WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Wijziging van goedkeurings- beleid voor woningbouw VERSCHIJ I I E VRIJDAG I i NT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Burgemeester L+ A* Verburg sluit te Stavenisse een niet gemakkelijke, maar gelukkige periode af en laat vele vrienden achter* Invoering rijksgoedkeuring voor bouw werken van 2,000 tot f 10,000» De redactie legt II in deze pagina's voort RAADSVERSLAG SINT MAARTENSDIJK. In het kader van het uitbreidingsplan twee bedrijven aangekocht Een noodgebouw voor de christelijke school voor f 1 3.000.Bestelling van 65.000 klinkers 12e jaargang no. 16 2 maart 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden ƒ1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn De Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft de gemeentebesturen in kennis gesteld met een aantal wijzigingen in het goedkeuring s- en subsidiebeleid, in het bijzonder ten aanzien van de woningbouw. Van nu af aan zal bij dit beleid meer dan tot nu toe rekening worden gehouden met de actuele situatie op de regionale en provinciale bouwmarkt. De minister verwacht, dat daardoor be reikt kan worden, dat de in het land aan wezige bouwcapaciteit meer dan thans het geval is, kan worden produktief gemaakt, in het bijzonder ten behoeve van de wo ningbouw. WONINGBOUW Voor de goedkeuring -d.w.z. subsidi ering van woningbouwplannen geldt van nu af het volgende De aantallen woningen waarvoor de gemeenten, ingevolge het voor de periode 1954-1956 opgestelde verdelingsschema, ge durende het lopende jaar nog aanspraak cp subsidie kunnen maken, blijven onge wijzigd. Dit betekent, dat alle geemeenten de hun toegewezen contingenten, c.q. het nog niet verbruikte gedeelte daarvan, met subsidie mogen realiseren, mits de plannen voldoen aan de bekende eisen en de prijs acceptabel is. Voor woningbouw voor bijzondere doel einden, zoals voor de industrie, voor mili tairen, ter verrekening van migratie, e.d. zullen geen afzonderlijke subsidiecontingen ten meer worden beschikbaar gesteld. Wel zullen nog toewijzingen worden gedaan ter verrekening van de migratie over 1955 of wegens andere reeds aangegane verplich tingen. In gevallen, waarin door de bouw van grote woningcomplexen in goedgekeurde niet traditionele bouwsystemen een zodanige ar beidsbesparing kan worden verkregen, dat daardoor meer woningen tot stand kunnen komen met dezelfde bouwcapaciteit, die nodig zou zijn voor de realisatie van het toegewezen contingent, zal voor de meer te bouwen aantallen woningen in nader te bepalen plaatsen goedkeuring kunnen wor den verleend. Hetzelfde geldt voor een enkel interessant project van grote omvang, dat niet in sy steembouw wordt uitgevoerd, maar waarbij door rationalisatie een aanzienlijke arbeids besparing zal ontstaan. De extra aantallen, waarvoor in deze gevallen goedkeuring kan worden gegeven, zullen afhankelijk zijn van de mate van ar beidsbesparing van het desbetreffende bouw systeem. In die gebieden, waar de belasting van de gewestelijke bouwcapaciteit toelaat, dat meer woningen in aanbouw worden genomen dan de aan die gebieden toegewezen con tingenten bevatten, zal goedkeuring kun nen worden verleend voor de bouw van grotere aantallen woningen dan in die con tingenten zijn begrepen. Bij het verlenen van subsidie dus van goedkeuring voor deze woningbouw zal in het algemeen voorrang worden verleend aan de bouw van woningen met halve pre mie. Ook kan voorrang worden gegeven aan de woningbouw met volle premie ten behoeve van eigen bezit en eigen bewoning. Verder zal de minister bij de financiering van deze