I I I I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Vlottere regeling van uitgifte van kentekenbewijzen Plaatselijk Nieuws E VRIJDAG VERSCHIJ NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Met ingang van volgend jaar MEDEDELING Herverkaveling Tholen Donorsavond te St. Maartensdijk L.J.G. en Z.P.M. ontspanningsavond THOLEN OUD-VOSSEMEER De redactie legt U in deze pagina's voort ST. ANNALAND 12e jaargang no. 15 24 februari 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G, Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie OudeJandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Er komt een belangrijke vereenvoudiging in de regeling voor de kentekenbe wijzen voor motorvoertuigen, zo heeft de minister van Verkeer en Waterstaat donderdag aangekondigd bij de opening van de RAI te Amsterdam. Als het nieuwe systeem is ingevoerd en dat zal niet later zijn dan 1 januari 1957 dan kan iemand, die een nieuwe auto of motorfiets koopt, bij wijze van spreken nog) dezelfde dag het kentekenbewijs in zijn bezit hebben en gaan rijden. Tot nu toe was het zo, dat én de verko per én de koper altijd enkele dagen, of soms enkele weken moesten wachten op dit onmisbare dokument. Dat gaf aanleiding tot vele klachten. En het zijn deze klachten ge weest, als ook het streven naar vlottere werkwijze bij de betrokken rijksdiensten, die ertoe hebben geleid, dat naar een nieuw systeem is gezocht. Kentekenbewijzen worden, volgens het be staande systeem, afgegeven op een centraal punt: de rijksdienst voor het wegverkeer. Elke aanvrage legde een lange weg af tussen diverse andere diensten die met het wegverkeer te maken hebben, voordat het dokument kon worden afgegeven. Op ieder kentekenbewijs komen twee soorten gegevens voor: de technische over de auto of het motorrijwiel èn de persoon lijke gegevens over de man of vrouw, die met het voertuig rijdt. TWEE DELEN Een werkgroep van deskundigen in gesteld door de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën heeft nu zó geredeneerd: laten wij het kentekenbewijs splitsen in twee delen. Op deel A komen de gegevens betreffende het motorrijtuig; op deel B de persoonlijke gegevens van de houder van het bewijs. Deel A kan dan te voren worden uitgeschreven, nl. zodra de auto of motor de fabriek heeft verlaten, of is geimporteerd. Wie een nieuw motorrijtuig koopt, kan dit deel A er meteen bij in ont vangst nemen. En voor het uitreiken van deel B heeft men een methode gevonden, die de koper van de motor of auto geen extra tijd kost: dit deel B zal nl. worden afgegeven door de ontvanger van de accijnzen, bij wie men toch terecht moet om de wegenbelasting te betalen. Aangezien er in het land 120 van deze ontvangkantoren zijn, kan men dus spreken van een belangrijke decentra lisatie van de werkzaamheden. IN PLATIC HOESJE Het spreekt wel vanzelf, dat elk van de delen A of B afzonderlijk geen betekenis heeft. Het kentekenbewijs is pas kompleet als de houder beide „helften" tegelijkertijd kan tonen. Maar de procedure is sterk ver eenvoudigd. Wie een auto of motor koopt, krijgt deel A erbij, gaat met deel A naar het ontvangkantoor, krijgt daar deel B èn de wegenbelastingkaart, de drie papieren gaan in één plastic hoesje en er kan gere den worden! Men heeft in verband hiermee ook een ander model wegenbelastingkaart ontworpen. Wat de kosten betreft: voor deel A moet door importeur of dealer - 10. betaald worden, voor deel B door de koper ƒ3.In het bedrag van 10.is ƒ3. inbegrepen als waarborgsom, die wordt te rugbetaald als het voertuig „ophoudt te bestaan". Dit nieuwe