Plaatselijk Nieuws Onenigheid over de melkprijs Tot nu toe geen records in koudegolf! Het Parlementair Overzicht Tweede Kamer veranderde er niets aan De redactie legt II in deze pagina's voort WEERPRAATJE 19 graden was de laagste temperatuur DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN OUD-VOSSEMEER 12e jaargang no. 13 10 februari 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen "i .20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Melkprijsdebatten zijn na de oor log normale verschijnselen in ons Parlement. Bijna ieder jaar opnieuw wordt er in de Tweede Kamer een dag besteed aan de vraag welke ga rantieprijs de boer voor zijn melk moet hebben. En meestal bestaat er over de vaststelling van die prijs nogal verschil van mening tussen mi nister Mansholt en de Kamer, omdat er ook verschil van mening is tussen de georganiseerde landbouw en de bewindsman. Deze verschillen vindt men uiteraard in ons Parlement terug daar de boeren zich dermate hecht hebbei georganiseerd, dat zij verhou dingsgewijze vele vertegenwoordi gers naar het Binnenhof kunnen af vaardigen. Dat er zoveel over de boe- ren-melkprijs wordt gesproken is niet verwonderlijk, daar juist de melkpro ductie voor onze veehouders het be langrijkste is. Vorig jaar is minister Mansholt op een ander systeem overgestapt. Tegen de verlangens van een (ver deelde) Stichting voor de Landbouw in werd de garantieprijs vastgesteld op 22 cent, met een toeslag van 1,7 cent voor de zandgebieden. De Stich ting voor de Landbouw wilde wel iets anders, nl. een gemiddelde ga rantieprijs van 23.60 maar voor de eerste 16.000 kg melk een garantie van 24.8. Dit voorstel heeft het niet gehaald. De Stichting was dermate verdeeld over dit advies, dat minis ter Mansholt rustig zijn eigen weg kon gaan. In de Kamer waren des tijds wel grote bezwaren tegen deze regeringsbeslissing, maar ook een verdeelde Kamer kon het ministeri ele besluit op dit punt niet doorkrui sen. Zo' hebben we de toeslagrege ling gekregen. De uitvoering daar van leek niet gemakkelijk. Wat zand gronden zijn, is gemakkelijk vast te stellen, maar welke andere slechtere gronden moeten met zand gelijk ge steld worden? Tot verleden week Woensdag is aan deze vraag gedok terd. Eerst toen is de ministeriële beschikking beend gemaakt, waarin was vermeld welke gebieden zouden kunnen profiteren van een gedeelte lijke toeslag. Dit alles geldt dan nog het melkjaar 1954- 1955. Een even grote verdeeldheid heb ben we te zien gekregen bij de vast stelling van de garantieprijs voor dit melkjaar, dat loopt van November 1955 tot november 1956. Het Land bouwschap stelde voor de garantie prijs te verhogen met 0.7 (omdat de kostprijzen zouden zijn gestegen), terwijl de cijfers van het Landbouw Economisch Instituut ook hebben uit gewezen, dat de toeslag van 1.7 te laag was gesteld. Deze zou 2.2 cent moeten bedragen. Zo kwam het Landbouwschap dus tot een garan tieprijs van 22.7 voor de weidegebie den en van 24.9 voor de zandgron den. Minister Mansholt wilde hier van niets weten. De regeringsbeslis sing was tenslotte 22.4 voor de wei degronden en 24.1 voor de zand gronden. Ondanks alle bezwaren was het Landbouwschap met een voortzet ting van de toeslagregeling akkoord gegaan. Dit ging niet van harte. De georganiseerde boerenstand was vo rig jaar echter dermate verdeeld, dat