buiten de contingenten om te re aliseren woningbouw prioriteit kunnen ver lenen voor de bouw van woningen, die be stemd zijn voor doeleinden van nationaal belang, zoals ten behoeve van de huisves ting van gerepatrieerden, van militairen, van arbeiders voor nieuw te vestigen indu strieën in de z.g. ontwikkelingsgebieden en van migranten uit de gebieden met structu rele werkloosheid. De eventuele goedkeuring van de wo ningbouwplannen, die als gevolg van de aanwezige bouwcapaciteit méér kunnen worden gerealiseerd, zal slechts gegeven worden na ingewonnen advies van de colleges van Gedeputeerde Staten. De ad viezen van genoemde colleges omtrent de besteding van de extra mogelijkheden, die die gewestelijke bouwcapaciteit biedt, kun nen gebaseerd zijn zowel op overwegingen van de gewenste spreiding ten aanzien van de economische en sociale behoeften of het planologische beleid, als op een beoor deling van de aard, de kwaliteit en de kos ten van de ingediende bouwplannen. De bouw met halve premie zal vana[ l maart 1956 af weer mogelijk zijn. Voor de woningbouw zonder overheids subsidie acht de minister invoering van de rijksgoedkeuring vooralsnog niet nodig. De mogelijkheid van bouw in de z.g. „vrije sector" blijft dus bestaan. Voor het afgeven van financieringsbe- schikingen voor de woningbouw zal niet meer, gelijk tot nu toe, een regulering wor den aangehouden van ongeveer gelijke ver deling van de betrokken woningaantallen over de maanden van het jaar. Het tempo van afgifte van de beschikkingen zal per provincie, en zo nodig per streek, worden afgestemd op de mogelijkheden van de re- ginoale bouwcapaciteit en zal overeenkoms tig door de minister te geven aanwijzin gen worden bepaald door de hoofd-inge- nieur-directeur van de Wederpbouw en Volkshuisvesting, RIJKSGOEDKEURING VOOR BOUWWERKEN VAN 2.000.10.000. Voor werken met een bouwsom gelegen tussen 2.000.en 10.000.-, waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning nodig is en die betrekking hebben op herstel, onder houd, verbouw, nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrari sche gebouwen, bedrijfsgebouwen voor han del en verkeer, gebouwen voor gezondheids zorg en hygiëne, kerken, scholen, gebouwen voor eredienst, opvoeding, cultuur en ont spanning en overheidsgebouwen, zal weder om een rijksgoedkeuring worden vereist. De ze zal door de colleges van burgemeester en wethouders worden verleend, die daarbij niet aan een bepaald volume gebonden zul len zijn. Door deze maatregel kunnen de gemeen tebesturen zelf enigszins regelend optreden ten aanzien van de kleine werken van onder houd, verbouw en herstel. Daardoor ont staat een zekere mogelijkheid om enige bouwcapaciteit vrij te maken ten behoeve van de woningbouw. Overigens blijven de geldende regelingen met betreking tot de rijksgoedkeuring ge handhaafd. Ten aanzien van de werken, waarvoor de rijksgoedkeuring centraal wordt verleend, zal zoveel doenlijk rekening wor den gehouden met de regionale en provin ciale verhoudingen op de bouwmarkt. De regulering van de afgifte van rijks goedkeuringen en van de subsidietoeken ning voor de woningbouw zal in handen zijn van de Hoofdingenieurs-Directeuren van de Wederopbouw en de Volkshuisves ting in de provincies, na overleg met de Hoofdinspecteurs-Directeuren van het Rijks arbeidsbureau. In dit overleg zal, zo vaak dit nodig of gewenst voorkomt, het geor ganiseerd bedrijfsleven worden betrokken en ook die instanties en personen, die kun nen bijdragen tot een juister inzicht in de mogelijkheden en bewegingen van de bouw capaciteit. Ook de colleges van Gedeputeer de Staten