De B*V*G* in het goud* WEEKBLOD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Ook een verkeers- tafel te Tholen WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Burgemeester L* A* Verburg vertrekt naar IJselmuiden De redactie legt II in deze pagina's voort De nieuwe lonen in de landbouw 12c jaargang no. 14 17 februari 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn VERJAARDAG PRINSES MARIJKE 18 FEBRUARI 1956 ZATERDAG 18 februari a.s. viert prinses Marijke, de jongste telg uit ons koninklijk huis, haar negende verjaardag. Dat betekent feest in Neder land. De vlaggen zullen weer vrolijk wapperen, want ons gehele volk leeft op die dag mee met onze jongste prinses, die als Benjamin de lieveling thuis is en in het hart van het nederlandse volk een apart plaatsje inneemt. Ongetwijfeld zullen haar op die dag vele geschenken worden aangeboden en zullen tafereeltjes als op onze foto weer voorkomen. Hier ontvangt h.k.h. prinses Marijke uit handen van een oude dame uit Raamsdonk- veer een prachtinge pop in brabantse klederdracht, terwijl haar moeder en enige gasten lachend toekijken. Wij wensen prinses Marijke een prettige verjaardag en nog vele jaren in geluk en voorspoed temidden van ons allen. Bij Koninklijk besluit van 11 februari jl. no. 13 werd met ingang van 1 maart a.s. als burgemeester van IJselmuiden benoemd, de heer L. A. Verburg, thans burgemeester secretaris te Stavenisse. Op 16 oktober 1946 werd de toen 28 jari ge heer Verburg (geboren 16 maart 1918 te Colijnsplaat) te Stavenisse als burgemeester geïnstalleerd, nadat deze functie maanden door de heer Potappel was waargenomen. Een bijna 9J/£ jarige ambtsperiode op ons eiland zit er straks voor burgemeester Ver burg op. En thans meer dan ooit zal hij en de gemeente beseffen, welk een bijzon dere periode dat is geweest. Hij kwam in de tijd dat Stavenisse aan het eind was van het inundatieherstel, al viel er ook toen nog wel een en ander te doen. Een periode, waarin bestuur en administratie van een ge meente steeds ingewikkelder werd. Naarmate de heer Verburg zich inburgerde, wijdde hij zich steeds meer aan jeugd- en cul tureel werk. Zo stichtte hij o.m. de Sta venisse „dorpsgemeenschap" opdat langs die weg de onderlinge band meer zou wor den aangehaald en de vrije tijd een nuttiger besteding kreeg dan het op straat slenteren. Het moest ook in Stavenisse op een zeer tactische wijze geschieden en niet altijd is de eerste burger daarin geslaagd, maar thans zal ongetwijfeld vastgesteld moeten worden. dat dit door hem vrijwillig opgenomen werk dat al de hieraan bestede vrije uren niet tevergeefs zijn geweest. Het jeugd- en ver enigingswerk is in betere banen geleid en de vruchten daarvan zal men ook na het vertrek van burgemeester Verburg kunnen plukken. Het was tot 1 februari 1953 on danks het steeds ingewikkelder bestuursap paraat een betrekkelijk vrij rustige ambts periode in vergelijking met wat te wachten stond. We behoeven hier niet meer uiteen te zet ten wat er 1 februari 1953 gebeurde. Het was de moeilijkste, het was de zwartste bladzijde in de ons bekende Stavenisse ge schiedenis. Burgemeester Verburg was met zijn gezin die zaterdag en zondag afwezig voor een bezoek aan zijn geboorteplaats op Noord-Beveland. Toen hij op een visser- scheepje in zijn gemeente terugkeerde was ze niet te herkennen. Stavenisse en met haar burgemeester Verburg, kwam door dit droevig rampgebeuren in het wereld nieuws. En na die dagen werd dat nog dik wijls herhaald. Na het vele leed moest men toch weer vooruit. Aan de opruiming, aan de wederopbouw. Alleen degenen, die zelf te midden van die chaos zaten, kunnen iets begrijpen van de ontzaggelijke inspan ning, welke in het jaar 1953 van het be stuursapparaat is gevergd. Zo'n omvangrrijk Eén van de hoogtepunten uit de ambtsperiode van burgemeester L. A. Verburg te Stavenisse