Plaatselijk Nieuws £ZHïCE ~*xim Ruwe.rode handen IT 71 DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN Bevrijd U van die snerpende pijn! HOEST, GRIEP... H uidgenezing i Houdt de winter uit handen en voeten. OUD-VOSSEMEER Winterkou in den Sande PUROL op Eip en handen ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Ilijf niet doorlopen net die Bhaumatische Pijnen. POORTVLIET ST. FILIPSLAND chesanten. Een meisjesver. ontbreekt nog, dat kan veranderen, evenals het niet grote catechesatiebezoek. De ds. zegt de jeugd een warm hart toe te dragen. In zijn vorige gemeente verbaas de ieder zich over het groot aantal jonge mensen onder de kerkbezoekers, laat het hier ook zo zijn. Met de organist hoopt hij prettig contact te hebben. Goed orgelspel is een halve preek „In Zegveld was de kerk altijd goed gevuld. Gelet op de grote belangstelling deze middag, moet dat in Oud-Vossemeer ook het geval zijn", is de opmerking tot de ge meente. De aanwezigheid van vertegenwoordigers van classis, ring en burgerlijke gemeente stemt tot grote voldoening. Een speciaal woord van dank komt toe aan de konsulent ds. Lam, en aan ds. Pol voor zijn bevestiging. De nieuwe predikant was blij zoveel men sen uit Zegveld te zien. Het afscheid van die gemeente was onvergetelijk. Contact met de Gereformeerde predikant zal op hoge prijs worden gesteld. In zijn vorige gemeente was geen Ger. Kerk. Het zal ongetwijfeld prettig zijn elkander te hel pen en te steunen. De eerste spreker is dan de burgemeester, die ds. Breure namens het Gemeentebestuur hartelijk verwelkomt. Het woord intrede doet denken aan herverkaveling. „U hebt van God nu eenl andere akker ter bearbeiding gekregen. Moge de bodemgesteldheid hier goed blijken te zijn", aldus de burgemeester. De Geref. predikant, ds. A. Koning, heeft vanmiddag als Paulus aan de voeten van Gamaliel gezeten. Toch kan deze verge lijking niet geheel opgaan, want dan zou hijzelf, zo onder de preekstoel, een Paulus zijnen de ds. op de preekstoel slechts Gama liel. Toch stoelen we beiden op dezelfde wortel des geloofs. Het komt aan op een waarachtig geloof in Jezus Christus. Ds. Koning vervolgt dan: „Ik hoop dat U tussen onze gemeenten geen ijzeren gor dijn zult neerlaten, maar slechts een linnen, waardoor wij samen kunnen spreken, over leggen en elkaar kunnen \Verstaan. Uit Uw preek heb ik begrepen dat wij in dit Thoolse land dezelfde vijand zullen ontmoeten, nl. het valse subjectivisme of het valse mysti cisme. Laten we samen deze Filistijn op de schou der springen, dan zal Juda Éfraim niet be nijden en zal Efraim Juda niet benauwen. Namens de classis voert de consulent, ds. Lam het woord. Spreker merkt op dat de gemeenten nogal uiteen lopen en eindigt met „God geve U een goede ingang". Ds. Brons, die namens de ring spreekt, noemt de nieuwe ds. een redder in nood nu zoveel gemeenten vakant zijn en spreekt de wens uit dat ds. Breure het Woord altijd cen traal zal stellen, ook al wil men het in onze Kerk heden dikwijls binden met woorden van menselijke wijsheid. Uit naam van de Kerkvoogdij en college van Notabelen roept dhr. P. W. C. van Westen de predikant een hartelijk welkom toe. Hij hoopt op dezelfde samenwerking als met ds. van Putten. De kritiek zal ook in deze gemeente niet worden gespaard, gelukkig kan zij op het kerkelijk erf door onze levensovertuiging beter worden verdra gen. Dhr. van Westen zegt verder prettige herinneringen te zullen behouden aan de bijstand, die de consulent ds. Lam in het beroepingswerk heeft gegeven. De dienstdoende ouderling, J. Geuze, vatte zijn toespraak samen in de slotwoorden: „Moge het U gegeven zijn de gemeente tot Christus te leiden". Op zijn verzoek zong men ds. Breure staande Ps. 134 3 toe. Na alle sprekers te hebben gedankt, ver zocht de predikant Ps. 72 1 te zingen, waarna de dienst met de zegenbede werd beëindigd. dr. L. D. LOOYSEN te Thole tel. 49 dr. R. C. RENES te Oud-Vossemeer tel 19 HOOGWATER in de week van 5 tot en met 11 febr. 1956 zondag 10.15 22.54 maandag 11.30 dinsdag 