zullen aan dit overleg deelnemen. Ter toelichting op de nieuwe regelingen deelt de minister mede, dat het hem nood zakelijk voorkomt om in het vervolg meer gewicht toe te kennen aan de factor bouw capaciteit, in de eerste plaats bij de wo ningbouw, maar in samenhang daarmede ook bij de bouwactiviteit in andere sectoren. De minister is wel van oordeel, dat de subsidies voor woningbouw ook in de toe komst daar moeten worden verleend, waar de grootste behoefte aan woningen bestaat. Hij meent echter, dat het tot nu toe gevolg de systeem zodanig moet worden aangevuld en waarnodig gewijzigd, dat in de toekomst enerzijds de bouwcapaciteit volledig en zoveel mogelijk voor de woningbouw zal worden gebruikt en anderzijds stagne rende overbelasting van het bouwapparaat wordt voorkomen. Om dit te bereiken zijn de wijzigingen in het beleid aangebracht, die, naar de minis ter vertrouwt, tot resultaat zullen hebben, dat de woningproductie verder kan worden verhoogd. „En thans, aan het einde van deze periode, passen slechts woorden van diepe dankbaarheid, in de eerste plaats jegens de Allerhoogste, die ons, naast gezondheid en voorspoed, de kracht schonk om een moeilijk en zwaar werk tot een redelijk einde te brengen. Dankbaarheid jegens zovelen, die ons in deze voorbijgegane jaren de arbeid hebben helpen verlichten," Zo sprak de te IJselmuiden benoemde burgemeester L. A. Verburg dinsdagmiddag jl. in het dorpshuis te Stavenisse, waar een bij zondere openbare raadsvergadering werd gehouden; een bijeen komst die stond in het teken van erkentelijkheid jegens elkander en gelukwensen voor het gezin Verburg in de nieuwe gemeente. VELE AFGEVAARDIGDEN Deze openbare raadsvergadering werd vanwege de „buitengewoonheid" niet alleen bijgewoond door de raadsleden, maar door talrijke genodigden als afgevaardigden van diverse instanties. Zo zagen we alle ring- kollega's, sekretarissen, het eigen gemeente- personeel, oud-raadsleden, de vrijwillige brandweer, waterschapsbestuur, Ds. J. Bou- ter, dokter R. Soeteman, majoor van Balle- gooijen de Jong, adjudant Kouwen en de plaatselijke politie plus verschillende andere afgevardigden van rijks- en provinciale diensten. „Het is vanmiddag wel om zeer bij zondere reden, dat de gemeenteraad van Stavenisse in vergadering bijeen is", begon burgemeester Verburg zijn afscheidsrede. „Immers, bij besluit van 11 februari 1956 heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd mij, met ingang 1 maart a.s. te benoemen tot burgemeester der gemeente IJselmuiden, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Stavenisse. Het is hierom, dat de gemeenteraad van Stavenisse thans in buitengewone open bare vergadering bijeen is, om afscheid te kunnen nemen van mij en mijn gezin. Ik roep vanmiddag niet alleen de leden van de raad een welkom toe, maar ook de vele genodigden, die door hun aanwezigheid hun belangstelling tonen." D burgemeester wierp vervolgens een terug blik op de achterliggende 9]/2 jaar, zijn ambtsperiode te Stavenisse. Inzonderheid stond de spreker stil rond het rampgebeuren, zonder daarbij opnieuw al de verschrikkin gen op te halen. „Ik prijs mij evenwel ge lukkig en ik ben daarvoor Gode dankbaar, dat het mij gegeven is om deze zo zwaar getroffen gemeente te mogen helpen her bouwen, zowel in geestelijk als in stoffelijk opzicht. Een periode met hoogte- en met diepte punten ligt achter ons. Thans passen slechts woorden van diepe dankbaarheid. Inzonder heid noemt spreker daarbij de oud-wethou ders van der Slikke en Potappel, waarvan eerstgenoemde vooral tijdens de rampdagen een grote steun voor de burgemeester was. Hij