systeem zal alleen worden toegepast voor motorrijtuigen, die nieuw en kompleet in de handel worden gebracht. Er zal naar gestreefd moeten worden aldus het rapport van de werkgroep, die het nieuwe systeem ontwierp ook voor andere voertuigen zo spoedig mogelijk te komen tot het uitreiken van de nieuwe bewijzen. Voor de overgang van „oude" kentekenbewijzen naar de nieuwe dokumenten is een rege ling getroffen. Het voordeel van de nieuwe regeling wordt eens te meer duidelijk, wanneer men bedenkt dat ieder motorrijtuig gemiddeld 1 maal per drie jaar van eigenaar veran dert. Tot nu toe moest bij elke verandering van eigenaar het kentekenbewijs door de rijksdienst voor het wegverkeer worden ge wijzigd. Volgens het nieuwe systeem be hoeft alleen deel B veranderd te worden, deel A blijft het motorrijtuig vergezellen totdat hef- buiten dienst gesteld wordt. (Nadruk verboden) AFSLUITING WEGEN Bij intredende dooi zullen de wegen, aan gelegd door de Herverkavelingskommissie Zeeland, op het eiland Tholen, in de pol ders Scherpenisse, Poortvliet, Schakerloo en Vijftienhonderd Gemeten (ten Zuiden van de Provinciale weg) en de polders Stavenisse, Nieuw-Annex Stavenisse en Oud- en Nieuw Kempenshofstede voor het verkeer met een asdruk groter dan 1,2 ton worden afgesloten. Het bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen Dinsdagavond was de bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis uit Am sterdam in Sint-Maartensdijk voor bloedaf name. Burgemeester D. C. Bouwense, riep als voorzitter van de Rodekruiskring Tho len een welkom toe aan deze dienst en aan het rode kruisteam van het^ eiland Tholen als de medewerksters en medewerkers van deze avond. Het verheugde spreker, dat, waar het Rode Kruis tijdens de rampdagen zoveel voor ons eiland deed, we nu op onze beurt deze avond iets voor het Rode Kruis kunnen doen door het per persoon afdragen van een halve liter bloed. Bloed, waarmee ook nadat het tot plasma is verwerkt, zo veel goeds kan gebeuren, zoals ieder in eigen omgeving wel eens heeft meegemaakt of gehoord. Daarne werd een begin gemaakt met het werk. Er werd deze avond in to taal van 143 donors bloed genomen, over onze eiland gemeenten als volgt verdeeld: Oud Vossemeer 53 personen Sint Maartensdijk 31 Poortvliet 28 Sint Annaland 11 Stavenisse 9 Scherpenisse 7 en Tholen 4 personen De vrijwillige opkomst was ditmaal uit Oud Vossemeer dus het grootst, wat een extra pluim waard is, terijijl verhoudings gewijze ook Poortvliet een beste beurt maakte. Uiteraard lijkt het ons toe, dat bij inten sieve propaganda in haast iedere gemeente wel een honder vijftig mensen te vinden zijn, die bloed willen afstaan, zodat indien drin gend nodig wel in iedere of hoogstens met twee gemeenten bij elkaar een donorsavond is te organiseren. Verschillende goedwillen- den zien het wel als een bezwaar daarvoor nog een eind van huis te moeten, al behoeft men zich over het vervoer geen zorg te ma ken, zoals dat ook thans niet nodig was waar er steeds een bus gereed stond om de personen aan en af te voeren. Na het aftappen kregen alle donors koffie en een overigens ook uitstekende verzor ging door het kring rode kruis team. Tenslotte: het was prettig dat ook deze donorsavond weer geslaagd is. Te Sint Maartensdijk, in de zaal van Steketee, hielden bovengenoemde landbouw- jongeren vorige week hun ontspanningsa vond. De voorzitter de heer Joh. Noom sprak het openingswoord en riep allen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de L.J. G.ers van Oud-Vossemeer en de oudere ge nodigden. De aanwezigheid van de