het bijna niet mogelijk zou zijn om dit jaar met een eensluidend advies te komen. Bovendien wist men de uitwerking van de toeslagregeling nog niet, zodat het Landbouwschap tenslotte maar voor de continuering van het oude beleid koos. De melkprijs van de boer kwam echter eerst goed in het nieuws toen minister Mansholt de beslissing van de regering toelichtte in een rede voering op het agrarisch congres van de partij van de arbeid te Hee renveen en later te Lochem voor de Gelderse Maatschappij. De bewinds man vertelde toen de garantieprijs voor de zandgronden te willen stel len op 24.9 (dus wat het Landbouw schap heeft gevraagd), mits de prijs voor de weidegronden ook gegaran deerd werd tegen de kostprijs, n.l. 21.6. Maar, zo zeide hij, de Stich ting heeft dit verzoek afgewezen. Tegen deze uitlating is een fel protest ontstaan. Het Landbouw schap ontkende ten stelligste dat dit voorstel door de minister was gedaan En de zandboeren gingen in hevige twijfel verkeren. Is het waar, dat zij een garantie hadden kunnen krij gen van 24.9, maar dat dit door het Landbouwschap werd afgewezen en dat de garantie toen 24.1 werd? De verwijten waren niet van de lucht. In sommige commentaren werd de vast stelling van de garantieprijs voor de boer afgeschilderd tegen een felie politieke achtergrond. Kijk, zo kon men in verschillende bladen lezen en ook in boerenkringen horen ver luiden, minister Mansholt probeert door zijn (onjuiste) mededelingen tweedracht te zaaien in de boeren- organisaties. De zandboeren moeten ontevreden zijn over de lage garan tieprijs. En de minister moet zeg gen, dat hij een hogere garantie prijs wilde vaststellen. Dan zullen de zandboeren bij de komende ver kiezingen ongetwijfeld p.v.d.a. gaan stemmen In deze sfeer begon het melkprijs debat in de Tweede Kamer. Eén con clusie kan men uit dit debat trekken: er was algemene ontevredenheid over het melkbeleid van de bewindsman. Verscheidene redevoeringen waren inderdaad niet van „politiek" ont bloot. Maar het debat is tenslotte als een nachtkaars uitgegaan. Er was één communistische motie, die werd verworpen. Minister Mansholt klampte zich in dit debat vast aan de melkprijsaf spraak van vorig jaar. Dat beleid heeft de goedkeuring van de Kamer ondervonden en daar houd ik mij nu aan, zo zeide hij ongeveer. De garan tieprijs bracht hij met 0.4 omhoog, omdat de kosten zijn gestegen, maar de toeslagregeling liet de minister onveranderd. De Kamer kon daar tegen niet veel inbrengen. O, zeker, het is waar dat zij niet enthousiast was over de prijs voor het melkjaar 1954-1955. Maar de grote verdeeld heid van de kamer deed de minister sterk staan. En deze keer was de situatie onveranderd. De minister heeft zich echter bereid verklaard nogmaals met het Landbouwschap te spreken, maar hij hield vast aan zijn uitgangspunt: mijn beleid is het beste. De basis van het gesprek zou dan moeten zijn: het garanderen van de melkprijs tegen de kostprijs, dus 24.9 en 21.6. Aan die 21.6 wil het Land bouwschap echter niet. Het wil een hogere prijs voor de weidegronden. Maar minister Mansholt verklaarde niet bereid te zijn winsten te garan deren; de kostprijs is voldoende. Deze week komen de minister en de vertegenwoordigers van de boe-J renorganisaties weer bij elkaar, maar de standpunten liggen tot op heden zover uiteen, dat