Alléén veiligheid Vragen van de kring Tholen op Deltadag WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Bevestiging Ds* A* Breure te Oud-Vossemeer COMMENTAAR. Beëdiging nieuw raadslid Subsidie voor de Nuts- bibliotheek Kredieten voor wegenaanleg, voor een rijdende baar, voor een tochtpui en een ontwerpplan nieuwe school Verkoop van grond aan de ZX.M» De redactie legt U in deze pagina's voort De begroting 1956 vastgesteld met een goede onvoor ziene post Een lagere klassificatie zou geen voordeel geven Een Scheldse- en een Pilootweg» 12c jaargang no. 12 3 februari 1956 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter -Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur in Tholen aangenomen of moeten daar binnen zijn Dikwijls is het zo, dat wanneer zekere plannen worden ontvouwd het gejuich in eerste instantie vrij algemeen is. Later komt er van lieverlede meer kritiek op dezelfde, aanvankelijk algemeen bejubelde plannen. Zo is het niet anders met het Deltaplan. Toen we kort na de ramp .van dit grote en nog altijd grootse voornemen hoorden, dachten we uitsluitend aan veiligheid. Geen wonder na wat er thans drie jaar geleden ook op ons eiland is doorgemaakt. Afdamming der Zeegaten zou ons meerdere veiligheid bren gen en daar ging het om. De gaten in onze zeedijken waren te groot geweest, de haven coupures te onbetrouwbaar gebleken tegen een stormvloed als op 1 februari 1953. Uit voering van het Deltaplan zou in dit op zicht uitkomst brengen.. Dus dicht die zee gaten! Drie jaren later denken we er al enigs zins anders over. Niet dat het gevaar min der groot is dan in 1953, maar we hebben er sinds die tijd gelukkig niet meer zo voor gestaan (denk nog wel even aan december 1953) ondertussen is wel het besluit gevallen, dat enkele onzer havens moeten verdwijnen. Dit bracht al tot nadenken. Dit verwekte al kritiek op de aanvankelijk zo toegejuichte veiligheids voornemens. Inmiddels kwam ook het ontwerp Deltaplan. En toen pas werd gerealiseerd dat het ons zeker niet alleen voordeel zou brengen. Op de vrijdag 27 januari jl. te Scheven- ingen gehouden Deltadag, waarbij uit elk van onze eilandgemeenten ook afgevaardig den tegenwoordig waren, hoorden we bij voorbeeld een nadeel van de afdamming der zeegaten, (een nadeel dat ook tot ons spreekt) scherp gesteld door de voorzitter van de Zeeuwse vereniging voor Visserij- belangen, de heer Lockefeer: „Indien de Oos- terschelde een paradijs voor de oesters is, dan is het Deltaplan voor de oesters de paradijsvloek Inzonderheid de gemeente Tholen heeft hiermee te maken. En betrokkenen hechten voorshands nog maar weinig waarde aan de rcmplaceringsplannen die men met zoveel goede wil maakt om de vissers en oester kwekers elders eenzelfde bestaan te ver schaffen. Inzonderheid voor wat die oester kuituur betreft ligt het al bijzonder moeilijk. Dat wil niet zeggen, dat men in Tholen geen begrip zou hebben voor de mening van bij voorbeeld de Stavenissers, welke begrijpe lijk de veiligheid laten prevaleren. En zo moéten we het ook zien, Ook wij zijn van oordeel, dat het veiligheidsvoordeel voor ons eiland opweegt tegen de nadelen, die er niettemin ook voor ons eiland uit voortvloe ien, wanneer de Oosterschelde is afgesloten. Maar daar is nog een andere kant. Een kant die men in het Deltagebied in feite met de paplepel ingegeven kreeg, toen de Me morie van toelichting op de Deltawet open baar kwam. Die grote plannen zullen immers RAADSVERSLAG THOLEN Alle leden waren dinsdag 31 januari jl. tegenowrodig bij de openbare raadsverga- mede dienstbaar gemaakt worden aan ophef dering te Tholen onder leiding van mr. A fing der verschillende geisoleerde streken. Het parool is dus, hoe we