1.00 12.43 woensdag 1.45 13.54 donderdag 2.30 14.48 vrijdag 3.15 15.35 zaterdag 3.50 16.10 Vrijdag 3 februari laatste kwartier te 17.30 uur; zaterdag 11 februari nieuwe maan te 22.38 uur. VEILIG VERKEER „Kostelijk" was de toelichting op de ver toonde verkeersfilm tijdens de propaganda- avond voor „Veilig Verkeer' welke maan dagavond in de zaal van „Hof van Hol land" werd gehouden. Deze toelichting werd gegeven door adjudant Edses, niet alleen maar een Veilig Verkeer-propagandist, maar bovendien een verkeersdeskundige. Het was niet alleen interessant.de scherpe afbeeldin gen te zien van zo goed als alle verkeers borden en verkeerssituaties, het was ook zeer prettig om deze uitstekende toelichting daarbij aan te horen. Er was behoorlijke belangstelling, inzon derheid wel van de zijde der jongeren, wat nog altijd als een goed teken mag worden beschouwd. Het doel van de avond om tot oprichting van een afdeling Tholen Vei lig Verkeer te komen werd verwezenlijkt. Van de aanwezige nog niet individuele leden van dit verbond gaven zich de meesten als lid op van de thoolse afdeling. Er kunnen er nog meer bij. Voor niemand die mee wil helpen de verkeersveiligheid te bevorderen zal de gulden (minimum) contributie per jaar een bezwaar zijn. Op deze avond was mede tegenwoordig burgemeester mr. A. J. van der Hoeven, adjudant Griep en de ove rige leden van de plaatselijke politie met na tuurlijk de initiatiefnemers, waaronder ook notaris E. D. v. d. Velde. Nader vernemen we nog dat inmiddels een 80 leden werden ingeschreven en het bestuur als volgt werd samengesteld: E. D. v. d. Velde, W. Loof, A. Westdorp en P. Overbeeke te Tholen en de heer J. van Dijke te Poortvliet. Bij deze heren kan men zich nog altijd als lid opgeven, terwijl het in de bedoeling ligt in de toekomst ook in de andere eilandge meenten een propaganda-avond te organi seren. JUBILEUMAVOND BLINDENBOND Ongetwijfeld van wege de barre kou was de zaal van „Hof van Holland" maar matig bezet, toen de heer M. C. v. d. Stel jr. de jubileumavond van de Ned. Blindenbond opende. Spreker riep alle aanwezigen harte lijk welkom toe, waarna direkt met het pro gramma werd begonnen. Dit begin bestond uit piano- en vioolspel door resp. mej. A. v. d. Stel en de heer M. v. d. Eijk. Het woord was vervolgens aan de Bondspropa- gandist Joh. v. d. Berg die over het 60 jarig bestaan sprak. De blinde is niet meer zoals vroeger een mislukking, alleen maar mee lijwekkend mens in deze maatschappij, maar telt mee, ook, ja wel bijzonder in zijn werk. Er volgden enige declamaties en tenslotte de films „Sport en spel door blinden" en de bekende rol „Een van ons". Daaruit bleek wel inzonderheid het recht van de blinde op een gelijkwaardige plaats in onze samen leving, een plaats die hem natuurlijk altijd wel was gegund, maar die hij. nu bovendien ook verdient. De heer van der Stel was de tolk van alle aanwezigen, toen hij dankte voor deze ge slaagde avond. UITSTEKENDE VERTOLKING Donderdagavond 27 jan. jl. werd door het Gezellentoneel te Bergen op Zoom een blij spel opgevoerd onder de titel „Deining om de Dorpsdokter" De heer J. van Elsacker riep de aanwezigen welkom toe en was ver heugd over de grote opkomst. Spreker was er van overtuigd dat er rolvast gespeeld zou worden, waar de Gezellen dit stuk al 26 maal hebben opgevoerd. En die over tuiging bleek voor 100% bewaarheid. Men moest al heel kritisch zijn om in deze ver tolking nog mankementen te ontdekken. Het stuk speelt in de tegenwoordoge tijd. De dokter was een algemeen geacht mens en Dool dat zunrbranden op de maas. Met Bennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die sner pende zuurbrand. De een wordt er onpas selijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd iedereen. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand be veiligd. vrijgezel. Een buurvrouw, een rijke ongetrouwde notarisdochter gaf steeds biijk van genegenheid ten aanzien van de dokter. Een pleegdochter van deze dorpsdokter kreeg een aanzoek van een chirurg maar... Laten we het maar niet verder verklappen, want volgende week wordt hetzelfde stuk opgevoerd in Sint-Annaland tijdens de uit voering van „Accelerando". In elk geval waren en huishoudster Neel en tuinman Driekus en alle anderen tenslotte zeer in hun schik. De heer Bal dankte in de eerste plaats de spelers voor deze uitstekende opvoering, daarna ook het publiek voor hun grote aan dacht. De dames van de „Gezellen"' kregen een doos bonbons en de heren een doos sigaretten. De heer Bal deelde nog mede, dat hetzelfde gezelschap over enkele weken nogmaals een opvoering zal geven en dan van „De spooktrein". Daarom werd het een „tot ziens" zowel voor spelers als toeschouwers. VERGADERING C.H.U. Vrijdag 27 januari hield de C.H.U. kies kring haar algemene vergadering in de Ned. Herv. pastorie. Voorzitter J. v. d. Velde verheugde zich over de goede opkomst. Aftredende bestuursleden waren de heren J. J. v. d. Zande (herkiesbaar) en J. A. Gelderblom (niet herkiesbaar). Eerstgenoem de werd herbenoemd en in de vacature Gel derblom werd gekozen de heer J. de Laater. Besloten werd maandag 6 februari een bus naar Oud-Vossemeer te laten rijden, waar voor de kieskring aldaar de heer Tila- nus spreekt. VOGELTENTOONSTELLING Vanavond en morgen 3 en 4 februari wordt in het verenigingslokaal aan de Brug straat een tentoonstelling gehouden van kleur- zangkanaries en tropische vogels on der auspiciën van de thoolse vereniging van vogelhouders „Vogelvreugd". Een pracht verzameling is op deze vogel show te zien en zoals er destijds weinigen spijt hadden van het bezichtigen der aqua riumtentoonstelling, zo zal men ook thans geen spijt hebben van het bezichtigen dezer vogelshow. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. FILMAVONDEN Deze berichten staan over van vorige ivcek Door ons Nutsdepartement werd op vrij dag 20 januari een filmavond gegeven. Voor de pauze werden enkele kleine filmpjes ge draaid. Daarna volgde de grote dokumen- taire ,de wrede zee" naar het boek van N. Monsarat. Onder ademloze spanning werd het verloop van de strijd om de atlantische oceaan in de laatste wereldoorlog gevolgd. Als hoogtepunt was daar de episode, waarin de bevelhebber van een eskorte vaartuigen voor de keus wordt gesteld of de kans te nemen een duitse U-boot te vernie tigen maar daarbij tevens de levens van geallieerde drenkelingen, of de U-boot te la ten gaan. In deze film is het liefdeselement zeer sober gehouden, terwijl de opnamen bij kalme zee en bij storm zeer suggestief zijn. De titel lijkt ons echter niet geheel juist. Immers, heel in de aanvang komt eventjes naar voren het wrede van de zee door z'n ziekmakende eigenschappen, maar overigens toont ook deze dokumentaire eigenlijk al leen maar het wrede onmeedogende van de oorlog ter zee. Of wel: niet de zee, maar wel de oorlog is wreed. In z'n slotwoord memoreerde de voorzit ter nog de enquete, die onder de leden wordt gehouden voor een gezamelijke tocht ten- Huidzuiverheid - Huidgezondheid einde een goed toneelstuk te gaan beluis teren. Een lofwaardig initiatief omdat het de blik verruimt en het leven verdiept. Ook de Oranjevereniging bood haar le den een filmavond aan. De voorzitter de heer M. de Korte wees er bij zijn openings woord op, dat hij wegens gevorderde leef tijd zal aftreden, waarom hij de vergadering verzocht reeds thans naar een nieuwe voor zitter uit te zien, zodat op de eerstvolgende algemene vergadering namen genoemd kun nen worden van eventuele kandidaten. Reeds meermalen is getracht een nieuwe voorzit ter te krijgen, doch nog Steeds is dat niet gelukt. Ook de sekretaris de heer A. F. Goe- demondt onderstreepte nog eens de noodza kelijkheid om tot een goede opvolger te ko men. Als voorfilm werd vertoond de reis van z.k.h. prins Bernhard naar Zuid-Amerika en als hoofdfilm „Zet 'm op George". De belangstelling was zeer groot en het gebodene viel zeer in de smaak van het pu bliek. 