ouderen werd zeer op prijs gesteld, aldus de voorzit ter, waar wij als jongeren daar altijd nog van kunnen leren en die ons kunnen aan sporen tot aansluiting bij de jongerenge- meenschap. Vaak wordt gedacht dat deze avonden alleen voor de aangesloten L.J.G.ers en Z.P.M.ers toegankelijk zijn, maar dat is niet het geval. Wij L.J.G.ers hebben altijd gestreefd naar gemeenschap en samenwer king met alle lagen der bevolking. Daarna releveerde dhr. Noom de grote aktiviteit die er van de L.J.G. en Z.P.M. uitgaat, om te besluiten met alle een prettige avond toe te wensen. De daad was vervolgens aan het L.J.G.- orkest, die met verschillende mooie nummers de gezellige sfeer bracht. De toneelschets „zo groen als gras" door twee bekwame Z.P.M.ers opgevoerd, viel zeer in de smaak, zoals ook de twee zin gende zusjes een warm applaus oogstten na hun optreden. Mej. C. Mol deklameerde en de cowboys rond het kampvuur met hun liedjes zorg den opnieuw voor de nodige afwisseling. Na de pauze kwam het blijspel „Gespik keld en getikt" voor het voetlicht. Dit vrij moeilijke en grote toneelwerk waarover we al eerder onder het plaatselijk nieuws Oud Vossemeer schreven, werd prima vertolkl en een geestdriftig applaus van het talrijke publiek beloonde de spelers. ,De regie van dit blijspel lag in handen van de heer L. van Poortvliet. De Heer Noom riep deze regisseur voor het voetlicht om hem te feliciteren met zijn 50ste verjaardag en hem dank te zeggen voor het vele werk, dat hij reeds jaren voor de L.J.G. doet. Namens L.J.G. en Z.P.M. kreeg hij een fraai polshorloge met inskriptie In zijn dankwoord hoopte de heer van Poortvliet, dat noch het ontvangen geschenk noch de L.J.G. ooit zouden stilstaan. Spreker rangschikte deze vereniging onder de beste uit de omgeving. Na nog een dankwoord door de presidente der Z.P.M. bracht men nog enige tijd ge zellig samen door (al werd het later tamelijk fris) waarna ook deze avond weer tot het verleden behoorde. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG dr. L. D. A. LOOYSEN, Tholen, tel 49 dr. R. C. RENES, Oud-Vossemeer, tel. 19 NIEUW POLDERGEMAAL Door het ingenieursbureau v.h. J. v. Has selt en de Koning te Nijmegen zal maandag 5 maart a.s. in hotel Zeeland alhier wor den aanbesteed het bouwen van een nieuw poldergemaal bij het bestaande gemaal aan de Eendracht ten zuiden van Tholen. De onderbouw in gewapend beton komt te rus ten op een gewapend betonnen paalfunde- ring, terwijl de bovenbouw in baksteen wordt uitgevoerd. Hierbij behorend wordt tevens aanbesteed het benodigde grondwerk het leggen van persleidingen en bouw van uitloopwerk, van stalen damwand en gewa pend beton buitendijks met rijswerken, steen zettingen, enz. HOOGWATER in de week van 26 februari tot en met 3 mrt. Zondag 3.55 16.16 maandag 4.36 17.— dinsdag 5.16 17.41 woensdag 5.56 18.19 donderdag 6.34 18.55 vrijdag 7.09 19.34 zaterdag 7.49 20.13 Zondag 26 febr. volle maan te 2.41 uur Zondag 4 mrt. laatste kwartier te 12.53 uur TIEN JAAR „HELPT ELKANDER" Onder voorzitterschap van de heer M. van Oeffelen kwam maandagavond de vereni ging van varkenshouders „Helpt Elkander" in vergadering bijeen. De voorzitter riep een welkom toe en deelde mede. dat de ver eniging thans 10 jaar bestaat. Daarom werd voorgesteld voor de aanwezigen 2 kon- sumpties plus een sigaar aan te bieden, waartegen maar één lid bezwaar had. Daar na gaf de heer van Oeffelen een kort over zicht over de afgelopen 10-jarige periode. In totaal waren 12 varkens gestorven, wat zeer gustig is te noemen. Begonnen werd met 13 leden, thans zijn het er 30 