behalve de vei ligheid nog op andere manier van de af damming kunnen profiteren. Er zijn gebie den met een in dit opzicht waarlijk groots perspektief. We denken daarbij aan de ei landen (Schouwen en Overflakkee) waar de zeeweg overheen zal lopen of daar waar de scheepvaartroute Rotterdam - Antwerpen komt te liggen. Maar dat alles gaat langs en buiten het eiland Tholen om. Voor Tholen blijft er alleen het voordeel van de veiligheid met het nadeel van visserijlikwidatie als enig deltaperspektief. Hoogstens schijnt er eei. rekreatiemogelijkheid in te liggen. Immers ook de Eendracht - Krabbekreek - Keten - Mastgat en Zijpe zullen straks tot het zgn Zeeuwse meer gaan behoren een zoet meer waarop de zeilsport beoefend kan worden. Het is voorhands nog een verre toekomst en het zal bovendien nog de vraag zijn of juist ons eiland daarvan kan pro fiteren. Duidelijk bleek op deze Deltadag dat ze ker aan onze omgeving nog weinig aan dacht is geschonken met betrekking tot dc zeearmenafsluiting. En een dam naar Zuid- Beveland blijft ook voorhands nog een lo kale wens. We weten trouwens zelf niet of een dam naar Zuid-Beveland als één zo gróót belang gezien moet worden. Wellicht was het nog veel beter voor industriali sering bijvoorbeeld dat er een dam kwam tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland naar de brabantse kant .aansluitend op de nieuw aan te leggen Zoomse weg. Ontsluiting naar Zuid-Beveland zal de band met onze eigen provincie verstevigen en is van belang voor het vervoer naar en van onze eilanden, maar wellicht is van nog meer belang dat een gemakkelijker aanslui ting komt naar het industriegebied in Bra bant en naar de randstad Holland. „Het is nooit de bedoeling geweest alle vraagstukken in eens op te lossen", zei ir. Maris in antwoord op de vele lokale wen sen. En daarop zullen we het voorlopig dienen te houden en ons tevreden moeten stellen zonder stil te zitten met het Deltaontwerp, zoals het er thans ligt, welker uitvoering ontegenzeggelijk, maar dan ook alléén nog maar meerdere veiligheid in houdt. Tijdens de vorige week vrijdag te Sche- veningen gehouden Deltadag was er in de middaguren gelegenheid voor de aanwezigen om vragen te stellen en opmerkingen te ma ken, dan wel verzoeken voor te leggen. Daarvan wordt druk gebruik gemaakt. Ook voor ons eiland werd gepleit bij monde van de burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven. Hij bracht onderstaande naar voren: „De gemeentebesturen op het eiland Tho len, als wier woordvoerder ik hier thans sta stellen het op prijs hun mening over de Deltaplannen kenbaar te maken en in ver band daarmede enkele opmerkingen te ma ken. Uit een oogpunt van veiligheid juicht de overgrote meerderheid van de inwoners van ons eiland de afsluiting van de zee-armen en met name van de Oosterschelde toe. Voor wat de gemeente Tholen aangaat hoop ik echter, dat bij de aanleg van de werken zoveel mogelijk met de belangen van de oester- en mosselkuituur en met de visserij gerekend zal worden. De memorie van toelichting op de Delta wet zegt de uitvoering der plannen tevens dienstbaar te willen maken aan de ophef fing der verschillende geisoleerde streken door het geven van betere verbindingen onderling en met de rest van Nederland. Genoemd worden de voordelen uit kortere verbindingen voor Walcheren, Zuid- en Noord Beveland en Schouwen-Duiveland. Maar het eiland Tholen met zijn uitstekende landbouwgrond wordt stil zwijgend voorbijgegaan. Voor alle delen in het Deltagebied komt er door uitvoering der plannen naast vei ligheid de opheffing uit het isolement, behal ve voor het eiland Tholen. Tholen, dat, naar ik onlangs hoorde zeg- geen, eenmaal de vestibule van het heren huis