nauwelijks te ver wachten valt, dat men elkaar in de armen zal vallen. Dit melkprijsdebat is wellicht het laatste grote debat van deze minister van Landbouw geweest Veel zin om nogmaals deze post te vervullen schijnt hij na tien jaren niet meer te hebben. Maar dit laatste debat was ook het eerste grote twist punt tussen hem en de boeren. (Nadruk verboden) van dit maximum. Toen tijdens het afgelopen weekeinde het Scandina vische hogedrukgebied inzakte, stop te de „wintermotor" onmiddellijk Van elders werd geen koude lucht meer aangevoerd; de wind ging lig gen. Het werd Zaterdag prachtig schaatsweer! Zachtere oceaanlucht, die in Engeland de temperatuur tot 10 grC. had doen oplopen, was er Zondag als de kippen bij om de kou de lucht dwars te zitten. In Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden had zij succes. Hier steeg de tempe ratuur tot +4 gr.C., maar elders in het land liet de winter zich nie verdrijven en bleef het licht tot matig vriezen. Van erg lange duur was de dooi in het zuidwesten niet. Nauwelijks 12 uren later had Thialf zijn grond gebied al weer gezuiverd en kwam in het hele land weer vriezend weer voor. Boven Scandinavië herstelde zich het hogedrukgebied met strenge vorst in Zweden en Noorwegen en dit hield in, dat wij nog langer aan de winter zouden vastzitten. Boven dien zag het er in het begin van de week naar uit, dat koudere, boven Oost-Europa aanwezige lucht (Mos- Uw (liter) bloed kan een mensenleven redden. Onenigheid over de Melkprijs Tot nog toe geen records in koude golf Ook St. Maartensdijk zou nodig een toewijzing moeten krijgen voor krotopruiming IJspret op ons eiland In de scholen gaan de ouderavonden lopen Bij het doen van zaken is niets zo aangenaam als kortheid kou des nachts 33 gr. overdag 27 gr.) langzaam in de richting van West-Europa ging stromen. Wan neer U dit artikel leest, zal er al meer hierover bekend zijn. Voor die genen, die verlangend uitzien naar een Elfstedentocht, is een dergelijke ontwikkeling trouwens ook het enige punt van houvast, want zouden er geen lagere temperaturen meer ko men, dan moet de beroemde lange- afstand-schaatstocht dit jaar defini tief worden afgeschreven. Laat ons het beste er maar van hopen. Van onze weerkundige medewerker Na een erg natte periode in janu ari, die in het noordoosten van Gro ningen 144 mm in de regenmeter bracht gemeten over de hele maand kwam Koning Winter met zwaar ge schut aanzetten. Hij nam van West- Europa bezit in Siberische stijl, waarbij stormachtige winden zeer koude lucht uit Rusland aanvoerden. Het was een erg plotselinge koude- inval, die herinneringen opwekte aan de Decembermaand van 1938, toen het eveneens zo snel en zo sterk be gon te vriezen. Ondanks het ongerief, dat de snij dende oostenwind meebrengt, heeft een dergelijke ontwikkeling toch het voordeel, dat de wateren snel dicht vriezen en het aantal ongelukken tengevolge van verdrinking miniem blijft. Aan de andere kant lopen schepen op het IJsselmeer of op de Waddenzee gauwer gevaar niet tij dig meer een haven te kunnen berei ken. Ook ditmaal moest een Urker- visser het afleggen tegen de winter en werd schipper Teerling, die met zijn scheepje nabij Ameland in het ijs vastraakte, nieuws voor de front pagina. De (gemiddelde) koudste dag is geworden woensdag 1 februari. In De Bilt, waar het kwik midden