en 5 bequns- tiqers. Uit het jaarverslag bleek, dat er dit jaar 4 gestorven bigqen voor uitbetaling waren aangegeven. De kaskommissie bracht verslag uit. Alles was in orde bevonden. De ontvanasten bedroegen 333.52. uitna- ven 250.45, alzo een goed slot van f 83.07 De totale reserve bedraagt thans f 2287.85. Het periodiek aftredend bestuurslid C. Geu ze werd met algemene stemmen herbenoemd en als lid v. d. kaskommissie werd in de vakature Jac. Jansen, welke niet herkies baar was de heer M. Tichem gekozen. Bij de rondvraag ontstond noq een uitgebreide diskussie over het verplicht inenten van varkens. Besloten werd dit te handhaven. Hierna dankte de voorzitter voor de op komst en prettige samenwerking. N.C.L.B. Woensdag 22 februari hield de afdeling van de N.C,L.B. haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw. De voorzitter W. M. Lindhout opende met het laten zingen van Ps. 66 1 en 2, las vervolgens Ps. 50 en ging daarna voor in gebed. Hierna heette hij alle aanwezigen wel kom. In zijn openingswoord getuigde de voorzitter van de vele zegeningen die in het afgelopen jaar waren ontvangen. Immers alle leden zijn gespaard bij het leven en de qezondhefd en het heeft niemand onzer aan iets ontbroken. Hij sprak de wens uit dat het een gezellige avond mocht worden. De verzochte spreker was door de weersom standigheden verhinderd, waarom de voor zitter een inleiding hield over het onder werp „Ongelijkheid in de schepping ge- gerond". Op deze inleiding volgde bespre king waaraan enkelen deelnamen. De jaarverslagen van sekretaris en pen ningmeester waren keurig in orde. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter ,die aftredend was bij akklamatie herkozen. Als lid van de kontrole kommissie werd G. Verkerke benoemd. Deze kwam op de plaats van J. Akkers- hoek, die niet herkiesbaar was. De avond werd voorts gevuld met deklamatie, muziek en zang. De pauze's werden gezellig ge maakt door he gebruik van koffie met ver snapering. Op deze vergadering waren ook de vrouwen der leden aanwezig. Vele le den hebben meegewerkt tot het slagen van deze vergadering. Aan het einde kon de voorzitter dan ook getuigen van een gezel lige avond, waarom hij alle aanwezigen voor hun opkomst en medewerking dankte. Tenslotte werd nog gezongen Ps. 118:7, waarna de vergadering met dankgebed werd gesloten. AANBESTEDING BADHUIS Vorige week donderdag werd het nieuw te bouwen badhuis aanbesteed, wat gebouwd wordt aan de nieuw te projekteren dwars straat op het terrein aan de gasfabriek. Er zullen 8 badcellen worden gebouwd. De inschrijving was als volgt: C. B. Bijl, Tholen voor 25.980. J. Vos, Tholen voor 28.945. De begroting was 25.735. VOGELS IN NOOD De vele oproepen door de radio om de hongerlijdende vogels te helpen heeft ook in Tholen gehoor gevonden. Verleden week zaten er duizenden vogels van diverse soor ten in de Schakerloopolder alhier. Op don derdag 16 februari is er dan ook een oproep tot de in Tholen wonende landbouwers ge richt om iets te offeren voor deze vogels, waar spontaan gevolg aan werd gegeven. Op vrijdag d.a.v. werd dan ook onge veer 1100 kg graan opgehaald. Ook de in de bebouwde kom der gemeente bevindeende eenden en andere vogeltjes werden niet ver geten. Op zaterdag 18 en dinsdag 21 fe bruari zijn enige jongens met een bakfiets met het opschrift „Vogels in nood geeft brood" de straten doorgegaan, wat tot ge volg had dat 4 karren met broodafval werden opgehaald. Nadat enige dierenvrien den zich beschikbaar hadden gesteld om de vogels te voederen, werd en wordt thans het opgehaalde onder de