Zeeland was namelijk toen Napo leon door wegenaanleg de toegang tot Zee land liet maken van Breda over Tholen naar Goes en verder wordt bi] de uit voering van de plannen, zoals deze thans zijn, gedegradeer tot hondenhok bij ditzelfde herenhuis Zeeland. Namens de gemeentebesturen van het ei land Tholen vraag ik met de meeste aan drang om dit te voorkomen. En het kan worden voorkomen op een in verhouding tot de totaalkosten der plannen te rechtvaardigen manier, door namelijk het eiland Tholen een vaste verbinding met Zuid-Beveland te geven in de nabijheid van Gorishoek-Y erseke. Zulk een verbinding verkort de afstand van ons eiland met Goes en Middelburg met gemiddeld twee derde van de gehele afstand. Zulk een verbinding verschaft bovendien een groot deel van Zeeland een gemakke lijker toegang tot West-Brabant. Indien de verbinding een dam en niet een brug zou zijn, dan zou deze dam wellicht ook nog voor het scheepvaartverkeer langs Wemeldinge van belang kunnen zijn. Het is mij reeds duidelijk gebleken, dat ook de Z.L.M. en het gemeentebestuur van Goes zulk een verbinding ten zeerste zou den toejuichen, Ziedaar onze wensen, die wij gaarne aan bevelen in de aandacht van hen, die straks hebben te beslissen." Mr. van der Hoeven vatte bovenstaande tenslotte samen in de volgende drie vragen: 1. Is het maken van een extra dam als gevraagd op enigerlei wijze nadehg voor enig doel, dat met het Deltaplan wordt beoogd? 2. Kan zulk een dam van belang zijn voor de scheepvaart? 3. Is het mogelijk het ontwerpen van de gevraagde dam in de huidige plan nen op te nemen? Een direkt antwoord op deze vragen kre gen de thoolse vertegenwoordigers be staande uit twee afgevaardigden van elk gemeentebestuur en polderafgevaardigden uit enkele gemeenten beslist niet. Wat ir. Maris hierover zei, was een sa menvattend antwoord op soortgelijke vragen uit andere kringen. Spreker beschouwde deze wensen als zijnde van lokale aard, die in een later stadium (misschien) aan de orde komen. j. van der Hoeven. In zijn openingswoord wijst de voorzitter op de bijzondere dag, nu H.K.H. Prinses Beatrix haar 18de verjaardag viert. Hij is er van overtuigd, dat hij namens allen spreekt wanneer hij H.K.H. van harte gelukwenst met deze dag en hoopt dat God haar tot in lengte van jaren zal sparen. Algemene in stemming vindt het door de voorzitter aan de raad gedane voorstel ter gelegenheid van deze 18e verjaardag een telegram aan de Kroonprinses te zenden, waarin bovenstaan de wensen tot uitdrukking komen. EEN NIEUW RAADSLID Na onderzoek van de geloofsbrieven volgt jeëüigiug van de heer L. de Jonge als raads- ud in de vakature Wisse. De voorzitter wenst hem nadat het nieuwe raadslid de ver eiste eden heeft afgelegd, geluk met deze be noeming en hoopt dat hij zich spoedig in de ze kring zal thuis gevoelen en zijn beste krachten voor Tholen zal aanwenden. Even later dankte het nieuwe raadslid voor deze verwelkoming en zegt te hopen dat hij zijn plicht ten voile zal mogen vervullen. Verschillende eerder door de raad geno men besluiten worden thans als goedgekeur de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen na voorlezing daarvan door de sekretaris. Daaronder ook de Koninklijke goedkeuring op de verordening op het her ren en invorderen van een plaatselijke be lasting op de gebouwde en ongebouwde ei gendommen. De vereniging tot het verstrek- Ken van L.O. op Ger. Grondslag (school iJoelweg) vraagt om de kosten verbonden aan het geven van onderwijs in het vak nandwerken aan de door haar instandgehou den schooi voor gemeenterekening te nemen. eJp grond van artikel 101 der l.o.wet stelt het dag. bestuur voor hierop gunstig te be schikken in zo verre dat volgens de wet 