was het bezoek van Z.M.Koning Haakon van Noor wegen. Op de [oto geleidt burge meester Verburg Zijne Majesteit naar één van de door het Noorse volk geschonken woningen ter bezichtiging. Zoals bekend, werd de straat waar deze huizen zijn gebouwd naar de Noorse Koning genoemd. werk kan nooit zonder fouten. Aan detail mislukkingen valt niet te ontkomen. Maar in de grote lijnen bleef burgemeester Ver burg deze situatie de baas en de thans practisch voltooide wederopbouw getuigt daarvan in alle geledingen. Zo heeft Stavenisse veel aan burgemees ter Verburg te danken. Het is noch voor zijn nieuwe gemeente noch voor hemzelf ooit te hopen dat hij op dezelfde wijze weer in het wereldnieuws moet komen. Veel ge zonder is een rustiger ambtsperiode in zijn nieuwe gemeente, die we hem ook van deze plaats toewensen. IJselmuiden ligt aan de mond van de IJsel in de provincie Overijsel en telt 7600 in woners. Voornamelijk wordt in die streek ook aan land-tuinbouw en veetelt gedaan, terwijl de tuinbouwveilingen er bekend zijn. Voorts zijn er mandenmakerijen. De over gang naar de noordelijke helft van Neder land zal voor deze geboren Zeeuw groot zijn. De meer administratieve functie van sekretaris behoeft hij in zijn nieuwe gemeente niet meer te vervullen. Het wordt nu alleen een bestuurlijke taak. We twijfelen er niet aan of burgemeester Verburg zal evenals in Stavenisse in grote lijnen de situatie be heersen. Tijdens een korte bijeenkomst in één der lokalen van de openbare lagere school te Tholen werd een mooie verkeerstafel offi cieel overgedragen. Dit gebeurde zaterdag morgen 4 februari jl. in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, waaronder burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, de wethouders, de gemeentesecretaris, de dis tricts commandant der rijkspolitie te Mid delburg, majoor W. H. van Ballgegoyen de Jong en de groepscommandant van de rijkspolitie te Tholen. Verder waren aanwezig de hoofden der lagere scholen, het onderwijzend personeel en enkele bestuursleden van de pas opge richte vereniging van „Veilig Verkeer". Burgemeester van der Hoeven gaf na een welkom het woord aan de wachtmeester 1ste klas A. M. Westdorp, die in het ver vaardigen en ontwerpen van deze verkeers tafel het grootste aandeel heeft gehad. Deze spreker wees er in de eerste plaats op waarom de tafel was ontworpen. Het is namelijk wel zeer noodzakelijk dat bij het geven van verkeersonderwijs aan de jeugd aanschouwelijk onderricht kan worden ge geven en daardoor een juiste voorstelling van zaken. Hij dankte voor de grote mede werking door „Veilig Verkeer" en van ge meentewege. Voor de vervaardiging wilde hij inzonderheid noemen de timmerman A. van Dijke, welke er vele uren aan opofferde. Vervolgens ook schilder Bakker en de elec- triciën Vis. Het onderwijzend personeel wekte wachtmeester Westdorp op om met de leerlingen de verkeerstafel te komen be zichtigen om tenslotte als symbolische over- Burgemeester Verburg vertrekt naar IJselmuiden De B.V.G. in het goud Een acht en negentig jarige in Sint-Annaland Prinses Marijke 9 jaar De nieuwe lonen in de landbouw Ook Tholen heeft nu een mooie verkeerstafel Talrijke verenigingsverslagen De ijspret duurt voort Waarom vraagt men eerst naar geld en dan pas naar het karakter dracht een serie foto's aan mr v. d. Hoeve te overhandigen van de gemaakte tafel. De burgemeester verklaarde blij te zijn dat hier enige tijd geleden een afdeling van de bond voor Veilig Verkeer is opgericht. Dit was zeer noodzakelijk. Verkeersopvoe- ding is nodig voor jong en oud. Bijzonder goed is het wel, wanneer de jeugd verkeers- opvoeding krijgt. De politie gaf reeds onder wijs op school, maar ook hierbij zijn goede leermiddelen ene eerste vereiste. Hij is dan ook zeer erkentelijk voor het initiatief van de heer Westdorp en zijn medewerkers. Graag wil hij het