gevederde vrien den gedistribueerd. Hulde aan hen die bereid zijn gevonden om te helpen het vogelleed te verzachten. De vogels zullen U daarvoor dankbaar zijn. hetgeen zij U a.s. zomer door hun gezang zullen tonen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 17 febr. Marleentje Cornelia, dochter van W. Loof en D. K. Marijs, beiden te Tholen. Overleden: 20 febr. Jan Baak, oud 71 jaar zonder beroep wonende te Tholen. OPRICHTING MEISJESVER Aan de oproep tot het verlenen van mede werking aan het oprichten van een N.H. Meisjesver. hadden 12 meisjes gehoor ge geven. Mevr. Breure leidde de eerste vergadering die vorige week donderdag in de konsis- toriekamer werd gehouden. Over het aantal leden was men tame lijk tevreden. Verwacht mag worden dat zich nog minstens 5 meisjes zullen opgeven Toch kan de belangstelling veel groter zijn. Enige jaren geleden meldden zich 21 leden voor een toen opgerichte vereniging. Men besloot de naam „De Roepstem" van die vereniging over te nemen. Het bestuur is als volgt samengesteld. Leidster: mevr. Breure. sekretaresse mej. Jac. Klippel, penningmeesteresse, mej. Jac. Bevelander en alg. adjuncte mej. M. van Gorsel ZENDINGSFILMS De Zendingsbond van de Geref. Kerk verzorgde vrijdagavond de vertoning van een 2 tal geluidsfilms over haar werk in Indonesië De film „Kleurenspel der Tropen" beant woordde geheel aan de verwachtingen, die de titel wekt. Na een indruk te hebben ge kregen van de Indische natuur kon men in de tweede film „Frontlinie Oost" iets zien van het werk op de zendingsvelden Java, Soemba en de Minahassa. De strijd richt zich niet meer alleen tegen het Heiden dom, maar ook tegen het kommunisme en de Mohammedanen, die steeds zelfbewuster worden. Een goede lektuur voorziening vormt een der wapens in deze strijd. Het onderwijs en de medische zending nam in deze film een grote plaats in. In de pauze werd gelegenheid gegeven de Zending daadwerkelijk te steunen door het kopen van lepeltjes e.d. Ds. A. Koning sloot deze drukbezochte avond, die in 2 lokalen van de Chr. School werd gehouden. VOGELVOEDSELAKTIE Nu overal in het land zoveel mogelijk hulp wordt geboden aan de noodlijdende vogels, is men hier niet willen achterblij ven. Een mooie aanleiding daartoe was het bericht dat rond de boerderij van de heer D. Istha honderden eenden zouden zitten. Hoewel daarbij „lichtelijk" werd overdreven In de toekomst vlotter uitgifte kentekenbewijzen De bloedtransfusiedienst was in St. Maartensdijk De L.J.G. hield een ontspanningsavond De zorg voor hongerende vogels Door te langdurige vorst verminderde ijspret Een bijzondere collecte in St. Annaland Het is beter te geven dan te ontvangen was het een feit dat men veel vogels door de op touw gezette aktie van de hongerdood heeft gered. Vooral de jeugd heeft zich goed geweerd. De jongens en meisjes moe ten er echter aan denken dat vogels met dit weer altijd honger hebben, en niet alleen vorige donderdag, toen de daarvoor be stemde bakken tegenover het gemeentehuis in een ogenblik vol waren. Wanneer ieder wat etensresten aan de schoolkinderen me- degeeft, kunnen die het voor 's middags half 2 in de bakken deponeren en zorgen de gemeentewerklui er voor dat de ganzen bij H. van Gorsel, de eenden bij C. H. C. de Wit en de vogels van div. pluimage bij D. Istha dagelijks het hunne krijgen. GRIEP? Het liet zich zondagavond ernstig aan zien toen in het gezin van dhr. W. M. van Dijke plotseling 4 jonge kinderen ernstig ziek werden. De verschijnselen schenen te wijzen op voedselvergiftiging. De kinderen kregen heftige benauwdheden, gevolgd