's Middags was een kindervoorstel ling voorafgegaan. De films werden ge draaid door de heer W. Cornelisse. Door de grote belangstelling kan de Oranjever eniging op een geslaagde propaganda-avond terugzien. LEDENVERGADERING A.R.P. In de consistorie van de Geref. Kerk ver gaderden de leden van de plaatselijke af deling der anti-revolutionaire partij. Voor zitter Jac. v. d. Klooster gaf na een welkom het woord aan de heer H. Jansen uit Tholen. Deze constateerde dat het kiezers volk tegenwoordig het meest voelt voor partijen, die stoffelijke welvaart beloven. Principiële bezinning is een eerste vereiste. Na de causerie werd besloten een tweede vergadering te beleggen, waarop o.a. de voorgestelde contributieverhoging kan wor den besproken. Een eventuele oprichting van een Arjosclub wordt aan de leden overgelaten. Ds. Koning sloot de bijeen komst. DE HEER TILANUS SPREEKT Op verzoek van de C.H.U. alhier zal op 6 februari a.s. de fractievoorzitter van de C.H.U. de heer Tilanus spreken over „De C.H.U. en de vragen van deze tijd". FEESTAVOND VOETBALVERENIGING Ter herdenking van haar 10-jarig bestaan, waarover wij reeds schreven in het sport- hoekje van ons vorig nummer gaf de v.v. „Vosmeer" voor leden, hun huisgenoten en donateurs woensdag een feestavond. De bijeenkomst, die in de zaal van dhr. Hom mel werd gehouden werd geopend door de voorzitter de heer M. van Tilbeurgh. Na mens de leden bood dhr. Jac. Vaders een kast aan voor de in de toekomst te winnen bekers, enz. Men had stellig z'n best gedaan de avond te doen slagen. Er waren maar liefst vier toneelstukjes ingestudeerd. Zo kreeg men achtereenvolgens te zien „Het spoorkaartje" - „Kerry, Kient en Co" - „Voor de dokter" en „De knorrepot" Goed spel werd vooral vertoond door mej. J. v. d. Stel en de heren J. v. d. Jagt en W. Timmermans. In de pauze was er een verloting. Het lid J. v. Burgh zorgde voor een verrassing met zijn optreden in een imitatie van Johnny Jordan, op de accordeon be geleid door M. Rombouts. Er was na af loop bal. TWEEMAAL BRANDALARM Vorige week woensdagnacht omstreeks 2.15 uur ontdekte men na afloop van de feestvergadering der voetbalvereniging in een hotelkamertje op de bovenverdieping van „De Zeeuwse Boerin" brand. Toen de ijlings gealarmeerde brandweer arriveerde bleek dat het vuur grotendeels beperkt werd tot een brandend bed. De matras naar buitengegooid bracht al een eind de op lossing. De rest was kinderwerk. Ver moedelijk is het door onachtzaamheid met vuur gebeurd door degenen, die het ver trek als kleedkamer gebruikten. Donderdagmiddag ontdekten omwonenden dat in de woning van mej. L. C. Musters aan de Vierwindenstraat een schoonsteen- brandje woedde. Alarmering door middel van de sirene was in dit geval niet nodig. Enkele brandweerleden wisten het vuur met snelblussers spoedig te doven. Dat was tweemaal binnen de 24 uur en dat met een wind, die brand tot een ramp kan doen uitgroeien. Daarom is het een bijzonder goede afloop geweest GETIKKELD GING NIET DOOR Voor de ruitersportvereniging zou de toneelver. T.O.G. uit Bergen op Zoom vrijdagavond jl. onder de titel „Getikkeld en bespikkeld" een stuk opvoeren. Door ziekte van een der hoofdrolspeelsters moest de avond worden uitgesteld. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Op 31 januari overleed in de leeftijd van 92 jaar en 10 maanden mevr. Gebraad- Rijstenbil, waarmee de oudste inwoonster is heengegaan. Haar gezondheidstoestand ging de laatste tijd hard achteruit. Ook haar echt genoot, die enige tijd geleden kwam te over lijden was lange tijd de oudste inwoner. AFSCHEID POSTBODE ENDHOVEN In de persoon van dhr. L. Endhoven zal men een bekende geüniformeerde ambte naar missen. Met ingang van I februari jl. ging deze postbode nl. met pensioen. Hij heeft er dan 39 jaren van trouwe diensfc- betrachting opzitten. Bij de vele door zijn chefs en collega's uitgesproken wensen voor een rustige wel verdiende levensavond sluiten we ons gaarne aan. HET RESULTAAT van het afgelopen jachtseizoen in deze ge meente was de vangst van 175 hazen en 375 patrijzen. ERNSTIG ONGEVAL Een ernstig ongeval overkwam maandag jl.de heer P. van Ast, die