op de dag niet hoger kwam dan 11.1 gr. C., was in deze eeuw maar eenmaal een nog lagere maximum-tempera tuur waargenomen, nl. op 20 decem ber 1938. Het elmaalgemiddelde 14grC) was er in de laatste 100 jaren slechts tweemaal nog lager geweest. Dat was dan allemaal bijzonder. Niet zo heel bijzonder waren de laagst gemeten waarden. Op don derdag 2 februari daalde het kwik in de thermometerhut op 2 meter hoogte op het vliegveld Deelen tot 19 gr.C., maar het record bleef vast in handen van Winterswijk, waar op 27 januari 1942 een diep tepunt van27.4 gr.C. bereikt werd. Voor Eelde bedraagt het mini mum 24 gr.C. (13 februari 1940), voor De Bilt 25 gr.C. (27 januari 1942), voor Maastricht 20 gr.C. (februari 1929) en voor Den Hel der 16 gr.C. (februari 1929). O Buiten de grenzen zijn de laatste dagen veel lagere temperaturen voor. gekomen. Zo meldde Kaltenbrunn in Beieren met 38 gr.C. de laagste stond in Duitsland. In Zweden, waar men heus wel het een en ander ge wend is, boekte Stensele met 52 gr.C. een nieuw Zweeds record! Zoals steeds is er ook hier sprake van baas boven baas. In Siberië lacht men om temperaturen zoals in onze streken voorkomen. In Oost- Siberië daalde de themometer tot een laagte van 59 gr.C.! O Zoals gewoonlijk is het in de eerste plaats aan een krachtig hoge drukgebied boven Scandinavië te danken geweest, dat de schaatslief hebbers datgene kregen waarnaar zij al wekenlang hadden uitgezien, al zullen zij misschien wel van beter ijs hebben gedroomd. Het koudetransport uit het Oosten had plaats langs de zuidelijke flank dr. A. KUGEL te Poortvliet, tel. 10 dr. J. VERMET te Nieuw-Vossemeer tel. 10 HOOGWATER in de week van 12 tot en met 18 februari. Zondag 4.15 16.39 Maandag 4.54 17.15 Dinsdag 5.26 17.46 Woensdag 6.— 18.13 Donderdag 6.28 18.46 Vrijdag 7.— 19.21 Zaterdag 7.35 20.— Zaterdag 11 februari Nieuwe Maan te 22.38 uur Zondag 19 februari Eerste Kwartier 10.21 uur. te PUBLIEKE VERKOPING Zaterdagavond werd in hotel „Zeeland" te Tholen door notaris E. D. v. d. Velde in het openbaar verkocht een woning met erf aan de Brugstraat van mevr. T. J. van Es-Geluk. Koper werd de heer A. van 't Hof van Poortvliet voor de som van 6000. Voorts werd door hem verkocht een wo ning met erf aan de Stoofstraat van mej. W. J. van 't Hof. Aannemer Jac. Vos te Tholen kocht dit pand voor 14.000. IJSCLUB VERGADERING Maandag hield de ijsclub een algemene vergadering bij de heer Verbiest. De voorz. de heer M. C. Meerman vond het prettig dat er zo'n goede opkomst was in verge lijking met vorige jaren, toen er naast het bestuur maar 2 en nu 17 leden waren opgekomen. Spreker herdacht het overleden bestuurslid Vis, die zijn krachten ook voor deze vereniging had gegeven. Uit de reke ning van de penningmeester bleek, dat er nog f 700.in kas was, een zeer gezonde financiële positie der vereniging dus. In de vacature Vis werd als bestuurslid geko zen de heer Joh. Moeliker. Besloten werd tegen woensdag ijswedstrijden te organiseren (deze moesten inmiddels door dooi worden uitgesteld) in hardrijden voor de leden, te verdelen in klassen naar leeftijd en sleetje rijden. Ook werd gevraagd om betere toegangs bruggetjes tot het ijs, daar men er goedschiks niet op kan komen, terwijl men ook graag zag, dat er voor het onderbinden een paar banken zouden staan. Daarna sluiting. GESLAAGD Bij de te Breda gehouden examens der E.M.M.V. slaagden voor costumière de dames C. Priem en W. van Dijke uit Tholen en T. Moerland uit Sint-Annaland, die hun opleiding genoten bij Gez. v. d. Sande, Hoofd lerares te Nieuw-Vossemeer. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald, op dins dag 14 februari a.s., het eerste gedeelte en op vrijdag 17 februari d.a.v. het overige gedeelte. Tegen donderdag 16 februari a.s. bestaat gelegenheid tot aangifte van privaatputten. Tholen, 7 februari 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd BURGERLIJKE STAND Geboren: 3 feb. 56: Marinus, zoon va.? Cornells Ma- rinus Mol en van Martina Johanna Moer land, beide wonende te Tholen. 4 feb. 56: Dirk zoon van Benjamin Willem Schot en van Jacoba Maria Hout, beiden wonende te Tholen. Huwelijken geen Overleden geen DE VOGELTENTOONSTELLING Zoals werd aangekondigd hield „Vogel vreugd uit Tholen vrijdag en zaterdag een vogeltentoonstelling in het verenigingsge bouw. Ondanks het weer dat velen naar de ijsbaan lokte was er toch een goede belang stelling voor de werkelijk schitterende col lectie sier-, tropen- en zangvogels. De keu rige opstelling maakte het daarenboven nog aantrekkelijker. Er waren zowel van hier als van elders voor deze tentoonstelling mooie prijzen beschikbaar gesteld. Behalve de vele vogelhouders uit Bergen op Zoom en omstreken kregen onderstaande Thole- naars een prijs. Klasse I strogeel Jac. Baaij met 43 en 84 punten; M. C. van Stee met 44 en 85 punten. Klasse 18, bronsgroen M. P. Coomans met 44 en 86 punten. Klasse 44 bastaarden A. Deurloo 86 pun ten prijs 15. Koppel ortelanen, A. C. Bout 85 plus. Koppelmuskaatvogels M. P. Coomans 82 punten. Koppel japanse nachtegalen A. van Enge len, Oud Vossemeer 84. Koppel zebravinken, A van Engelen te Oud Vossemeer, 86 punten, bekertje. Mozambiquesijsjes, A. van Engelen, te Oud Vossemeer 84 plus. KI. 57 Voliers P. Blaas, 9e, A. C. Bout 4e, M. P. Coomans, 7e, J. Deurloo 2 en 16. P. de Korte, 3e en J. Perestam 5e prijs. A. van Engelen te Oud-Vossemee, kam pioen wandbord, pr. 25 P. Mees te Oud- Vossemeer 6e pr. Klasse 58, zangkanaries: J. Duijzer N.G.J. Duijzer idem te St. Annaland 54 pr. 1 54 -48-42. A. Soeters, Sint Annaland, 60 - 63 kam pioen. IJSWEDSTRIJDEN a.s. zaterdag zullen er ijs en weder dienende wedstrijden worden georgani seerd op de thoolse ijsbaan. Dit zijn de wedstrijden, welke woensdag zijn uitgesteld. Er komt dus hardrijden voor verschillende leeftijden en sleetje rijden. Bij gunstig weer mag ook van publieke zijde grote belang stelling worden verwacht. BURGERLIJKE STAND over de maand januari 1956 Geboren: 6 jan. Wilhelmina Martina Schot, dt. van Teunis Willem Schot en Adriana van Dienst. 22 jan.: Adriaan Goedegebuure, zn van Krijn Goedegebuure en Elisabeth C. A. van den Houten. Maat Maria van Dijke, dt. van Jacob van Dijke en Helena J. Pollie. 28 jan.: Adrianus Johannes Maria Luijs- terburg, zn. van Marinus C. Luijsterburg en Petronella F. Verreijen. Huwelijken: 11 jan.: Pieter Poleij, 26 jr wonenden te Kruiningen en Marina Johanna van Driel, 21 jr. wonende te Oud-Vossemeer. 24 jan.: Cornelis Gabriël Boogaart, 26 jr. wonende te Tilburg en Helena Elisabeth Hommel 24 jaar wonende te Oud-Vosse meer. Ondertrouwd: Johannis Josephus, 24 jr en Johanna Maria Veraart. Overleden: 1 jan.: Maria A. A. Hommel 19 jaar te Breda. 