4 uren per week worden vergoed. De direkteur van de chr. kleuterschool voor Zeeland te Middelburg vraagt subsidie in de kosten voor opleiding van mej. Quise B en W stellen voor dit verzoek in te wil ligen, zoals vorige maal, nl. tot 40. Lie heer Berrevoets vraagt zich af, waarom de direkteur dit verzoek doet. De voorzit ter antwoordt dat dit niet van de ouders uit gaat, maar van de voor de school verant woordelijke man of bestuur. De heer Berre voets is tegen, waar naar zijn mening de ouders dit zelf kunnen betalen. De voorzit ter wijst er op, dat het niet om de ouders gaat of door hen wordt verzocht, maar door de school. Het is billijk dezelfde faciliteit toe te passen als bij vorige aanvrage. De heer Berrevoets wenst als tegenstemmer te worden beschouwd. De overige leden kun nen zich met inwilliging verenigen. Op een verzoek om voorschotten door de bijzondere lagere scholen wordt algemeen goedgunstig beschikt. STEUN AAN BIBLIOTHEEK Het nutsdepartement vraagt voor haar bibliotheek een subsidie van 200.Het dag. bestuur wil ook dit verzoek inwilligen onder voorwaarde dat een lijst wordt over handigd van de hiervan aan te schaffen boe ken. Na gemeentelijke subsidie krijgt de bi bliotheek dan ook een provinciale bijdrage. Niemand is tegen deze inwilliging van dit verzoek. Mededeling wordt gedaan dat enkele hui zen zijn verhuurd en de goedkeuring daarop ook vanuit Middelburg wordt verkregen. Het dag.bestuur wordt gemachtigd over te gaan tot het voeren van rechtsgedingen voor grondonteigening, waar het tot op he den niet is gelukt om langs de minnelijke weg tot aankoop over te gaan. Geen bezwaar is er tegen garantstelling tot een bedrag van ƒ41.200.gedurende 40 jaar ten gunste van de Waterleiding Mij Tholen. De heer Drooger informeert welke onrendabele percelen hiervan worden aan gesloten en waar ze liggen. De voorzitter weet wel van in Halsteren, maar kan dit niet verder aanduiden. Met de nieuwe gemeenschappelijke rege ling Zeeuwse muziekschool kunnen alle le den instemmen. Als plv.lid van de pl.commissie georga niseerd overleg en als lid van de gascom- missie wordt de heer L. de Jonge benoemd. AANLEG WEGEN Voorgesteld wordt een krediet te verle nen voor aanleg van de Dalemseweg met riolering tot een maximaal bedrag van 260.000.—. In de tweede plaats een krediet van 600.voor trottoir bij het pand Wal 35. In de derde plaats 200.-- voor een fiets pad door de gemeente-wandeling. De heer Gelderblom zegt hier niet voor te zijn. Hij meent dat dit fietspad voor de wandeling meer last dan gemak zal betekenen. De heer Berrevoets vindt het ook een bezwaar dat dit fietspad de rijweg zal snijden en gelooft niet dat er zo'n druk gebruik van gemaakt zal worden dan alleen door de jeugd voor fietssportbeoefening. De heer Drooger vindt de voorgestelde aanleg wel een goede oplossing, evenals de heren Bal en v. d. Velde. Na stemming over dit derde krediet blij ken de heren Gelderblom en Berrevoets te gen te zijn. Een vierde kredletverzaek is om te ko men tot aankoop van een rijdende baar, waartoe cirka 500.gevoteerd moet wor den. Enkele leden vragen in dit verband of dan toch van de lijkkoets gebruik kan wor den gemaakt en of overleg plaats vond met de begrafenisbus. Zowel het een als het ander kan bevestigend worden beantwoord. De rijdende baar is in feite bedoeld om te gebruiken vanaf de straatweg tot aan de groeve, hoewel de mogelijkheid daarnaast openstaat dat men ze vanaf het sterfhuis gebruikt, al wordt ze daarvoor in feite niet aangekocht, maar omdat de huidige baar versleten is. Ook dit voorstel wordt met al gemene stemmen aangenomen. Nu dit toch ter sprake komt, vraagt de heer De Korte om de grafdelver van een uniform te voorzien, wat de voorzitter nader zal bekijken. Als vijfde kredietaanvrage is er het voor stel 1300.