roemde voorts het groot enthousiasme en de ijver van de wethouders Hage en Moer land. „Het spijt me, dat nog één raadslid niet de moed heeft kunnen opbrengen hier thans aanwezig te zijn", zei de heer Ver burg, die in zijn dankwoord ook de oud raadsleden, de zittende raadsleden, het per soneel, de manschappen van de rijkspolitie, de eilandkollega's, het provinciaal bestuur met vooral de Kommissaris der Koningin, en alle rijks- en provinciale diensten, waarmee hij mocht samenwerken betrok. Nauw kon- takt had spreker ook met de provinciaal ad viseur Bescherming Bevolking, mr. L. A. Kakebeke en het K.H.B.B. in deze kring, de heer A. van Voornveld. Van direkteuren en ambtenaren van de P.Z.E.M., Centrale Dienst Noord Zeeland en de Thoolse Waterleidingsmaatschappij ondervond hij, vooral ook na de ramp zeer veer steun. Nieuwe woningbouw regeling Smerdiek koopt 65.000 klinkers voor plan West Burgemeester Verburg nam afscheid van Stavenisse Scherpenisse heeft nu de bouw van de nieuwe school gegund De bijzondere bouw financiering in St. Annaland De ouderavonden en verenigingsverslagen De vogels doen nu hun eigen kostje weer De hoogste wijsheid van de domme is te weten dat hij dom is Zijn dank ging evengoed uit naar de Kom- mandant en manschappen van de brandweer, het hoofd Zelfbescherming en het Blok hoofd met het andere B.B.personeel, de inspekteur van het lager onderwijs mr. Wolf en dokter v. d. Borgh, de besturen en amb tenaren van de polders en waterschappen, de maatschappelijk werkster mej. Palink, kor tom ieder die, van hoog tot laag, zijn taak hielp verlichten. „Steeds hebben wij getracht het goede voor de bevolking van Stavenisse te zoeken; soms begrepen, soms niet geheel begrepen. Met volle overgave van de persoon hebben wij met menselijk zwakheid gepoogd iets voor Stavenisse te kunnen doen en te kunnen zijn. Wilt U de daarbij begane fouten en tekortkomingen vergeten. Een ding sterkt ons voor de nieuwe taak, welke ons wachti wij kunnen Stavenisse achterlaten met vele, zeer vele vrienden. Met de bede dat God de gemeente Stave nisse, het eiland Tholen en Zeeland tot in lengte van jaren zal willen zegenen, wik ik het ambt van burgemeester van Stavenisse neerleggen, in het vertrouwen, dat bestuur en bevolking van Stavenisse ook in de toe komst alles zullen doen om deze kleine, maar mooie gemeente, ja één van de mooiste Zeeuwse gemeenten, een waardige plaats onder de Zeeuwse, onder de Nederlandse Gemeenten te doen behouden," zo besloot burgemeester Verburg zijn afscheidswoord. HET RESULTAAT THANS TE ZIEN De verdere leiding lag nu in handen van de eerste wethouder, de heer I. Hage, die de burgemeester als tolk van de gemeente toe sprak. Hij herinnerde er aan, hoe met span ning naar de komst van de nieuwe burge meester werd uitgezien op 1 oktober 1946. Daarna releveerde spreker de aktiviteit van de burgemeester na de rampdagen. „Dag en nacht was U toen in touw, om, waar nodig, de helpende hand te bieden of maatregelen te treffen. Het was een boven menselijke taak. Terstond bent U aan het werk getogen om het dorp te herbouwen, zodat reeds in Mei 1954 de eerste nieuwe woningen werden betrokken. Het resultaat van uw werk is thans te aanschouwen. Het dorp is herrezen, mooier dan het geweest is. De verbeteringen zijn enorm. Dit alles op Uw initiatief, aldus wethouder Hage. Hij dankte ook mevrouw Verburg voor alles wat ze in het belang der gemeente deed en beiden voor de prettige omgang. U was voor onze burgerij een goede burgervader en daarom is het niet aange naam afscheid te moeten nemen, temeer om dat de ramp van februari U en de bevolking