momenteel ook aan de Rotterdamse haven werkzaam is. Onbewust van het feit, dat de luiken van een .schip verwijderd Waren viel hij op een ogenblik achterover in het ruim, een val van cirka 12 meter. Hij werd in een Rotter dams ziekenhuis opgenomen, waar kneuzing van de ruggegraat werd vastgesteld, zodat hij in een gipsverband ligt. EEN UNICUM Dinsdagmorgen 31 januari lag de ijsbaan nog open, woensdagmiddag werd er op ge schaatst. En van kraken was er geen sprake, wat toch nog dikwijls voorkomt, de eerste middag dat de ijsbaan wordt geopend. Daar om mag dit ook wel een uitzondering heten zoals het ook uitzonderlijk hard heeft gevro ren in de nacht van dinsdag op woensdag. De sterke wind is er oozaak van geweest, dat het niet direkt een gladde baan is ge worden, maar tegenvallen doet het zeker niet. In elk geval is het ditmaal wel een zeer grote oppervlakte. De kleinere wind- hobbeltjes zullen er vlug genoeg zijn afge reden en wanneer vorst en vooral wind afnemen, zal de animo zeker toenemen. Ook 's avonds kan er door de verlichting worden geschaatst. Of het nu al zover is kon bii het opgeven van dit bericht nog niet worder. gezegd, maar het is naast de schijnwerpei verlichting bovendien nog de bedoeling een kleurenverlichting aan te brengen, wat het geheel aantrekkelijker zal maken. Door wei nigen meer verwacht, kan toch nog van de schaatssport worden genoten. Genoten tenzij het meer dan tien graden blijft vriezen want in dat geval is het ook al geen „genie ten" meer. Vele ouderen hopen op een spoe dig motregentje en 20 graden warmer dan woensdag. Dat komt ook weer wel. GEVONDEN Tussen Tholen en Oud-Vossemeer een viachtwagenschot. Inlichtingen bij de rijks politie alhier. HET WATERSCHAP Vergadering van Ingelanden Waterschap Sint-Annaland, gehouden op dinsdag 31 jan 1956 des v.m. 10 uur in de raadzaal. Dijkgraaf de Wilde opent de vergadrinc door allen een hartelijk welkom toe te roe pen. Was het voorheen de gewoonte in mei te vergaderen, aldus de voorz. than: wordt deze nog gehouden in de eerste maanc van het jaar. Gelukkig bleven wij in 1955 voor rampen bewaard, terwijl de problemen, waarvoor he! Waterschap zich gesteld ziet, naar gehoopt wordt, tot een oplossing gebracht kunnen worden. De voorz. bespreekt in het kort de grote plannen die op het programma staan, o.m. dijkverbetering op zwakke plaatsen en aan leg nieuwe haven. De wens wordt uitge sproken dat spoedig van de desbetreffende autoriteiten de goedkeuring der plannen zal afkomen. Wat koncentratie van Waterschappen betreft, hierin zar zekér in de naaste toe komst verandering komen en wel dat ei voor het eiland Tholen een autonoom Water schap zal optreden dat technisch en admini stratief voldoende uitgerust is en belast met de zorg voor wegen en zeeweringen. De wegen, aldus de voorz. zijn moeilijk meer te onderhouden. Er wordt teveel vai geëist door het zware ook interlokale verkeer. Het dure onderhoud dient dan ook niet alleen door het Waterschap maar doo de gemeenschap te worden gedragen. E; zouden dan bijdragen kunnen worden ver strekt voor deze quartaire wegen uit rijks en provinciale wegenfondsen. Met de best: wensen voor het waterschap, verklaart d: voorzitter de vergadering voor geopenc waarna, op verzoek, de notulen der vorige verg. door de ontvanger-griffier worden ge liezen en onveranderd vastgesteld. Besloten wordt onderhoud Suzannawec aan de gemeente St. Annaland over te doei tegen vergoeding van een behoorlijke bij drage per jaar. Verschillende ingekomen stukken gaar onder de hamer door. De verschillende reke ningen 1955 en begrotingen 1956 worder, vastgesteld, wat de laatste betreft een juiste toelichting van dhr. Jagt, waterb. ambt. Wat in de toekomst aan te brenger, verbetering aan de zeewering betreft, dez< worden eveneens aanvaard nadat dhr. Jag alles duidelijk heeft toegelicht, evenals d( nodige werken i.v.m. de afsluiting van di oude- en aanleg van de nieuwe haven. Op de sta,at van aanbeveling ter benoe ming van een gezworene wegens period aftr. van