— te voteren voor het maken van een tochtpui in het gemeentehuis. De heer Drooger vraagt wie die begroting heeft gemaakt, De voorzitter antwoordt dat eerst aan architect Kloot Meijburg was gevraagd, die met een begroting van rond 1900. aankwam, wat veel te duur was. Daarna aan de oud-gemeenteopzichter dhr. Blaas. De heer Drooger vindt ook dit tweede lagere bedrag nog exhorbitant hoog. De voorzitter geeft hierop nadere toelich ting, waarna ook dit krediet wordt verleend. VOOR EEN NIEUWE SCHOOL Tenslotte is er dan nog een kredietaan vrage van het dagelijks bestuur voor het laten maken van een ontwerpplan voor een nieuw schoolgebouw (chr.nat.schaal) Een bedrag hiervoor kan b en w moeilijk stellen zodat een vrij mandaat wordt gevraagd. De heer Bal is niet tegen deze kredietver lening, maar vraagt of tegelijk de plaats voor de school wordt aangewezen. De voorzitter antwoordt dat hierover in vorige vergadering is gesproken (toen was dhr. Bal afwezig) De heer Bal: Het uitbreidingsplan biedt 2 ruimten voor een school in de stadskom. Wanneer er nu al één is toegezegd, blijft er voor de andere scholen maar één meer over, terwijl ze allen graag in de kom willen staan. De voorzitter meent dat een nieuw gebouw voor de chr.nat.school wel het meest urgent is. De heer Bal zag liever een geheel plan voor scholenbouw, daar zouden ongetwij feld alle hoofden van scholen en besturen voor voelen. Hij vindt deze aanwijzing wel wat bezwaarlijk. Hij ziet niet in, waar om deze school voorkeur moet hebben. De voorzitter wijst er op, dat deze plaats niet voor iedere school geschikt is (te weinig ruimte) Bovendien is de chr.nat.school altijd min of meer afgescheept door de raad. Dat moet nu toch eens veranderen. De eerlijk heid gebiedt eerst aan dit verzoek te vol doen. De heer van der Velde vindt ook dat niemand zo verlegen zit om een nieuw ge bouw als deze school. Alle leden stemmen dan voor kredietverlening tot het doen op maken van een ontwerp nieuwe school. Een begrotingswijziging 1955 gaat onder de hamer door. GROND VOOR DE Z.L.M. Het is niet voor de eerste maal, dat de Z.L.M. grond vraagt aan te kopen van de gemeente voor de bouw van een nieuwe huishoudschool. Eerst zou dat aan de Ten Ankerweg kunnen gebeuren, later weer aan de Molenvlietsedijk. Nu is de gemeente zo gelukkig geweest perceeltjes grond aan te kunnen kopen in de Simon Lindhoutstraat, waarop de Z.L.M. dan ook prompt het ter rein heeft verkend en thans verzoekt die grond aan haar te willen verkopen voor deze nieuwe school. De Z.L.M. zou daar mee zeer gelukkig zijn en het dag.bestuur wil dit geluk niet in de weg staan, waarop het voorstelt de gevraagde grond te ver kopen. Het zal zo'n 6000 vierkante meter bedragen, wordt op een vraag van raadslid Drooger geantwoord. Het front van de school komt naar de Simon Lindhoutstraat. Niemand heeft be zwaar tegen verkoop van deze grond. Onder de hamer door gaat ook het voor stel de erfpacht t.g.v. J. M. Schot-Duine met 25 jaar te verlengen. RONDVRAAG De heer Van der Sande vindt dat het erg is met de putten in de straten. Daarover wordt veel geklaagd. De voorzitter: ik klaag er ook over. Het is inderdaad waar. Maar er liggen mooie klinkers in de Bosstraat. Er zijn alleen geen mensen om de straten te verbeteren. Inder daad lagen de thoolse straten er nooit zo schandelijk bij als thans het geval is. Maar we hebben als straatmaker alleen de heer Knuist en die neemt nog dikwijls elders grote Komt ons eiland met het Deltaplan niet verder dan alleen meerdere veiligheid Vragen van de kring Tholen op Deltadag De thoolse raad verleende krediet voor weg- verbetering, voor