zo dicht bij elkaar heeft gebracht. „Ik wens LI en Uw gezin het aller beste toe in Uw nieuwe gemeente, welke ik kan gelukwensen met haar nieuwe burgemeester", zo besloot wethouder Hage zijn toespraak. Wethouder Moerland onderstreept die woorden en achtte het voor Stavenisse een groot verlies. Spreker dacht inzonderheid aan datgene wat de burgemeester in het verenigingsleven heeft gedaan. Als oudste raadslid voerde de heer L. C. Potappel het woord, die naast dank en gelukwensen als blijk van waardering namens zijn kollega's een mooie schemerlamp aanbood. Het was het eerste van de vele geschen ken, die daarna volgden. Zo kwam de wnd. gemeentesekretaris, de heer Gabrielse namens het personeel aan met een prachtig gouden polshorloge en twee foto's in lijst, nl. van de Ned. Herv. Kerk en het (oude) gemeente huis. Bij het personeel heerste een ternergesla- gen stemming, verklaarde de heer Gabrielse, toen we van Uw benoeming hoorden. Dit is begrijplijk, omdat U steeds voor alle leden van het personeel een humaan chef bent geweest met wie het prettig was samen te werken. Daarom beschouwen wij Uw ver trek, burgemeester, als een groot gemis zo wel voor gemeente als voor het personeel. Hartelijk dank voor de vriendschap en al het goede van U en van mevrouw Verburg, genoten. Burgemeester Verburg dankte deze spre kers. Hij zag in de goede harmonie tussen personeel en hemzelf een groot belang van de gemeente. De kadeaux zullen zeker een extra plaatsje krijgen in zijn nieuwe woning. De officiële raadsvergadering werd ver volgens door wethouder I. Hage gesloten. ANDERE SPREKERS Mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tholen opende de rij van sprekers na deze officiële vergadering. Hij sprak namens de eilandkollega's, namens de kring B.S. O. en de Waterleiding Mij Tholen. Al spoedig bleek Uw jeugdig enthousiasme, aldus de heer v. d. Hoeven tot burgemeester Verburg, welke zich niet beperkte tot het plaatselijk belang, maar zich over het gehele eiland uit strekte, waarvoor we U dankbaar zijn. Burgemeester J. v. d. Bos sprak namens de afdeling Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging, van welke afdeling de heer Verburg ook een der initiatiefnemers was. Hij verklaarde dat er steeds meer waardering voor en groei in de afdeling is te zien. De heer Argelo hoofd van de Centrale Dienst Noord-Zeeland herinnerde aan de lang durige en prettige samenwerking. Mr. Wolf, Inspekteur L.O. merkte op, dat Stavenisse in de heer Verburg een onderwijsvriend heeft gehad, zodat hij thans de gemeente wel moet kondoleren met dit vertrek. Majoor van Ballegooijen de Jong wees op de bijzondere samenwerking, die er vooral na de ramp was en Ds. J. Bouter, Ned. Herv. Predikant hoopte dat hij de Kamper-ui zou kunnen weerkaatsen. Burgemeester D. C. Bouwense was woord voerder van de B.B.kring en van de Stich ting Gemeenschap Eiland Tholen. Het speet hem, dat de heer Verburg als voorzitter van laatstgenoemde Stichting niet meer hier is, als het gebouw straks in gebruik komt, maar bij de opening hiervan kunt U misschien nog wel aanwezig zijn. Er kwamen toen weer kadeaux te voor schijn in de vorm van een foto van genoemd gebouw, een asbak en lepeltje van de B.B. Mr. H. H. Schuller van Maartensdijk (Utr.) sprak namens de adoptiegemeenten en hoopte inzonderheid dat IJselmuiden van annexatie verschoond zou blijven. De voorzitter van de Coop. Boerenleen bank, de heer A. G. van IJsseldijk kon zich aan ene kant verheugen over de door de burgemeester gemaakte promotie, maar was aan de andere kant teleurgesteld, dat de lopende objekten niet geheel voltooid zijn. al