dhr. N. M. Hage, worden alfabe tisch geplaatst: 1 dhr. N. M. Hage voor noemd, 2. dhr. Anth. A. Geluk en 3. dhr. Jacs van Putte. Dhr. A. C. Geluk wordt herbenoemd als vertegenwoordiger van de polders Oude land en Annavosdijk, Ravensoord en Bre- denvliet in de Dijkraad der Waterkering van de Calam. Suzannapolder. Nadat bij de rondvraag nog enkele dinger van ondergeschikt belang waren besproken sluit de voorz. de vergadering onder dank voor de prettige sfeer die deze bijeenkomst kenmerkte. CORRECTIE In tegenstelling tot de mededeling van verleden week, waarin vermeld werd, dat zij, die belangstelling hadden voor muziek onderwijs in verband met de eventuele op richting van een plaatselijke afdeling van de Zeeuwse Muziekschool, zich konden op geven bij dhr. G. Westerweel, zijn thans medegedeeld, dat opgaven voor deze lessen inplaats van bij dhr. Westerweel uitsluitend ter gemeente-secretarie kunnen worden gedaan. Uiteraard betreft het hier voorlopig slechts een telling van het aantal gegadigden, die zich voor deze lessen interesseren en kun nen nadere inlichtingen aangaande de cur sussen zelf momenteel nog niet worden gegeven. UIEN. VOOR DUITSLAND Vrijdag vertrok hier uit de haven de 320 ton metende kustvaarder „My Puck" uit Delfzijl geladen met 192 ton uien voor Duitsland. BESTRATING Nu men met het bestraten van het achter pad Koningin Julianastraat-Parallelweg zo goed als klaar is, is men voornemens dit ook te doen met het pad Koningin Juliana- straat-W ilhelminastraat. Om overal een zelfde breedte te krijgen zullen enkele schuurtjes, zeer ten ongerieve van de betrokken eigenaars, wat achteruit moeten worden gebracht. Dit ongemak zal evenwel ruimschoot opwegen tegen het ge rief, dat men straks van deze nieuwe be strating zeker zal hebben. ONGEVAL Toen dinsdagmiddag op de Markt nabij slager Verburg het zoontje van landbouwer L. A. Geluk door de gladheid kwam te vallen, kwam hij ongelukkiger wijze juist voor de passerende auto van dokter Helle man uit Scherpenisse terecht, met het gevolg dat deze laatste een aanrijding niet kon voorkomen. Het knaapje liep daarbij zulke ernstige hoofdwonden op, dat medische hulp noodzakelijk bleek. Na door de plaatselijke arts te zijn ver bonden kon hij daarna met zijn vader, die inmiddels gewaarschuwd was, weer per auto naar huis terugkeren. BENOEMING Onze vroegere dorpsgenoot dhr. J. G. Bijl, onderwijzer te Kapelle (Zd-Beveland) werd dezer dagen tot hoofd der Chr. School te Herkingen (Overfakke) benoemd. VROEGER SCHOOLHOOFD OVERLEDEN Dinsdagmorgen overleed geheel onver wachts de heer A. R. Arentse, voorheen hoofd der L.O.School, alhier, daarna in dezelfde functie woonachtig te Beilen (Drente). De heer Arentse begon zijn werk hier op 1 januari 1946 en verliet onze gemeente op 8 maart 1954 en was dus meer dan 8 jaar aan de lagere school alhier verbonden. Zijn onverwachts verscheiden heeft dan ook niet nagelaten bij velen ook hier tei plaatse diepe indruk in te maken PROPAGANDA-AVOND Dinsdagavond hield de Ring der Boeren- leenbangen Tholen en St. Filipsland in de zaal van dhr. M. J. Steketee een propaganda avond. Na opening door de voorzitter, dhr. Anth. L. Hage, sprak de heer Vroon propagandist van de Centrale Bank te Utrecht over het vele en bijzondere werk van de Boerenleen banken in het algemeen. Verder werden o.a. enkele films vertoond, zoals de film „Voor elkander met elkaar", één over het Bloemencorso van Aalsmeer en een ander over de Haringvangst. Wegens de slechte weeromstandigheden waren van de 7 aangesloten Banken slechts 4 vertegenwoordigd en kon hierdoor de op komst voor deze avond niet meer dan zeer gematigd genoemd worden. OUDERAVOND CHR. SCHOOL Vrijdag 24 januari werd een ouderavond gehouden in de chr. school. De belang stelling was groot. Voorzitter A. Dijke opende omstreeks 7 uur met te laten zin gen Ps. 119:17 en het lezen van Jona 3. Ouderling Bolier ging voor in gebed, waarna de voorzitter allen een welkom toeriep en het voorgelezen Schriftgedeelte nader toe lichtte. Na verslagen van secretaris