door bewusteloosheid. Dr. P. J. Duinker uit Tholen, die zondagsdienst had, gaf een braakmiddeltje, waar de patientjes van op knapten. Erger was het gesteld met de moe der. Deze was van schrik en wellicht ook als gevolg van de vreemde ziekte flauw gevallen. Het gelukte pas veel later haar tot bewustzijn terug te brengen. Toen de kin deren na een dag of wat weer geheel fit waren, moest zij nog steeds het bed hou den. Aanvankelijk meende men de schuld op een ondeugdelijke broodbelegging „z.g. plokworst" te moeten wijten. Toen zich la ter meerdere gevallen voor deden waarbij geen verband met de worst kon worden ge legd en nadat was gebleken dat de worst door anderen zonder ongunstige gevolgen was gebruikt moest men deze veronderstel ling laten varen. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met de een of andere besmette lijke aandoening der spijsverterings orga nen. GEVALLEN Mej. S. v. d. Stel maakte zaterdagmiddag o. d. Molen een ernstige val met haar fiets Haar knie bleek op niet geringe wijze te zijn geblesseerd. IJSWEDSTRIJDEN Zo veelvuldig als deze winter zijn de ijswedstrijden in Sint-Annaland nooit ge weest. Nog steeds beschikt men over een uitstekende ba3n, waar inmiddels al wel een 16 tal scheuren zijn dichtgemaakt. Sinds 1 februari is de baan open en naarmate het langer duurt wordt de animo meer verdeeld over de middag- en avonduren. Hieronder wordt een beknopte uitslag weergegeven van de gehouden wedstrijden, waarbij we eerst nog aantekenen, dat bij de uitslag schoonrijden in ons vorig nummer, de derde prijs was uitgevallen, die ten deel viel aan: Sina Everaers - Adriaan Burgers Hardrijden jonges 14, 15, 16 jaar over 1 baanronde 1. Gerard Goedegebuure 70.3 sek. 2. Joop Vroegop 72.1 sek. 3. Adr. Scherpenisse 72.3 sek. 4. Wim Mosselman 74.3 sek. 5. Jan Giljam 77.1 sek. Veteranen: kruiwagen met ton en hindernissen. 1. Jac. van Poortvliet 1.13 min. 2. Bram Ridderhof 1.18 min. 3. Jan Gunter 1.28.3 min. 4. Anth. Dake 1.31.1 min. 5. Jac. Moerland Mzn. 1.32.4 min. 6. Mart. Ligtendag 1.59.3 min. 7. Th. Overbeeke 2.13.3 min. Dames met kruiwagens (14 deelneemsters) 1. Nel Kloet 38.2 sek. 2. Adr. de Wilde 48 sek. 3. Cor Overbeeke 49 sek. 4. Trui Slager 49.4 sek. 5. Lenie van Driel 50 sek. Heren kruiwagens (24 deelnemers) 1. Cent Goedegebuure 25.4 sek. 2. Jacob Dake 27.2 sek. 3. Jac. Goedegebuure JLzn. 27.4 sek. 4. Jan Moerland 30 sek. 5. Abr. Ligtendag 31.3 sek. SPONTANITEIT Nog eens iets over het ijs. Zaterdagmid dag had de plaatselijke ijsvereniging een attraktie georganiseerd in de vorm van ge kostumeerd en verplicht rechtrijden. Bij over treding werd een dubbeltje boete geeist en ook prompt betaald. Het was windstil, zon nig weer en de belangstelling welk er deze middag op de ijsbaan is geweest, heeft wel alle rekords in dit opzicht gebroken. Nim mer is er zo'n liefhebberij van schaatsers gezien en evenmin zoveel kijklustigen. Hef plaatje, dat via de pik-up werd gedraaid verhoogde de feestelijkheden. Verschillende rijders verschenen in de thoolse klederdracht waarvan sommige in de „lange muts". Er was ook een oude veldwachter, verschillen de .boertjes", schilders, cowboys, enz. Ter ere van prinses Marijke's verjaardag startte men onder het spelen van het Wilhelmus, de gekostumeerde rijdsters en rijders voorop. Een schitterend gezicht. Twee ronden wer den zo over de baan gemaakt onder de to nen van het bekende volkslied. Daarna volg de een kwartier verplicht recht rijden met de boetes. Het leverde 180 dubbeltjes op. De bode had het een half uur bijzonder druk terwijl ook in de