men wist waar men aan toe was. Wel deed spreker een beroep op de aan wezigen om in verband met de gemaakte onkosten de collecte aan de uitgang wel te willen gedenken. De heer J. H. Bal gaf een. kort jaarverslag, waarin de voornaamste ge beurtenissen in schoolverband naar voren kwamen, daarnaast ook een financieel ver slag He^ volgende punt was iets, wat men op ouderavonden nooit aantrekkelijk vindt, al is het dan niet op ouderavonden alleen, maar daar toch wel in het bijzonder, nl. de verkiezing van aftredende oudercommissie leden. Bij een periodieke aftreding, mits her kiesbaar gaat het vrijwel altijd vlot door bij acclamatie te herbenoemen, maar wanneer er een nieuw commissielid moet komen, is dat niet zo eenvoudig. Daarom waren de ruim honderd aanwe zigen blij, dat in de vacature mevrouw Zwa german in elk geval na twee stemmingen was voorzien door de benoeming van me vrouw van Gorsel. Daarmee waren de huis houdelijke zaken afgelopen en ging men over tot het aantrekkelijker programmage deelte. Dit bestond allereerst uit het spelen van enkele liedjes op een blokfluit door de leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool Anneke Slager, Rita Blaas, Corry Schot en Joke van Dalen. Een menuet, mars, enz. wisselden elkaar af. Weliswaar geen sterke bezetting, maar het klonk toch heel goed. Dit lag zeker wel aan de leiding, waar naar onze mening, onderwijzer Beun zo te zien niet voor een muziekleraar behoeft onder te doen. Dit bleek ook wel uit het volgende programmapunt, het zingen van de jongens en meisjes uit de vierde klas. soms twee stemmig meermalen in canon. Het behoorde tot de aardigste gedeelten van deze ouderavond. Begonnen werd met „O Heer, die daar des hemels tente spreidt", ,,'t Is Meie" en meerdere oud-hollandse liedjes. Keurig gedaan hoor. In de daarop volgende pauze was er ge legenheid met de leerkrachten van gedachten te wisselen. Vervolgens kwam datgene, waarna de grootste belangstelling was uitgegaan, een toneestukje door een twaalftal kinderen van de hoogste klassen opgevoerd onder de titel „De betoverde tovenaar". Het had ook kun nen zijn „Boontje komt om z'n loontje". Zoals dat in haast alle sprookjes gaat, stond de prinses in het middelpunt. Maar hoe koddig was ook de hofnar en hoe in drukwekkend de wijzen aan het hof van deze koning. Er was danig op gerepeteerd, zodat de rolletjes er over het algemeen goed inzaten. Trouwens, het was niet minder aar dig, als het eens een enkele keer stokte en de jongens elkaar hielpen er weer in te ko men. Met de grootste aandacht werd hier naar geluisterd. Prachtig was de aankleding en tot en met de spin toe alles zoals het zijn moest. De jeugd kreeg een hartelijk ap plausje voor de getrooste moeite en onge twijfeld hadden alle jongens en meisjes uit de hoogste klassen hieraan wel willen mee doen, maar dat kon nu eenmaal niet. Met een kort dankwoord tot allen die aan het welslagen van deze ouderavond had den meegewerkt, sloot de heer v. d. Peijl de tijdig geëindigde bijeenkomst. OVERHEIDSPERSONEEL Donderdag 1 maart jl. kwam de afd. Tholen van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel des avonds om 7.45 uur in jaarvergadering bijeen in de bovenzaal van Hotel Zeeland te Tholen. Toen de voorzitter Heezen de verga ring opende, was de zaal vrijwel gehee be zet. met leden en hun vrouwen of verloof den. Voorts was aanwezig de voorzitter van het hoofdbestuur, dhr. Kapinga uit Rot terdam. Men opende met het zingen van Ps. 68 10, lezen van een gedeelte uit Matth. 14, en gebed. Daarna hield de voorzitter een korte openingsrede, waarbij hij er o.m. zijn vreugde over uitsprak dat de opkomst zo goed was. De bondsvoorzitter, kreeg een speciaal welkomstwoord van hem. De notulen werden goedgekeurd, en enkele stukken besproken. Daarna hield de bonds- voorz. een inleiding, over het onderwerp „waarom de Chr. organisaties voor een belij dend Christen nodig zijn", waarbij vanzelf sprekend de huidige maatschappelijke ver houdingen in zijn betoog mede belicht wer den. Na deze inleiding werd de eerste pauze gehouden, waarin het zeer gezellig gekout onder elkander nauwelijks door de voorzitter kon worden afgehamerd toen hij de verga dering heropende. Men zong toen eerst Ps. 150: 1, waarna de vergadering gelegen heid kreeg met de bondsvoorzitter van ge dachten te wisselen of hem vragen te stel len. Van dit laatste werd door verschil lende leden gebruik gemaakt. Hierna had lezing van de jaarverslagen plaats, waaruit o.a. bleek, dat de afd. op 1 jan. 1956 76 leden telde, en de penn. nog wat had over gehouden. Vervolgens bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding, daarna de tweede pauze met verloting van een taart en enkele kleinere prijsjes, ter bestrijding van de onkosten, daar in elke pauze een gratis consumptie voor rekening van het afd. bestuur werd verstrekt, terwijl het bestuur ook voor rookartikelen had gezorgd. Intus sen maakte dhr. Cornelisse uit Tholen zijn apparatuur gereed om de film „Koninklijk bezoek aan de West" te draaien. Na deze film nog een kort humoristisch filmpje, waarna de klok inm. ca. half een aan wees en het de hoogste tijd was om de talrijke bezoekers met een extra bus weer thuis te brengen. De afd. kan met genoe gen op een zeer mooie avond terug zien. BURGERLIJKE STAND Overleden op 28 februari, Cornelia Lu- teijn, wed. van Jacobus Moerdijk, oud 81 jaar, winkelierster, wonende te Tholen. op 1 maart Pieter Geuze, echtgen. van Jozephina Nelisse, oud 76 jaar, zonder be roep, wonende te Tholen. DHR. A. M. LINDHOUT ONDERSCHEIDEN Dit jubileum is een bijzonder feit, immers het is een teken van onze tijd, dat de ar beidsverhoudingen steeds losser worden en de persoonlijke verhoudingen tussen werk gever en werknemer steeds slapper. Dit sprak de burgemeester toen hij vorige week donderdagavond aan dhr. A. M. Lind hout de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nassau uitreikte, in verband met het feit, dat de jubilaris de dag herdacht dat hij 40 jaar geleden bij W. J. van Engelen als landbouwersknecht in dienst trad. Dhr. A. M. van Engelen had met een kort woord de bijeenkomst geopend, die in de zaal van dhr. Hommel werd gehouden, in tegenwoordigheid van veel familieleden van dhr. Lindhout, van de werkgever en het personeel. De Burgemeester eindigde zijn toespraak met het uitspreken van de wens, dat de jubilaris de onderscheiding, die daarna werd opgespeld nog vele jaren mag dragen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1