en penning meester kreeg het hoofd der school de heer Kortenhoff het woord om de aanwezigen te bepalen bij het leven van Calvijn. Op boeiende wijze wist spreker de Her vormer te schetsen. Na de pauze hield de voorzitter een referaat over „Een Zeeuw der Zeeuwen of het leven van Bernardus Smytegeld. Ook deze causerie werd met aan dacht gevolgd. Ouderling v. d. Jagt sprak een slotwoord en dankte allen voor het wel slagen van deze avond om met dankgebed en het zingen van het laatste vers uit de „wet des Heeren" te eindigen. EEN NIEUW UITERLIJK Degenen die de consistorie der Ned. Herv. kerk vroeger gekend hebben zullen het met ons eens zijn, dat er daarbinnen heel wat veranderd is. Bekendgemaakt werd al eer der, dat verschillende ambachtslieden de gehele consistorie gratis verfden en hebben behangen, terwijl ook de vrouwenvereniging haar steentje bijdroeg door voor gordijnen te zorgen. Bovendien kwam er van goede gevers en geefster nog vloerbedekking door ïiidel van kokosmatten en werd ook nieuw meubilair geplaatst. Het innerlijke van de consistorie heeft dan ook een geheel nieuw uiterlijk gekregen en het „koude kot" van vroeger, zoals het werd genoemd, is nu een prachtig zaaltje geworden, waarvoor hulde aan alle medewerksters en werkers. loei ze uit met wortel en tak. 'eem Kr"sclie»> Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn... Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur. GEVALLEN Zondag viel in een onbewaakt ogenblik het ongeveer 2 jarig zoontje van de heer L. Wessels van de zolder in de gang. Het liet zich maar erg aanzien. Dokter Helleman die Ontboden werd, constateerde een hersenschudding. Zijn toestand is rede lijk wel en gaat vooruit. BRANDWEERVERGADERING De brandweervereniging St. Maartensdijk en Scherpenisse kwam in algemene vergade ring bijeen in hotel Sturris alhier. Na opening door de voorzitter en notulen door de secretaris bleek uit het verslag van de penningmeester dat er per 1 jan. 1955 116,08 in kas was, het saldo 1955 bedroeg 114.52, zodat men nu over 310,60 kas geld beschikt. Tot bestuurslid werd herbenoemd P. Koopman. Besloten werd een gezellig avond je te organiseren op maandag 6 februari St. Maartensdijk. Bij rondvraag werd een voorstel inge diend door J. de Graaf om een verzoek te richten aan de twee betrokken gemeente besturen het uurloon bij brand van 1.50 op 2.te brengen, omdat juist bij dit werk minder verdiend wordt dan het nor male uurloon bij particulieren. Daartoe werd besloten. De heer Quequièrre feliciteerde comman dant Lindhout met het te St. Annaland behaalde succes tijdens de daar gehouden wedstrijd. De commandant antwoordde hier op dat zonder de grote medewerking van zijn korps dit resultaat niet behaald zou zijn en hoopte ook in de toekomst op aller medewerking. De heer J. Geluk had wegens drukke werkzaamheden ontslag gevraagd als brand weerman en hoopte dit ontslag ook van het gemeentebestuur te krijgen. Voor de commandanten is het wel eens moeilijk, zo werd aangetoond, dat men na t indrukken van de sirene verzuimd ook de commandant te waarschuwen met gevolg dat deze dan nog niet weet waar de brand eigenlijk is. Zaak is dus na brandalarm te hebben gemaakt direct ook de commandant te waarschuwen waar de brand is. Gevraagd zal worden om dit onder het bordje van sirene te plaatsen. Voor de leden van Scherpenisse zijn er nieuwe helmen gekomen. De heer Lindhout deelde voorts mede, dat hij een verzoek heeft gedaan om de brandweerauto voor wind en regen af te schermen, want het is lang geen pretje om op die open auto te moeten zitten. Daarna sluiting van de ge zellige bijeenkomst. UITSLAG TENTOONSTELLING van de P.D.V. „De Reisduif" te Scherpe nisse gehouden op zaterdag 21 jan. 1956 (1 op de 4 duiven prijs). 1. Oude doffersi M. K. Speyer Pvl. Ie; J. Tholenaar O.-V. 2e en 5e; L. Laban Th. 3e; A. A. Douw O.V. 4e en 9e; L. Priem St.M. 6e; L. Jansen Th. 7e en Z.E.V.; J. W. Hage, Pvl. 8e en E.V. 2. Oude duivinnen! J. Tholenaar O.