konsumptie-tent goede za ken werden gedaan. Maar een unikum in deze 25 jarige ijs- klubgeschiedenis is toch wel geweest het spontane initiatief van het bestuur, het welk via de mikrofoon aan de schare werd bekend gemaakt, nl. om nu er zo genoten werd van de schaatssport, het mooie weer en de ouderwetse kostuums, om de opbrengst daarvan aan de wijkzuster te overhandigen. Zuster Krijger kon van die opbrengst een schaaltje fruit of iets dergelijks bij de zieken bezorgen. Ereleden, bestuursleden en kom- missarissen gingen met de hoed rond. Het resultaat was verbluffend. In tien minuten tijds was er 103.80 binnen, later kwam er nog een gulden bij en 's avonds bracht een 9 jarig jongetje nog een dubbeltje, omdat hij 's middags tijdens de kollekte zijn centen al had versnoept. Kostelijk was het te zien, hoe de allerkleinsten met 5 cent of een dub beltje kwamen aandragen om hierdoor mede de zieken te gedenken. Bij het overhandigen van het bedrag aan de inmiddels ook gear riveerde zuster, kreeg ze persoonlijk de ge legenheid bij voorbaat haar dank te betui gen namens de zieken voor dit prachtig ini tiatief. Maandag en dinsdag zijn de presentjes reeds bezorgd, waaraan ook de zuster weer extra, maar ook mooi werk had. Men had die middag niet alleen voldoening over de ijspret, maar ook over de betoonde naas tenliefde. KIJKAVOND In de school met de bijbel werd vrijdag de jaarlijkse kijkavond gehouden. Omdat er niet zoveel kinderen meegebracht waren, kon men rustiger kijken dan vorig jaar, al was het inzonderheid in de lokalen, waar de handwerken tentoongesteld waren doorlo pend vol. Daar was voor de dames ook heel wat te zien en vooral de door de meis jes in v.g.l. verband gemaakte handwerken kregen grote belangstelling. Het gaat op een .modeshow" gelijken, meende men. Er was te kust en te keur in boodschappentas sen, pyama's, japonnen, jurkjes, enz. enz. Voor de onderwijzeressen was het dan ook een goede avond, zoveel bijval te mogen aanhoren. Vanzelfsprekend verzuimden de ouders niet ook het andere werk van hun kinderen te gaan bekijken, waardoor ze meteen de mooie handwerkstukjes in het lokaal bij dhr. Kalle zagen en de mooie bordtekeningen van een begaafde leerling in de klassen van de heren Weyler en Aarnoudse. Het was zoals altijd een drukte van belang en voor het onderwijzend personeel een grote rust, toen het half negen werd. WEEGBRUGVERGADERINGEN De weegbrugvereniging „De Waarborg" hield vorige week haar jaarvergadering, waarvan ons werd meegedeeld, dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden, het jaar niet ongunstig is geweest, terwijl de heer W. Goedegebuure als bestuurslid werd herkozen. Ook de weegbrugvereniging „De Concur rent" kwam in algemene vergadering bijeen onder leiding van dhr. Jb. Gunst Ezn. Deze meende dat de weersgesteldheid oorzaak was van de geringe opkomst en wees er voorts op hoe de hoeveelheid suikerbieten de door slag gaven om in 1955 een omzet te bereiken van ruim 8 miljoen gewogen kilo's verschil lende produkten. Twee aandeelhouders wa ren overleden, w.o. de oud-weger de heer C. van Dussen, wiens werk reeds menigmaal aldus de voorzitter, door ons is her- en overdacht. Zijn naam zal in dankbare herin nering voortleven. Uit het verslag van de sekretaris Johs. Scherpenisse bleek, dat door 371 leveranciers in totaal 8.093.761 kg. via de weegbrug was gegaan, waarvan 4.926.324 kg suikerbieten plus 211 stuks vee, waar voor aan weegloon was ontvangen 2076.19. Het periodiek aftredend bestuurslid H. A. Elenbaas werd herkozen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1