wilde hij hier geen vergelijking trekken tussen de kapitein en het zinkende schip. Hoewel ik soms het gevoel had, dat het Waterschap na de ramp wat achteruitge- steld werd, wil ik U toch graag gelukwen. sen met Uw promotie, was de samenvatting van hetgeen door dijkgraaf C. van Putte werd gezegd. De brandweerkommandant C. van Prooi- jen kan namens zijn manschappen verzeke ren, dat men het vertrek van de burgemees ter als een groot verlies zag. Door de brand weer werd een woperen doofpot aangeboden als blijk van waardering voor de grote medewerking die dit korps van het hoofd der gemeente ondervond. Van dezelfde ge dachten was het B.B.blokhoofd de heer M. J. Leune, die ook mevrouw Verburg zeer dankte voor haar opofferingen. Een vla- schaal was het kadeau van de plaatselijke B.B. Oud-raadslid J. M. Leune Sr. getuigde van de zeldzame toewijding door burge meester Verburg aan de dag gelegd, waar voor hem hulde en warme dank toekomt. Oud-raadslid A. van 't Veer te Wekerom sprak gevoelvolle woorden en wist namens alle nabestaanden te spreken, wanneer hij de burgemeester dankte voor wat hij heeft gedaan voor de Stavenisse dooden na de ramp. De heer A. van Voornveld onderstreepte als K.H.B.B. de woorden van de vice-kring- voorzitter Bouwense en overhandigde de burgemeester een B.B.aansteker. z z z Een persoonlijk woord kwam er van oud wethouder J. W. v. d. Slikke, terwijl de heer S. G. J. van Leuwen, direkteur van de Stichting Maatschappelijk Werk de rij der sprekers sloot, waarvan allen het gezin Ver burg veel zegen toewensten in hun nieuwe gemeente. Op verzoek van oud-raadslid A. van 't Veer werd vervolgens door allen staande het eerste koepiet van het Wilhelmus gezon gen, waarbij de heer M. J. Leune voor pianobegeleiding zorgde. Het dankwoord van burgemeester Ver burg was kort, maar niemand werd door hem vergeten, waarmee tegelijk aan deze prettige afscheidsbijeenkomst een eind was gekomen en ieder nog een konsumptie kreeg aangeboden. Mogen wij dan als laatste in de rij burge meester en mevrouw Verburg het beste toewensen in hun nieuwe gemeente, waar de heer Verburg vandaag wordt geïnstalleerd. Maandagavond 27 februari kwam de ge meenteraad te Sint Maartensdijk in spoed eisende openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, hoe wethouder Hage door ernstige ziekte nog steeds verhinderd is de vergade ringen bij te wonen. Hij was er van over tuigd namens allen te spreken door de heer Hage een spoedige beterschap te wensen. De agenda bevatte drie punten, waarvan de eerste een voorstel was tot -aankoop van onroerend goed. Van het bureau van Uit voering der Herverkaveling was namelijk een schrijven ontvangen, waarin werd mede gedeeld, dat er in de gemeentekom een twee tal bedrijven waren vrijgekomen door ver plaatsing. Waar deze in het uitbreidings plan der gemeente liggen, worden ze aan de gemeente ter overname aangeboden onder voorwaarde dat het geen agrarische be drijven meer mogen worden. De gemeente kan de gebouwen dus wel verhuren, even tueel verkopen, maar daarbij bepalen, dat het geen agrarische bedrijven meer mogen zijn. Het ene bedrijf was dat van de heer Wielaard, wat door de gemeente overgeno men kan worden voor 5000.het andere van de Erven J. de Wilde voor 10080. In besloten zitting is reeds over een en ander gesproken, zodat thans zonder verdere diskussie en met algemene stemmen het voor stel tot aankoop wordt aangenomen. De heer Op den Brouw vraagt nog wan neer deze overname kan plaats vinden. De voorzitter antwoordt dat het bedrijfje van Wielaard reeds beschikbaar is en van het andere kan hij nog geen tijdstip