-V. Ie, 3e, 4e en Z.E.V.; L. Jansen Th. 2e, L. M. de Heer Th. 5e; L. Priem St.M. 6e; C. v. d. Have Scherp. E.V. 3. Jarige doffers.- J. Tholenaar O.-V. 2e en Z.E.V.; A. A. Douw O.-V. Ie; C. v. d. Have Scherp. 3e; L. Laban Th. 4e; P. Noordijke Scherp. E.V. 4. Jarige duivinnen: A. A. Douw O.-V. Ie; J. Tholenaar O.-V. 2e; L. Laban Th. 3e; B. Suurland Scherp. 4e; D. Jansen Th. Z.E.V. en E.V.. 5. Jonge doffers! B. Suurland Scherp. Ie en 4e; G. Larooy Scherp. 2e en 5e; J. Tholenaar O.V. 3e en Z.E.V.; J. W. Hage 6e; L. Priem St.M. 7e; L. M. de Heer 8e; A. v. Gorsel St.M. Z.E.V. 6. Jonge duivinnen.- A. v. Gorsel St.M le; J. Tholenaar O.V. 2e; L. Jansen 3e; M. de Viet Scherp., 4e J. W. Hage Pvl. 5e; G. Larooy Scherp. 6e en Z.E.V.; L. M. de Heer Th. E.V. 7. Late jonge doffers! J. W. Hage Pvl. le; L. Priem St.M. 2e én Z.E.V.; P. Noor dijke Scherp. E.V. 8. Late jonge duivinnen: B. Suurland Scherp le; G. Larooy Scherp 2e; P. Noor dijke Scherp. Z.E.V.; M. d, Viet Scherp. E.V. 9. Schoonheidsdofferst M. Speyer Pvl. le; J. Tholenaar 2e en 3e; L. Priem StM. 4e. 10. Schoonheidsduivinnent J. Tholenaar O.-V. le. Keurmeester was Dhr. J. A. C. Snelders te Halsteren. LAAGSTE INSCHRIJVER Door het bouwkundigbureau Joh. Fraanje te Terneuzen werd voor rekening van de ge meente Poortvliet de bouw van twee wo ningen aan de Burg. van Oeverenstraat te Poortvliet aanbesteed. De laagste inschrijver was de heer Jac. Vos te Tholen met een som van ƒ24.640. Opvolger was de firma Muller Franke te Sint Maartensdijk met ƒ26.165. IN DE SLOOT Door de gladheid van de weg geraakte de grote bekende veewagen van de Vee stallen welke zoals eveneens bekend dikwijls voor dag en dauw al aan het rijden is, ter hoogte van de begraafplaats alhier in de sloot. In de wagen stonden enkele stuks vee, die evenwel geen letsel bekwamen, om-2 dat het ook maar heel geleidelijk aan ging. Het was 's nachts dat het gebeurdeën om 6 uur was men er in geslaagd met behulp van e'en tractor het gevaarte weer op de beganen grond te brengen. STAGNATIE is er vanzelfsprekend ook ontstaan door deze strenge vorst bij het herverkavelings- werk. De nieuwe weg, welke door de Zuid- weg op de Molenweg uitkomt, kon zodoende niet afgewerkt worden, zodat het verkeer nog steeds over de oude weg moet. Z.L.M. VERGADERING Op maandag 23 januari jl. hield de afd St. Filipsland der ZLM een algemene ver gadering onder voorzitterschap van de heer J. A. Stols. Na afwerking van de huishoudelijke zaken gaf mr. Schlingemann, Alg. Sekretaris der ZLM een beschouwing over het huidige landbouwbeleid en het ontwerp ouderdoms voorziening. Op beide onderwerpen volgde een geani meerde bespreking. De aanwezigen kunnen ongetwijfeld terug zien op een leerzame vergadering. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Op woensdag 18 jan. jl. organiseerde de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. St. Filipsland een avond, waarop het echt paar Boesman, het enige ballonvarend echt paar in de wereld, hun belevenissen over hun ballonvaren op boeiende wijze vertel den. Er was volop gelegenheid tot het schrifte lijk stellen van vragen waarvan veel ge bruik werd gemaakt. Voor de drfe interessantste vragen werden door het echtpaar Boesman prijzen beschik baar gesteld, welke door mevrouw Boes man werden toegekend en uitgereikt. De le prijs was een kabelopstijging in een ballon, de 2e prijs een lepel en de derde prijs een kristallen glas of een lepeltje. De eerste prijs viel ten deel aan dr. Men ger, die de tweede prijs nam, de tweede prijs aan A. W. Beurkens, die de eerste koos en de derde prijs aan Jac. v. Hoeve. Het was een zeer interessante en leerzame avond, waarover nog lang zal worden ge praat. Z.L.M. - NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Op donderdag 26 januari jl. bood de afd. St. Filipsland der Z.L.M. aan haar leden een voorlichtings- en ontwikkelingsavond aan. Hierbij waren ook uitgenodigd de leden van de afdeling der Ned. Bond van Platte landsvrouwen, alsmede huisgenoten. Na een welkomstwoord door de voorzitter

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 2