een ontwerpplan nieuwe school en verkocht grond aan de Z.L.M. Stavenisse heeft een goede begroting Intrede van een predikant Diverse verenigingsverslagen Gaf U zich al op als donor voor het Rode Kruis Denkt U met de winter ook om de dieren werken aan. Ik zou een krediet moeten heb ben van de raad om enigee jaren een vaste straatmaker in dienst te hebben. De heer van der Velde zag een prikkel- draadafheining bij de bushalte. Mag dat. Het is er maar een dag geweest antwoordt de voorzitter, nu zit het prikkeldraad wel aan de binnenkant, maar gladdraad aan de bui tenkant. De heer Berrevoets herinnert zich dat er zoiets bestaat als bouw- en woningtoezicht ter verfraaiing van de stad, maar op het „slagveld" zag hij een tank liggen die een eind boven de grond steekt. Had die er niet onder gekund. Het ontsiert de omgeving. De voorzitter meent dat dit technisch niet anders mogelijk was, terwijl de omwonenden nog geen klacht hebben geuit. De heer de Jonge vraagt wie het plan kier aan de haven heeft stuk gemaakt, waar op een antwoord schuldig moet blijven. Daarna sluiting. RAADSVERSLAG STAVENISSE Het was voor een vrij korte vergadering dat de gemeenteraad te Stavenisse in open bare vergadering bijeen kwam onder leiding van burgemeester L. A. Verburg. Afwezig was de heer C. Eerland. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mede, dat eigenaresse van het ge deelte sloot Poststraat de familie Van Pan- huijs is, welke niet bereid bleek de koop kadeau te doen. Aan de Polder zal nu ge vraagd worden de grond voor 10 cent per meter aan te kopen, zodat het in deze, zoals de voorzitter het uitdrukt, meer gaat om het spel dan om de knikkers. De raadsleden kunnen hiermee instemmen, behoudens dat de heer Tazelaar zich van stemming ont houdt. Goedgekeurd is het raadsbesluit tot ver huur woning Stoofdijk 69 aan dhr. J. Stout- jesdijk en van de woningen aan de Prinses Irenestraat. De gemeente woningen zijn per 1 sep tember 1955 in huur verhoogd, wat eveneens door Ged. Staten is goedgekeurd. Mededeling wordt gedaan van de aan vaarde schenkingen uit Mantes en Bobigny alsmede van de Stichting Opbouwfonds Sta venisse. Het kontrole rapport van het Verifikatie- bureau heeft slechts de opmerking dat de kohieren straatbelasting en assurantiebelas ting 1955 nog niet waren opgemaakt, iets wat nog niet mogelijk is geweest omdat van het nieuwbouwgedeelte nog geen kadastrale nummers bekend zijn. Na ontvangst moet een nieuw kaartsysteem opgezet worden, mede in verband met de straat- en riool belastingheffing. De Kon. Ned. Automobiel Club vraagt een subsidie van 40.per jaar, waarop afwijzend wordt beschikt. Met door Ged. Staten voorgestelde administratieve wijzi gingen op de verordening verzorging begra fenissen kan de raad instemmen. Goedgekeurd wordt ook een voorgestelde garantie t.b.v. de Waterleiding Mij Tholen tot een bedrag van 23.200. Het E.T.I. krijgt op haar verzoek een hogere jaarlijkse subsidie (van 5 op 7 cent per inwoner). De heer L. Hage ziet welis waar geen rirekt plaatselijk belang bij deze instelling, maar men zou het toch als een streekbelang kunnen zien, dat het E.T.I. voorlichting kan geven bij industriële aan vragen. GEEN ANDERE KLASSIFIKA TIE Naar aanleiding van de vraag in een vorige vergadering gesteld door raadslid L. Hage inzake een lagere gemeenteklassifika- tie konkluderen b en w na toelichting dat het een jaarlijks voordeel van 2400. kan geven voor belastingplichtigen, maar een nadeel van 2000.voor de gemeente kas met de grote mogelijkheid dat een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds komt te vervallen, omdat de gemeentelijke belas tingen daartoe zo hoog mogelijk opgevoerd moeten zijn en bestaande niet mogen