bepalen. NOODGEBOUW CRISTELIJKE SCHOOL Het tweede punt is een voorstel van het dagelijks bestuur tot aankoop van een nood gebouw voor de christelijke school. Op het desbetreffende aanbod is advies gevraagd aan de inspecteur L.O. en deze kan met aankoop akkoord gaan. Het is geschikt voor een 3 klassige school, maar waar dit voorshands nog niet nodig is (daartoe moe ten er 76 leerlingen zijn) kan de ruimte voorlopig gebruikt worden als 2 klassige school plus w.c.'s enz. De afmetingen der lokalen worden 7.50 x 7.50 m. Later, wan neer er een definitieve school staat, kan het houten noodgebouw voor een andere school of iets dergelijks worden gebruikt of ver kocht. De prijs van dit noodgebouw kompleet minus schoorsteen, bedraagt 13.000.Het bestuur van de christelijke school, hierom trent geinformeerd kan zich eveneens met dit gebouw verenigen. De voorzitter vermoedt, bij aanvaarding door de raad, dat goedkeuring door Gedepu teerde Staten niet lang op zich zal laten wachten. Men heeft zich niet aan de eerste standplaats gehouden. De bedoeling is dit gebouw te plaatsen naast Rehoboth met als ingang de Schoolstraat. Alle leden stemmen voor aankoop van dit noodgebouw. Het laatste punt van de agenda is een voorstel tot aankoop van klinkerkeien. In de toekomst zullen n.l. voor het uitbreidings plan West nog enkele straten moeten wor den aangelegd en waar de levertijd van klinkers op een jaar is gesteld door de le veranciers, is het zaak er vroeg bij te zijn. Vandaar dat het dagelijks bestuur met het voorstel komt voor dit plan West 65.000 straatklinkers aan te kopen. De heer Op den Brouw vraagt of bestra ting van de Vest hierop moet wachten. De voorzitter antwoordt dat dit er hele maal buiten staat. Maar er zijn toch niet genoeg klinkers voor de Vest, meent dhr. Op den Brouw, nadat daarvan een gedeelte bij de Kleuterschool enz. is gebruikt. De voorzitter antwoordt dat er inmiddels weer al zijn bijgekomen en dat een eventueel nog ontbrekend klein gedeelte wel kan wor den aangevuld. De heer Op den Brouw is er voor, dat men tot aankoop van die 65.000 klinkers overgaat, maar nu moet toch eerst de Vest eens gestraat worden, want dat is een pro ces dat al 20 jaar loopt. De voorzitter merkt op, dat er nog geen goedkeuring is van Ged. Staten. Ook de andere zijn er voor, dat bestra ting van de Vest zo spoedig mogelijk wordt aangepakt. Daarna steunt men unaniem het voorstel van het dagelijks bestuur tot aankoop van de 65.000 klinkers. De heer Koopman las dat er in St. Anna land en Poortvliet extra toeslag voor brand stoffen behoeftigen was verstrekt. Hij zou graag zien, dat het ook hier in de gemeente gebeurd. Laten we daartoe b. en w. machtigen. Weth. Bout wijst er op, dat reeds bij het begin van de vorstperiode van het gemeente bestuur een briefje naar het Burgerlijk Arm bestuur is uitgegaan, waarin werd verzocht in iedere behoefte te voorzien, ook al zou de begrotingspost daardoor worden overschre den. De heer Koopman zag toch liever ook hier een extra toeslag. De heer Op den Brouw meent, dat wan neer men de begrotingspost van 700. niet verhoogd, het Burgerlijk Armbestuur ook weinig extra's kan doen, maar het blijkt, dat het dagelijks bestuur der gemeente, in het vertrouwen, dat de voltallige raad hier achter zou staan, behoorlijke armslag aan het Burgerlijk Armbestuur heeft gegeven. Weth. Bout licht hierbij nog toe, hoe er in overleg met de diakoniën is gewerkt, ter wijl b. en w. suggereerden, waar nodig extra voorzieningen te treffen. De raad zal t.z.t. kennis kunnen nemen van datgene wat verstrekt is. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1