geschenk namens het ge meentebestuur aanvaarden onder dank aan allen die hiertoe hebben begedragen. Bij de bezichtiging gaf wachtmeester Westdorp een toelichting. De tafel bestaat uit twee banen, ieder van 6.40 meter lang. Alles wat bij het verkeer te pas komt, alles wat er mee te maken heeft, kreeg op deze tafel een plaatsje, zoals voor rangswegen, onbewaakte en bewaakte over- Misschien weet U niet wat B.V.G.'ers zijn Het is begrijpelijk, want niet zo heel dikwijls komen ze voor het voetlicht. Maar nu deze Bond want daarvan is de B. de afkorting dit jaar vijftig jaar bestaat mogen ze toch wel eens een apart plaatsje krijgen. Om U vlug uit de raadsels te helpen: B.V.G. de Bond van Gediplomeerden. Bezitters van een land- en tuinbouwdiploma, die de band van hun kursustijd verstevigden door deze vereniging te vormen. De jubileumavond werd gehouden op 9 februari 1956 in hotel Sturris te Scherpe- nisse. Behalve zo goed als alle leden waren tegenwoordig de heer Jac. Hage, oud-voor zitter, de heer Filius, vice-voorzitter van de Landbouwwinterschool, de heer A. J. Groenewege, kringsecretaris der Z.L.M., de Heer J. J. Noom, voorzitter van de L.J.G. de heer Van Heusden, hoofd van de landbouw school te Scherpenisse en de mensen van de R.L.V.D. Deze heren kregen van de voorzitter een bijzonder welkomstwoord, waarna spreker Het programma voor deze avond nader uit eenzet. De oud-voorzitter dhr. Jac. Hage, wierp een terugblik over de afgelopen 50 jarige periode. Het was in 1906 dat de Bond van Gediplomeerden „Eiland Tholen" werd opgericht met 12 leden en een con tributie van 2.— per jaar. Verschillende mutaties deden zich in de loop van deze halve eeuw voor in het bestuur. Vier bondsvergaderingen werden bezocht. Nimmer heeft men zich afgevraagd of het toch wel nut had deze vereniging te be stendigen. Soms was de animo niet zo heel groot, maar toch altijd voldoende om de bond bestaansrecht te geven. Spreker is verheugd, dat thans deze mijlpaal is bereikt, waarmee hij de bond van harte feliciteert. Een resumé over de laatste tien jaar werd door de voorzitter zelf gegeven, die ook de inmiddels gearriveerde Z.L.M. voorzitter ir. Geuze een hartelijk welkom toeriep. Bij de felicitatie door laatstgenoemde werd aangespoord onderling zoveel mogelijk contact te houden en vooral ook met de andere landbouwverenigingen samen te wer ken. De heer Groenewege zag vooral een taak in technische samenwerking. De heer J. J. Noom verzekerde dat het aan mede werking van de L.J.G. niet zal ontbreken. Daarna was het woord aan de heer Filius te Kortgene die zijn reisindrukken naar Italië weergaf, verduidelijkt met lichtbeelden. Eerst werd de gevolgde reisroute beschreven. Bij Venlo over de grens naar Keulen - Heidel- berg - Ulm - Füssen - Insbrück - Brenner- pas - Italië. Spreker gaf een overzicht van de omstan digheden in Italië, inzonderheid in de land bouwsector, die nog ver ten achter is bij de ontwikkeling in Nederland. Met aandacht werd deze interessante causerie gevolgd. De heer G. A. de Hond jr. zorgde voor een gedichtje en de heren J. de Rijke, G. Dorst, M. v. d. Weele en J. Markusse voor enkele voordrachten. Een film over de watersnood op Noord- Beveland bracht de nodige afwisseling. De heer Postma van de R.L.V.D. zorgde ook nog voor enkele voordrachten, waarna het al laat geworden was en de voorzitter alle medewerkers en verdere aanwezigen dankte voor hun tegenwoordigheid om met de wens dat de B.V.G. mocht blijven groei' en en bloeien deze jubileumavond te be sluiten. Een avond waarbij in de pauze ruim werd getracteerd en waarvan men unaniem getuigde, dat een gezellige viering van het vijftig jarig bestaan is geworden. wegen, knipperlichten, viaduct, werk in uit voering, militaire colonne, brug, alle ver keersborden, enz. Voorts ziet men er ver schillende gebouwen uit Tholen, zoals de school, huize „Ten Anker", het gemeente huis, een gedeelte van het „bosje", garage, winkel, enz. Anderhalf jaar is aan deze tafel in vrije tijd gewerkt en we twijfelen er niet aan of dit pracht werkstuk zal zijn practische waarde bewijzen en van grote betekenis blijken te zijn bij verkeersonderwijs. Ook het onderwijzend personeel bleek er dan ook zeer mee ingenomen te zijn. Na bezichtiging werd nog een kopje koffie gebruikt, waarmee deze officiële overdracht was beëindigd. Ongetwijfeld zal er naast de jeugd ook bij ouderen wel de nodige animo zijn om met gebruik van deze tafel verkeersonderwijs te volgen, zodat een eventuele te organiseren cursus naar onze mening ruim voldoende bezetting zal opleveren. ten, één van de heren van de raad een goed woordje voor de middenstand wil doen. U hiervoor en ook de redactie voor de ver leende plaatsruimte dankzeggend. tekende een Thoolse middenstander G. v. S. Sint-Maartensdijk De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap deelt mede, dat tussen de betrokken partijen overeenstemming is bereikt over een tussentijdse verhoging van de uur- en weeklonen in de landbouw, op basis van het door de Hoofdafdeling Sociale Zaken gegeven advies, hetwelk dezer dagen door het Kollege van Rijksbemiddelaars is goedgekeurd. Met ingang van maandag 13 februari a.s. zullen de volgende lonen gelden, waarbij zij opgemerkt, dat hierin, naast het werkne mersdeel van de pensioenpremieook de compensatietoeslag ingevolge de Werkloos heidswet (W. en W. premie) is verwerkt. A. Voor paardenknechts, veeverzorgers en tractorchauffeurs. Leeftijd 13 febr. t-m 1 maart t-m 29 febr. 30 april 17 jaar 34,42 p.w. 38,25 p.w. 18 jaar 39,25 p.w. 43,62 p.w. 19 jaar 45,29 p.w. 50,33 p.w. 20 jaar 50,12 p.w. 55,69 p.w. 21 jaar ƒ54,34 p.w. 60,39 p.w. 22 jaar 57,36 p.w. 63,75 p.w. 23 j. en ouder 60,38 p.w. ƒ67,10 p.w. Voor de overige arbeiders het volgende uurloon. STEMMEN VAN LEZERS (buiten verantwoording van de redaktie) GROEI EN VOORAL BLOEI VAN SINT MAARTENSDIJK Als eilandbewoner van Tholen lees ik in uw blad van 10 februari 1956 het raads- verslag van Sint-Maartensdijk (7 febr. '56) en met veel trots over de groei en bloei van deze gemeente. De vele nieuwe gebou wen en nog te bouwen objecten, o.a. de start van de bouw van de technische school en zelfs al over de aanschaf van de inven taris. Eén ding is jammer, dat er niet gepraat wordt, in het belang van de Smerdiekse mid denstand, om zo mogelijk eens de inventari satie aan te schaffen bij de inwonende mid denstanders. Bij de reeds afgewerkte gebouwen is dit geenszins gebeurd. Zelfs komt het voor o.a. bij onze mooie kleuterschool) dat de middenstander door de besturende macht wordt opzij gezet. Aan de verschillende prijzen ligt dat niet. De prijzen van diverse inventarisaanschaf zijn immers vastgestelde prijzen. Hopende dat in de nog te nemen beslui- B. Vaste Leeftijd 17 jaar 18 jaar 19 jaar 20 jaar 21 jaar 22 jaar 23 j e. ouder C. Losse arbeiders. vakarbeiders. 13 febr. t-m 29 febr. 66 cent 75J/2 cent 87 cent 96J4> cent 104J^ cent 110 cent 116 cent 1 maart t-m 30 april 65 cent 74 cent 85J^ cent 94J-2 cen' 102J-2 cent 108J-2 cent 114 cent leeftijd vakarb. ongesch. 17 jaar 63J-£ cent 57 cent 18 jaar 72 cent 66 cent 19 jaar 83J-£ cent 76 cent 20 jaar 92 cent 83 cent 21 jaar 100 cent 91 cent 22 jaar 105J-2 cent 95 cent 23 j. e. ouder 111 cent 101 cent D. Vrouwelijk arbeiders leeftijd vakarb. ongesch. 17 jaar 55J4 cent 49 cent 18 jaar 66J4 cent 59 cent 19 j. e. ouder 77.Yz cent 68 cent De goedkeuring van het Kollege van Rijks bemiddelaars. voor de aan te brengen wijzi gingen in de bestaande Kollektieve Arbeids overeenkomst lopende tot 1 mei 1956, zal worden aangevraagd. Het overleg inzake een eventuele verho ging van de akkoordtarieven en de lonen in de Tuinbouw zal worden voortgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1