wor den verlaagd. Gewijzigd wordt een bezoldigingsveror dening 1955, waar de typiste ter sekretarie boven de 21 jaar is. In dit verband wordt het werk ter sekretarie even besproken. Men meent dat er veel moeilijkheden zouden ontstaan, indien thans een paar goede krach ten vertrekken, maar vermoedt wel dat de na de ramp tijdelijk wnd. sekretaris nog wel enige tijd zal kunnen blijven. Vastgesteld wordt vervolgens de gemeen tebegroting 1956 na advies van goedkeu ring bij monde van raadslid Potappel. Cij fers noemden we vorige maal reeds, waarbij we herinneren aan de onvoorziene post van rond de 12 mille. Alzo een gunstige begro ting. Het bedrag per leerling voor het o.l.o. ad 35.42 gaat onder de hamer door. Met algemene stemmen wordt de enige sollicitant naar de betrekking van schoon maker o.l.s. benoemd, nl. de heer M. van Beveren. Voor verhuur en aankoop tuingrond wordt met betrokkenen nog nader overlegd. Voor het inzenden van de kiezerslijst is het nodig dat nog twee wegen ten doop worden ge houden nl. in de scheldtsepolder. Eén daar van zal de naam Scheldtseweg krijgen en voor de andere polderweg wordt men het eens, wanneer „Pilootweg" wordt geop perd, herinnerend aan het tijdens de bezet ting neergestorte engelse vliegtuig, waarbij een piloot uit Londen het leven verloor en hier werd begraven. De rondvraag levert geen belangrijke vra gen meer op, waarna sluiting volgt. Ds Pol uit Wilnis, vriend en collega van de nieuwe Ned. Herv. predikant, bevestigde hem zondagvoormiddag in het ambt; voor de predikatie had ds. Pol tot tekst geko zen Ezra 8 vers 21-23. Kon in de voormiddagdienst reeds van een gevuld kerkgebouw worden gesproken, bij de intrede om half 3 was de belangstel ling zo groot, dat men door het bijplaatsen van stoelen en banken de kerkgangers nog maar juist van een zitplaats kon voorzien. Onder de belangstellenden telde men ve len, die tot een ander kerkgenootschap be horen, mede een gevolg van het besluit van de Geref. Kerkcraad hun aanvankelijk op 's middags gestelde kerkdienst naar de avond te verschuiven. De nieuwe predikant nam uit het gele zen schriftgedeelte tot tekst 2 Tim. 2 vers 9b: Maar het woord Gods is niet gebonden" Het was niet zijn bedoeling een program ma van kerkelijke aktiviteit te gaan ontvou wen. De kern van zijn predikatie richtte zich slechts op het levende Woord. Paulus schreef de brief aan de Timotheërs in ge- vangeenschap en in het besef dat zijn le ven ten einde spoedde. De inhoud van de brief draagt daarvan de sporen. De vraag of de Goddelijke boodschap in deze tijd van oorlogsdreiging en algemene geestelijke verslapping nog betekenis heeft, moet zeer beslist met ja worden beantwoord. God handhaaft Zijn Woord onafhankelijk van het doen der mensen. Hij stuwt de wereld naar de Laatste Dag, waarop Hij de mensen zal oordelen ten leven of ten dode en Zijn Koninkrijk voorgoed zal wor den gevestigd. Hoewel ongaarne hield de nieuwe Domi nee na de predikatie de gebruikelijke toe spraken. Hij merkte op niet van deze ver toningen te houden, meestal vergeet men iemand. Doch het gebruik eist het nu een maal. De Kerkeraad heeft met haar beroepings- werk reeds binnen enkele maanden succes gehad. Hij kan de leden echter verzekeren aanvankelijk veel bedenkingen te hebben ge had. De hergen bezwaren slonken geluk kig tot molshopen. Hij hoopt met hen het goede voor de gemeente te zoeken. Aan de Kerkvoogdij komt veel dank toe voor de goede zorgen, de pastorie is prima in orde, mede het schoonmaakwerk van de Dameskrans. Een begroetingswoord ging ook uit tot de Verenigingen e.d.: De Jongelings- en Knapenver., de Zondagsschool en de cate-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1956 | | pagina 1