31 jan.: A. M. Rijstenbil, weduwe van J. Gebraad, 92 jr. Loop der bevolking Ingekomen: Christina den Boer echtgenote van P. A. Bevelander uit St. Annaland. Willem J. Poot en gezin uit St. Maartens dijk. Antonie Breure en gezin uit Zegveld. Adrianus C. Boogaart uit Schipluiden. Vertrokken: Martina van Daalen naar Nijmegen. Adriana Aarnoudse echtgenote van W. J. Goedegebuure naar Alphen aan de Rijn. Marina J. van Driel, echtgenote van P. Poleij naar Kruiningen. Jozias J. Lindhout naar Bergen op Zoom. Jacoba W. Ovcrbeeke echtgenote van 0. J. Contant naar Waalwijk. Gerard van Driel en gezin naar Vianen. Adriaan Pipping naar den Helder. ALG. VERGADERING C.H.U. KIESVERENIGING Mede door de aanwezigheid van een 12-tal tholenaars en mensen uit St. Filips- land kon maandagavond jl. van een be hoorlijke opkomst worden gesproken toen de C. H. U. in hotel Hommel een alge mene vergadering hield. De voorzitter, dhr. P. van Driel, opende de bijeenkomst met gebed. Het door de voorzitter opgemerkte in zijn openingswoord vormde er de oorzaak van dat de bekende C.H.-leider het 2e kamer lid dhr. H. W. Tilanus eerst het Deltaplan op de korrel nam. Hij moest zich echter beperken tot zijn onderwerp: „De C.H.U. en de vragen van deze tijd". Spreker riep op tot ernstige bezinning 1.v.m. de a.s. Kamerverkiezing. In aanslui ting hierop volgde een interessante beschou wing over het bekende Bisschoppelijke Men- dement en het Herderlijk schrijven der N.H. Kerk. Dhr. Tilanus wees op de snelle ontwikke ling van de internationale politiek in de laatste 20 jaar. De wereld is kleiner ge worden. Ook de 2e Kamerleden worden be- troken in de contacten tussen de staten. Verder kwam aan de orde de Navo, de Benelux en het beleid van de C.H. minister voor Overzeese gebiedsdelen. De veeal verbreide mening dat de huidige hoogconjunctuur uitsluitend te danken zou zijn aan de P. v. d. Arbeid, noemde spreker onjuist. Van de ruime gelegenheid tot het stellen van vragen, werd een dankbaar gebruik gemaakt. De Z.L.M.-voorzitter, ir Geuze uit Poort vliet, meende dat het ontbreken van garan ties tegen overstroming, industrievestiging in de weg staat. Snelle uitvoering van het Deltaplan is daarom gewenst. De werkge legenheid kan in een critiek stadium komen wanneer over enkele jaren het herverkave- lingswerk voltooid is. Dhr. Tilanus merkte snedig op dat alle naar voren gebrachte wensen onmogelijk door zijn persoon bevredigd zouden kunnen worden. Toch was het aangenaam de ver langens te beluisteren. Tenslotte sloot dhr. Tilanus met dank gebed. AANRIJDING Dinsdagmiddag kwam de 3-wieligebak- kersfiets, bestuurd door dhr. E. Tholenaar op de hoek Zilverstraat - Achterstraat in botsing met een volkswagen. De inzittende was dhr. R. E. de Heer Kloots uit Den Haag. De personenauto werd licht bescha digd. Dhr. Tholenaar zou, toen hij de Zil verstraat uitreed zijn verrast door de glad heid van de weg. De politie maakte proces-verbaal op. GEVONDEN Bij de Postcommandant der Rijkspolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden" gedeponeerd: 1 leren motorhandschoen, kin derwantjes en idem leren pantoffeltjes en 1 boodschappentas. SLACHTVERGUNNINGEN Ter gemeentesekretarie werden alhier in de maand januari 39 aangiften tot huis slachting voor varkens gedaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1